Payne Stewart kleurrijken goed David Feherty wars van „macho-gedoe" de één is hij een kleurrijk gol- voor de ander een typische rikaan met een absoluut ge- aan smaak. Payne Stewart, van de smaakmakers op het eken Open 1991. |£zit hij er niet mee. Het kan Wil- Payne Stewart niet schelen hij door de buitenwacht wordt irdeeld. Ten minste, als het om ftdjoutfit gaat. Hij is er zelfs trots a „Ik moet die voorliefde voor andere kleding van mijn Ir hebben geërfd", lacht Ste- ,Die liep vroeger al over met shirts en broeken waar de kleuren pijn aan je ogen de- r| Maar als iemand er een op- ting over maakte, haalde hij 81 schouders op. „Als ik het maar 2 vind", was zijn steevaste re is maakte William Louis Ste niet meer mee dat zijn zoon Majors op zijn naam schreef, verleed in 1985 aan kanker en Payne exact twee jaar na het Jijden van zijn vader de Bay II ïlassic won, schonk hij de eer- Krijs van meer dan 100.000 fWr aan een ziekenhuis in Flori- W art: plusfours, pet, opvallende enen. Maar met alleen „gim- red je het niet in de golfwe- Het publiek mag dan even acht hebben voor een jonge, llende speler; als er geen aties volgen... teren doet Stewart wel. Hij acht toernooien van de USP- lour en in de begindagen van rofessionele loopbaan zege- de Amerikaan ook een aan- sren op de Aziatische Tour. )nsorcontract goede spel leverde Stewart ijzonder sponsorcontract op. ational Football League con- eerde de golfer en in ruil voor liks aantal dollars speelt Ste- met een logo van de NFL op pet. Als tegenprestatie moet m: Stewart de kleuren van zijn kleding zodanig kiezen, dat ze overeen ko men met die van de outfit van één de ruim 25 American football- clubs. Een kwart van Stewart's Ameri kaanse overwinningen bestaat uit Majors. Het internationale golf kent talloze toernooien, maar het zijn vooral de vier grote wedstrijden die een speler groot kunnen ma ken: The Masters (in de Verenigde Staten), het US Open, het Brits Open - steevast een week voor „ons" Open, en het USPGA Cham pionship. Stewart won zijn eerste Major in 1989. Op de Kemper Lakes Golf Club in Illinois kende hij een slech te eerste ronde (74 slagen) en zijn achterstand op Mike Reid en Leo nard Thompson bedroeg acht sla gen. In de volgende drie ronden bleef Stewart onder de 70 en hij won het toernooi met één slag voorsprong op Andy Bean, Curtis Strange en Mike Reid. De laatste leek met nog slechts enkele holes te spelen zeker van de overwin ning, maar de man die met de bij naam „Radar" door het leven gaat, zag hoe water en te veel putts hem fataal werden. „Ik.denk", verzucht te Reid na afloop, „dat de Russen mijn radar hebben gestoord". Terwijl Reid zijn voorsprong - let terlijk - in het water gooide, zat Stewart niet al te ontspannen naar de televisie te kijken. „Ik was bang voor een play-off", zei hij na de prijsuitreiking, „ledereen die mijn staat van dienst kent, weet waar om. Ik heb tot nu toe vijf play-offs gespeeld en heb ze allemaal verlo ren". Aan alles komt een einde, zo ook aan Stewart's play-off-nederlagen. Op 15 april 1990 finishte hij samen met Steve Jones en Larry Mize op 276 slagen. Op de tweede extra hole maakte Stewart een birdie, terwijl zijn opponenten niet beter dan par konden scoren. US Open Begin dit jaar - nadat Robbie van Erven Dorens hem al had gecon tracteerd voor het Heineken Open - kreeg Payne Stewart last van zijn nek. „Dit kan echt niet zo door gaan", zei hij. „Ik neem nu een paar weken rust en als dat niet helpt, laat ik me opereren". Op The Masters (half april) ontmoetten Van Erven Dorens en Stewart el kaar en de Amerikaan kon de Ne derlandse organisator gerust stel len: „Ik voel me al een stuk beter, van een operatie is geen sprake. Tot ziens in Holland". Niemand kon op dat moment ech ter bevroeden dat de 34-jarige Stewart twee maanden later de tweede grote zege uit zijn carrière zou behalen. Op Hazeltine in de staat Minnesota won de inwoner van Orlando (Florida) het US Open. En om maar meteen het pijnlijke play-off boek definitief te sluiten, kwam de overwinning na een ver lenging over achttien holes tegen Scott Simpson. Payne Stewart, één van de smaakmakers op het Heineken Open 1991. FOTO: AFP LEIDSE COURANT - WOENSDAG 24 JULI 1991 PAGINA 7 r j d Feherty: ,,lk heb soms een enorme hekel aan het golfen". FOTO: LEO VOGELZANG Het onderwerp kent louter voor- of tegenstanders. Neutraal staat vrij wel niemand ten opzichte van een netelig thema als psychologie in de sport. Ook bij de golfers zijn de gevoelens gemengd. „De beste psychologie is gewoon goed te spelen", zegt de ervaren rot Chris ty O'Connor junior. „Klopt, maar het is soms heel verleidelijk om zwart te kijken", pareert David Fe herty. De Noordier is één van de belang rijkste voorvechters van het thema, „ledereen moet het natuurlijk zelf weten", zegt Feherty, „maar het praten met Alan Fine (een Britse sportpsycholoog, red.) heeft mij veel steun gegeven". David Feher ty is al negen jaar een trouwe klant bij Fine, die ook telefonische ad viezen verstrekt. „Als ik me slecht voel en het golfen wil niet lukken, dan bel ik 'm op, ja. Even bijpra ten, even een steuntje in de rug krijgen. Al betrap ik mezelf er ook wel eens op dat ik de telefoon te rugleg op de haak als ik het num mer al heb gedraaid. Nee, ik kom er zelf wel uit. Op een gegeven mo ment word je zo gesterkt in die ge dachten dat je die antwoorden op de vragen al weet". De mentale training heeft, zo be zweert David Feherty uit de grond van z'n hart, niets mysterieus. „Het is eigenlijk heel simpel. Het gaat om de motivatie, om het opbouwen van zelfvertrouwen. Nee, het heeft niets te maken met positief den ken. Dat impliceert namelijk dat er ook een negatieve kant zou zijn. Het gaat om het Leven in het he den, van dag tot dag, van minuut tot minuut. Hier en nu. Niet te ver vooruit willen denken, want de toe komst is toch nooit hetzelfde als je je ervan had voorgesteld". Concentreren In de praktijk komt dat zo onge veer op het volgende neer. „Als je op de eerste dag van een toernooi op, pak 'm beet, de zevende hole een zes hebt gescoord, moet je de volgende dag niet gaan denken: o jee, als het nu maar niet weer ge beurt. Dan ga je lopen piekeren en wordt je automatisch zo gespan nen dat herhaling van die tegen slag inderdaad voor de hand ligt. Je moet je concentreren op wat je op dat specifieke moment aan het doen bent. Andere gedachten zijn allemaal onzin. Ik geef toe, het is vaak heel moeilijk, maar als je je daarin traint, zul je merken dat het echt in je voordeel werkt". Feherty heeft, als hij dit zit te ver tellen, dan net een moeilijke ronde bij de Britse Masters in Woburn achter de rug. Hij speelde een groep voor Severiano Ballesteros die, waar ook ter wereld, steevast een heleboel publiek achter zich aan weet lopen. „De mensen ge droegen zich vandaag allerbelab berdst", zucht Feherty. „Ze holden kriskras over de baan, ik heb me verschrikkelijk geërgerd. Ik was lie ver op willekeurig welke andere plaats op deze aardkloot geweest, maar niet hier. Dat mensen zoveel onbegrip kunnen hebben, dat vind ik dus onbegrijpelijk. Beseft men dan niet dat wij met ons vak bezig zijn?". Hekel Een minder plezierige ervaring die David Feherty wel eens doet twijfe len aan zijn liefde voor het huidige vak. „Ik heb soms een enorme he kel aan het golfen, ja. Voor één hoogtepunt heb je ook dozijnen dieptepunten. Het leventje is lang niet zo mooi als menigeen denkt. Als het goed gaat, ja, dan is er geen mooier beroep. Dan geniet je van het rondwandelen over de baan. Maar veel vaker loopt het niet zoals je wilt en daar moet je tegen kunnen". Toch was het golf Feherty bepaald niet slecht gezind. „Ik heb er goed geld mee verdiend, ja. Ik heb, denk ik, wel zo ongeveer het maximale uit m'n mogelijkheden gehaald. Ik ben heel tevreden. Maar het is me niet aan komen waaien, ik heb er keihard voor moeten werken. Nu is de tijd gekomen om te oogsten. Om zoveel geld te verdienen, dat ik me rustig terug kan trekken. Om m'n zoontje op te kunnen zien groeien, om een golfbaan te ont werpen. Dat is één van mijn groot ste ambities nu", aldus Feherty die graag nog een enkel sportief hoog tepunt wil meemaken. Zijn debuut in de Ryder Cup lijkt, gezien de goede resultaten dit seizoen, aan staande. „Dat is het belangrijkste dat nog in mijn sportieve carrière ontbreekt". David Feherty is, in tegenstelling tot vele van zijn collega's, immer gaarne bereid zijn mening te geven over allerhande golfzaken. „Ik wil dat de mensen mij later zullen her-' inneren als een waardevol bron van informatie, liever dan alg een topgolfer. Dat macho-gedoe in het golf vind ik maar niks. De meesten willen nooit hun eigen fouten toe geven. leder blijk van zwakte wordt genegeerd. Wat een onzin, zeg, waarom zou je dat verzwijgen. Van een minder plezierige ervaring leer je juist weer, daar kom je altijd ge louterd uit".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21