NWB-alarmcentrale an hulpaanvragen iet meer verwerken BINNENLAND NOG fAAQ Qjn lAjAAPD Demonstratie bij Dodewaard Stichting Japanse Ereschulden getergd door houding Lubbers t jorconflict vertroebelt prhoudingen CNV en FNV Wim Kok stuit in Griekenland op anti-Nederlandse stemming Asielzoekers ontsnappen uit centrum Schiphol i9|idae(Somfl/fit MAANDAG 22 JULI 1991 —NOV wil vakantiewerk jer gaan regelen ^ERSUM Het Koninklijk Neder- Ondernemers Verbond (KNOV) vindt e jaarlijks terugkerende conflicten tus- ndernemers en vakantiewerkers voort- moeten worden voorkomen. Dat kan >ns de KNOV door afspraken over be- roi g, werkduur en dergelijke vast te leg- n een contract. De heer Genet, secreta- iciale zekerheid van het KNOV zei dat ren voor de AVRO-radio. n8ingerenorganisatie van het CNV is mo- eel bezig de omstandigheden waaron- jedpakantiewerkers werken te inventarise- Volgens voorzitter Hazeleger van de •jongeren worden vakantiewerkers luit slecht" behandeld en wordt er van jeprofiteerd. m Isr^- F16-team Koninklijke Luchtmacht wint prijs DEN HAAG Het F16-demon- stratieteam van de Koninklijke» Luchtmacht heeft gisteren tijdens de internationale luchttaptoe te Fairford (Engeland) de prijs voor het beste buitenlandse soloteam ge wonnen. De prijs werd toegekend aan kapi tein Reindert Zwaard van de Vliegbasis Leeuwarden. Zwaard toonde zijn demonstratievlucht eerder dit jaar tijdens de lucht- shows te Lelystad en Scheveningen en de open dag van de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Twen te. De luchttaptoe te Fairford is één van de grootste luchtvaartshows ter wereld. Gewonden bij gevechten illegalen in gevangenis ALKMAAR Bij ongeregeldheden in de Alk- maarse penitentiaire inrichting Schutterswei zijn gisteren vier gedetineerden en twee tot drie personeelsleden licht gewond geraakt. Het letsel beperkt zich tot snijwonden. Aanleiding tot de vechtpartijen en vernielingen was volgens het ministerie onenigheid tussen twee groepen ille gale vreemdelingen over het houden van een actieweek tegen de detentie. De aanstichter van de incidenten zou door de directie in een straf- cel zijn geplaatst, waarop de overige gedetineer den tot actie overgingen. Volgens justitie wei gerden zij naar hun cellen terug te keren en richtten zij vernielingen aan. Het landelijk bij standsteam gevangenis dreef de illegale vreem delingen binnen een kwartier de cellen in, aldus het ministerie. De schade zou beperkt zijn en wordt vandaag geïnventariseerd. Minister Bukman waarschuwt boeren DEN HAAG Het hui- dige mestbeleid heeft volgens minister Buk man van landbouw te weinig effect. Daarom wil hij volgend jaar pra ten over een gedwongen inkrimping van de vee stapel. Voor de Avro-radio zei Buk man gisteren dat hij na de zo mer met het Landbouwschap gaat praten over het aan scherpen van het beleid. De gedachte om de veestapel ge- wongen in te krimpen noem de hij geen schot voor de boeg, maar „een schot in de boeg". Bukman hoopt nog wel dat de industriële verwerking van mest tegen die tijd meer mogelijkheden biedt om het probleen op die manier op te lossen. „Momenteel lopen we op dit gebied achter op het schema. Als dat zo blijft, ont komen we niet aan andere maaatregelen". Bukman zei echter optimistisch te zijn over vondsten van DSM en Gist-brocades. i di(f %orff de gidts ditr HAAG De !e(jftB-alarmcentale t dit weekeinde de en vol gehad met het op weg helpen van ande Nederlandse nobilisten in het bui- ind. Doordat Neder- ers massaal de grens trokken, kwam de rn^B in de problemen: )ri(oorraad van vijftig tot "jntig vervangende ca ns, die de organisatie °"%r de hand had, raak- tgeput. ett< bc ïad B-woordvoerder Diepen- sprak gisteren voor de J microfoon al van een vervangende cara- en stelde tevens dat het topen van huurauto's de weken aanzienlijke men opleverde. Diepen- zei dat er nu al duizend hulpaanvragen meer zijn dan vorig jaar rond deze tijd. Nor maal gesproken duurt het hoogstens 24 uur voordat de automobilist een vervangende auto of caravan tot zijn be schikking krijgt. Nu duurt dat vanwege de drukte aanzienlijk langer, aldus Diepenhorst Hoofddirecteur Nouwen van de ANWB stelde vandaag in de ochtendkranten: „Mensen kunnen als collectief menen dat autorijden niet goed is voor het milieu, maar het blijkt dat dit niet strookt met wat het individu doet. Die gaat gewoon met zijn auto op va kantie". De woorden van Die penhorst werden vanochtend echter gedeeltelijk ontkend door woordvoerder A. Vonk van de ANWB. Noodsituatie „Weliswaar hebben we door de grote drukte wat meer ■moeite om de vervangingsope raties te doen slagen, maar we hebben de hele zaak volledig in de hand", aldus Vonk. „We hebben dit weekeinde 72 keer vervangend vervoer aangebo den, en de klant heeft geen enkele hinder van eventuele vertraging gehad". Vonk ver volgt: „In het NCRV-inter- view werd de suggestie ge wekt dat die duizend extra hulpaanvraagdossiers betrek king hadden op vervangende caravans. Een groot deel van die dossiers bevat echter mel dingen van patiënten en onge vallen". Het aantal autovakanties naar het buitenland is dit jaar met tien procent toegenomen. Vonk schat namens de ANWB dat dit weekend ongeveer 350.000 Nederlanders naar het buitenland zijn vertrokken. Vooral Frankrijk bleek favo riet te zijn als eindbestem ming, maar ook Duitsland, Spanje en Italië doen mee in de race Joegoslavië is door de nationale problemen als va kantiebestemming afgevallen. Vonk ontkende eveneens dat het leveren van huurauto's in een noodsituatie verkeerde. „We hebben wat meer moeite met het zoeken van beschikba re wagens, maar ook hier is hier er niets aan de hand". Demonstranten houden een zitactie bij de poort van Dodewaard. FOTO: ANF DODEWAARD Ongeveer tachtig demonstranten hebben zaterdag de toegang tot de ker nenergiecentrale in Dode waard geblokkeerd, omdat er plannen bestaan de centrale tien jaar langer open te hou den dan oorspronkelijk de be doeling was. Tijdens de de monstratie deden zich geen ongeregeldheden voor. Vooraf hadden de organisatoren van de blokkade gezegd geen ge weld te zullen gebruiken. Ze wilden een herhaling voorko men van de gewelddadige de monstraties tien jaar geleden toen achtduizend demonstran ten in gevecht raakten met de politie. Daarom was nu geko zen voor een 'zitactie' bij de poort. Advocaat Bonaire krijgtsteun bij hongerstaking KRALENDIJK De advocaat Michiel Bij kerk, die op Bonaire in hongerstaking is gegaan om een onafhankelijk onderzoek af te dwingen naar het voorkomen van gewelddadig politie optreden op de Benedenwindse eilanden, heeft van diverse zijden steun gekregen. Twee van zijn naaste kennissen hebben besloten eveneens in hongerstaking te gaan Ook heeft de Curaga- ose vakcentrale Kamara Sindikal zich solidair verklaard met de actie van Bijkerk, evenals de politieke partij Partido Obrero Bonaireano. Ka mara Sindikal vaardigt een delegatie af naar Bonaire om te bekijken welke stappen er moeten worden genomen om een doorbraak te bewerkstelligen. De gezondheidstoestand van Bijkerk, die vandaag drie weken in hongersta king is, gaat volgens zijn arts „sterk achteruit". Een Jappenkamp in Holland Village door BERT JANSMA In het weekeinde de kranten van de afgelopen week nog eens de revue laten passeren, en wat hébben ze bol gestaan met Japan. Ik moest erdoor denken aan mijn geschiedenisleraar op de middelbare school. Een grote, rechtvaardige en introverte man. En een hypernerveuze kettingroker, die vaak lange tijd geen les kon geven. Dat kwam door de Jappen, fluisterden we, want daarover deden geruchten de ronde. Hoe het precies zat wisten we niet, tot hij op een dag zijn dictaten over Garibaldi en het 'Italia farra da sè' opschortte om te verhalen hoe hij in een Jappenkamp gemarteld was. Hij vertelde het koel, maar het was zo verbijsterend, dat je het alleen kon verbinden met wat je wel eens aan griezellectuur las. Ik dacht later aan hem terug bij het onverzoenlijke en hartstochtelijke pleidooi van wijlen Wim Kan tegen het bezoek van Hirohito aan Nederland. Nu weer dus, toen de Japanse premier Kaifu in Nederland was, betogers van de Stichting Japanse Ereschulden z'n hielen liet zien, vliegensvlug een krans legde en zijn woordvoerder op een half a- viertje zijn spijt liet betuigen. Formeel heeft hij misschien gelijk, aangezien Amerika in '51 en Nederland vijf jaar later met het bondgenoot geworden Japan zeer zachte afspraken maakten. Japan is een economische wereldmacht, Nederland hoopt op meer vestigingen van Japanse firma 's. Op meer export naar Japan. En de Nederlandse regering vindt het ook welletjes zo. Geen verdere herstelbetalingen Intussen staat in de Bangkok Times het nieuws dat de Japanners de befaamde Bridge on the River Kwai in Thailand willen opkopen. Omdat de bedevaarten daarheen herinneringen oproepen die ze liever willen vergeten. De Franse premier Cresson duikt in LaFontaine en vergelijkt de Japanners met mieren en zegt dat zij liever leeft als een krekel. Onze westerse huizen staan vol met Panasonics, Sanyo's en Sony's. Het werk van vlijtige mieren, die te hard moeten werken om meer dan een a-viertje over hun eigen rol in Tweede Wereldoorlog te lezen. Op hun apparaten klinken onze krekels die voor vertier zorgen, maar soms ook de tijd nemen teksten in eigen boezem te zoeken. Elke fatsoenlijke Duitser weet wat er in '40- '45 gebeurd is, en zijn land heeft er veel aan gedaan om althans materieel iets goed te maken De mieren van Japan houden zich aan het contract dat eens werd afgesloten en werken door. De brug over de rivier de Kwai moet opgekocht en weggevaagd worden. Wij krekels hebben geschiedenisleraren die ons met de neus op de feiten drukken. Er moest tussen de zeventiende eeuwse gevels en de windmolens in dat fraaie Holland Village in Japan ook maar een kopie van een Jappenkamp neergezet worden. OPROEP TOT BOYCOT JAPANSE AUTO'S irders feliciteren Bertus Piepers, kaderlid van de Vervoersbond FNV, nadat de leden hun |euring hebben gegeven aan het onderhandelingsresultaat. FOTO: ANP j»olg van de voorpagina) H plTERDAM Het (iet in de Rotterdamse rse.de verhoudingen ra Ln de Vervoersbonden en FNV sterk ver- ild. Bestuurder J. van de Vervoers- FNV sprak zelfs van unij,Judas-rol van het naapje" door een leveled geleden achter de IS; (ran de Vervoersbond ag). i een cao-akkoord te (A,hn nngr4* 1 Dell) _(Mobrincipe-akkoord van de e91s door de acties openge- Ji en er zijn verbeterin- ^^Jangebracht. De sjorders hebben hun plaats in de haven veroverd. Ze zullen ernstig re kening met ons moeten hou den. We laten ons niet meer met een kluitje in het riet stu ren", aldus een kaderlid van de Vervoersbond FNV na het besluit vandaag weer aan het werk te gaan. Eerste onderhandelaar Peter van der Sluis van de werkge versorganisatie SVZ zegt zich, gelet op het uiteindelijke re sultaat, „af te vragen waar al die weken van staking voor nodig ziin geweest". Volgens hem hebben de werkgevers op materiële punten wel iets meer gegeven, maar staat de uitbreiding van functies van de sjorder overeind. Met de af spraak dat de bonden voorlo pig geen atv-eisen kunnen stellen zijn de werkgevers vol gens hem ronduit „verguld". Volgens het akkoord krijgen de sjorders er op jaarbasis zo'n zeven procent bij. De sjorders raken zes atv-dagen kwijt in ruil voor werktijdverkorting. De bonden hebben toegezegd dat zij gedurende die periode geen extra atv-dagen Zullen ei sen. Aanvankelijk was de Ver voersbond FNV de cao-onder- handelingen ingegaan met de eis dat op termijn de vierdaag se zou moeten worden inge voerd door het uitbreiden van het aantal atv-dagen. Bonden en werkgevers hebben afge sproken dat er voor het aflo pen van de nieuwe cao afspra ken moeten komen over uit breiding van de functies van sjorders. DEN HAAG De Stich ting Japanse Ereschulden is woedend op premier Lubbers. In een brief eist de stichting zijn oprechte verontschuldigingen en alsnog een regeling tot schadevergoeding. „De grootste farizeeër van Ne derland", noemt secretaris C. Stolk premier Lubbers. De stichting voelt zich gekrenkt door het optreden van Lub bers tijdens het bezoek van de Japanse premier Kaifu. „De manier waarop hij onze groep heeft behandeld, is ergerlijk, bijna walgelijk", meent Stolk. De stichting werd om de tuin geleid toen Kaifu het Catshuis bereikte via een andere poort dan was afgesproken en kreeg vervolgens geen kans om de Japanse premier een petitie aan te bieden. Zij vindt het stuitend dat Lubbers tijdens zijn gesprekken met Kaifu met geen woord heeft gerept over de duizenden claims van slachtoffers van de Japanse overheersing in het voormalig Nederlands-Indië. „Wij heb ben ons steeds weer met smoesjes het bos in laten stu ren. Maar nu is de maat vol. Vóór het bezoek van de konin gin aan Japan moet er voor ons uitzicht zijn op een schade vergoeding. De Canadezen en Amerikanen zijn in gezinsver band geïnterneerd geweest in zomerkampen en hebben alle maal een schadevergoeding gehad. Wij hadden het veel zwaarder en hebben niets ge had", aldus Stolk. Om de scha devergoeding af te dwingen, zal de stichting alle slachtof fers van de Japanse bezetting en haar achterban oproepen tot een boycot van Japanse au to's. „Samen met de Engelsen en Australiërs willen wij actie gaan voeren. Een boycot werkt altijd. Vergeet niet dat onze achterban met kinderen en kleinkinderen zo'n half miljoen mensen omvat". Idoor ab courant AMSTERDAM Een groep van zevent.en asielzoekers is zater dagavond ontsnapt uit het opvangcentrum op Schiphol-Oost. Twaalf zijn er inmiddels terug. De zes Liberianen, zes Nigeria- nen en vijf Ghanezen maakten dankbaar gebruik van het mo ment waarop een schoonmaker de kamer verliet waarin zij zich bevonden. Ze renden achter de man aan, door het kantoor van de marechaussee en baanden zich een weg naar het dak op de tweede verdieping. Tijdens de sprong naar beneden verzwikte één van de mannen een enkel. Een ander brak vermoedelijk een voet. Ze werden beiden in het ziekenhuis opgenomen. De rijkspolitie dienst luchtvaart slaagde erin om zes van de ont snapte asielzoekers in de buurt van het centrum op te pakken. Nog eens vier voortvluchtigen werden gisteren aangehouden. 5PER EN HOBBES „ïaspfr (N zijn Cc- Rivfe hobbbs sotu- fN /WÉT ffio PocR PB PtRPSSTRAAT U pp pohtlp k&vit praan?!1 caspbr goolt 'm in z'n achtbruiti! kan ik nou niét pvpn 'n BooPSCHAP, zom>pr pat jij pp hpup straat bij ppkaar tobtprt door bill waterson Vakantiedrukte op Schiphol valt mee AMSTERDAM In tegen stelling tot de verwachtingen heeft de stroom vakantiegan- g;rs en de afsluiting van de ymrastrada dit weekeinde in Amsterdam, op de luchthaven Schiphol geen grote drukte op geleverd. Op zaterdag en zon dag vertrokken er in totaal 88 chartervluchten. Vorige week waren dat er 85. Slechts zeven liepen een vertraging langer dan een uur op. Op Schiphol wordt in de laatste week van deze maand en de eerste en laatste weken van augustus een toeneming van de drukte ATHENE Het schijnt dat vice-premier en minis ter van financiën Wim Kok zich bepaald niet thuis heeft gevoeld tijdens een diner te zijner ere in Athene, waarbij Griekse geldmagnaten en pseudo- aristocratie aanzaten. Blijkbaar hebben de Grie ken niet door dat Kok met zijn achtergrond zich door zoiets niet laat impo- heren. Ook liet hij zich niet van de wijs brengen door de anti-Nederlandse stemming in de Griekse pers. Wim Kok is hier twee dagen op werkbezoek geweest op uit nodiging van de Griekse rege ring om eens poolshoogte te nemen over de financiële toe stand en in dit kader directe besprekingen te voeren met de Griekse premier, de minister van Nationale Economie, de president van de Bank van Griekenland en andere promi nenten. Onze minister is, nu Nederland het voorzitterchap heeft van de EG, voorzitter van de Econfin, een commissie die zich onder meer bezig houdt met leningen aan EG- landen. Na beëindiging van de regeer periode van de PASOK-partij onder Papandreou in 1989 be vonden de openbare financiën zich in een dermate grote cha os dat Griekenland zich ge noopt zag bij Brussel aan te kloppen om uit de financiële moeilijkheden te geraken, waarop de EG Griekenland een lening van 2,2 miljard ecu toestond - te fourneren in drie termijnen. De tweede termijn moet begin volgend jaar losko men. Griekenland heeft be loofd ondertussen orde op fi nanciële zaken te stellen. Vorderingen Minister Kok zei tijdens een persconferentie in Athene dat hij na zijn besprekingen tot de conclusie was gekomen dat er zeker sprake was van vorde ringen bij de ordening van de overheidsfinanciën. Zo zou de inflatie (over 20 procent de hoogste in de EG) zijn terugge lopen en ook de loonmatiging zou op de goede weg zijn. Een zwak punt blijft het overheids tekort van 20 procent van het bruto nationaal inkomen - een schrikbarend percentage als we ons bedenken dat we in Nederland ons al zorgen ma ken over een tekort van 5 pro cent. Griekse financiële deskundi gen zijn echter weinig optimis tisch over de mogelijke won deren in de Griekse economie. Er is weinig marge. De libera le regering heeft al vele harde maatregelen genomen, die be antwoord worden met massale stakingen. Iedereen is het er in Griekenland wel over eens dat er moet worden bezuinigd, maar men vindt dat de geno men maatregelen in de eerste plaats de economisch zwakke ren treffen, terwijl de kapi taalkrachtigen buiten schot blijven. Het bezoek van Kok komt op een moment dat er een onmis kenbare anti-Nederlandse stemming in Griekenland heerst, vooral in de kranten en op de radio. Sommige kranten roepen nauwelijks verholen op tot een boycot van Nederland se artikelen. Dat zou een ge voelige klap betekenen van de Nederlandse export, want Griekenland is één van onze beste klanten in de EG en de Nederlandse uitvoer naar dit land is sinds 1980 (het jaar van de Griekse toetreding) drie viermaal gestegen. Zo is Ne derland de grootste importeur van agrarische produkten in Griekenland Men verwijt Ne derland een pro-Turkse poli tiek te voeren. Bijzonder verbolgen is men op minister Van den Broek, om dat hij onlangs de toetreding van Griekenland tot de West- europese Unie heeft gedwars boomd - zolang Turkije daar ook geen lid van kan worden Enfin de periode van na de iunta toen Nederland in Grie kenland geen kwaad kon doen, mede door de inzet van de voormalige minister Van der Stoel tegen de kolonels, is voorgoed voorbij. Trouwens zelfs de naambordjes van de Van der Stoelstraat in Saloniki zijn allang verwijderd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3