LEIDEN OMGEVING Werkdr u kver lichting wordt ongedaan gemaakt" Onderzoek naar vrije busbaan op verbrede A4 li EcidócSoutcmt Leidenaar pleegde jarenlang ontucht met zijn nichtjes Slimme EHBO-kit idócSouAout DINSDAG 23 JULI 1991 NAAM DER WET immelen f IQUE ROSO maal uit het brabantse Drimmelen J de dame gekomen. En walleen maar voor een ierovertreding die ze jaar in de Houtstraat 'eiden had begaan. Voor feestje ter gelegenheid het afstuderen van nichtje had ze haar ergens neergezet waar parkeervergunning ist was. Ja, wist zij kan inderdaad niet ?nnen dat ik mijn n daar niet had mogen eren. Ik was inderdaad dat geef ik toe. Maar im uit een klein dorpje, imelen. U kent het ichijnlijk niet eens. ik kende de Leidse eersituatie totaal niet daarom vind ik toch dat I irake is van ychtende andigheden". De dame een vurig bezorgster van de hkwoordelijke domheid, grootstedelingen zo naar verwijzen, ier van justitie J. van keek echter wel twee uit voordat hij in die 'elde naïveteit trapte. ■t Irimmelen geldt {de Wegenverkeerswet de rest van rland. De regels zijn in m echt heus dezelfde, klaarblijkelijk kent ouw die in Drimmelen min Hij eiste een van zestig gulden, recht op het laatste >C2fc/ gebruikte de antse door nogmaals te 'digen dat zij de Leidse tie, die zich toch al Koherkt door een nderlijk ingewikkeld 1 van '.ervergunningen, niet cennen. „Er zijn bij ons parkeerregels. In iat melen hoef je niet te men op de openbare wij hebben een groot 'r ter rein. Ik blijf erbij sprake is van chtende indigheden voor >n die niet in Leiden n". De reelater liet zich oor niet van de wijs jen: hij veroordeelde ouw tot een boete, zij t die tien gulden lager lan de eis. llig leek een mooie dent te scheppen, ook de volgende ichte, een jonge Leidse ie, gooide het over de van de verzachtende \ndigheden. Een echt uigend pleidooi wist ze r niet te voeren, en dat \e ze zelf evenzeer. :ij had een parkeerbon voorkomen, want \dels had ze een garage \r beschikking èn een 'udentenkaart. >m: ze zou het nooit doen. Erg zwak, kon officier van justitie "ienken, om er even laan toe te voegen: Igezellig dat U hier jekomen, maar uw len hebben niets mts toegevoegd". Ook iiste Van Eek zestig fn boete, en ook hier iste de kantonrechter 'ulden lager. Lachend, ft besef van haar eigen ':e verdediging, liep de je schone de zaal uit, Inwezigen toevoegend: :iens, binnenkort moet Aweede parkeerbon ^men". ■rd \rom moet ik een /e kopen voor een waar ik helemaal niet riep een jeugdige voetbalsupporter jmorgen vertwijfeld lij kreeg een proces \al omdat hij op 25 fan' vorig jaar zwart •eegereden op een wterstrein van Ajax. dat was volgens hem \aal niet de bedoeling ,Ik was met een Tienden op eigen mheid naar de vafrrijd Sparta-Ajax n. Na de wedstrijd ik door de ME in een eduwd die mij mde bij een 'fió-tyrterstrein naar jerdam. Daar moet je T ombikaart voor <n, en die had ik niet. gisch: wat moet ik nou supporterstrein van (erdam naar Rotterdam U beweert zijn ontvoerd door de 'landse Spoorwegen er Van Eek leek niet ider de indruk. Hij 15 gulden boete, het s was overeenkomstig. zal Krakers verliezen geding om Militair Invalidenhuis LEIDEN De krakers die het voormalig Militair In validenhuis aan de Hoge Rijndijk bewonen, moeten dat verlaten. De eigenaar van het pand, de Katwijkse aannemer Van der Plas, heeft een kort geding daar over gewonnen. Tijdens de zitting voor de Haag se rechtbank op 15 juli gaf Van der Plas de krakers tot 12 au gustus respijt. De president van ae rechtbank heeft dat in zijn uitspraak overgenomen. De krakers hoeven het gebouw niet voor 11 augustus te verlaten. Afgezien van die termijn moeten ze binnen acht dagen na tekening van het vonnis uit het gebouw zijn, anders riskeren ze een ontruiming. Daartoe mag Van der Plas ook een beroep doen op de sterke arm. Het von nis geldt bovendien ook als an deren de komende zes maanden hun intrek nemen in het pand waar tot voor kort het sanitair- bedrijf Ico Athibu in was geves tigd. Dat bedrijf is juridisch nog steeds eigenaar. Van der Plas is sinds mei 1989 „economisch" ei- Van der Plas heeft plannen c appartementen te bouwen in het Militair Invalidenhuis. De advocaat van de krakers voerde bij de behandeling van het ge ding aan dat er voor die plan nen nog geen bouwvergunning is afgegeven, dat de subsi dieaanvragen voor de bouw nog niet zijn gehonoreerd en dat de provincie het plan nog niet heeft goedgekeurd. Daarom zou ontruiming niet spoedeisend zijn. De krakers hebben al aan gekondigd dat als ze het gebouw moeten verlaten dat ze dan een ander pand zullen kraken. Daarbij hebben ze onder andere de Zijlpoort op het oog. Grote schrik: stier in tuin LEIDEN De bewoners van een woning aan de Ommendijkseweg zijn zich gistermorgen rond kwart voor twaalf even wezen loos geschrokken toen zij tussen de rozen en de pe tunia's een heuse stier aantroffen. Het dier bleek te zijn ontsnapt uit een wei even verderop. De eige naar van het beest werd erbij gehaald en hij heeft het dier keurig terugge bracht. Wandeltocht langs zes Leidse parken LEIDEN Wandelliefhebbers kunnen morgen en overmorgen deelnemen aan een parkenwan deltocht in Leiden. Afstanden van vijf of tien kilometer kunnen gelopen worden door het Plant soen, van der Werfpark, Katoen park, Ankerpark, Kooipark en Huygpark. De start is bij het Stadhuisplein, tussen negen uur 's morgens en drie uur 's middags. De kosten bedragen drie gulden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Wandelkring Leiden en om streken, tel. 01720-75724. Dieven rijden met vrachtauto poort uit LEIDEN Dieven zijn in de nacht van zaterdag op zondag met een vrachtwagen de poort van een bedrijf aan de Zoeterwoudseweg uitgereden. Ze kwamen het terrein op door de ket ting van het toegangshek te verbreken. De wagen stond in een hal, waarvan de roldeur werd geopend. De volgende dag, gisteren, werd de vrachtauto op de Garenmarkt terugge vonden. Drie tekentafels, die in de vrachtwagen werden vervoerd, zijn nog steeds spoorloos. DEN HAAG/LEIDEN De NZH (Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maat schappij) bestudeert de mogelijkheid om, als straks de A4 tussen Lei den en Den Haag is ver breed, één van de rijstro ken te reserveren voor sneldiensten tussen Lei den en Den Haag. In het onderzoek, dat past in het kader van het landelijke Vrije Baan-21 project, wordt deelgenomen door ondermeer de NZH en Rijkswaterstaat. De NZH wil doorgaan met het opzetten van sneldiensten over de S4 tussen Leiden en Kat wijk. Ook tussen Leiden en Noordwijk komt binnen een a twee jaar zo'n verbinding. Het is de bedoeling dat de snel diensten niet alleen in de spitsuren maar ook overdag gaan rijden. Dubbeldekker De NZH schaft dit jaar 80 tot 100 nieuwe bussen aan om de nog steeds groeiende passa giersstroom op te vangen. De nieuwe dubbeldekkerbus wordt voorlopig in de drie hoek Purmerend-Edam/Vo- lendam en Amsterdam als ex periment ingezet. Gezien het experimentele karakter is de bus voorlopig nog niet te ver wachten in de Leidse regio. Mocht het experiment succes vol verlopen, dan is het niet onwaarschijnlijk dat de dub beldekker ook hier zal worden ingezet. De bus biedt 114 zit plaatsen in plaats van de ge bruikelijke 63. Dit jaar zijn 175 nieuwe chauf feurs nodig. Deze zijn vooral nodig in de speerpuntgebieden van de NZH. Dit zijn de foren senstromen naar de grote ste den binnen een straal van 20 tot 30 kilometer. Uit de defini tieve resultaten van het jaar verslag 1990 blijkt dat de om zetstijging van de groep, die het openbaar en besloten per sonenvervoer tussen Texel en Den Haag per bus en boot ver zorgt, nog groter is dan eind 1990 werd verwacht. De totale omzet bedroeg 265 miljoen gul den. Dit is een omzetstijging van 34%. Het grootste deel van de omzet, 52% werd behaald in het interlokale vervoer, 28% in het stadsvervoer. Er werd een record aan investeringen ge pleegd, namelijk 40,1 miljoen gulden. Ook het aantal bussen is gestegen tot boven de 1000. In 1990 werden 65 miljoen pas sagiers vervoerd. Dit jaar wordt gerbkend op een nog verdere stijging van het aantal passagiers. Jongens laten spoor van vernieling achter ALPHEN AAN DEN RIJN Drie jongens uit Alphen, in de leeftijd van 18 en 19 jaar, zijn vannacht rond twee uur in het centrum van de stad aange houden wegens vernielingen. Ze hadden met stenen lopen gooien en daarbij onder meer een ruit van de openbare bi bliotheek vernield. Ook een bushokje moest eraan geloven, waarna het trio besloot om het openbaar groen een onge vraagde en hardhandige 'schoffelbeurt' te geven. Ver keersborden werden uit de grond gerukt. Het drietal is in gesloten. Dhr./Mevr.;Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorqirxfl Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: I Postcode/plaals: I I I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ DIRECTEUREN VERZORGINGSHUIZEN WOEDEND OVER BEZUINIGINGEN Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN NOORDWIJK Zoals verwacht reage ren de directies van ver schillende verzorgingste huizen in de regio Leiden furieus op de aangekon digde bezuinigingen op de bejaardenoorden. Volgend jaar moeten de bejaarden oorden in totaal 21,5 mil joen gulden inleveren, ge middeld 50.000 gulden per verzorgingsinstituut. „Het overheidsbeleid is heel erg met zichzelf in tegen spraak", veroordeelt D. Iken, directeur van het verzorgings tehuis Robijnzicht in Leiden, de nieuwe weg die minister d'Ancona (welzijn) inslaat. „Enerzijds moeten er maatre gelen worden genomen om het ziekteverzuim in de verzor gingssector terug te dringen, en daar wordt wat geld voor vrijgemaakt, en aan de andere kant komen er weer bezuini gingen op ons af, waardoor die werkdruk toch weer omhoog gaat. Dit beleid is volstrekt niet te volgen". Zijn collega J. Sentveld van verzorgingste huis Sint Jeroen in Noordwijk is precies dezelfde mening toe gedaan: „De werkdrukverlich ting wordt via de achterdeur weer ongedaan gemaakt". De plannen van de minister van WVC houden in dat vol gend jaar 21,5 miljoen gulden moet worden ingeleverd, het jaar daarna worden bejaarden oorden 33,4 miljoen gulden ge kort op het budget en dat is in Tour de Frats van start in Leiden Zo'n zeventig kinderen uit heel Nederland zijn gisteren bij de Leidse Drie Octoberhal aan de Smaragdlaan op hun fiets ge sprongen om de Tour de Frats te rijden. De koers voor 10-14 jarigen is verdeeld over negen wedstrijddagen. De kinderen, waarvan een fors aantal uit Leiden, zijn ingedeeld in groe pen van zes en doen ook mee in de strijd om het ploegen- klassement. Gistermorgen klonk het eerste satartschot en verdween het peloton richting Alkmaar, waar de eerste aankomst was. Van morgen vroeg ging het verder naar Enkhuizen. De Tour slin gert zich vanaf morgen verder door Sneek, Meppel, Vaassen, Grave, Tilburg en Culemborg naar de finish in Utrecht. Daar loopt op woensdag de wieler koers bij het stadhuis ten ein de. De Tour de Frats, die wordt verreden op 'gewone' fietsen, doet in veel opzichten denken aan een mini-uitvoering van dé Tour die op dit moment in Frankrijk wordt gereden. Ge luidswagens, een bezemwagen voor uitvallers en pechvogels, een ehbo-wagen, een fourage- wagen en een bagagewagen completeren de wedstrijd. FOTO: WIM VAN NOORT verzorgende sector er vrijwel uit. „Als je verder gaat bezui nigen kom je onder een aan vaardbaar verzorgingspeil. Moet je dan mensen minder badbeurten gaan geven, moeten ze nog langer wachten totdat ze zijn gewassen en aan gekleed Bezuinigingen rei ken veel verder dan alleen een bordje soep minder". „Een giller" Ook directeur F. van Oosten van het verzorgingstehuis Rijn en Vliet vindt dat de bodem zo langzamerhand wel is bereikt. „De bestrijding van het ziekte verzuim wordt op deze manier een giller. En efficiënter wer ken Ik zou niet weten hoe dat nog zou moeten. Om het hoge ziekteverzuim, in deze sector, 9 tot 10 procent, te la ten dalen moet je investeren. Maar deze maatregelen wer ken juist weer een hogere werkdruk in de hand, hetgeen toch de belangrijkste reden is voor het hoge verzuim. Op die manier bereik je een averechts effect". Maar volgens Van Oosten moet de verzorgende sector „niet meteen beginnen te hui len dat bezuinigen onmogelijk is". „Je kunt wel bezuinigin gen realiseren door de thuis zorg te bevorderen. Als daarin wordt geïnvesteerd, is er min der tehuizenzorg nodig. Op die manier is een beddenreductie mogelijk. Liever een verzor gingstehuis in Leiden minder dan dat de kwaliteit van de zorg achteruit gaat. Je kunt beter op de kwantiteit bespa ren dan op de kwaliteit". Hij legt daarbij de verantwoor delijkheid bij de provincie, die in deze toch al een zeer be langrijke stem in het kapittel heeft: „Wanneer een verzor gingstehuis in aanmerking wil komen voor renovatie, kan de provincie eisen dat daar een beddenreductie tegenover staat". Maar dan liever niet bij zijn eigen organisatie, geeft Van Oosten direct toe: „Dan zit ik weer met de pet op van directeur. Ik zit hier natuurlijk ook om mijn eigen organisatie te verdedigen". Perfect getimed Ook directeur Sentveld van Sint Jeroen in Noordwijk „wil niet meehuilen met de wolven in het bos" maar ook hij kan niet ontkennen dat de klap hard zal aankomen. Op de be groting van Sint Jeroen in Noordwijk maken de bezuini gingen 75.000 gulden uit. „Dit kan ik niet meer naar mijn personeel of naar de bewoners verantwoorden. In 1983 heb ben we een bezuinigingsronde gehad en toen hebben we er met ons allen de schouders on der gezet. Maar dit kan niet meer. De overheid maakt zich met deze plannen volstrekt be lachelijk, er wordt toch geen enkel beleid meer gevoerd Sentveld hoopt en denkt zeker wel dat de Vereniging van Ne derlandse Bejaardenoorden nog wel tegengas zal geven maar heeft er niet veel hoop meer op dat de aangekondigde plannen worden afgezwakt of liever nog: van tafel worden gehaald. „Het kabinet heeft het perfect getimed. Als in september de begroting voor volgend jaar wordt gepresen teerd, is deze brief alweer ver geten. Die wordt dan volledig ondergesneeuwd onder de nieuwe bezuinigingen". 1994 opgelopen tot 71,6 mil joen. Deze bedragen worden in mindering gebracht op het budget dat de provincies krij gen toegewezen voor de finan ciering van de bejaardenzorg. Vanaf 1995 wordt de bekosti ging ondergebracht in de bre de volksverzekering. Directeur minder Robijnzicht-directeur Iken: „We hebben het zien aanko men toen de discussie rond de Tussenbalans werd gevoerd. De bezuinigingen zouden we moeten zien te vinden in de sfeer van efficiencyverbete ring en schaalvergroting. Dan kan namelijk bespaard worden op de overhead, je zou het dan met een directeur minder kunnen stellen". Hij vindt dat echter 'geen antwoord op de problemen waarvoor de be jaardenzorg zich ziet gesteld. Iken: „De zorgzwaarte neemt toe. Wij krijgen steeds vaker mensen die eigenlijk in ver pleeghuizen horen, en dat ter wijl wij daar het personeel nauwelijks voor kunnen vin den, zeker in het westen van het land". Verhoging van de eigen bij drage van de bewoners ziet hij als een onmogelijke oplossing. „De eigen bijdrage is al zoda nig berekend dat een alleen staande oudere met alleen AOW minimaal 272,18 per maand overhoudt. Van dat be drag moet een oudere reizen, kleding en cadeautjes voor kinderen of kleinkinderen ko pen. Daar kun je niet nog ver der aan tornen. Bij de bewo ners hoef je het dus ook niet te zoeken". Volgens Iken is de rek in de S. Cornet 100 Wethouder H. Koek ging gisteren op bezoek bij de Leidse S. Cornet-Blansjaar. Zij feliciteerde haar namens het college van burgemeester en wethouders met haar honderdste verjaardag. Mevrouw Cornet verkeert in redelijke gezond heid, wel is ze wat vergeetachtig. Ze woont sinds 17 december 1990 in huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat in Leiden. Ze vierde haar verjaardag temidden van kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. Een van haar kleinzoons kwam speciaal over uit Canada. FOTO: WIM VAN NOORT Fietser schakelt fout LEIDEN Een 38-jarige Lei- denaar is gistermiddag op de Rijnsburgerweg met zijn fiets ten val gekomen. De man liep daarbij een hersenschudding op en moest worden overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. Het slachtoffer schakelde verkeerd waardoor zijn fiets blokkeerde. Telecommunicatie- apparatuur gestolen LEIDEN Uit een bedrijf aan de Kenauweg is in de nacht van zondag op maandag een grote partij telecommuni- catieapparatuur gestolen. Daaronder bevinden zich faxen en telefoons met een waarde van enkele duizenden guldens per stuk. DEN HAAG/LEIDEN „Als ik in de gevangenis terecht kom, ga ik kapot. Ontuchtplegers staan daar op de laagste tree van de ladder". Ondanks die smeekbede van een 43-ja- rige voormalige Leidenaar eiste de procureur-gene raal bij het Haagse ge rechtshof gisteren vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. De man stond terecht omdat hij tussen 1981 en 1988 zijn twee nichtjes seksueel mis bruikte. De meisjes logeerden elk weekeinde bij hun oom en tante in Leiden. De eerste ja ren richtte de aandacht van de man zich op het oudste meisje, dat toen een jaar of acht was. Toen in 1984 aan het licht kwam wat hij met haar deed, ging hij door met haar vier jaar jongere zusje. De man heeft alles bekend. Na acties van de buurt vérhuisde hij naar Apeldoorn. Medio vorig jaar werd hij door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot dezelfde straf die nu door de procureur-ge neraal voor het hof werd ge ëist. De man ging in hoger beroep omdat hij bang is in de gevangenis te worden mishan deld en vernederd. Overstuur „Mijn cliënt leeft al jaren on der de druk van een mogelijke gevangenisstraf. Hij is door de rechtszaak, de ruzie met zijn familie, die door deze zaak ontstaan is, en de wraakacties in de buurt al erg gestraft," zei de raadsvrouw van de ver dachte gistermorgen. Ze vroeg een voorwaardelijke straf en bood dienstverlening aan. Tijdens de zitting waren de twee slachtoffers ook aanwe zig. Eén van hen liep tijdens het pleidooi van de raads vrouw overstuur de zaal uit. Via brieven en gesprekken hebben ze de procureur-gene raal laten weten dat de man wat hen betreft een onvoor waardelijke celstraf moet krij gen. Bij het RIAGG, waar de meisjes een therapie volgen, denkt men dat de verwerking van de ontucht een terugslag zal krijgen, wanneer de dader licht gestraft wordt. Het hof doet over twee weken uitspraak. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een T nieuwe abon- nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9