vassenaar snijdt fors welzijnssubsidies LEIDEN OMGEVING 11 1 Duitsertje pesten, slaan en schoppen =tdócSoutant -e< nerf eest Aarlanderveen beleeft goede zomerse dag Twaalf maanden geëist voor man die moeder mishandelde Hl Ql 14. WOENSDAG 24 JULI 1991 .NDERVEEN On er goede weersomstan- en begon Aarlander- zijn tweede dag van ierfeest. Na de reveille den van de ruitersport- De Ziende was er indermarkt gehouden, de jeugdige kooplui al de zaken deden. 0( l1"® Ie gelegenheid was er aiorgel uit Leiden Naar derveen gehaald. Voor nhnsten van het dorp in de muziektent een kastverhaal verteld den van de toneelclub inridders. Voor de iijn in de leeftijd van ze ven tot elf jaar was er ringste ken op eigen fietsen Winnaars werden uiteindelijk bij de jon gens: 1. Ivo Verboon, 2. Edwin de Graaf en 3. Richard Ver boom. Bij de meisjes wonnen 1 Lisette Bouwman, 2. Mariska v.d. Bijl en 3. Lydie Clemens. Fles knallen Voor het eerst stond op het programma het fles knallen met stalen in een glas-contai ner. Iedereen die dat wilde kon zich uitleven met het ka pot gooien van flessen en pot ten en dat trok uiteraard veel belangstelling. Grote animo was er ook voor bij het tobbetje varen, waarbij de deelnemers in twee groe pen werden ingedeeld, van twaalf tot vijftien jaar en van zestien tot tachtig jaar. Bij de jongste groep van twaalf tot vijftien jaar, waren er twintig deelnemers die allen droog bleven. Als winnaars kwamen uit de bus op de eerste plaats Edwin Hijman, op de tweede plaats Joost Rozenstraten en op de derde plaats Erika Mole naar. Bij de groep van zestien jaar en ouder waren er maar veertien deelnemers, die wel zorgden voor meer spektakel: er gingen er heel wat te water. De winnaars hier waren: 1. Kees Veenswijk, 2. Peter van der Veldt en 3. Wim Verheul. Ter afsluiting van deze dag werd het truck-trekken voor ploegen gehouden, waarvoor acht herenploegen en vier da- mesploegen zich hadden opge geven. Zij moesten per groep een lege truck van zijn plaats trekken en die dan naar een finishlijn zien te brengen. Winnaar bij de herenploegen was de Dirks-ploeg, met als tweede de Klas-apart-ploeg en als derde de Keyzer-ploeg. Winnaar bij de dames was de Truus Bunnik-ploeg, met als tweede de ploeg De Hummel tjes en als derde de Meiden- ploeg. L DEN HAAG/WOUBRUGGE Het probleem van de 39-ja- rige Woubruggenaar die op 12 april zijn moeder heeft be dreigd en mishandeld, is illu stratief voor de onmacht van het strafrecht. Dat merkte of ficier van justitie Van der Voort gisteren bij de Haagse rechtbank met spijt op. Opname in een beschermde woonomgeving zou volgens hem een oplossing vormen. Omdat de verdachte in ver-, sterkte mate toerekingsvat- baar is, is gedwongen verple ging uitgesloten en komt hij daar slechts voor in aanmer king als zelf gemotiveerd is. En dat is hij niet. Omdat de kans op herhaling aanwezig is, eiste Van der Voort twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. Op de bewuste avond van 12 april trof de verdachte na een lange busrit zijn moeder thuis aan. Volgens de man hing zijn overspannen moeder een zeer langdradig verhaal tegen hem op, waar hij kriegelig van werd. „Als ik kwaad ben zeg ik wel eens rare dingen", al- Jus de verklaring van de Woubruggenaar. Hij zou haar vervolgens krachtig omver hebben geduwd en haar in haar gezicht hebben geslagen en gestompt. Hok De verdachte wil niet naar een psychiatrisch ziekenhuis. „Daar ben ik niet toe in staat. Zeker niet nu ik al 14 weken in dat hok zit met de deur op slot. Laat mij eerst maar eens tot mijzelf komen", motiveer de hij. „Bovendien moet er eerst maar eens wat aan mijn gebit worden gedaan. Ik kan nu alleen nog maar zachte din gen eten". Hij zou het liefst weer naar zijn moeder, broer of zusje willen. Ook in een semi-permanente woonvorm ziet hij geen heil. „Ik ben immers goed bij mijn verstand", aldus de Woubrug genaar. Dat laatste is er de oorzaak van dat de partijen niet goed raad weten met de verdachte. A. de Wagenaar van de reclassering bevestigde dat nog eens door te stellen dat hij wegens gebrek aan motiva tie niet voor begeleid wonen in aanmerking komt. „Hij is met zijn zwervend bestaan niet in een net te vangen". Ook raadsman Kalkman van de verdachte wist niet goed raad met zijn cliënt en liet het oordeel aan de rechter over. Wel wees hij de gevangenis straf die de officier van justitie eiste af. Uitspraak op 6 augustus. DEREN WORDEN BIJ BEZUINIGINGEN ONTZIEN '1 ui! Cr 0. di. S MICKLINGHOFF NAAR De Was- ;e welzijnsinstellin- eia°iebben verschillend (ai)|eerd op de bezuini- ™Jannen van de ge- die zijn neer ge- het al gedeeltelijk Jhaalde Ontwerp '(aijjnsplan 1992. Ver- nde verenigingen .30"]hun subsidie gekort »dft' a^een OU(Ie- OEOjamsaties waren te- 13.4^ over de gemeente- ma blijkt dat er op de sec zijn (totaal 2,9 miljoen SEN «in 1991 en 3,1 miljoen 100 krachtig de hand op 0 p wordt gehouden. De 'M |,.n zijn overigens gedeel- achterhaald, omdat de bekend gemaakte fcNI bezuinigingsronde om ting 1992 rond te krij- jok vjief daarvoor is het be leid ten aanzien van de Wasse- naarse Raad voor Jeugd en Jongeren. Na eerdere proble men lag het in de bedoeling een nieuw bestuur subsidie te verstrekken. Uit de nieuwe bezuinigingsoperatie op de be groting 1992" blijkt echter dat B en W inmiddels van mening zijn dat geen subsidie meer verstrekt wordt aan koepelor ganisaties, zoals de WRJJ. Hoe de WRJJ zonder subsidie zal kunnen functioneren is daarbij niet aangegeven. Te laat De Stichting Historisch Cen trum, Excelsior, Toneelvereni ging Keenom en de Jazzballet- afdeling Kerkehout dienden hun begroting voor 1992 te laat in en krijgen daarom geen hogere subsidie. Accordeonvereniging DVS raamt voor 1992 een tekort van ruim vijftienduizend gul den. de gemeente zegde voor elfduizend gulden steun toe. Het restant zal de vereniging zelf moeten opbrengen. Wassenaar Vocaliter verwacht een exploitatietekort van ruim veertienduizend gulden in 1992. De gemeente neemt daarvan twaalfduizend gulden voor haar rekening en de ver eniging blijft dus met een te kort zitten van dik tweedui zend gulden. Ook het exploita tietekort van Mimicri, groot 640 gulden, zal niet door de ge meente worden aangezuiverd. Hard komt het stingente be zuinigingsbeleid bij de stich ting '01751' aan. Het doel van '01751' is het bevorderen van vorming op cultureel en edu catief gebied in de ruimste zin van het woord, gericht op jon geren vanaf 6 jaar. Men was van plan een tweede docente aan te trekken, een choreogra fe in te huren en te zoeken naar meer vrijwilligers om een extra groep te starten. Ook wilde men doorgaan met de grotere thema-gerichte pro ducties en in 1992 drie in plaats van twee presentatiea vonden organiseren. Ambi tieuze plannen die ruim drie- en-veertigduizend gulden zou den gaan kosten. Een geraamd exploitatietekort van zeven- en-twintig mille was het ge volg. De gemeente liet weten niets te voelen voor de plan nen. „Wij zijn van mening dat '01751' hiermee geen reële ex- ploitatieopzet heeft aangele verd", aldus het ontwerp-wel- zijnsplan. Om te vervolgen dat men ongeveer negentiendui zend gulden minder zal krij gen dan men gevraagd had. Waarmee door veel van de plannen van '01751' resoluut een streep kan worden getrok- Ouderen De ouderen in Wassenaar heb ben echter niets te klagen. De subsidie ten behoeve van de Stichting Welzijn Ouderen Wassenaar (SWOW) wordt verhoogd met een bedrag van bijna achttienduizend gulden voor 1992. Ook krijgt men geld om een medewerker aan te trekken, die als taak zal krij gen het cultureel centrum Wa- renar te promoten. Het ontwerp-welzijnsplan leert dat de belangstelling voor het open-eettafelproject voor ou deren groot is en aan uitbrei ding wordt gedacht in de wijk Kerkehout. Daarvoor wordt ruim twee-en-veertigduizend gulden uitgetrokken. Een hogere bijdrage ten be hoeve van de kadertraining voor leden van de Katholieke Bond van Ouderen gaat echter niet door. Ook een verzoek van de Federatie van Oude renbonden voor een extra sub sidie voor het bijwonen van symposia wordt afgewezen. Bewoners rooien bomen langs Buitenweg in Rijpwetering De gemeente heeft geen geld, dus hebben de bewoners van de Buitenweg in Rijpwetering het heft maar in eigen handen genomen. Met vereende krach ten hebben zij gisteren circa honderd populieren en elzen langs de Buitenweg bij de zui veringsinstallatie gekapt. Bo men waar zij alleen maar last van hadden omdat ze het licht uit de huizen weg haalden, veel bladeren in de tuinen veroor zaakten en bovendien nog ziek zijn ook. Nu de waterzuiveringsinstalla tie sinds enkele maanden weg is en op die plek een speelter- reintje komt, kwam er nog een argument bij om ze weg te ha len. Immers de kans is groot dat de kinderen de bomen in willen klimmen. „En dat is le vensgevaarlijk", aldus een van de Buitenwegbewoners Yvonne Opdam. Het gemeentebestuur van Al kemade gaf vorige week toe stemming aan de bewoners om de bomen te rooien. Er voor in de plaats komen wat lage struiken. Het hout willen ze verkopen als open haard- hout. Een deel van het hout wordt gebruikt voor de barbe cue die de buurtbewoners gaan houden. FOTO: WIM VAN NOORT Roofvogels in kinderboerderij Zegersloot ■SDj iToa^e roofvogels die te 1 is ook deze visarend. FOTO:PR itdoei^" ALPHEN Roofvogels is de titel van een reizende tentoon stelling van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum. Deze tentoonstelling is vanaf heden te zien in de kinderboerderij Zegersloot aan de Burgemees ter Bruins Slotsingel. Dagelijks kan men daar tussen 14.00 en 16.30 uur een gratis kijkje gaan Meer dan twintig panelen be handelen allerlei aspecten van in Nederland levende roofvo gels. Daarbij is er bijzondere aandacht voor de algemene kenmerken, het gezichtsver mogen en het vliegbeeld van de verschillende roofvogels en hun jachtmethode. Er is een overzicht van prooi dieren van de roofvogels, zoals bijvoorbeeld de zangvogels die vaak een smakelijk hapje voor de grote vogels vormen. Bij een van de panelen kunnen de bezoekers zelf met drukknop pen kennismaken met de di verse zangvogels door middel van een afbeelding en bijbeho rende zang. Verder zijn er pa nelen over schutkleuren, roof vogels op (stads)wapens en de valkerij. van roofvogels. Veel van de in Nederland nog voorkomende roofvogels staan opgezet in vi trines. Ook kan men een video bekijken waarin een roofvoge lechtpaar een jaar gevolgd wordt. De tentoonstelling in de Alphense kinderboerderij is dankzij samenwerking tussen de Stichting Alphense Kinder boerderijen, de IVN-tentoon- stellingswerkgroep en de afde ling Milieu-educatie van de gemeente naar Alphen ge haald. In september zullen ruim 500 leerlingen van de ba sisscholen een bezoek brengen aan deze tentoonstelling die tot begin oktober te zien blijft. REGIOJOURNAAL Orgelconcert Jaap Kroonenberg geeft morgenavond een concert op het orgel van de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen. Aanvang kwart over acht. Toegang kost f7,50ouderen en kinderen tot 12 jaar moeten f5 betalen. Strandloop Op het strand van Noord- wijk wordt morgenavond een prestatieloop gehouden. Aanvang half acht. Gestart wordt bij de politiepost aan de Koningin Wilhelmina- boulevard. Deelname kost 3,50 Bridge Bridgers kunnen morgen avond deelnemen aan een drive in De Rank aan de Golfbaan in Noordwijk aan Zee. De wedstrijd begint om acht uur. vanaf kwart over zeven kan men zich voor /7,50 per paar inschrijven. Orgelconcert (2) In de St.Agathakerk aan de Heereweg 273 in Lisse be speelt de Rotterdamse orga- niste Margreeth de Jong morgenavond het Adema- orgel. Het concert, dat wordt georganiseerd door de Or gelkring Bollenstreek, be gint om kwart over acht. De toegang bedraagt f7,50 per persoon. Houders van een orgelpaspoort of kortings kaart betalen f5,00. „ZE DENKEN DAT WE NOG STEEDS RACISTEN ZIJN" I; Elizab dagelADVERTENTIE 11.15-1 n 15. 9 i cKHOUDER KT fl.8.000 KindJien heeft hij dat bedrag uters pl nodig. babeen even naar de >fdfSPBrell,ke KrecJietbank en ndrouwde adres voor ofd. Jilijke leningen tot ndereh Maar ook voor een ^o^Hd krediet om steeds 4.15-fa geld achter de hand te irdziet. Dat wordt vlot in orde >ezoelrst IS renle laa9 bll de j 30 J» worden de aflossingen i. aiiepp de persoonlijke afgestemd. teèo fcar 00k wel meer over 0 irjKom maar langs oor indagen van 9.00 -12.30 nd: iT(londerdagavond van J9.30 uur. Ke^oor nadere informatie GOED VOOR UW LENING fdeliijntelijke Kredietbank S2°Jal24. dèiln# '1300, 2301 EH Leiden •254145 Bromfietsers achter elkaar de sloot in OEGSTGEEST Twee bromfietsers van 19 jaar uit Doorn en uit Wijk bij Duurste de hebben gistermiddag om kwart voor zes op de Vinken- weg in Oegstgeest het ontwij ken van een uit de tegenover gestelde richting komende auto moeten bekopen met een nat pak. Zij reden in de rich ting van Rijnsburg toen ze nogal schrokken van een auto op het moment dat ze een scherpe bocht in reden. Ze we ken naar rechts uit en doken achter elkaar de sloot in. De bromfietsers raakten niet ge wond, maar hun voertuigen liepen waterschade op. De au tomobilist is doorgereden. Zinken platen van Jagershuisje gehaald OEGSTGEEST Van het dak van het Jagershuisje in het bos van Oud Poelgeest in Oegstgeest, hebben dieven in de nacht van maandag op dinsdag zinken platen gehaald. De inbrekers waren met een bootje naar het Jagershuisje gekomen. De gealarmeerde politie trof na aankomst alleen het bootje met de grote en zware platen zink aan. De die ven hadden zonder buit de be nen genomen Inbreker neemt CD-speler mee RIJNSBURG Bij een in braak in een woning aan de Tramstraat in Rijnsburg werd vannacht een CD-speler ont vreemd. De dief kon de wo ning binnen komen door een plastic raampje te forceren. De bewoner van de woning was op het moment van de inbraak niet thuis. -v Jsc- >".L. Opnieuw zwaar ongeval op S1 Noordwijkerhout Op de Provinciale Weg in Noordwijkerhout vond gister middag opnieuw een ernstig ongeval plaats. Nadat zondag bij een frontale botsing een vrouw om het leven kwam en drie andere betrokkenen zwaar gewond raakten, vielen er bij het ongeval van gisteren drie gewonden. Het ongeluk, waarbij drie au to's betrokken waren, gebeur de ter hoogte van de Parallel weg. Een 20-jarige Noordwijk- se die in de richting Haarlem reed, week plotseling uit naar de linkerweghelft om de voor haar rijdende auto die aan het remmen was, te ontwijken. 33-jarige Duitse, die daarop kwam te spinnen en nogmaals in de flank werd gereden door een auto die bestuurd werd door een 22-jarige Haarlem mer. Bij de botsing raakte de 16-jarige passagier van de Duitse levensgevaarlijk ge wond. Hij moest door de brandweer uit de auto worden gehaald. Twee andere betrok kenen. de Noordwijkse en de Duitse vrouw, werden beiden met beenfracturen en een her senschudding naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden over gebracht. De Haarlemmer en zijn 25-jarige passagier kwa men met de schrik vrij. De S1 was ten gevolge van het onge val anderhalf uur gestremd. FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG/REGIO Ook dit seizoen is het weer raak. Voor groepjes jongelui uit Loosduinen en het Westland vormt het 'Duitsertje pesten' het toppunt van vermaak. Het lijstje bij de politie met aangiftes van intimidatie en mishandeling van Duitsers die hun tenten hebben opgeslagen op Oc- kenburg groeit. Zondag nog werd er een 20-jarige Duitser op of bij de cam ping het ziekenhuis in ge slagen. Overdag is er niets aan de hand. Het pad tussen het cam pingterrein en het strand ligt te blakeren in de zon, drom men zonaanbidders spoeden zich richting zeereep, de ijsco man doet goede zaken. Maar op zaterdagavond is de sfeer er grimmig, weten medewerkers van de camping. Voor Duitse campinggasten ontaardt een wandelingetje van of naar het strand vaak in spitsroedenlo- pen langs scheldende en schoppende jeugd uit Den Haag en omgeving. 'Ben je Duitser?', vragen ze en dan antwoordt zo'n jongen: 'Wass?' en dan is het raak, vertelt een personeelslid van het cam pingrestaurant. „Het is verschrikkelijk", zegt A.W. van der Linden, beheer der van de camping. „Wij doen alles om onze gasten te beschermen. Er zijn afspraken met de politie en we hebben een eigen bewakingsdienst. Dat kost veel geld, maar het is dan op de camping ook rustig. De sfeer is hier prima. Die mishandeling van afgelopen zondag is dan ook niet op het terrein gebeurd, zoals de poli tie blijkbaar heeft meegedeeld, maar erbuiten. De problemen, doen zich altijd voor in de dui nen langs het terrein". Sarren Kees Toet is eigenaar van strandtent Flamingo. De uit spanning ligt vlakbij het punt waar het duinpad uitkomt. Hij bevestigt dat er geregeld pro blemen zijn tussen Nederlan ders en Duitsers. „Ik weet ook niet wat die gastjes bezielt die die Duitsers lopen te sarren. Hier moeten ze in elk geval niet binnenkomen, want ik mep ze zo weer naar buiten. Iedereen trouwens die rotzooi maakt. Het is bij mij altijd ge zellig en dat wil ik zo hou- Het is volgens Toet niet zo dat er op het campingterrein niets gebeurt. „Zeggen ze dat0 Nou vergeet het maar. Die Duitser die zondag klappen heeft ge kregen, dat was bij de disco theek op de camping en niet in de duinen. Het klopt dus wat de politie zegt. En weet je waarom het in die discotheek vaak raak is° Omdat de por tiers soms, als het niet druk genoeg is, groepjes Loosdui- ners binnenlaten. Dan krijg je heibel natuurlijk". Oorlog Michael (19) en Oliver (18) uit Osnabriick zitten op het terras van Flamingo. Ze weten van relbeluste lokale jeugd af, maar laten zich niet door angstverhalen van de wijs brengen. Zaterdagavond heb ben ze zich wel snel uit de voeten gemaakt toen ze wat dronken ruziezoekers zagen aankomen. „Wij komen hier om vakantie te houden en ver der niets", zegt Oliver. „We kunnen goed opschieten met de Nederlanders. Maar soms zijn er lui die denken dat we nog steeds racisten zijn of zo. Die proberen je te provoceren met opmerkingen over de oor log en Hitier". „Ach wat oorlog!", zegt Peter, een gezette veertiger uit Ham burg, die zich ongevraagd in het gesprek mengt. „De drank, dat is 't. Al die Burschen van veertien en vijftien jaar kun nen hier onbeperkt bier krij gen. Daar kunnen ze niet te gen en dan begint de Scheisse- rei". Kees Toet heeft net als cam pingbeheerder Van der Lin den al zijn hoop gevestigd op de politie. „Ze patrouilleren nu streng op zaterdag. Ik hoop dat het helpt Een paar jaar gele den. toen er telkens auto's werden opengebroken, ben ik zelf nog wel eens met een paar maten in actie gekomen Ik heb toen een goser gepakt die na een paar klappen zo maar dertig namen noemde van au tokrakers. Maar ja, op het poli tiebureau waren ze niet erg enthousiast. Dat was mishan deling, zeiden ze Nee, zelf op jacht doe ik dus niet meer. Laat de politie maar komen. Hoe meer van die wagens hoe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11