!ush dwingt Israël 'nieuwe wereldorde BUITENLAND AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ANC eist aftreden president De Klerk Koning Boudewijn is de natie zelf mMni Soiwont llexander Dubcek ;rlaat eigen partij KAG De Tsjechoslowaakse parle- htsvoorzitter Alexander Dubcek heeft Slowaakse Publiek Tegen Geweld verla de partij die twintig maanden geleden en met haar Tsjechische zusterpartij gerforum zo'n belangrijke rol speelde bij omverwerpen van de communistische iht. „Ik zeg mijn lidmaatschap van PTG bmdat de partij zijn centralistische koers {ft verlaten", zo verklaarde Dubcek. Vol ta waarnemers ligt aan Dubceks besluit [politieke verwijdering van hem en het p ten grondslag. De regeringspartij PTG aar rechts opgeschoven en stemt in met straffe economische herstelbeleid van [nier Marian Calfa, terwijl Dubcek zich net kamp van de critici heeft geschaard. Negen jaar cel voor hoofd Securitate Zoon activiste doodgeschoten Alexander Dubcek BUKAREST Het voormalig hoofd van de Securitate, de Roemeense gehei me politie onder dictator Nicolae Ceau- sescu, is gisteren door het militaire hooggerechtshof tot negen jaar gevange nisstraf veroordeeld. Generaal Iulian Vlad (60) was in eerste instantie aange klaagd wegens medeplichtigheid aan ge nocide, waarvoor hij tot levenslang had kunnen worden veroordeeld. Zonder verdere uitleg zwakte het hof deze aan klacht af; Vlad werd slechts schuldig bevonden aan het aanmoedigen tot ge nocide, waarvoor een maxiumstraf van tien jaar geldt. Vlad werd gisteren te vens de militaire rang ontnomen. Zijn advocaat kondigde aan dat Vlad tegen het vonnis in beroep zal gaan. TEGUCIGALPA In Hon duras is gisteren de zoon van mensenrechten-activiste Lidu- vina Hernandez vermoord. Hernandez stelt het leger ver antwoordelijk voor de dood van haar zoon Marco Tulio, die in San Pedro Sula, 100 km ten noorden van de hoofdstad, werd doodgeschoten. Het zou een represaille zijn voor haar pogingen militairen veroor deeld te krijgen voor mede plichtigheid aan politieke ver dwijningen die in de jaren tachtig plaatsvonden. Liduvi- na Hernandez leidt het Comité van Familieleden van Ver dwenen Gevangenen. Commissaris van politie Los Angeles stapt op LOS ANGELES De hoofdcommissaris van politie van Los Angeles, Daryl Gates, zal volgend jaar opstappen. Gates kreeg in ternationaal bekendheid toen het Ameri kaanse tv-station CNN een videotape uit zond van grove mishandeling door agenten van een zwarte inwoner van de stad. Een onafhankelijke onderzoekscommissie heeft Gates gevraagd zijn functie neer te leggen omdat de stedelijke politiemacht doortrok ken bleek te zijn van racisme en een groep hooggeplaatste agenten kende die zich cri mineel gedroegen. Na uitzending van de tape kwam er een massale reactie van de zwarte bevolking los. Gates noemde de mis handeling een uitglijder. In een brief aan de gemeenteraad schrijft hij te geloven dat hij „een zeer goede chef" is geweest. n[VIGE TWIJFELS IN JOODSE GEMEENSCHAP IN VS jldARC DE KONINCK HINGTON „De idering van Baker, die iel I heeft over „Syrië aan kant en Israël aan idere", suggereert dat torele gelijkwaardig- is. Maar die is er niet. ië is een dictatuur en J 5 terroristische staat", Charles Schumer, ;egenwoordiger in het Congres van grotendeels joods dis- in Brooklyn, New Jk. ^glimer is een van de talloze Inpe Amerikanen die dezer >n hun argwaan uitten je- de pogingen van presi- Bush en diens minister buitenlandse zaken, |om Israël met haar Arabi- buurlanden aan de confe- tgïetafel te krijgen. „De ge manier waarop Is- wd onder druk wordt gezet, •0Jt mij een zeer ongemakke- "terkevoel", aldus Schumer. ,s„Ji is deze volksvertegen woordiger 'niet tegen' het vre- •ijJffensief van het duo Bush- ^r. De ambivalentie van is kenmerkend geestesgesteldheid waarin zogeheten joodse lobby te!merika zich bevindt: hoop ^ndelijk vrede, en angst in ,rbeArabische val om niet ^riJeggen een Amerikaans- tt>ische hinderlaag te lo- ieti 'Opvol o zijn wel degelijk hoopvol. SB&- ik kan niet anders dan zijn ten aanzien van motieven van Syrië", zegt ana Cardin, leider van de erentie van Voorzitters Grote Amerikaans-joodse nisaties. „De telefoon niet stil; iedereen in de e gemeenschap houdt de i in. Iedereen zegt ener- ja, maar anderzijds...", al- Mark Talisman, directeur ie Raad van joodse Fede- nisaties met dit soort namen, die tezamen traditioneel Ame- rika's meest invloedrijke poli tieke pressiegroep vormen. Te zamen ook vormen zij in de Amerikaanse hoofdstad het professionele lobby-instituut American-Israel Public Af fairs Committee (AIPAC), dat onder leiding van hyper-ener giek directeur Tom Dine de blijvende politieke en finan ciële steun (5 miljard dollar per jaar) van de VS aan Israël probeert te verzekeren. Al jarenlang heerst er veel verdeeldheid onder Ameri kaanse joden over Israëls ne- derzettingenbeleid, de Pale stijnse kwestie en een te voe ren vredespolitiek. Die on enigheid pleegt compleet te verdwijnen zodra de joodse staat direct in gevaar is zo als tijdens de Golfoorlog om opnieuw in alle hevigheid op te laaien als het weer tijd is voor strategie en beleid. Maar de laatste weken, nu Bush en Baker zo vastberaden aan een vredesconferentie in het Mid den-Oosten werken, is er voor het eerst niet zozeer sprake van verdeeldheid, maar van wijd verspreide onzekerheid. Beloning tjk zijn in de VS de „Dat de Arabische landen nu de boycot van Israël willen op heffen, is niet iets waar Israël iets voor terug moet doen. Die boycot was van meet af aan il legaal", meent Shoshana Car din. En Mark Talisman vindt: „Het is bijna chantage wat Ba ker' nu jegens Israël pleegt. Wat een zure beloning voor de militaire terughoudendheid van Israël tijdens de Golfoor log!" Maar, kenmerkend voor de huidige onzekerheid in Ameri kaans-joodse kring, beide lei ders erkennen dat de afloop van de Golfoorlog en de nieu we prominentie van de Vere nigde Staten als enige super mogendheid toch ook „nieuwe kansen schept op Israëlisch- Arabische vrede". „We hebben nieuwe verhoudingen in de wereld. Dit is een tijd met ma gische mogelijkheden", aldus Talisman. En Cardin zegt: „Als §r een zoete vrede binnen handbereik is, zal Israël die grijpen". De wijfelende houding van de 'joodse lobby' is maar een fac tor waaraan Bush en Baker de politieke kracht ontlenen om hoog spel te spelen in het Mid den Oosten. Een andere om standigheid die Washington tot 'agressief vredesbeleid uit nodigt is de verdwijning van de Amerikaans-Russische ri valiteit in het Midden-Oosten en het einde van de Sovjetunie als grote economische en mili taire compagnon van de meer radikale Arabische landen als PLO „President Assad van Syrië handelt niet uit liefde voor Is raël, maar vanuit de politieke berekening dat hij inmiddels meer baat heeft bij een betere relatie met de VS. Behalve de Sovjetunie zijn ook de Oost bloklanden voor hem wegge vallen. Hij is voor economi sche en technologische hulp van het Westen afhankelijk. Hij kan het Westen gebruiken om misschien wel de meest do minante factor in het Midden- Oosten te worden, nu Irak strategisch is teruggeworpen. Wij willen daaraan meewer ken op voorwaarde dat hij vrede sluit met Israël", aldus een zegsman op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Ook de verzwakte positie van de PLO, die de 'verkeerde kant' koos tijdens de Golfoor log en die thans in Libanon door Syrië wordt ontwapend, draagt in Amerikaanse ogen sterk bij tot verhoogde vredes- kansen in het Midden-Oosten. Maar de belangrijkste Ameri kaanse drijfveer is mogelijk de ambitie van president Bush persoonlijk om de veelbelo vende erfenis die de Golfoor log achterliet en die zo zwaar is beschadigd door gebeurte nissen sindsdien binnen Irak, te redden. Vrede in het het Midden-Oosten is van meet af aan als de test-case bij uitstek gezien voor de 'nieuwe we reldorde' die Bush wilde zien oprijzen uit het puin in de Golf. Schwarzkopf onderscheiden De Amerikaanse generaal Norman Schwarzkopf heeft gisteren de hoogste Kuwaytse onderscheiding gekregen (foto links). De bevelhebber van de geallieerde troepen in de Golf tijdens de oorlog met Irak werd door de emir, sjeik Jaber al-Ahmed al- Sabah, geëerd met de Orde van Kuwayt. Een andere 'Golfheld', de Amerikaanse chef staf Colin Powell, is ook op reis. Hij inspecteerde gisteren de wacht in Moskou (foto boven). FOTO'S: AP itastrofale rspreiding n cholera Afrika r| "•A ^ÈVE Cholera ver- fdt zich met 'catastrofale' leid in delen van Afrika, .leeft de Wereldgezond- m jsorganisatie (WHO) giste- i in Genève bekendge- brganisatie van de Vere- je Naties verklaarde dat in ka meer mensen aan cho- sterven dan in Latijns- rika. Tot nog toe zijn dit |in tien Afrikaanse landen ule> gevallen en 3.488 doden 'gistreerd. Op het gehele [rikaanse continent waren van de 251.568 gevallen Spookrit Een Duitse goederentrein waarover het personeel alle controle had verloren, heeft zich gisteren na een spookrit over acht kilometer vier meter diep in het stationsgebouw van Lüneburg geboord. De politie maakte geen meldingen van slachtoffers. FOTO:EPA HET LEVENDE EILAND JOHANNESBURG Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van Nelson Mandela heeft gisteren het aftreden van president F.W. de Klerk ge ëist. Eerder vroeg het ANC al om het aftreden van minister van wet en orde Adriaan Vlok. De eis van de anti-apartfceid- sorganisatie komt nadat was uitgelekt dat het blanke bewind in het geheim geldelij ke steun heeft gegeven aan de Inkatha Vrijheidspartij van Mangosuthu Buthelezi. Aanhangers van het ANC en van de door zulu's gedomi neerde Inkatha hebben de af gelopen jaren vele malen bloe dige gevechten geleverd. Al leen al dit jaar kwamen bij ge vechten tussen leden van bei de organisaties achthonderd mensen om het leven. Het schandaal onderstreept de noodzaak voor een overgangs regering die het land naar een democratie moet leiden, zo zegt het ANC. Zij verwijten de regering een „dubbele strate gie" te voeren. Hoewel zij zich verplicht heeft tot vrede, voert zij tegelijkertijd oorlog tegen de democratische beweging door het geniep de rivaal van het ANC te steunen, aldus de anti-apartheidsbeweging. YS breiden onderzoek uit naar herkomst foto MIA's HANOI De Verenigde Staten hebben het onder zoek naar de herkomst van een foto waarop drie Amerikaanse soldaten staan die sinds de Viet- namoorlog worden ver mist geïntensiveerd. De Amerikaanse staatssecreta ris van buitenlandse zaken, Kenneth Quinn, zou naar Vietnam en Laos vliegen en proberen met een tien man sterk team van het ministerie van defensie dat op het ogen blik een bezoek aan Thailand brengt, daar de herkomst van de foto te achterhalen. De foto zou via de Thaise grens met Kampuchea gesmokkeld zijn. De onduidelijke foto kwam vorig jaar september binnen bij het Pentagon en toont drie mannen die een bord vasthou den met de datum 25 mei 1990 en een soort geheime code. Fa milieleden zeggen met zeker heid de mannen op de foto te herkennen. In de VS is de hoop opgeleefd dat niet alle 2274 militairen die te boek staan als 'Missing In Action' (MIA) dood zijn. In de jaren zestig en begin jaren zeventig verdwenen in Vietnam 1657 militairen, 528 in Laos, 83 in Kampuchea en zes voor de kust van China. Vietnam, Laos en Kampuchea ontkennen de drie militairen gevangen te houden. In het verleden hebben vluchtelin gen, guerrillastrijders en ande ren uit Indochina herhaalde lijk botten, kaarten en brieven meegenomen die van Ameri kaanse MIA's afkomstig zou den zijn. Vaak bleek het loos alarm en waren de 'vinders' alleen op zoek naar een finan ciële beloning of naar visa voor de VS. - In zijn laboratorium heeft Prudon een ernstig gesprek en zijn andere naaste medewerkers. „We zijn de aarde genaderd", zegt hij, „en ik zie geen kans weer in onze baan Dat wordt fataal, want door de aantrekkingskracht van verliezen wij onze dampkring. Hij wordt met het uur en er zit niets anders op dan dat we het eiland verla de raket". De giro-raket kan maximaal 22 personen ber- er zijn veertig technici op het eiland, zodat Rob de vlucht tweemaal zal moeten maken. Snel wordt alles in gereedheid ge bracht en Peach Mountain wordt gewaarschuwd om er op voor bereid te zijn, dat de raket in aantocht is. Dan start Rob, terwijl Prudon en zijn naaste medewerkers achterblijven. Ze zullen over enkele dagen worden „geëvacueerd". Ze zullen al die tijd binnen moeten blijven, want buiten is de lucht al zo ijl geworden, dat de ademhaling er door wordt bemoeilijkt. Prudon heeft echter reser ve-zuurstof meegenomen. DINSDAG 23 JULI 1991 door JO WIJNEN BRUSSEL Afgelopen weekeinde zijn de zogenoemde koningsfeesten afgesloten waarmee kracht werd bijgezet aan de zestigste verjaardag van de Belgische koning Boudewijn en de veertigste verjaardag van diens troonsbestijging. Het siert de Belgen dat ze van een bijna luidruchtige waardering jegens hun vorst hebben blijk gegeven. En het siert hen vooral dat ze bij die gelegenheid een opvallende, ja, zelfs unieke eenheid aan de dag hebben gelegd. Want eenheid is nu niet bepaald de.kurk waarop België drijft. Op grond daarvan is het wellicht nergens moeilijker constitutioneel koning te zijn dan juist in dit land. Vandaar dat de Belgische koning zich altijd op glad ijs bevindt. Zijn koningschap is een vorm van acrobatie op het slappe koord dat in de breedterichting over het land is gespannen. Koning Boudewijn moet een onmogelijk volk bij elkaar zien te houden dat door de politici steeds meer van elkaar wordt gescheiden. België is de afgelopen jaren in feite verenigd door het zoveel mogelijk uiteen te drijven. De taalgrenzen bepalen nu de afzonderlijke delen die een moeizaam tot stand gebrachte federatie vormen. Het is net als in een gezin waar twee voortdurend met elkaar vechtende broertjes tenslotte ieder een eigen speelkamer krijgen, met geen ander oogmerk dan juist de eenheid van dat gezin te bewaren. Als gevolg daarvan is België een soort dubbele huishouding geworden. De scheiding van de vechtende jongetjes leidt tot allerlei staatkundige ongerijmdheden die voor buitenlanders niet te verklaren zijn. Maar het werkt wel. Waarschijnlijk werkt het ook een beetje dankzij de koning die het idee van de eenheid gaande moet houden. Boudewijn staat echt boven de partijen. Hij lacht bij wijze van spreken tweetalig. Hij moet bij iedere hand die hij schudt voorzichtig zijn. Zijn land is een politieke valkuil, de werkplaats van de gramschap. Het schip van de staat blaast op twee stoomfluiten, ligt in feite in twee havens voor anker en vaart zo nu en dan met een dubbele bemanning uit. Als het waar is dat een vorst een eenzaam mens is, dan is Boudewijn als gevolg van de Belgische situatie natuurlijk een dubbel eenzaam mens. Als hij één woord verkeerd zegt, loopt hij kans twee keer verkeerd te worden begrepen. Alles weegt dubbel zo zwaar en is twee keer zo erg. Op de keper beschouwd heeft Boudewijn daarom niet de veertigste, maar de tachtigste verjaardag van zijn troonsbestijging gevierd. Hij heeft staatkundige tropenjaren gemaakt, zogezegd. Het gerucht wil dat Boudewijn het volgend jaar de kroon aan de wilgen wil hangen. Dat is voor iedere koning een moeilijke beslissing. Want zodra vorsten aantreden of zich terugtrekken, stellen zij hun ambt en -zeer in het bijzonder de waarde en de zin van dat ambt opnieuw ter discussie. De republikeinen gaan zich dan roeren. Er ontstaan nieuwe twijfels over de monarchie. Wat dat betreft komen constitutionele vorsten zichzelf minstens twee keer in hun leven tegen: de eerste keer als ze de troon bestijgen en de tweede keer als ze ervan afstand doen. Een koning moet er bovendien voor zorgen dat de publieke vijver zonder rimpels blijft, dat de stilte rond zijn persoon tot in het absurde wordt gecultiveerd. Dat verplicht hem oud te worden en zo lang mogelijk te dienen. Het Belgisch kroningsfeest heeft het bewijs geleverd dat Boudewijn als een rustige, wijze, oude en boven de partijen staande koning is geaccepteerd, als een man die om de stilte niet te verstoren zelfs nooit heeft durven schaterlachen en zich dus tot glimlachen heeft beperkt. Vandaag verblijft koning Boudewijn weer in zijn paleis. Hij is opnieuw de gevangene in het glazen huis der natie. Hij beweegt zich weer met bijna onmenselijke behoedzaamheid in de porceleinkas( die België heet. Hij balanceert andermaal op het slappe koord van de tweetaligheid. Buiten worden de slingers en de versieringen opgeborgen. Het eerste rumoer van de aanstaande verkiezingen is al hoorbaar. De politici grijpen weer naar hun hoge hoeden om er staatkundige konijnen uit tevoorschijn te toveren, terwijl het gekoer van de duiven, die ze in hun jaspanden verborgen houden, al wordt vernomen. Ze wetten hun partijpolitieke messen en tuigen hun gemeenplaatsen op. Gisteren jubelde de natie nog. Vandaag krakeelt België alweer. Maar toch: als er geen vorsten bestonden, moesten ze voor dit land worden uitgevonden. Koning Boudewijn is in ieder geval meer dan België heeft verdiend. Waarschijnlijk is hij het symbool van alles wat dit land nooit heeft durven hopen en van alles wat het nooit zal worden. Koning Boudewijn is de som van Vlaanderen en Walonië, waarvan België tenslotte de uitkomst is. Hij is dus weliswaar in zijn dooie eentje de natie zelf. WESTERSE LANDEN: ASEAN-lidstaten moeten mensenrechten naleven KUALA LUMPUR Vertegenwoordigers uit westerse landen hebben gisteren de zes lidstaten van de Associatie van Zuidoostaziatische Naties (ASEAN) opgeroepen meer aandacht te beste den aan de naleving van de mensenrechten. Het Westen wees de ASEAN met name op de schendingen van de mensenrechten in My anmar (voorheen Birma) waar de militairen weigeren de macht uit handen te geven. De ASEAN (Brunei, Indone sië, Malaysia, Filipijnen, Sin gapore en Thailand) wezen de oproep van de westerse landen van de hand. De lidstaten stel den dat geen enkele groep lan den haar normen met betrek king tot mensenrechten aan anderen mag opleggen. „Canada is bedroefd over de repressie door het militaire bewind in Myanmar", zo zei de Canadese minister van bui tenlandse zaken Barbara McDougall tijdens de jaarlijkse bijeenkomst tussen de ASEAN en haar belangrijkste handels partners, de Verenigde Staten, Canada, de Europese Gemeen schap, Australië, Nieuw Zee land, Japan en Zuid-Korea. (ADVERTENTIE) 25 e

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5