Golfreizen worden steeds populairder Dag en nacht golf bij de Poolcirkel Oostenrijk vriendelijk voor golf-toerist LEIDSE COURANT - WOENSDAG 24 JULI 1991 PAGINA 9 ds meer mensen gaan er even oor een golf-vakantie. Zij willen >r totaal andere omstandighe- in een heel andere omgeving wel eens een balletje slaan, ral in de winter reizen velen het vliegtuig, waarbij Spanje 'ortugal favoriete bestemmin- zijn. Vooral ook omdat de faci- en daar heel goed zijn. andere landen rond de Mid- indse Zee kan men bezoeken, s Malta, Marokko en niet te eten Frankrijk. Dit land heeft mogelijkheden, vooral in com- tie bij voorbeeld accommoda- maar ook geheel verzorgd in zogenoemde golf-clinic (met us en opleiding). Bij Touralp, op Frankrijk gespecialiseerde operator heeft men deze zo- zo'n 500 mensen naar een jestemming kunnen verwijzen, -bij Valescure in Zuid-Frank- Bordeaux en Les Arcs het st populair zijn. itioneel, maar nog steeds erg ld zijn natuurlijk de golfreizen Ierland en Groot-Brittannië, bij vooral Schotland eruit igt. Naar dat laatste gebied len tegenwoordig ook georga niseerde golfreizen aangeboden waarbij de overtocht vanuit Rotter dam Europoort met North Sea Fer ries wordt gemaakt. Vanuit Hull is het naar Schotland nog maar een autoreis van enkele uren. Sinds enige jaren proberen ook andere landen de (buitenlandse) golfers te trekken. Landen als Oos tenrijk en Duitsland, maar ook de Vèrenigde Staten en Thailand, vul len hun promotiefolders steeds va ker met golf-mogelijkheiden. Combineren Het leuke van golfreizen is dat men de sport met vele andere zaken kan combineren. Strand, culturele zaken, stedenbezoek of culinaire hoogtepunten. En niet te vergeten het gewone zaken doen, want ook de basis voor veel contracten wordt op de baan voorbereid. Er zijn in Nederland een vijftal touroperators die zich hebben ge specialiseerd in golfreizen. Hier kan men kant en klare golfreizen boeken, maar men kan ook een passend arrangement laten maken, terwijl men er ook terecht kan voor het organiseren van een clinic in zowel binnen- als buitenland. Hyvintaa, een van de mooiste golfbanen in Finland. In Finland kan men in hartje zomer 24 uur per dag golf spelen. Een soort „Golf around the clock" dus. Dat kan omdat in het noordelijk deel van Scandinavië de zon in de zomer niet onder gaat. Het gevolg is dat men dus hier rond midder nacht nog vrolijk een balletje kan slaan. Samen met de Zweden hebben de Finnen nog niet zo lang geleden vlak onder de Poolcirkel een hoogst ongebruikelijk golfterrein in gebruik genomen. Het enige golf terrein ter wereld waar continu on der een koesterend zonnetje kan worden gespeeld. Beide landen hebben een „mid- night"-baan met negen holes. De twee banen liggen vlak bij elkaar, FOTO: FINS VERKEERSBUREAU zodat de spelers halverwege de grens passeren en uiteindelijk toch achttien holes kunnen afleggen. Een partij kan lang of kort duren. Dat hangt af van het feit in welk land men begint, want er is tussen Finland en Zweden een tijdsver schil van een uur. Zo kan een bal letje met een welgemikte klap een uur vroeger (of later) in het andere land aangekomen. Dat geeft het golfen in het hoge noorden een speciaal effect; het gevoel van tijd gaat verloren. Voor meer inlichtingen: Fins Ver keersbureau, telefoon 020- 6719876. Reizen met de golftas achterin de auto wordt nog steeds populairder en dus is het logisch dat landen, die vanuit Nederland gemakkelijk met de auto zijn te bereiken, in de belangstelling staan. Zoals Oosten rijk. Dit toeristenland bij uitstek begreep al snel dat golf een prima sport is, om het meer en meer ver grijzende zomerseizoen nieuw le ven in te blazen. En zo verrijzen er in snel tempo overal in het land nieuwe banen. Vooral in Salzbur- gerland doet men er enorm veel aan om het golf-toerisme te bevor deren. De nieuwe banen namelijk zijn in gesteld op het toerisme. Gewoon lijk is er wel een plaatselijke vereni ging, maar het aantal leden daar van is dusdanig laag gehouden dat er altijd tijd is voor toeristen om te spelen. Over het algemeen vraagt men om een golfvaardigheidsbe- wijs (Platzreife), maar als men er gens les neemt, kan men vaak ook zonder terecht. Veel banen worden gebouwd met steun van hotels die in ruil daar voor vermindering van greenfees krijgen of een aantal gratis kaarten voor hun gasten. Sommige van deze golfhotels liggen zo gunstig dat men elke dag een andere baan kan bezoeken. Als men daar zin in heeft uiteraard. Zo'n hotel is Krallerhof in Leogang. Van hieruit kan men in tien minu ten de baan Brandlhof in Saalfel- den bereiken. Het is geen eenvou dige baan, omdat men zo'n zes keer over het snel stromende ri viertje de Saalach moet slaan. Vol gend jaar gaat, als er niet al te veel tegenwerking is van milieugroepen, een baan open in Maria Alm (Urs- lautal), ook een kwartiertje rijden van Leogang. In een half uur kan men in Zeil am "See zijn, maar hier is het erg druk en mag men maar één ronde spe len. Bovendien is het een erg vlak ke baan. Het is dat je in de verte wat bergen ziet, anders zou het in Nederland kunnen zijn. Ook niet ver weg is Kossen, maar dat ligt al in Tirol. Vandaar dat deze negen holes-baan, die twee jaar geleden in gebruik werd genomen, niet in de fraaie brochure Next Tee (aan te vragen bij het Oostenrijks Toe- ristenburo) is te vinden, want die gaat alleen over banen in het Salz- burgerland. Iets verder weg van Leogang, een klein uurtje rijden ongeveer, liggen nog meer banen. Je kunt er na tuurlijk direct naartoe rijden, maar er zijn ook allerlei toeristische rou tes te „pakken" en als je met va kantie bent en geen haast hebt, is dat wel zo leuk. Oud keetje In een uur of zo is men dan in Bad Gastein, waar men na enig zoeken het intieme baantje deze plaats vindt. Hier nu eens geen glanzend glazen nieuw clubhuis, maar zo'n lekker oud keetje, zoals je die vroeger ook bij voetbalclubs had. De baan hier is niet open, maar er is voldoende plaats voor passanten om te spelen. Een negen holes- baan, zo op het eerste gezicht niet zo moeilijk, maar men moet heel secuur spelen, omdat er heel veel „out of bounds" is. Wie lunchen wil, kan dat tevoren kenbaar ma ken en dan wordt er een eenvou dig, maar smakelijke maaltijd ver zorgd. Er hangt een vriendelijk en ontspannen sfeertje. Zo mogelijk nog vriendelijk en ge moedelijker is het op de baan van Goldegg. Een schat van een dorp je, waar het in de winter ook heel goed toeven is. Ook hier een ne» gen holes-baan met nogal wat hoogteverschil. De approach naar de achtste hole is vlak voor het clubhuis, dat er uitziet als een va kantiehuisje, knus en klein, maar ook hier weer hele aardig mensen. De tosti's zijn aan te bevelen. Driving-range In een ander deel van Salzburger- land, zeg maar rondom de stad Salzburg, vliegen dè banen ook uit de grond. Hoewel er enkele gere nommeerde banen zijn waar men niet zo warm loopt voor toeristen. Heel anders is het in Salzburg-Rif, waar de grootste driving-range ter wereld is gebouwd. Een gigantisch rond terrein met een middellijn van 270 meter waar je van wel zes, ze ven verschillende plaatsen kunt af slaan. De grootste afslagplaats is overdekt en dat niet alleen, ook verwarmd. Met een muntje kan men de individuele verwarming voor een kwartierje aanzetten. Naast de driving-range is een hele kleine par 3 negen holes-baan, waar je echter zo precies moet spelen, dat het heel moeilijk is om hier tot goede scores te komen. Men geeft hier veel cursussen en clinics, ook voor beginners. Wie in Nederland al eens wat geslagen heeft, of een groot talent is, kan (met de nadruk op kan) hier in een dag of veertien zijn Golfvaardig- heidsbewijs (Platzreife) halen. De baan is officieel erkend door de Oostenrijkse Golf Bond en die is weer aangesloten bij de Europese overkoepelende organisatie. Dat betekent dat men het na terug komst in Nederland (wel graag schriftelijk) kan omruilen voor het Nederlandse GVB-kaartie. en-holesbaan van Goldegg. FOTO: OOSTENRIJKS VERKEERSBUREAU d toeven op de baan Brandlhof in Saalfelden. FOTO: OOSTENRIJKS VERKEERSBUREAU

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23