ANWB waarschuwt voor roestauto's De prijs van ordinair BINNENLAND BUITENLAND Trage scholier verspeelt beurs Christian Lacroix zien en dan Hanae Mor GA VERDER NAAR Ceidóc Soman! DINSDAG 23 JULI Sluiting BCCI uitgesteld LONDEN Het voornemen van de Britse centrale bank om BCCI te sluiten kan niet direct worden uit gevoerd. Het Britse Hooggerechtshof bepaalde giste ren dat de procedure om de bank te sluiten pas vol gende week dinsdag mag beginnen. Rechter Browne- Wilkinson verklaarde dat het uitstel is bedoeld om na te kunnen gaan of er geen compensatie kan worden betaald aan de spaarders en de werknemers van de bank. Ook is het nu nog mogelijk dat de grootaan deelhouders van de bank in Abu Dhabi een plan op stellen om de bank te redden. Verder heeft de rechter het accountantskantoor Price Waterhouse opdracht gegeven alle tot nu toe niet gepubliceerde rapporten over BCCI openbaar te maken. Volgens Robin Leigh-Pemberton, president van de Britse centrale bank, zijn er documenten waaruit dui- deijk blijkt dat er fraude is gepleegd en hebben deze documenten hem doen besluiten de Britse vestigingen van BCCI dicht te doen. Miljoen Britten zoek door poll tax LONDEN Meer dan een miljoen Britten zijn volgens een onderzoek van het Britse dagblad The Guardian bij de laatste volkstelling „zoekge raakt". Afgelopen maand april telde men 54 miljoen zielen, maar als de geboorte- en sterftecijfers en de im migratiestatistieken geloofd moeten worden, zouden het er 55 miljoen moeten zijn. Uit angst voor de poll tax, de omstreden gemeentelijke hui zenbelasting die vorig jaar werd inge voerd, zouden honderdduizenden Britten zich maar niet meer laten re gistreren, luidt de verklaring van de krant, die in zijn theorie wordt ge steund door een overheidsstudie van vorige maand. Geen supermarkt op Ravensbrück FÜRSTENBERG Er komt geen su permarkt op het terrein van het voor malige concentratiekamp Ravensbrück. De gouverneur van de deelstaat Bran denburg, Manfred Stolpe, heeft dit gis teravond gezegd na afloop van een on derhoud met betrokkenen bij het om streden project. Tijdens het nazi-bewind zijn bijna 100.000 vrouwen en kinderen omgekomen in het kamp in de op onge veer 100 kilometer ten noorden van Berlijn gelegen plaats Fürstenberg. Joodse groepen waren woedend toen onlangs met de bouw werd begonnen van een filiaal van de supermarkt-keten Kaiser. Ze zeiden dat het een belediging was van de nagedachtenis van de slachtoffers. Gewonden bij ontruiming in Hamburg HAMBURG Bij de ontruiming van een ter rein waar vroeger het theater Alte Flora was gevestigd, is het vanoch tend in Hamburg tot ge welddadigheden geko men. Een politiemacht van 1500 man zette het waterkanon in om de duizend verdedigers van het terrein in toom te houden. Er zijn gewon den gevallen en ver scheidene demonstranten werden gearresteerd. DEN HAAG Scholieren van 18 jaar en ouder die meer dan één keer blijven zitten of zakken voor het eindexamen, verliezen het recht op een basisbeurs, tot zij het examen daad werkelijk gehaald heb ben. Ook studenten die het eerste studiejaar (pro- padeuse) niet in één keer halen raken de beurs kwijt. Deze 'trage klanten' kunnen bij de overheid aankloppen voor een le ning, zo heeft een woord voerder van het ministerie van onderwijs bekendge maakt. De maatregelen zijn een uit vloeisel van de Tussenbalans bezuinigingen en moeten 1 au gustus volgend jaar ingaan. Per 1 augustus 1993 wordt ver volgens de basisbeurs voor leerlingen in het voortgezet onderwijs verlaagd, met een gelijktijdige uitbreiding van de mogelijkheden tot studiefinan ciering. De exacte bedragen worden in september tijdens Prinsjesdag bekendgemaakt. Studielening Bij het begrotingsoverleg be gin deze maand besloot het ka binet de rente op studielenin gen te verhogen naar het ni veau van de marktrente, waardoor deze uitgaven niet meer op de begroting van On derwijs hoeven te drukken. Tevens is afgesproken dat de eigen bijdrage van studenten aan de verplichte OV-jaar- kaart per 1 januari met circa 5,5 procent verhoogd wordt. Deze aanpassing strookt met de algemene prijsontwikkeling in het openbaar vervoer. SUSKEENWISKE— HET WITTE WIEF SLECHTS 4 VAN 432 TESTWAGENS ZONDER ROTTE PLEKKEN Ook al ben je er nooit geweest. Bijna iedereen kent de Kalver- straat, de Coolsingel of de Bartel- jorisstraat. Want bijna iedereen heeft wel eens Monopoly ge speeld. heeft thuis in de huiska mer machtige imperiums opgebouwd e waar ligt in vredesnaam Ons DorpEn knullig als de plaats op het spelbord suggereert? Vandaag de laatste aflevering van het rondje Monopoly: het felbegeerde Am sterdam. Maar dat valt tegen. Idoor MONIQUE VAN DE VEN AMSTERDAM Vol gens de makers van het spel zijn we beland in de meest begeerde straat van Nederland: de Kal- verstraat. Niet dus. De duurste straat van Ne derland is de Grotestraat in het internationale Maastricht, de stad die niet eens op het spelbord voorkomt. Je ziet het er niet aan af, maar de Kalverstraat is nog steeds de duurste straat van Amsterdam. De straat is oer saai, het aangeboden assorti ment doodgewoon, maar de kassa rinkelt. Van de Dam tot de Munt: patat met mayo, joggingpakken, spijkerbroe ken, gympies en om de zo veel meter een nieuwe disko- dreun. Wie de hoge prijzen van onroerend goed koppelt aan luxe, komt bedrogen uit. De huurprijzen van panden in de Kalverstraat spannen met vijftienhonderd gulden per vierkante meter vloerop pervlakte per jaar nog steeds de kroon, maar de winkel straat mist elke grandeur. Het is een snoer van voorna melijk nietszeggende kle ding- en schoenenzaken, be volkt door toeristen en koop jesjagers. Maison De Bonne- terie en juwelier Bernard Schipper zijn een erfenis van het verleden. Onverstaanbaar Met lede ogen hebben zij toe gezien hoe gerenommeerde bedrijven verdwenen, zoals Gerson, Pampus, Pander, ho tel Polen en de vermaarde lunchroom Formosa. „Wat we ervoor terug heb ben gekregen is een hoop on geregeld", verzucht een ver: koper. Hij werkt al dertig jaar bij Schipper en kent de Kalverstraat vanaf zijn jeugd. „Vóór de Tweede Wereldoor- Pinatubo maakt weer slachtoffers SANTA RITA Duizenden Filipijnse dorpelingen hebben van daag moeten vluchten toen gigantische stromen modder met rot sen de Pinatubo-vulkaan afgleden. Twee mensen kwamen om het leven en een onbekend aantal wordt nog vermist. De mod derstroom kwam neer op het dorp Santa Rita, vlak bij Concep- cion, de geboortestad van president Aquino. Sinds de vulkaan op 9 juni uit zijn slaap ontwaakte, zijn een kwart miljoen mensen dakloos geworden en Amerikaanse militaire bases zwaar bescha digd door de asregens. Idoor ROB DE ROO DEN HAAG Wie kent ze niet, de miskopen van de maand. Automobielen die jarenlang dagelijks met spons en zeem en blikken kostbare was al leen aan de buitenzijde zijn gekoesterd. Ze glim men dan wel als een spie geltje, maar na een wat grondiger onderzoek blij ken vele exemplaren to taal verrot, letterlijk door de roest opgevreten. De wagentjes, die volgens 'goudeerlijke' autoverkopers zorgvuldig door 'een oud vrouwtje' zijn bereden en waar je 'nog jaren plezier aan kunt belevenblijken achteraf maar al te vaak een formida bele strop. Een ferme schop te gen één van de wielen moet 'de nog perfecte constructie' bevestigen. De koper-in-spe kijkt geïnteresseerd, maar wel met een gezicht van 'wat zon de' toe. De ANWB wordt vrijwel da gelijks geconfronteerd met trotse automobielbezitters die hun pas verworven bezit (vaak zelfs met de APK-stic- ker erop) achteraf toch maar eens door een vakman willen laten bekijken. En dan komen de gebreken aan het licht: ver rotte kokerbalken en wegge- roeste wielkasten. Zelfs vitale onderdelen als wielophangin gen blijken dermate door cor rosie te zijn aangetast, dat zeer gevaarlijke situaties ontstaan. Reden voor de ANWB een aantal auto's opnieuw onder de loep te nemen en te bekij ken welke merken het roest- gevoeligst zijn. Slechts vier van de 432 auto's die de ANWB in samenwerking met de Consumentenbond vorig jaar aan een uitgebreid onder zoek onderwierp, bleken ge heel roestvrij te zijn. Van de onderzochte wagens, die alle van het bouwjaar '83 of '84 waren, kwamen als beste uit de bus de Audi 100, de Merce des 190, de Peugeot 205, de Volkswagens en de Suzuki Alto. Het onderzoek is samengevat in het rapport 'Roest in de auto', dat voor leden van de ANWB gratis is te verkrijgen bij de kantoren van deze orga nisatie. Uit het onderzoek, dat een op een aantal punten aan sterk wisselend resultaat, doordat de anti-corrosiebehan- deling door de fabriek of ach teraf, via de importeur of dea ler, door bedrijven in Neder land is gedaan. Voorbeelden hiervan zijn volgens de ANWB onder meer de BMW 3-serie, de Ford Escort/Orion, de Mitsubishi Colt/Lancer, de Opel Kadett en de Volvo 340/360. De derde categorie geeft steeds, op bepaalde plaatsen, een slecht resultaat. Dit zijn de auto's die bij aflevering meest al geen of via de verkoper een behandeling tegen roest kre gen, Maar deze auto's zijn ken nelijk ook zo geconstrueerd of van zulke slechte materialen vervaardigd, dat ze op bepaal de plaatsen wel móeten roes ten, aldus de ANWB. Als toon beelden hiervan noemt de ANWB in het rapport onder meer de Citroën BX, de Fiat Uno, de Ford Fiësta, de Honda Civic, de Lada 2105/7, de Mit subishi Galant en de Renault 5. Tips Volgens de ANWB kan iedere autobezitter - uitgaande van de aanschaf van een nieuwe wagen - overigens met enige handigheid zelf erg veel doen om roestvorming tegen te gaan. Hij of zij moet direct- na aankoop - en dan het liefst met behulp van een hefbrug - minutieus controleren of de anti-roestbehandeling goed is uitgevoerd. Vaak is bij de wielkasten en aan de onderzij de van de auto al in één oog opslag te zien dat er plekken zijn overgeslagen of onvol doende zijn behandeld. „Dit moet dan ook meteen on der de aandacht van de dealer worden gebracht en hem moet worden gevraagd dit zo snel mogelijk bij te werken", aldus de ANWB „Wie de auto al wat langer in zijn bezit heeft, kan dit bijwerken natuurlijk pok zelf doen met de kwast of een van de vele spuitbussen ■met een 'underbody coating', nadat eerst de naden zijn be handeld met een dun vloei baar ML-middel. Uiteraard heeft zo'n behandeling bij al wat oudere wagens alleen zin als alle te behandelen delen van tevoren goed schoon- en drooggemaakt worden". De ANWB hoopt met het rap port 'Roest in de auto' vooral de kopers van tweedehands wagens te laten zien welke merken ze beter kunnen mij den. log was de Kalverstraat dé klassestraat van Nederland, ja zelfs van Europa. Alle In dische maatschappijen had den hier hun hoofdkantoor. De koopmannen woonden in de grachtengordel, gaven hier hun geld uit en trokken andere kapitaalkrachtige mensen aan". Het verval van de Kalver straat begon in de jaren zestig toen de gegoede Amsterdam mers verhuisden naar 't Gooi en Amsterdam-zuid. De pan den in de binnenstad werden voor hoge prijzen verkocht en vervolgens verhuurd te gen prijzen die alleen kun nen worden opgebracht door winkels met een hele hoge omzetsnelheid. En dat zijn de boetieks met namen als Cool- cat en Lipstick, waar behalve vrijetijdskleding ook perso neel aan de rekken hangt. Swingend of kauwgum knauwend, maar meestal on verstaanbaar. De broeken zijn hartstikke gaaf, de shirts echt te gek „en als het er niet bijhangt, dan hebben we het niet". De zaken met de betere col lecties zijn verhuisd naar de P.C. Hooftstraat, de Beetho- venstraat en Van Baerle- straat, waar de huren veel la ger zijn (900 gulden per vier kante meter) en de klanten hun wagens gemakkelijker kunnen parkeren dan in de binnenstad. „De P.C. Hooft straat heeft meer jeu dan de Kalverstraat maar het is het toch ook niet", meent de ver koper bij Schipper. „Dames die nu een dagje gaan winke len, gaan naar de Königsallee in Düsseldorf. Daar zie je geen grafitti". 31 h< sweaters en jacks kun zo goed in de Leidses de kop worden get triestheid ontlopen d elkaar niet zo veel. De Leidsestraat biedt nog kantoren, rest; een breed assortime snacks uit de muur sluipende tram, de verrassing van de a J winkelstraat. De Leid komt uit op het Leid uitgaanscentrum vol jeugd. Met drie gulc^R' consumptie het duurs van Amsterdam. V spaaltjes worden gebr tafelpoot en voorzien iad blad. Elke terrasstoel waard. Op een zonnkn, hebben de café's eei^ somzet van gemidde duizend gulden. De gemeente Ami heeft de prominente van de Kalverstraat e sestraat op het Monop nooit gebruikt voor e motie-campagne. Ho^er: niet, meent directeur Cortenbergen van de ting Promotie Imago 4, dam. „Onderzoek hee wezen dat de Kalv nog altijd het imag|m van een topstraat. Infe lijkheid wordt de stra n mineerd door de spijk kencultuur, maar een loopt altijd achter bij ten. Mensen nemen ze waar willen neme De Kalverstraat ter®1 immer op haar laatst<lle dagen. Gemeente, wi en Kamer van Koof willen niet wachter >e! alle krediet is versp£ klanten uit hun droi""?1 waken en verschrikrte nen nemen. Steeds rrfr^ luiken worden veist£ door minder naargees teriaal, boven de winj"€ men weer mensen te'."1* de bereikbaarheid \J"C centrum wordt verbe kwaliteitszaken verlJe§ het centrum terug tels' Opdat de schok niet j is als de grote mas_ waakt. r PARIJS Wie koopt nu zo'n jurkje waarvoor de prijs van een nieuwe auto wordt gevraagd? Enkelin gen. Dezelfden die in ho tel Ritz logeren en hun automobiel voor de deur parkeren. Gisteren waren dat drie Rolls Royces, twee Ferrari's en een aan tal langgerekte voertuigen die duidelijk samengesteld zijn uit twee of drie ande re, gewone auto's. Moet kunnen. En dat is ook de leuze van Christian La croix. Vandaag de dag kan een vrouw gaan skiën met al haar parelsnoeren om of nachtclubs bezoeken in baljurk als dat haar zint, zo verklaart de goedlachse Lacroix. Het be langrijkste is dat ze zich op haar gemak voelt. Men heeft ons willen doen geloven dat comfort niet zonder jeans en T-shirt kan. Mis! Sommige meisjes zien er veel benepener uit in jeans dan in crinoline. Lacroix steekt zijn rijke meis jes volgende winter in comfor tabel wijde, kuitlange broek rokken, maar ook in stroken rokken en corselets, zoals de inspireerde hem tot ruisende trapeziiirf met reusachtige Viel De geest van de stierC ten en de Camargi., over Santo Sospiro, fj zwarte gala-j en torero's New Age Mori De Japanse Hanae al zo lang vakkunj werk in Parijs, dat zt der van het erelegx noemen. Ze toonde dj garderobe voor dij vrouwen en vrouwe! tici op rijpere leeftij! zijzelf een New Ag®l( beloofde. gi Wollen tailleurs in^" mosterd, flesgroen of^ belegt Mori met een t kerder fluweel. De uren worden doorgd; turkoois, zonnegeel, of violet satijn. Staal de jasjes bollen over I als een forse lampioC jes kunnen doorga" reusachtige tulbandep6 De dames van het I tèle lopen er volgen! (w wel warmpjes bij in [mi tige kasjmir-jassen, 1 en lichtgewicht. een wandeling op land. De roestgevoeligheid van de verschillende onderzochte au tomerken, zoals weergegeven in het rapport 'Roest in de auto' van de ANWB en de Consumentenbond. Droom Bonte veren van Mori. zigeunervrouwen die dragen als ze zich optutten. Ook de naoorlogse periode, de tijd waarin de Amerikanen Parijs ontdekten, Parijs de Rive Gauche ontdekte en de Rive Gauche de Cote d'Azur, blijkt een bron van inspiratie. Zo tekende Lacroix mannelij ke jasjes van veelkleurig, am bachtelijk geweven tweed en stuurde ze uit wandelen met an Christian Lacroix. FOTO'S: AP bijpassende kwajongens-petjes. In de avondjurken leefde Christian Lacroix zijn jongens droom uit. De Vichy-ruitjes- jurk die zijn moeder bij de naaister in Arles liet maken, Door roestvorming is deze auto een gevaar op de weg geworden. Wie even tot rust wil komen moet halverwege de Kalver straat rechts de Begijnstraat inslaan naar het Begijnhof. Beter is de Kalverstraat hele maal links te laten liggen, tenzij men toevallig behoefte heeft aan een nieuwe spijker broek. Alhoewel? Die jeans, ven jaar oud, de leeftijd waar op in de meeste gevallen de roestgarantie van de fabrikant afloopt. Uit de toets is ook ditmaal weer gebleken dat de wiel- draagarmen, de subframes voor en achter en het front de roestgevoeligste delen van een auto zijn. Auto's in de kust streken blijken gemiddeld meer roest te vertonen dan de wagens waarmee hoofdzake lijk in het binnenland wordt gereden. De groep geteste auto's kan globaal in drie groepen wor den verdeeld. Daarvan laat de eerste groep, met de Audi 100 bovenaan, een constant gun stig resultaat laat zien. Volgens de ANWB wijst dit op een uit stekende kwaliteitscontrole in de fabriek, waarbij, de anti- roestbehandeling voorop staat. De tweede groep wordt ge vormd door auto's met een gepaste herhaling is van een in 1987/'88 uitgevoerde proef neming, is zoveel mogelijk uit gegaan van veel verkochte au to's die in dezelfde vorm ook nu nog worden verkocht of kort geleden te koop waren. Alle wagens waren zes tot ze-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4