„Golf is een raar soort masochisme" PIETER VAN VOLLENHOVEN, HANDICAP ZEVENTIEN =0 iricht met een glimlach: een lelijke transfer is aanstaan- e golfwereld. Mr. Pieter van loven gaat in de bedrijfs- lilie waarschijnlijk spelen iolfers Magazine. Hij kwam r Elsevier. er is één van de oudste in de competitie", legt de loot van prinses Margriet aar ik kan me niet aan de onttrekken, dat men daar e jaren heen 'iets' gewijzigd denken over de steun aan m. Bij het Golfers Magazine t vanzelfsprekend anders, ir". van Vollenhoven (52) speelt, werk het ook maar enigs- elaat, graag wedstrijden in toen. „Dan is de concentra- imaal", legt hij uit, „in je leer je niet golfen. De uitda- er niet, er sluipt dan toch sjjieid, gemakzucht in je ap zeventien, was zestien, n ibrek aan wedstrijdkaarten. *moet terug zien te komen", j, „het doel is ooit nog eens ip veertien te spelen. Acht, tien of elf, daarvoor moet je atig spelen en daar zie ik rlopig niet van komen", blij als hij in het weekeinde kan vinden om te golfen, in zijn er op de zaterdag og verplichtingen", vertelt )llenhoven, „het wordt dus zondagmorgen, maar als gszins kan dan ook élke morgen. Lukt het op één of manier niet achttien holes n, dan probeer ik altijd nog fenballetje te slaan, om het niet te verliezen", op. „Afslaan zo tussen vóór en kwart over acht", „een afspraak met iemand ebt de baan nog alleen voor Mensen, die zeggen: ik heb va ig tijd voor golf, die slapen mij gewoon lang uit". akmaker Deder golfde en als student j ieter van Vollenhoven wel Hdp de weer op Noordwijk, een Kennismaking met het spel. werd pas een serieuze be- sinds zijn huwelijk met Margriet in 1967, met ipapa, prins Bernhard, als maker op de achtergrond, it zo veel", verzucht hij, vind ik het ongelofelijk ig om te bewegen. En golf is absoluut. Ik kan me voor dat jonge, actieve mensen, sen naar het spel kijken, het ollig vinden, iets voor oude Mis. Het is moeilijk. Ik gevoel dat er geen sport is atletiek misschien - die zo- haamsbeheersing, vaardig- 3n concentratie vraagt als hervormend bovendien. „Een urend gevecht met jezelf", \\fan Vollenhoven, „golf heeft merkwaardigs, een raar soort A hisme. Je verheugt je op het et is een stralende dag en at niet. niet eens waarom. Je bent kouden, je hebt geen jn en toch ga je als een be- g door de baan. Stommi- je wordt boos en je hebt het l aan jezelf te wijten. Je mand anders de schuld ge- ik wel eens jammer bij het het gaat nooit echt goed. balgevoel, zelfvertrouwen, ilpt allemaal, maar ook de WOENSDAG 24 JULI 1991 PAGINA 3 Mr. Pieter van Vollenhoven: „Golf is een voortdurend gevecht met jezelf' FOTO: LEO VOGELZANG beste professional kan altijd nog beter. Het houdt nooit op". Venijnig Zo leer je de mensen kennen op de golfbaan, en jezelf. Pieter van Vol lenhoven wordt steeds stiller als hij slecht speelt. „Steeds venijniger op mezelf", vult hij aan, „ik ga me zelf toespreken om de concentratie op te voeren, want hoe slecht je ook speelt, elke volgende slag kan beter. Op die momenten moet ik er niet aan denken wat te gaan bab belen. Zo kom je wel iets te weten over de goede en slechte eigenschap pén van iedere golfer. Mensen met een groot incasseringsvermogen, dat herken je. Maar het is niet zo dat je aan de hand van iemands spel zijn karakter kunt ontleden. Dat is voor veel mensen niet te ho pen ook. Een slechte slag, een de golfer liever niet. Mr. Pieter van Vollenhoven neemt 's winters les bij profs, in de zomer komt het daar niet van. Hij leert veel van professionals met wie hij wel eens een pro-am speelt, zoals Christy O'Connor, Chris van der Velde of Cees Renders. Bij Renders lest hij de laatste jaren wat regelmatiger, „die probeert nog iets van de oude man te maken!" Van Vollenhoven beschouwt de in vitaties voor een pro-am als heel plezierige uitnodigingen, waarvoor hij de vakantie, ais het thuis is te regelen, met liefde een paar dagen verzet. Afwijking slecht karakter, alsjeblieft niét, zeg". Pieter van Vollenhoven schatert het uit. „Om die reden geloof ik ook niet zo in zaken doen op de golfbaan", meent hij, „voor mij gaat dat in elk geval niet op. Con centratie en praten, dat verdraagt elkaar niet. Of er zou zakelijk niets van terecht komen of ik zou slecht spelen". Dat laatste doet iedere rechtgeaar Lessen en oefenen ook. Approa- chen achter de tuin van paleis 't Loo met de kinderen, die overigens vooralsnog allemaal voor team sporten hebben gekozen. Putten op de slaapkamer zelfs. „Zo'n af wijking etaleer je niet in het open baar", grinnikt Van Vollenhoven, „dus ga ik maar naar boven". En spelen, veel wedstrijden spelen. Lid van de Veluwse Golfclub (ne gen holes), buitenlid van de Sal- landsche golfclub De Hoek en ge regeld te vinden op de Rosendael- sche in Arnhem, De Pan in Bosch en Duin, de Nunspeetse golf- en countryclub, Anderstein in Maars- bergen en De Hoge Kleij in Leus den. Erelid van de golfclub in het Oos tenrijkse Zeil am See, zevenenwtin- tig spiksplinternieuwe holes in de buurt van de huurboerderij. „Maar in het buitenland ben ik meer een zwerfkat", zegt Pieter van Vollen hoven, „je poogt te spelen waar de vakantie je brengt". Hard gaat het wel met de golfsport in Oostenrijk, net als hier. Boeren verpachten er hun land, beuren meer dan uit de landbouw en als het tij mocht keren, gaat de tractor domweg door, pakweg, de negen de hole. Van Vollenhoven heeft daar geen moeite mee. „Als hier door over produce in de landbouw grond vrijkomt", redeneert hij, „als vuil stortplaatsen vol zijn, dan mag er op dat land worden gegolfd. Met het risico dat de landbouwmachine er overheen gaat als de tijden-ver anderen. Dat kan". Onomkeerbaar Met één kanttekening. „Wat ik een heel teleurstellende ontwikkeling vind, is het bouwen om golfbanen heen onder het motto, dat het an ders commercieel niet te exploite ren is. Honderd huisjes langs de baan en dan afslaan in de badka mer van de buurvrouw. Het tast de natuur aan en dat proces is onom keerbaar. Daar ben ik falikant te gen". De ware golfer respecteert de na tuur, op z'n mooist in alle vroegte, als nog geen spike in het kort ge schoren gras is gezet. Dat heeft echter ook zijn nadelen, zoals die ochtend, alweer vijf jaar geleden zeker, toen Pieter van Vollenhoven met de beste golfers in de familie op De Pan door de baan ging. De monden vielen open van prins Bernhard, prins Claus en het grootste talent in het Oranjehuis, prins Friso (handicap zes), bij de aanblik van Pieter, die een hole in one sloeg. „Dat moest natuurlijk gevierd worden", verhaalt Van Vol lenhoven met smaak, „maar je kunt op dat uur moeilijk al gaan drinken. Nu nog vinden ze dat ik er die dag goedkoop van af ben ge komen". j

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17