ieger van Joegoslavië stelt nderhandelaars ultimatum BINNENLAND BUITENLAND „BCCI werkte samen met terroristen en spionnen" GA VERDER NAAR Rotterdam is altijd onderweg 11 Syrië maakt brief Bush openbaar id-M&ounanl 19*- ayt kan kiezen redieten em MAANDAG 22 JULI 1991 ^YT Internationale i staan in de rij om geld en lenen aan Kuwayt. ien kredieten aan tegen rieven die lager liggen voor andere landen of tfiedrijven, aldus de Ku- minister van financiën, al-Rodhan. Kuwayt ,ikesloten zijn beleggingen buitenland niet te ver- vanwege de gevolgen zou hebben voor de in- kjonale effectenmarkten. fstaat heeft het geld no de schade te herstellen, gevolg is van de bezet- ior Irak. Verdachte van aanslag Gandhi pleegt zelfmoord MADRAS Een belangrijke verdachte in de moord zaak op de Indiase ex-premier Rajiv Gandhi heeft zich van het leven beroofd door zich te verhangen aan een boom, zo heeft de Indiase politie gisteren meegedeeld. De vrouw van de verdachte heeft echter de politie er van beschuldigd haar man te hebben gedood. Ver dachte Shanmugam ontsnapte in de nacht van vrijdag op zaterdag uit handen van de politie. Enkele uren la ter werd hij dood gevonden. De politie had Shanmu gam woensdag gearresteerd en stuitte daarbij op een geheime bergplaats vol wapens en radioapparatuur in de jungle van Vendaranyam, in de zuidelijke Indiase deelstaat Tamil Nadu. De politie denkt dat de explosie ven toebehoorden aan de guerrilleros van de Bevrij dingstijgers van Tamil Eelam (LTTE), die vechten voor een onafhankelijke Tamil-staat op Sri Lanka. Treinongeluk nabij Glasgow eist levens LONDEN Bij een fron tale botsing van twee passagierstreinen gister avond op een station ten zuiden van Glasgow zijn minstens vier mensen om het leven gekomen en zo'n dertig gewond geraakt. De brandweer zocht 's nachts nog naar mogelijke andere slachtoffers tussen de wrakstukken van de trei nen die elk drie wagons telden. De Britse spoorwe gen lieten weten een on derzoek te zullen instellen. Nieuwe theorie over Lockerbie LONDEN De ramp met een Pan Am vliegtuig waarbij 270 mensen om het le ven kwamen toen een toestel van deze luchtvaartmaatschappij ontplofte boven het Schotse plaatsje Lockerbie, is wel licht te wijten aan het feit dat een agent van de Amerikaanse drugsbestrijdings- organisatie DEA door de douane ging zonder controle van zijn bagage. Deze nieuwste theorie over de ramp werd vandaag in de Britse Times gepubli ceerd, die voormalig Amerikaanse ge heim agent Lester Coleman interview de. Duitse rechercheurs die betrokken waren bij het onderzoek naar de toe dracht van de ramp, hebben Coleman getipt dat de Duitse politie „ernstig be zorgd" was over de mogelijkheid dat een DEA-agent zonder het te weten een bom in zijn bagage meedroeg 3 Het federale entschap en de lei- fan de zes Joegosla- republieken heb- .ndaag in de Mace- [he plaats Ohrid een gespreksronde ge- over de politieke ist van het land. rzitter van het acht le- jllende presidentschap, jaat Stipe Mesic, zei gis- roor de Macedonische te geloven dat er een (orwaarts gemaakt kan j. „Maar ik verwacht 'jstorische aldus Mesic. De federale mi nister van defensie, Veljko Kadijevic, die de republikeinse leiders de schuld geeft van de politieke impasse, heeft laten weten dat het leger in actie zal komen wanneer voor 15 au gustus geen overeenstemming is bereikt over de toekomst van Joegoslavië. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) stuurde giste ren één van zijn meest erva ren diplomaten, Henry Wij- naendts, naar Joegoslavië om te trachten te helpen bij nieu we onderhandelingen. Wij- naendts, thans ambassadeur in Parijs, wordt beschouwd als de troubleshooter van het depar tement. Hij is reizend ambas sadeur en directeur-generaal politieke zaken geweest, één van de hoogste functies. Kroatië De Kroatische autoriteiten zul len meer acties gaan onderne men tegen aanvallen van Ser vische nationalisten (Cetniks) in het oosten van de Joegosla vische deelrepubliek, zo ver klaarde de Kroatische presi dent Franjo Tudjman gisteren in Osijek. Deze stad ligt mid den in Slavonië, de regio die het zwaarst is getroffen door etnische onlusten. Bij gewa pende confrontaties tussen Kroaten en Serviërs zijn de af gelopen week zeker 17 doden gevallen. „Cetniks breiden hun gewapende acties in Kroatië uit", zo stelde Tudj man. „Wij moeten onze krach ten mobiliseren en onze politie en Nationale Garde hierop voorbereiden". Drie Kroati sche politiemannen werden in de nacht van zaterdag op zon dag in de rug geschoten terwijl zij patrouilleerden in Durovar, zo'n 100 kilometer ten oosten van Zagreb. In Slavonië kwa men twee mensen om. Een man in Vukovar werd getrof fen door een kogel toen hij uit zijn raam keek en in Borovo werd het lijk gevonden van een Serviër. Een 67-jarige vrouw vond de dood in Lovi- na, een dorp dat is omsingeld door Servische nationalisten en is afgesloten van elektrici teit. Lovina ligt in Krajina dat door Serviërs tot autonoom ge bied is verklaard. Tudjman onderstreepte in Osijek dat Zagreb op geen en kele wijze gebied zal afstaan dat door Servische nationalis ten wordt opgeëist. De Kroati sche president waarschuwde zijn gehoor dat de het besluit van het staatspresidium om het federale leger uit Slovenië terug te trekken de zaken be moeilijkt. Rilend jaar het Euro Disney Park in Parijs zijn poorten opent, behoren ook films met speciale effecten tot de attracties. Opna- or één van die films vinden momenteel plaats in Moskou. Om die reden werd gisteren op het Rode Plein een enorme Mickey- luchtballon 'opgeblazen'. FOTO: AP ^njers vliegen atiïan Am af af het iPappijen -dende Pan Am. Na Del- Jnes, United Airlines en ^est Airlines is het de ;t)an Trans World Airli- het zelf ook niet be- foor de wind gaat. Carl s de inventieve topman rflA, is volgens de Wall ri Journal van plan te /aar hij goed in is: een (kopen en het vervol- lor een deel doorverko- n wil Pan Am kopen miljoen dollar, ver een deel overdoen aan Airlines en de rest iiseren. In de eerste 1 Icahn bezittingen van kopen voor 280 mil- Daarbij gaat het (neer om de transatlan- outes en de activiteiten LONDEN De op 5 juli opge rolde Bank of Credit and Com merce International (BCCI) was actief in de wapenhandel, het drugstransport en voerde geheime goudzendingen uit, vaak in samenwerking met ge heime diensten uit het Westen en het Midden-Oosten. Tevens was BCCI de huisbank van Abu Nidal, die de Verenigde Staten als 's werelds gevaarlijk ste terrorist beschouwen", zo blijkt uit berichten in kranten en tijdschriften die het afgelo pen weekeinde zijn versche nen. De Britse Sunday Times meld de dat meer dan veertig reke ningen bii BCCI werden gecon troleerd door Abu Nidal en an dere terroristen en wapenhan delaren. De Britse geheime dienst heeft de Bank of Eng land al anderhalf jaar geleden van de betrokkenheid van Abu Nidal in kennis gesteld. De In dependent on Sunday berichtte dat de bank het telefoonboek van Kuwayt had gebruikt om namen van rekeninghouders te verzinnen. Eerder werd be kend dat BCCI buiten de boe ken om omvangrijke verliezen op waardepapieren had gedekt met aangetrokken spaargelden, waardoor er als het ware een onzichtbare bank bestond. Het bericht in de Independent zou betekenen dat er ook in de be staande boeken is gefraudeerd. Robert Morgenthau, openbare aanklager in New York, klaag de in Time Magazine, dat de Amerikaanse regering hem te genwerkt in zijn onderzoek naar BCCI. De regering pro beert haar betrokkenheid bij de bank te bedekken, aldus Mor genthau. De Financial Times berichtte onlangs dat BCCI een rol had gespeeld in de levering van wapens aan Iran en het doorsluizen van gelden naar de Contra's in Nicaragua. Vandaag is in Londen de gerechtelijke procedure begonnen om de Britse filialen van BCCI te slui ten. Op 5 juli zijn alle tegoeden bevroren. Een grote groep spaarders bij BCCI probeert de sluiting op zijn minst uit te stel len. Zij willen de kans krijgen een reddingsplan te maken, waarmee ze hun geld veilig kunnen stellen. Minister Vlok overweegt af te treden JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister van wet en orde, Adriaan Vlok, heeft gisteravond verklaard te overwegen om af te treden in ver band met de geheime be talingen door de politie aan de zwarte Inkatha Vrijheidspartij. In antwoord op een vraag in een tv-debat of het niet beter zou zijn om af treden om ver dere schade voor onderhande lingen tussen de regering en het ANC te voorkomen zei de minister: „Als ik een hinder paal ben voor onderhandelin gen en de toekomst van dit land, dan zal ik mijn positie nader bezien. Ik doe dit nu al en ik zal het bespreken met president De Klerk". De bekentenis door de Zuida frikaanse regering van finan ciële steun aan Inkatha heeft in het weekeinde in de Zuida frikaanse pers ook nieuw voedsel gegeven aan beschul digingen over het gebruik van moordcommando's door Preto ria. Politieke commentatoren zeiden dat het financierings schandaal erop kan wijzen dat de regering zich aan nog erge re zaken schuldig heeft ge maakt. Door herleving van be schuldigingen in de pers is de druk op het bewind van presi dent De Klerk alleen maar toegenomen. „De Klerk moet hard en beslist ingrijpen", schreef de populaire Sunday Star gisteren. „Om te beginnen moet hij minister van wet en orde Adriaan Vlok en minister van defensie Magnus Malan ontslaan". Het aftreden van Vlok was zaterdag al geëist door ANC-leider Nelson Man dela, aartsbischop Desmond Tutu en tal van vooraanstaan de bladen. Ook al ben je er nooit geweest. Bijna iedereen kent de Kalver- straat, de Coolsingel of de Bartel - jorisstraat. Want bijna iedereen heeft wel eens Monopoly ge speeld, heeft thuis in de huiska mer machtige imperiums opgebouwd en zien instorten. Maar hoe ziet de Leidsestraat er nu eigenlijk uit? En is de Ketelstraat echt zo knullig als de plaats op het spelbord suggereert? En waar ligt in vredesnaam Hofplein en Blaak? Een rondje Monopoly ROTTERDAM Impo sante kantoorgebouwen en veel verkeer. Op het Hofplein, de Coolsingel en de Blaak. Het waait er altijd en het ruikt er naar zweet. Geen lui zweet van de zonaanbid- der op het terras, maar van mensen die onder weg zijn. Alles op het Hofplein, de Coolsingel en de Blaak be weegt. Niemand staat stil of leunt achterover. Voetgan gers lopen grote spiegelende kantoorgebouwen in en uit, auto's cirkelen om het Hof plein, fietsers en trams zoe ven voorbij en de fontein op het Hofplein spuwt onophou delijk water. Niemand die even neerploft op één van de zitbanken aan de Blaak. Nu nodigen de uitlaatgassen ook niet uit tot een rustpauze op een bankje, maar je voelt je er vooral niet op je gemak. Iedereen onderweg en jij niet. Zelfs de wind lijkt hier altijd te waaien. Architectuur Toen de ontwerpers van het Nederlandse Monopolyspel in 1948 kozen voor Hofplein, Blaak en Coolsingel moeten zij het Rotterdam van vóór de Tweede Wereldoorlog voor ogen hebben gehad. Want in '48 lagen de drie straten in puin. Slechts wei nig gebouwen overleefden de regen van bommen en de wind kreeg vrij spel. Inmid dels zijn op de plaats van oude woonwijken grote kan toorgebouwen verrezen, die door hun hoogte zó ver uit elkaar (moeten) staan dat de wind is gebleven. Vanaf het Hofplein heb je zicht op het hoogste gebouw van Rotter dam aan het Weena: het 160 meter hoge kantoor van Na tionale Nederlanden. Het Weena is volgens makelaars de nieuwe toplokatie, die ei genlijk niet in het Monopo lyspel zou mogen ontbreken. Een andere poot van het Hofplein is de Coolsingel met aan weerszijde winkels en links het imposante stadhuis, één van de weinige gebou wen die de Tweede Wereld oorlog hebben overleefd. Het stadhuis dateert uit 1915 en is gebouwd als een soort fort: vier rompen, vier torentjes en in het midden een verras sende binnenplaats met bankjes en palmachtige plan ten. Boven het stadhuis uit torent het moderne World Trade Center. Manhattan in het klein. Dat wil Rotterdam zijn. Met moderne architec- De kubuswoningen over de Blaak in Rotterdam zijn een toeris tische trekpleister. Eén van de woningen is geopend voor het publiek en wordt jaarlijks door 30.000 mensen bezocht. FOTO: SACHA PIETERSE tuur die vaak mooi is, soms lelijk, maar nooit saai. De verschillende bouwstijlen en kleurencombinaties roepen de meest uiteenlopende reac ties op. Laatste onderwerp van gesprek is het nieuwe politiebureau, schuin achter het Stadhuis en zichtbaar vanaf de Coolsingel. Het groene, gladde gebouw doet denken aan een badhuis en wordt als zodanig vervloekt en bewonderd. Blaakse bos De kubuswoningen over de Blaak zijn zelfs een toeristi sche trekpleister. Eén van de woningen is geopend voor het publiek en wordt jaarlijks bezocht door 30.000 mensen. „Het gros van de mensen komt uit nieuwsgierigheid", weet Ed de Graaf, die zijn kubuswoning is ontvlucht vanwege de overweldigende belangstelling. „De bezoekers zijn razend enthousiast of vinden het verschrikkelijk. Een middenweg is er niet. Dat getuigt van een ontwerp met karakter. De meeste ar chitectuur is vlees noch vis, maar dat kun je van dit pro- jekt niet zeggen". De kubuswoningen vormen een brug over de Blaak die de binnenstad verbindt met de Oude Haven, Rotterdams meest bezochte uitgaansge bied. Architect Piet Blom werd in '82 gevraagd de voet gangersbrug aan te kleden, omdat anders bijna niemand de zes meter hoge oversteek over zes rijstroken zou ma ken. Bloms idee was een soort dorp in de grote stad te ontwerpen, een veilige oase met een school, speelruimte, winkels, kleine bedrijfjes en een wijkcentrum. Maar er is weinig bedrijvigheid in het 'Blaakse bos'. De bewoners wonen in hun boomhut, maar winkelen en werken elders. De kubuswoningen kosten gemiddeld anderhalve ton en worden meestal door één of twee mensen be woond. Handige mensen, want door de schuine wan den kun je bijna geen kant en klare meubels kopen. De Graaf: „Dit zijn echt huizen voor doe-'t-zelvers. Ze apelle- ren aan de verbeeldings kracht van de bewoners. Je moet er wel je handjes laten wapperen, want er wordt niet voor je gedacht". Gigantische olievlek voor Australische kust PERTH Een olievlek met een oppervlakte van zo'n dertig vierkante kilometer drijft bij de Australische kust na een brand die gistermorgen uitbrak aan boord van een Griekse olietanker. Autoriteiten hebben meegedeeld dat er tussen de tien- en twin tigduizend ton ruwe olie uit de tanker gestroomd is. De tanker „Kirki" lag in een vissershaven tweehonderd kilometer ten noorden van Perth en werd na het uitbreken van de brand de volle zee weggesleept om de schade aan de kust te beperken. De olievlek, de grootste die het milieu van Australië ooit te verwer ken kreeg, lag gisteravond op veertig kilometer van de kust en dreef dankzij de wind van de kust weg. Men slaagde erin 60.000 ton olie uit de tanker te pompen. Naar aanleiding van het onge luk heeft de milieuorganisatie Greenpeace nogmaals het het ge bruik van dubbelwandige tankers bepleit. iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET LEVENDE EILAND Wanneer Butcher bevel geeft het vuren te openen, zes, acht, tien enorme vuurpijlen de lucht in en zetten laar de naderende vloot. Tot het uiterste gespannen volgt hun bewegingen, want zijn bedoeling is zijn tegenstan- )t één klap uit te schakelen. Maar de oorlogsschepen zijn J)t de modernste middelen uitgerust en voorzien van af- 'tldelen tegen raketten. Ofschoon de aanval voor de corn et nog een verrassing is geweest, heeft hij onmiddellijk te- Jtregelen kunnen nemen en wanneer de raketten komen aansuizen weet hij de projectielen te dwingen van richting te ver anderen. Butcher ziet verbaasd toe, hoe zijn opzet is mislukt en hij geeft direct order een tweede salvo af te vuren. En hij heeft in zoverre tenminste succes, dat de vloot af moet deinzen, omdat de raketten toch te dicht in de buurt komen. - Ondertussen zit men op het „Levende Eiland" ook in moeilijkheden, want door het electronenbombardement is de satelliet moeilijk bestuurbaar geworden. Bezorgd kijken Prudon en Rob naar de wijzers van de instrumenten. Feest De Belgische koning Boudewijn en zijn vrouw koningin Fabiola wuiven naar omstanders tijdens feestelijkheden ter ere van de zestigste verjaardag van de koning; daarnaast werd gisteren geme moreerd dat hij nu veertig jaar letterlijk 'leeft als een vorst'. FOTO: EPA (Vervolg van de voorpagina) DAMASCUS De Syrische vice-president, Abdel Halim Khaddam, heeft gisteren ge zegd dat de Verenigde Staten tegenstander blijven van de Israëlische annexatie van de Syrische Golan-hoogte en dat de VS de besluiten van een internationale vredes conferentie willen omzetten in officiële documenten die door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moeten worden goedgekeurd. Begin juni stuurde de Ameri kaanse president Bush een brief aan president Hafez al- Assad van Syrië. Over deze brief is zeker door ultra rechts in Israël stevig gespe culeerd alsof hij het einde in luidde van de Amerikaanse voorkeursbehandeling van Israël. Via het Syrische pers bureau SANA werden giste ren door Khaddam enkele punten uit de brief bekend gemaakt. Bush zou zich in de brief ook verplicht hebben om „de politieke rechten van het Palestijnse volk te reali seren". Onduidelijk is of Bush zich heeft uitgelaten over wie de Palestijnen zouden moeten vertegenwoordigen. Naar de Syriërs menen zou dit een PLO-delegatie kunnen zijn of een groep Palestijnen uit de bezette gebieden die door de plaatselijke bevolking ge kozen worden, via verkiezin gen onder neutraal interna tionaal toezicht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5