Schuld en boete KLM wil kostenniveau drastisch verlagen KLM BUITENLAND ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAI ABN Amro breidt uit in het Verre Oosten CeidócSoiwmit DINSDAG 23 JULI 1991 I Continental en Pirelli gaan mogelijk samen AMSTERDAM De fusiebesprekingen tus sen het Italiaanse bandenconcern Pirelli Tyre Holding, genoteerd aan de Amsterdamse ef fectenbeurs, en de Duitse branchegenoot Continental moeten in het najaar beëindigd zijn. Dit heeft president-commissaris W. Dek ker, oud-topman van Philips, na de buitenge wone vergadering van aandeelhouders giste ren bekendgemaakt. „Anders gaat het te lang duren", zo zei hij. Ook algemeen-directeur J. Kingma denkt dat de gesprekken niet al te lang zullen duren: „Wij hebben een deadline en die kent Continental natuurlijk ook". De twee grote concurrenten praten sinds mei dit jaar met elkaar over een eventueel samen gaan. De gesprekken kwamen toer\ in een stroomversnelling, omdat Continental-voor- zitter H. Urban, die een fusie geheel niet zag zitten, het veld moest ruimen. Dienstplichtig directeur ziet af van collectief ontslag TILBURG Financieel toezichthouder B. Schellekens heeft de aanvraag om alle 29 medewerkers van het aannemersbe drijf Rubo Tilburg te mogen ontslaan in getrokken. Schellekens bezit het meren deel van de aandelen van het aannemers bedrijf. Omdat hij in militaire dienst moet, zag hij geen mogelijkheid om het bedrijf voort te zetten. Een verzoek om te wor den vrijgesteld van militaire dienst is af gewezen. Schellekens is echter onlangs getrouwd. Zijn raadsman heeft nu een nieuw verzoek om vrijstelling ingediend, omdat hij nu kostwinnaar is. Dat verzoek is thans in behandeling. In afwachting daarvan heeft Schellekens de aanvraag die hij bij het arbeidsbureau had inge diend om zijn personeel te mogen ontslaan ingetrokken. EG-ministers nog niet eens over gebruik zoetstoffen BRUSSEL De Europese Gemeenschap wil voorlopig voorzichtig aandoen met het toelaten van kunstmatige zoetstoffen (cyclamaten) in 'soft drinks' zoals bijvoor beeld Coca Cola. De EG-commissie moet eerst nog maar eens nader onderzoek doen naar het mogelijke nadeel voor de gezondheid van die zoetstoffen, zo is gisteren in Brussel afgesproken in de bijeenkomst van de EG-minis ters die zich met de wetgeving voor de grote open Euro pese markt bezig houden. Drie landen (het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en Griekenland) wilden gisteren niet onmiddellijk akkoord gaan met het toestaan van het ge bruik van deze cyclamaten. Zij willen eerst uitgemaakt zien of het gebruik van deze kunstmatige zoetstoffen wel zo onschuldig is als de producenten zeggen. Vooral de Franse delegatie lag maandag in de EG-raad dwars Dat land hecht waarde aan het feit dat onderzoek in de Ver enigde Staten aangetoond zou hebben dat cyclamaten bij dieren kanker veroorzaken. Londen kwaad om VS- blokkade van vliegtuigverkoop LONDEN Groot-Brittannië en de Verenig de Staten liggen met elkar overhoop omdat het laatste land de verkoop van Britse vlieg tuigen aan Iran tegenhoudt. Een woordvoer der van het Britse ministerie van handel heeft gisteren Washington beschuldigd van inconse quent handelen inzake de levering van vier vliegtuigen door British Aerospace (BAe). Krachtens de Amerikaanse handelssancties tegen Iran mogen vliegtuigen die buiten de VS zijn gemaakt en die zijn uitgerust met Amerikaanse onderdelen alleen aan Iran wor den geleverd als die onderdelen niet meer dan twintig procent van het totaal uitmaken. Vol gens het Britse ministerie heeft Washington tegen de levering van Fokkers aan Iran geen bezwaar gemaakt en zitten er in de bedoelde Fokkers evenveel Amerikaanse onderdelen als in de toestellen van BAe. MAATSCHAPPIJ VERWACHT DIT JAAR TRAGE GROEI AMSTERDAM De luchtvaart bevindt zich op dit moment in zulke tur bulente tijden, dat de di rectie van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (KLM) het niet aandurft om nu al voorspellingen te doen over de resultaten van het lopende boekjaar. De KLM rekent voor dit jaar echter wel op een tra ge groei, maar hoe zich dit in de jaarcijfers zal verta len blijft koffiedik kijken. Dat blijkt uit het jaarverslag over het afgelopen boekjaar 1990-'91 van KLM, dat van daag in Amsterdam is gepre senteerd. De nationale lucht vaartmaatschappij heeft het afgelopen jaar het slechtste re sultaat sinds tijden behaald. Zoals al eerder bekend werd, bedroeg het verlies 630 miljoen gulden tegen 340 miljoen gul den winst het boekjaar daar voor. Het eigen vermogen daalde van 3,3 miljard tot 2,7 miljard gulden. Hoge kosten De hoge kosten binnen het be drijf en de geringe stijging van de produktiviteit, gecombi neerd met de hoge prijs voor kerosine en de ongunstige wis selkoersen zijn de voornaam ste oorzaken van het grote verlies. Een andere oorzaak is de Golf oorlog. Die heeft ertoe geleid dat het passagiersvervoer in het laatste kwartaal slechts met twee procent is gegroeid, tegenover zeven procent in de maanden daarvoor. Gemid deld bedroeg de groei vier pro cent. De KLM-directie ver wacht dat de groei op lange termijn weer op zeven procent terugkeert. Opvallend genoeg is het vrachtvervoer in de periode van de Golfoorlog sterk ge groeid op routes waar het pas sagiersvervoer sterk achteruit ging. De KLM schrijft dit voor een belangrijk deel toe aan de inzetbaarheid van combi vliegtuigen, die zowel passa giers als vracht kunnen ver voeren. Hierdoor kon de maat schappij snel op veranderin gen in de markt inspelen. Ook voor wat de betreft de vracht- sector gaat de KLM uit van zes tot zeven procent groei, onder meer door uitbreiding van het aantal vrachtvluchten. Marktpositie De KLM-directie zegt door te zullen gaan op de ingeslagen weg, waarbij enkele aspecten extra veel aandacht zullen krijgen. Zo heeft de versterking van de marktpositie in Europa 'hoge prioriteit'. De KLM wil dit be reiken door intensieve samen werking met zowel bestaande als eventuele nieuwe partners en het verhogen van de pro- duktie. De deelneming van 35 procent in het Franse Air Lit toral en het meerderheidsbe lang van tachtig procent in Transavia Airlines horen bij dit streven. De samenwerking met Northwest Airlines, waar in de KLM via Wings Holding een aandeel van twintig pro cent heeft, zal verder worden geïntensiveerd. Ook het programma 'concur rerend kosteniveau' zal verder worden uitgevoerd om de kos ten binnen het bedrijf verder terug te dringen. De directie benadrukt nogmaals dat de hoge kosten de maatschappij zeer kwetsbaar maken. De versterking van de marktpositie in Europa van de KLM 'hoge prioriteit'. I FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM ABN Amro heeft het kantoor van de Ame rikaanse Chemical Bank in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul overgenomen. Dit kan toor stond sinds begin dit jaar te koop en ABN toonde be langstelling. Thans is de beno digde toestemming van de toe zichthoudende autoriteiten binnen, zodat ABN Amro de werkzaamheden van deze ves tiging onmiddellijk heeft over genomen. ABN Amro werkt al geruime tijd in Seoul op het gebied van financiering voor het bedrijfs leven. Door de toevoeging van de Chemical-vestiging zal het balanstotaal van ABN Amro Seoul circa ƒ800 miljoen be dragen. De grootste Nederlandse han delsbank heeft ook vergunnin gen gekregen om vertegen woordigende kantoren te ope nen in China (Shanghai) en Thailand (Bangkok). De bank die al in de Chinese hoofdstad is gevestigd, wil zich ook in Shanghai manifesteren, omdat met name in die regio het han delsverkeer plaatsvindt. ABN Amro is de enige Nederlandse bank in Shanghai. De aankoop van Chemical Seoul en de ope ning van steunpunten in Chi na en Thailand past in de stra tegie van ABN Amro haar aanwezigheid in het Verre Oosten geleidelijk te verstevi gen zowel door zelfstandige groei als via overnemingen. Argwanend gadegeslagen door de bevolking van hun landen onder handelen de regeringen van Tsjechoslowakije en Duitsland over een vriendschapsverdrag dat een definitief einde moet maken aan vijftig jaar vijandschap en wantrouwen. De verdrijving van de Sudeten-Duit- sers uit Tsjechoslowakije is daarbij een van de pijnlijkste gesprekspun ten, maar hun eis tot schadevergoeding wordt niet ingewilligd. TSJECHOSLOWAKIJE EN DUITSLAND ONDERHANDELEN OVER VERDRAG Idoor STEVO AKKERMAN PRAAG Soms spreekt een register boekdelen. In de Tsjechoslowaakse boekhandel is sinds kort de 'Geschiedenis van Tsjechoslowakije in hoofd lijnen' van J.V. Polisenk- sky verkrijgbaar en wat vermeldt de auteur onder het trefwoord 'Nazi's'?: „Zie ook Duitsland, Sude- ten-Duitsers". Zo ziet Po- linsenksky dat inderdaad: Duitsland, Sudeten-Duit- sers, nazi's: één pot nat, weg ermee. „In het nieuwe Tsjechoslowa kije is geen plaats voor de meerderheid van de Duitse be volking die in dienst van de vijand de mede-mensenlijk- heid verkocht voor wat scha mele materiële voordeeltjes", aldus de historicus. In 1946, dat wel. Het boek dat nu in de winkels ligt, is een herduk van een manuscript van 45 jaar gele den, al wordt dat bij gebrek aan voor- of nawoord zorgvul dig verzwegen. Geen wonder dat de auteur zo onbekom merd anti-Duits is: hij had de oorlog net achter de rug. Maar waarom is dan uitgerekend dit boek opnieuw uitgegeven? Is er in al die jaren niets veran derd? Verdrag Toch wel. In 1973 werden de betrekkingen tussen Tsjecho slowakije en Duitsland offi cieel al genormaliseerd en op dit momeQtwordt de laatste hand gelegct^an de tekst van een vriendschapsverdrag dat de beide landen zeer binnen kort zullen sluiten. Over alle paragrafen (betref fende politieke, economische en culturele samenwerking) bestaat overeenstemming, be halve over één en die betreft „het verleden", zo zegt een lid van de Tsjechoslowaakse dele gatie. Dat is ook precies wat de bevolking dwars zit, het verle den. De Tsjechen zijn niet ver geten welke rol de Sudeten- Duitsers in de oorlog gespeeld hebben, de Sudeten-Duitsers hebben het de Tsjechen niet vergeven dat ze na de oorlog collectief het land uitgegooid zijn; als 'Vertriebenen' eisen ze nu schadeloosstelling. Bij de vorming van Tsjechoslo wakije in 1918 telde de staat drie miljoen Duitse onderda nen. Hun loyaliteit aan 'Praag' werd voortdurend op de proef gesteld; de Duitstalige broe ders in Oostenrijk en Duits land probeerden hen los te we ken van de Tsjechen en naar mate het Derde Rijk van Hit- Ier concretere vormen begon aan te nemen, werden de Su deten-Duitsers gevoeliger voor de lokroep van de overzijde. Ze vormden hun eigen natio- naal-socialistische partij die bij de verkiezingen van 1935 6o procent van de Duits-Tsjechi sche stemmen vergaarde. Bijltjesdag Om een lang verhaal kort te maken: voor de bezetting van Tsjechoslowakije door de na zi's fungeerden de Sudeten- Duitsers er als een vijfde ko- lonne, tijdens de bezetting werkten velen van hen actief mee aan de onderdrukking van de Tsjechen (Slowakije was niet bezet, maar werd een 'onafhankelijke', Hitler-vrien- delijke staat). Na de bevrijding van Tsjecho slowakije kwam het tot een bijltjesdag. De drie miljoen Su deten-Duitsers werden en masse over de grens gezet, waarbij de Tsjechen bepaald niet zachtzinnig te werk gin gen: duizenden Duitsers, man nen, vrouwen en kinderen, verloren het leven. Nu de re latie tussen Tsjechoslowakije en Duitsland opnieuw onder werp van gesprek is, halen de Vertriebenen via ingezonden brieven in Duitse en Tsjechi sche kranten herinneringen op aan de wraaklust die hen ten deel viel: „Schlagt sie, tötet In het na-oorlogse Tsjechoslo wakije, waar anti-fascisme en anti-imperialisme hoogtij vier de en Duitsland dus nog steeds als gevaarlijk te boek stond, gold de verdrijving van de Su deten-Duitsers als volledig ge rechtvaardigd. Maar Vaclav Havel was nog maar nauwelijks president of hij veroordeelde de transfer als een vorm van kwaad met kwaad vergelden, waarvoor hij namens zijn volk vergeving vroeg. Grote opschudding in Tsjecho slowakije, vooral onder de ou dere generatie. Het partijblad Rude Pravo barstte bijna uit zijn kolommen van woede en wist daarmee in elk geval iets van zijn verloren gegane po pulariteit terug te winnen. Argusogen Inmiddels zijn de Tsjechoslo- waken echter wat meer ge wend geraakt aan het morele gehalte van hun president en wordt zijn streven naar een verzoening met de Duitsers niet meer gezien als verraad aan de nationale zaak. Wel worden de onderhande lingen met Bonn met argus ogen gevolgd („vergeet de slachtoffers van de nazi's niet", eisten zes politieke par tijen in een appèl aan de rege ring) en bestaat er grote weer stand tegen de claims die de 'Sudetendeutsche Landsmann- schaft' bij Tsjechoslowakije heeft ingediend. Deze Vertrie benen die grote invloed heb ben op de Duitse regeringspar tij CSU, eisen bii de onderhan delingen betrokken te worden hetgeen hen door bonds kanselier Kohl en minister van binnenlandse zaken Schauble ook min of meer is toegezegd. Franzs Neubauer, voorzitter van de Landsmannschaft, wil erg graag meepraten, omdat hij meent de nodige rekenin gen met Tsjechoslowakije te kunnen vereffenen. De voor malige bezittingen van de ver drevenen moeten óf worden teruggegeven óf er moet een schadevergoeding worden be taald voor de onteigening, al dus Neubauer. De Tsjechoslo waakse minister van buiten landse zaken Jiri 'Dienstbier heeft die eis van meet af aan afgewezen. Grenzen Wat Kohl en Schauble hun Vertriebenen ook mogen heb ben toegezegd, in werkelijk heid is hun bemoeienis met het verdrag tussen Tsjechoslo wakije en Duitsland nul kom ma nul, zo verzekert ons de eerder aangehaalde diplomaat. In de eerste plaats zijn ze 'ui teraard' niet vertegenwoor digd bij de besprekingen en vervolgens zijn hun claims ook niet ingebracht door de Duitse delegatie. Ze bestaan dus niet. Desondanks is er nog een be langrijke barrière die geno men moet worden voor het verdrag rond is. De Tsjecho slowaakse delegatie vraagt, daartoe aangemoedigd door het federale parlement, om een garantie van Duitse zijde dat de huidige grenzen ook in de toekomst gerespecteerd blij ven. Weliswaar bestaat er geen en kel meningsverschil over de grens (anders dan het geval was met Polen en de Oder- /Neissegrens), maar het is van „psychologisch belang voor de Tsjechische bevolking" dat dat ondanks het al bestaande ver drag van 1973 nogmaals wordt vastgelegd, aldus de diplomaat. Hij verwacht dat de Duitsers daar wel op de een of andere manier mee akkoord zullen gaan en dat het vriendschaps verdrag eind augustus, begin september een feit zal zijn. Welkom Welke troost blijft er dan voor de Vertriebenen? Geen enkele, behalve de verzekering van Dienstbier dat ze net als wie ook welkom zijn als ze in Tsjechoslowakije willen inves- GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 23270 - 23870 23330 - 23930 onbewerkt 240 - 310 bewerkt 25470 25530 bewerkt 350 Opgave: Drijfhout. A'dam Zicht op Carlsbad, voormalig hoofdkwartier van de partij van de Sudeten-Duitsers. Na een toe spraak van Hitler in 1938 braken in dit gebied regelmatig onlusten uit. FOTO: SP teren en een bijbelse gelijke nis, hen in de Frankfurter Al- gemeine Zeitung voorgehou den door prof. dr. Ferdinand Seibt, afkomstig uit Haar. In plaats van de Duitsers na de Tweede Wereldoorlog via her stelbetalingen te gronde te richten, zo schrijft hij, kozen de geallieerden ervoor hen op de been te helpen en daarmee de basis te leggen voor een duurzame vrede. Diezelfde Duitsers mogen nu de Tsje chen niet economisch in het nauw brengen. Seibt: „De bij bel bericht over een rijke man die schulden had bij de koning en een arme man die schulden had bij de rijke. De koning schonk de rijke al zijn schuld kwijt. Die ging daarop heen, greep de arme en dreigde hem in de gevangenis te laten wer pen als hij hem niet onmiddel lijk betaalde. Zij wij Duitsers, de Vertriebenen inbegrepen, tegenover de wereld niet de rijke schuldenaar?" 19/07 22/07 allied signal 37% 36 cons nat ga am brands 40 40 du pont american tel 39 39 exxon asarcoinc 26 26lord bethlehem 17 17 genlelec boemg 43% 43% genl motors canpac 17% 17 genl public chevron cor 74 73 goodnch Chrysler 14 14 goodyear Citicorp 15 14% hewlett-pac cons edison 24 24 intl paper Amev en Philips uitblinkers op nog steeds tamme beurs AMSTERDAM Op het Damrak was het gisteren weer een tamme vertoning. De va kanties zorgden voor aanhou dend dunne markten waarbij wat lichte vraag hier en daar toch nog voor enige afwijkin gen zorgde. De meerderheid van de aandelen kon wat oplo pen met zowel voor de stem mingsindex als de CBS-koer- sindex winsten van 0,3 punt op respectievelijk 94,4 en ^00,1. Philips bleef aantrekken en in de namiddag zorgde ook Amev voor enige opwinding, nadat collega ING op de ochtend was voorgegaan. Amev eindigde procentueel als nummer 1 door 2,4 procent aan te trekken van 50,20 naar ƒ51,40. ING ging ruim 1 procent omhoog naar 48,90 bij een omzet van 26 miljoen. Amev werd voor f 6,5 miljoen verhandeld. Flinke omzetten werden geboekt in Unilever f 53,3 miljoen), Koninklijke Olie 51,7 miljoen) en Philips I48,4 miljoen). Het Eindhovense elektronica concern ontmoette opnieuw buitenlandse belangstelling en 41 411/4 kim 46 47 merck ine 59 59% mobil corp 34 34 royal dutch 73 73% santa Ie 42% 42% sears roeb 23 23 'exaco 44% 45 unilever nv 38 38% utd technol 56 54 westingh el 71 71% woolworth BEURS fhl zag de koers ƒ0,40 aanzjar tot f 32,60, een recordjna 1991. Eerder op de dagjsli ook 32,80 neergeteld, (bi optiebeurs was Philips c|oli voriet met een omzet vakn, opties, een kwart van detea EOE-omzet. Unilever fct h de een goede tweede nd met 1800 contracten, (fee aandelenmarkt deed h( m vensmiddelenfonds hefou goed met een vooruitgaat ƒ1 op 160,70. [m In de transportsector w^ 1< Ommeren Ceteco vast mie winst van 0,70 op 46,Ins omzet bedroeg ƒ11,5 rrlJc Favoriet van vorige lis Heineken, deed het m«hi dubbeltje verlies op /let' koerstechnisch gezien vo rustiger aan, maar de van 14,2 miljoen zorgdl een vijfde plaats op de lijst. r~ Op de andere markten hl de het gokfonds DOP handelaren een lachbuH fonds trok zich maar liei—i procent of ƒ0,80 op toth" Het gesjeesde uitvinders» je wordt sinds eind ki week op de incourante b (het 'strafbankje') van de*^ verhandeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6