Hondsdolle vampiers vallen bewoners van Braziliaans dorp aan Rare jongens, die socialisten CcidóeSotncwit BINNENLAND BUITENLAND Abraham Lincoln abnormaal lang door een zeldzame ziekte h Discrete charme bij presentatie Saint Laurent DOOR EEN ANDERE BRIL De statie van Antwerpei Suriname slaagt er niet in president te kieze VRIJDAG 26 JULI tUl Mimimumprijs brood verdwijnt DEN HAAG De minimum prijs van brood (nu 1,77 gulden voor een verpakt gesneden brood van 800 gram en 1,70 gulden voor ander brood per 800 gram) wordt per 1 juli 1993 afgeschaft. Dat heeft staatsse cretaris Van Rooij van econo mische zaken gisteren bekend gemaakt. De overheid wil af van alle minimumprijsregelin gen, omdat zij marktverstoren de concurrentiebeperkingen afwijst. In de bakkerijsector is geen sprake van een bijzonde re situatie die het mogelijk maakt daarvan af te wijken, aldus Van Rooij. CARNAC Opnieuw moet zich een heel dorp in Gallië teweer stel len tegen het centraal gezag, dit keer zonder toverdrank en met slechts de wapenen der democratie. De Romeinen zijn verdwenen en al weer enige tijd opgevolgd door de Franse socia listen die, aangevoerd door cultuurminis ter Jack Lang, iets nieuws hebben be dacht om Bretagne, vaderland van Aste- rix en Obelix, te pesten. Doelwit zijn de menhirs in de heuvels van het dorpje Carnac, die in keurige rijtjes van oost naar west over een lengte van zeven kilometer al 4500 jaar lang de loop van de zon volgen. Het is de grootste men hir-verzameling in de hele wereld. Kassa! moet de centurion van keizer Mitterrand gedacht hebben. Volgens de legende zijn de menhirs Ro meinen die verstarden tot steen toen zij ingeklemd raakten tussen de Atlantische Oceaan en Gallische krijgers. Deze lente kon je nog gewoon vrij rondlopen bij Car nac en de magie van de metershoge brok ken graniet ondergaan. Maar van de zo mer was het afgelopen: eerst werd er dwars door de rijen menhirs een speciale toeristische route aangelegd, vervolgens werd er door monumentenzorg een me tershoog, kilometerlang hek om de men hirs heen gezet. En moet men betalen om de kolossen te bekijken. Het project heet, hoe kan het anders, 'Car- nac-2000'. „Voordat de menhirs omvallen en breken, plegen wij preventie", zo luid de de officiële verklaring. De nazaten van Obelix geloven er niets van. Het groot scheepse bouwproject moet volgens hen alleen maar geld in het laatje van Lutetia (Parijs) brengen. De SOS-Menhirs comités demonstreren fanatiek, waarschijnlijk tot dat Jack Lang in het nachtelijk donker gekneveld tegen een boom naar een vals gezongen overwinningslied van de Bre tonse bard Alain Barrière zal moeten luis teren. APORA De inwoners van het dorpje Apora in de Braziliaanse staat Ba- hia durven 's avonds de straat niet meer op. Vam piers hebben hier al drie mensen gedood. Volgens de kranteberichten heb ben de bloeddorstige vleermuizen al zeker vijf honderd mensen aange vallen. In macabere navolging van horrorfilms zoals 'The Birds' van Hitchcock en de wat re centere 'Swarm', waarin de natuur zich wreekt op de mens voor het aantasten van het mi lieu, jagen de vampiers de 1500 inwoners van Apora nu sinds een maand de stuipen op het lijf met hun aanvallen. Vorige maand begonnen houthakkers met het kappen van de bomen rond de vampiergrotten. Door de ontbossing viel het zonlicht in de vleermuizenkolonies, waardoor de nachtdieren ge dwongen waren een ander, meer beschut onderkomen te zoeken. Apora ligt eigenlijk niet op hun vluchtroute, maar tijdens hun verhuizing stuitten ze op het dorpje en bleven er hangen. Normaal voeden de vampiers zich met kleine die ren die in de omgeving van hun grotten leven en soms met paarden of koeien. Het grote gevaar is dat de vampiers hun slachtoffers besmetten met ra- bies, hondsdolheid. En in Apo ra vallen ze honden en katten aan en bijten af en toe ook mensen. De dodelijke slachtof fers zijn dan ook gevallen als gevolg van rabiesbesmetting. Het ministerie voor de volks gezondheid in Bahia heeft het dorp al 3500 vaccinaties en en kele honderden doses van het serum in orale vorm gestuurd, maar de burgemeester van Apora zegt dat nog steeds niet aan de enorme vraag voldaan kan worden. „Veel mensen in Apora nemen het orale antigif in als voorzorgsmaatregel, ge woon uit angst om gebeten te worden", legde dr. Eliana de Paula Santos uit. „De meesten gaan ook s'avonds niet meer de straat op. Deuren en ramen worden afgeschermd met net ten om te voorkomen dat de vleermuizen de huizen bin nenvliegen". Volgens Tony Hutson, een des kundige van de Vleermuis Be schermingstrust in Londen, komt zoiets wel vaker voor: „Zo af en toe vallen vampiers een dorp binnen en voeden zich een tijdje met mensen bloed. Een paar jaar geleden waren er vampieraanvallen in Peru nadat mensen hadden geprobeerd oude goudmijnen te openen". Hutson voegt er aan toe dat dergelijke razzia's meestal niet lang duren. Uiteindelijk kie zen de diertjes toch weer een rustiger omgeving. Net als alle andere warmbloedige dieren kunnen vleermuizen honds dolheid overbrengen. Maar slechts enkele van de jaarlijks vijftigduizend dodelijke slacht offers door rabies vallen als gevolg van een vleermuisbeet, aldus Hutson. (c) The Times LONDEN Het over hemd dat Abraham Lin coln droeg in het Ford Theater in 1865 op de avond dat hij werd ver moord, kan mogelijk het bewijs leveren dat de vroegere president een zeldzame ziekte had waar door hij abnormaal lang was. Onderzoek van de bloedvlekken op zijn overhemd zou kunnen uitwijzen dat Lincoln aan het syndroom van Marfan leed. In het wetenschappelijke tijd schrift 'Nature' werd deze week een research-rapport ge publiceerd waarin wordt ge suggereerd dat het syndroom wordt veroorzaakt door een genetische afwijking. Mis schien zijn de onderzoeksre sultaten overtuigend genoeg voor de functionarissen van het Nationale Museum voor Gezondheid en Medicijnen in Washinton om Lincolns over hemd, plus enkele beenderen en plukjes haar vrij te geven voor een deskundige DNA- analyse. Het syndroom van Marfan, dat een afwijking van skelet, hart en ogen tot gevolg heeft, werd pas dertig jaar na Lincolns dood als zodanig ontdekt. We tenschappers vermoedden ech ter al enige tijd dat Lincolns opvallende lengte, zijn langge rekte. magere ledematen en grote handen en voeten toege schreven moesten worden aan een ziekte. De correspondent van The Times in Washington tijdens de burgeroorlog be schreef de president als een „lange, magere, spichtige man van zeker twee meter. Hij loopt voorovergebogen met bengelende armen die uitmon den in handen van buitenge wone afmetingen, die evenwel in geen verhouding staan tot zijn buitenproportioneel grote voeten". Door de nieuwste technieken van DN A-onderzoek gecombi neerd met de laatste informa tie over de genetische afwij king van het syndroom van Marfan zouden de weten schappers in staat moeten zijn een definitieve diagnose van Lincolns gezondheid te stellen. Het rapport in 'Nature' noemt het gen fibrilline als de moge lijke oorzaak van het syn droom. Fibrilline is een eiwit bestanddeel van het bind weefsel dat van belang is voor de opbouw van het lichaam. (c) The Times SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Strapless rood satijnen avondjurk met bijpassend jasje versierd met gouden bloemen van Yves Saint Laurent. FOTO: AFP VS-president Abraham Lincoln was een opvallend lange, spichtige man met te grote handen en voeten. FOTO: SP PARIJS Hij stuurt de dames niet uit dansen in tutu's zoals Karl Lager- feld bij Chanel, hij fanta seert niet over vliegende tapijten met franjes zoals Emanuel Ungaro. Yves Saint Laurent blijft ge woon zichzelf en geeft de klanten met veel geld en weinig zelfvertrouwen de formule om er van hoedje tot schoentje representa tief uit te zien. De discrete charme van de bourgeoisie vertaalt Saint Lau rent in grijze tailleurs van tweed en visgraat, waarbij ge rende rokken tot boven de knie en zilveren knopen sche ring en inslag zijn. Maar, no blesse oblige. Vandaar ook een mollige zilvervosjas over een pied-de-poule broekpak, be staande uit een kuitlange hoogwaterbroek en een jasje met vier opgestikte zakjes. Bedrukkingen zijn schaars, maar als ze er zijn, kun je er niet naast kijken: patchwork- motieven in fel groen, rood en fuchsia voor een tweedpakje over een blouse van amethist of Schotse ruiten voor een en semble met franjes aan het jas je en een kilt met twee rijen gouden knopen. Saint Laurent ziet de winter door een roze* bril. Bouclette- tailleurs fleuren grijze najaars dagen op in scharlakenrood, 'shocking pink' of violet en als de uitnodiging 'court habille' verlangt, is een tailleur van vloeibladroze satijn geknipt. Met een cyclamen blouse en neonroze boa. De smoking, waarmee YSL voor altijd het hart van Cathe rine Deneuve veroverde, komt nu ook met een gerimpelde rok tot over de knie, onder een witte mousseline blouse en zwart bolerojakje. Als accessoi re een geplisseerde smoking- tailleband, wat ons stijlvoller lijkt dan de sixties-spullen die weer de kop opsteken, 's Nachts als de neonreclames het felst lonken in Parijs, wordt de Saint aanbeden in vloeiende, lange gewaden met wuivende losse flodders in neon-roze, absinth-groene of dieproze mousseline. De coutu- re-bruid heeft een strak, met (Franse) lelies geborduurd lijf je aan de achterkant van wijnrood fluweel. De bruids meisjes zijn goudgelokte engel tjes in romig brokaat met ge rimpelde mouwen en vorstelij ke sleepjes. De eeuwig jongensachtige en slungelachtige couturier Per Spook liet zich inspireren door zijn Noorse landgenote Sonja Henie, die in de jaren veertig furore maakte als ijsfee onder de kunstschaatsters. Sprookjes spreken Spook aan. Dat wer den dus Jacquards met Lapse inslag, zowel voor jassen als voor collants en beenverwar- mers en korte rokjes in lichte wol. In Nederland wonen talrijke buitenlanders. Die zijn hier om zeer verschillende redenen neergestreken: door huwelijk met een Nederlander of Nederlandse, als vluchteling, als uitgezonden specialist, of gewoon als toerist die in de Lage Landen is blijven hangen. Aan hen de vraag op welke plek in Nederland zij het meest gesteld zijn. En aan een Nederlander de vraag hoe hij zich voelt als buitenlander in België. ANTWERPEN Her man Welter is dus een Hollander. Hij spreekt rap Vlaams en is niet te onderscheiden van de overige Antwerpenaren. Maar toch een Neder lander. Trots toont hij zijn paspoort. Een Nederlander die nooit in Nederland heeft gewoond maar altijd in de Belgische havenstad. Antwerpen is Welters grote liefde en het allerliefst is hem het het treinstation. Daar leidt hij de bezoeker met gedrevenheid rond. Nou ja rondleiden, het is eigenlijk een excursie, want het Antwerpse station heeft de allure van een ka thedraal, het is formeel ook een monument. Er staat 'Middenstatie' op de opge poetste voorgevel en zo'n be titeling schept natuurlijk verplichtingen. Herman Welter is kind aan huis in het station. Dat heeft met zijn werk als verslagge ver bij het dagblad 'De Ga zet van Antwerpen' te ma ken. Nauwkeurig volgt hij het wel en wee van het Ant werpse station en doet er verslag van in zijn krant. Er valt veel te berichten want Antwerps 'Middenstatie' wordt aan een omvangrijke restauratie onderworpen. Weiter mag dank zij zijn connecties bij het spoorwe zen de delen van het ge bouw betreden waar een ge wone sterveling nooit komt. De excursie voert naar de hoogste regionen van het ge bouw, het dak, via licht dei nende metalen trappen en wankele goten. Het uitzicht vanaf deze hoogte op Ant werpen is adembenemend. „Kijk daar ligt de zoo, eh, dierentuin zeggen jullie". Het Antwerpse station is honderd jaar oud en werd onder invloed van koning Leopold II in deze ietwat protserige uitvoering ge bouwd, naar voorbeeld van het station van het Zwitserse Luzern. Twintig, dertig jaar geleden, hadden de schoon maak en de restauratie van de Antwerpse spoorkathe- draal eigenlijk al moeten plaatsvinden. „Ik erger me er verschrikkelijk aan dat ze die hele operatie niet eerder zijn begonnen. Nu kost het veel meer, dat is nou typisch Belgisch", zegt Herman. Hij is voor zijn collega's van de krant de nurkse 'Ollander' die hun de les leest. Mopp< en Hiermee geraken we aan Herman Welters gespleten situatie, Hollander van in borst, maar toch ook Belg. Het Nederlanderschap in hem en de Vlaamse geest strijden om de hegemonie. „Als ik in Nederland kom voel ik me direct thuis, door de ruimte in het landschap. Hier bij ons is alles volge bouwd, dat komt omdat alles maar mag. Maar er zijn hier ook goede dingen, zoals de winkels die op zondag ge woon open zijn. Als je een warm vers broodje wil kan dat op zondag, er wordt een paar keer per dag gebakken. En er is op zondag altijd le ven op straat, dat is bij jullie wel anders". „Bij juli wél zijn formele vadtf"— waar de Belgenmoppe| teld worden. Herman zit een grond van wajM in die grappen, maar il het niet leuk dat Neep. ders hier in Antwerpd men stappen en ze l] op straat vertellen". Als we door zijn gé Antwerpen wandeleni A Herman te tieren te J I volgens hem monst^ nieuwe gebouwen die zijn verschenen en dj fraaie oude stadshartrjT-) goed hebben gedaan. Mr... grijzen wijst Weiter jhp auto's die ondanks djijr streep langs de stoep m keerd zijn. Geen politij die daar nog iets aanL^ „Moet je in Amsterdaij beren, daar worden ze f gesleept", schampert Als rechtgeaard Neqkc der had hij ooit een maar na twee keer aangereden heeft hlbe maar weggedaan. Alfdic derland met zijn fietsjfcd, Maar het is tijd voo|elc evenwicht. Herman: Jkt is hier het gezag op scf c de kinderen hebben ij V( voor docenten. Niet cfylla allemaal lieverdjes i maar zoals dat bij jufcer de scholen gaat, dat |ias docent bij de voornaaifo men, nee, nee dat kah niet. En ik ken een htLjjf Nederlanders die hifeel België wonen en die d)-ar heel belangrijk puntgid den". [en Gul biedt de verbef Nederlander een mje aan. Meebetalen? Geei|n 1 ken aan. We zijn hier ij c gië. (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Productions PARAMARIBO Surina me heeft nog steeds geen nieuwe president. Het is gisteren geen van de drie kandidaten gelukt de ver eiste tweederde meerder heid van stemmen in de Nationale Assemblée te behalen. Steun van de kleinste opposi tiegroepering DA '91 aan de presidentskandidaat van het Nieuwe Front voor Democra tie en Ontwikkeling, Ronald Venetiaan, bleef uit. Veneti- aan kreeg 28 stemmen en de kandidaat van DA '91, Hans Prade, zeven stemmen. De derde kandidaat, Jules Wij- denbosch van de door het le ger gesteunde Nationale De mocratische Partij, kreeg geen stemmen: zijn partij nam niet aan de stemming deel omdat zij vindt dat de Assemblée de president pas kan kiezen als alle afgevaardigden aanwezig zijn. Van de 51 parlementa riërs zijn er drie nog niet beë digd. De Assemblée zou van daag over hun toelating debat- De zitting in het parlement werd gekenmerkt door lange debatten en felle persoonlijke aanvallen tussen afgevaardig den van de NDP en het Nieu we Front. Daarbij liet de pu blieke tribune zich niet onbe tuigd. Nu de Assemblée het niet over de president eens is kunnen worden moet de Verenigde Volksvergadering, een combi natie van Parlement en regio nale raden, het staatshoofd kiezen. In parlementaire krin gen is vernomen dat die ver kiezing vermoedelijk pas in september kan plaats vinden. „Zwaarwichtige besprekin gen" tussen het Nieuwe Front en DA '91 leidden vorige week vrijdag tot het verdagen van de tweede ronde van de presi dentsverkiezing in de Nationa le Assemblée. Dat overleg heeft geen toenadering tussen de beide coalities opgeleverd. Het Nieuwe Front wil geen af spraken maken met DA '91 zo dat deze groepering haar pre sidentskandidaat, Hans Pra.de, niet terugtrekt. DA '91 heeft het Nieuwe Front voorgesteld binnen zes maanden een nieuvl werp-grondwet bij ha ment in te dienen, wil de instelling van t hankelijke commissie I nen een maand na dek zing van de president I derland gaat praten oil „associatieverdrag". Het Nieuwe Front vil niet nodig hierover affe te maken met DA '91. jt« leiding zegt zich stipt tM" houden aan de uitvoert^ haar verkiezingsprotë) dat straks een regeerpll»it opleveren. '3

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4