Fokker komt nu definitief naar Leiden LEIDEN OMGEVING WEEK EINDE Socialistiese Partij stelt vragen over reis van secretaris Uit eten CcidócSouimit i Terrasboot als nieuwe broodwinning ZATERDAG 20 JULI 1991 Leidenaars Sjaak Veringa, bekend van een botenverhuurbedrijf aan het Galgewater, en Hendrik Jan van der Klip hebben er een nieuwe broodwinning bij. Het tweetal liet na en ondanks (afgewezen) protesten van grote groepen omwonenden zijn terrasboot te water in het Galgewater. Het omvangrijke gevaarte ligt sinds giste ren afgemeerd langs de Prinsessekade na een bouwperiode van zeven maanden in de loods van Noordman aan de Haagweg. Veringa en Van der Klip bouwden de ter rasboot met z'n tweeën. De eerste ope ningsdag zal nog wel een maandje op zich laten wachten omdat het platen dak er nog op moet. De terrasboot is tijdenlang een omstreden initiatief geweest. De buurtbewoners pro testeerden luid omdat zij hun historische woonomgeving er niet mooier op vonden worden. De protesten werden uiteindelijk van de hand gewezen omdat de terrasboot grotendeels in glas is uitgevoerd en dus een 'luchtige' aanblik over het Galgewater mogelijk blijft. Voor Veringa en Van der Klip overigens geen nadeel: zo kunnen de gasten ook in barre weersomstandigheden in alle rust aan hun glaasje of kop koffie nippen. Er kan ook worden gegeten, maar alleen broodjes en tot acht uur 's avonds. Langer mag de terrasboot niet open blijven om de overlast voor de buurt bij voorbaat te be perken. FOTO: WIM VAN NOORT Wandeling langs Leidse kerken LEIDEN Zes Leidse ker ken kunnen vandaag wor den bezichtigd onder lei ding van een gids van Gil de Leiden. Het Gilde, de stichting Orgelstad Leiden, de VVV en een samenwer kingsverband van de ker ken hebben daarvoor het initiatief genomen. Om elf uur en om een uur be gint er een wandeling bij de Marekerk. De tocht loopt ver der via de Hartebrugkerk, de Waalse kerk. Lokhorstkerk, Pieterskerk, Hooglandse kerk en eindigt bij De Burcht. In alle kerken is er orgelspel en een tentoonstelling over de ge schiedenis. In de Pieterskerk kan de trans worden beklom men. In de Waalse kerk kun nen belangstellenden tussen twee en drie uur onder begelei ding zelf op het orgel spelen. Vesperdiensten zijn er om vier uur in de Marekerk en de Waalse kerk. Orgelconcerten zijn er om half twee in de Hoog landse kerk en om half een en half vier in de Waalse kerk. De kerken zijn de gehele dag geopend van elf tot vier uur. Volgende week zaterdag wordt het programma herhaald. artzuiker euwe chef kencentrum iden DEN Mevrouw M. zuiker wordt het nieuwe van de gemeentelijke ling Informatiebeleid Qjj en. Hartzuiker is nu nog 1 j d van de afdeling burger- gt n. Zij volgt de interim- ager B. Jamieson op die een jaar lang bezig is ge- t met het inventariseren de problemen bij het re- entrum en bij de afdeling iciën. Jamieson vertrok t deze maand. Hartzui- •olgt hem op per 1 augus- Wie het nieuwe hoofd op erzaken wordt is door va- ies nog niet bekend. Lelylaan gelijk miesloten mij' ilatDEN De dr. Lelylaan jnsn de Haagse Schouwweg etjdde Vierlinghlaan wordt gra werkzaamheden aan het \ni),ierviaduct tijdelijk afge- invfi. De afsluiting geldt in jmjachtelijke uren van 24.00 (d.30 uur vanaf komende jaapdag tot en met de nacht elliponderdag op vrijdag. Het DdiJeer zal gedurende de ïioqten worden omgeleid via n pfierlinghlaan, Lage Mors- larj Vondellaan en Plesman- s J het gebruik van zoge- i iide 'grit-stralen' kan ge- '-pijoverlast optreden. =n fluitend moet het verkeer ir t dr. Lelylaan door werk- Njheden aan het wegdek loot weken lang rekening bij |en met een versmalde rij- ?eli> Gedurende deze veer- mudagen wordt het verkeer el jmgeleid. LEIDEN Het kantoor van Fokker Space Sys tems verhuist definitief van Amsterdam Zuid-Oost naar Leiden. Na ruim twee jaar overleg met de gemeente en 'langdurige interne discussie' bij Fok ker is de knoop eindelijk doorgehakt en wordt be gin volgend jaar, de eerste paal geslagen voor een kantoorgebouw van 11.000. vierkante meter, waar 380 mensen komen te werken. Bij Fokker Space Systems (FSS) werken in totaal 450 mensen. Dit onderdeel van de vliegtuigbouwer doet research naar en produceert onderdelen voor de ruimtevaartindustrie. De technische afdeling van FSS blijft voorlopig op Schip hol omdat er nog geen nieuwe bestemming is gevonden voor de hal waarin zij momenteel is gehuisvest. Het was ook deze hal die de besluitvorming langdurig op hield. De onderhandelingen met de gemeente Leiden wa ren al eind 1989 gestart Vorig jaar augustus echter zag het er naar uit dat de verhuizing van FSS definitief van de baan was omdat de testhal voor de ruimtetechniek geen plaats hoefde te maken voor een pro- duktiehal voor de Fokker 100. Fokker heeft in het Bio-Scien- cepark 27.000 vierkante meter (2,7 hectare) in erfpacht gekre gen, op een stuk grond tussen de Plesmanlaan en de Mendel- weg. De helft van dit terrein gaat naar de belegger die de fi nanciering van het kantoorge bouw op zich zal nemen. Fokker is nu driftig op zoek naar een belegger die zich voor de bouw van het pand, dat twintig miljoen gulden gaat kosten, garant stelt, aldus een woordvoerder van het concern. Fokker wil het ge bouw vervolgens huren. De andere helft van het terrein blijft in handen van Fokker zelf, dat het reserveert voor de bouw van de nieuwe techni sche hal. Volgens de vliegtuig bouwer is de kans groot dat ook dit onderdeel op korte ter mijn naar Leiden wordt ver plaatst. Voor de bouw heeft Fokker een overeenkomst gesloten met het bouwbedrijf Van Oor schot, een dochteronderne ming van NBM Amstelland. Aantrekkingskracht De eerste reacties van de ge meente Leiden zijn begrijpe lijkerwijsenthousiast. Wet houder T. van Rij, die de za ken waarneemt voor onder meer zijn collega J. Walen kamp (economische zaken), is er gelukkig mee dat de kogel nu eindelijk door de kerk is. „Het is prettig dat gemaakte afspraken worden nageko men". De verhuizing van FSS levert niet direct werkgelegenheid op omdat de bijna vierhonderd werknemers, veelal zeer hoog gekwalificeerd personeel, meegaan. Wel acht Van Rij de kans erg groot dat de onder steunende diensten, zoals de catering, 'werkgelegenheid voor de regio Leiden zullen opleveren. Ook hoopt hij dat de aanwezigheid van Fokker aantrekkingskracht uitoefent op andere bedrijven zoals de toeleverende industrie. TOERIST INLEIDEN Marianne Bester (midden) uit Kaapstad, Zuid-Afrika, is op sleeptouw genomen door haar vriendin Mieke van der Meer uit Roelofarendsveen (links) en Monica Suijker uit Zeist'(rechts op de foto). Het drietal loopt net voorbij de historische schepen die liggen afgemeerd bij het Galgewater. Voordat ze pas zetten naar de wellicht nog historischer Stadstimmerwerf. spreken wij hen aan. Bij de vraag wat ze nou zo mooi vindt aan Leiden schiet Marianne even in een schaterende lach. Het is haar eerste bezoek aan Nederland. Zoals zoveel toeris ten blijft ook zij slechts een weekje. Afgelopen maandag arriveerde zij in ons landje, en gisteren is zij weer op het vliegtuig naar huis gestapt. Wat haar trekt in Leiden zijn de musea, de monumenten en natuurlijk de grachten. „Hier is het rustig en mooi". Na een dag te hebben uitgerust van de reis, zijn ze gedrieën naar Amsterdam geweest waar ze een bezoek brachten aan het Rijksmuseum, het Van Gogh- museum en de onvermijdelijke Kalverstraat. „How do you say it Klaverstraat Maar ook de omgeving van Leiden blijkt voldoende aantrekkingskracht te hebben. Het bezoek aan een bloemenkas in de buurt van Roelofarendsveen en aan de Westeinderplassen bij Leimui- den hebben een even goede indruk achtergelaten als de aanblik van Rembrandts Nachtwacht of Van Goghs im pressies van Arles. Marianne giechelt als ze be kent dat ze de typisch Hol lands aangeharkte tuintjes met windmolentjes wel grappig vindt. Zelfs Parijs lijkt erbij in het niet te vallen: „Ik werd daar ziek van de drukte". FOTO: WIM VAN NOORT eri di BSHBEP bijdragen van: Hanne- Günther, Rudolf Kleijn, ns Koldenhof, Marieta oft, Monique Roso en :p van Zeijl. O te beer dit ke ;ent dat wel: die ideeën die e jeugd opkwamen, toen je jong en onbezonnen was, nnetjes die tijdens de jaren verstands weer wegzakten ar die je nooit écht hebt inen loslaten Op momen waarop je ongegeneerd je achten de vrije loop kunt in, komen ze vaak weer endrijven, als olie op het er van de Perzische Golf. thouders lijken soms net ïsen, want ook zij laten j ei weieens in slaap wiegen r^f le golven van hun gedach- Als ze tegenover een ver lever zitten, of in een vlet .eidse grachten doorkrui- ,^UIof een beetje voor zich i taren in een hoog oplaai- haardvuur. p Walenkamp moet begin ntig zijn geweest. Hij te- ide niet onverdienstelijk verzorgde geregeld de il- raties bij een rubriek in Leidsch Dagblad, waarin binnenstad onder de loep r h genomen. Op de vraag °pj~.' de krant wat er van de cht gemaakt zou kunnen Vden, antwoordde een le- maak er een berekuil Datum van publicatie: r p? irdag 27 december 1969. plan is sindsdien blijkbaar Me gedachten van Walen- r blijven rondspoken, sdag 17 juli jongstleden de kop af 21 jaar, 6 inden en 20 dagen later liceerde deze krant een irview met de tekenaar i destijds: Joop Walen- ïp. Hij had wel wat idee- om Leiden voor toeristen nog aantrekkelijker te maken dan de stad al is: doorvaarba- re grachten en beweegbare bruggen bijvoorbeeld. Of een smalspoorlijntje van Katwijk naar Leiden. Of een berekuil in de Burcht. En zo kan een droom mis schien toch werkelijkheid worden. Slimmerikken (1) Enquêteren kan soms vrese lijk handig zijn. Je neemt een betrekkelijk klein groepje mensen, stelt ze wat vragen en voorspelt op basis van de uitkomst wat een grotere groep vergelijkbare mensen zou hebben geantwoord. Bouw dan ook nog een fou tenmarge van plus of min vijf procent in en je bent gedekt voor alle eventualiteiten. Een voorbeeld. Neem een dorp met 250 fietsende inwo ners. De burgemeester wil voor hen een fietsenstalling bouwen bij de bushalte maar weet niet hoe groot deze moet worden. Hij laat dus een be vriend clubje slimmerikken een steekproef houden onder honderd dorpelingen. Vijftig van hen zeggen in de toe komst hun fiets kwijt te wil len in de nieuwe stalling. De helft dus. De slimmerikken adviseren de burgemeester dus een stalling te bouwen voor honderdvijfentwintig rij wielen. Een juiste voorspel ling voor een grote groep op basis van de antwoorden van een kleine groep Een kind kan de was doen. Slimmerikken (2) Een tweede voorbeeld. Neem een dorp als Sassenheim met 250 bedrijven. De burgemees ter wil voor hen een bedrij- venterreintje aanleggen, maar weet niet hoe groot het moet worden. Gelukkig biedt een bevriend clubje slimmerikken in casu de Kamer van Koophandel aan een en quête te houden onder de be drijven. Honderd bedrijven sturen het vragenlijstje terug. Vijfendertig van hen zeggen in de toekomst te willen ver huizen naar het nieuwe ter rein. Een derde dus. De slim merikken adviseren de burge meester dus een terrein aan te leggen voor ruim tachtig be drijven. Een juiste voorspel ling voor een grote groep op basis van de antwoorden van een kleine groep. Een kind kan de was doen. Fout dus. De Kamer van Koophandel ziet dat anders. Die tellen de behoefte van de vijfendertig verhuislustige be drijven bij elkaar -op, doen er nog een paar hectare bij voor de zekerheid en komen zo op twaalf hectare uit. Enquête ren kan soms vreselijk handig zijn, maar een beetje slimme rik koestert toch nog altijd een beetje argwaan. Uitputtend De mogelijkheden in het Leidse lijken onuitputtelijk. Niet in het Leiden dat al is volgebouwd met woningen en bedrijven. Daar staat alles muurvast. Maar wel in het onbebouwde deel van Leiden. Daar is niet veel meer van, maar wat er nog is: daar wordt zwaar om gevochten. Zo bemoeit iedereen, die meent maar ook maar het ge ringste verstand van zaken te hebben (en dat zijn er heel wat) zich met de Oostvlietpol- der. Nu nog een mooi stukje groen, gedeeltelijk in gebruik als volkstuin, voor een ander deel ingericht als recreatieter rein, maar verder nog onge schonden poldergrasland. Een stukje? Nou nee, het gaat toch om ^en kleine 30 hectare. In de polder dreigt van alles te gaan gebeuren. Leiden wil er woningen bouwen. Dat is hard nodig om de Leidse be volking tot in lengte van ja ren te kunnen blijven huis vesten, zo liet wethouder Tjeerd van Rij vorige week weten vlak voordat hij op va kantie ging. Jammer van het groene, open landschap, dacht menige milieu-activist. En ook de provincie blijkt nu te gen het plan van Van Rij. Al leen met een volstrekt andere motivatie. De creatieve plannenmakers in het Haagse provinciehuis willen in de Leidse polder hun bagger kwijt. En dat le vert meteen het nodige geld op, want om de bagger te kunnen storten moet er eerst een gat worden gegraven. En dat levert weer 4,4 miljoen kuub goed bruikbaar zana op. Kassa! Wie nog durft beweren dat ambtenaren van alle eche lons niet nadenken over wat ze doen, kan zich dus in Lei den overtuigen van het tegen deel. Of er wat zinnigs uitkomt is een geheel andere vraag. Hoe vaak vechten ambtenaren on derling niet om hetzelfde been? Menig Leidenaar ziet al science fiction-achtige tafere len voor zich opdoemen. Een diep in de grond ingegraven stad, huizen met flexibele mu ren om zich staande te kun nen houden op een zachte on dergrond van bagger, en ste delingen die zo weggelopen zijn uit de bekende Ameri kaanse horror-cassics die niet voor niets voor een grijpstui- ver te koop liggen in dumpza ken. Of een stadswijk, opge bouwd uit de bekende woon torens waar Leiden tegen woordig zo dol op is. Of een industrieterrein met al dan niet ersntig vervuilende be drijven waar de Kamer van Koophandel zich sterk voor maakt. Scenario's genoeg, en dus grond te weinig. De meest creatieve ambtenaar mag zeg gen hoe het moet. Dus zal het wel na de èeuwwisseling wor den. Keuring Het jaarverslag van de Keu ringsdienst van Waren levert altijd smakelijke verhaaltjes op. Verhaaltjes die altijd zeer welkom zijn in de kommer volle omstandigheden waar onder journalisten in hoog- komkommertijd, waarin de pagina's worden gevuld met de ene na de andere al dan niet onzinnige zomerserie, moeten werken. Zo ook het jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren voor het district Den Haag. Vorig jaar kreeg de dienst 709 klachten op haar bordje, 42 minder dan het jaar daarvoor. Onder het inspectiegebied valt ook Den Haag, waar de controleurs van de Keurings dienst de gekste dingen aan treffen. Niettemin werden in Leiden en omliggende plaat sen meer dan tweehonderd processen-verbaal uitgedeeld naar aanleiding van inspecties en monsters. Hoewel de Keuringsdienst geen exacte gegevens ver strekt over welke onderne mers waarop is betrapt, willen we u de meest (on)smakelijke opmerkingen uit het jaarver slag niet onthouden. „Een aantal etende gasten zag in een restaurant een colonne kakkerlakken de tafel over steken". Ook de 'gevonden voorwerpen' leveren altijd hi larische beelden op. Een greep: maden in koek, vliegen in babyvoeding, kakkerlak ken in brood, dode muizen in een pak rijst en in een blik sperziebonen, torretjes in var kensvlees en levende maden in chocoladerepen. Om nog maar te zwijgen van glas scherven in een bal gehakt, de appelmoes en de pinda kaas. Aardig citaat: „De siga- rettepeuk in een brood was wel zeker afkomstig van de bakker die op de vroege mor gen de deegkuip kennelijk voor asbak had aangezien". Dat de schrijvers van het jaar- Zeeman schrijft reclamehistorie Textielgigant Zeeman pro beert geschiedenis te schrij ven met een reclamegevel. Donderdagmorgen is het be schilderen begonnen van de gevel van het Zeeman-gebouw, langs het spoor in Alphen. Drie meer dan levensgrote vrachtauto's en een levens grote trein met opschriften van de textielgigant en mas cotte Koos Matroos van Zee man prijken op het gebouw. De schilderingen beslaan een lengte van 254 meter en zijn zes meter hoog. De schilde ring is een exclusieve aangele genheid voor treinpassagiers. Die kunnen daar overdag noch 's avonds moeilijk on deruit komen. Iedere keer als een echte trein passeert wordt het geschilderde exemplaar in de schijnwerpers gezet. Zee man vindt het zelf een „fleuri ge onderbreking" van het landschap. Maar smaken kun nen verschillen. De onderbre king van het landschap is in ieder geval zo groot dat het bedrijf wil nagaan of ze een vermelding waard is in het Guinness Book of Records. Het kost een paar centen, maar daarmee is wel het doel bereikt om de naam Zeeman behalve de geur van sokken en ondergoed ook een vleugje historie te geven. FOTO: WIM VAN NOORT verslag het werk van de Keu ringsdienst zelf ook met een knipoog bekijken, blijkt wel uit de volgende staaltjes van understatement: „De als vreemd omschreven geur aan foe yong hai was ten onrechte als zodanig beschreven, maar het was dan ook de eerste keer dat de klaagster dit pro- dukt op haar bord kreeg" en „De hoofdpijn die was ont staan na het drinken van een aantal glazen wijn was voor ons geen onbekende klacht". LEIDEN De Socialistie se Partij in Leiden heeft het college van B en W schriftelijke vragen ge steld over een studiereis die vertrekkend gemeen tesecretaris H. Lodder naar de Verenigde Staten gaat maken. Lodder gaat per 1 november in de vut. maar maakt van 20 september tot 5 oktober nog een studiereis management. SP-raadslid C. Vergeer wil weten wat het programma van de reis is en vooral welk be lang de gemeente heeft bij een studiereis van een gemeentese cretaris die toch een maand la ter vertrekt. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande; I Postcode/plaats Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 Q kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de mini picnic-set naar: I Naam: I Straat: |NZ I I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - r I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Ijniiir.i h»mii iiflanpj

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9