Emotioneel onthaal voor Joegoslavische prinsen BUITENLAND APUW" eendelijke ftkeer- rages 5 Duitse li felstaat Nederlandse delegatie: Politie Zuid-Afrika wil nog niet democratiseren Shamir: „nu" beginnen met onderhandelingen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB \dóe.&ounarit ZATERDAG 27 JULI 1991 >.00 KAIFU DREIGT BEDRIJVEN MET PARLEMENTAIR ONDERZOEK TOKYO De Japanse premier Toshiki Kaifu heeft gisteren ge dreigd met een parlementair onderzoek als niet alle bedrijven zich melden die van effectenmakelaars compensatie hebben ont vangen voor geleden verliezen. Kaifu riep de betrokken bedrij ven op vrijwillig naar voren te komen om de publieke onrust, die is ontstaan door een reeks financiële schandalen, weg te ne men. Gebeurt dat niet, dan moet het parlement tussenbeide ko men, aldus de premier. Het parlement is voorlopig niet verder gegaan dan een hoorzitting, die donderdag werd gehouden. Ja panse kranten meldden gisteren dat het ministerie van finan ciën volgende week met een lijst komt waarop de bedrijven staan die beursfraude hebben gepleegd. In het overzicht komen geen namen, maar slechts bedrijfstakken. Meer dan 200 bedrij ven zouden van grote effectenmakelaars vergoedingen hebben ontvangen voor geleden verliezen. Compensatie is niet wettelijk verboden, maar wel als het van tevoren wordt afgesproken. Bo vendien gaat de praktijk in tegen een richtlijn van het ministe rie van financiën uit 1989, waarin effectenmakelaars wordt ge vraagd vrijwillig van compensatieregelingen af te zien. Laatste van Stalins medestanders overleden MOSKOU In Moskou is de laatste en een van de meest meedogenloze naaste medestanders van de vroegere Sov jetdictator Stalin overleden. Lazar Kaganovitsj werd 98 jaar en overleed in zijn huis in Moskou. De uit de Oe kraïne stammende Kaganovitsj speelde als secretaris van het Centraal Comité een leidende rol bij de grote zuive ringen in de jaren dertig, waarbij ook talloze partijleden werden gedood. Hij overleefde zelf de zuiveringen van de jaren veertig, waarin vele beschermelingen van Stalin omkwamen in kampen of stierven door het vuurpeloton. Na Stalins dood in 1953 werd Kaganovitsj vice-premier, maar vier jaar daarna, in 1957, werd hij onder partijleider Nikita Chroesjtsjov, die begon af te rekenen met de mis daden uit het Stalintijdperk, van al zijn functies ontheven en in 1961 uit de partij gestoten. Chroesjtsjov noemde hem Stalins „geketende straathond en kruiper". Walesa: wil tempo hervormingen economie versnellen WARSCHAU De president van Polen, Lech Wale sa, heeft gisteren het tempo waarin de economische hervormingen in zijn land plaatshebben scherp bekri tiseerd. Door het trage tempo zou zelfs zijn positie als president op het spel staan, zo liet hij weten in War schau. Zonder verdere details maakte de staatsman bekend het hervormingsproces te zullen versnellen. Tevens maakte hij bekend voortaan elke week een persconferentie te houden over de voortgang in het proces. Eerder deze week werd bekend dat het aantal werklozen in Polen is opgelopen tot ruim 1,5 miljoen. De inflatie is weliswaar in vergelijking met twee jaar geleden fors verminderd, maar beloopt nog steeds 39 procent op jaarbasis. Hete plekken bij Bulgaarse kerncentrale SOFIA Bij de omstreden Bulgaarse kern centrale in Kozlodui zijn weer twee zoge naamde hete plekken ontdekt, maar er is geen gevaar voor de volksgezondheid, heb ben overheidsfunctionarissen gisteren ge zegd. Eerder deze week werd al een eerste hete plek gemeld, waarbij de vrijgekomen radioactiviteit 100 maal hoger zou zijn dan normaal. Die plek, tussen twee reactoren, is inmiddels met beton overdekt. De reacto ren, die van Sovjetmakelij zijn, worden bin nenkort gesloten omdat ze onveilig zijn. Zhack Karakash, vice-voorzitter van de energiecommissie van de overheid, zei dat dergelijke lekkages eerder regel dan uitzon dering zijn bij de centrale, maar dat ze in het verleden altijd werden verzwegen. IS WIJNANDS JS lELDORF Vrou- ».oo ^keerplaatsen, dui- i aangegeven, dicht- 3.00 uitgangen van par- |-®® arages en bewaakt 5I30 I videocamera's. Op ianier wil de Duitse bat Noordrijn-West- 5.30 iveel vrouwen over fkeer voor parkeer- is heen helpen. in de deelstaat worden jeergarages extra be vei- =èi aangebracht. Op ver- het deelstaatministe- gginr Gelijkstelling van en Man, heeft de mi- 0 50 voor bouwzaken, Ilse !(SPD), een nieuwe ver- 0.10 hg voor de bouw en in- van ^rages uitge- ggjl gd. De eigenaren van ide parkeergarages krij- p half jaar de tijd om de 7.50 h verbeteringen aan te 3.00 n jvankelijke scepsis bij de &80 fan Parkeergarages is er 3.30 rwegen bijval voor het 6.90 vriendelijke initiatief, jbij de vrouwelijke auto- i2!oo ten zeh- Een lid van de flloo jtische fractie in de 3.90 ag heeft al gezegd dat [dere Duitse deelstaten i^qq prbeeld moeten volgen. 16.00 f praktijk blijken veel en liever een bekeuring ^en wegens foutparke- gens in de stad, dan in inkere hoek op de zo- etage onder de grond 19.50 ^ten parkeren. Hoewel nister van bouwzaken kzegd wil hebben dat fgarages extra gevaar- n, blijkt dat veel vrou- ch uiterst onbehaaglijk Is bedreigd voelen in ^rages. 1700 e nieuwe maatregelen >3.50 het parkeren onder- M.00L weer aantrekkelijk ge- Sommige garages heb- jg'70 lussen al een hele ver- uitsluitend voor vrou- freserveerd. In de mees- ^eergarages worden en- ientallen plaatsen voor —én vrijgehouden, al ggat veel mannelijke par- nog moeten wennen mSt 'gereserveerde' plaat- verk. rrouwenparkeerplaatsen idelijk, veelal met licht- je letters aangeduid. Ze bewaakt door videoca- 40 I zijn vaak extra ver- h liggen doorgaans vlak [in- en uitgangen zodat et aanwezige personeel tra oogje in het zeil kan BELGRADO Voor het eerst sinds wijlen koning Peter werd verbannen in 1942 heeft Joegoslavië weer twee troonopvolgers mogen begroeten. De ze venjarige prins George en zijn vijfjarige broertje Mi chael, de zesde en zevende in lijn van afstamming, arriveerden eerder deze week onaangekondigd met hun moeder, prinses Lynda, in Belgrado. Haar echtgenoot, prins Tomis- lav, is de tweede zoon van ko ning Peter en de derde in lijn voor de troonopvolging. Nadat bekend was geworden dat prinses Lynda en haar twee zoontjes waren teruggekeerd liep half Belgrado uit om de verbannen leden van het ko ninklijk huis te verwelkomen. lieten hun tranen de vrije loop, wierpen bloemen en probeerden de prinses en prinsen aan te raken. „Het was heel ontroerend", zei prinses Lynda. „We voelen ons zeer vereerd met zo'n warm wel kom. Maar we komen hier niet voor onze vakantie. Er moet hard gewerkt worden". Het drietal logeert in het voor malige koninklijk verblijf in Oplenac, een buitenwijk van Belgrado, dat momenteel een museum is. John Kennedy, een ver familielid van het Joe goslavische vorstenhuis, parle- mentskandidaat voor Barking en secretaris van de Oosteuro- pese Adviesraad van de Britse Conservatieve Partij, verge zeld hen als de politieke advi seur van de prinses. Slechts een handjevol Servi sche functionarissen waren op de hoogte van het koninklijk bezoek, dat een week zal du ren. Op de agenda staan onder meer gesprekken met Servi sche regeringsfunctionarissen. Slobodan Milosevic, de Servi sche leider, had afgelopen donderdag een ontmoeting met John Kennedy. „De prin ses besloot uit diplomatieke overwegingen de bijeenkomst niet bij te wonen. Ik ging in haar plaats en had volledige bevoegdheid om te vragen en te zeggen wat mij goed dunkt. De toekomst van de Joegosla vische koninklijke familie is onze eerste prioriteit", aldus Kennedy. Het bezoek zal echter wel lei den tot verdeeldheid binnen de verbannen koninklijke fa milie. Kroonprins Alexander, de neef van prins Tomislav, is tegen een bezoek zolang er geen vrede is in het land. „Kroonprins Alexander staat boven de huidige politieke problemen. Hij wil met zijn te rugkeer geen onrust veroorza ken", verklaarde zijn woord voerder. Het reisje van het koninklijk gezelschap verliep overigehs niet geheel vlekkeloos. Ze werden heimelijk Borovo Selo binnengeloodst, net over de grens met Kroatië dat het to neel is geweest van enkele van de bloedigste confrontaties. De prinses wilde graag de leiders van het Servische dorp ont moeten dat onder vuur was genomen door de Kroaten. Te midden van het oorlogsgebul- der werd het gezelschap op een vlot het dorp binnengeva ren. John Kennedy vertelt: „Die slechts tien minuten du rende tocht was een nachtmer rie. Langs de oevers van de ri vier zaten Kroatische sluip schutters. Gelukkig hadden ze geen idee wie we waren. De prinsen vonden het allemaal reuze spannend. Voor hen was het een groot avontuur". On danks het niet geringe gevaar bleven ze vijf uur in het dorp, waarna ze beschut door de duisternis weer terugkeerden naar Servië. Morgen zal het hoge bezoek weer afreizen naar Engeland. (c) The Times, Londen Verslagen Een vrouw staat verslagen bij de restanten van een huis in het Joegoslavische Luzen, waarvan de bewoner gisteren werd gedood tijdens gevechten tussen Serviërs en Kroaten. FOTO: EPA SCHIPHOL Bereidheid tot democratisering is er binnen het Zuidafrikaanse politie-apparaat niet, maar dat zal over enkele jaren wel veranderen. Dat zei de secretaris van de Alge meen Christelijke Politie bond (ACP) P. Kruizinga gisteren bij terugkeer op Schiphol. Kruizinga maakte deel uit van een delegatie van Nederlandse politiebonden die de afge lopen twee weken Zuid- Afrika bezocht. Doel van de missie was onder meer met Zuidafrikaanse poli tiemensen te praten over de mocratisering binnen de poli tie. De Nederlandse delegatie, onder leiding van de Haagse commissaris van politie me vrouw A. Visser, die de Vere niging van Middelbare en Ho gere Politieambtenaren (VMHP) vertegenwoordigt, be stond verder uit L. Deeben, hoofdbestuurder van de Ne derlandse Politiebond (NPB). De Haagse commissaris van politie A. Visser, F. Geerlings van de Anti- Apartheids Beweging Nederland en P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politiebond staan de pers op Schiphol te woord. foto: anp Kruizinga verwacht dat er Zuid-Afrika in een stroomver- over twee jaar wel sprake zal snelling zijn geraakt. „De zijn van democratisering om- mensen zelf verwachten zelfs dat de ontwikkelingen in dat het proces veel sneller zal gaan", aldus Kruizinga. Pro bleem is echter het hiërar chisch denken binnen het ap paraat. „De starheid van de top van de politie houdt de de mocratisering tegen", aldus Kruizinga. Tijdens de reis, op uitnoding van de Zuidafrikaanse Vak bondsfederatie Cosatu, heeft de delegatie gesprekken ge voerd met hoge politiemensen, vertegenwoordigers van men senrechtenorganisaties en aca demici. Veel gesprekspartners bij de politie waren volgens Visser „dodelijk nerveus". Iedereen verschuilt zich bovendien ach ter zijn meerdere. De c heeft daarom getracht een sprek te krijgen met president De Klerk. Dat ging op het laatste moment echter niet door. Kruizinga noemde de situatie waarin de Zuidafrikaanse poli tie zich bevindt „desastreus", onder meer als gevolg van in terne reorganisaties en perso neelsgebrek. Ook de relatie tussen de bevolking en de po litie werd als desastreus om schreven. „Bijna iedereen is bang voor de politie", aldus Deeben. In Zuid-Afrika heeft de dele gatie vooral contact gehad met leden van de verboden vak bond van Zuidafrikaanse poli tiemensen en gevangenisbe waarders, POPCRU. Voor deze bond, die ongeveer ze venduizend leden telt, is het volgens Visser van groot be lang dat de delegatie daar ge weest is. „We leveren een be langrijke bijdrage, puur door het feit dat wij daar geweest zijn en zeggen dat we POP- CRU belangrijk vinden". De delegatie heeft ook een „bescheiden" bedrag van 7000 gulden aangeboden om enkele tientallen leden van POPCRU bij te staan die wegens hun lidmaatschap zijn ontslagen en vervolgd worden. Mauritanië laat oppositie toe NOUAKCHOTT De mili- taire regering in Mauritanië heeft gisteren het verbod op oppositiepartijen en de beper kingen voor de pers opgehe ven. De maatregelen moeten ertoe leiden dat na 13 jaar van militaire dictatuur een demo cratisch meerpartijenbestel op poten wordt gezet in het dun bevolkte Sahara-land. De lega lisering van politieke partijen kent een uitzondering, te we ten alle organisaties op islami tische grondslag. Het bewind van kolonel Ahmed Taya geeft daarmee aan dat het geen ruimte wil geven aan enig moslim-fundamentalisme. Het regime-Taya, dat nauw aan leunt tegen de beginselen van de regerende Baath-partij in Irak, wil voorkomen dat een opkomend fundamentalisme politieke problemen gaat ople veren, zoals in verschillende andere Noordafrikaanse lan den is gebeurd. prent tenaar maakt in Moskou op straat een karikatuur van de Amerikaanse president Bush. Een ïnt van Sovjetleider Gorbatsjov is zo te zien al af. Beide leiders ontmoeten elkaar volgende i de Sovjethoofdstad. foto: afp Barbaarse werkwijze Japanse vissers SYDNEY Japanse vissers snijden de vinnen van haaien af voor consumptie en gooien de nog levende vissen vervol gens weer overboord, zo heeft een Australische televisieploeg vastgelegd. Het visserijhoofd voor de staat Western Australia, Gordon Hill, zal naar aanleiding van deze „barbaarse" gang van za ken de Australische regering om opheldering vragen over de richtlijnen voor visserij in Australische wateren. Een Ja panse vissersboot zou iedere nacht wel vijfhonderd haaien vangen. Soms zou het zelfs om duizend haaien gaan. De Ja panse vissers beschouwen de ontvinde haaien als ballast. Haaievinnen zijn een delica tesse in sommige delen van Azië. HET LEVENDE EILAND Enkele uren later suist de giro-raket laag over de gol- j p de Stille Oceaan en Rob richt het toestel naar de plek, 1 ïft eiland is terecht gekomen. En dan beseft hij, wat er met t j en de zijnen is gebeurd, want., dit moet immers het ^Jeiro zijn geweestl „Hij heeft zijn verdiende loon", mom- en stuurt de raket naar Peace Mountain, waar de landing t /loopt. - Enkele dagen later zitten Prudon en zijn vrienden J Ti feestelijk gedekte tafel waar zij verschrikkelijk lange re- Ingen moeten aanhoren en elke spreker zegt weer, dat Prudon, Goldwyn, Rob en alle anderen pioniers der wetenschap zijn geweest. Maar Rob begint er bijna van te geeuwen. Dan staat Prudon als laatste spreker op en hij richt zich tot Rob. „Je gaat nu weer met je zeilboot de eenzame zee op", zegt hij ten slotte, „maar als aandenken aan onze vriendschap en samen werking wil ik je dit cadeau aanbieden. Hier is het". Rob opent het pakje nieuwsgierig. Ah! het is een kleine, handige uitvoering van Prudon's uitvinding, het „historische oog", waarmee hij des tijds aan de Rivièra al heeft kennis gemaakt. JERUZALEM De Is raëlische premier Shamir heeft gisteren gezegd dat Israël „nu" bereid is te gaan onderhandelen met de Arabische landen. Dit ondanks de hindernissen die er nog altijd zijn, zo heeft de Israëlische radio gemeld. „Niemand weet wat de resul taten van de onderhandelin gen zullen zijn, er kunnen zich crises voordoen en onderbre kingen. Het wordt een inge wikkeld proces dat afhangt van veel factoren, maar wij moeten de onderhandelingen beginnen en wensen dat het nu begint", zei Shamir. De premier toonde zich geluk kig met het nieuwe standpunt van Syrië ten opzichte van het vredesproces. De Syrische pre sident Hafez al-Assad heeft zich bereid verklaard met Is raël te onderhandelen. „Met de bereidheid van Syrië en de inspanningen van de Verenig de Staten voor vrede tussen Is raël en zijn Arabische buur landen is er nu kans op onder handelingen met alle Arabi sche landen en de Palestijnse inwoners van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook", voegde hij toe. Toch zei Shamir gisteren ook nog „veel vragen" te hebben over het jongste Amerikaanse voorstel rond een vredesconfe rentie. Hij zei dit tegen een Canadese delegatie die een be zoek brengt aan Israël. Shamir gaf echter aan dat hij in grote lijnen achter het voorstel staat. Hij onderstreepte dat hij vre desbesprekingen niet langer uit de weg wil gaan. De Israëlische regering lijkt bereid tot verdere concessies om het vredesoverleg van de grond te krijgen, zoals het toe laten van de Verenigde Naties Agenten van de Israëlische oproerpolitie fouilleerden vanochtend een Palestijn in Jeruzalem. Min of meer tegelijkertijd riep premier Shamir op om „nu" onderhandelingen te beginnen over vrede in het Midden-Oosten. foto: afp „Op tijd beginnen met maken Syrische vlaggen" JERUZALEM Hoewel een vredesovereenkomst voor het Midden-Oosten nog ver weg is, neemt de Israëlische vlaggenmaker Chaim Liman geen enkel risico en begint alvast met het naaien van Syrische vlaggen voor het geval de Syrische president Assad een bezoek aan Israël brengt.. „Toen ze met de Egyptische president Sadat over vrede begonnen te praten zat ik niet op te let ten. Ik moest als een gek werken om nog op tijd Egyptische vlaggen te ma ken voordat Sadat plotse ling op Israëlische bodem stond", zegt Liman. Nu heeft hij in elk geval op tijd zijn personeel op dracht gegeven de Syri sche nationale kleuren aan elkaar te naaien. Maar wat te doen als Assad nooit komt? Liman: „Daar ben ik niet bang voor. Hij komt, hoe dan ook". aan de conferentietafel. Minis ter van buitenlandse zaken Levy zei dat de Palestijnse af vaardiging het grootste pro bleem blijft. „De rest lossen we samen wel op", aldus de minis ter, doelend op de rol van de VN en de duur van de confe rentie. Israël heeft tot nu toe gewei gerd de VN te laten deelne men en vindt dat een confe rentie eenmalig moet zijn. De joodse staat weigert ook Pales- tijnen uit Oost-Jeruzalem als onderhandelaar. De regering vreest dat daardoor de claim ondermijnd kan worden dat heel Jeruzalem, inclusief het geannexeerde Arabische deel, de hoofdstad van hêt land is. Gratis Het ministerie van defensie heeft overigens bevestigd dat Israël in het kader van haar streven meer kolonisten naar de bezette Westoevef en Gaza- strook te lokken gratis grond verstrekt voor de bouw van huizen. De regering heeft al maanden geleden besloten tot deze maatregel, op aandringen van minister Arens, maar er opzet telijk geen ruchtbaarheid aan gegeven, zo berichtte de krant Davar gisteren. De regering heeft niet alleen besloten gratis bouwgrond aan kolonisten uit te delen; de laat ste tijd is ook aanzienlijk meer Palestijnse grond door Israël geconfisqueerd. Volgens be richten is alleen al in de eerste helft van dit jaar meer dan 8100 hectare in beslag geno men; in 1988 werd over het ge hele jaar ongeveer 600 hectare geconfisqueerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5