ard ja, maar verdedigbaar? et hele jaar door kerstverlichting OPINIE Ontbindende samenleving en bestuurlijke chaos I: iQowm/nt ZATERDAG 20 JULI 1991 'THOUT oe maar met een blik in de ogen sen Wim Kok af ge- zaterdagnacht voor Gezeten naast zijn uud Lubbers ver- de leider van de ran de Arbeid dat géén morele pro had met de wijzi- van de Wet op de [ongeschiktheid het kabinet zo- d besloten: „Het is ard maar sociaal igbaar pakket". en later bleek de vice- ineens veel minder ikerd. In een inter- tde Volkskrant zei hij degelijk moeilijk te „vooral met de men- wao die geen enkele kunnen". Kok doelde anstaande) uitkerings- ;den van wie voor- is dat ze nooit meer slag zullen kunnen, met multiple sclero- ;n die van de steiger illen en nu met een in een rolstoel daar niet meer uitko- 37.80 44.50| PvdA-leider betreft :ze mensen, ook als ze 712oïn dan vijftig jaar, hun 78.00b houden. Wonderlijk, 66.5we inzicht van Kok. In 22.00hinetsbesluit worden co'™ géén uitzonderingen Wie de pech heeft 49 te zijn en medisch te afgekeurd, komt 52.70k beginsel nog maar in de wao. Daarna a°f ziJ terug °peen 5980[kerinkje dat bijna net 95.50|s als de bijstand. De 1^.00[ het gebrek waaraan g®-^id lijdt, vage rugklach- B^nker, doet in de op- 26i4o' het kabinet niet ter- 15.00; hard maar wel lo- i^'Jidpunt. Want volgens 92.0olische deskundigen is 75.0oj mogelijk tevoren in ^•Ê^tekst onderscheid te 71.60, 3.7 s; [O8.oq I9.20jin een wet zetten dat 'OO.OOmet kanker automa- 51 OOjr honderd procent af- 13 2o|zal worden. Van be- 52jbrmen van deze ziekte 2415® tegenwoordig gene- 24.0Ïbepaalde vormen van ®]-®4ijn niet. er dan toch gebeurd Kok tussen de pers- de van zaterdagnacht iterview van dinsdag? (A-voorman was zo jk dat zelf uit te leg- ik het goed begrijp telefoon niet stil ge- de vakbeweging, bij l^gHidicapten-organisaties en evenmin bij de fractie (van de PvdA). Het psychologisch effect van zo'n forse maat schappelijke reactie moet je niet onderschatten". Deze laatste uitspraak deed Kok niet om ons een kijkje in zijn ziel te gunnen. De vice- premier wilde slechts aange ven wat zijn partijgenoot Thijs Wöltgens had bezield om bin nen één etmaal als een blad aan de boom om te draaien. Nadat de PvdA-fractieleider 's zondags had verklaard op hoofdlijnen in te stemmen met het wao-plan van het kabinet, schoot hij 's maandags een groot gat in datzelfde plan. Alle 860.000 mensen die nu al in de wao zitten, dienen met rust gelaten te worden; de nieuwe wet moet alleen gelden voor nieuwe gevallen. Het zal een ieder duidelijk zijn dat de PvdA-top zich een rotje is geschrokken. De inschatting van Kok en Wöltgens dat half Nederland nu aan de Costa Brava zou liggen en dus nau welijks in de gaten zou hebben wat de regering nu weer had uitgebroed, bleek een misvat ting. Het waren niet alleen de Johan Stekelenburgs en Her man Hofstedes die protest aan tekenden. Ook talloze 'gewo ne' Nederlanders lieten zich horen. Zij zorgden ervoor dat de PvdA, zowel het partijbu reau in Amsterdam als het se cretariaat van de kamerfractie in Den Haag, 'platgebeld' werd. Bibberend kwam de PvdA-top zo tot de conclusie dat Nederland deze handelwij ze van de politiek niet pikte. Er moesten dus gebaren ge maakt worden om de volks woede enigszins te bezweren. Monsterverbond Wat betekenen die gebaren van Kok en Wöltgens nu voor de overlevingskansen van het wao-plan van het kabinet? Dat is moeilijk te zeggen, ook al te kent zich inmiddels een meer derheid af voor het idee van Wöltgens om de huidige wao'ers te sparen: ook VVD en D66 voelen daar veel voor. De bedoelingen van de VVD laten zich makkelijk raden. De libe ralen ruiken een kans het ka binet ten val te brengen. Maar hoeveel sympathie Wim Kok ook voor Wöltgens' heeft, hij eist wel dat de PvdA-frac tieleider aangeeft hoe het door hem geschoten gat kan wor den opgevuld. „We moeten niet terug naar een boterzacht pakket". Vandaar waarschijn lijk dat de minister meteen een tegenbod deed (sparen van alleen de zogeheten kansloze wao'ers), in de gedachte dat het uiteindelijk allemaal niet tè veel geld mag kosten. Het wonderlijke aan de hou ding van Kok is dat de schat kist geen belang heeft bij het al dan niet doorgaan van de voorgenomen bezuinigingen op de wao. Het betreft hier im mers een verzekering die vol ledig wordt betaald door de werknemers. Rijk noch werk gevers leggen er een stuiver bij. Een bezuiniging op de wao-uitkeringen is dus alleen maar een bezuiniging voor de Minister Kok verklaarde deze week moeite te hebben met de in grepen in de wao vooral voor mensen met multiple sclerose en mensen die met een gebroken rug in een rolstoel zitten en daar niet meer uitkomen. FOTO: SP werkenden, die op den duur minder wao-premie hoeven af te dragen. Waarom dan toch die bezetenheid van Kok om het aantal arbeidsongeschikten te verminderen? Omdat an ders de wao-premie omhoog moet, antwoordt de minister. Nou èn? Daar heeft de schat kist toch geen pijn van? Dat is een misvatting, vindt Kok. „Stijgende premies leiden tot dalende koopkracht. Dat sa men leidt tot pogingen om geld terug te vragen. Afwente len heet dat. Er ontstaat een haasje-over van kosten, lonen en prijzen". Als de regering niet ingrijpt, concludeert Kok, raakt Nederland economisch uit de pas met de andere lan den in Europa, zeker nu de grenzen vervagen. Wreedheid Dat klinkt prachtig, zeker in deze zakelijke tijden, maar niet iedereen is ervan onder de indruk. Met name de vak beweging herinnert zich maar al te goed hoe dezelfde Wim Kok een kleine tien jaar gele den als FNV-voorzitter het ka- binet-Lubbers I aanbood de werknemerspremies fors te verhogen. De bedoeling daar van was het kabinet' te weer houden van het plan de sociale uitkeringen met tien procent te verlagen. Ook weten met name de FNV-bonden nog heel goed hoe hun aanvoerder Kok zich destijds, nadat het kabinet zijn aanbod had afge slagen, met een van emotie verstikte stem beklaagde over zoveel wreedheid van de CDA- en VVD-ministers. Wie moeten ze dan geloven? De Kok-van-toen of de Kok- van-nu? Zijn opvolger Johan Stekelenburg hoeft daar niet lang over te denken. De eerst genoemde Kok natuurlijk. 'Stekel', zoals hij zich door in timi laat noemen, is ervan overtuigd dat de PvdA-leider onder het juk van het CDA is doorgegaan. Kok zou niet echt de wao hebben willen aantas ten, het zou hem door de strot zijn geduwd door het duo Lub bers Brinkman. De hard nekkige ontkenningen van de minister zelf worden door de huidige FN V-leider wegge wuifd. „Onzin", zegt Stekelen burg, „de PvdA was gewoon bang voor een kabinetscrisis". Het voordeel van deze opstel ling is voor de FNV dat zij zich in de aangekondigde 'hete herfst' niet alleen tegen de stamverwante PvdA hoeft te keren. Zij kan nu ook het CDA een veeg uit de pan ge ven. Daarom vindt Stekelen burg het zelfs geoorloofd straks zonodig politieke sta kingen uit te roepen. Tegen die achtergrond lijkt het veilig te voorspellen dat de Tweede Kamer straks de hardste kan ten van kabinetsvoorstel zal wegvijlen. (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van deze krant). De Tweede Kamer is op reces. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden worden de le den pas op dinsdag 27 augustus weer terug verwacht in de groene bankjes op het Binnen hof. Het betekent overigens niet, dat de kamerleden al di^-i^ weken uitsluitend luieren en dicht bij huis of ver af in al of niet zonnige vakantieoorden te vinden zullen zijn. Ik neem aan, dat alle kamerle den er enkele weken tussenuit gaan om echt afstand te ne men van het jachtige Haagse bestaan en even geen belang stelling hebben voor dikke no ta's en wetsvoorstellen. Daar naast zullen kamerleden ech ter zonder twijfel een groot deel van het reces gebruiken om zich voor te bereiden op het nieuwe vergaderseizoen of aktiviteiten ontplooien, waar aan ze tijdens de vergaderwe- ken niet toekomen. De periode van rust biedt de kamerleden volop genegen heid zich eens nader te bezin nen op het werk, waarmee ze dagelijks bezig zijn. Het bestu ren van ons land en daarmee ook de controle van het parle ment op dat bestuur is tegen woordig een verre van een voudige taak. Onze samenle ving zit ingewikkelder in el kaar dan ooit tevoren. Daar naast moeten we met elkaar vaststellen, dat ondanks aller lei hoopvolle ontwikkelingen denk aan de fundamentele wijzigingen die zich op zowel politiek als militair gebied hebben voorgedaan in Mid den- en Oost-Europa lijken de problemen zich nationaal en internationaal opeen te sta pelen en steeds complexer te worden. Wetten en regels Een van de belangrijkste vraagstukken waarmee we in ons land te maken hebben, is de afnemende bereidheid zich te houden aan wetten en re gels die de overheid met goed keuring van de volksvertegen woordiging heeft uitgevaar digd. De toenemende crimina liteit, het hoger oplopende fraudeprobleem in de belas tingbetaling en sociale zeker heid, dan wel de subsidie-aan vragen, de milieudelicten, het overtreden van de maximum snelheid op de autowegen, het bewust negeren van de vangstbepalingen in de visse rijwereld en nog tal van ande re feiten geven daarvan blijk. En het heeft er ondanks vele mooie woorden in de Tweede Kamer en allerhande maatre gelen van bewindslieden veel van weg, dat we eerder verder af raken van de beoogde orde ning in onze samenleving, dan dat die meer binnen bereik komt. Het zou goed zijn als zowel be stuurders als volksvertegen woordigers in een tijd van rust en bezinning zich eens afvroe gen of er mogelijk structurele oorzaken aan de algehele ma laise ten grondslag liggen en of de politiek die ontwikkeling ook kan beïnvloeden dan wel sturen. Naar mijn wijze van zien zijn er zeker enkele facto ren aan te wijzen die de ver dergaande ontwrichting van onze samenleving veroorza ken. In de eerste plaats is daar het feit, dat een groot deel van ons volk niet meer wordt ge confronteerd met de Bijbelse opdracht dat we de overheid moeten gehoorzamen en ge houden zijn ons te houden aan voorschriften en wetten, die de overheid als dienares van God met gezag bekleed, heeft uitgevaardigd. We beleven een' tijd, waarin het eerder ge meengoed is om zoveel moge lijk wetten en regels te ontdui ken en te negeren, dan deze in beginsel na te leven. Dat maakt het besturen in vele ge vallen er bepaald niet eenvou dig op. Individualisme In de tweede plaats is er het ook door de overheid bevor derde individualisme. Ieder voor zich en de overheid voor ons allen, zou je kunnen zeg gen. Daarbij neemt de anoni miteit toe en sociale controle af. Dit feit gekoppeld aan enerzijds de fatale misvatting dat de mens van nature van goede wille is en het kwade niet zoekt, en anderzijds de ondermijning van heilzame in stellingen als huwelijk en ge zin, brengt de samenleving tot ontbinding en bevordert be stuurlijke chaos. In de derde plaats wil ik wij zen op de steeds ingewikkel der wordende wet- en regelge ving, waarbij er altijd wel weer mazen in het net worden gevonden om aan de dans van strafvervolging te ontkomen. Daarbij groeit er bij tijd en wijle ook een kloof tussen de wetgevende en de rechtspre kende macht. Rechters komen nogal eens tot de uitspraak dat een bepaalde straf niet in ver houding staat tot de gepleegde overtreding, zodat de overtre der er met een veel mildere straf afkomt. Er zou natuurlijk meer te noemen zijn, maar het zou goed zijn als er over een bredere linie dan die van de kamerleden alléén een bezin ning kwam op de dieper lig gende oorzaken van de ont wikkelingen die onze maat schappij aan het eind van de twintigste eeuw kenmerken. Als we met elkaar het welzijn van de Nederlandse samenle ving echt willen dienen, zal er voor alles iets in structurele zin moeten veranderen. Er zal het is echt niet anders weer meer naar Bijbelse nor men moeten worden geleefd en bestuurd. Dan is er weer perspectief. (Meindert Leerling is lid van de Tweede Kamer voor de RPF). ÜN MEIR de Beneluxraad be- [n grootschalig experi- te zetten met motor- 'erlichting overdag, is na te gaan of 'dag- ig' een gunstige in- ft op de verkeersvei- >e proef gebeurt onder ';eurend oog van de :r zelfs geld in stopt, it evenwel de twijfel Zowel in Nederland Igië plaatsen verkeers- ;en grote vraagtekens ithousiast rapport van Nu is die Stichting iappelijk onderzoek (veiligheid een bijzon- ledwaardige dame, die lak van de verkeers- al jaren aan de weg timmert, maar dat maakt haar nog niet onfeilbaar. Omdat ze zich vooral baseert op buitenlandsë experimenten is haar studie grotendeels on derbouwd door cijfermateriaal uit Zweden. Nog afgezien van het feit dat dit land klimatolo gisch nogal verschilt van het onze, wordt gemakkelijkheids- halve ook voorbijgegaan aan het feit dat in de referentiepe riode ook 's nachts het aantal ongevallen aanwijsbaar is te ruggelopen. Dat zou er noch tans kunnen op wijzen dat overdag andere elementen heb ben meegespeeld. Tweede belangrijk bezwaar is de twijfel of er voldoende ver gelijkingsmateriaal voorhanden is. Óm een dergelijk grootscha lig experiment op ernstige ma nier te kunnen voeren, zouden voorafgaandelijk al enkele ja ren statistieken moeten zijn aangelegd, die niet alleen reke ning houden met de ongevallen zelf maar ook met de weersom standigheden. Anders zal er al tijd twijfel blijven over de mo gelijkheid dat toch weer andere factoren hebben meegespeeld. Als trouwens de zichtbaarheid van de voertuigen het sleutel woord is, kan kleuronderzoek veel vragen beantwoorden. Een dergelijke studie, die in de ja ren zestig werd uitgevoerd toonde aan dat lichtkleurige auto's maar in half zoveel on gevallen betrokken waren. Als dat nog altijd zo is - en waarom zou dat ondertussen veranderd zijn? - dan kunnen toch bepaal de kleuren worden uitgesloten. Toegegeven, het zou jaren du ren voor de veroordeelde tin ten uit het straatbeeld verdwe nen zijn, maar ook met andere maatregelen werd voor de ge leidelijkheid gekozen. Ander serieus bezwaar tegen het experiment is dat bromfiet sen en motoren hun opvallend heid kwijt zijn. Als je nu over dag op de weg een licht ziet, dan is dat een motorrijder of een bromfietser. Straks, weet je dat niet meer. Auto's hebben toch twee lichten hoor ik u zeg gen? Auto's zouden twee lich ten moeten hebben bedoelt u. Hoe vaak zie je personenwa gens rijden met maar n oog? Als ze constant met licht moeten rijden, zullen de lam pen sneller verslijten en zullen er nog mr eenogen komen. Ook 's nachts trouwens. En ten slotte. Als ons land dan toch zo hoog oploopt met de SWOV, die te pas en te onpas geciteerd wordt, waarom dan niet financieel ondersteunen? Het onderzoek zou dan tot ons land kunnen uitgebreid wor den, waardoor met de verschil len in het verkeersbeeld in de beide landen rekening zou kunnen gehouden worden. De Benelux heeft ruim de tijd de kerstverlichting op onze we gen nog even uit te stellen en het zou goed zijn mocht ze dat inderdaad doen. Eerst statis tisch materiaal verzamelen en mee toekijken naar de resulta ten in Denemarken. En vooral eerst in de landen waar de ver plichting al geldt nagaan of de verhoogde veiligheid een blij vertje is. (Rita van Meir is redactrice van de Gazet van Antwerpen, een krant waarmee we nauw sam en werken Het is beter te wachten met een proef om auto's overdag met licht aan te laten rijden totdat er voldoende gegevens zijn over aanleiding voor ongelukken nu. FOTO: SP :VEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven De'redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. nkelang al worden aller- e kip en mogelijke maat- £LMn de media geventi- ree ferent wao'ers. Uitein- en. brden vlak voor het fis van de Tweede oofonder hoge druk be- der genomen, met welks /"l,2hties de betreffende leva de tijd die velen als 5 4fe" zien, mogen door- ïst Begin veertig en na irscmderzoeken, gesprek- 4,64ergelijke uiteinde- 's otiig in de wao terecht kenij Eerst moet je de tij- loopjonzekerheid en grote vanbrkomen als je ziekte elijkj wordt en definitieve sluianneemt. Een aange- wer h leren leiden en we de b nooit meer als van- lemi worden. Wat je dat wi moeilijk te beschrij- jaarvolgens accepteren, iat dl geliefde werk moet Dmzen en daarmee het miljivan de vele normaal leinontakten, die inherent n a het werkveld. Dan jen derde van je oor- flke netto-inkomsten l, omdat je in de wao ömt. Leren leven met Her geld, terwijl als je Een van de laatste gelegene- heidsviltjes van Heineken werd dit jaar uitgegeven ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de badplaats Noordwijk. ILLUSTRATIE: PR altijd thuis bent alles wat je wilt doen juist vaak extra kost. En dan is er nog het ergste: dat niemand ziet hoe je zelf maanden-, jarenlang rondloopt met een schuldgevoel, met de schaamte, dat je geld krijgt, terwijl je er geen arbeidspres tatie voor levert. Je wordt on- tewild in een afhankelijk- eidssituatie geplaatst, in soci aal- en ook nog eens in finan cieel opzicht. Vervolgens hoor de nieuwste plannen: als je on der de vijftig bent, mag je straks blij zijn met een inko men op bijstandsniveau. Als dit werkelijk doorgaat, wat be tekent het dan voor mijn wo nen en leven? Het laat me niet meer los.... Bedankt, regering, bedankt voor deze bijdrage aan mijn vakantievreugde. Een echte vakantiestemming: angst, be zorgd, onder grote spanning van hoe het allemaal verder Praat eerst eens met mensen, die in de wao terecht zijn ge komen, zonder allerlei algeme ne uitspraken te lanceren waarvan u de draagwijdte blijkbaar voor de betrokkenen absoluut niet op werkelijke waarde kunt schatten! P. Nadorp, DEN HAAG. Regering Als oud KVP'er (ik ben 76 jaar) valt deze regering mij bitter tegen. De steeds stijgen de huren, waterlasten, luister en kijkgelden. Al ons vakan tiegeld gaat daaraan op, dus vakantie is er al niet bij voor ons. En wat te denken van het benzine-kwartje, al hebben wij geen auto toch betaal je als consument. De bakker vraagt 8 cent meer voor een brood om de kosten van het benzine kwartje er uit te halen en de reparatiebedrijven worden rijk van de voorrijkosten die zij in rekening brengen. Dus wie be taald? Jan Zak. Sorry hoor, maar alleen zij die zwart geld verdienen kunnen nog het hoofd boven water houden! En ik geef toe: ze moeten wel! Voor mensen met aow en een heel klein pensioentje wordt het steeds nijpender. Zouden de bewindslieden ons weer in de armen van Kerk en Diakonie willen drijven? Waar is hun sociaal gevoel? Wat de „rooie rakkers" en de bonden voor ons hebben be reikt wordt door deze maat schappij weer dubbel afgeno men. De Tweede Kamer geeft daarbij wel een heel slecht voorbeeld. Zomaar 5000 gul den erbij voor zichzelf. G. Dobbe, ROELOFARENDSAVEEN. Vrouwen en werk Afschaffing van kostwinner stoeslagen, individualisering van minimumloon en andere voorstellen die gericht zijn op vergroting van deelname aan het arbeidsproces door vrou wen. Hopelijk wordt niet uit het oog verloren, dat lang niet alle dames zitten te popelen om hun deelname aan het ar beidsproces ook buitenshuis te leveren. Weliswaar is econo mische zelfstandigheid een po sitief doel waarnaar zij wel ge acht kunnen worden te stre ven, maar het is een erg hoge prijs die hiervoor betaald moet worden, als zij daardoor te weinig aandacht kunnen schenken aan de typisch vrou welijke functies. Naar alle waarschijnlijkheid zou het de maatschappij daarom ten goe de komen, indien deze onaf hankelijkheid op een andere manier gegarandeerd zou wor den. Afschaffing van de zoge naamde arbeidsplicht voor alle dames, zodat zij te allen tijde van een minimum-inkomen verzekerd zijn en minder ge dwongen tot tegen-natuurlijke bezigheden. Kunnen meteen alle werkloze kerels weer aan de slag?! Mr. N. Pleumekers, DEN HAAG. Zusters Wat jammer nou dat Leo Hen- ny het blijkens zijn column in de krant van 12 juli het op die Duitse school in de Kootwijk straat zo slecht getroffen heeft. Bij de welpen ging het later ook niet zo best. Maar ja, wan neer je als zuster, zo'n stuk of dertig driejarige kinderen te verzorgen krijgt en daar zijn dan ook nog van die kleine ondernemertjes bij, kan ik mii de positie van de zuster wel begrijpen, al valt het niet goed te praten. Overigens vraag ik mij af, of het geheugen van een driejarige wel helemaal betrouwbaar is. Want deze zusters waren gekleed in een crème wit habijt, met witte short, alleen het sluiertje over de witte kap en de schoenen waren zwart. In 1957 was ook mijn driejarig zoontje, en later ook nog meer van mijn kinde ren op dit schooltje en zij zijn daar goed opgevangen. Je kunt toch, op het gedrag van een, misschien wat overver moeide zuster niet de hele groep veroordelen, die al sinds de begin dertiger jaren heel goed werk hebben gedaan. C.E. Huffener-Guit, DEN HAAG. God Een „man Gods" draagt de liefde tot God en Gods kinde ren mee in zijn hart. „De man Kerks" draagt het kerkelijk rechtboek met de „clubregels" die zijn voorgangers onder el kaar hebben bekokstoofd en opgesteld na Jezus hemelvaart. Toen Hij er dus niet meer bij kon zijn. Een man en een vrouw Gods zeggen in de loop van elke dag nog wel eens iets anders, iets aardigers, tegen God dan een versleten en af geraffeld Onze Vader. Een man „Kerks" houdt zich al leen aan kerkelijk goedge keurde gebeden. Als je tot God bidt en er ook nog een beetje vriendelijk bij lacht, dan zal het God „een makke" zijn of je gebed kerkelijk is goedge keurd of niet. De duivel heeft een hekel aan „bidders", want hij hoort liever vloeken en vuile praat. Kerkfanaten die de kerkelijke hiërarchie meer beminnen dan God en het Godsvolk zijn dus bondgeno ten van de duivel als zij trach ten te verhinderen dat mensen hun hart op hun eigen wijze willen verheffen tot God, die zij (de kerkfanaten) op een zij spoortje hebben gerangeerd en hebben verruild voor „hoger en lager gewijdde" prelaten met hun „clubregels" en die ons het zicht benemen op de wederzijdse liefde tussen God en ons, het Godsvolk. Zeg toch minstens een keer per dag iets aardigs tegen God en lach er dan een beetje bij, en l?at de kerk in het midden want het onkruid moet tussen de tarwe blijven staan tot de maaiers komen om het te ver branden. Zo heeft Jezus het ons gezegd. D. v. Vessem, DEN HAAG. Bierviltje Naar aanleiding van het arti kel in de krant van woensdag 10 juli jl over het „nieuwe bierviltje van Heineken het volgende: volgens mij wordt het nieuwe viltje al sinds half mei uitgebracht. Het nieuws over het nieuwe viltje stond dan ook al in „Het Bierblad" van mei 1991. In het artikel van 10 juli jl. stond tevens dat er tegenwoor dig een mogelijkheid is om een kant van het viltje te bedruk ken met een print van een evenement. Hieruit lijkt net alsof dit bij het oude rode Hei neken viltje niet gebeurde. Dit gebeurde bij het oude viltje wel degelijk. Als verzamelaar kan ik desgewenst een over zicht geven van deze bijzonde re viltjes. Hierbij sluit ik een rood viltje in met een print van een bijzondere gebeurte nis, een van de van de laatste rode gelegenheidsviltjes. A.A.J. Knegt SA3SENHEIM.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7