zien op Alpe (THuez BINNENLAND „Schippers uit Oostblok zitten in ons vaarwater" HdaeSotuuwt DINSDAG 23 JULI 1991 jingin even voor bezoek zieke prins .AG Koningin Beatrix heeft 8|g weekeinde bij de zieke prins itjoorgebracht. Ze was van donder en met gistermorgen in Den •aar de prins in het Bronovo-zie- verblijft, aldus de Rijksvoor- idienst. Daarna vertrok de ko- eer naar Italië om haar vakan- •t te zetten met haar drie zoons. ir1 gisteren nog steeds geen duide- over de ernst van de nieuwe ieve klachten van de prins. Ook n3|bekend hoelang hij nog in het urluis moet blijven. Prins Claus jeifhet Bronovo wel af en toe om Har huis te gaan. Gemeenten moeten meer letten op verzuring DEN HAAG Gemeenten rond het Brabantse natuurgebied De Peel moeten meer letten op de verzuring. Uitbreiding van intensieve veehou derij, zoals varkenshouderijen, dient dan ook kritisch te worden bekeken. Wanneer een ver gunning onzorgvuldig wordt verstrekt wordt deze ongeldig verklaard, heeft de Raad van State gisteren bekend gemaakt. De uitspraak betekent een overwinning voor de werkgroep Behoud de Peel. In een serie uitspraken heeft de Raad nu acht vergunningen voor intensieve veehouderij, in de gemeente Bakel en Milheeze, ongeldig verklaard. Volgens de Raad is er spra ke van onzorgvuldig bestuur als een gemeente bij een dergelijke vergunning niet overweegt hoeveel groter de verzuring, de totale ammo- niakuitstoot, straks wordt. Duitser verdronken voor kust Ameland AMELAND Een 48-jarige Duitser is gis termiddag voor de kust van Ameland ver dronken. De man was met zijn zoontje gaan zwemmen en is waarschijnlijk door een verraderlijke stroming in moeilijkheden ge komen. Zijn zoontje wist zich met zijn surf plank in veiligheid te brengen. De Duitser verbleef met zijn vrouw en twee kinderen op een camping in het dorp Nes op Ame land. Hij was gistermiddag net buiten het bewaakte strandgedeelte gaan zwemmen. Op aanwijzing van het zoontje werd onmid dellijk een zoekactie gestart waaraan de strandwacht, kustwacht, een helikopter van de rijkspolitie in Leeuwarden en de reddingsboot van Ameland deelnamen. Toen de man in zee werd gevonden was het echter al te laat. Boete voor opplakken racistische pamfletten ZWOLLE Voor het verspreiden van racisti sche pamfletten heeft politierechter in Zwolle drie Urkers van 18, 19 en 22 jaar veroordeeld tot boetes van duizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Het drietal plakte ten tijde van de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1990 op verschillende verkiezingsborden in Urk een ei gengemaakt pamflet met daarop een foto van Hitier als lijsttrekker van de Centrum Partij en de begeleidende tekst „Dood aan de zwarten". Volgens de Urkers ging het uitsluitend om een grap en was het niet de bedoeling aan te zetten tot haat of discriminatie. Wel gaf een van hen op de zitting aan dat Urk volgens hem niet over spoeld moet gaan worden door kleurlingen. Hij verwees daarbij naar de mogelijke komst van een asielzoekerscentrum. Pronk naar de Molukken DEN HAAG Minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking vertrekt zater dag voor een bezoek van twee weken aan Indonesië. Het grootste deel van zijn bezoek, van 30 juli tot 7 augustus, zal hij doorbrengen op de Molukken, waar Nederland in de toe komst meer wil gaan doen aan ontwikke lingssamenwerking. Pronk zal tijdens zijn reis Ambon, Seram, Buru, Ternate, Halmahera, Bandaneira, de Kai-eilanden, de Aru-eilanden en de Tanimbar-eilanden aandoen en spreken met lokale autoriteiten en ontwikkelings deskundigen. Zowel vóór als na zijn be zoek aan de Molukken zal de bewinds man in Jakarta met een aantal Indonesi sche ministers de hoofdlijnen van de toe komstige bilaterale ontwikkelingssamen werking bespreken. Verzet groeit binnen PvdA tegen wao-plan Idoor RIK IN 'T HOUT en PAUL KOOPMAN ieijSWIERS gtf Prachtig, die Alpe Maar hoe in he- lam kom je als toe- rer boven? Een le- Nederlanders is traiditioneel ge- an de beklimming Alpe d'Huez, een zwaarste en mooi- ipes in de Tour de Dennis Wolters .«jenaar is een van J maar het scheelde ^jeel of hij had het spektakel gemist. :ij de familie Theu- Dnfc het allemaal toch id gekomen. -üi naar Alpe d'Huez? ngens stellen de vraag aan het publiek dat ietappe-route in Gap !t. ipgesteld. De vraag aa evergeefs gesteld. De Nederlanders kampe- va e buurt. Plaats in auto, e> amper hebben ze niet. Wolters uit Wassenaar Palmero uit Santa alifornië zoeken een ^"uzijn speciaal uit Italië v« voor de Tour de e, Ze hebben er met de se !n dag over gedaan. iO(°P hjd zijn ze in Gap cerd. Alleen dreigt de i roet in het eten te vc Tin [volgende trein rich- 'Hollandse alp' ver- half vijf 's middags, jn is nog geen renner enjearriveerd. De finish vijf uur gepland. De trein vertrekt 's iibm half acht. Te laat, vindt het duo studenten. Een slaapplaats kunnen ze dan wel op hun buik schrijven. „Het valt een beetje tegen", moet Dennis bekennen. „Zoveel Ne derlanders gaan niet naar Alpe d'Huez", zegt hij teleur gesteld. Vrolijk wordt hem van alle kanten toegevoegd dat de Hollanders al lang op Alpe d'Huez zijn. Ze krijgen van behulpzame Nederlanders de tip om bij de familie Theunisse langs te gaan. Dat doen ze. De camper van de Berghemse familie is gemakkelijk te herkennen. „De Beul van de Bergen", luidt de opdruk van de T- shirts die aan de wagen han gen. De foto van Gert-Jan completeert het geheel. De supporters hebben zo'n 250 stuks meegenomen. Ze gaan grif van de hand. Iedereen is goed gemutst, Gert-Jan gaat de Alpe d'Huez winnen. Ze weten het zeker. De twee stu denten komen op het juiste moment. Gert-Jan rijdt op dat tijdstip goed mee in de kop- ploeg, tijdens de etappe die voorafgaat aan die van Alpe d'Huez. En jazeker, ze mogen meerijden met de moeder van Gert-Jan. Blije gezichten. De moeite is niet voor niets ge weest. Uitleven Henk Wolf uit Beilen heeft veertig kilometer door de Al pen gefietst om de etappe van de Tour bij te wonen. Zijn ra cefiets heeft hij tegen de dranghekken aangezet. Hij ziet er in vol ornaat net uit als een professionele wielrenner. Zijn vriend lijkt qua kleding als twee druppels water op hem. Hij is dol op de Alpen. „Ik fiets hier zo'n 70 kilometer per dag en af en toe pik ik een col letje van de Tour mee". „Fietsen is voor ons belangrij ker dan het kijken. Je ziet al les in een flits voorbijgaan. In een paar seconden is het ge beurd en je moet er de hele dag voor gaan staan. Nee, de Tour is het mooist op televi sie", vindt Henk. In Gap, aan de vooravond van Alpe d'Huez, zijn vele Nederlanders dat absoluut niet met hem eens. Bijvoorbeeld de twee honderd landgenoten die 's ochtends om half zeven zijn opgestaan, gauw hun ontbijt achter de kiezen hebben ge propt en in vier Tourbussen zijn gestapt. De rit vanuit Gre noble naar Gap duurt ruim twee uur. Onderweg wordt een pool opgesteld. De etappe- winnaar van die dag moet worden geraden en de tijd die de renners nodig hebben voor de etappe. De bussen klimmen moeizaam en nemen vele haarspeldbochten heel voor zichtig. Eenmaal in Gap slen teren de Tourgangers uren langs de vele winkeltjes, zitten op terrasjes en schaduwrijke bankjes. Rond twee uur 's mid dags begeeft de meute zich naar het Tourcircus bij de fi nish. Soms wordt letterlijk ge vochten om een plaatsje onder de bomen. Franse handelaars profiteren rijkelijk van de alom aanwezige dorstige ke len. T-shirts van wielerploe gen, kranten, mini-wielren- fietsjes worden voor grof geld verkocht. Vouwfiets De toeschouwers hangen uren aan de hekken, de gelukkigen zitten op klaptstoeltjes of op een deken of handdoek. Rond vier uur komt de reclamekara vaan langs. Af en toe wordt een plastic tas met inhoud het publiek in geworpen. De Ne derlanders langs de kant wor den nerveus zodra de motoren langs scheuren, dat betekent dat de renners in aantocht zijn. Degenen die Frans ver staan vertalen het oorverdo vende lawaai uit de speakers in verstaanbaar en begrijpelijk Nederlands. Het eindeloze wachten in de brandende zon wordt beloond. Een uur later flitsen plotseling twee wielrenners voorbij. Ie dereen klimt op de hekken, probeert een foto te maken van de kopgroep die rap ach ter het duo volgt. Het publiek klapt, zwaait en schreeuwt. Het peloton scheert zó vlak langs de dranghekken, dat de mensen er van schrik weer af springen. Na luttele minuten is het allemaal weer voorbij. De wegversperringen worden verwijderd, iedereen stroomt het parcours op. „Begrijp jij hier wat van?", vraagt Ellen uit Rotterdam. Ze is voor de eerste keer met haar man meegegaan naar de Tour de France. Ze begrijpt niet waarom mensen urenlang op dat ene moment staan te wachtèn. „Het is toch zó voor bij, je ziet toch niets!", moppert ze. De kenners blijven nog langer wachten, want ze weten dat de renners via dezelfde weg te rugkeren richting hotel. Als dat gebeurt klappen ze nog maals, schreeuwen ze hun fa vorieten toe of zwaaien met de Nederlandse vlag. Het wiel rennersduo uit Beilen maakt van dezelfde gelegenheid ge bruik om terug te fietsen naar de camping. Ook zij worden toegejuicht als echte renners. Applaus is er ook voor de dik ke dame die voorbijkomt op een vouwfietsje. Ze trapt ter beloning nog een beetje har der. Duizenden landgenoten zijn aanwezig op de Alpe d'Huez om te genieten van een 'zekere' Neder landse overwinning. FOTO: AP DEN HAAG Het verzet in de PvdA tegen de wao- plannen van het kabinet beperkt zich niet tot de Tweede-Kamerleden Piet de Visser en Frans Moor. Ook op lager niveau in de partij worden felle protes ten geuit. Ondanks de vakantie heeft een aantal afdelingen en ge westen extra bijeenkomsten belegd. In de FNV circuleert intussen een notitie die de fe- deratieraad adviseert zich los te weken van de PvdA, „de partij van de zakelijkheid, zon der tranen en emotie". Het ge west-Rotterdam is al met een verklaring gekomen, waarin de eigen bewindslieden wor den opgeroepen alternatieven te bedenken voor het bekorten van de duur van de wao-uit- kering. Bovendien zou het ka binet maatregelen moeten ne men om te zorgen dat mensen die gedeeltelijk worden afge keurd, aan het werk kunnen blijven. De verklaring is on dertekend door alle achttien leden van de fractie in de ge meenteraad en door de voor zitter van het gewest-Rotter dam. De gewesten Den Haag en Limburg wijzen de kabi netsvoorstellen eveneens van de hand. In een brief aan het partijbestuur en de kamerfrac tie noemt de Haagse voorzitter Oliver de ingrepen in de wao „kwalijk" en „onacceptabel". Het gewest-Amsterdam komt morgen bijeen. Secretaris J. Krabbendam spreekt van „zeer ongelukkige voorstel len". Ook het gewest-Noord- Holland-Zuid heeft besloten tot spoedoverleg. De PvdA-ka- merfractie zal zijn standpunt over de kabinetsvoorstellen in augustus tijdens een twee da gen durend fractieberaad vast stellen. Niettemin valt onder de kamerleden die nog niet met vakantie zijn gegaan zo wel afkeuring als instemming te beluisteren met de felle aanval van De Visser en Moor op de wao-plannen. Zo verzet het PvdA-kamerlid Bonno Spieker zich eveneens tegen een aantasting van de wao. Daarentegen vinden de ka merleden Netelenbos en De Jong de aanval van hun colle ga's De Visser en Moor op de partijtop voorbarig en niet verstandig. FN V-beleidsmede werker Inja heeft de vakcen trale geadviseerd een confron tatie met de PvdA niet langer uit de weg te gaan. irs wil leekrijgen ellere )ak milieu IN Het huidige indse voorzitter van de Europese nschap moet „een ling" te zien geven inpak van mondia- euproblemen. Het bij ook nodig posi- ïvloed uit te oefe de VS, die momen- n geïsoleerde posi- :men. t minister Alders (mi er) gisteren in Boston )e bewindsman maakt ek, als voorzitter van Milieuraad, een reis VS. Hij spreekt daar ['eer over de voorberei- ran de grote VN-con- over milieu en ont- g (UNCED), die vol ar juni in Brazilië ihouden. atverdrag jjk punt in de UN- orbereidingen vormen •handelingen over een erdrag. De EG wil dat xpliciet sprake is van Hinderen van de uit- n kooldioxyde (C02), dat voor circa vijftig verantwoordelijk is jmogelijke klimaatver- als gevolg van het iffect. ig (Ftitreeft naar stabilisatie Mlh'!f02-uitstoot in het jaar iigrad VS kennen tot nu toe bnderlijke doelstelling vermindering van de taaTsjtoot. EG-MAATREGEL MOET ONEERLIJKE CONCURRENTIE AFSTRAFFEN ROTTERDAM Komen de Russen nu wel of niet? „Onzin", zegt directeur J. van der Valk van het Rot terdamse scheepvaartbe drijf IMOG. „Zeker we ten", menen organisaties van binnenschippers. In een brief aan minister Maij-Weggen dringen zij aan op maatregelen die de Westeuropese binnenvaart moeten beschermen tegen de oneerlijke concurrentie van schippers uit Oosteu- ropese landen. Op papier lijkt alles aardig ge regeld, maar in praktijk deugt er weinig van de akte van Mannheim, verzekert Jan de Vries van de Onafhankelijke Nationale Schippersvakbond (ONS). In de akte is vastgelegd dat de Rijnvaart is voorbehou den aan schepen die hun thuishaven hebben in de EG of een land waar de Rijn door stroomt. Schippers uit andere landen mogen de Rijn alleen gebruiken als doorgaande weg en niet als vaarwater voor handel tussen bij voorbeeld België en Duitsland. Maar vol gens De Vries gebeurt dat wel. „Van de Tjechische vloot zit ongeveer 300.000 ton in ons vaarwater, van de Polen 250.000. En de hoeveelheid tonnage neemt alleen maar toe. Als volgend jaar het Rijn- Main-Donaukanaal open gaat is de gehele Donauvloot bij machte in Westerse wateren te komen". Lagere prijzen Met het openen van het Rijn- Main-Donaukanaal komt een doorgaande scheepvaartver binding tot stand tussen de Noordzee en Zwarte Zee en worden landen als Oostenrijk, Tjechoslowakije, Roemenië, Hongarije, Joegoslavië en de Sovjet-Unie ontsloten. Landen waar de loonkosten veel lager liggen en de binnenvaart dus voor lagere prijzen vrachten kan vervoeren. De Oosteuro- pese binnenschippers zouden tegen de helft van de kosten vrachten bezorgen. Directeur H. van der Werf van het Cen traal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart: „De schepen ko men meestal geladen hier naar toe. Die vracht is kostendek kend. Alles wat ze mee terug nemen is pure winst". Oneerlijk Van der Werf en De Vries vinden de Oosteuropese con currentie niet alleen oneerlijk vanwege de lage kosten maar ook vanwege alle Westeurope se inspanningen om de bin nenvaart weer gezond te ma ken. Om de gigantische over capaciteit tegen te gaan is en kele jaren geleden besloten oude schepen op te kopen en te slopen. Door meer dan vijf tienhonderd Belgische, Duitse, Nederlandse (511), Zwitserse en Luxemburgse schepen uit de vaart te nemen is het totale laadvermogen met ongeveer tien procent teruggebracht. De kosten van de sloopregeling bedragen 325 miljoen gulden. Als grootste binnenvaartvloot van Europa neemt Nederland 160 miljoen gulden voor haar rekening. Dit bedrag wordt voorgefinancierd door de overheid maar moet uiteinde lijk worden opgebracht door de scheepvaartondernemin gen. Zij storten daartoe jaar lijks een fiks bedrag in het sloopfonds, maar overwegen hun aandeel op een apart bankrekening te storten als er niet snel maatregelen worden getroffen. De Vries: „Steeds meer schippers gaan zich af vragen waarom ze eigenlijk nog een bijdrage betalen voor het sloopfonds: het effect van de sanering wordt teniet ge daan door de komst van de Oosteuropese schippers". Verouderd Maar volgens directeur J. van der Valk van het Rotterdamse scheepvaartbedrijf IMOG ma ken de schippers zich druk om niets. „De Nederlandse bin nenvaartvloot is net zo groot als al die anderen tezamen. Bovendien is de Oosteuropese vloot sterk verouderd en zijn bij de opening van het Rijn- Main-Donaukanaal maar wei nig schepen geschikt om hier naartoe te varen. We hoeven echt niet bang te zijn. De nieu we waterweg biedt alleen maar voordelen: tegenover tien Oostduitse schepen kun nen we twintig Nederlandse zetten", aldus Van der Valk. Optimisme De Vries en Van der Werf ne men het optimisme van Van der Valk met een flinke korrel zout. „Van der Valk werkt nauw samen met Tjechische schippers en zal ze dus niet af vallen", schampert De Vries. De ONS en het Centraal Bu reau voor de Rijn- en Binnen vaart wachten met smart op EG-maatregelen die de Oost europese handel op Westeuro pese rivieren afstraft. Want de akte Van Mannheim is zo lek als een zeef. De Vries: „De akte kent wel bepalingen, maar in praktijk zijn er geen sancties. En ook al gaat men over tot boetes, dan nog is de akte niet afdoende. Schippers die laden en lossen buiten het Rijnstroomgebied, in Münster bij voorbeeld, vallen niet on der de akte van Mannheim en gaan dus vrijuit". Duits probleem Als de Tweede Kamer ak koord gaat met de Wet Ver voer Binnenvaart kan de Ne derlandse overheid vanaf 1 ja nuari optreden tegen Oosteu ropese binnenschippers. Maar als in Duitsland geen maatre gelen worden getroffen, ver andert er weinig. Van der Werff: „Er moeten dringend afspraken worden gemaakt met Duitsland. Dóar ligt het probleem hoofdzakelijk. Maar Duitsland ligt dwars, men ziet het probleem primair als een Duits probleem". Agressie Particuliere beveiligingsbeambten surveilleren op het station van Breda. De NS hebben de beambten gisteren voor het eerst in- gezt. De maatregel is het gevolg van afspraken met de vakbon den over een effectieve aanpak van de bestrijding van agressie op bepaalde stations. FOTO: ANP Honderden stakers stukgoedbedrijven Jamborette ROTTERDAM De staking in de stukgoedsector van de Rot terdamse haven is vandaag in alle hevigheid voortgezet. De Vervoersbond FNV schat dat tussen de vier- en vijfhonderd stukgoedwerkers bij de acties zijn betrokken. De verhevigde acties zijn volgens FN V-bestuurder Cees van Nimwegen een reactie op de berichten van de werkgeversorga nisatie SVZ, dat de staking in het stukgoed aan het verlopen zou zijn. 'ER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON ÉN WÉ GAAN NIÉT Poof? HÉT HUIS IJSSÉKÉN H VN kaart moord aan op Nederlandse diplomaat DEN HAAG De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, heeft de Tunesische autoriteiten om opheldering gevraagd over de moord op de Nederlandse di plomaat Akkerman. Minister Van den Broek besloot in juli de VN te schakelen omdat hij van de Tunesische autoriteiten te weinig informatie kreeg over het onderzoek naar de moord op Akkerman begin dit jaar in Tunis. Akkerman werd op 27 febrau- ri voor zijn woonhuis in Sidi Bou Said vanuit een auto neer geschoten. Scouts sjouwen met boomstammen die zij nodig hebben voor het opzetten van hun kamp. Tot en met 1 augustus wordt op het recreatieterrein Spaarnwoude de zesde Haarlem Jamborette gehouden. Zo'n 2500 scouts uit 19 landen ontplooiedn activiteiten onder het motto 'For a better world'. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3