£cicl6c (Sowicmt Kroatïe eist rol voor waarnemers Grootste Ik begrijp niet wat de Fransen hier doen" Leids drinkwater van goede kwaliteit Bewoners zijn reeks stroomstoringen zat Computerdivisie van Philips overgenomen door Digital I euwbouw VROM krap bemeten j~Ï4 Dagen Gratis CcldócSouumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25089 Losse nummers 1,45. BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De kwaliteit van het kraan- en bron water ontloopt elkaar niet veel. In beide water soorten komen soms verontreinigingen voor. Di recte gezondheidsrisico's zijn er niet. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Het kraanwater in Leiden is van goede kwaliteit. De bond nam het kraanwater van alle vijftig waterlei dingbedrijven onder de loep. In de zes grote steden werden extra tests uitgevoerd. In Rotterdam wordt op één punt de wettelijke norm van 50 microgram lood per liter overschreden. Het betreft huizen met loden leidingen. De consumentenbond verwacht dat de prijs van kraanwater sterk zal stijgen. Over bemesting, verzuring, chemische verontreiniging en daling van de grondwaterstand maken grote in vesteringen noodzakelijk. Horloges verbrijzeld Een wals stond gisteren in New York klaar om circa tienduizend namaakhorloges van Cartier te verbrijzelen. De actie van de vermaarde juwelier was bedoeld als een waarschuwing aan het adres van de vele winkeliers in de Amerikaanse stad die de namaakexemplaren, die nauwelijks van de echte zijn te onderscheiden, verkopen. foto: afp Lenie 't Hart waarschuwt watersporters PIETERBUREN Watersporters verstoren de zee honden op het Wad. Daarom is de zeehondencrèche in Pieterburen een voorlichtingscampagne begonnen om daar een einde aan te maken. In een pamflet dat in jachthavens wordt verspreid, waarschuwt de crè che voor de gevolgen van het verstoren van zeehon den. Volgens chrèchedirecteur Lenie 't Hart is het de laatste weken tientallen keren voorgekomen dat rus tende en zogende zeehonden werden verstoord door watersporters, die bij laag water waren drooggeval len op het Wad. Het probleem speelt vooral bij de Blauwe Balg, een vaargeul tussen Terschelling en Ameland. „Veel watersporters komen daar vast te zitten en gaan dan rondlopen op de zandbanken", al dus 't Hart. Volgens haar is uit onderzoek gebleken dat dit rondlopen al op anderhalve kilometer afstand verstoring kan geven. Bovendien worden juist in deze tijd zeehonden geboren. LEIDSCHENDAM Het gebied rond de Leidschendamse Westvlietweg tegenover het Voorburgse Huygensmu- seum wordt aan de lopende band geteisterd door stroom storingen. De bewoners, die het ook gisteren weer uren zon der elektriciteit moesten doen, zijn het zat. Sinds november vorig jaar is het al negen keer voorgekomen dat bedrijven langdurig het werk moeten staken. De aanleg van één nieu we elektriciteitskabel zou dé oplossing zijn. Maar het GEB heeft echter, aldus de bewoners, alleen delen vervangen. En dat heeft volgens Theo Barbier van System Lights (belich- tingsappartuur), een van de gedupeerde bedrijven, weinig nut. „Waar de boel aan elkaar wordt gelast, ontstaan nieuwe zwakke plekken". Barbier speelt met de gedachte om via een rechtszaak tegen de gemeente de beschikking te krijgen over een stroomgenerator. Pagina 11: „Het moet nou maar eens afgelopen zijn" Hamelink zet punt achter illeybalcarrière 1 0( IIJK LEVEN OPINIE 'On ILAM) mellLAND lat! Riv I V. menteninformatie •rs OGRAMMAS >r J 'UZZEL/MENU t zwaar bewolkt met i buien, vooral icht ook met onweer. Titemperatuur eer 15 graden, igtemperatuur rond den. Wind vannacht ind naar zuidwest, gend matig, kracht -| overdag aan de kust het IJsselmeer Tiend tot krachtig, 6. ZAGREB OHRID Het door etnische strijd geteis terde Kroatië heeft van daag geëist dat buiten landse waarnemers ook in deze republiek intensief toezicht zullen gaan hou den. De politieke leiding van de Joegoslavische re publiek, die al vroeg bij een was om de gespannen situatie te bespreken, wil dat de waarnemers zich ook een beeld vormen van de gevechten tussen Serviërs en Kroaten. De buitenlanders zouden voor al de oorzaken en het verloop van de strijd van gisteren moeten onderzoeken, die twin tig levens heeft geëist. Het Joegoslavische leger wordt er door de Kroatische regering van beschuldigd openlijk de zijde te kiezen van „Servische terroristen en opstandelingen". De bijeenkomst van het Joego slavische presidium gisteren in Ohrid heeft geen resultaten opgeleverd, zo blijkt uit uitla tingen van deelnemers bij hun vertrek vandaag uit de Mace donische stad. Een vervolgzit- ting, die voor vandaag was ge pland, zal daarom niet door gaan, zei de Servische verte genwoordiger in het presidi um, Borisav Jovic. Een af spraak voor een nieuwe ont moeting is niet gemaakt. De Kroatische president Fran- jo Tudjman heeft als voor waarde voor verdere onder handelingen gesteld dat het Joegoslavische leger in Kroa tië terugkeert naar de kazer nes. Maar de andere deelne mers aan de top in Ohrid heb ben dit afgewezen. Daarop verliet Tudjman de bijeen komst en waarschuwde de Kroaten via de televisie dat ze „zich misschien moeten voor bereiden op een algemene oor log ter verdediging van Kroa tië". Volgens de Serviër Jovic zou terugtrekking van het le ger, dat op veel plaatsen de Kroaten en Serviërs uit elkaar houdt, „een openlijke burger oorlog en bloed tot aan de knieën" betekenen. In de 'verklaring van Ohrid' riepen de Joegoslavische lei ders op tot vrede. „Er dreigt oorlog met rampzalige gevol gen", aldus de verklaring. „We keren ons tegen het gebruik van geweld". De toppolitici zijn wel overeengekomen op basis van de voorstellen van de federale regering in de ko mende drie maanden te zoe ken naar een akkoord over de functie van de staat. Bijzon derheden daarover werden niet bekendgemaakt. Pagina 5: EG-missie concen treert zich nog op Slovenië door ROB DE ROO EN JOËLBATENBURG DEN HAAG De ruim 900 personeelsleden van Philips Information Sys tems aan de Maanweg in Den Haag hebben van morgen te horen gekre gen dat vandaag aan de vakbonden de intentie verklaring is voorgelegd voor de overneming van deze divisie door het Amerikaanse computer concern Digital Equip ment Corporation (DEC). De officiële overneming moet voor 1 oktober rond zijn. Vice-voorzitter van de onder nemingsraad, J. Gouw, was vanmorgen zeer te spreken over de ophanden zijnde over neming. „Hiermee komt eindelijk een einde aan de onzekere toe komst van onze divisie. Overi gens sluiten onze activiteiten erg goed aan bij die van Digi tal". Gouw vertelde nog niets te kunnen zeggen over een eventuele werkgelegeheidsga- rantie. „Bij de ondernemings raad is hiervan nog helemaal niets bekend. Maar wat is ga rantie? In deze sector weten we immers allemaal wat er aan de hand is. De situatie was absoluut niet rooskleurig. Het enige wat je daar aan kunt doen is gewoon de boel verko pen", aldus Gouw. Philips-woordvoerder J. Wie- linga: „Het is nog niet bekend wat er met de vestiging aan de Maanweg gaat gebeuren. Al ja renlang kampt Philips hier al met een huisvestingsprobleem. Het is dan ook niet uitgesloten dat het pand wordt gesloten en het personeel wordt overge plaatst. Tot de mogelijkheden behoren onder meer Zoeter- meer of de vestiging in Apel doorn". De toekomst van de computer divisie van Philips, waarbij wereldwijd 8500 mensen in dienst zijn, van wie 1800 in Nederland, lijkt met de over neming verzekerd. De divisie is in het afgelopen jaar dras tisch geherstructureerd en daarmee aantrekkelijker ge maakt voor de overneming. Hoeveel computergigant Digi tal voor de overneming heeft moeten betalen, is niet be kend. Zes dagen langs het strand Duizend lopers zijn vanmorgen op stap gegaan voor de al weer tweede etappe van de strandzesdaagse van Hoek van Holland naar Den Helder. De voeten ploegend door het mulle zand, de blik op de oneindige kustlijn. Vandaag arriveert de groep in Noordwijk. a F0T0. Stephen evenhuis Pagina 11: Griepen Opnieuw vertragingen door staking van NS'ers ROTTERDAM Ook vandaag was er maar be perkt treinverkeer moge lijk in de regio Rotterdam als gevolg van een staking van de Rotterdamse ma chinisten. Het beeld was echter beduidend gunsti ger dan gisteren, toen de machinisten hun acties begonnen. Vanochtend vond er om tien uur een eerste oriënterend ge sprek plaats tussen de regiodi rectie van NS en de machinis ten om te praten over het NS- voorstel een commissie van goede diensten in het leven te roepen. Die commissie zou moeten gaan bekijken of er een mouw is te passen aan de onderbezetting van het machi nistenkorps in het Rotterdam se rayon. De onderbezetting heeft onder meer tot gevolg dat roostervrije dagen soms op het laatste moment niet door gaan. Een doorn in het oog van de machinisten, die willen dat er alleen nog maar met hun toestemming vrije dagen kunnen worden geschrapt. Ook willen ze meer reserve machinisten. Afhankelijk van de resultaten van het overleg zouden de ma chinisten beslissen of ze zou den stoppen of doorgaan met hun acties. „We vinden dat we de NS het voordeel van de twijfel moeten geven en elke mogelijkheid moeten aangrij pen om er met praten uit te komen", aldus de woordvoer der van het actiecomité. Op de lijn Rotterdam-Amster dam, via Haarlem of Schiphol waren vanochtend nauwelijks vertragingen te bespeuren. Wel problematisch was de ver binding Amsterdam-Rotter dam via Woerden. Daar reed geen enkele trein. De treinen uit het noorden en oosten van het land reden, net als giste ren, vanaf Utrecht door naar Den Haag. HAAG De nieu- cuisvesting van het :rie van volkshuis- ruimtelijke orde- en milieubeheer VI) is te krap beme- dieker 420 ambtena- unnen niet meever- als de nieuwbouw Centraal Station in .(Haag volgend jaar opgeleverd, zo ver- het departement, entrale Dienstcom- (ondernemings- is ernstig ontstemd le gang. van zaken, kort ging het minis- nog van uit dat de ouw, het grootste kan- Nederland, plaats zou bieden aan 3100 amb- Maar uit nieuwe be- ïgen is gebleken dat de •ognoses, die dateren uit -,rnstig achterhaald zijn. Een woordvoerder: „Met name onze milieudiensten zijn fors gegroeid. Ook is het aantal parttimers sterk toegenomen. Als gevolg hiervan moeten er nu geen 3100 maar 3520 amb tenaren centraal worden ge huisvest". Het ministerie is naarstig op zoek naar een de pendance - „zo dicht mogelijk bij. de nieuwbouw" - waar de 'overtollige' 420 ambtenaren een werkplek moeten krijgen. Bij de ramingen naar de be hoefte aan kantoorruimte is overigens geen rekening ge houden met de zogeheten 'ope ratie grote efficiency', de in krimping van het aantal rijks ambtenaren met 11.000 in de komende jaren. De architekt van de nieuw bouw, J. Hoogstad, voelt zich overigens volstrekt niet ver antwoordelijk voor de gerezen problemen. „Mij is gevraagd een gebouw voor 3100 ambte naren te ontwerpen, en daar heb ik me aan gehouden". Frisse duik i mensen in het Italiaanse Jesolo, in de buurt van Venetië, zochten vannacht verkoeling in het plaatselijke zwembad. SDERLANDERS VEROVEREN ALPE D'HUEZ ndeilSWIERS lai echD'HUEZ Eenentwin- leiden u ki e top van de Alpe ens Het is half acht 's och- |n er staat een kilome- 'e file. De wielrenners vel pas rond zes uur 's ie is verwacht, avlhten zijn bezaaid met auto's waarin de mensen nog liggen te slapen. Buiten op het gras liggen de toeschouwers ingerold in slaapzakken. Tent jes zijn opgezet, campers dub- oelgeparkeerd. Het Hollandse aandeel in het bermtoerisme is groot. De poort van het kerk hof bij bocht negen is afgezet met dranghekken. En dat is maar goed ook, anders was het Tourpubliek daar ook neerge streken. Geen plekje van de Alpe d'Huez blijft onbenut. Al staat de camper scheef, de tent op het harde asfalt, het maakt allemaal niets uit. De berg is van de Hollanders en de Fran sen zullen dat weten ook. André Behrens uit Losser is gistermorgen op de Alpe gear riveerd, zijn buren waren er zondag al. Hij vertelt dat de berg gisteravond veranderde in één grote feestende massa. „Iedereen danste op straat, er kon geen auto meer door. Het is één grote familie. Ik begrijp ook niet wat de Fransen hier doen". „Wij zijn supporters van Gert-Jan Theunisse", gilt Wim Simons uit Lemelerveld. Om dat nog eens te verduide lijken wordt de naam van de favoriet in metersgrote letters op de weg bij bocht drie ge schilderd. Overigens zijn alle haarspeldbochten naar het dorp volgekladderd met na men van wielrenners, de Ne derlandse vlag én de Friese vlag. Een geel spandoek van zes meter geeft aan op wie de hoop van de Nederlanders vandaag is gevestigd. „Gert- Jan Theunisse is deze Tour geen nummer één, maar de Alpe d'Huez wint hij op één been!" Man (69) omgekomen in zee bij Noordwijk NOORDWIJK De 69-jarige J.J. Leenhouts uit Amstelveen is gistermiddag bij Noordwijk in zee overleden. Zijn lichaam werd rond kwart voor twee aangetroffen. Reanimatie mocht niet meer baten. De Amstelvener was kort te voren gaan zwemmen. Rond drie uur meldde zijn vrouw zich bij de politie omdat haar man nog altijd niet was terug gekeerd. De politie gaat er vanuit dat Leenhouts is ver dronken, maar sluit een ande re doodsoorzaak niet uit. „Het is ook mogelijk dat hij in zee een hartinfarct heeft gehad", aldus een woordvoerder. De afgelopen dagen zijn heeft de politie met name in Sche- veningen veel mensen naar de kust terug moeten halen die als gevolg van onderstroom te ver in zee raakten. In Noord wijk is dat nog niet het geval geweest. Volgens de politie woordvoerder is er geen spra ke van uitzonderlijke omstan digheden. „Er is wel westen wind en dat geeft bij eb een onderstroom. Maar in feite is oostenwind veel gevaarlijker. Dan drijven kinderen met bootjes en dergelijke veel snel ler af. Ook noordenwind kan voor verraderlijke stromingen zorgen, dan ontstaan muien en dergelijke".' AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 Altijd is er wel weer iets de 'grootste' van het land. Deze week draait bijvoorbeeld in de „schoonste stad van het land" - ook al zoiets - Tilburg, de „grootste kermis van het land". Het gaat om een 'eindeloze' kermis, zoals ze elders in het land niet veel meer voorkomen. Met jaarlijks 850.000 bezoe kers. Reden om er (tot en met zondag 28 juli kan dat) ten minste even te gaan kijken om te zien of er iets van waar is. Net zo goed als er ook alle reden is om eens een tijdje de Leidse Courant goed te bekijken. Wel niet de grootste, dan toch de beste regionale krant van het land. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Deze bon opsturen in een open enveloi - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998 2S01 VC Den Haag Of bel 071-313 677 (voor controle op bezorging) i een proefabonnement 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1