Barcelona jaar vóór Olympische Spelen 1 II inal Ie OQO Buwelijksboot llaar eilanden gokvol Cfiidac Qowuvnt ZATERDAG 27 JULI 1991 PAGINA 23 Barcelona'92 Een jaar is niets; 365 dagen die zo voorbij zijn. Zeker wan neer je zoiets gigantisch en eigenüjk onmogelijks als Olym pische Spelen moet organiseren. Hoe doe je dat? Een be drijf opzetten waarvan je weet dat de levensduur iets meer dan vier jaar zal zijn. Maar wel een onderneming waarmee je uiteindelijk niet alleen die zestien dagen sport mogelijk maakt. Je zet er een stad mee op zijn kop. Je maakt zelfs de hele wereld een beetje gek. En na twee weken oordeelt de wereld of je het goed hebt gedaan. Overzicht van de stand van zaken, een jaar voor de opening, op 25 juli 1992, van de Spelen van de 25e Olympiade. IWIN WINKELS kRCELONA - Josep Miquel >ad is 43 jaar en het bebrilde ge- :ht van de Olympische Spelen D 1992. Barcelona's burgemees- Pasquall Maragall zal over een op een door miljoenen tv-kij- aanschouwd podium een toe- kje mogen houden. Net als de nse koning Juan Carlos, die de :len vanaf het ereterras voor ge ïnd zal verklaren, en, vanzelf- skend, wereldburger en olympi- e baas Juan Antonio Sama- ch. Abad zal dan vanaf de ere- •une glimlachend toekijken. Zijn k zit er dan grotendeels op. id is de werkelijke baas van het OB'92, het organisatiecomité dat af 1987 een droom werkelijkheid beert te maken. Of het zal lukken? irlijk, de Spelen zullen plaatsvinden wereldrampen en -oorlogen voorbe lden. Maar of het ook goed, vloeiend vlekkeloos zal gebeuren? Nadat in 14 de Amerikanen in Los Angeles de fentoon voerden en de Zuidkoreanen jaar later een strakke organisatie en inge veiligheid hoog in het vaandel listen, luidt de grote vraag hoe de ïjaarden het zullen doen. lana, dat komt morgen wel? „Nee, iluut niet", zegt Abad. „Als ik nu Iterom kijk, zie ik dingen die we nu Iers zouden hebben gedaan. Logisch, teraf ontdek je altijd de zwakke pun- Maar meer dan dat ben ik tevreden wat er tot nu toe voor werk is ver- We hebben een heel constante lijn een korte maar superintensieve iode van koortsachtige activiteit", e mensen zijn er altijd een beetje it ptisch over geweest", vervolgt Abad. D van: 'kunnen wij zoiets groots wel i?'. Zeker hier in Spanje waren die lagtekens groot. Da's eigenlijk een tje triest, dat men in het buitenland ir vertrouwen in ons heeft dan in ei land. Vertrouwen dat terecht is, als ie wat er al klaar is; dat is een keihar- ^ealiteit. Een voorbeeld: twee jaar ge- et€p gaf niemand een stuiver voor het l0 (mpisch Dorp, waaraan toen nog nau- „g^ijks was begonnen". Ei :$tadsw1jk cs t dorp, waar volgend jaar 15.000 d gilmensen en hun begeleiders zullen verblijven, geeft inmiddels de aanblik van een enorme, bijna voltooide stads wijk. Tientallen flatgebouwen zijn tege lijkertijd in recordtijd uit de grond ge stampt, bouwvakkers moesten uit alle delen van Spanje komen omdat er in Cataloniè niet genoeg meer waren. De eerste demonstratiewoningen zijn al te bezichtigen. Met alle olympische installaties gaat het zo mogelijk nog beter. Negentig procent is voltooid en kan zo in gebruik geno men worden, iets wat met een groot deel deze zomer ook al gebeurt. Het COOB'92 organiseert mede een twintig tal evenementen die als generale repeti tie moeten dienen. Een proef die al de nodige gebreken aan het licht heeft ge bracht, maar daar was die dus ook voor bedoeld. Abad: „Nu is die tijd er nog om dingen één keer helemaal goed gaan". Volgend jaar, 365 dagen slechts. De tijd dringt, maar dat doet-ie voor Abad al jaren. „Er rust alleen een grotere emotionele druk op zo'n laatste jaar, daarom, omdat het het laatste is". De grootste druk komt daarnaast van de vraag of de voltooiing van het nieuwe wegennet een haalbare zaak is. Abad heeft er tegenover de verantwoordelijke overheden al zijn zorgen over uitgespro ken. Het allerlaatste knooppunt van de nieuwe ringweg rond en door de stad, die vrijwel alle olympische installaties op in rijtijd korte afstand van elkaar moet brengen, moet in mei 1992 gereed komen. Abad: „Dat is twee maanden voor het begin van de Spelen, een uiterst geringe marge. Daar komt bij dat aan het einde van dit jaar de bouw-cao af- In het sportpaleis Sant Jordi zullen over worden afgewerkt. loopt. Ik hoop dat de onderhandelingen vlot verlopen en dat, als de vakbonden en de overheid het niet eens kunnen worden, dat geen nadelige invloed op de werkzaamheden aan de ringweg heeft". Trots Het COOB'92 probeert zelf uit alle macht de van haarzelf afhankelijke bouwwerken voor het einde van dit jaar te voltooien om die eventuele stakings acties voor te zijn. Abad toont zich wat dat betreft vrij gerust, omdat het nog slechts tien procent van de accommoda ties betreft. Een trotse Abad: „Als je de laatste paar Spelen bekijkt, Los Angeles en Seoul, die hadden één jaar voor de opening niet zoveel voor elkaar als Bar celona nu. Niet alleen wat accommoda ties betreft, vooral ook met betrekking één jaar het olympische turntoernooi en de finales van de volleybal- en handbaltoernooien FOTO'S: ANP worden beveiligd. Mensen zonder een accreditatie kunnen niet de pieren op terwijl de politie ook op en in het water mogelijke indringers wil opsporen en te genhouden. Daartoe zullen behalve dui kers ook mini-duikbootjes, van afstand bestuurd, worden ingezet. De veiligheid is altijd een van de moei lijkste punten op een evenement als de Olympische Spelen. Na de constitutie van het COOB'92, begin 1987, was het de divisie Veiligheid die als eerste in het leven werd geroepen. „Dat schetst de importantie die wij eraan geven", aldus Abad. De afdeling valt onder de directe verantwoordelijkheid van de staatssecre taris van binnenlandse zaken, Rafael Vera. Recente ontwikkelingen hebben mis schien wat kopzorgen kunnen wegne men. Het al jaren ongrijpbare comman do-Barcelona van de Baskische terreur beweging ETA werd na een bloedige aanslag in het Catalaanse stadje Vic op gerold en de kleine Catalaanse afschei dingsbeweging Terra Lliure hief zichzelf vorige week op en beloofde verder van gewelddadige acties af te zien. „Maar die gebeurtenissen veranderen niets aan het veiligheidsplan voor de Spelen", zegt Abad. „Dat plan is staats geheim. Maar ik kan wel zeggen dat je in de berekingen altijd met de extreemste gevallen rekening moet houden. Oké, nieuws zoals dat van Terra Lliure is al tijd goed, zeker wanneer het politiek nieuws is". En dat is bij de ETA nog niet het geval. Twee terroristen werden wel doodgeschoten door de politie, maar dat betekent niet dat de ETA zich terugtrekt. Integendeel. tot de organisatiestructuur. In dat op zicht staan wij er nu beter voor. Wat niet wil zeggen dat we ook beter zullen doen tijdens de Spelen. Het is zelfs niet zeker dat we het goed zullen doen. Maar we zijn er toch vrij gerust op". En tegelijk niet té gerust, laat de olympi sche baas er direct op volgen. „Een over schot aan zelfvertrouwen is dodelijk. Degenen die het meest kritisch zijn zijn wijzelf'. Opvallend genoeg is die kritiek er in Barcelona nauwelijks. Natuurlijk, er gaan altijd dingen fout. Het systeem van de kaartverkoop - een reservering waar bij het volle bedrag vooruit moest wor den betaald - was een mislukking. De beslissingen - van overheidswege trou wens - over de uitbreiding van het weg- gennet, het bouwen van extra hotels en het aanleggen van een nieuwe metrolijn naar de olympische berg Montjuic, na men veel te veel tijd in beslag. Of de ringweg op tijd klaar komt is de vraag, de hotels zullen in juli '92 niet allemaal open zijn en de metro komt er voorlopig tot de volgende eeuw niet. Die drie slordigheden tezamen maken de vrees voor twee belangrijke inciden ten volgend jaar gerechtvaardigd: waar slapen de honderdduizenden bezoekers die worden verwacht en, als ook zij nog eens allemaal met de auto komen, hoe erg zal de verkeerschaos zijn? Immers, de hotelkamers tot in de wijde omtrek zijn nu al onbetaalbaar en het verkeer is dagelijks een chaos op de spitsuren. „Het verkeer zal niet het probleem van de Spelen van Barcelona zijn", verkon digt Abad stellig en ietwat aangebrand. „Natuurlijk, het is geen pleziertje met de auto door Barcelona te rijden. Dit is een grote metropool en die heeft een ver keersprobleem. Maar dat probleem is niet erger dan in New York, Londen, Parijs of Rome. Noem mij een grote Eu ropese stad die het verkeer beter heeft geregeld dan Barcelona... Die weten schap is geen troost, maar zo'n chaos als sommigen verkondigen zal het hier echt niet worden". Beveiliging Het Olympische Dorp in Barcelona zal straks bestaan uit onder andere twee 163 meter hoge torens op het strand en 12.000 apparte menten. Eén toren wordt een kantoorgebouw, in de ander komt een vijf-sterrenhotel. Wat het onderkomen betreft, zijn de deelnemers, journalisten en sponsors van een slaapplaats verzekerd. De eerste twee groepen verblijven in nieuw ge bouwde 'dorpen', terwijl de geldschieters zich mogen uitleven in een dozijn luxe cruise-schepen die door het CÓÖB'92 zijn ingehuurd. Tijdens de Spelen ko men die enorme boten, met in totaal bij na 10.000 bedden, in de haven van Bar celona te liggen. Die oude haven zal ongelooflijk zwaar Feest Het liefst praten ze in Barcelona eigen lijk niet over mogelijke aanslagen. Olympische Spelen, zeggen ze, zijn in de eerste plaats een feest. Een feest van vriendschap en hereniging. Nelson Man dela heeft zojuist het Olympisch Stadion bezocht.. Waarmee de ANC-leider indi rect zijn goedkeuring gaf aan de terug keer van Zuid-Afrika op de Spelen, bijna dertig jaar na de laatste deelname. Dat positieve nieuws doet goed in Barce lona. Het geeft de inwoners de kracht ook dat laatste jaar door te komen. Om wegopbrekingen en omleidingen zonder te veel vloeken te doorstaan. En om zes tien dagen sport definitief op de rails te zetten. Zodra ze van start gaan, nu over een jaar, zal het allemaal wel vanzelf gaan. Maar dat laatste jaar ervoor is zo belangrijk. De wereld begint steeds meer toe te kijken en af te tellen. 365 dagen: het lijkt lang, maar het is het niet. anWlM EIKELBOOM :gef.IELAND - Een groeiend aantal luwlustigen neemt het huwelijks- lotje wel erg letterlijk door een ^rsteek te wagen naar één van de Ideneilanden. Op Vlieland, Ter- fsjelling, Ameland en Schiermon- :oog hebben ambtenaren van de lerhjke stand hun handen vol huwelijkssluitingen van echt en afkomstig van het vasteland, imige stelletjes kiezen voor een is and uit pure romantiek, een oujot deel echter vanwege de ano- liteit. het gemeentehuis van Vlieland wis- ze eigenlijk niet goed raad met de :taculaire stijging van de echtverbin- issen. In zes jaar tijd ging het aantal werijen op het duizend inwoners tel le eiland drie keer over de kop. Geen )lg van een geboortegolf in de jaren :n Itig, menen plaatselijke ambtenaren, nr van een een ongrijpbare en vooral itekelijke trend op d.e vaste wal. lin jaren tachtig waren het er zes, ig jaar hebben we 27 huwelijken ge- :n. Zeven personen waren eilander geboorte. Dit jaar voorzie ik op nieuw een stijging, tot veertig", aldus P. Tijdeman, ambtenaar van de burgerlijke stand op Vlieland. Als bijbaantje vol trekt hij, huwelijken, al vijf jaar lang. Binnenkort komt zijn hobby vermoede lijk op een laag pitje te staan als Vlie land maatregelen neemt om de aanzwel lende stroom bruidsparen in soepele ba nen te leiden. Met de aanstelling van twee externe full-time 'trouw-ambtena- ren' denkt Vlieland de werkdruk bij de huidige ambtenaren van de burgerlijke stand te kunnen verminderen. Want door alle huwelijksbeslommeringen ko men ze op de afdeling burgerzaken am per aan het dagelijkse werk toe. Zinloos geklets „Elk huwelijk vraagt zeeèn van tijd", zegt Tijdeman. „Ik ben haast een dag be zig met het schrijven van een toespraak, want ik heb een hekel aan zinloos ge klets". Een standaard-speech krijg je op Vlieland niet voorgeschoteld? Tijdeman: „Nee, beslist niet. Eén keer heb ik de zelfde toespraak voor de tweede keer ge bruikt. Toen las ik per ongeluk de naam op van het vorige bruidspaar". Een grotere vraag naar de zaterdag als trouwdag deed Vlieland ook besluiten twee 'huwelijksbevestigers' aan te stel len. „Op zaterdag trouwen is op dit mo ment niet mogelijk. Anders zouden wij zes dagen in de week werken. Dan kom ik helemaal niet meer toe aan het schil deren van m'n huis", verzucht Tijde man. Een oorzaak voor de populariteit van het eiland durft hij overigens niet te noemen. Misschien lokt het lage trouw- tarief de bruidsparen naar Vlieland. In vergelijking met de overige Friese Wad deneilanden komt Vlieland als goed koopste tevoorschijn. De formaliteit kost hier een kleine 90; Schiermonnik oog bij voorbeeld vraagt 220. Een hu welijk op Ameland kost 140 en op Ter schelling mag je elkaar wettelijk echtge Per veerboot komen de trouwlustigen naar Vlieland om er zonder polonaise in het huwelijk te treden. noot noemen na betaling van 173,20. Valt er een overeenkomst te constateren tussen de types die een gemeentehuis op een Waddeneiland kiezen als lokatie voor de huwelijksvoltrekking? Tijdeman ziet opvallend veel mensen die eerder gehuwd zijn geweest. „Een meerderheid trouwt niet voor de eerste keer", beves tigt zijn collega op Terschelling. „De meesten vinden eer. ^root feest overdre ven en komen zonder polonaise. Slechts een enkeling neemt z'n familie mee". Een artikeltje in het roddelblad Privé had een stormloop van bruidsparen naar Schiermonnikoog tot gevolg. „We schommelen al een poosje rond de 80 4 90", vertelt de ambtenaar burgerzaken S.T. van der Zwaag. „Voor het gros van de echtparen is Schier een soort tweede woonplaats geworden, doordat ze al sinds jaar en dag op ons eiland de va kantie doorbrengen. Toespraken houden FOTO: SP we zelden. We kennen elkaar toch niet". Is het gemeentehuis van Schier een soort trouwfabriek geworden? „Nee hoor", ontkent Van der Zwaag. Huwelijksslui tingen zijn op Schier weliswaar nog geen lopende-band-werk, maar binnenska mers is al wel eens overwogen de toe loop in te perken. „Er is overwogen de prijzen op te schroeven. We hebben daarvan afgezien, want daarmee dupeer je tegelijk ook je eigen inwoners". Op Terschelling hebben de artibtenaren van de burgerlijke stand net een paar drukke weken achter de rug. „Tijdens het Oerol-festival hadden we elke dag een huwelijk", aldus 'trouw-ambtenaar' A. Roos. Dit jaar breekt Terschelling met naar schatting tien het record van 73 huwelijken in 1990. „We beleven de laatste twee jaar enorme sprongen", vindt Roos. „Mensen die in stilte willen trouwen, zonder poespas van recepties en handje-schudden, komen hier naar toe. Echtparen die ooit op Terschelling verkering hebben gekregen, knopen er meestal tegelijk hun honeymoon aan vast". In een enkele gevallen dienen zelfs ambtenaren als getuigen, omdat het echtpaar niemand heeft meegenomen". Ameland vormt uitzondering ten op zichte van de buren. Vorig jaar stapten hier meer eilanders dan mensen van de vastewal in het huwelijksbootje. Van de 45 huwelijksvoltrekkingen kwamen 21 bruidsparen van het vasteland, de overi ge 24 waren eilanders. Een verklaring voor de verhouding durft ambtenaar L Epping niet te geven. „Dit jaar liggen de bruidsparen van de vaste wal weer voor op de Amelanders. Het lijkt er op dat deze trend zich doorzet. Ik verwacht wel een lichte toename". Op Vlieland is de huwelijksvoltrekking in de regel ontdaan van alle plechtig heid. „De bruidsparen zijn meestal in een vrolijke vakantiestemming. Trouw- auto's kennen we niet, dus een tandem of huurfiets is heel gebruikelijk. Heel zel den trouwt een vreemdeling hier ook in de kerk", vertelt Tijdeman. Kostelijke staaltjes kan hij vertellen. „Elke keer denk ik: gekker kan het niet. Er zijn echtparen die bijna in hun badpak de trouwzaal binnenkomen. Ze hebben dan haastig een stuk vitrage uit de hotelka mer over het hoofd getrokken om toch een beetje het idee van een trouwjapon na te bootsen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23