uisvuil ver werking komt iaar Leiden Zuid-West LEIDEN OMGEVING Ipidenaar lordt dier- Jiendelijker Persoonlijk cadeau èndmachtiging Omroep Rijnland met 5 jaar verlengd ~ULe Gouoant een geluk met stolen wagen Li JRSCHOTEN Uit garagebedrijf aan de I Iseweg in Voorschoten I %nnacht een personen- I gestolen. De auto Jjd er om te worden ge- treerd. De dieven had- niet veel geluk met de en, want 500 meter lerop botsten zij tegen verkeerslicht. De die- lieten de zwaar be- jdigde wagen tegen het v- svrichtte stoplicht staan ^aamen de benen. VRIJDAG 26 JULI 1991 Politie op het spoor van grotere groep criminelen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Met de aan houdingen in de Rotterdam se haven denkt de politie een grotere groep crimine len op het spoor te zijn. Vermoed wordt dat hierbij meer mensen uit de omgeving van Rotterdam en Den Haag zijn be trokken. De politie verwacht bin nen enkele weken meer aanhou dingen te verrichten in deze zaak. In het belang van het on derzoek wil de politie niet zeggen wat de aanleiding is geweest voor het instellen van het onderzoek. Ook wil zij niet zeggen waar de schepen, die al enige dagen in de haven lagen, vandaan kwamen. De politie heeft tot dusver geen verband kunnen leggen met eer dere grote drugszaken. De aan houdingen zijn het resultaat van een maandenlang onderzoek van het bureau zware criminaliteit regio Haaglanden, de douane Rijswijk en de gemeentepolitie Spijkenisse. Bij een huiszoeking op de woona dressen van de verdachten een 24-, 36- en een 5?-jarige man uit Heen vliet en een 46-jarige man uit Spijkenissewerden drie personenauto's en een bedrag van 50.000 gulden in beslag geno men. De voormalige visserssche pen Tormenta en Tormenta Dos waarop de mannen zich op het moment van de aanhouding be vonden, zijn omgebouwd voor het duik- en bergingsbedrijf Storm Diving. De hasj was ver borgen achter een dubbele wand van de Tormenta Dos, de wapens lagen her en der in beide boten verstopt De verdachten zijn vol gens de politie werknemers van het duik- en bergingsbedrijf. Politie houdt treinbekladders aan Politie houdt vernielers aan LEIDEN De politie van Leiden heeft de afgelopen nacht om tien voor vijf twee jongens van 16 jaar uit Leiden en Oegstgeest en nog een derde jongen aange houden die bezig waren met het bekladden van een treinstel. Het treinstel stond ter hoogte van de Ples- manlaan/Vondellaan. Het drietal wordt er van ver dacht dat zij de afgelopen maanden betrokken waren bij schade aan treinstellen in Leiden. De drie zijn in- Stempelautomaten uit de grond LEIDEN Vandalen hebben deze week voor onge veer tienduizend gulden schade aangericht op een perron van het NS station in Leiden. De schade ont stond doordat men twee stempelautomaten volledig uit de grond trok. NIEUWKOOP De politie van Nieuwkoop heeft de af gelopen twee weken drie Nieuwkopers van 19. 16, en 13 jaar aangehouden die de afgelopen drie jaar diverse ver nielingen in het dorp hebben gepleegd. Zo hebben ze met behulp van een strijkersbom een ventilator op een ter rein van de gemeente laten ontploffen, de muren van de Maranathaschool en de Klimopschool beklad en daar vernielingen aangericht en tenslotte spijkers voor auto banden gegooid. De politie kwam de drie op het spoor nadat een van hen op heterdaad was betrapt. Ook heb ben zij vernielingen bekend waarvan nooit aangifte is gedaan Het drietal krijgt een proces-verbaal en moet voor de schade opdraaien. De Nieuwkoopse politie heeft afgelopen nacht ook een Nieuwkoper en een Alphenaar van 20 en 25 jaar aangehouden. Zij richtten rond half twee vernielingen aan in de Muziekbuurt. Een derde man wordt vandaag aangehouden. )or|EN De Gemeen- gjpelijke Vuilverwer- or Leiden en omgeving [lei) wil op een ter- aan de Voorschoter- n li Leiden een nieuwe -letlatie bouwen voor n den en composteren "iuisvuil. De installa- pet over twee jaar in d$k zijn. ;tzjiw kost 20 a 30 miljoen j. Al het huisvuil van de Si-gemeenten, 100.000 jaar, moet er worden ;t. Daarnaast wil de ic al dit jaar in Alkema- gCJcapaciteit voor het com- t t)en van tuindersafval oejtbreiden. De nieuwe in- n je moet een einde ma- nei|an de afvalproblemen gji ontstaan sinds de slui- in Jan de Leidse vuilver- _njjng. Daardoor is binnen rpvincie een tekort aan 7_^rkingscapaciteit ont staan van 100.000 ton. Ook dat vermindert daardoor fors. Bo vendien worden de sinds de sluiting van de Leidse vuilver branding enorm opgelopen verwerkingskosten ongeveer gehalveerd Dat zegt de Oegst- geester wethouder en Gevulei- bestuurslid T. Kohlbeck. Die kosten zijn inmiddels op gelopen tot 375 gulden per ton. Daarin zit 50 gulden aan ver liezen verwerkt door de slui ting van de vuilverbranding en het niet doorgaan van de stortplaats De Does in Leider dorp. De verwerkingskosten van de nieuwe installatie belo pen ongeveer 150 gulden. Ook daar bovenop komen de 50 gulden verlieskosten. Hoogheemraadschap De keuze is onder andere op de Voorschoterweg gevallen omdat via de Vliet het niet te composteren afval per schip kan worden afgevoerd. Het gaat om een terrein dat naast de rioolzuiveringsinstallatie dat eigendom is van het Hoog heemraadschap Rijnland. Rijn land wilde er laboratoria bou wen, maar heeft daar inmid dels van afgezien. Het heeft in principe ingestemd met het beschikbaar stellen van de grond. Daar is wel de voor waarde aan verbonden dat de plannen van de Gevulei niet botsen met die van Rijnland voor de zuiveringsinstallatie. Rijnland wil die installatie voor enige tientallen miljoe nen gaan moderniseren. Kohl beck vertelt dat de tweede lo catiekeus voor de vuilverwer king een terrein op de Leeu wenhoek is, op de grens van Leiden en Oegstgeest achter de universiteitsgebouwen. Na deel daarvan is dat de grond niet direct beschikbaar is en dat het afval niet per schip kan worden afgevoerd. Pril De keuze voor de Voorschoter weg is overigens nog heel pril. Het gaat om een principebe sluit van het dagelijks bestuur. Dat moet nog worden voorge legd aan het algemeen bestuur waarin alle deelnemende ge meenten zitting hebben. Daar na moet verder worden onder handeld met de gemeente Lei den en het Hoogheemraad schap over de bouw. Maar naar verwachting levert dat niet de grootste problemen op. Voor de bouw is een Milieu Effect Rapportage (MER) no dig en moet het geldende be stemmingsplan worden gewij zigd. Omwonenden kunnen daar bezwaar tegen maken. Kohlbeck houdt er rekening mee dat dat ook gebeurt. „Het is nu eenmaal zo dat iedereen zich bewust is van het pro bleem met het huisvuil, maar dat niemand de oplossing er van in zijn achtertuin wil zien. Steeds zal worden gewezen naar andere lokaties". Toch heeft hij goede hoop dat de verschillende procedures snel kunnen worden doorlopen. „Het kan parallel gebeuren. De MER kan worden opge steld terwijl de andere proce dures lopen. Op die manier moet het mogelijk zijn dat de installatie over twee jaar in ge bruik is". Bedelen Kohlbeck merkt daarbij op dat de milieugevolgen van een scheidingsinstallatie veel be perkter zijn dan die van een verbrandinsinstallatie zoals die bij Leidschendam moet wor den gebouwd. De bedoeling is dat er een zeer moderne geslo ten installatie komt die welis waar geen verrijking van het landschap is, maar die geen stankoverlast geeft. Volgens Kohlbeck zijn daar elders al voorbeelden van. Het provin ciale vuilafvoerbedrijf PROAV geeft technische on dersteuning aan het plan. De PROAV garandeert ook de af voer van het niet te composte ren afval. Kohlbeck: „Dat be tekent ook dat er een einde komt aan het vervelende be delen om stortcapaciteit elders in het land". Het voornemen om een schei dingsinstallatie te bouwen werd vorig jaar oktober al zo wel door de Leidse wethouder De la Mar en de PROAV naar buiten gebracht. Toen was sprake van drie lokaties. Lei den, Alkemade en de Afval verwerking Rijnmond. In Al kemade waren toen al ge sprekken op gang gekomen met het nog jonge bedrijf Groen Recycling dat zich nog maar kort tevoren had geves- Kohlbeck: „Er komt een einde aan het bedelen om stortcapaci- FOTO: HENK VAN DEN ENDE Recycling. „Het gaat daarbij om het verwerken van tuin en snoeiafval. Dat wordt mo gelijk uitgebreid met tuinder safval". Directeur J. Hogen- boom van Groen Recycling was als gevolg van vakantie niet voor commentaar bereik baar. Met deze capaciteit meegere kend is de Gevulei volgens Kohlbeck uit de problemen. „Binnen de Gevulei wordt nu 100.000 ton afval per jaar ge produceerd Dat wordt, mede door het gescheiden inzamelen en dergelijke, waarschijnlijk eerder minder dan meer". tigd op de voormalige stort plaats in die regio. Groen houdt zich bezig met het com posteren van tuindersafval. Alkemade De gesprekken met Groen zijn nog steeds gaande. Volgens Kohlbeck heeft dat geleid tot afspraken om vanaf het najaar 23.500 ton afval te gaan com posteren. Dat kan volgens hem zo snel omdat voor die hoe veelheid geen MER nodig is. Een woordvoerster van de rei niging in Leiden bevestigt dat er afspraken zijn met Groen BEVOLKING VAN ENASIEL VERLEDEN TIJD Til rd f (No. 9 VAN ZEUL Lr 5 4jEN Steeds minder go h bevolken het Leid- ^•jerenasiel. Televisie- 2«mma's als Avro's j 3e Salon, het dieren- \39kmma van Martin Roöen krantenberichten 634^nishandeling en het •i 14 auto zetten van die- Igef/P weS naar de va" 35.sbestemming dragen J1'in belangrijke mate >.47ij, zo is het vermoe- 7- Jij het asiel. lSSJ Leidse asiel aan de Bes- q wordt de langzame, 1. Onmiskenbare trend met vet»e begroet. Een mede- l9 t spreekt van een groei- Awwustzjjn jegens dieren !7, ïenleed. Was er drie jaar LeNh nog sprake van een ^^erende overbevolking 1 asiel, nu is daarvan lapdprake. De medewerker abiaiit jaar nog niet met L41iFl0°d te hebben ge- „Drie jaar geleden de honden in de kat- els, de katten bij el- schuren en de andere zaten bovenop elkaar, n er hokken leeg", ijk (èidse asiel, dat wekelijks rubriek 'Hond zoekt De katten lopen elkaar hier in de weg, maar de schijn .bedriegt: het wordt in het Leidse dierenasiel steeds rustiger. FOTO: WIM VAN NOORT huis' in deze krant dieren aan een een nieuw tehuis probeert te helpet), meent dat de groei ende belangstelling niet alleen in mooie woorden maar ook in de praktijk doorklinkt. Regel matig worden dieren die in deze krantenkolommen figu reren, opgehaald door een nieuw baasje „en dat zijn vaak Nummering van buslijnen is ondoorzichtig REGIO Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland menen dat de nummering van de bus lijnen bij het streekvervoer volstrekt onduidelijk is door de komst van vele nieuwe lij nen. Die situatie moet verbe terd worden. In het begin van de jaren zeventig hebben de streekvervoerbedrijven lande lijk een klantvriendelijk sy steem afgesproken, waarbij de nummers per tiental een groep lijnen aanduiden die eenzelfde gebied bestrijken. Zo geldt 40 voor de verbindingen tussen Den Haag-Katwijk-Noordwijk en 90 voor de buslijnen in de Duinstreek. De vier in Zuid-Holland werk zame streek vervoersbedrijven hanteren echter verschillende systemen voor het nummeren van nieuwe spits- en sneldien- sten en moeten nu door ruilen duidelijkheid scheppen. Be perkte lijndiensten krijgen aparte nummers zodat de pas sagiers niet meer geconfron teerd worden met bussen die haltes voorbijrijden. Zaak-Roest terugverwezen naar gemeente Leiderdorp DEN HAAG/LEIDER- DORP- Waarnemend voorzitter C. van Zeben van de rechtspraakfdeling van de Raad van State verwijst de kwestie rond de subsidie voor de ge handicapte dochter van de Leiderdorpenaar M. Roest terug naar de gemeente. De commissie beroep en be zwaar zal zich daar nu over de zaak moeten buigen. Beroep op Van Zebens collega's van de rechtspraakafdeling blijft mogelijk. Zo luidde de uit spraak vanmorgen in het ge schil tussen Roest en B en W van Leiderdorp. Het conflict tussen Roest en de gemeente leent zich er volgens Van Ze- ben niet voor om te worden beslist in een spoedprocedure bij de voorzitter van de recht spraakafdeling. Volgens Van Zeben is het geschil niet alleen te ingewikkeld voor een spoedprocedure, behandeling van de zaak zou ook in eerste instantie door de gemeente moeten plaatsvinden. Centraal in de zaak staat het subsidiebe drag van 57.000 gulden dat de gemeente aan Roest heeft toe gekend voor de verbouwing van zijn woning ten behoeve van zijn gehandicapte dochter Suzanne. De subsidie die Roest heeft aangevraagd komt ei genlijk van het ministerie van VROM. Gemeenten kunnen daar op verzoek van burgers een subsidieaanvraag indienen op grond van de Regeling Gel- deljke Steun Huisvesting Ge handicapten. Door „geklungel" van de ge meente echter dreigt de fami lie Roest zelf 51.000 gulden te moeten bijleggen, zei Roests woordvoerster R. Dekkers gisteren tijdens de behande ling van de zaak. De totale verbouwingskosten blijken na melijk 108.000 gulden te be dragen. Als de gemeente beter had meegewerkt, zou Roest het totale bedrag gesubsidieerd hebben gekregen, aldus Dek kers. Het gemeentebestuur van Leiderdorp trad niet in details. De gemeentewoord voerder zei dat 57.000 gulden is toegekend en dat tegen die beslissing geen beroep is inge steld. Toen de bouwkosten 108 duizend gulden bleken te be dragen, heeft Roest een ver zoek tot verhoging van het subsidiebedrag ingediend. Dit verzoek is afgewezen. Hierte gen is Roest evenmin in beroep gegaan, aldus de woordvoerder. De gemeente heeft nog 32.000 gulden subsi die verstrekt voor andere voorzieningen. Waarnemend voorzitter Van Zeben vond echter dat de zaak via een bo demprocedure uitgezocht zou moeten worden. gemotiveerde mensen die we ten waar ze aan beginnen". Schrijnend Deze Leidse trend staat even wel haaks op de situatie bij het dierenasiel in Den Haag dat deze weken lijkt uit te puilen. Daar zijn de laatste tijd nogal wat dieren afgeleverd door mensen die op het laatste mo ment voor hun vakantie van hun hond of kat af wilden. Smoesjes over aanstaande ver huizingen naar het buitenland en plotselinge allergie in het gezin worden dan nogal eens als motief opgevoerd. Ook enkele schrijnende geval len van dierenmishandelingen lijken in strijd te zijn met de trend die het asiel schetst. Zo moest de politie vorige week een hond bij zijn onverschilli ge Leidse baas weghalen om dat het beest er uitermate be roerd aan toe was. Een schaap op een grasveldje achter Holi day Inn moest deze week wor den afgemaakt omdat het dier gekweld werd door open won den waarin maden rondkro pen, een vacht droeg die als lompen om de lendenen hing en het dier bij elke stap door de knieën knikte. De eigenaar was er volgens de gealarmeer de politie „een die het kenne lijk allemaal onverschillig laat". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: J Dhr./Mevr.: Straat: I I I ei !N Het Commis- r voor de Media QQi de zendmachtiging 5pai Omroep Rijnland nter met vijf jaar ver- oed tot juli 1997. Daar- )or"|asseert het Commis- Dtei} êemeente Lei- er lie Omroep Rijnland ad, doende representa- dkaindt voor alle maat- mdipelijke stromingen turjden en daarom de string van represen- wepit, die nodig is voor rt «zendmachtiging of verlenging daarvan, maar niet wilde afgeven. „Wij hebben op de uitspraak vanmiddag natuurlijk een feestelijk flesje laten knallen", reageert voorzitter J. van Leeuwen van OR gisteravond opgelucht. „Wij zien deze uit spraak van het Commissariaat niet alleen als een overwin ning. We zijn vooral blij dat onze argumenten steekhou dend zijn bevonden. Het com missariaat heeft ons op alle punten gelijkgegeven. Tussen de regels door werd te kennen gegeven dat de gemeente Lei den artikel 30 van de Media wet maar eens wat duidelijker moest lezen", grijnst Van Leeuwen. In dat betreffende artikel wordt een lokale of regionale omroep verplicht alle maat schappelijke, culturele, gods dienstige en geestelijke stro mingen te vertegenwoordigen. Leiden heeft dat altijd aange vochten omdat OR het 'der den' te moeilijk zou maken om via haar frequenties uit te zen den. OR zou te hoge tarieven rekenen. Van Leeuwen: „Ik zat met de erfenis van de vorige voorzit ter van OR, toevallig de huidi ge wethouder Walenkamp. In zijn tijd werd er 250 gulden per uur gevraagd. Toen ik in 1988 aantrad, heb ik dat be drag verlaagd naar 100 gulden per uur. Op grond van de OLON-richtlijnen (Organisatie van Lokale Omroepen Neder land) had dat tarief hier ook 230 gulden mogen zijn". OR vraagt nu voor een uur zend tijd 15 tot 50 gulden per uur. Gekibbel Met de uitspraak is er een ein de gekomen aan twee jaar ge kibbel tussen Omroep Rijn land, Stichting Overkoepelen de Omroep Leiden (SOL), Stichting Lokale Omroep Freewave (SLOF) en de ge meente. Aanvankelijk ging de strijd alleen tussen OR en SLOF. Geen van beide omroe pen kreeg echter de zo hevig verlangde en vereiste verkla ring van representativiteit van de gemeente. Die vond het maar niks dat OR zowel hou der van de zendmachtiging als programmamaker zou zijn. OR zou dan een te groot stempel op de programmering druk ken, was de angst. Onder de vleugels van de gemeente werd daarom in april vorig jaar de SOL opgericht. Deze stichting zou in plaats van OR of SLOF de zendmachtiging moeten verkrijgen en de zend tijd verdelen. Ondertussen be sloten OR en SLOF de laat ste ging op in een nieuwe stichting: Stadsradio- en Tele visie Leiden, kortweg SSL maar de handen ineen te slaan. Zij zenden sinds 1 janua ri samen uit. Betonnen muur „Ik had de afgelopen twee jaar weieens het idee dat ik tegen een betonnen muur stond te praten. Er kwam maar geen reactie van de kant van de ge meente", verzucht Van Leeu wen. „Maar ik hoop dat zij na deze uitspraak zo sportief is om niet achterom maar naar de toekomst te kijken". Na de vakantie kan de gemeenteraad een hernieuwd subsidiever zoek tegemoet zien van mini maal 27.500 gulden. De bijdra ge van de gemeente wordt be rekend aan de hand van de OLON-tarieven, die variëren van één tot drie gulden per in woner. „Wij zouden voor de lokale radio graag een kwartje per inwoner worden gesubsi dieerd". Als het bedrag wordt verkregen, zal daarmee eerst het tekort van Omroep Rijn land, ruim 8000 gulden, wor den weggewerkt. „Pas daarna kunnen we eventueel aan in vesteringen gaan denken". Postcode/plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I I I I J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I c/orgmgj, j f~ Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Straat: I Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I I I II I II I I I II 1 J Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig J leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag CcidócSouocuit IIIUHrillBI.llll.UTT1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9