3 Bush bedankt Turkije voor sleutelrol Spectaculair televisie- spel 'De sleutels van Ford Boyard' BUITENLAND KUNST/RTV Onweer en windstoten treffen Midden-Span je Gianni Versace kent zijn klassieke^ li Mislukt tienerfeestje van gefrustreerde Vanilla lee CcidócSoirumt MAANDAG 22 JULI 19! Radio: Frankrijk wijst 75.000 asielzoekers uit PARIJS Frankrijk zal volgens de Franse radio binnen drie maanden 75.000 tot 100.000 afgewezen asielzoekers het land uitzetten. Tegelijkertijd zullen 15.000 tot 25.000 buitenlanders die eveneens afgewe zen zijn maar al jaren in Frankrijk wonen, op huma nitaire gronden toch een verblijfsvergunning krijgen, zo meldde de radio zaterdag. Na een serie rellen in voorsteden van Parijs waar veel migranten wonen, kondigde premier Edith Cresson maatregelen aan te gen de illegale migratie uit Afrika. Ze heeft onder meer voorgesteld om deze illegalen met speciale vliegtuigen terug te sturen. De voor integratie van migranten verantwoordelijke minister Jean-Louis Bi anco wilde de uitwijzing van de 75.000 buitenlanders niet bevestigen. Hij verklaarde echter een „verschui ving naar rechts" te constateren wat betreft het mi grantenvraagstuk. (vervolg van de voorpagina) MADRID Twee jonge Spanjaarden zijn zaterdag na bij het plaatsje Anchuras om het leven gekomen toen hun tentje door de bliksem werd getroffen. Het onweer, met windstoten van meer dan 100 kilometer per uur, richtte in heel Midden-Spanje schade aan. Het vliegveld van Ma drid moest tijdelijk worden geslo ten. Een vliegtuig dat geparkeerd stond op de luchthaven werd zwaar beschadigd. In Saragossa braken op verschillende plaatsen elektriciteitsleidingen, zodat een groot deel van de stad zonder stroom kwam te zitten. Het onweer sloot een twee weken durende hittegolf af, die de tempe raturen in Andalusië tot 45 graden deed stijgen. Voor het eerst kreeg het groen in de Spaanse hoofdstad weer water. De plantsoenendienst van Madrid is al dagen in staking. Verenigde Staten Ook tweederde deel van de Vere nigde Staten zucht al dagenlang onder een hittegolf, waarin het kwik in de schaduw de menselijke lichaamstemperatuur evenaart of overschrijdt. Volgens weerkundi gen is er voorlopig geen verade ming in zicht. De extreme temperatuur gaat ge paard met een hoge vochtigheids graad, waardoor buitenactiviteiten vrijwel onmogelijk zijn. Talrijke sport- en andere evenementen zijn afgelopen weekeinde dan ook af gelast. Honderden mensen zijn be vangen door de hitte in ziekenhui zen opgenomen. Dodelijke gevol gen waren gisteravond nog niet gemeld. De hittegolf doet zich voor vanaf de Rocky Mountains tot aan de Amerikaanse oostkust en van de Golf van Mexico tot de Canadese grens, een gebied van grofweg 3000 bij 3000 kilometer. In ver schillende grote steden dreigt een electriciteitstekort als gevolg van kolossaal gebruik van luchtkoelin- stallaties. In New York wordt nu al dagen achtereen 38 graden Cel- cius gemeten, voetgangers wagen zich nauwelijks nog op straat. In veel gebieden vragen de autori teiten, beducht voor watertekort, de bewoners hun tuinen niet meer te besproeien. In het midden-wes ten van de VS volgt de huidige hitte op een lange periode van droogte en begint de landbouw zware schade van het weer te on dervinden. De mais- en sojabonen- oogst dreigt er te mislukken. Salvadoraan D'Aubuiss([ra heeft kanker SAN SALVADOR De Salvadoraanse r$, politicus en oprichter van de omstreden NA-partij Roberto D'Aubuisson heeft een lijke vorm van keelkanker, zo hebben funcj rissen van zijn partij bekendgemaakt. Armando Calderon Sol, president van de Natioiies sche Republikeinse Alliantie, verklaarde dat D'Ajbi son in een ziekenhuis in Houston in de Amerilj v staat Texas bestraald wordt. „Wij weten niet of hij v maanden of jaren te leven heeft", zo verklaarde 1 Sigifredo Ochoa Perez. De charismatische, 47-jarige D'Aubuisson is een meest omstreden politici van het land, dat bekeni g om een bloedige politiek traditie. poi ANKARA Dat George Bush en Turgut Özal goe de vrienden zijn gewor den gedurende de Golf crisis is met het bezoek van Bush aan Turkije nog eens onderstreept. Bij zijn aankomst zaterdag op het vliegveld van Ankara be groette de Amerikaanse president zijn Turkse gast heer vanaf de vliegtuigt rap met de joviale uitroep „Turgut". Later op de dag sprak Bush voortdurend over „mijn vriend" en prees hij Turkije in sterke bewoordingen voor de sleutelrol die het vervulde bij de naleving van het econo misch embargo tegen Irak en gedurende de Golfoorlog. De Amerikaanse president noem de Turkije zelfs „mijn tweede huis". Dit naar aanleiding van een opmerking van de Ameri kaanse president Eisenhower, die tijdens een bezoek aan Turkije in 1959 sterk geroerd was door een bord met het op schrift 'Welkom in uw tweede huis'. In een gezamenlijke perscon ferentie, die evenals de aan komst van George en Barbara Bush rechtstreeks op de Turk se staatstelevisie werd uitge zonden, liet de Amerikaanse president er dan. ook geen twijfel over bestaan dat de toch al nauwe betrekkingen tussen de VS en Turkije op militair, economisch en poli tiek gebied verder worden aangehaald. Bush noemde met name het Turks-Amerikaanse project voor de bouw van een tweede serie van 160 F-16 ge vechtsvliegtuigen in een fa briek even buiten Ankara. In de Turkse pers werd gezegd dat Bush en Özal zijn overeen gekomen dat Saudi-Arabië en enkele andere Golfstaten vijf tig procent van de financiering voor hun rekening nemen, terwijl de VS en Turkije elk 25 procent op tafel zullen leggen. Het Amerikaanse persbureau AP meldde via een bron uit het Witte Huis evenwel dat Bush Özal zelfs 50 procent van de financiering heeft aangebo den. Hiermee een forse bijdra ge leverend ter compensatie van het verlies van 7 miljard dollar dat Turkije door de Golfcrisis heeft geleden. Tot nu toe heeft Turkije van Ja pan, Europa, de VS en de Golfstaten 3,2 miljard dollar aan schenkingen ontvangen. NAVO Bovendien onderstreepte Bush dat Turkije kan blijven reke nen op steun van de VS voor de modernisering van het HAUTE COUTURE IN PARIJS President Bush en zijn Turkse ambtgenoot Turgut özal in gesprek tijdens een dansvoorstelling gisteren voor het Topkapi paleis in Istanbul. FOTO: AFP besprekingen. Turkse leger, na de VS de grootste troepenmacht in de NAVO. Ankara ontvangt dit jaar 500 miljoen dollar aan mi litaire ondersteuning van Was hington, een bedrag dat Tur kije als volstrekt onvoldoende beschouwt. De Amerikaanse president liet zich eveneens in optimistische bewoordingen uit over een verdere intensivering van de handelsbetrekkingen tussen de beide landen. Iets wat al jaren lang door president Özal wordt bepleit onder het motto van 'Geen hulp maar meer handel'. Een ander punt waarover Bush enige helderheid ver schafte was de kwestie van de samenwerking op strategisch gebied tussen de VS en Tur kije. Bush maakte duidelijk dat de samenwerking zich voorlopig beperkt tot een „permanent mechanisme voor consultaties". Ook het vraag- stuik van het verdeelde eiland Cyprus was een belangrijk on derwerp van Bush zei dat er alle hoop is dat het probleem tot een oplossing wordt gebracht. Volgens hem moeten de twee gemeenschap pen op het eiland rond de tafel gaan zitten. Bovendien liet de Amerikaanse president door schemeren dat hii het voorstel van president Ozal onder steunt voor een conferentie die de leiders van de Grieks- en Turks-Cyprioten en de moederlanden Turkije en Griekenland bij elkaar brengt. PARIJS De eerste rij is fraai opgeluisterd voor zijn derde défilé in (het zwembad) van het Parijse hotel Ritz: een zekere gra vin Attolico, Carmen Ros si, Marisa Berenson en prinses Diane von Fur- stenberg. Een ranke blondine rept zich op veel te lange benen om het deze voorname dames naar de zin te maken: Brigitte De Ga- nay, die als belangrijkste taak heeft terras-recepties te orga niseren voor de jet-set in het schitterende nieuwe winkel pand van Versace aan de rue du Faubourg Saint-Honoré. Kijken kost gelukkig nog altijd niets. Gianni's jongste atelier-collec tie bulkt van de historische re ferenties en ironische knipoog jes naar antieke tijden. Het kenmerk bij uitstek van deze wintercollectie zijn brede ran den met Griekse motieven, zo als we ze onlangs in Versaces herencollectie voor zomer 1992 zagen. We zijn er wel een beetje op uitgekeken, vooral als blijkt dat de handdoeken en badmatjes in ons hotelletje precies dezelfde randen verto nen. In het antiek Griekse genre voerde Versace ook nog (uiteraard) korte, luchtige plis- sérokjes ten tonele, vaak met satijnen zoom. Onder een zwart aansluitend iasje met zwarte Griekse rand over de mouwen en flonkerend gebor duurde manchetten, danst bij voorbeeld zo'n wit vlinderrok je. De eindeloze benen steken in geborduurde lieslaarzen met hoge hakken. pretatie met jurken in suiker- boonblauw of -roze. De boe zem is blikvanger in een pittig accolade-decolleté, onder streept door een zwarte strik. Een couture-klant is goud waard, meende de meester en hij strooide kwistig goud om zich heen. Een gouden Griekse' rand op een hemelsblauw plooirokje onder bijpassende blouson en daarbij een cein tuur met grote vergulde schildjes als schakels. Vergul de knopen marcheren in ge sloten gelederen over de rug van een stijf uitstaand jasie (wit en gewafeld) met wijde trechtermouwen, of langs de zijnaden van de jurkjes met onderjurk-decollete. En Versa ce zou zichzelf niet zijn, als er onder het bolerojakje van broekpakken niet plots een gouden of zilveren juwe tier te voorschijn kwan Met een centurion-ce lange zilverige schakel de Romeinse soldaten d: over een zwart plooirok laten^-we de tijd, waa Belgen de dappersten v Galliërs waren. Bedrukkingen blijken ser deze keer maar ze wel. Met paarden en k lijke karossen, met ei en cherubijntjes, met d< ten van renaissance-gla: en, uiteraard, met Giani liefde maskers, uit antie gedies of Uit de commec l'arte. Ook de ruitjespa van de commedia, ve Versace in zwart-wit in se details, zoals vot van een zwart combii jurkje met juweel-bretel Dat de wellustige ego-trip van Vanilla Ice in ons land nauwelijks indruk maakt, werd zaterdaga vond op pijnlijke wijze duidelijk. De rapper uit Miami stond namelijk voor een leeg Ahoy'. Vanilla Ice: puberale egotripper. Nu ja, er waren nog zo'n drie honderd tieners bereid gevon- FOTO: SACHA PIETERSE den de opgeblazen hysterie uit Amerika op echtheid te toet sen, maar die kwamen uitein delijk ook van een koude ker mis thuis, want 'onze' 'Ice Ice Baby' kwam niet verder dan het geven van een mislukt tie nerfeestje Hoe professioneel Vanilla Ice precies is, liet hij al blijken voor nog een noot te hebben gezongen. Er zat namelijk een pauze van een uur en tien mi nuten tussen het te verwaarlo zen voorprogramma en zijn optreden. Zijn tourbus, die uit Amsterdam moest komen, was vertraagd. Het was een beetje druk op de weg, zo werd na ruim drie kwartier in de zaal omgeroepen oftewel Vanilla Ice had geen zin en was veel te laat uit de hoofdstad ver trokken. Dat het hem allemaal worst was, onderstreepte Ice nog eens toen hij eindelijk op het podium stond. Het een uur en een kwartier durende Rot terdamse concert was niet meer dan een routineklusje, waarbij Paul Loomis (Vanilla Ice) zich vooral als een gefru streerde puber gedroeg, die obscene gebaren niet schuwde. En het publiek... dat begreep er de helft niet van. Dat was gekomen om Vanilla Ice zijn snelle danspasjes te zien doen en om hard mee te schreeu wen met de wel heel eenvou dige teksten. Het dansvuur was afwezig en wat de muziek betreft, was het 'n een vijfen zeventig minuten durende va riatie op één thema, die eigen lijk gewoon een grote ego-trip bleek te zijn. Bovendien had de technicus besloten dat al die lege stoelen met iets moes ten worden gevuld en dus stuurde hij de rap met een overdonderend volume de zaal in. Er zat totaal geen magie in de show. Het optreden werd ge kenmerkt door een kitscherige uitstraling, maar dan een waar absoluut niet om te lachen viel. Vanilla Ice is de vlees ge worden 'Amerikaanse droom', die met zijn toneelstukje-op- muziek, Amerika op zijn smalst laat zien. Hij is de jon gen met een chronisch gebrek aan liefde, die geen vrouw in zijn liefdesnestje kan lokken en het publiek dan maar als surrogaat gebruikt. Ice werkt zijn show af als een matig ac teur, die niet kan zingen, als dichter volkomen mislukt is en ook als danser niet over tuigt. Wat dan overblijft zijn de vooruitgesnelde geruchten, die als een te hard opgeblazen ballon al snel uit elkaar spat. ROCHEFORT Televi sie is amusement en tot meer eer en glorie van de kijker worden er soms gekke dingen gedaan. Zo zijn er bijvoorbeeld on langs opnamen gemaakt in een honderdvijftig jaar oud fort voor de kust tus sen La Rochelle en Ro- chefort in midden-Frank rijk voor het spectaculaire spelprogramma 'De sleu tels van Fort Boyard', dat voor de AVRO en de Bel gische omroep BRTN door ID-TV wordt geprodu ceerd en dat aan het einde van dit jaar wordt uitge zonden. Twee weken lang werden elke dag kandidaten vanuit Neder land en Vlaanderen met een bus aangevoerd om zich in het avontuur te storten. Want een avontuur is het. Jacques An- toine, het brein achter spekta kel-spelen als 'Spel zonder Grenzen' heeft twee jaar gele den het Fort Boyard een nieu we bestemming gegeven. Het fort werd ooit gebouwd om het stadje Rochefort en de eilan den lie d'Aix en lie d'Oleron tegen de Engelse te verdedi gen, maar het bouwen nam meer dan vijftig jaar in beslag. Zodoende kwam het bouw werk pas in 1849 gereed en was het met de oorlog reeds gedaan. Het was dus een yol- komen nutteloos gebouw worden. Gevangenis Fort Boyard, gebouwd od een zandbank, werd een tijdje als staatsgevangenis gebrjuikt, maar omdat het zo'n onher bergzaam oord was -V bij stormweer schudt en beeft\het als een schip en slaan de ven zo hoog dat de hele bi nenplaats overstroomt ket jarenlang er niemand naar or In 1962 werd Fort Boyarc openbaar verkocht aan Eric Aerts, een excentrieke Belgi sche tandarts, die het voor 28.000 Franse franc op de kop tikte maar er eigenlijk nooit wat mee deed. Tot Jacques Antoine z'n oog op het Fort liet vallen en het idee opvatte voor een nieuw televisie-s waarbij een team van zes men sen via allerlei moeilijke op-i drachten de schat van het fort,1 bewaakt door heuse tijgers ei een oude wijze man, moest! proberen te bemachtigen. Dat was in 1989 en sindsdien is keihard gewerkt aan de res tauratie van Fort Boyard, dat momenteel eigendom is van het departement Charente- Maritime. Achttien maanden lang werd eraan gewerkt om vijftig van de tweehonderd cellen van het Fort om te bou wen tot opdrachtkamers, ca mera's en monitors te installe ren, een boorplatform te bou wen dat de mensen van het produktieteam van de boot in het fort kan krijgen, enz. Hijskraan In de zomer van 1990 begon Tilt, de produktiemaatschappij van Jacques Antoine met de opnamen voor Antenne 2, en sindsdien worden er in Fort Boyard aan de lopende band televisie-opnamen gemaakt, want de rechten voor het spel zijn bijna over de hele wereld verkocht. Elke dag vertrekt een boot met tachtig mensen aan boord cameralui, ge luidstechnici, figuranten, pro ducers, regisseurs, een kok en noem maar op naar het /fort. Via het dak van de boot en een hijskraan wordt ieder- een in groepjes van zes op het boorplatform getild. Van daar is het nog 20 meter op een loopbrug tot de hoofdingang. Geen uitstapje dus voor dames met hoge hakken: op de dag dat wij de opnamen volgen, staat er flink wat wind en het lukt bijna niet om iedereen van het schip te krijgen. Enke le weken geleden gebeurde het zelfs dat de hele produk- tieploeg, inclusief presentato ren en kandidaten drie dagen lang op het fort vastzat van wege het noodweer. 's Avonds, na afloop van de opnamen, moet iedereen weer van het fort af, behalve een man die blijft overnachten om de tijgers te bewaken en te verzorgen. Monique, de vaste dompteuse van de twee tijgers die over de schat waken, gaat gewoon mee met de ooot en ook de oude man (een voor de gelegenheid ingehuurde Ne derlandse acteur) zit e«_n kwartier na z'n laatste wijze woorden afgeschminkt en met een walkman op de oren aan dek te swingen. Gescheiden De kandidaten voDr de AVRO-BRTN-opnamen wor den netjes gescheiden gehou den in twee hotels in de buurt: om het echt spannend te hou den mogen ze op voorhand niets over de opdrachten we ten. Het team dat 's ochtends arriveert, mag het team dat weer naar huis vertrekt niet te zien krijgen. De kandidaten worden de dag van hun opna men om zes uur 's ochlends in een bootje naar lie d'Aix ge bracht, waar ze twee uur lang instructies krijgen over de spelformule. Zo moeten ze bij voorbeeld vermijden om in de camera te kijken en mogen ze de figuranten geen pijn doen. ID-TV heeft het spelconcept voor de Nederlandse en Belgi sche televisie enigszins veran derd: in plaats van een team van zes kandidaten, cie acht- Fort Boyard ligt voor de Franse kust tussen La Rochelle en Rochefort. tien opdrachten moeten uit voeren, spelen nu twee teams van vier mensen (telkens twee mannen en twee vrouwen) te gen elkaar. Wie het meeste sleutels kan verzamelen, mag het finale-spel spelen voor een prijzenpot van zo'n tachtigdui zend gulden. Tarantula's Voor dat geld moet de kandi daat zich wel behoorlijk afbeu len en heel wat gevaren (waaronder een benji-sprong van 20 meter diep) trotseren, al wordt het nooit echt gevaar lijk: de tijgers zullen bijvoor beeld nooit op de kandidaten worden losgelaten; de vijf ta rantula's die bij een van de op drachten te pas komen, zijn onschadelijk gemaakt door het afbinden van de giftanden met plastic hoesjes; de wurgslangen zijn zo mak als lammetjes (en kele weken geleden zijn er zelfs drie bezweken aan de verwondingen die ze hadden opgelopen nadat een kandi daat ze wat al te ruw had be handeld). Bovendien is er permanent een dokter op het fort aanwe zig, en al gebeurde er nog nooit een ernstig ongeval, elke dag zijn er wel geschaafde knieën, verstuikte voeten en zonnesteken te behandelen. Als televisieprogramma ziet het er allemaal wel bijzonder spectaculair en echt uit: voor 'De sleutels van Fort Boyard' worden niet minder dan veer tien camera's ingezet, en be paalde spel-onderdelen wor den door zeven camera's tege lijk gevolgd. Wie het resultaat van deze miljoenenproduktie wil bekijken, moet wachten tot het einde van dit jaar. De AVRO brengt de avonturen acht weken lang op het scherm. Het is een strijd tegen de elementen die de kijker zel den op de buis zag. Maar be denk wel: het is allemaal fake... 'Staalmeest weer terug Rijksmuse AMSTERDAM Het rij 'De Staalmeesters Rembrandt hangt na ee^g' dige restauratie vanaf <T' 30 juli weer in het Rke seum in Amsterdam. Het uit 1662 daterende 'U werk is met twee andep ken, 'Zelfportret als de Paulus' en 'Titus als n het eerste resultaat omvangrijke restauratie van zeven late schil van de oude meester collectie van het R- seum. Volgens het mk hebben de werken eenJJ3 taculaire metamorfose" |_e gaan. Oude vernislagen touches werden ver\r< Daarop volgde de restf31 en het aanbrengen v nieuwe vernislaag. De ratie heeft vele details oorspronkelijke, helder ren weer zichtbaar g< De restaurateurs werkfa; menteel aan 'Stilleven met pauwen' mende twee jaar zal ject worden afgerond restauratie van 'Het Bruidje', 'De verlooq31 van Petrus' en 'De ai sche les van Dr. Deymj drie gereedgekomen I zijn te bezichtigen in dePj1 lerij van het museui Staalmeesters' blijft da augustus. Daarna voi doek onderdeel van dl Rembrandttentoonstellii Berlijn, die op 11 sei geopend wordt. Van 4 ber tot 1 maart is die stelling, getiteld 'Rei de Meester en zijn plaats', te zien in het I seum. De tentoonstellii vat schilderijen, tekeni etsen, waaronder bn uit particuliere collecties over de hele De kaartverkoop start gustus. Kaarten zijn tend in voorverkoop v| baar. lliu Concert Dumay afgj AMSTERDAM Viol gustin Dumay heeft e« sure aan de hand op| Hierdoor moet hij op dag 24 juli verstek late|"j bij het concert dat hij met de pianiste Maria res in het Concertgel Amsterdam zou vei Dumay wordt vervang de violist Dong-Suk KJ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4