7aterput van Oud-Poelgeest ered door particulier initiatief ijnsburg zes dagen vol van oemen, paarden en Oranje LEIDEN OMGEVING Provincie kan niets doen tegen uitvallen van buslijnen Benelux Fotosalon in t Huys Dever LANGS OMWEGEN VRIJDAG 26 JULI 1991 do hade bij botsing 4in 't H War I idda, GEEST Bij een aan- op de Frans Halslaan 'itgeest raakten de twee f en auto's zwaar be- De botsing vond oen een een 64-jarige orper verzuimde een upchts komende auto g te verlenen. Deze bestuurd door een 33- fc egstgeester vrouw, liep zoveel schade op dat loedelijk total loss ver- :al worden. REGIO De provincie Zuid- Holland kan niets doen aan de teruglopende dienstverlening van het streekvervoer in de stille uren. Wel melden Gede puteerde Staten (GS) dat de openbaar vervoerbedrijven een studie naar een regio-taxi gaan beginnen. Zo'n regio-taxi zou naar analogie van de treintaxi worden opgezet. Dit antwoorden GS van Zuid-Hol land op vragen van de staten leden E. Meijer en M. de Vries (Groen Links). De statenleden maken zich zorgen over de te ruglopende dienstverlening van het streekvervoer in de stille uren. De statenleden constateerden dat met ingang van de nieuwe dienstregelin gen (per 2 juni 1991) in het noordelijk deel van Zuid-Hol land weer veel vroege ritten en ritten in de avonduren zijn uitgevallen. Voorbeelden zijn de lijnen NZH 43 rond Wasse naar en CN 111 rond Leimui- den. In het noorden van Zuid- Holland zijn Centraal Neder land en de NZH actief. GS zeggen op het beleid van de maatschappijen geen invloed te kunnen uitoefenen. Als de rijksoverheid de hoogte van de vergoedingen verlaagt of be vriest, kunnen de vervoersbe drijven tot op grote hoogte zelf bepalen welke ritten ze laten vervallen. De voorwaarden zijn vastgelegd in een norme ringssysteem (NVS). Het In terprovinciaal Overleg (IPO) heeft de minister van Verkeer en Waterstat gewezen op de positie van de zwakke lijnen, met name in de late avond uren. Bedrijfseconomische re denen zouden niet de doorslag moeten geven. Daarbij willen de provincies meer invloed uitoefenen. De minister heeft echter het advies van het IPO niet overgenomen. LISSE De Benelux Fo tosalon die voor de zesen twintigste maal georgani seerd wordt, vindt plaats in 't Huys Dever in Lisse. Twee fotoclubs uit Haarlem en het Belgische Hamme organi seren de tentoonstelling. De expositie bestaat uit foto's en dia's van hoge kwaliteit, die zijn gemaakt door leden van fotoclubs in Nederland, België en Luxemburg. De tentoonstelling in 't Huys Dever aan de Heereweg 349a wordt op 3 augustus geopend en zal tot 18 augustus duren. Bezoekers zijn dagelijks, uitge zonderd maandagen, welkom van 14.00 tot 17.00 uur. QRMSCHADE HERSTELD OP EEUWENOUD LANDGOED OFWEL DE LIEFDE VOOREEN WEL «hier maar mee te be- rstrapn: het uitgestrekte en groen na- i3.4faionument Oud- "feest op de rand van Asïtgeest, en vooral het jel daarop, is altijd in GRgeweest bij vreemde- oijn. Natuurlijk trok in 15?' Gpije eeuwen een ver- n.iate hofstede met de Madj daarin bevindende 14 verschanste adellijke Jie altijd wel vreem- (Spfelagers aan die te- 'k (jehouden moesten 1 ^jjlen. De geweldige i8>n huisforten moes- 91 y Stegen een belege- (njstootje van een of wat kunnen. 21.3 laVaren in de 14e en 15e ON 3 echter nog niet de rijke 14.0 en van later tijden, zoals rosj nog talrijke van bewaard 2; r]maar bakstenen masto- pouin met metersdikke mu- Jn piepkleine venstertjes nJe functie van kijk- en 30 Agaten hadden, ds (aiaar, bijvoorbeeld, naar I6.(feten van de niet zo ver fjderde kolos van Teijlin- 6756raar gravin Jacoba van 5_ 2pn zich zo gezellig thuis- 21.3c aan het einde van haar Ph (jjondige leven, en er, zo- 1 1 g.jen beweert, de Jacoba- MF-jes met tientallen in de daujacht mikte om in elk ge- 13.die manier voor de his- 'P°Mbehouden te blijven. Er 30 r °°k ëezegd, dat ze er 34621 borduren onder directe 13.4ging der rondstropende I8.(jauwen en toevallig .feen zin had om zich als "Jveede Maagd van Orle- ,a (ah het harnas te hijsen. i6.(jook heet het dat ze haar en laatste) man, de -^ran^ van Borsselen, 19§s uit mystieke geschrif- I; vr|n als ik lieg, lieg ik in zo.lissie; maar het was een 8 Pa|)meid. het zij, ook Oud-Poel- IGEN, heeft zo'n periode ge- ACl daar niets te ma- 13 laadden, kwamen er als ija «n op de suiker op af. I6.fraren in de voordagen >s II: L toekomstige republiek ^anjaarden. Gehate per- qen uiteraard. Maar ook 2 1/21/elkom waren veel later Bpingvoerders van de Napole- *0o|he wetgeving, toen in de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou wil len tegenkomen. Ik ben be reikbaar via telefoonnummer 071 - 144046. Luc Lutz (links) en Jer. IJzerman bij hun van de ondergang geredde troetelput op het prachtige landgoed van Oud-Poelgeest. Franse tijd wellicht douaniers er enkele jaren een pied a ter- re hadden. Ruim een eeuw later kwamen op Oud-Poelgeest de onge wenste Duitsers, maar hun bezetting heeft in elk geval het omringende bos gevrij waard van sloping en bomen kappen. Pal daarop, na de be vrijding in '45, resideerden er de Canadezen die in de om trek hun Treezen hadden. Al lemaal vreemdelingen, waar mee Oud-Poelgeest zat opge scheept. Een overigens op zienbarende bewoner van Oud-Poelgeest, dat midden 17e eeuw werd opgetrokken „uit een middeleeuws geheel vervallen slot", 'was Herman Boerhaave, die er in 1724 zijn woonplaats koos. In 1940 werd Oud-Poelgeest, inclusief de zandstenen sierbekleding uit de vorige eeuw, in zeer verwaarloosde staat door de gemeente Oegstgeest aange kocht. Nieuw en vorstelijk Het is er eigenlijk pas tot rust gekomen sinds het landgoed ruimte en outillage biedt aan de hooggeprezen Stichting Oud-Poelgeest, een conferen tieoord en nederzetting voor vormingswerk. Tjonge, was is daar gerenoveerd, hersteld. In 2, 3 jaar is het bos prachtig op geknapt. Het kasteel staat er als nieuw en vorstelijk bij, elk steentje punctueel opnieuw gevoegd, en de hazen zijn er misschien bijna even talrijk als de bezoekers, die meestal wel vreemd zijn, maar er pri ma gedijen als het op confe renties of vorming aankomt. Wie het jonge verleden van Oud-Poelgeest kent, zegt dat het er gaver is dan voorheen; een uniek centrum dat enorm aantrekkelijk is. En dat komt niet in het minst door de hoog oprijzende stoerheid van het bospark en door de inrichting der verschillende secties waarin het oord verdeeld is. En bij dit alles staat er de ver rukkelijke waterput. Op een opengewerkt stukje bosgrond. Om die put gaat het nu. Met een geschiedenis op zich. Apo crief weliswaar, maar wel boeiend. Een diepe natuurste nen waterput met vroegre naissance trekken. De oor sprong ervan ligt in het duis ter van het verleden verbor gen. En zo kom je weer bij: „ze zeggen". Wel, ze zeggen, dat de welput geslagen is door de Spanjaar den. Dat is een verhaal om van te smullen, maar wel be denkelijk. De put werd name- Duidelijk valt waar te nemen, dat de waterput in 1550 geslagen is. lijk geslagen en dat ligt ge documenteerd vast in 1550. Een hardstenen schildje liegt daar niet om. Maar in 1550 waren er in deze contreien nog geen belegerende Span jaarden te vinden. Die kwa men pas na 1568, toen de her tog van Alva voor zijn Heer der Nederlanden, Philips II, in de lage landen orde op za ken kwam stellen. Het is spij tig voor de uit de duimzui gers, maar de waterwel moet door eerdere bewoners gesla gen zijn, althans „vermoede lijk van elders overgebracht". Maar ja, zo gaat het: de Span jaarden hadden tijdens hun beleg van Leiden in 1574 een heleboel water nodig in het uitgestrekte moerasland. En dan kom je met zo'n put al een aardig eind. Ook in de diepte. Maar, hoe dan ook, in '83-'84 geviel het, dat bij een woe dende storm een geweldige boom het leven liet en met verwoestende kracht neer- donderde op de fraaie water put die nog tot 1939 in ge bruik was geweest maar dit geweld niet meer aankon. De hele wel lag aan stukken en brokken. Delen ervan werden uit de put gevist en opgesla gen op de gemeentewerf van Oegstgeest. Deze werf ver huisde een paar jaar geleden naar de marine-opstallen voorbij het Groene kerkje, maar de putdelen gingen te rug naar Oud-Poelgeest en enorme brokken hardsteen werden „gedropt" achter het sprookjesachtige koetshuisje in het bos, dat thans bewoond wordt door het Hoofd Horeca van de stichting, Luc Lutz, kok tevens, die met een hulp kracht 40 uur per week in touw is om dagelijks zo'n 80 mensen van een eenvoudige doch voedzame maaltijd te voor zién. Daar zat Lutz (40, zoon van Charles, de enige Lutz in de familie die niet toneel speel de, zoals de gevierde ooms Ton, Luc en Pieter) even te kijken, maar zijn liefde voor de gehavende waterput groei de met de dag, en hij besloot er iets aan te gaan doen om uit de put te geraken. Samen met Jer.IJzerman van de technische dienst der stich ting, die al thuis was in moei lijke klussen en ook in aanra king was gekomen met de put, en tien kruiwagens vol kogeltjes en potjes en andere „rotzooi" boven (put)water had gehaald. Ook het oude put-emmertje werd terugge vonden maar dit bleek onher stelbaar. Reparatie van de put zou zo ongeveer 10.000 gulden vergen en daar was de ge meente niet voor te porren. Daarom maakten Lutz en IJ zerman tijd vrij om het zelf maar te doen. Een week of zes geleden be gon het duo Lutz-IJzerman met het karwei. Brokstukken werden als bij een puzzel in elkaar gepast en de oude or namentjes kwamen ook weer op hun plaats te zitten. Nu is het weer een waardig monu ment in het feeërieke bos, met anderhalve meter water erin. De binnenkant moet nog aangesmeerd worden en de twee put-herstellers willen nog een houten deksel met een paar kijkgaatjes maken om het waterpeil in de gaten te kunnen houden, zoals het ooit geweest is. Een klus voor twee man. Lutz: „We dalen af langs een laddertje. Eenmaal in de put, kom je er alleen niet meer uit. Daarom moet je voor het herstel van de bin nenkant met z'n tweeën zijn. We zoeken nu naar hout voor de deksel". IJzerman: „Mis schien is er iemand die ons daaraan kan helpen. De naam van de schenker of tipgever zal in de deksel gegraveerd worden". In elk geval is door particulier initiatief op Oud- Poelgeest een stukje geschie denis gered. Blijft er alsnog voorlopig één vraag open. Be treffende de marmeren tuin beelden van Flora en Diana die, behalve dat ze eens wer den aangeduid als „matig werk", verdwenen zijn. Waar zijn ze gebleven, die godinnen van bloem en jacht? rn,STWEEK MAANDAG VAN START '"BURG De Rijns- Feestweek, georga- i door de actieve vereniging, staat ie deur. Maandag imet de opening van nje Expositie in het 5jis het startsein ge- Zes dagen later de week afgesloten in spetterend vuur- bij datzelfde raad- tuui I de feestweek kunnen sburgers hun hart weer I aan het corso en tra- je evenementen als de im Jij Expositie, het kinder- djawe taptoe en uiteenlo volksspelen. Daarnaast or Phet bestuur van de ook een beiieuwe activiteiten op tur egramma staan. 'endiis H. Bakkenes van aartefeniging verwacht veel p vo$ survival over het aar jesterkanaal op zater- IVeade tijden herleven met de Itakel dat de opvolger orden van het legenda- soegsprietlopen over de iet is de bedoeling dat tw fiers het kanaal over- door middel van het jen van een over het espannen touwbrüg. Een hoogtepunt vormt ook de inmiddels tiende editie van de bloemenrolstoelmarathon. Op zaterdag vindt de proloog in Rijnsburg plaats. Aan de wed strijd doet een internationaal veld van vijfenzestig atleten mee. De absolute knaller zal ook dit jaar weer het kindercorso zijn. „We zijn daar zo'n dertig jaar terug mee begonnen. Toen de den er twintig of dertig kinde ren mee. Nu komen er onge veer vijfhonderd. Daarmee is het evenement uniek in Ne derland", licht Bakkenes toe. Programma Feestweek Rijnsburgse- Maandag 29 juli:. 17.00 uur: Officiële opening Rijnsburgse Oranje Expositie in de hal van het raadhuis. De expositie bestaande uit werk van Rijnsburgse en Valkenburgse ama teurkunstenaars, is de gehele week tijdens kantooruren geopend. Verder op maandag 29 juli en dinsdag 30 juli van 19.00 tot 21.00 uur; donderdag 1 augustus van 11.00 tot 12.00 en 14.00 tot 16.00 uur; vrijdag 2 augustus van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 3 au gustus van 9.30 tot 11.00 uur. De bes te inzenders worden beloond met het Zilveren Penseel 18.30 - 20.00 uur: Viswedstrijd voor junioren in het Oe/jsgeesterkanaal. Volleybalwedstrijden in Sporthal Middelmors. Rijnsburgse buurtvere nigingen strijden om de Bleichrodt Trofee. 19.00 - 21.00 uur: Tienerdisco in 't Kraaienest. 19.30 uur: Schaakavond in Het Denkhuis aan de Kerkstraat. 20.30 uur: Klaverjassen en jokeren in De Voor hof. Dinsdag 30 juli: 16.00 uur: Opening kermis door A. van Oosten, voorzitter van de Oranjevereniging. De kermis achter het winkelcentrum In de Hof tuin is tot zaterdagavond Autopuzzelnt vanaf sportcomplex Middelmors. 17.00 uur: Wielerrondes: Start aan de Petronel- la van Saxenstraat -17.00 uur De Burchtronde voor inge zetenen vanRijnsburg vanaf 16 jaar -18.15 Damesronde. -19.00 Prominentenronde. -19 30 Damesafvalronde. -20.15 Herenronde voor liefhebbers Woensdag 31 juli: 18.30 uur: Rijnsburgse Vlietloop afgewisseld met een Bruggenloop. De Bruggen- loop is een estafetteloop, de Vlietloop een prestatieloop van vijf of tien ki lometer. Beide lopen starten voor De Voorhof. 19.00 uur: Voetbalwedstrijd op Middelmors tus sen Rijnsburgse Boys en FC Zwolle. 19.00 - 20.00 uur: Openlucht-concert door Flora band. 20.00 - 24.00 uur: Disco-avond in 't Kraaienest. 20.30 uur: Bingo-avond in De Voorhof. Donderdag 1 augustus: 9.15 - 9.30 uur: Afhal veilin 9.30 u Kindercorso vanaf de Floralaan. 9.30 uur: Samenzang voor het raadhuis. 10.00 uur: Braderie langs de Vliet NZ. 10.30 uur: Koffiedrinken voor bejaarden in Vlietstede. 11.00 uur: Prijsuitreiking kindercorso voor het raadhuis. 13.30 uur: Ringsteken onder de man aan de Graaf Florislaan. Vanaf 14.30 uur ringrijden met voorgespannen paar den en pony's. 14.00 uur: Tonnetje steken voor het raadhuis. 16.00 uur: Mastklimmen voor het raadhuis. 19.30 uur. Touwtrekken voor het raadhuis. 20.00 - 24.00 uur: Gouwe ouwe Sisco-avond in 't Kraai- 21.00 uur: Prijsuitreikingen in De Voorhof. Lampionoptocht vanaf het raadhuis. Vrijdag 2 augustus: 14.00 uur. Kermisvieren met Bassie en Adriaan. 18.30 uur- Wandeltocht vanaf het raadhuis. 19.30 uur. Spuitbalwedstrijd voor het raadhuis. Rijnsburg hecht aan traditie. Net als altijd zal ook dit jaar het kindercorso één van de hoogtepunten van de week vormen. FOTO: HENK VAN OEN ENDE 20.00 uur: Dam wedstrijden in Het Denkhuis aan de Kerkstraat. 20.00 - 24.00 uur: Gala disco-avond in 't Kraaienest. 21.30 uur: Feestavond in De Voorhof. Zaterdag 3 augustus: 6.30 uur: Viswedstrijd voor senioren in het Oegstgeesterkanaal. 10.00 - 12.00 uur: Roeiwedstrijden in het Oegstgeester kanaal. 11.00 uur: Survival over het Oegstgeesterkanaal alsalternatief voor het boegsprietlo pen over de Vliet. 10.30 uur: Showdansen in winkelcentrum In De Hoftuin. 12.00 uur: Start proloog Bloemenrolstoelmara thon vanaf het Burgemeester Koom- ansplein. 15.00 uur: Rijnsburgs Bloemencorso. 17.00 uur: Voetbalwedstrijd op Middelmors tus sen Rijnsburgse Boys en WFC. 20.00 - 24.00 uur: Disco-avond in 't Kraaienest. 20.30 uur: Taptoe Rijnsburg op het plein achter het raadhuis. 22.15 uur: Vuurwerk op het plein achter het raadhuis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11