emond berust in capitulatie SPORT Geschiedenis herhaalt zich voor Lansink Spanning stijgt 11 Uit eten fieidaeSou/ta/nt üd&iQoMtvnt MAANDAG 22 JULI 1991 ïles trekt zich terug TTINGHAM Monica Seles heeft zich terug lokken uit het Joegoslavische team voor de Heration Cup en daarmee haar deelname aan [Olympische Spelen van volgend jaar op het p gezet. [de overwinning op Kathy Rinaldi (6-2, 2-6, 6- n de halve finales van het toernooi van Mah- i (New Jersey) verklaarde 's werelds nummer niet voldoende hersteld te zijn van de been- isure, die haar ook zou hebben weggehouden i Wimbledon. De late afzegging voor de van- g in Nottingham beginnende Federation Cup km de Joegoslavische tennisbond te staan op 1 boete van 2000 dollar. Capriati won de finale h Seles later met 6-3, 7-5. b. 12: Michael Stich ook op gravel toernooi- pnaar. Monica Seles smijt haar racket weg. foto: afp Thorpe terug aan het front Thorpe heeft in de Grand Prix van Duitsland afgere kend met een mindere periode. De crosser won de Grote Prijs voor de 500cc-ers voor de Brit Jeremy Whatley en de Belg Jacky Martens. In de strijd om de wereldtitel behield de Belg Georges Jobé de leiding, met een voorsprong van dertien pun ten op Martens. Kees van der Ven reed ook weer in de punten. De Brabander eindigde als tiende en zevende en ver gaarde daarmee dertien punten. Carlo Hulsen was de tweede Nederlander die zich voor de Grote Prijs kwalificeerde. Hij kreeg echter geen grip op de harde bodem. Hij beëindigde alleen de tweede manche, op de 23ste plaats. Erik Breukink in ronde Wateringen WATERINGEN Erik Breukink is één van de deelnemers aan de wielerronde van Wateringen op 1 augustus aanstaande. De organisatie kreeg afgelopen weekeinde de verzekering dat de winnaar van vorig jaar ook in de negentiende editie aanwezig zal zijn. Het wielercomité heeft coördinator Gerrie van Gerwen gevraagd een veertigtal renners te contracteren, onder wie Gerrit Solleveld, Jelle Nijdam en Gert Jan Theu- •nisse. Van Gerwen probeert ook enkele bui tenlandse vedetten aan te trekken. In dat verband worden de namen van Miguel In- durain, Claudio Chiappucci en Gianni Bug- no genoemd. ers emond is door vermoeidheid getekend na de etappe van Albi naar Ales. ALES Greg Lemond kan een nederlaag moei lijk verwerken. Het ken merkt de grote kampioen dat hij slecht tegen zijn verlies kan. Bovendien verliest de Amerikaan zel den. Het duurde dan ook even voordat Lemond de klap van afgelopen vrij dag in Val-Louron tebo- ven was. Na een nachtje slapen had hij zijn emoties weer onder controle en bleek ook Lemond zich groot te kunnen tonen in zijn nederlaag. In de Tour is het niet de Amerikaan, maar de Spanjaard Miguel Indurain die de toon aan geeft. De Italianen Ceng- hialta en Argentin eisten de zege in de veertiende en vijftiende etappe voor zich op. Er was afgelopen weekeinde al weer een verschil met de Lemond van afgelopen vrij dag. Onmiddellijk na zijn fi nish op de Pyreneeëntop in Val-Louron belaagde hij pers mensen en duwde hij geërgerd een camera van zich af. De Amerikaan had even een mo ment voor zichzelf nodig om de grootste tegenslag uit zijn wielerloopbaan te verwerken. Dat was na een nachtje slapen reeds gebeurd, want toen was hij in staat om de film terug te draaien en heel rationeel van commentaar te voorzien. De drievoudig Tourwinnaar zocht niet naar excuses en gaf toe dat hij, onvoorziene ontwikke lingen voorbehouden, de Tour heeft verloren. „Daar moest het toch een keer van komen", meldt hij zonder een spoor van desillusie. „Het is vervelend, maar geen drama. Ik heb in mijn leven grotere tegenslagen gekend". De capitulatie kwam voor Le mond niet geheel onverwacht. Hij voelde een dag eerder, in de etappe naar Jaca, het onheil al naderen. De Amerikaan had die dag een 'leeg' gevoel en dat maakte hem ongerust. Zijn angstig voorgevoel bleek juist, want vrijdag kreeg hij voor het eerst in de Tour te maken met serieuze aanvallen op zijn positie. „Ik kon me nog niet laten afzakken naar de auto om een bidon te halen. Het was geen moment rustig, zo vaak werd er geattaqueerd", stelt Lemond even simpel al spijtig vast. Om er aan toe te voegen, dat hij nu ook tot de ontdekking is gekomen de voorgaande twee jaren amper tegenstand van betekenis te hebben gehad. Hooguit van Laurent Fignon in 1989, vindt hijzelf. Moeiteloos Lemond erkent moeiteloos dat Miguel Indurain, Gianni Bug- no en Claudio Chiappucci dit jaar opposanten van een ander kaliber zijn. Tegen die man nen is Lemond niet opgewas sen. „Ik heb alleen nog kans om de Tour te winnen als In durain een inzinking krijgt", doet de Amerikaan geen po ging om zijn situatie rooskleu riger voor te stellen dan de werkelijkheid. Maar zich nu al neerleggen bij een Tourneder laag, doet Lemond ook weer niet. Dat past niet bij zijn na tuur. Overeenkomstig de Amerikaans sportopvattingen blijft Lemond strijdbaar. „Vo rig lukte het mij ook om vijf minuten achterstand op Chi appucci goed te maken", praat hij zichzelf moed in. In Indurain herkent Lemond veel van zichzelf uit 1986. Toen won de Amerikaan voor het eerst de Tour en hij herin nert nog hoe dat onverwachte krachten bij hem losmaakte. Lemond: „Ik was toen super gemotiveerd, omdat het mijn eerste Tourzege betekende. Hi- nault was mijn belangrijkste tegenstander en die had al vijf keer de Tour gewonnen. Dat maakt je onbewust toch een tikkeltje minder scherp, merk ik nu. Ik ben nog steeds gretig, maar niet meer zoals in 1986. Overigens wil dat niet zeggen dat ik nooit meer de Tour zal winnen. Het blijft nog steeds mijn streven om het record van vijf te overtreffen". Naast de sterker geworden concurrentie schrijft Lemond zijn terugval toe aan eigen li chamelijk ongemak. Hij be weert zich de laatste dagen erg moe te voelen. En zo slecht te herstellen. Dat heeft te maken met de hitte die veel van zijn reserves aantast. Een ander euvel zijn de dikke voeten. De zwellingen hinderen hem vooral bij warm weer. Lemond moet zijn voeten dagelijks in- tapen om te voorkomen dat zij onderweg gaan knellen. Hij heeft besloten om zich daaraan dit najaar operatief te laten helpen. In de zware Pyreneeën-etappe van vrijdag voelde Lemond zich aanvankelijk goed en meende hij een aanval van Chiappucci te kunnen pareren met een tegenaanval. Die actie vergde te veel van zijn krach ten. Niet de Italiaanse bluffer, maar Lemond zelf moest dat bekopen met een inzinking. Nu zegt hij het te betreuren dat PDM volledig van het Tourtoneel verdween en Rolf Sörensen de strijd moest sta ken. Het betekende twee ploe gen minder die er baat bij zou den hebben gehad om de koers te controleren. Sindsdien kwam veel verantwoording op de schouders van Lemond en zijn ploeggenoten neer. En naar de vaste overtuiging van de Amerikaan heeft hij daar mee veel energie verspild. Om de zaken in de hand te houden heeft hij Bugno probe ren te bewegen om de koers te helpen controleren. Een mis lukte actie. De enige bij wie Lemond een willig oor vond was Laurent Fignon, net als hij een renner van de oude garde. Deze samenwerking was echter niet opgewassen te gen de coöperatie van Indu rain en Chiappucci, die geza menlijk zoveel power ontwik kelden dat de gevestige orde een stapje moest terugdoen. Pag. 13: Peter Post blijft strijdbaar. Moreno Argentin is op weg naar de overwinning in de vijftiende etappe. foto: ap DEN HAAG De Italiaan Cenghialta won de veertiende etappe, maar dat hebben de deelnemers aan de Eigen Tour niet voorzien. Toch presteerde mevrouw van Wijk uit Ber- kenwoude het om 35 punten bij elkaar te sprokkelen en zij gaat dus gezellig naar de finish van de Tour de France. Met 34 punten gaat de waardebon van 75,- van Radio Modern naar A. Michael uit Den Haag en het sweatshirt naar L. Speks nijder uit Bergambacht met 32 punten. Nummer 4: (31 punten) W.F. Stoove, Leidschendam; 5/6. (30) P Verdegaal, Leidschen dam; P. Simonis, Monster; 7. (29) P.J. de Waal, Leidschen dam; 8/9. (28) C.C. Breescho- ten, Den Haag; H.W.M Nig- ten, Zoetermeer; 10. (27) E. Dupon, Zoetermeer. In de vijftiende etappe, die werd gewonnen door de Ita liaan Moreno Argentin, wer den niet veel punten gescoord. Toch wist de heer Taphoorn uit Den Haag nog 38 punten bij elkaar te vergaren met voornamelijk Argentin en Maassen. Met de Europa Ex press mag hij een weekeinde Parijs en de finish van de Tour meemaken. De waarde bon van 75,- van Radio Mo dern gaat na „fotofinish" met 33 punten naar R. de Vos uit Den Haag en het Eigen Tour sweatshirt eveneens met 33 punten naar A.A.D. van Adri- chem uit Nootdorp. Nummer 4: (31 punten) G.T. IJsselsteijn, Moordrecht; 5/8. (30) R. Baas, Den Haag; J.v.d. Stoop, Pijnacker; A.v.d. Geest- Kloosterman, Zoetermeer; R. Keus, Delft; 9/11. (27) O.A.J, Bayer, Den Haag; J.T.H. Post, Maassluis en H. de Groot, Den CeicLcSomarvt Tussenklassement na de 15e etappe: 1. (525 punten) P.J. de Waal, Leidschendam; 2. (523) A. van Schaik, Den Haag; 3. (518) A. Michael, Den Haag; 4. (506) R.D.R. Tawaris, Den Haag; 5. (504) W.Th. Krassen- burg, Den Haag; 6. (495) R.F.S.v.d. Staaij, Den Haag; 7/ 8. (492) W.A. Stok, Schoonho ven; L.Lut, Den Haag; 9. (485) C. van Meerten, Gouda; 10. (483) M.A. Streef, Gouda; 11. (473) P.v.d. Houwen, Leid- schendam;"T2t (471) W.F. Stoo ve, Leidschendam; 13. (469) W.F.v.d. Blij, Rijswijk; 14. (468) E.J.M.v.d. Spek, Pijnac ker; 15. (463) P.P. Pieters, Voorburg; 16. (462) J.Krijgs man, Den Haag; 17. (461) G.P. Ammerlaan, Den Hoorn; 18. (460) F.N. Hart, Waddinxveen; 19. (458) N. Neuteboom-Malie paard, Den Haag; 20. (455) P. Verdegaal, Leidschendam. Woensdag, na de etappe naar Alpe d'Huez, verschijnt er weer een tussenklassement in deze krant. De Tourstaf is telefonisch te bereiken onder nr. 070- 3190814, tussen 18.00-19.00 uur. Pag. 18: Deelnemers prijs vraag bij Han Nieuwmans in goede handen. 'L4 klopt >S bij el Ajax De NOS heeft geen beelden mogen van een oefenwedstrijd .jax. De commerciële RTL4 had bij het orga- de Sparta Nijkerk ex- eit geëist en gekregen, [gever Hans Kraay zijn collega's geen ii Ie RTL4 had ook de ïen team afgevaardigd :t duel Sparta Nijkerk - )r8), maar Eddy Poel- 2.s. moesten onverrich- huiswaarts keren, inn mocht zijn werk en bij één van de clubs ïitzending van de Euro- jvedstrijden wel aan de unt. „Dit is de eerste at ik hiermee word ge- |iteerd", baalde Poel- [„Over oefenwedstrijden imateurclubs staat niets lontracten met de clubs. Ik dat we dit in de toe- moeten meenemen in prhandelingen". De Nij- club had Poelmann net llega Hans Kraay zijn gillen laten doen. Maar j hield zijn poot stijf en wenste niet op de ge- f afspraak terug te ko- l :hge l |n Barcelona bereikten I jeen overeenstemming e transfer van midden- Richard Witschge naar pse landskampioen. De Ivan Johan Cruijff is Jerluidt bereid voor de .ng een vergoedingssom ■jen die ligt tussen zeven l miljoen. De aanvanke- Jaagprijs was tien mil- jidien Wtischge ook ac- gaat, zal hij zich op 29 □e ploeg voegen die dan Ierland een trainings- ipslaat. LA BAULE Voor Jos Lansink heeft de geschie denis zich in de Europese titelstrijd voor springrui ters herhaald. Net als twee jaar geleden in Rot terdam greep de Twente naar gisteren in La Baule aan de Franse Cote d'A- mour het brons. Moest hij in 1989 de Britse broers John en Michael Whi- taker voor laten gaan, dit keer kroonde de Franse wereld kampioen Eric Navet zich ook als de beste van Europa en was het zilver voor de Duitser van Nederlandse geboorte Franke Sloothaak. Lansink had zijn sprong naar het podium (hij ging als zesde de finaledag in) deels te dan ken aan Piet Raymakers, die met de blik op goud in de slot fase van zijn laatste rondje met de merrie Ratina Z twee keer een balk afwierp en op de vierde plaats terecht kwam. Met de eerste plek in de lan- denwedstrijd en drie ruiters bij de beste acht (Jan Tops werd achtste met Top Gun) bleek Nederland de toonaangevende hippische natie in het met 10.000 bezoekers geheel gevul de Francois André-stadion. Coach Hans Horn blikte dan ook met groot vertrouwen vooruit naar de Olympische Spelen van volgend jaar in Barcelona. „Het gaat nu al een tijdje buitengewoon goed. Zo als ik het inschat, is er een grote kans, dat de ploeg bij el kaar blijft. Met nog wat meer ervaring bij paarden als Alda- to en Ratinè Z geloof ik, dat we op de Spelen een behoor lijk woordje kunnen meetel len". Te lang Voor Piet Raymakers, één keer nationaal kampioen (1980) en drie keer winnaar van een Grote Prijs (Gijon, Kopenhagen en Göteborg) duurde La Baule één rondje te lang. De 34-jarige Brabander, sinds begin dit jaar in dienst van de in La Baule afwezige miljonair Leon Melchior, was de grote smaakmaker van het evenement. Hij kwam als der de uit het jachtspringconcours en greep'zijn kans toen John Whitaker met de superschim mel Milton oók fouten bleek te kunnen maken en de Zwitser Melliger wegviel. Als de verrassende lijstaan voerder ging Raymakers de zonovergoten zondag in. In het eerste parkoers maakte Whita ker met Milton zelfs twee springfouten. Daardoor mocht Raymakers zich zelfs een springfout veroorloven om nog voor de oprukkende Navet, notabene 24ste na het jacht- springen, te blijven. Dat foutje kwam op de laatste sprong van de elfde, drievoudige hinder nis, waar zeven anderen ook in de fout waren gegaan. In het slotparkoers wist Ray makers dat hij zich alleen tijd soverschrijding mocht permit teren. De 32-jarige Norman- diër Navet was met de dek hengst Waiti Quito de Baussy, vorig jaar in Stockholm ook het paard, waarmee hij toen als vrijwel onbekende wereld kampioen werd, voor de vier de achtereenvolgende maal, fputloos rondgegaan. Bij één Paul Warwick verongelukt OULTON PARK Autocou reur Paul Warwick is gisteren tijdens een race om het Brits kampioenschap voor formule 3000-wagens op het circuit Oulton Park om het leven ge komen. De 22-jarige Brit, broer van de voormalige For mule 1-coureur Derek War wick, verloor in de 23ste ronde de macht over het stuur van zijn Reynard. Op volle snel heid knalde de auto tegen de vangrails. Warwick overleed kort na aankomst in het zie kenhuis, waar hij per helicop ter was heen gebracht. Eerder kwam autocoureur Ayrton Senna met de schrik vrij. Hij zal geen blijvend letsel overhouden aan zijn crash op het circuit van Hockenheim. De Braziliaanse wereldkam pioen mocht na een verblijf van enkele uren het zieken huis in Mannheim verlaten. De doktoren constateerden slechts een groot aantal kneu zingen in borst en hals. Bij een snelheid van ruim 300 kilome ter per uur sloeg Senna tijdens een privé-training als gevolg van een klapband enkele ke ren met zijn wagen over de kop. Golfspeler breekt been ADVERTENTIE Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt het opgeven Piet Raymakers rook aan een gouden medaille, maar greep met Ratina Z tenslotte naast de prijzen. foto: ap SOUTHPORT Voor de En gelse golfer Richard Boxall kwam er zaterdag een abrupt einde aan de Open Britse titel strijd. De speler van het natio nale team brak bij het afslaan op de negende hole zijn been. Boxall werd naar het zieken huis vervoerd. De onfortuinlij- Noteer als nieuwe abonnee ingaande: J Dhr./Mevr.: I I I I I I I I springfout restte hem zilver, bij twee missers bleven de me dailles buiten zijn bereik en schoof de tot slot met Egano foutloos gebleven Lansink naar het brons op. Tot de ze vende van de acht knapen van hindernissen, een driesprong, had Raymakers het' goud nog in handen. Toen ging het mis. Hij had de draai naar de drie sprong iets te krap genomen met als gevolg, dat Ratina een balkje meenam. Prompt brak er in het stadion een enorme herrie los uit duizenden Fran se kelen, die de naam van hun held Navet scandeerden.- li ke golfer deed ogenschijnlijk niets fout op de baan. „Ik hoorde iets knappen en zag Ri chard vallen", zei zijn zus Louise, die hem tijdens de ron de als een schaduw volgde. Boxall was bezig aan een goed toernooi. Op het fatale mo ment koesterde hij een score van 1 boven par. Pag. 13: Baker-Finch breekt door. Straat: Postcode/plaatsj_ Telefoon^(voor controle b Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de mini picnic-set naar: Naam: Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |f IIHIirWllIHMUlTim

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11