KIL wil op drie plaatsen stad huiswerk begeleiding LEIDEN OMGEVING B en W Warmond op de vingers getikt )udekerks feest groot succes TOERIST INLEIDEN -HaeScm/uwl MAANDAG 22 JULI 1991 7- ntievreugde ld op fietsen K AAN DEN RIJN ngeren van 17 en 20 uit Bodegraven waren "!cht van vrijdag op za- J blij dat hun vakantie I30onnen dat ze bij het 3.0 n Alphen twaalf fiet- 90 lielden. Een van de q|1 ers bogen ze vakkun- Teen boom. Bovendien ze twee ruiten in van N($vkeet. Rond tien voor •d de vreugde bedor- de politie. een woordvoerder t tweetal gezegd dat angerichte schade wil Jongeren proberen met auto gevel Madonna te rammen ALPHEN AAN DEN RIJN Twee nog onbeken de jongeren hebben vrijdagnacht geprobeerd met een witte Citroen BX de gevel van jongerencen trum Madonna aan De Bijlen in Alphen te ram men. Dat mislukte. Wel reden ze tot woede van andere bezoekers over vijftien fietsen heen die voor de deur stonden. Het tweetal was rond half drie uit het jongeren centrum gezet omdat ze andere bezoekers lastig vielen. Kort daarna kwamen ze met de auto terug om wraak te nemen. Nadat ze over de fietsen wa ren heengereden kwamen andere bezoekers naar buiten die onder andere met barkrukken insloegen op de auto. De identiteit van het tweetal en het kenteken van de auto zijn niet bekend bij de poli tie. Toch verwacht een woordvoerder dat ze snel zullen zijn opgespoord. „We hebben een aantal aanwijzingen". Grote belangstelling voor kerkenwandeling LEIDEN Enkele honderden mensen uit Leiden, de regio maar ook uit Limburg en Drenthe hebben afgelopen zaterdag de wandeling langs zes Leidse kerken meegemaakt. De rondgang was georganis- serd door een samenwerkingsverband van de ker ken zelf, VVV, Gilde Leiden en de Stichting Or- gelstad Leiden. In de voorgaande twee weekein den eerder deze maand trokken al zeker 500 men sen langs de kerken. Komende zaterdag is het de laatste maal dat de rondwandeling onder leiding van een gids kan worden gemaakt. In de Waalse Kerk kan op het orgel worden gespeeld, in de Pie terskerk kan de trans worden beklommen. De an dere deelnemende kerken zijn de Hartebrugskerk, de Hooglandse Kerk, de Lokhorstkerk en de Mare- kerk. De zes kerkgebouwen zijn dan van elf tot vier uur geopend. Groen Links eist vergunning voor vuiloverslag Haagweg LEIDEN Voor het overslaan van afval op een terrein aan de Haag- weg in Leiden moet op zo kort mogelijke termijn vergunning worden aangevraagd. Het Provinciaal Afvalverwerkingsbedrijf (Proav), de ex ploitant van de vuiloverslag, moet juist omdat zij een provinciaal be drijf is de uiterste zorgvuldigheid in acht nemen, zo stelt C. Van Laar- Graven, lid van Provinciale Staten voor Groen Links, in een brief aan gedeputeerde I. Günther. Juist de Proav moet de schijn mijden dat zij om die reden soepeler wordt behandeld dan niet-provinciale onderne mingen. Van Laar-Graven wil van Gedeputeerde Staten weten of voor de vui loverslag een vergunning verplicht is, en als dat zo is waarom de acti viteiten Dij het Leidse vuiloverslagstation dan niet zijn stopgezet nu de Proav weigert de benodigde vergunning aan te vragen. Verder wil Van Laar-Graven van GS horen of de Proav haar activitei ten mag continueren als ze blijft weigeren om een vergunning aan te vragen en of de situatie zich leent voor een gedoogbeleid. Volgens de fractie van Groen Links zijn er belangen van derden in het geding. Man probeert gestolen camera's te verkopen WASSENAAR Een 21-jarige man uit het Gel derse Zelhem is vrijdagavond door de politie in de kraag gevat toen hij bij een fotohandel in Wasse naar een gestolen camera probeerde te verkopen. De man kwam rond half acht 's avonds de winkel binnen en bood een fototoestel te koop aan. De winkelier vertrouwde het zaakje niet en belde de politie. Die trof in de auto van de man nog tien foto- en videocamera's aan, alle afkomstig van diefstal. Inmiddels was de politie in Doetinchem ingeschakeld, die in een caravan van de man nog meer fotocamera's vond met een totale waarde van rond de 40.000 gulden. De man heeft bij zijn aan houding de diefstallen bekend en werd kort daar na overgedragen aan de politie van het Gelderse Doetinchem. ECTEUR WIJST FUSIE MET WELZIJN NIET AF UE ROSO 1 (N Op drie pun- ~'*de stad wil SKIL ïg Sociaal Kultu- ferk in Leiden) kbegeleiding gaan in de Slaagh- '°lj 6 Stevenshof en in trum. Dat staat in '°-j|fdlijnennota voor DL (a K. Schouten, direc- de stichting voor so- Lireel werk, is de be- huiswerkbegelei- jgjgroot. „Vooral alloch- )(ideren hebben die >t begeleiding nodig, lochtonen zie je een 'al in het eerste jaar idelbare school. Juist mee geholpen". Een eerder verzoek vanuit het sociaal-cultureel werk om huiswerkbegeleiding op te zet ten, strandde op het gemeente bestuur. Schouten: „Die was en is ervan overtuigd dat huis werkbegeleiding een taak is die scholen op zich moeten ne men". Onder verwijzing naar een onderzoek naar de beste organisatievorm van huis werkbegeleiding wees de ge meente een eerdere subsi dieaanvraag van de kant van de sociaal-culturele instellin gen af. SKIL laat zich daar door niet afschrikken. „We vragen hiervoor opnieuw een subsidie van 145.000 gulden aan". Touwtjes De stichting bestaat pas sinds 1 januari 1990 en verenigde van af die datum veertien afzon derlijke stichtingen die het so ciaal-cultureel werk in de wij ken organiseerden. Om de kennis en menskracht in de afzonderlijke organisaties effi ciënter te gebruiken, werd tot de oprichting van een over koepelend orgaan besloten, dat overigens niet de pretenties heeft de touwtjes in handen te hebben. Aan het uitzetten van inhou delijke beleidslijnen is SKIL nog niet eens toegekomen. De stichting bracht vorig jaar een beleidsnota uit waarin aan het samengaan van de oorspron kelijke veertien stichtingen absolute prioriteit werd gege ven. Ook in de beleidsnotitie voor het volgend jaar ligt nog steeds de nadruk op het fusie proces. Zo moet er meer stede lijk overleg ontstaan in het jongerenwerk, kinderwerk en de kinderopvang. Probleem Aan het kinderwerk kent SKIL grote waarde toe, omdat ook ouders op die manier ken nismaken met het buurtwerk. Kinderen die ouder worden, blijven ook wel hangen bij het buurt- en cliibhuiswerk, is de overtuiging. „Het is de schakel tussen andere activiteiten. Het belang van het kinderwerk is echter enigszins onderge sneeuwd geraakt. Wij streven er wel naar om 20 van de 80 uur in een buurthuis aan kin deractiviteiten te besteden", aldus SKIL-directeur Schou ten. Kinderen verdienen niet in de laatste plaats aandacht omdat uit onderzoek is geble ken dat juist kinderen en tie ners zich schuldig maken aan vandalisme. „Kinderen moeten zich mede verant woordelijk voelen voor de buurt". Op die manier denkt SKIL een bijdrage te kunnen leveren aan de sociale ver nieuwing. Ook de relatie tussen de ver schillende vormen van jonge- renopvang moet duidelijk worden geregeld. Nu bestaat de stedelijk georganiseerde op vang naast de opvang in de buurthuizen, een situatie die nog wel eens tot communica tiestoornissen leidt. Schouten tekent hierbij wel aan dat de opvang van de jeugd in de Ste venshof steeds moeilijker wordt. „Daar is een probleem in de maak. De situatie daar wordt zorgwekkend als er niet snel wordt ingegrepen". Fusie Een fusie tussen de Stichting Welzijn en het SKIL, een sug gestie die wethouder A. van Bochove (welzijn) in één van de laatste commissievergade ringen deed, wijst Schouten niet op voorhand af. Volgens hem heeft Welzijn het mana gement in huis, terwijl SKIL juist aan de basis, het buurt huiswerk, sterk is vertegen woordigd. Een officieel stand punt is echter nog niet gefor muleerd. „Vooral allochtone kinderen hebben die huiswerkbegeleiding nodig. Onder allochtonen zie je een grote uitval in het eerste jaar op de middelbare school. Juist zij zijn ermee geholpen". FOTO: ANP (Ven-ouders n publiek op ■N skerkplein ltj.|Voorbijgangers op <emrskerkplein zijn vrij- vaaiig enige tijd belaagd l0k meeuwen-ouderpaar. Z|Jgde ouders sprongen levaies voor een van hun ekele zijn of haar eerste 'het een valpartij van- ^iterskerk had moeten 1 Vader en moeder abejvielen iedereen aan [buurt van hun kind ïnstpe rust keerde weer Personeel van de dieren- le erin was geslaagd rmi kwart voor vijf het P ven jong te vangen. tie por inbreker twOUDE-RIJNDIJK id: [h poging tot inbraak is irige Hagenaar zater- rond tien uur op het jig^terrein van Zoeter- i6.o()P heterdaad betrapt. ixiligingsbeambte had b ingeschakeld nadat eerinkel hoorde. De d|ljr had een handscan- ak.fich om de politie te )-2o[ afluisteren en om »t: 4 tijdig de benen te lelil|iemen. Hij had echter Ipdjht de informatie van ge? veriiep dit keer via welijbn. WARMOND Burge meester en wethouders van Warmond hebben volgens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland 'zeer onzorgvuldig' gehan deld en een strafbaar feit gepleegd. B en W hadden nooit de bouw van een be drijfshal op het bedrijfs terrein Veerpolder mogen toestaan op de manier zo als het is gegaan. De hal is gebouw.d op een deel van het terrein wat bestemd was voor groenvoorziening. De aanvraag voor bijna 300 vierkante meter bedrijfsruimte was mede daarom in strijd met het geldende bestemmings plan. Ook was er geen vereist voorbereidingsbesluit geno men, was er geen publicatie van de voorgenomen plannen en verzuimde het college toe stemming .van de provincie te vragen. Gedeputeerde Staten, het da gelijks bestuur van de provin cie, zeggen de handelwijze van het Warmondse college af te keuren maar het niet nodig te vinden om streng op te treden. GS schrijven Warmond wel een brief waarin de verontrus ting over 'het gesignaleerd on zorgvuldig handelen' wordt uitgesproken. GS zegt dat als antwoord op vragen van de PvdA-fractieleden bij de pro vincie, C. van der Zalm en E. van Heemst. Verdere actie vindt GS niet nodig omdat de gemeenten zich in het alge meen keurig houden aan de bepalingen van de wet op de ruimtelijke ordening, die in dit geval niet werden nageleefd. Belanghebben die zich door het optreden van het War mondse college direct in hun belangen voelen aangetast, kunnen zelf een civiele proce dure aanspannen tegen de ge meente. Op grond van een ar tikel in het Burgerlijk Wet boek kan een 'onrechtmatige overheidsdaad' worden terug- ERK AAN DEN et barbecuefeest dat ivond in het Hofste- in Koudekerk werd is boven verwach- ipen. De initiatiefne- •chrama en H. Broer ;oveel leuke reacties dat zij het volgend jaar weer organiseren. Via huis-aan-huisfolders was het grootste deel van de Koude- kerkse bevolking van het feest op de hoogte gesteld. Circa 70 mensen gaven hieraan gehoor. „Het was een hele happening", vertelt mevrouw Schrama in een reactie. „Het Hofstedepark is hiervoor een fantastisch park. We hebben alle mede werking gehad van de Ridder hof en de plaatselijke bakker en slager. Er was een zanger en er werd gedanst en polonai se gelopen. Rond tien uur was het feest afgelopen". iENWISKE HET WITTE WIEF „Wat is 'cheese' in het Neder lands vragen mr. and mrs. Harvey from Norwich, England lachend wanneer wij hen willen fotograferen met Molen de Valk op de achtergrond. Voor Engelsen spreken ze al een aardig mondje Nederlands. Ze willen onze taal heel graag le ren, iets wat je toch niet van alle toeristen kunt zeggen, maar ze krijgen er gewoon niet de kans voor. Het lijkt erop dat Nederlanders, of in elk geval de Leidenaren, de toeristen maar al te graag ter wille zijn. „ledereen spreekt hier zo graag Engels. Als we in een winkel staan, stellen we de vra gen zoveel mogelijk in het Ne derlands maar we krijgen altijd antwoord in het Engels". De Harveys zijn naar Leiden gekomen omdat ze hier in een grote stad zitten en er toch ki lometers kunt wandelen. Als wij hen treffen, heeft het echt paar er net een wandeling langs de Leidse singels opzit ten. „We wandelen hier heel veel. Na een voettocht langs de grachten wilden we naar het heempark in Oegstgeest wandelen. Maar we zaten blijk baar aan de verkeerde kant van het water want we hebben het nooit kunnen vinden". Voor wat betreft de Leidse ac tiviteiten vielen de Engelsen met hun neus in de boter: de Lakenfeesten waren bij hun aankomst net begonnen. Daar hebben ze ook erg van geno ten. „Met alle bandjes die in de kroegen speelden, was het erg gezellig hier". Genoeg re denen om een volgende keer terug te komen, kortom. FOTO: WIM VAN NOORT Automobilist met slok op zet wagen tegen mast NOORDWIJK Nooit meer doen, is het devies voor een 35-jarige Katwijker. De man ramde verloor vrijdagavond laat op de Herenweg in Noord- wijk de macht over het stuur, ramde een lichtmast en besloot zijn auto daar maar te laten staan. Oorzaak: de man had een paar borrels te veel op. Toen de politie poolshoogte kwam nemen en de man een ademanalyse afnam, koln het apparaat het maar net aan. Golfslag verrast badgasten langs Haagse kust DEN HAAG Politie en Vrijwillige Reddingsbri gade zijn zondagmiddag langs de Haagse kust 26 keer in actie gekomen om in moeilijkheden verke rende badgasten uit het water te halen. Volgens éen woordvoerder van de Praagse politie zorgde een wind uit het noordwesten in combinatie met sterke ebstroom voor een hevige golfslag, die veel badgas ten verraste. De politie in Katwijk en Noord wijk heeft het afgelopen week einde geen bijzondere pro blemen geconstateerd met de golfslag. De Haagse politie kon veertien keer een geslaagde reddingso peratie uitvoeren; leden van de Haagse Vrijwillige Red dingsbrigade haalden twaalf mensen uit de zee. Negentien keer moest er een boot aan te pas komen om verdwaalde zwemmers op te pikken, in vijf gevallen was een handrei king voldoende en twee keer bood een uitgegooide lijn uit komst. Een vrouw kreeg veel water binnen en werd naar het ziekenhuis gebracht, maar ze hoefde uiteindelijk niet op genomen te worden. Onder de badgasten die in pro blemen kwamen, bevonden zich veel buitenlanders, vooral Engelse toeristen. Een politie woordvoerder verwacht, als het huidige weer aanhoudt, deze week opnieuw problemen met badgasten die te ver in zee gaan. Zonaanbidders en zwem mers worden de komende da gen door middel van in het water geplaatste rode ballen gewaarschuwd zich aan de aanwijzingen van politie en reddingsbrigade te houden en zich niet onnodig in.gevaar te begeven. Op het strand langs de Haagse kust zijn op warme zomerdagen ruim twintig poli tiemensen actief. Daarnaast houdt nog een groot aantal le den van de reddingsbrigade een oogje in het zeil. Bromfietser gewond LEIDEN Met een gecompli ceerde beenbreuk en een sleu telbeenfractuur is zaterdag een bromfietser naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. De 30-jarige Leidenaar reed 's middags rond vijf uur over de Oosterkerkgracht toen ter hoogte van de Waar- dgracht een auto voor hem on verwacht remde. De bromfiet ser slaagde er niet in op tijd te remmen en reed tegen de door een 59-jarige Leidenaar be stuurde auto. Zijn voertuig was na die botsing totaal vernield. Kort plezier van bingoprijs LEIDEN Een Leidse heeft vorige week maar kort plezier gehad van een prijs van 6.000 gulden die zij met bingo won. Afgelopen vrijdagavond werd de voordeur van haar woning geforceerd en is de portemon nee met de 6.000 gulden even als een aantal sieraden gesto len. De vrouw had het geld eerder vorige week gewonnen. Verschillende mensen in haar omgeving waren daarvan op de hoogte. Leimuidense gewond LEIMUIDEN Een 18-jarige vrouw uit Leimuiden heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen nadat zij zater dagochtend door een 20-jarige Leimuidenaar hard in haar ge zicht was geslagen. Ze liep een losse tand en een gescheurde lip op. Het voorval vond plaats in het gebouw van jeugdvere niging de Outsiders aan de Kerklaan. De aanleiding is niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Caravan leeggehaald ALPHEN AAN DEN RIJN De vakantie van een Alphens gezin is dit weekeinde wel bij zonder vervelend begonnen. Aan de Pallasstraat was zater dag de caravan klaargemaakt voor de vakantie die zondag in alle vroegte zou beginnen. De ingepaket caravan werd 's nachts opengebroken en er verdween voor 1400 gulden spullen, waaronder een we reldontvanger, een cassette deck, twee nieuwe slaapzak ken en levensmiddelen. Automobilist rijdt fietser ondersteboven WASSENAAR Een 74-jari- ge automobilist uit Wassenaar heeft gistermiddag rond kwart over vijf een 51-jarige fietsster aangereden. De wilde vanaf de Stoeplaan rechtsaf de Stoep- weg inrijden, maar zag daarbij de vrouw over het hoofd die op het fietspad reed en vanuit de tegenovergestelde richting kwam. Met letsel aan haar hoofd en schouder moest zij worden overgebracht naar het ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam, waar ze na be handeling weer kon vertrek ken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7