1 ;ilik Elvis Costello leidt het publiek door Hof van Eden BESCHUIT KUNST RTV CONSUMENTENINFORMATIE SVP Amerikaanse sterren vrezen kale waarheid li Grote Nederlandse inzending op internationale museumbeurs Strandtentje met hindernissen HUISI ■RAAPi Nog steeds kwalijke middelen in de siroop Score-teller tennissers: meer irritatie dan gemak „HOE ZIT DAT DAN riet lk-opa-testamefc Tropisch hardhout nog niet op terugtocht bij doe-het-zelfzakeri; £eidóc(3ouacmt DINSDAG 23 JULI 1 DANKU MERCI GRAZIE THANK YOU A DANKE MANGE TAX CflACHEO GRACIAS Anti-hoest Exemplaren van dit affiche van illustrator Frits Behrendt worden opgehangen in het Concertgebouw in Amsterdam. Het aanplak biljet is bedoeld om de bezoeker ertoe te bewegen tijdens con certen niet overmatig te hoesten en te kuchen, want dat stoort te veel. Behrendt ontwierp het affiche in het kader van een 'anti- hoest-campagne', waarmee het Concertgebouw op 1 maart van dit jaar begon. Beeldhouwer René Nyssen overleden AMSTERDAM De Am- sterdamse beeldhouwer René Nyssen is zondag in zijn woonplaats Amster dam overleden. Nyssen, geboren en getogen in Maastricht, is 62 jaar ge worden. Nyssen heeft on der meer bekendheid ver worven door zijn werk als bronsgieter. In de jaren zestig werkte hij bij de Bronsgieterij Stijlaart in Rumpt. Daardoor ver wierf hij aanvankelijk meer faam als begaafd gieter van het werk van anderen dan van eigen werk. Rond 1980 leidde dit onder meer tot het verzoek van koningin Bea trix om haar enige jaren bij het modelleerwerk te bege leiden en haar beelden „giet- klaar" te maken. Eind jaren zestig wijdde Nyssen zich op nieuw aan zijn beeldende werk, waarbij hij ook ge bruik ging maken van steen als materiaal. Nyssen, die zijn opleiding begon aan de Stadsacademie in Maastricht, waar hij begin jaren vijftig aan de Jan van Eyckacade- mie studeerde, werkte in 1956 in Parijs aan La Grande Chaumière bij Ossip Zadki- ne. Na terugkeer in Neder land vestigde hij zich in Am sterdam. Sinds 1974 was hij lid van kunstenaarsvereni ging 'De Keerkring', waar mee hij jaarlijks exposeerde in het Amsterdamse Stede lijk Museum. NEW YORK Prominente Amerikanen leven al twee jaar in angst om „aan het licht gebracht" te worden. Dat is een controversiële techniek die gebruikt wordt door 'Queer Nation' en ande re militante homoseksuele groeperingen om „stiekeme nichten" te ontmaskeren. Filmsterren, politici, televi sieverslaggevers en bekende artsen en zakenlieden wor den met naam en toenaam op lijsten vermeld die door heel New York worden verspreid en in bepaalde tijdschriften worden gepubliceerd. Eén van die tijdschriften, 'Out- week', is onlangs ter ziele gegaan wegens ernstig onderling gebakke lei als gevolg van de omstreden publicatie. De militante homo's van Queer Nation hebben echter gezworen niet te zullen rusten voor de homoseksuele geaardheid van „politici en Pentagon woord voerders" is onthuld. Er is sinds kort nog een andere militante groepering die eenzelfde methodiek hanteert. De 'Kale Be vrijdingsbrigade' heeft kranten in New York laten weten dat men een radicale mediacampagne zal starten om „de haarstukjes van de glimmende knikkers van de be langrijkste Amerikaanse beroemd heden te stoten". De brigade is al begonnen met het ophangen van posters met het opschrift „Abso luut Kaal" die een exacte kopie lij ken van de „Absoluut Homo" affi ches van Queer Nation. Onder de eerste slachtoffers be vinden zich onder meer Ted Dan- son, de filmacteur en macho-bar man in Amerika's populairste tele visieserie 'Cheers', Charles Bron- son en Larry 'JR' Hagman. Tom Brokaw, de nieuwslezer van het televisienet NBC, staat te boek als „vermoedelijk kaal". Haarverlies is kennelijk nog steeds een groot stigma, ondanks de pogingen van de nieuwe „fijngevoeligheidspoli- tie" om discriminerende ideeën en taal zoveel mogelijk te weren. Zo zouden bezitters van weelderige haardossen in het vervolg het woord „kaalheid" moeten vermij den en in plaats daarvan de term „follikel-arm" moeten gebruiken. (c) The Times, Londen John de Mol kan begi aan 'Foreign Affairs' HILVERSUM John de Mol kan met de produktie van 'Foreign Affaii delige tv-serie over de wereld van diplomatique, nu het Franse TFl heeft toegehapt. De kosten van de internationale reel geschat op 22 miljoen gulden. Daan het grootste deel betaald door TFl. die in dertien landen is te zien, wore ven door de Amerikaanse schrijfs Horrigan, die wordt geassisteerd doo tal Europese en Canadese auteurs. Z tionaal als het schrijversteam is ook principe komen de acteurs en actri landen waar de serie straks te zien is kent dus dat er ook Nederlands tal schitteren. De bedoeling is de produl seizoen 1992/1993 op het scherm te m Even leek het erop dat The Rude 5 zijn naam waar zou gaan maken. Aan het begin van de show (en opnieuw tij dens de vierde toegift) klon ken Elvis Costello en zijn vier begeleiders hard en eenvor mig, alsof er een hardrock- groep op het podium stond. Maar na een woordenwisseling met het publiek, waarbij de Engelse muzikant even dreig de voorgoed voor de kleedka mer te kiezen, kwam het toch nog allemaal goed en leidde Costello een uitverkochte Doe len in Rotterdam door zijn Hof van Eden Costello, met baard, lang haar en zonnebril, leek zich te heb ben voorgenomen het Neder landse publiek eens extra te verwennen. Hij opende gister avond weliswaar op luidruch tige wijze de poorten van zijn muzikale lusthof, maar deelde bij elke boom een nieuw snoepje uit, de een nog lekker der dan de ander. Het werd een wandeltocht van honderd tachtig beminnelijke minuten. Niet allemaal misschien, maar toch... Costello op het podium is een lust voor het oor. Hij is een gedreven zanger, gitarist, die op de juiste momenten zo veel vuur in zowel zijn stem als (deels geïmproviseerde) spel legt, dat je er kippevel van krijgt. Vooral tijdens de balladen staan al snel de tra nen in je ogen. Dat is voor een groot deel te danken aan zijn uitzonderlijke gave als tekst schrijver. Hij is gewoon een van de allerbesten. Vraag dat maar aan Paul McCartney. Zijn liedjes tonen een wereld vol bittere liefdesaffaires, wraak en passie, die een be klemmend muzikaal jasje dan wel een emotionele noten-la- ding meekrijgen. En als Cos tello, zoals gisteravond, dan op zijn best is, dan straalt het ma teriaal als de zon op een hete zomermiddag. Muziekstijlen Costello speelde afwisselend akoestische en elektrische gi taar en ging voor het bewogen 'Couldn't call it unexpected' achter de piano zitten, terwijl hij op sarcastische wijze nog even teruggreep naar de op merkingen uit het publiek met: „nu zal het minder hard klinken, want ik heb maar vijf vingers aan elke hand". Eigenzinnig als Costello is, voerde hij zijn publiek door een groot aantal muziek-stij- len, vuurde hij zijn parels af als waren het losse flodders. Maar raak was het, elke keer weer. Of het nu de gedreven rockversie van 'The other side of summer' was of de meer bluesy ballade 'So like Candy', die overvloeide in 'I want you'. Costello, die zijn karakte ristieke, wat nasale stem op temperatuur hield met veel water, koos voor uitersten, maar doseerde nooit in over dreven porties. Het publiek mag wild worden, maar nooit te wild, dan had hij altijd weer een kalmeringsmiddel klaar in de vorm van een rustig num mer, waarvan hij tal van ju weeltjes heeft geschreven. Al leen op het einde, zo tegen de derde toegift, ging Elvis door het lint, stond hij dampend op het podium en wilde de zanger dat de zaal meezong met 'God's Comic'. Hij greep daar na nog eens extra terug naar het verleden met vlammende uitvoeringen van nummers als 'Watching the detectives', 'Pump it up' en 'My aim is true'. Uiteindelijk kreeg hij, hoe kan het anders, een staan de ovaties terwijl hij de hek ken van zijn Hof van Eden weer sloot. Elvis Costello kiest voor uitersten. RIJSWIJK Op de derde in ternationale museumbeurs (SIME), die in januari in het Grand Palais in Parijs wordt gehouden, zal Nederland met een grote inzending vertegen woordigd zijn. Het ministerie van wvc onderr steunt de Nederlandse deelna me aan deze beurs met een subsidie van 225.000 gulden. Ook het departement van bui tenlandse zaken en verschil lende sponsors dragen een steentje bij. Het centrale thema van de inzending is zeer Hol lands van aard, namelijk „Ne derland en de buitenlandse handel". Een werkgroep, waarin de Ne derlandse Museumvereniging, het Landelijk Contact van Mu seumconsulenten en de Stich ting Museumjaarkaart zijn vertegenwoordigd, bereidt de inzending voor in samenwer king met tien heel verschillen de musea. De meewerkende musea zijn Het Amsterdams Historisch Museum, het Mari tiem Museum, het Rijksmu seum, het Textielmuseum, het Nederlands Openluchtmu seum, het Zuiderzeemuseum, Museum De Waag, het Spoor wegmuseum, het Tropenmu seum en het Fries Museum. De Rijksdienst Beeldende Kunst coördineert de zaak. De beurs is niet alleen gericht op museummedewerkers en anderen die zich professioneel met presentatie bezighouden, maar ook op de toeristenindu strie en het museumpubliek. De beurs biedt bovendien de kans aan Nederlandse musea om zich te presenteren als partner voor internationale sa menwerking, aldus het minis- „Nederland als 'museumland' kenmerkt zich door een grote S 05 f* 5VOC progr verscheidenheid aa^or De beursbezoeker ktMet rijs kennis maken mkachti ze waarop Nederlanot5.0ï seumschatten aan hè toont en ook met u»,404 derlandse ontwikkel^ nut het Deltaplan voor ©n P houd en de museumjfi: 16' Total Design bv gee^^ derlandse inzending iboe(< Ineke Stroukcn Er worden nog steeds kwalijke conserveermid delen in limonadesiroop verwerkt, terwijl dit he lemaal niet nodig is. Ook bevatten de siropen nog te vaak kleurstoffen. Dit meent Konsumenten Kontakt (KK) naar aanleiding van een onderzoek, dat ze gehouden heeft naar de samenstelling van diverse merken siroop. Konsumenten Kontakt onder zocht 11 merken limonadesi roop, 10 merken vruchtenli monadesiroop en 4 merken ingedikt vruchtensap. Met name in limonadesiroop werd het omstreden conserveer middel benzoëzuur aangetrof fen (Raak, Spar, Ons Huis merk). Kinderen kunnen als reactie op deze stof extra druk worden. Ook mensen met ast ma of netelroos reageren vaak op benzoëzuur. De stof werd ook in enkele merken vruch tenlimonadesiroop gevonden (bijvoorbeeld Roosvicé) Kleurstoffen Kleurstoffen als tartrazine (E102) en oranjegeel (El 10) werden alleen in limonadesi- roóp aangetroffen. Mensen die bijvoorbeeld gevoelig zijn voor aspirine kunnen hier overgevoelig voor zijn. De aangetroffen stoffen blijven in alle gevallen beneden de wettelijke toegestane norm. De ingedikte vruchtensappen bevatten geen enkele kleur-of conserveerstof. Volgens KK is toevoeging van conserveermiddelen overbodig, nu gebleken is dat de ene producent wel en de ander niet gebruik maakt van conserveermiddelen. Het slimste tentje van Ne derland: zo noemt 'uitvin der' H. Maessen uit Zoe- terwoude zijn nieuwste vinding, de FoldiBeach. Een half tentje voor het strand dat in een hand omdraai verandert van een tas in een gestreepte overkapping, die ideaal is om onder af te koelen bij te felle zon. „En geen gemodder meer met handdoeken of te kleine para solletjes om de baby tegen verbranding te beschermen", zegt Maessen enthousiast. Er kleeft één maar aan de Foldi Beach: wie het tentje even on bewaakt laat staan om te gaan zwemmen, loopt grote kans bij een vlaagje wind de tent naast zich te zien drijven. „Ja dat klopt, met een beetje wind gaan ze zo de lucht in beaamt Maessen vrolijk. „Dan kan ik er weer wat meer ver kopen! Maar serieus: er zitten zijzakken in die je met zand of met zware voorwerpen Zo strak staat het strandtentje in de folder... kunt vullen, dan staat-ie zo vast als een huis. Met wind kracht vijf bleef hij bij mij ten minste nog prima staan". Ter illustratie van zijn uitvin ding stuurt Maessen kleurige foldertjes met het persbericht FOTO: PR mee én zwartwit-foto's. Op het foldertje demonstreert een blonde, goed geproportioneer de dame het tentje, dat uiterst strak opgezet staat. Wat een tegenstelling met de gezellige familiefoto van de familie Maessen op het Hollandse strand. Moeder en drie zoon tjes kruipen onder de krom getrokken luifel, die gestut wordt, door een 'fundament' van zand in de zijzakken. Daarvan is niets te zien op de showfoto: ongetwijfeld zijn daar haringen of iets derge lijks aan te pas gekomen. Op het foldertje staat ook dat de FoldiBeach ook te gebrui ken is als windscherm: 'U zet de FoldiBeach gewoon op zijn kant'. Maar hoe zit dat dan met die zijzakken? Die func tioneren dan toch niet meer? Maessen: „Ik moet eerlijk zijn: er worden geen stokken en haringen bij geleverd om 'm stevig rechtop te zetten". Het vrolijke tentje bestaat uit waterdicht materiaal (gemak kelijk bij een plotselinge stort bui) en flexibele kunststof stokken die al in het doek verwerkt zitten. Met wat ver nuftig opvouwwerk past het tentje als het goed is weer in de tas van vijftig centimeter doorsnee. De FoldiBeach weegt twee kilo, kost 198 gul den en is verkrijgbaar via handelsonderneming Maes sen: 071-416997. Tennisliefhebbers ken nen ongetwijfeld de heet gebakerdheid van John McEnroe als het gaat om scheidsrechterlijke beslis singen. Wie zelf tennist weet dat er ook in vriendschappelijke partij tjes de nodige discussies kunnen voorkomen, bij voorbeeld over de pun tentelling. De scoreteller, die Verta in Vught op de markt brengt, zou onenigheid over het aan tal punten moeten voorko men. Op de teller, die om de pols van de 'vrije hand' moet worden gedragen, kunnen de punten, games en sets bij wor den gehouden. Het is een langwerpig apparaatje met blauwe en rode schuifjes dat vastzit op een polsbandje. De blauwe schuifjes moeten naar beneden worden geschoven als de 'eigen partij' een punt maakt, de rode schuifjes als de tegenstander winst heeft geboekt. Volgens de fabrikant is het een handig apparaatje voor de beginnende tennisser, omdat het „in het begin moeilijk is te spelen en tegelijkertijd de stand in de gaten te houden". Voor gevorderden zou de sco reteller als voordeel hebben dat de discussie over de pun tentelling tot het minimum wordt beperkt. Het is een mooie zonnige dag als we de scoreteller op de tennisbaan testen. Niets staat ons in de weg om aan een fij ne tennispartij te beginnen. Maar zonder dat er nog maar een bal is geslagen, ontstaat er al een discussie. Wie neemt de teller? En daarbij belanden we meteen bij één van de na delen van dit nieuwe produkt. Want degene die de teller neemt, mag geen fouten ma ken in de telling, of dat nou onbewust of bewust gebeurt. Na tien minuten tennissen, wordt om de stand gevraagd. Normaal wordt die hardop ge roepen, maar nu verzet wordt alleen maar de teller verzet. Weer een nadeel van dit nieu we artikel dus. Op het einde van de eerste set bewijst de teller echter eens goed zijn 'waarde'. De stand is volgens de een en het appa raat 40-15. De tegenstander beweert echter dat het game- winst voor hem is, ondanks het feit dat de teller iets an ders aangeeft. „Je hebt hem gewoon verkeerd verzet," wordt er gezegd. Hoezo wordt de discussie over de punten telling tot een minimum be perkt?! Zoiets zal je maar in een belangrijke wedstrijd overkomen. Op de scoreteller kan naast het aantal punten per game, ook het aantal ga mes en sets bij gehouden wor den. Het zal echter vaak zo zijn dat het aantal games en sets op een scorebord op de baan kan worden aangege ven. Wie met tennissen begint, moet inderdaad aan veel din gen denken. Maar misschien is het toch maar beter om de 16.0C TT ®)T1 18 0: Iü fij en andere gebruiken tondgcbtxme 'Beschuit met muisjes': een leuk cadeautje voor aanstaan de ouders. FOTO: PR Bakerpraatjes Iemand in de luren (luiers) leggen, heetgebakerd zijn, de bakermat: dat zijn allemaal uitdrukkingen die te maken hebben met oude gebruiken rond de geboorte. Ineke Strouken, directeur van het Informatiecentrum Volkscul tuur in Utrecht, praatte met ruim tweehonderd vrouwen van tachtig jaar en ouder, die haar precies vertelden hoe het vroeger toeging in de kraam tijd. Ze verwerkte een en an der in haar boekje 'Beschuit met muisjes', dat is versche nen bij uitgeverij Kosmos (14,95 gulden). Over beschuit lezen we dat het al heel lang de lekkernij is voor feestelijke gelegenheden. De muisjes, symbool voor de vruchtbaar heid, kwamen er later bij. Ze waren van aniis met een sui kerlaagje, omdat anijs goed zou zijn voor het 'zog'. Vrij recent heeft de Hoge Raad beslist dat het zogenaaente opa-testament' is toegestaan. Met behulp van een dergel nrubr ment kan het verschuldigde successierecht bij overlijden actu erflater worden beperkt. Ien In het hierna volgende zien we hoe zo'n testament werkiac u tateur (de grootouder) bepaalt in zijn testament dat aan deel van ieder van zijn kinderen de last verbonden wBRTN aan hun kinderen (de kleinkinderen) een vordering!30 1 schuldig te erkennen. Deze vorderingen zijn pas opeisbar3^1 beide ouders (van de kleinkinderen) zijn overleden, j wordt bereikt dat de verkrijging van de kinderen voor|(BRT cessierecht verkleind wordt zonder dat zij hier tijdens hl Radi last van hebben. Welke zijn nu de fiscale consequentiesPock 'Ik-opa-testament'? p330 Op het moment van overlijden van de grootouder moetmRT| tante waarde bepaald worden van de vordering die de lberg deren op hun ouders verkrijgen. De kleinkinderen moetfleeMf moment dat de grootouder overlijdt, successierechten DPer< over deze contante waarde van de vordering. Voor de oii16"0 kinderen) is deze contante waarde van de vordering eeii die ze op hun deel van de verkrijging in mindering mogh gen. Het fiscale voordeel van deze 'Ik-opa-clausule' is dal gressie van het successierechttarief wordt gematigd. I Immers, de nalatenschapo wordt op deze manier over rl genamen verdeeld (niet alleen de kinderen, maar ook J kinderen erven). Bovendien hoeven, bij het overlijden kinderen (de ouders), de kleinkinderen over het verschl de nominale waarde van de vordering en de contante van de vordering geen successierechten te betalen. Men dient er wel op bedacht te zijn dat bij een verkrijg kleinkinderen het successierechttarief met 60% wordt v| De 'Ik-opa-clausule' is dan ook alleen voordelig voor een ging tot een bepaald bedrag. In feite moet in iedere sitij optimale bedrag berekend worden. Verder moet men zich realiseren dat onder omstandighe dergelijke clausule inbreuk kan maken op de legitienj van de kinderen (te weten de ouders). (De auteur is werkzaam bij Coopers Lybrand Belast seurs) De scoreteller voor tennissers: handiger thuis dan op de baan. FOTO: PR scoreteller ook als beginner niet te gebruiken en de stand te leren onthouden. Want het kan weieens voorkomen dat gevorderde tennissers niet met de teller willen spelen, vanwege bovengenoemde be zwaren. De score teller kan overigens wel handig zijn om thuis op de standen te oefe nen. Wie dat wil doen, kan daarbij bij voorbeeld gebruik maken van de tenniswedstrij den op tv. De score-teller kost 24,95 gul den. Informatie over ver koopadressen is verkrijgbaar bij Verta in Vught, telefoon 073 - 579.130. n ar Jl De meeste doe-het-zelf- zaken hebben hun assor timent produkten waarin tropisch hardhout is ver werkt nog niet aangepast. Evenmin is voldoende naar alternatieven ge zocht. Deze conclusie trekt Konsumenten Kon takt na gesprekken met de Vereniging van Doe- het-zelf-ketens. Zoals bekend is de houtkap een enorme bedreiging voor het tropisch regenwoud. Eind 1990 constateerde KK al dat er in feite vanuit de doe-het- zelf-winkels weinig gedaan wordt om het milieu te be schermen. Tropisch hardhout vormt nog steeds de hoofd moot bij het aanbod van deu ren, plaatwerk en afwerkla- tjes, ondanks de toezeggingen van zaken nieuwe stappen te ondernemen om het aandeel tropisch hout te verminderen. Een kleine verbetering valt te bespeuren met betrekking tot de consumentenvoorlichting. Hier en daar verir winkel dat het u tropische houtsoort. Mi Gamma doet concrete|||0 in deze richting. Milieufolder Dit bedrijf zal ook t folder uitgeven waaT gesties gegeven worcL alternatieven. De andta r het-zelf-ketens herhaT eerder gedane toezeï Over een half jaar wd vorderingen opnieuw Vereniging besproker

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12