Post blijft strijdbaar Jean-Francois Bernard prefereert de luwte SPORT Hans Spaan gefrustreerd 13 OP DE LOSSE TOUR SomcMit r Baker-Finch 'lekt door ^"'HPORT Ian Baker-Finch heeft ,este grote titel in zijn golfloopbaan De lange Australiër veroverde en dankzij een uitstekende slotronde het Open Brits kampioenschap op iderige baan in Southport. Baker- n(30) eindigde op een totaal van 272, p ider par. „Hiervan heb ik jaren ge- d", glunderde hij. „Dit is mijn defi- doorbraak". Bij het Open Duits y >enschap voor amateurs eindigde 3 lerlander Michael Vogel als tweede r' de 21-jarige Duitser Jan-Erik 'nann. Beiden sloten het toernooi in air en af met een totaal van 283 sla- ïr!e play-off werd gewonnen door n(nann. Vogel had op de eerste dag anrecord gevestigd met 67. Waterpoloteam VS wint wereldbeker BARCELONA Wereld- en olympisch waterpolo- kampioen Joegoslavië is als houder van de wereld beker onttroond door de Verenigde Staten. Bij het toernooi in Barce lona wonnen de Amerika nen in de finale na verlen ging met 7-6 (1-1, 0-1, 1-2, 3-1, 1-1, 1-0). Spanje zegevierde in de strijd om de derde plaats eveneens na verlenging met 11-10 over Hongarije (2-1 2-3 2-2 3-3 0-0 2-1). Wayne Rainey won de race In de 500cc. ^er voor ms Oranje 'IELD |De Neder- afvaardigiijg naar de siade keert minimaal vee zilveren medailles J ffield terug. <Fratouwen hockeyteam en y(S( itbalelftal van de man- ed). laatsten zich gisteren finale. De hockeysters, erdag teleurstellend ge leiden tegen Canada (0- 7(2n telden zich een dag la- i), 7»tekend. In de halve fi- egen Groot-Brittannië Sderland veel sterker (3- e finale ontmoet Neder- winnaar van het duel Spanje en Zuid-Korea. etbalelftal hield Groot- nië in bedwang. De van Oranje lag vooral defensie. Nederland kort voor de rust op ong. Uit een hoekschop Robbert de Ruiter ('s izandse SV) de bal hard ta|j at nog wel een verdedi gt zijn hand tussen, maar eidsrechter keurde het fit goed. In de finale, Wan30rgen wordt gespeeld, Deïfct Nederland Zuid-Ko rnet 3-1 van Uruguay SPORT OP TV id 2, 19.15 uur: Sportpanora- iials (2): Alpe d'Huez. 3, 19.33 uur: Studio Sport. samenvatting zestiende ur de France. 22.15 uur: port Journaal. (1Ó.35 uur: Tour'91, wielrennen France. 40 uur: Wielrennen, Tour de annel, 22.10 uur: Sport. 18.00 uur: Sport, rt, 18.00 uur: Sport. I id 3, 13.30 uur: Studio Sport, sn Tour de France, recht- verslag zeventiende etappe Gap naar Alpe 13.30 uur: Wielrennen, Tour rechtstreeks verslag ze- etappe van Gap naar Alpe d 1, 16.45 uur: Wielrennen, 3, 13.00 uur: Tennis, ATP- MQ d 6. CO uur Sport. cJrt, 14.00 uur: Sport. iSTOUWDAM Peter Post en de van Frankrijk ver- elkaar de laatste slecht. Het lukt de landse ploegleider niet meer om suc- te zijn in de Tour. dit jaar jaagt zijn tevergeefs overwin- na. Post hangt er om een beetje bij. •ee van de ploeg Post in r was al ongelukkig. De ider, die de technische amheden heeft gedele- Maan Theo de Rooy en H Planckaert maar bij ilangrijke wedstrijd na- 'd( lijk aanwezig is, nam jeljarc van Orsouw louter ij'anders in zijn ploeg op. triniteit van de Neder- sti supporters met de ploeg v< daarmee een stuk min- Idgeworden. Klinkende zouden dat euvel mnen verhelpen, maar blijven uit. ige dat Post zijn ploeg verwijten is gebrek irklust. De renners rij- h de longen uit hun lijf, at heeft niet meer opge- dan een tweede plaats af Ludwig en een elfde v-an Maurizio Fondriest glgemene rangschikking, ien komt Panasonic er eliiking met de andere ;ei indse ploegen in de pu- bekaaid af. geven van verklarin- l( emt Post de toegeno- acht van de concurren- falen van Ludwig Ösprints en het ontbre- den geluk. „Ludwig heeft eile jaar al problemen; hij vorm", oordeelt Post, «tstelt dat zijn sprinter g, niet de 'killer' is hij it(iar wel was. De ploeg- aat duidelijk doorsche- dat het hem allerminst 0j, zit dat Ludwig in deze Jo er wederom een beetje bij. „Reken maar dat het vuur in Post niet is gedoofd", aldus de ploegleider. foto: anp De ploeg van Peter Post hangt Tour is voorbij gestreefd door Djamolidine Abdoesjaparov, die hard op weg is om ook de groene trui van de Duitser over te nemen. Enthousiaster Zodra de naam Fondriest valt, wordt de Amstelvener aan zienlijk enthousiaster. De Ita liaan kan bij hem weinig kwaad doen en noemt hij een investering die dubbel en dwars wordt terugverdiend. „Fondriest valt 100 procent mee", oordeelt Post. „Vergeet niet dat die jongen nog maar 25 jaar is en zijn eerste Tour rijdt. Bovendien heeft hij vorig jaar wegens blessures weinig competitie geleverd. Over hem ben ik dik tevreden. Het enige dat onbreekt is de de macht om bergop een of twee tandjes hoger te rijden dan de mannen in de frontlinie. Hij moet nog de kracht krijgen om een gro ter versnelling rond te kunnen trappen. Of hij de ronderenner kan worden op wie ik wacht? Dat denk ik ook weer niet. Zijn tijdrit, hè. Die is te zwak". In tegenstelling tot andere ja ren beweert Post zich in deze Tour te onthouden van markt verkenningen. De ploegleider ontkent met renners in onder handeling te zijn voor een con tract. Ook niet met Laurent foto: epa LE CASTELLET Met het beste materiaal rijdt Hans Spaan gefrusteerd in het achterveld van de 125cc-klasse rond. De Nederlandse wegracer bereikte gisteren in Le Castellet een nieuw dieptepunt met de negentiende plaats bij de Grote Prijs van Frankrijk. Zijn teamgenoot Wilco Zeelenberg uit Bleis- wijk verging het bij de kwart-liters iets beter met de zevende plaats. Bleiswijker Zeelenberg, dit seizoen zeer constant, kon zich in de 250cc evenmin mengen in de strijd om de podiumplaatsen. Die ging tussen de Italiaan Loris Reggiani en de Duitser Hel mut Bradl. Reggiani bezorgde Aprilia de tweede zege van het seizoen, nadat Pierfrancesco Chili in Assen voor de primeur zorgde. Egbert Streuer speelde met zijn Britse bakkenist Pe ter Brown eveneens een bijrol bij de zijspanners. Na zijn over winning in Assen een tegenvaller voor de Lucky Strike-rij der, die niet verder kwam dan de vierde plaats. Winnaar werd Streuers vriend Biland, die hem in Assen de helpende hand toestak. In de 500cc-klasse behaalde de Amerikaan Wayne Rainey zijn vierde overwinning van het seizoen. 17e etappe 23 juli 125 km L'AIpe d'Huez Fignon, zoals vorige week de Franse sportkrant L'Equipe berichtte. Post meldt gewoon op de ingeslagen weg door te gaan en verder te werken met Eddy Bouwmans, die overi gens zijn contract nog niet heeft verlengd met Panasonic. „Maar dat gebeurt", deelt Post mee. „Wij willen gebruik ma ken van de optie voor een jaar. Nee, er is nog niets getekend, maar ga er vanuit dat Bouw mans blijft. Volgend jaar gaat hij naar de Tour, zonder overi gens het klassement aan hem op te hangen. Dat komt later wel". Sukkeljaar Over Rudy Dhaenens, de voor veel geld binnen gehaald we reldkampioen die vorig week na de tijdcontrole binnen kwam en naar huis moest, wil Post niet meer kwijt dan de doodoener dat de Belg een sukkeljaar achter de rug heeft. „Pech gehad", luidt zijn sim pele diagnose. Die vaststelling dreigt ook van toepassing te worden op de ploeg in haar geheel. Het ziet er naar uit dat Panasonic op weg is naar de slechtste erelijst sinds jaren. Er werd geen top- koers gewonnen. Tot op heden houdt Ludwig de eer nog een beetje hoog met overwinnin gen in de E3 Prijs, De GP For- bo en een etappe in de Ronde van Zwitserland. Peter Post laat er de moed niet door zakken. Hij ontkent een fatalistische houding aan te nemen. „Ik niet meer strijd baar? Geen sprake van. Reken maar dat het vuur in Post nog niet is gedoofd". Idoor HENK STOUWDAM PAU Ironisch genoeg lijkt Jean-Francois Ber nard de hoge verwachtin gen van weleer in te los sen nu hij de luwte heeft opgezocht. Notabene in zijn achtste profjaar meldt de renner, die door Ber nard Hinault ooit als zijn opvolger werd geaffi cheerd, zich in de frontli nie van de Ronde van Frankrijk. Na zeven jaar verkeert Bernard einde lijk in de positie om de hoge Franse verwachtin gen in te lossen. De ren ner' laat zich echter niet meer gek maken. Bernard heeft inmiddels ge noeg leergeld betaald om de hernieuwde euforie in Frank rijk rond zijn persoon naar juiste waarde in te schatten. Wat ze over hem beweren, zal de renner een zorg zijn. Hij heeft door ervaring wijs ge worden een nieuwe koers uit gestippeld. Daarvan is hij niet van plan af te wijken, ook al staat hij thans op de negende plaats in het algemeen klasse ment. Bernard blijft wat hij is bij Banesto: meesterknecht van Pedro Delgado en Miguel Indurain. Beloofd is beloofd en boven dien is Bernard genezen van het kopmanschap. Nadat hij het vaandel van Hinault over nam is het misgegaan met de voormalige slagersknecht uit Luzy. Hij bleek niet bestand tegen de druk; de last van de ploeg kon Bernard niet dra gen. Hij verliet Toshiba en zocht zijn toevlucht bij Banesto in Spanje. Knechtenwerk Bernard, voor intimi Jeff, te kende een contract dat hem verplichtte knechtenwerk te verrichten voor Delgado en Indurain, de paradepaardjes van de ploeg. Bernard mag en wil niet onder die verplichting uit, ook al zou hij op grond van zijn klassering nu een an dere rol kunnen opeisen. De lange Fransman heeft gekozen voor het bespelen van de tweede viool. Hij streeft zeer bewust andere doelen na dan de gele trui. Zijn grillige prestatiecurve en de missers op cruciale momen ten zetten Bernard vorig jaar aan het denken. Hij herover woog zijn mogelijkheden en concludeerde de druk van het kopmanschap niet aan te kun nen, maar in de schaduw beter tot zijn recht te komen. De 29- jarige Bernard wil nog enig plezier aan zijn carrière bele ven. „Juist doordat die druk is weggenomen presteer ik goed", beweert Bernard, die in zichzelf een belangrijke over eenkomst ziet met de hem sympathieke Erik Breukink. „Net als hij ben ik te lief om de Tour te kunnen winnen". De fiets is niet langer het mid delpunt van Bernards leven. Hij heeft dankzij vrouw Ma- rie-Laure en dochtertje Char- line van bijna twee jaar andere waarden ontdekt. Rust „Die levenswijsheid laat ik nooit meer los", mag de Frans man graag op de filosofische 'Tour' gaan. „Ik heb nu mijn rust gevonden naast de fiets. Want ik wil blijven wielren nen, dat is me duidelijk ge worden in perioden van bles sures. Het was vreselijk om toe moeten toekijken. Ik doe niet meer zo gek als weleer en knijp tegenwoordig sneller in de remmen. Zeker in deze Tour waar de renners als waanzinnigen de etappes af werken. Het peloton lijkt wel gek. Maar ik doe er niet aan mee. Ik heb al te vaak in de lappenmand gelegen". Het vertrek van de op en top Fransman naar een Spaanse ploeg is Bernard uitstekend bevallen. Hij voelt zich thuis in de Iberische sfeer, waar hij in Fabrice Philipot en Domini que Arnaud trouwens twee landgenoten als ploegmakkers heeft. „Ik heb geen problemen gehad om te aarden bij Banes to. Eerder is van het tegeno vergestelde sprake. Ik ben er geweldig opgevangen. Het was wel even wennen aan het wedstrijdprogramma, dat wijk- te nogal af van wat ik gewend was. Ik wilde vooral in de voorbereiding meer Franse dan Spaanse wedstrijden rij den. In goed overleg is dat probleem opgelost", aldus Ber nard. Jean-Frangois Bernard geeft manager Jose Miguel Echavarrl een hand, nadat hij zijn contract heeft getekend. Links kijkt Arturo Romani namens de sponsor toe. foto.- archief ip n MAANDAG 22 JULI 1991 Als je in Zuid-Frankrijk om half tien onder de dekens kruipt heb je voor half één nog geen oog dichtgedaan. Ongelooflijk wat een hitte. Volgens mij is er zelfs geen mus meer om dood van het dak te vallen. Ze zeggen dat zoiets in het voordeel is van de Spanjaarden en de Italianen. Daar geloof ik niet in. Zelf kan ik ook heel goed tegen de hitte. Mijn probleem is dat ik niet in een goed vel steek. Niets om echt benauwd over te worden, maar wil je super rijden dan moet je niets tegen hebben. Moet je je goed voelen. Pas wanneer lichaam en geest zogenaamd dezelfde kant uit wijzen heb je kans op een topprestatie. De Fransen hebben zelf ook last van die extreme temperaturen. Ze noemen het een 'chaleur', als ik het wel heb. De lucht is warm, ook 's nachts koelt het onvoldoende af. Wat je drinkt zweet je spontaan weer uit. Je moet dus steeds je waterhuishouding in de gaten houden. Anders kom je de man met de hamer tegen. Laat ze die 'chaleur' dus maar een schot hagel achter de broek sturen. Vroeger zag je dat een half peloton op een dorpsplein spontaan een fontein indook. Dat laat je de laatste jaren wel uit je hoofd. Ze rijden je in geen tijd op vijf minuten. In de Tour wordt iedere dag een wereldkampioenschap gereden. Slechts de mannen met de goede vorm, de conditie en de scherpte hebben in een finale een kans. Ik ben er nu uit wat de oorzaak is van mijn mislukte aanval op de Pyreneeën-flanken. Net voor de start heb ik een flesje bedorven jus d'orange gedronken. De naweeën ervan had ik niet alleen tijdens de koers, maar ook nu nog zit het me niet lekker. Het gevolg is dat ik mijn eetpatroon overboord heb gezet, de astronautenvoeding in de kast heb geplaatst en met de jongens aan tafel probeer zoveel mogelijk naar binnen te werken. Het is zaak om snel weer op krachten te komen. Zonder macht in je benen kun je de pedalen niet ranselen. Blijven de prestaties uit. Ook heb ik last van geïrriteerde tenen. Vandaar dat dokter Geert Hovinga me om tien uur 's avonds telkens een emmer met ijs stuurt. Daar moet ik met mijn sokken aan in gaan zitten. Die man probeert van alles om het je naar de zin te maken, 't Is zijn eerste Tour en ik vraag me af of hij het nu écht leuk vindt. Maar die twijfels heb je allemaal. Dacht je dat ik iedere dag sta te juichen om dik tweehonderd kilometer te mogen rijden. Zou een vrachtwagenchauffeur het geinig vinden om die zoveeltonner dag in dag uit door scherpe bochten te sturen? 't Is je vak en dat wil je zo goed mogelijk uitoefenen. Vandaar dat het me geen moeite kostte om vijftigduizend trainingskilometers te maken. Dat zou ik weer doen als het nodig was. Maar spaar me, ik hoop het nooit nog eens tejnoeten beleven. Of we in het peloton kapot zijn geweest van het uitstappen van PDM? Nee, wielrenners zijn geen gevoelige jongens. Je praat er even over, dat het rot is en zo... Daarna draai je de knop om en concentreer je je op je eigen koers. Een wielrenner moet zijn gevoel tijdens de Tour de France in de kofferbak stoppen. Kan hij dat niet dan is hij als topsporter ten dode opgeschreven. Wat dacht je wat er gebeurd zou zijn als ik een jaar lang had zitten piekeren, omdat renners en supporters me in de steek lieten? Dan hadden ze me nooit meer in het peloton teruggezien. Vandaag ben je de held, morgen de vertrapte. Zo, ik doe het licht uit anders doen de muggen ook nog een aanval op mijn lichaam. En dat kan ik helemaal niet gebruiken. Evenals Rob Harmeling kreeg leider Miguel Indurain (rechts) een stuk briket met inscriptie uit handen van één van de mijnwerkers. foto: ap Harmeling verstevigt positie Rob Harmeling is onderscheiden. De rode-lantaarndrager van het Tourpelotón moest bij het tekenen van de startlijst op het podium blijven. De mijnwerkersvakbond huidige de gele-trui- drager en de laatste uit het klassement. Beiden ontvingen een grote briket met inscriptie. De mijnwerkers leven in mineur. Zij namen de gelegenheid ook nog even te baat te betogen tegen de dreigende sluitingen van kolenmijnen in Frankrijk. Harmeling raakte gisteren opnieuw tien minuten verder achter op Indu rain. In een mislukte aanval, blies hij zichzelf volledig op. „Ach. ik heb mijn plaats in het klassement verstevigd", grapte hij. „Door de laatste positie krijg ik tenminste ook nog publiciteit". Lemond krijgt boete Greg LeMond heeft gisteren een geldstraf van 135 gulden ge kregen. De Amerikaan had bij de start in Albi verzuimd de startlijst te tekenen. Frans Maassen valt af Frans Maassen trad gisteren positief op de voorgrond. De Lim burger finishte in Ales op de vijfde plaats achter ritwinnaar Mo reno Argentin. Zijn beste prestatie tot nu in de Tour die ver knald is door maagklachten. Maassen dronk zaterdag en gisteren vele liters vocht. Het was voor de verzorgers nauwelijks bij te slepen. „Acht liter denk ik", zei Maassen. „Zondagochtend toer ik op de weegschaal ging staan, bleek dat ik twee kilo was afge vallen. Uitgezweet in bed. Het is werkelijk te gek. Je blijft drin ken, maar het stroomt er ook zo weer uit". Belgen naar huis België blijft renners verliezen. Kampioenen en ex-kampioenen. Na het uitvallen van Van Itterbeeck, Dhaenens en de Wolf ver lieten afgelopen weekeinde Museeuw en Bomans de Tour.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13