akezen bang voor log meer ontberingen Zuid-Afrika erkent steun aan partijen in Namibië BUITENLAND Presidium Joegoslavië in spoedberaad bijeen raël: twijfel ^er rol van YS i Midden-Oosten WONTUREN VAN KAPITEIN ROB Sovjetleider probeert resterende macht te behouden id&iQowuirit VRIJDAG 26 JULI 1991 er minister op dagaskar gearresteerd INANARIVO Rahantavololona Andria- ,to, die door de oppositie op Madagaskar fiister van openbare werken was geïnstal- i is gisteren gearresteerd. Dat hebben te- inders van president Didier Ratsiraka ge- Andrimanjato werd gearresteerd op het jerie. Haar echtgenoot, dominee Richard amanjato, is een van de belangrijkste (voerders van de oppositie. Ondanks het d op demonstraties verzamelden duizen- (ensen zich voor het ministerie van open werken, een van de zes departementen die lositie heeft overgenomen om de uitgeroe pgen regering kracht bij te zetten. Dinsdag |n al twee andere ministers van de schadu wing gearresteerd. De oppositie wil dat de btische grondwet wordt vervangen en dat verkiezingen komen. Craxi dreigt Italiaanse regering ten val te brengen ROME De Italiaanse socialisten-leider Bet- tino Craxi heeft gisteren opgeroepen tot ver vroegde parlementsverkiezingen en expliciet gedreigd de vijftigste naoorlogse regering ten val te brengen. Craxi deed zijn oproep op de derde en laatste dag van het parlementair de bat over de staatshervorming. Craxi is het niet eens met de christen-democraten de Ita liaanse politiek stabieler te maken door de kieswet te veranderen in het voordeel van de grote partijen. Als grootste partij van Italië zouden vooral de christen-democraten daar van profiteren. Craxi zei nu te wachten op de reactie van de christen-democraten van pre mier Gulio Andreotti. Andreotti vormde zijn regering enkele maanden geleden na een ernstige crisis over de staatshervorming. Na een compromis keerden dezelfde partijen, waaronder de socialisten, in de coalitie terug. Gevangene vraagt rechter toestemming voor zelfmoord CHARLOTTETOWN Een man die in voorarrest zit op beschuldiging van moord heeft het Canadese hooggerechtshof gevraagd hem de gelegenheid te geven om zelfmoord te plegen. De man, de 37-jarige Roger Lee Burke, moet terechtstaan omdat hij in april zijn buurman zou hebben vermoord. Hij werd vorige week uit de gevangenis overgebracht naar een psychiatrische inrichting, nadat hij had geprobeerd zijn polsen door te snijden met de scherven van een gebroken asbak. Burke verklaarde gisteren voor het hof dat hij bij zijn volle verstand had besloten een eind te willen maken aan zijn leven. De Ca nada bestaat geen wet die zelfmoord verbiedt. Hulp bij zelfmoord echter is wel verboden. Dode en gewonden bij Mandela-concert KINGSTON Botsingen tussen toeschou wers en de politie tijdens een concert ter ere van ANC-leider Nelson Mandela hebben op Jamaica aan een man het leven gekost. Twee mensen raakten gewond. Volgens de politie opende een agent woensdagavond het vuur toen toeschouwers op het podium afstormden in het Nationaal Stadion in Kingston Een bezoeker werd daarbij dode lijk getroffen, terwijl een man en een vrouw gewond raakten. Premier Manley heeft een onderzoek gelast. Mandela bevond zich ten tijde van het incident niet in de buurt van het podium. Volgens de politie gooiden toe schouwers flessen en stenen en werd er vanuit de menigte geschoten toen agenten probeerden te voorkomen dat het podium bestormd werd. In delen Albanië hongersnood nabij WENEN Ondanks het feit dat steeds meer buitenlandse voedselhulp het land binnenkomt, kampt men vooral in het bergachtige noordoos ten van Albanië met voedselschaar ste. Door slecht management en ge brek aan transportmiddelen is in dat deel van het land een kritieke voed selsituatie ontstaan, aldus de Albane se staatstelevisie. President Ramiz Alia zei in een televisie-interview dat in sommige delen van het land, voor al in het noordoosten, een hongers nood nabij is. „De Albanese economie verkeert in ernstige moeilijkheden; ik hoop dat we met de hulp van de EG en andere landen en met de inzet van ons volk de situatie aan kun nen", aldus Alia. ®rilDAD Ogen- ,r (lijk lijkt het leven in dfijn normale gang te tp maar het vernis is 'hij Daaronder liggen jaijad, gebrek, ontbe- en de groeiende t wdat het alleen maar led kan worden. ;en! r ld en smokkel, eens vrij- hibekende fenomenen in AHdictatuur, bloeien. In ïtsftid, waar eens het gezeg- ^oojeld deed dat een meisje t ikt op straat kon lopen scj dat haar iets over- n 1 verpatsen zich nu voor t 4llar tienerhoertjes, es j werden verscheidene juten van diplomaten van lat (ïase ambassade geplun- aaijn op een avond zouden kah enkele straat maar hq/ijftig auto's zijn gesto- hifeel gestolen waar wordt e dj-an gesmokkeld, untpidsdiensten die werden en tijdens de Golfoorlog rbeb niet hersteld. In het roje deel van Irak doet de 'eeijn het niet en stroomsto- er ij doen zich meerdere tper dag voor. flatie is gestegen tot on- j duizend procent. Win- I doen weinig meer dan naar buiten kijken en het door hun vingers laten glijden van de kralen van hun gebeds- snoer. Sommigen kiezen er voor helemaal geen zaken te doen, omdat ze hun schaarse goederen niet willen ruilen voor de dinars die de regering in grote hoeveelheden drukt. Een juwelier heeft zijn etalage gevuld met prullen, terwijl hij goud en diamanten achter slot en grendel houdt. De enige levendige handel vindt plaats in veilinghuizen waar rijke Irakezen de juwe len, meubels en erfstukken op kopen die hun arme landgeno ten moeten opgeven voor voedsel. De meeste mensen be steden negentig procent of meer van hun inkomen aan eten. De regering distribueert elke maand acht soorten levens middelen: meel, rijst, thee, olie, suiker, zeep, melkpoeder en lucifers. De meeste goede ren zijn echter al na enkele dagen niet meer verkrijgbaar. Eieren zijn vier maal zo duur geworden. Rund- en lamsvlees verschijnen slechts eenmaal per week op het menu. Kip lijkt niet meer voor te komen. Arak, de Arabische anijsli- keur, is volgens ex-soldaat Amar nu echter „meer nood zakelijk dan voedsel. Omdat ons volk wil vergeten wat er is gebeurd. Maar natuurlijk kun nen we het niet vergeten". De straten van Baghdad wor den bevolkt door tienduizen den werklozen. Vele van hen waren militair of ambtenaar. Door gebrek aan geïmporteer de reserve-onderdelen en grondstoffen hebben fabrieken de deuren moeten sluiten. Veel werklozen leven van het geld dat zij tijdens de economi sche opbloei na de oorlog met Iran spaarden. Trots sterven Toch doen de Irakezen er alles aan om de schijn op te houden. „Ze sterven trots", zegt Saleh Bourjini, een Tunesische eco noom die in Baghdad het ont wikkelingsprogramma van de Verenigde Naties leidt. „Vijf entachtig procent van de men sen krijgt niet het voedsel dat ze nodig hebben. Ze lijden van binnen, maar je zult het ze niet horen zeggen". Zelfs bewinds lieden, die de nood groter voorstellen om aan te zetten tot opheffing van de interna tionale sancties, kennen hun trots. „Als je vraagt of ik wil dat de sancties worden opge heven, zeg ik: 'Ja, natuurlijk.' Maar ik zou er niet om sme ken", aldus minister van in dustrie Amer Hammoudi Al Saddy. Het handelsembargo tegen Irak werd bijna een jaar gele den ingesteld. „Als de sancties nog een jaar voortduren, zul len de prijzen met vijfhonderd procent stijgen. Dan kunnen we van uithongering spre ken", stelt de econoom Hu- mam al-Shamaa van de uni versiteit van Baghdad. Een delegatie onder leiding van prins Sadruddin Aga Khan adviseerde onlangs om de sancties te versoepelen om een „catastrofe in de komende maanden" te voorkomen. Als dat niet gebeurt zullen „onge stilde noden de groeiende ra deloosheid voeden" en is „meer geweld, misdaad en af braak van recht en orde" mo gelijk. Ammar die voorheen taxi chauffeur in Basra was, heeft zijn auto moeten verkopen. Hij, zijn vrouw en twee kinde ren leven nu van de tweedui zend dollar die de auto op bracht. Zoeken naar een baan doet hij niet meer, omdat „het geld toch waardeloos is". Na enig aarzelen zegt hij: „We wachten op een nieuwe rege ring, maar mijn werkelijke hoop is naar Canada of Au stralië te gaan om daar te wer ken". Een inwoner van Erdut bekijkt de vernielingen die in zijn dorpje zijn aangericht. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO De Joegosla vische staatspresident Stipe Mesic heeft vanochtend na het nieuwe bloedbad gisteren bij Erdut aan de Kroatische kant van de Donau, op de grens met Servië, het collectieve presi dentschap bijeen geroepen voor spoedberaad over de situ atie in de republiek. Intussen besloot de Joegoslavi sche centrale bank beide af vallige republieken in het noorden, Slovenië en Kroatië, als straf nog langer uit te slui ten van de geldmarkt. Daar door zal het vinden van een politieke oplossing voor de cri sis in Joegoslavië zeker niet bevorderd worden. Met zijn besluit ging de centra le bank volgens Joegoslavische bladen dwars in tegen een dringende oproep van de cen trale regering om de al een maand ontregelde geldmarkt weer helemaal open te stellen. Het betalingsverkeer met het noorden van het land blijft nu verstoord. Het is de twee repu blieken ook verboden om transacties met het buitenland af te handelen. Volgens de centrale bank hebben de twee landsdelen inmiddels voor een bedrag van 4,3 miljard dinar (344 miljoen gulden) illegaal in omloop gebracht. Waarnemers zeiden te vrezen dat het optreden van het Joe goslavische leger gisteren en het feit dat het vanaf Servisch grondgebied Kroatische stel lingen had beschoten, de span ningen tussen Kroaten en Ser viërs zou doen toenemen. Ser vië steunt de etnische Serviërs in Kroatië en stelt dat het zijn plicht is de positie van de Ser vische minderheid in de buur- republiek te beschermen. Slovenië trok zich gisteren te rug uit de federale Hoge Raad, zo berichtte het officiële Joe goslavische persbureau Tan- jug. De stap van Slovenië is strijdig met het akkoord van Brioni waarin Slovenië en Kroatië beloofden gedurende de onderhandelingsperiode van drie maanden deel uit zul len blijven maken van de ver schillende federale organen. ALEM Een woord- de Israëlische r Yitzhak Shamir heeft ;che bewering verwor- t de VS beloofd zouden dat Israël land voor :ou willen ruilen. Kchimeir, directeur van kantoor, reageerde Ijn verklaring op uitla- [van de Syrische minis- buitenlandse zaken k Sharaa, die gisteren in leus zei dat de Ameri- I president George Bush Boofd dat Israël alle ge- I zou opgeven die tijdens oorlog van 1967 hroverd - iets waar Is- |er op tegen is. [eir zei dat de uitspraken Syrische minister twij- roepen over de rol van Irenigde Staten in het !s. In de verklaring fechimeir staat: „Israël fht dat de VS op een manier zal onderhan- ■zelfs als het om posities ■e voor ons moeilijk te hn zijn, zoals land voor |De VS moeten niet aan s van Syrië staan, tegen lierikaanse minister van ■andse zaken, James Ba- ljeft beloofd dat de on- Idelingen „direct zullen i dat beide partijen tot lereenkomst zullen ko- I zo zei Achimeir. „Wij 1 aan dat dit de Ameri- I positie is en niet wat de he minister van buiten- I zaken zegt dat Bush ge- pu hebben". Een woordvoerder van de Amerikaanse regering zei in reactie op de uitlatingen van Farouk Sharaa dat de VS geen nieuw standpunt hebben inge nomen en zoals bekend achter de resoluties van de Verenigde Naties staan waarin Israël wordt opgeroepen bezet gebied af te staan in ruil voor vrede. Hij voegde daaraan toe dat in de resolutie ook staat dat het principe van het ruilen van land voor vrede „van toepas sing is op alle fronten, dus ook op de Golan-hoogvlakte". De woordvoerder zei ook dat de VS de annexatie van de Go lan-hoogvlakte door Israël niet erkennen. „Maar dat is niet nieuw", zo zei hij. De verklaring van Achimeir, die voor de radio werd voorge lezen, kwam enkele uren na dat Shamir de ultra-nationalis tische ministers in zijn kabinet had overgehaald af te zien van plannen om de regering te la ten vallen over de vredeson derhandelingen. Deze minis ters zeggen dat Shamir hen heeft verzekerd dat Israël nooit zou onderhandelen over de soevereiniteit van Jeruza lem of land voor vrede zou ruilen. De belangrijkste advi seur van Shamir, Yossi Ben- Aharon, zei dat de regering nog niet klaar was om te stem men over de voorstellen van Baker voor een vredesconfe rentie, die al zijn geaccepteerd door Syrië en andere Arabi sche landen. Zware bosbrand in Zuid-Frankrijk Met man en macht bestrijden brandweerlieden de gigantische bosbrand, die sinds gisteren in het Zuidfranse streek Assas woedt. Hier dreigt ruim 50 hectare dennenbos door de vlammenzee te worden verwoest. B fom fpa JOHANNESBURG De geheime donaties aan de Zulu-beweging Inkatha waren volkomen legaal, heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha giste ren gezegd. Botha gaf aan dat hij geen spijt heeft over de affaire en er net als zijn collega-bewindslieden niet over peinst om af te tre den, zoals ANC-leider Mande la had geëist. Hij wees erop dat in vrijwel alle landen geheime regeringsfondsen bestaan waarmee bepaalde groepen worden gesteund. „Als ik het weer moest doen, zou ik het op precies dezelfde wijze doen", aldus Botha. Naast de donaties aan Inkatha zijn ook schenkingen gedaan aan politieke partijen in de voormalige kolonie Namibië, bevestigde Botha. Over de om vang van die steun, die be doeld was om de verkiezingen daar van twee jaar geleden naar de hand van de Zuidafri kaanse regering te zetten, wil de hij zich niet uitlaten. Botha zei dat zijn ministerie de afge lopen vijf a zes jaar een bedrag van circa 80 miljoen rand (56 miljoen gulden) had uitgege ven aan geheime fondsen. Botha sprak tegen dat sprake was van ontoelaatbare politie ke giften. „Er zijn nooit fond sen naar Inkatha gegaan als politieke partij", zei hij. Met het geld werden alleen mani festaties van Inkatha gefinan cierd, waaruit moest blijken Minister van buitenlandse zaken Roelof Botha beantwoordt vra gen van de pers over de geheime betalingen van Zuid-Afrika aan de Inkatha-beweging. foto. ap dat veel zwarten in Zuid-Afri ka tegenstander waren van de door het buitenland ingestelde sancties. „Ik zie het niet als een vuile streek om de econo mie van dit land sterk te hou den", zei Botha gisteren. Naar zijn zeggen was president F.W. de Klerk niet op de hoogte van de donaties. Dat was volgens Botha ook niet nodig, omdat de schenkingen geheel vielen binnen het raam van het bestaande regerings fonds voor dit soort operaties. Botha zei dat hij er zelf wel van op de hoogte was en er persoonlijk zijn goedkeuring aan had gehecht. Ook Inkatha-leider Mangosut- hu Buthelezi zegt van niets te weten. Zijn partij heeft het be drag van een kwart miljoen rand naar de regering terugge stort. Minister van wet en orde Vlok heeft gelogen over de geheime betalingen van de regering aan de met de Zulu-beweging Inkatha gelieerde vakbewe ging USUWA, zo meldt de Zuidafrikaanse Weekly Mail vandaag. Hoewel Vlok heeft gezegd dat alle betalingen waren geregis- teerd, heeft zijn ministerie toe gegeven dat het er niet in is geslaagd vast te stellen waar de ontbrekende middelen naartoe zijn gegaan, aldus het blad in een nieuwe onthulling. Volgens de Weekly Mail zijn er bewijzen dat de veiligheids politie en Inkatha samenwerk ten bij de oprichting en in standhouding van de conser vatieve vakbond UWUSA (de Verenigde Arbeidersunie van Zuid-Afrika), de tegenhanger van COSATU. Een document noemt USUWA „een project dat onder controle van de Zuidafrikaanse regering staat". HET LEVENDE EILAND HANDELWIJZE JELTSIN VEROORDEELD t vil Maar de landing verloopt zonder moeilijkheden en r affeft Prudon en de zijnen in goede welstand aan. Zonder '91. te aarzelen wordt de raket dan weer gestart en alleen de ipt twen, de machines, de toestellen en de instrumenten blij- foerfhter op het „Levende Eiland", dat nu, thans onbestuurd, ;pro09 naar de aarde vervolgt, steeds sneller en sneller. Van de erplfit kan Prudon de baan volgen. Waar, ergens op aarde, zal land terechtkomen? Als een reusachtige meteoorsteen moet het straks door de atmosfeer suizen en wat dan?Kijk, kijk!" roept Rob opgewonden uit, „het verdwijnt in de Stille Oceaan". Ze zijn nu zo dicht de aarde genaderd, dat de wereld kaart zichtbaar voor hen ligt. En even later zien ze het eiland op een ogenschijnlijk stille plek in de oceaan terechtkomen. Prudon herademt. Maar hij weet niet, dat tevens het lot van Butcher en zijn medewerkers is bezegeld, die door hun electronenbombar- dement het eiland precies naar zich toe hebben getrokken. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Commu nistische Partij heeft altijd gezegd de belangen te verdedigen van het prole tariaat, zoals dat door Karl Marx in 1848 in het Communistisch Manifest omschreven is. Door dit basisprincipe van het communisme tot het ver leden te verklaren pro beert, Gorbatsjov de aan trekkelijkheid van de par tij voor de hele Sovjetge meenschap te vergroten. Eerder deze maand zei hij dat de bevolking op de partij is afgeknapt. Een nieuwe naam kan de Communistische Partij volgens de president alleen krijgen als de partijleden daar door mid del van een referendum mee instemmen of als een alge meen partijcongres daartoe be slist. Of een naamsverande ring veel uithaalt is nog de vraag, omdat het ook geen ga rantie voor succes is gebleken voor de Oosteuropese commu nisten die zich socialisten zijn gaan noemen. Door de hervormingen in de Sovjetunie heeft de partij al veel van haar macht moeten prijsgeven en de president probeert nu de resterende macht te behouden. Hij liet al weten dat alleen door een ra dicale beleidsverandering de Communistische Partij in een democratie kan overleven. De partijleider stelt voor definitief af te rekenen met het stalinis me en privébezit en vrijheid van religie in te voeren. De plaatsvervangend voorzitter van de partij,' Vladimir Ivasj- ko, zei dat voor eind dit jaar de partijleden zal worden ge vraagd zich opnieuw als lid in te schrijven. Door deze nieuwe registratie zal het aantal leden, dat wordt geschat op 16,3 mil joen, waarschijnlijk drastisch dalen. In 1990 zegden al 2,7 miljoen mensen hun lidmaat schap op en stopten 1,3 miljoen anderen met het betalen van contributie. Volgens een opi niepeiling die medio juli in 33 steden werd gehouden is 36 procent van de bevolking voor opheffing van de Communisti sche Partij. Gorbatsjov leverde gisteren ook scherpe kritiek op het de creet van Boris Jeltsin, waar mee de Russische president za terdag het bedrijven van poli tiek op de werkvloer verbood. Het verbod moet op 6 augustus ingaan. Jeltsin wil vooral de communistische cellen treffen die werkzaam zijn in fabrie ken, in de bureaucratie en op scholen. Naast Gorbatsjov ver oordeelden de meeste andere sprekers het decreet, waarop de communisten besloten dat ze met een officiële resolutie zullen komen om de handel wijze van Jeltsin aan de kaak te stellen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5