£cidóe (Sowuvnt Centraal Comité achter partijplan van Gorbatsjov Streetparade esten Poolse officieren vonden in massagraf 21 28 Presidium Joegoslavië zonder besluit uiteen Chauffeur HTM ontslagen wegens 'discriminatie' 14 Dagen Gratis CeULeSourant ZATERDAG 27 JULI 1991 i de Vries wikkelt zich snel IDEN OMGEVING r klachten over bij Meldpunt iscriminatie Molens met ass sterven bedreigd kwellingvan een erkeerde' naam TELIJK LEVEN/OPINIE 2 nland 3 OMIE4 JSla NLAND 5 Sat I"-9/9 Nieuws10 .j7rtv 11 c ROGRAMMA'S12/13 PUZZEL/MENU 13 JSla N/REGIO 15,16,17 ■opi ïTVERLENING 19 21 t/m 28 g en perioden met Middagtemperatuur 20 graden vlak aan tot 24 graden in het 1 enland. Zwakke tot ge wind, kracht 3 of D er, uit uiteenlopende ngen. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25093 Losse nummers 1,45. VAN ROY c s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Vietnam: foto vermiste Amerikanen is vervalst HANOI Vietnam heeft gisteren bewezen dat de foto met drie in de Vietnamoorlog vermiste Amerikaanse piloten vervalst is, zo heeft het Vietnamese staatspersbureau gemeld. De Ameri kaanse waarnemend onderminister van buiten landse zaken Quinn werd het bewijs geleverd dat een van de mannen op de foto, John Leigh- ton Robertson, in de jaren zestig is gesneuveld met zijn vliegtuig. Het persbureau meldde niet wat het bewijs precies was. De Vietnamese rege ring beloofde opnieuw te zullen helpen bij on derzoek naar het lot van tijdens de oorlog ver mist geraakte Amerikanen. In het verleden ble ken veel foto's en ander 'bewijs' over zogenaamd nog in leven zijnde soldaten in elkaar te zijn ge zet door mensen die hoopten op een beloning of dachten zo een betere kans te maken zich in de VS te kunnen vestigen. Winnend skütsje Schipper Teake van der Meulen van Woudsend is gisteren de onbetwiste winnaar geworden van het SKS- skütsjesilen 1991. Het zeilevenement kende op de laatste dag nog een incident. Schipper Reijenga van het Lemster skütsje kreeg na een aanvaring veertien strafpunten. Die straf werd alsnog ingetrokken. foto: anp Pag. 7: Consternatie op laatste dag skütsjesilen. Meer schade door Massamoordenaar mogelijk voetbalsupporters OQJ4 acjjef jn Duitsland UTRECHT Hoewel het aantal supporters dat de Spoorwegen in het voetbalseizoen '90/'91 vervoerden is gedaald vergeleken met vorig seizoen, is de ma teriële schade bijna ver dubbeld. De schade be droeg ongeveer 243.000 gulden, vooral door toe doen van supporters van FC Den Haag. In tussen zijn de NS, mede door de inzet van extra personeel, jaarlijks zes miljoen gulden kwijt aan het vervoer van voetbalsupporters. BONN De Amerikaanse man die deze week in Milwaukee (VS) werd gearresteerd op ver denking van massamoord, heeft tijdens zijn diensttijd in het Amerikaanse leger mogelijk ook slachtoffers gemaakt in Duitsland. De Duit se justitie zei gisteren dat na de ontmaskering van de 31-jarige Jeffrey Dahmer wordt onder zocht of hij iets te maken heeft met vijf onopge loste moorden op vier vrouwen en een man in Rijnland-Palts. In de VS wordt Dahmer ver dacht van 17 wrede moorden. Inmiddels is ook bekend geworden dat één slachtoffer in de VS gered had kunnen worden. De jongen werd in mei naakt bloedend door buren gevonden. Zij riepen de politie, maar tot hun stomme verba zing besloot die de jongen naar Dahmer terug te brengen, omdat het „toch maar om een ruzie tussen homoseksuelen ging". MOSKOU Het Centraal Comité van de Commu nistische Partij in de Sov jetunie is gisteren in grote meerderheid akkoord ge gaan met het nieuwe par tijplan van president Gor batsjov. Het plenum zweert daarmee net als Gorbatsjov het stalinisti sche verleden af, terwijl privébezit, vrijheid van godsdienst en integratie in de wereldeconomie wor den aanvaard. Het programma zal nu beoor deeld worden door plaatselijke partijcomité's om ter stemming te kunnen worden gebracht op het partijcongres dat Gorba tsjov voor november bijeen heeft geroepen. De verwachte splijting van de partij bleef ook op de slotdag van het ple num uit, maar mogelijk bete kent dat alleen maar uitstel tot het partijcongres. Hoewel felle kritiek op het plan van Gorbatsjov en op zijn positie als partijleider achter wege bleef, keerde het plenum zich gisteren wel luidruchtig tegen de wetenschapper Marti- nov, die op het spreekgestoelte riep om de radicalisering van de economische hervormingen in de Sovjetunie. Toen Marti- nov de democratische hervor mingsbeweging prees die deze maand door onder meer ex- minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze is opgericht, werd hem het spreken verder onmogelijk gemaakt. Gorbatsjov verzekerde giste ren elke noodzakelijke maat regel te zullen nemen tegen het decreet van de Russische president Jeltsin, waarin deze het bedrijven van politiek door communistische partijcel len in de fabrieken en op scho len verbiedt. Het Centraal Co mité besloot op een later tijd stip een resolutie in te dienen om de handelwijze van Jeltsin aan de kaak te stellen. Gorbatsjov legde donderdag het nieuwe partijprogramma aan het plenum voor. Hij moti veerde de noodzaak voor ver anderingen met de snelle da ling van het aantal leden. In het programma rekent hij te vens af met het dogma van de klassenstrijd. Tegen het ple num zei de Sovjetpresident: „De partij moet een partij zijn van de werkende wereld, van alle werknemers en niet alleen van de arbeidersklasse". krant ontvangen? Bel tussen pn 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr. 071- en uw krant wordt nog dezel- |nd nabezorgd. Nat pak Meer dan tienduizend lege pakken melk, vla en yoghurt belandden gisteren in het water van de Flevohof tijdens de zevende Melkpakkenrace, waarbij jeugdige deelnemers in hun van melkpakken gemaakte bootjes, zo snel mogelijk een parcours moesten afleggen. De 6-jarige Jessica Schuite man uit Nunspeet (foto) belandde daarbij in het water. Deelnemers uit Noordwijkerhout kwamen zoals elk jaar weer sterk voor de dag. Zo won Rick van Zeist bij de 8- en 9-jarigen en toonde hij zich ook in de meermansklasse met Tim van Zeist de sterkste. foto: anp ■SCHAU Een on- jieksteam heeff in wtler dan een dag kun- yaststellen dat zich in bassagraf in het oos- van de Oekraïne de. resten bevin- an Poolse legeroffi- n die tijdens de ede Wereldoorlog op van Stalin zijn omge- ■f pjjerden onder meer res- 'ran Poolse legerunifor- en botten aangetroffen, undigen uit Polen en de plijke van Sovjetunie waren donderdag aan de opgraving begonnen. In het graf liggen meer dan 4000 officieren begraven, die door Stalins geheime politie NKVD waren geïnterneeerd in een kamp in Starobielsk in de Sovjetunie en vervol gens werden vermoord. Aan het begin van de oorlog verdwenen zo'n 15.000 Pool se legerofficieren, die door de Sovjetunie waren gevan gen genomen. In 1943 ont dekten de Duitsers in Katyn een massagraf met 4254 Poolse offcieren. Na jaren lang de nazi's verantwoorde lijk te hebben gesteld voor de verdwijning, gaf de Sovjetu nie in 1990 toe dat de Polen in 1940 op bevel van Stalin waren vermoord, toen de Sovjetunie en Duitsland een pact hadden gesloten en ie der een helft van Polen be zetten. In de bossen van Mednoje bij de Russische stad Tver, die voorheen Kalinin heette, be gint volgende maand een tweede opgraving. Hier zou den nog zo'n 6500 Polen be graven liggen. Swingend De zon dook onder, maar Scheveningen ontwaakte gisteravond. De eerste bands traden aan voor de 'streetparades' die voor een weekendje 'Swinging Scheveningen' zorgen. BELGRADO Ondanks elf uur vergaderen heeft het Joegoslavische staat- spresidium gisteren geen besluit kunnen nemen over de ontwapening van illegale groepen in de door burgeroorlog geteis terde deelrepubliek Kroa- Met de opmerking dat het „ab soluut noodzakelijk is een ak koord over de ontwapening te bereiken", verschoof de staats leiding de oplossing van het probleem opnieuw. Ook op 9 mei en 12 juni had het presidi um ultimatums gesteld die zonder gevolg bleven. In een verklaring werd geëist dat de Serviërs en Kroaten on middellijk de gevechten sta ken. Zes van de acht vertegen woordigers in het presidium stelden eensgezind dat er geen Kroatische politie-eenheden meer naar Servische woonge bieden mogen worden ge stuurd. Ondanks deze meer derheid was er onvoldoende basis om het Joegoslavische le ger toestemming te geven alle gewapende Kroatische groe pen, politie en para-militaire eenheden, te ontwapenen. Blijkbaar hebben de politici zich laten afschrikken door het dan te verwachten bloed bad. Kroatië heeft een derge lijke ontwapening ten stellig ste afgewezen. Het centrale probleem is na het crisisberaad dus onopgelost gebleven: de Kroaten beschul digen de Serviërs er nog altijd van de Servische minderheid in de deelrepubliek te bewape nen. De Serviërs verwijten op hun beurt de Kroaten ervan de Servische minderheid in Kroatië te willen uitroeien. Bij gevechten tussen Serviërs en Kroaten kwamen gisteren ten minste zeven mensen om het leven, onder wie een Duit se journalist. In de deelrepu bliek Slovenië is de sfeer ont spannen. Gisteren werden alle vliegvelden daar weer geo pend. Pagina 5: Emotioneel ont haal voor Joegoslavische prinsen EG wil invoering snelheidsbegrenzer BRUSSEL De Europese Commissie heeft gisteren voorgesteld vanaf 1 oktober 1992 vrachtwagens en bussen met een snelheidsbegrenzer uit te rusten om hun maxi- tmumsnelheid terug te brengen tot respectievelijk 80 en 100 kilometer per uur. De investering, 2000 gulden per voertuig, is volgens de Commissie binnen een half jaar terugverdiend door lager brandstofgebruik en minder slijtage aan banden. De gemid delde reisduur wordt niet na delig beïnvloed, zo heeft de EG laten becijferen. Volgens EG-commissaris van verkeer Karei van Miert zal de snelheidsbegrenzer de Eu ropese wegen veiliger maken en wordt dè milieuvervuiling teruggedrongen. DEN HAAG De directie van de HTM, het Haagse open baar-vervoerbedrijf, heeft de buschauffeur die vorige week in verband met een klacht op non-actief werd gesteld, ont slagen. De man zou zich discri minerend hebben uitgelaten tegen tegen vier Surinaamse meisjes. Onder het personeel van de HTM heerst grote ver ontwaardiging over de gang van zaken. De betrokkene is ernstig te leurgesteld in het bedrijf. „Ik word gewoon voor leugenaar uitgemaakt door de leiding van het bedrijf waar ik dertien jaar heb gewerkt. Ze beweren dat ik vier Surinaamse meisjes heb uitgescholden voor 'ge bakken zwarte peren' en ik zou ook nog het woord 'bruin tjes' in dë mond hebben geno men. Dat is een grove leugen. Toen die kinderen de uitgang van de bus blokkeerden heb ik alleen maar gezegd 'gevallen gebakkies' om de aandacht even te krijgen, als grap. Maar ze geloven me niet, ze laten me vallen als een baksteen". De HTM-directie acht de klacht echter gegrond. Daarbij komt dat tegen de chauffeur eerder soortgelijke klachten zijn binnengekomen. Deze denkt dat de directie door hem te ontslaan een voorbeeld wil stellen. „Er komen telkens klachten binnen, want je kunt niks meer zeggen tegenwoor dig. Een grapje of een woordje dat per ongeluk uit je mond valt en meteen ben je een ra cist. Als je naar een plaatsbe wijs vraagt ben je eigenlijk al aan het discrimineren, zo ver zijn we nu. De directie wil het personeel nu waarschuwen dat ze hun bek moeten houden. In plaats van ons in bescherming te nemen gaan ze serieus in op de eerste de beste klacht". Hartje zomer en toch carnaval. Dat kan alleen maar in Rot terdam, waar vanmiddag het feestgedruis losbarst tijdens een grootse Streetparade. Vanaf één uur te beleven in het hartje van de Maasstad, waar zomercarnavalsvierders uit het hele land feestelijk bijeenkomen, begeleid door Caribische, Brazili aanse, Kaapverdiaanse en Surinaamse muziek. Leg de krant even opzij en begeef u al dan niet op carnavaleske wijze on der het publiek dat uit meer dan een half miljoen toeschou wers bestaat en dat zich verdringt langs het parcours van de Streetparade. En let maar eens op hoe graag u de Leidse Courant weer oppakt als u straks weer thuiskomt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Cl Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) (ADVERTENTIE) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I Of bel 071 - 313 (>77 I ■tu.iiiiiiBi.n.iimimn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1