Eiartoe een bloemenwereldje aan Sleutelbloemlaan kan leiden „Het moet nou maar eens afgelopen zijn^ DUIN- EN BOLLENSTREEK LANGS OMWEGEN piepen et Reconstructie wegen De Klip „laaSou/tcwt DINSDAG 23 JULI 1991 11 IEDER EN DOCHTER YLONKA ONTLOPEN ELKAAR NIET ZOVEEL IN KUNST dels zijn we elf jaar geworden sinds eerste ontmoeting, lar zijn sinds 1980 .Jngemakken bijgeko- vaardoor de kunste niet meer zo rap uit tten kan. Maar voor 'erige was ik giste- ip bekend terrein temperaturen die subtropische waar varen. Het is bijna ns beter toeven dan de oostelijke zoom ,eiderdorps Voorhof, je lager zit dan de swetering op boe- ;il en waar in een elle brede sloot een hoenenfamilie van t oever rond- jie onder het gepiep 1 drie baby-hoentjes rode kopjes die door een eenden- de heen er wat ;s aangeleerde kunst te zien gaven, unstenares was in kkelijke) ruste, in an haar tuinhoekjes, loeg overwoekerd de weelderige groei )ostindische Kers en klaproosjes. Oostin- maar niet doof; het ïeel goed bij Trudie a Rector-Wilhel- die ooit op Oost geboren werd en imjuisuit de liefde voor azjat groeit en bloeit j .reeg en deze gees- !nsuding haar leven gecultiveerd heeft. rude kikkers die zij ,hel dragen daaraan bij. IgTlonka heeft wat afge smet collages van bloe- Jit eigen tuin. Ylonka dat was elf jaar gele- ncjg een artieste die hon- t kon praten terwijl en en kennissen langs Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou wil len tegenkomen. Ik ben be reikbaar via telefoonnummer 071 -144046. door TON PIETERS haar in verschillende vakken verdeelde paradijsje liepen en als om strijd de stand van haar boterbloemen, speen kruid, madelief en dotter bloem, met uitschieters naar de tomatenplant, de bottende rozen, de judaspenning en cle matis prezen, en haar alle ple zier van het leven toewen sten. Loop eens bij vrouwe Rector langs en je ziet wat de natuur onder haar toewijding vermag. Zo was het en is het nog steeds. Maar ze mat niet meer zelf haar eigen stoelen en loopt ook niet meer de wit te stranden af op zoek naar aangespoeld wrak- of ander hout. FLower lady Dat was de tijd van Ylonka: artistieke bloemen, creaties collages; hobby-home-studio, gevestigd aan de Sleutel- bloemzoom, waar Leiderdorp wordt opgestuwd in de gefor ceerde vaart der exotische naamgeving. „Alleen moet je uitkijken, dat je niet door de jeugd, aan de zoom of daar buiten, met fietsen en andere voertuigen onderuit wordt ge haald. Het jonge (en ook ou dere) volkje is hier niet zo ge disciplineerd als in Amerika, waar ik een tijdlang gewoond heb op Long Island, onder de rook van New York, waar de hele dag lang de vliegtuigen op hun transatlantische routes over kwamen. Ik stond daar bekend als de flower lady, de bloemendame". Ylonka Rec tor geniet nog steeds van haar aanplant, die ze destijds in Leiderdorp ving binnen pas separtout, glas en lijst. Maar de jaren brachten de onge makken met zich mee en nu willen de benen en de handen niet meer wat Ylonka er altijd mee heeft gedaan. „De mensen die hier langslo pen genieten nog steeds van mijn schattige plekjes. Ook de mensen van Mooi Leiderdorp, die een paar keer per jaar de tuinen in de gemeente inspec teren, wat me een paar keer een prijs heeft opgeleverd". In '80 werd de hitte van de dag in de loggia van Ylonka nog bestreden met de ijskoude mixture van uitgeperste ci troen, appelsien en grapefruit, tot een zekere excellence ge bracht met een geringe dosis whisky, of wellicht was het Bourbon, zoals de Amerika nen dat willen. Gisteren, evenwel, was het thee. Maar die moet je bij lady Rector nok niet uitvlakken. gen en getuigenissen die deze extroverte vrouw onvermin derd prijsgeeft aan nieuwsgie rige passanten en bezoekers. Ja, het was een vitale vrouw met kunstzinnige invallen die op exposities in de omtrek de aandacht vroegen. Jammer, maar de Japanse nachtegaal Pia (Spaans voor denneappel- tje) is er niet meer om ver- zoeknummertjes te fluiten. Maar ik heb ze nog gehoord, destijds, die deuntjes. Op Long Island had ze tulpen „met kelken zo groot als een soepkop. Dat maakte wel in druk". Holland made. Ook al dachten die Amerikanen dat Holland ergens in de buurt van Zweden lag. Collages Bij Ylonka ontkom je niet aan een exposé van het verleden. Ze kwam ter wereld in een wereld van smaragd, op Oost- Java, waar haar vader Wil helmus kapitein bij de Ko ninklijke Pakketvaart Maat schappij was. Maleis was haar moedertaal. Toen ze 12 was vertrok ze naar Nederland en trouwde op haar 19e met een in haar leven gekomen graaf von Zeppelin. Daar moet toen iets scheef zijn gegaan, en nu niet meer relevant, want sinds '63 woonde ze met een andere echtgenoot, Rector ge heten, in Amerika. „Daar stopte ik de flora in boeken en ging collages van bloemen, maken. Tien jaar Amerika, en maar reizen; hondjes en poes mee in de wagen en overal bloemen plukken, tot in Mexico toe". De Rectors ver huisden naar Spanje, waar Ylonka vijf jaar lang woonde in de droogte en hitte en er de betovering van zoele, ja moge lijk zwoele nachten leerde kennen. Daar heeft ze het tsjirpen van krekels en sprinkhanen leren waarderen en misschien zich wel eigen gemaakt. In '70, nadat zij haar man had verloren, kwam ze terug naar Nederland. Voorgoed. Ze ging naar Leiderdorp, waar haar dochter, een Ylona von Zep pelin, toen al woonde. Ylonka Rector bleef levensblij en leg de paardebloemen op zijde uit Lyon. „Ik kan je wel duizend dingen laten zien", zei ze elf jaar geleden tegen mij. Een maand daarop had ze haar eerste tentoonstelling in Ne derland, in Warmond bij gale rie De Pomp, bij Clara. En ze exposeerde verder, in Ley- thenrode, in De Muzenhof in Leiderdorp. Steeds weer trof haar begaan zijn met de na tuur: „Ik ben groot geworden tussen de apen op Oost-Ja va". Dat zou je overigens niet zeg gen, als je met Ylonka Rector- Wilhelmus praat, terwijl de hommels zowat alle mondin gen van de Oostindische kers in de opstallen aandoen. „Ik ben soms eerder wakker dan de hommels, die een nacht in zo'n bloem hebben doorge bracht". De flower lady van Long Is land, met Queens en The Bronx in het verschiet, heeft een kleurrijk en boeiend le ven geleid. Ze teert daar graag op. Nee, ze was geen shady lady of Shady Lane, maar leefde liever bij zilveren en gouden grassen uit haar zoomse tuintjes. En wat treft het nu bijzonder! Er is een nieuwe Ylonka, een dochter, die de faam en de kleuren van haar moeder achterna is gegaan. Ylonka Weller-von Zeppelin (van '41) schept op haar beurt bloemen in aqua rel. Het is het bloed dat zich niet verloochent. Vorig jaar exposeerde dochter Ylonka voor het eerst in Leythenrode en verkocht toen bijna alle 14 ingezonden werken. Een suc ces dus van heb ik jou daar. Ylonka de jongere begon in '89 bij Ars in Leiden, bij Peter van Duivenvoorden. „Ik zat toen zonder baan en moest toch wat", vertelde ze. „Maar ik wilde iets dynamischer en verfijnder, bloemen vooral", aldus de voormalige welfare werkster. Welnu, op 15 no vember a.s. stelt zij haar werk haar man heeft er al wat foto's van gemaakt, maar hij moet „zich op dat gebied ook nog wat ontwikkelen" op- Ylonka in duplo: moeder en dochter die het in bloemen zeggen. nieuw ten toon. Op haar ver jaardag nota bene, een kroon jaar dat onder de patronage van Abrahams vrije vrouw Sara gesteld is. Het worden bloemen met aquarellen, of aquarellen met bloemen. „Ik heb een tijdlang in bloemen- zaken gewerkt". Haar moeder Ylonka de oudere zag het trouwens al toen haar dochter een iaar of 14 was: „Dat kind FOTO: WIM VAN NOORT kan het". Het ging toen nog om schilderijtjes met vissen. Laten we de naam Ylonka in ere houden. koij leek wordt de \üLS Deplzesdaagse noden. Verslaggever v>an Wees maakt urjks een stukje ict.ljn belevenissen n pe tocht. De eerste anring gaat over de de Iran Hoek van Sluid naar 1 1S- )gefiaar- it. eer hij k.arl ij. i het zijn? Griep? Een - ole ontsteking? Of toch iet Dat laatste lijkt uitge- uminders zou die vuurto- -enh Scheveningen veel Ïichterbij komen dan val is. Wat het ook is, t. Hoe snel ik ook het 'Pg4n voor het andere Hoijlaarbij fors gehinderd wv| zand, badmintonnen- wajasten en torens bou- antjoost, ik lijk geen me- ca» schieten. 1 dat wandelen langs |nd leuk was? Ik. De "jg, zei ik. De stilte, het Jan de zee, de beper- 1 "ft het blikveld tot zand, 1 duinen, goh, wat leek dag eerder nog aan- jk. Maar nu.... Wat nou Lopen is gewoon lo- "ene been voor het an- 1 op het strand is dat hetzelfde. Nou ja, niet 3pgll dus. Het strand, in ctebnnering dicht bij zee, iwofis redelijk te belopen, Rijnl omgeploegd. Eb was P!d als ik er niet was, rs ji lijkt het aldoor wel i m| ruisen van de zee? bas] - m a; er WESTVLIETWEG STEEDS ZONDER STROOM Niks hoor ik ervan. Een schril gekrijs, geproduceerd uit tien duizenden kelen, dat is wat ik hoor. Zand, water en duinen? Alleen het eerste en laatste stuk, want zoals bekend is er bij Kijkduin en Scheveningen geen duin te bekennen. Maar ach, wat klaag ik. Op het moment dat ik dit schrijf zit de eerste dag, de langste van de Strandzesdaagse, er alweer op. Een hemeltergende tocht, 28 kilometer volgens de organisa tie, minstens 40 volgens mij.' En vandaag was het toevallig mooi weer. Dat kan in Neder land toch geen week duren, dus zie ik de rest van de tocht alleen maar zand en zee, een enkel duin en hoor ik het ge ruis van de zee. ctieu GSI gesil 'oor TT leiden in (Prijzen slachtrunderen per vaht gewicht zonder nier en uarklusief BTW (Volgens PVV): d0lachtrunderen 603, waarvan i ,,„100. Mannelijk Super 8,65- 1 Yjielijk extra kwal. 7,60-8,65, meie kwal. 6.90-7,60. Handel eeni prijzen iets lager. Manne- vjal- 6,00-6,90, mannelijk 3e 1pt 5-6,00. Handel redelijk en L1 Ijk. Vrouwelijk Super 8,60, ooujextra kwal. 7,25, vrouwelijk ft d,70. Handel redelijk en prij- alt Vrouwelijk 2e kwal. 4,95, pgej3e kwal. 4,50 en worstkwa- Handel rustig en prijzen» J 4o, r/ol{ a aa w]eltermijnmarkt skoriAM lphtomm werden voor levering nina contracten verhandeld te- [0 - f 24,00. De stemming fclijks prijshoudend. Twee gewonden bij botsing op fietspad NOORDWIJKERHOUT Bij een aanrijding die gistermid dag plaatsvond tussen een fiet ser en een bromfietser in Noordwijkerhout, zijn beiden gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op het fietspad ter hoogte van de splitsing tussen Langevelder- weg en Duinschoten. De fiet ser, een 35-jarige Sassenhei- mer, kwam in aanraking met de bromfietser, een 24-jarige Noordwijkerhouter, toen deze van de weg het fietspad op reed. Beiden werden met rug- en beenletsel naar het AZL vervoerd. Tentoonstelling in Antoniushove LEIDSCHENDAM De bedrijven en bewoners aan de Westvlietweg (bij Drievliet) zijn de stroom storingen beu. „Het moet nou maar eens afgelopen zijn", zegt mevrouw De Vet. Gisteren hebben ze weer bijna anderhalf uur zonder elektriciteit geze ten. Toen gisterochtend de stroom voor de zoveelste keer uitviel, belde mevrouw De Vet voor de zoveelste keer met het energiebedrijf van de gemeen te. „Mevrouw, reageer toch niet zo neurotisch, werd er ge zegd. Maar ik ben het gewoon zat", aldus de Leidschendamse. Het gedeelte van de Westvliet weg tegenover het Voorburgse 'Huygensmuseum is keer op keer de dupe van langdurige .stroomstoringen. Sinds 29 no vember vorig jaar is het al ne gen keer voorgekomen dat be drijven soms uren achtereen noodgedwongen stil liggen, omdat er geen electriciteit is. De aanleg van een nieuwe ka bel zou dé oplossing zijn voor het probleem. Maar daar moet de gemeente voor zorgen, en die doet weinig. Alleen heel af en toe wordt een klein stukje van de kabel vervangen. Theo Barbier van System Lights, een bedrijf in belichtingsappa- ratuur, denkt dat dit weinig nut heeft. „Steeds weer een klein stukje vervangen bete kent dat daar waar de boel aan elkaar wordt gelast, nieuwe zwakke plekken ontstaan. Ge woon een hele nieuwe kabel, dan zijn we van het gedoe af". Gekwakkel Mevrouw De Vet voelt zich meer dan ellendig onder de storingen. Niet alleen omdat haar eigen grond- en mestbe- drijf eronder lijdt, maar meer nog vanwege de last voor de' ondernemers die bedrijfsruim te huren op het terrein van haar en haar echtgenoot. Ze is bang dat de ondernemers het gekwakkel met de stroom voorziening zó spuugzat wor den dat ze gaan uitkijken naar een andere ruimte. Aan weggaan denkt Theo Bar bier van System Light voorlo pig nog niet, hoewel hij de sto ringen wel flink zat is. De on dernemer huurt sinds eind vo rig jaar een deel van de enor me loods op het terrein van de familie de Vet. Hij speelt in middels met de gedachte om via een rechtszaak tegen de gemeente de beschikking te krijgen over een stroomgene rator. „Als ze die kabel niet willen vernieuwen moet er maar een generator komen. Dan kunnen we daar op terug vallen als de stroom uitvalt. Maar zo'n ding kost wel tien duizenden guldens". Ook de zoon van het echtpaar de Vet baalt stevig. In de loods van Zijn ouders heeft hij een eigen taugehkwekerij. Toen de stroom laatst bijna vijf uur uit viel kon hij de hele oogst weg gooien. Het betekende een verlies van meer dan 1500 gul den. De rekening stuurde hij naar de gemeente. Maanden later kreeg hij een brief terug met de mededeling dat de ge meente zich niet aansprakelijk achtte voor de geleden schade. Theo Barbier van System Light kan ervan meepraten. Een bedrijf dat belichtingsap- paratuur produceert, verkoopt en verhuurt is nergens meer zonder stroom. „Telefoon, fax, computers, niets doet het meer. En solderen en lampen uittesten voor ze naar de klant gaan, kun je ook vergeten. Ach, het levert allemaal onno dige vertraging op". Riool Na jarenlang vragen om een. nieuwe electriciteitskabel kan mevrouw de Vet er met haar pet niet meer bij. „Voor veel dingen heeft de gemeente mil joenen over, maar een nieuwe kabel kan er niet van af". Ze vindt dat de woningen en be drijven aan de Westvlietweg er toch al bekaaid af komen. „We hebben hier niet eens een riool, alles belandt hier recht streeks in de sloot. De aanleg van riolering wordt steeds maar uitgesteld". Toch staat een nieuwe electri citeitskabel bovenaan het ver langlijstje. Niet telkens een klein stukje nieuwe kabel, zo als nu gebeurt, maar een volle dig exemplaar. „Het is net als met slechte kousen. Je stopt ze een paar keer, maar op een ge geven moment moet je ze weg gooien en een nieuw paar ko pen". werken: Een olieverf van Pieter de LEIDSCHENDAM Een tentoonstelling van werk van drie kunstenaars in het zie kenhuis Sint Antoniushoeve in Leidschendam is tot en met 27 augustus te zien in de hal van de poliklinieken van het ziekenhuis. Josephine Kort- man-Hilders toont beeldhouw werk en gemengde techniek, Pieter De Vriese olieverven en Adriaan Philipszoon aquarel en sepia. Kortman schildert abstract, maar de laatste jaren legt zij het accent meer op boetseren en beeldhoüwen. Zij woont in Voorburg. De Vriese en Philipszoon zijn KNO-spe- cialisten, de eerste in het AMC in Amsterdam en Philipszoon in Antoniushove, en leden van „Met Pincet en Penseel". Jongetje (4) valt door ruit VOORSCHOTEN Een vier- jarig jongetje uit Voorschoten liep gistermiddag snijwonden aan zijn armen op toen hij te hard op een ruit drukte en deze brak. Het ongeluk ge beurde in de woning van het jongetje aan de Rouboslaan in Voorschoten. Het slachtoffertje werd ter behandeling overge bracht naar het AZL. WASSENAAR Het stuk weg naar het strand tussen de Pieter Postlaan en de Klip in Wassenaar wordt gerecon strueerd. Het fietspad zal op nieuw worden aangelegd, evenals een grotere afschei ding tussen de autoweg en het fietspad. Hiervoor zal de as van de weg verlegd worden in de richting van Rijksdorp ten koste van het daar liggende voetpad. Bij de zijwegen zullen verkeerseilandjes worden aan gelegd en andere voorzienin gen worden getroffen om het verkeer veiliger te maken en de snelheid van het autover keer af te remmen. Het pro ject, dat 196.000 gulden kost, wordt uitgevoerd door Zwam- merdam BV Wegenbouw uit Bodegraven. Wielrenner onwel HOOGMADE Een 24-jarige wielrenner uit Alphen aan den Rijn kwam gistermiddag in Hoogmade met zijn fiets ten val toen hij onwel werd. Bij de val liep de man enkele schaaf wonden op. Hij is voor contro le overgebracht naar het AZL.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11