JMenig toernooi jaloers op Deelnemersveld Dutch Open „Organisatie wordt steeds grotere puzzel" Dappere Dodo! De steeds groter wordende aan dacht van de media voor de golf- sport en de daarmee samenhan gende commerciële belangen zor gen voor een aanzienlijke taakver zwaring. „Het wordt dan ook steeds moeilijker om dit op basis van vrijwiligheid te blijven doen", aldus De Haas. „Langzamerhand hebben we het plafond van onze mogelijkheden bereikt. Het wordt steeds moeilijker om mensen te vinden die op pro-deo basis dit werk blijven doen. In Noordwijk hebben we het geluk dat er binnen de vereniging nog steeds een grote groep mensen is die achter de or ganisatie van een dergelijk toer nooi staan. Maar of dat in de toe komst nog zo is, moeten we nog maar afwachten". Kritiek Van Eek en De Haas kunnen zich in grote lijnen scharen achter de kritiek die binnen de drie vereni gingen Noordwijk, Hilversum en Kennemer leeft die de Dutch Open mogen organiseren. De voor naamste bezwaren zijn dat de or- Uitgestorven, door toedoen van de mens. Dat nooit meer1 Het Zuidhollands Landschap 7*7 probeert door aankoop van natuurgebieden in uw eigen omgeving bijzondere planten en dieren te behouden. Uw ondersteuning is daarbij onmisbaar. STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. LEIDSE COURANT - WOENSDAG 24 JULI 1991 PAGINA 5 ^Juitser Bernhard Langer, de ikanen Fred Couples en Pay- tewart, de Australiër Wayne y en de Spanjaard José-Maria abal. Vijf absolute wereldtop die met hun komst naar de dwijkse golfclub de strijd om pen Nederlandse golftitel een santé bezetting bieden. Zij en de toplaag van een ijzer deelnemersveld waarop me ander Europees toernooi ja- kan zijn. Met een totaal prij- Id van 500.000 Engelse pond it Heineken (Dutch) Open, dat de Europese spelers meetelt de kwalificatie voor het Ryder in team, één van de hoogst ge erde evenementen op de Eu- iflEfse kalender. Vier van de vijf ngenoemde spelers worden nader aan U voorgesteld, mer vijf, Payne Stewart, wordt in deze bijlage apart belicht. rlhard Langer, van 27 augustus te Anhausen, heeft in zijn arrière, waaraan hij zich c in 1972" op pas 14-jarige d waagde, al menig aanspre- e zege geboekt. Zijn beste :aties leverde Langer in 1985 de Duitser, die overigens zijn »te tijd in de Verenigde Staten doorbrengt, zowel de Amerikaanse als Australische Masters-titel op zijn naam schreef. Een jaar eerder was Langer de allerbeste in het KLM Dutch Open, toen op de Ro- sendaelsche golfclub in Arnhem. Anno 1988 leken Langer's dagen als toonaangevende golfer te zijn geteld. De blonde Duitser kampte met een ernstig vormverlies het geen zijn zelfvertrouwen hevig on dermijnde. „Ik heb toen meerma len overwogen om te stoppen, zo somber zag ik de toekomst in", al dus Langer die tenslotte een onor thodoxe oplossing voor het afreke nen met de crisis vond. Hij leerde zichzelf bij het putten een nieuwe, op het oog nogal on gemakkelijke houding aan. Zijn lin kerhand houdt de putter op een extreem laag punt vast, waarbij de rechterarm als een soort onder steuning dient. „Ik heb, toen het met mijn spel zo slecht ging, van alles en nog wat geprobeerd. Eén van die vele experimenten was deze houding. Het ging meteen een heel stuk beter". Langer's korte spel kwam langzaam maar zeker terug richting het oude niveau. „Ik heb die houding sindsdien probe ren te perfectioneren", zegt de Duitser die de komende dagen on getwijfeld een groot aantal landge noten in Noordwijk zal kunnen be groeten. Want ook in de Bondsre publiek heeft het golf zich de laat ste jaren in een razendsnel tempo ontwikkeld. Mede dank zij de in vloeden van „golf-ambassadeur" Bernhard Langer. Couples In de Verenigde Staten scoort golf al veel langer hoog op de hitlijst. Longhitter Fred Couples, die in Noordwijk voor het eerst acte de presence geeft tijdens het Dutch Open, is één van de betere van vele miljoenen golfers in de „nieu we wereld". De 31-jarige miljonair uit Palm Beach (Florida), verzame laar van oude Ford Mustangs, ein digde vorig jaar als negende op de Amerikaanse tour. Onder rheer dank zij een overwinning in het Los Angeles Open. 1990 bracht Cou ples meer dan driekwart miljoen dollar aan prijzengeld. Buiten de Verenigde Staten was hij evenwel nog nimmer succesvol. Grady Wayne Grady vestigde op 12 au gustus 1990 zijn naam definitief in de rijen der allergrootsten. De Au- ganisatie van een dergelijk toer nooi veel extra inspanning vraagt en dat de revenuen te gering zijn. Jan van Eek ziet echter ook posi tieve kanten: „De uitstraling van zo'n toernooi is voor de Noordwijk- se Golf Club natuurlijk ontzettend groot. Het biedt een vereniging een unieke kans om ons op een posi tieve manier wereldwijd te profile ren. Maar we moeten onze ogen niet sluiten voor de kritiek. Daarom blijven we druk uitoefenen op de NGF (Nederlandse Golf Federatie, red.) om een compleet nieuwe baan aan te leggen waar jaarlijks het Open op gespeeld moet gaan worden". Parel De Noordwijkse Golf Club heeft in de loop der jaren een zeer goede naam opgebouwd in het (interna tionale circuit. De uitdagende acht- tien-holesbaan aan de rand van de Noordwijkse duinen en de unieke sfeer maken de 76-jarige vereni ging tot een parel binnen de NGF. De Haas: „Noordwijk is altijd een vereniging geweest waar de spor- Bernhard Langer. FOTO: AFP straliër, die op de tweede dag van het Dutch Open zijn 34e verjaardag viert, schreef toen het US PGA- kampioenschap, één van de zoge naamde „Majors", op zijn naam. Een dik jaar eerder was Grady minder gelukkig geëindigd. In het Brits Open, in navolging van Wim bledon algemeen erkend als het belangrijkste toernooi ter wereld, moest hij na een spannende play off met landgenoot Greg Norman de zege aan de Amerikaan Mark Calcavecchia laten. Olazabal José-Maria Olazabal won in 1989 één van de spectaculairste golf- toernooien ooit gehouden. Op de Kennemer golfclub in Zandvoort bleef hij na een bloedstollende play-off, die zich uren lang in abo minabele weersomstandigheden afspeelde, de Noordier Ronan Raf- ferty voor. Pas op de negende ex tra hole viel de uiteindelijke beslis sing. Vorig jaar speelde Olazabal in het Dutch Open geen rol van bete kenis. Ditmaal mikt hij andermaal op een hoge eindklassering. Im mers, het toernooi om de open Ne derlandse golftitel speelt ook een voorname rol in de totstandkoming van het Europese Ryder Cup-team. Ingrid de Haas (links) en Jan van Eek menen, dat het plafond van hun mogelijkheden is bereikt. FOTO: PETER VAN MULKEN tieve prestaties prevaleerden bo ven de sociale contacten. Het is dan ook niet vreemd dat de golfers en golfsters van onze vereniging tot de top van Nederland beho ren". Van Eek en De Haas lijken niet ge bukt te gaan onder de enorme ver antwoordelijkheid die hen over en kele dagen ten deel valt. Ingrid de Haas: „Soms denk ik wel eens dat we bezig zijn met het organiseren van de Derde Wereldoorlog. Vooral als je gigantische hoeveelheid ka bels en apparatuur bekijkt die no dig is voor de televisie-uitzendin gen. Maar gelukkig hebben we in de loop der jaren in Noordwijk le ren improviseren. Dat is ook de kracht van ons toernooi. Ondanks de steeds groter wordende finan ciële belangen proberen we de menselijke kant niet te vergeten. Op tijd een schouderklopje uitde len werkt zelfs tijdens een dergelijk groot evenement enorm motive rend. Daarom heb ik er ook alle vertrouwen in dat de Heineken Open in Noordwijk succesvol zal verlopen". van Jan van Eek en de Haas kennen de laatste maar weinig open plek- De voorbereidingen van het Open op de Noordwijkse Club zijn al maanden in volle en in de laatste week voor toernooi moeten nog vele worden recht gestreken, organisatie van het wordt volgens het steeds complexer. „Tien was het een puzzel stukjes maar nu is het onze om 25.000 stukjes passend Eek en De Haas kwamen in voor het eerst in aanraking organiseren van een inter- golftoernooi. Sindsdien ze samen vijf steeds groter toernooien op hun pal- staan. Van Eek: „De eerste ond het golf nog in de kin- en die sfeer vond i ook terug in de toernooi- gezelligheid stond voorop invloed van de commercie iel minder. Het prijzengeld 1978 25.000 gulden, terwijl voor de winnaar bij het Hei- Open 250.000 gulden te ver valt. Het aardige was echter in Noordwijk toen nog rela- onbekende deelnemers als Ballesteros en Bernhard de deelnemerslijst had-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19