Spitten zonder te wroeten Chaotische start van Franse competitie Op zoek naar de miljarden geld goed £eidóc Sotnant DELFTS BEDRIJF ONTWIKKELT NIEUWE GRONDRADAR DELFT Archeologische fundamenten, bommen, gifvaten, riolen en holen van muskusraten. De één vindt de bodem een puin hoop, de ander wil er lie ver zoveel mogelijk van zien. In het laatste geval is graven een mogelijkheid, maar dat hoeft niet. Grondmechanica Delft, een onafhankelijk advies- en onderzoeksinstituut, 'bekijkt' met radarappara- tuur de bodem zonder dat er ook maar een spade de grond in gaat. Om het huidige zoeksysteem te perfectioneren, hebben het ministerie van econo mische zaken en het insti tuut 350.000 gulden ge pompt in onderzoek. Al jaren worden bodems afge speurd met radarmetingen. Dat doen in ons land Grond mechanica en nog twee bedrij ven. De huidige generatie grondradarapparatuur dateert uit de jaren zestig. Volgens ge ofysicus Van Deen van het Delftse instituut kan de grond radar binnen twee tot drie jaar aanmerkelijk worden verbe terd. „Het huidige systeem werkt redelijk, maar we zijn in staat iets te maken dat prin cipieel beter werkt". Tijd dus voor innovatie. Verbetering aan het oude systeem moet naar verwachting rond 1994 leiden tot de introductie van een nieuwe generatie grondra dars. Een investering van naar schatting in totaal vijf miljoen gulden, volgens Van Deen. Om dat bedrag bijeen te krij gen wordt de oprichting van een soort gebruikersplatform voorbereid met Rijkswater staat, grote aannemers en de Gasunie. Frequentie De werkwijze van grondradar komt, in het kort, hierop neer: evenals luchtradar, waarmee schepen en vliegtuigen wor den gelokaliseerd, maakt de grondradar gebruik van radio golven. De antenne van de ra dar zendt een puls van een be paalde frequentie de bodem in en de weerkaatsing van die puls wordt vervolgens geme ten. De diepte waarop in de grond kan worden 'gekeken' is van tal van factoren afhanke lijk, in het bijzonder de fre quentie van de uitgezonden radarimpuls (MHz). Hoe lager de frequentie, hoe beter de in dringing maar ook hoe kleiner het vermogen voorwerpen van elkaar te onderscheiden. Met de antennes (80, 300 en 900 MHz) is gedetailleerd onder zoek tot op een diepte tussen 0,5 tot 10 meter mogelijk. „Het bijzondere aan de grondradar is niet zozeer het apparaat zelf, maar vooral de modellen om de gegevens te interpreteren", aldus Van Deen. Dat interpre teren van gegevens leidt met het huidige systeem volgens Van Deen en projectleider ing. T. Peters in ons land nogal eens tot problemen. Je hebt immers zand, klei, dan weer veen of zout kwelwater. Een andere handicap van het oude systeem is dat de golven niet zo diep de bodem in kunnen. Met 80 MHz komt men in zandgrond hooguit op 15 meter diepte. In zware zeeklei komt de radar niet verder dan een centimeter of vijftig. Nieuwe computerprogramma's moeten vanaf 1994 in korte tijd duide lijk maken of er een riool, vliegtuigbom, een vat olie of iets anders onder de grond ligt. Toepassingen Grondradar wordt bijvoor beeld gebruikt bij onderzoek naar de opbouw van een zand- lichaam onder een spoorweg of weg. Onderzoek is ook van Onderzoek op de A 12 (Den Haag/Utrecht) met een 80 MHz antenne. belang als onder een rijksweg een tunnel moet komen. Meestal wordt een tunnel ge perst of geboord. Maar ligt er onder het wegdek nog een stuk asfalt of een stalen rij plaat, dan is de kans groot dat de boorkop afbuigt of dwars door het wegdek naar boven gaat. In dat geval is het finan ciële leed natuurlijk niet te overzien. De radar biedt ook uitkomst in een wirwar van kabels en leidingen een vrij gaatje te vinden. Drie jaar ge leden verichtte Grondmecha nica onderzoek naar de grond- opbouw onder een geasfalteer de weg in Schipluiden. Auto mobilisten daar hadden te kampen met vervelende kui len in het wegdek. Wat bleek na radaronderzoek? De onder grond van het asfalt (hoogo vensslakken) varieerde nogal in dikte. Het profiel van de grond verbeteren was goedko per dan telkens nieuw asfalt storten. In Eindhoven heeft de radar van het Delftse instituut begin dit jaar met succes zijn diensten bewezen toen die werd ingezet om bovengronds te 'kijken' naar resten van kasteel Eindhoven. Een goed kopere methode dan het hele centrum overhoop halen, met alle gevolgen voor de plaatse lijke middenstand van dien. Op het terrein Ravensdonck werden behalve fundamenten ook een toren van het kasteel en overkapping ontdekt. Tenslotte, in de Flevopolder moest het radarteam opdraven om de gangen van muskusrat ten te onderzoeken. De ratten vanger alleen kwam er niet uit. Dankzij de radar werd duidelijk dat muskusratten vele gangen blijken te graven van pakweg één of anderhalve meter. Pure misleiding, want maar één gang leidt naar het hol in de dijk. Volgens Van Deen had een nieuwsgierig ge worden journalist na publica ties over de muskusratten zo veel belangstelling gekregen in het systeem dat hij vervol gens graag met iemand van Grondmechanica de duinen in wilde om een paar bunkers uit de Tweede Wereldoorlog te zoeken. Toen de verslaggever echter om een prijsopgave vroeg, heeft hij nooit meer iets van zich laten horen. 'Graven' met radar is voor particulieren (kosten: circa tien mille per dag) nog niet echt interessant... Kwartaalwinst IBM smelt weg ARMONK Het Ameri kaanse concern International Business Machines (IBM) heeft zijn winst in het twee de kwartaal zien wegsmel ten. De computergigant maakte gisteren bekend dat het nettoresultaat is uitgeko men op 114 miljoen dollar na een winst van 1,41 miljard dollar in het tweede kwar taal van vorig jaar. Over de eerste helft van dit jaar is er een verlies opgetre den van 1,72 miljard dollar. Dat is veroorzaakt door een voorziening van 2,2 miljard dollar in de eerste drie maan den van dit jaar voor pensi oenbetalingen. Deze voorzie ning hield verband met wijzi gingen in de boekhouding van IBM. De exploitatiewinst kwam in het eerste kwartaal uit op 532 miljoen dollar. In de eerste helft van 1990 was er sprake van een winst van 2,45 miljard dollar. Per aandeel was er over het tweede kwartaal sprake van een winstdaling van 2,45 tot 0,20 dollar. Over de eerste zes maanden daalde de winst per aandeel van 4,26 tot 2,84 dol lar. Over het tweede kwartaal is een extra voorziening opge nomen van 200 miljoen dollar. Deze voorziening is getroffen in verband met een herstruc turering die dit jaar onder meer zal leiden tot het ver dwijnen van 17.000 arbeids plaatsen. De befaamde geldsilo van Dagobert Duck zou in de kortste keren leeg zijn als de opgeslagen dukaten en ande re munten gebruikt zouden kunnen worden voor de fi nanciering van de ontelbare blutsen en schrammen die de wereldeconomie heeft opge lopen in de gouden jaren tachtig. Wat mij steeds weer opvalt in tijden van neergaande con junctuur is dat alle zwakke' punten in de staatsorganen en het bedrijfsleven zich zo snel manifesteren en zulke grote vormen aannemen. De 'mooi weer managers' ver dwijnen in grote aantallen, bij veel ondernemingen ver keren substantiële winsten in even substantiële verliezen en de wildgroei in veel amb tenarenkorpsen is een bron van zorg. Daarbij manifes teert zich een grote fusie- drang, die een gevolg is van de schaalvergroting die de EG vereist èn van de behoef te om steun bij elkaar te zoe ken om zich te handhaven in de grote boze wereld. Ook stoer ogende managers met een vlotte kwek hebben vaak heel kleine hartjes. Triest Terug nu naar het geld. De miljarden worden thans uit alle hoeken en gaten bijeen geschraapt zoals eens de cen ten en dubbeltjes in de collec tebussen van allerlei instel lingen zorgden voor de leni ging van de allerergste no den. Triest. Dat is dan ook het enige juiste woord voor de huidige financiële en econo mische toestand in de wereld. De groep van zeven grote in dustrielanden wordt gecon fronteerd met een aantal vrijwel niet op te lossen pro blemen. Zelfs de oude finan cieel expert en wijsneus Dag obert Duck zou voor die pro blemen niet thuis geven. Deze vrek, die de zenuwen voortdurend door het lijf lij ken te gieren, zou uit de hui dige situatie vermoedelijk als een ongeneeslijke psychiatri sche patient te voorschijn ko men. Het wereldbeeld dat in feite al nooit een fraai zwart-wit patroon heeft vertoond, be gint namelijk langzamerhand te ontaarden in een massa grijzen, waarin de grote ex perts in het wilde weg rond tasten - zij zien geen uitweg meer uit die grijzen. Eén ding staat vast: in de veldslag om de beschikbare miljarden zullen de winnaars en verliezers elkaar afwisse len. De Russen vrezen dat alle beschikbare middelen naar Midden- en Oost-Euro pa zullen gaan, terzij de Zuideuropese landen vrezen dat er voor hen niets over blijft. En Jacques Attali, de Franse president van de Eu ropese Bank voor Wederop bouw en Ontwikkeling, is het met de Russen eens - hij ver wijt de groep van zeven grote industriestaten een zuinig en kortzichtig beleid jegens de Sovjet-Unie. Waarsch u wing Het Russische imperium heeft geld, veel geld nodig ten behoeve van de nog pril le aanzetten om te komen tot een democratischer staats vorm. Het gaat om ontelbare miljarden, die nergens te vin den zijn. Wall Street Journal heeft dezer dagen echter al gewaarschuwd dat de groep van zeven die hulp niet kan blijven weigeren. Attali zegt in feite hetzelfde. Een van de mogelijkheden om de Sovjet- Unie te hulp te komen zijn leningen met de Sovjet-gou dreserve van 2.000 ton als on derpand. Wat koop je voor al dat goud? Een troy ounce (31,1 gram) van dit edele me taal kost thans in Londen 370 dollar, zodat een onderpand ter waarde van bijna 24 mil jard dollar (48 miljard gul den) ontstaat. Bovendien kan het westen de Sovjet-Unie een buitenlandse schuld van 50 miljard dollar (rond 100 miljard gulden) met een jaar lijkse rentelast van vier mil jard dollar (8 miljard gulden) geheel of gedeeltelijk kwijt schelden. Tenslotte heeft een Amerikaanse beleggingsana list uitgerekend dat, indien de Sovjet-Unie per hoofd der bevolking een derde uitgeeft aan de bedragen die de Bondsrepubliek in de vroege re DDR steekt, dat zou neer komen op een bedrag van 8.000 miljard dollar (16.000 miljard gulden). Daarvan zou dan 1.700 miljard dollar (3.400 miljard gulden) door het buitenland moeten wor den opgebracht. Een plus punt: met zekerheid kan ge steld worden dat in de Sov jet-Unie de politieke wil aan wezig is om alle problemen op te lossen en om pijnlijke hervormingen in het oe- staande stelsel door te voe ren. Bovendien zeggen des kundigen dat niet uitgegaan mag worden van de veron derstelling dat de Sovjet- Unie het eeuwige leven zal hebben. Burgeroorlog Zuidslavië staat aan de rand van een burgeroorlog; de bo dem van de schatkist wordt zichtbaar. Er is dus geld, veel geld nodig. In Nederland en Duitsland neemt de inflatie toe. Op wat langere termijn moet enige stijging van de officiële ren tetarieven daarom niet on mogelijk worden geacht, zo dat het geld in beide landen ongetwijfeld duur zal bijven. De Verenigde Staten worden geplaagd door een recessie die volgens Alan Greenspan, de voorzitter van de Federal Reserve Board, het overkoe pelende orgaan van de twaalf centrale banken der VS, over haar hoogtepunt heen lijkt te zijn. Japan gaat het duidelijk niet meer zo voor de wind als een half jaar geleden en wordt bovendien geplaagd door beursschandalen. Nederland tobt, mede door uit de hand gelopen tekorten op de rijksbegroting, met een grote verscheidenheid aan netelige, ja zelfs afzichtelijke financiële problemen. Iets van die problemen ziet u in de ontwikkeling vdn de staatsschuld, die de laatste ja ren in een angstaanjagend tempo stijgt en thans ver over de 300 miljard gulden groot is. De rentelast op deze schuld vormt, mede door de monetaire unie met de Bondsrepubliek, een steeds grotere aanslag op de totale middelen van de staat. Ik vrees dat alle maatregelen die nu genomen moeten wor den om' de rijksbegroting- 1992 nog een enigszins aan vaardbaar uiterlijk te geven een gevolg zijn van die rente last. Precies als de meeste an dere westerse industriestaten hebben wij veel te gemakke lijk en op veel te grote voet geleefd. Raymond Goethals staat op een zijspoor bij Marseille. PARIJS Na een chao tisch tussenseizoen trap pen de Franse clubs van daag alweer af voor de nieuwe voetbalcompetitie. Die begint uiteindelijk zonder Bordeaux, Nice en Brest. Ze hadden een ge zamenlijke schuld van ruim 120 miljoen gulden, waarvan driekwart alleen al voor de Girondins. Na juridische arbitrage be sloot de Franse voetbal bond het financiële wan beleid van de drie clubs te straffen met terugzetting naar de tweede divisie. Het geruchtmakende be sluit heet de eerste stap in een noodzakelijke sane ring. De totale schulden last van de ver boven hun stand levende clubs be draagt momenteel een miljard francs, zo'n 330 miljoen gulden. De formele degradatie van Bordeaux, Nice en Brest (er loopt nog een ultieme beroep sprocedure) was een geluk voor Rennes en Lens. Ze wer den 'opgevist' uit de tweede divisie. Tegen de zin van de Franse bondscoach Michel Platini. Hij had de gelegenheid willen aangrijpen om de hoog ste voetbalafdeling terug te brengen van twintig naar achttien clubs. Een kortere competitie was volgens hem welkom geweest bij de voorbe reiding van het Franse elftal voor de EK in Zweden. De verwachtingen rond zijn ver jongde elftal zijn hoog gespan- Beter Vanwege hun wankele situatie hielden de meeste clubs zich vrij kalm op de transfermarkt. Dat gold uiteraard niet voor Olympique Marseille, waar Bernard Tapie weer eens de bezem door de selektie haalde. Raymond 'la science' Goethals kreeg de schuld van de verlo ren finale in de Europa Cup. Hij speelde te behoudend, wat eveneens de Franse beker kostte. Opvolger Ivic moet wel resultaten halen, al gaf Tapie de van saai schaakvoetbal be ruchte Joegoslaaf wel de tip dat hij ster-aanvaller Chis Waddie beter niet als rechts back op kan stellen. „Ik zal er voor waken dat Ivic het pu bliek niet wegjaagt, ook al winnen we met 2-0", aldus de geldschieter die zijn zoveelste trainer niettemin prees als „nummer 1 van de wereld". Een groepje bezorgde Olympi que Marseille-supporters heeft Ivic na de training al klemge reden en gedreigd „zijn oren af te snijden" wanneer in het Stade Velodrome geen spekta kel wordt geboden. Goethals blijft overigens in Marseille als technisch direkteur. Of Franz Beckenbauer daar nog wat te doen zal krijgen is vaag. Dertien selectiespelers werden door Tapie afgevoerd, waaron der peperdure internationals- bankzitters als Cantona, Ver- cruysse en Stoijkovic. De laat ste was lang geblesseerd en ging in de uitverkoop (12 mil joen gulden) naar Verona. Het korte avontuur met de Joego slavische ster kostte Tapie vijf miljoen gulden. Drie degelijke middenvelders werden met Paris-Saint Germain geruild tegen de veelbelovende inter national Jocelyn Angioma. Olympique Marseille inves teerde verder in de breedte met de harde verdediger Bails (Montpellier), het werkpaard Durand (Bordeaux) en goalt- jesdief Xuereb (Montpellier). Naar een buitenlandse 'supe raanvaller' wordt nog gezocht. Weer rijk Paris-Saint Germain waant zich weer rijk dankzij kwijt schelding van de schulden door de gemeente Parijs en een injectie van veertig mil joen gulden door de Franse abonnee-tv Canal Plus, dat te vens een nieuw clubbestuur leverde. Nieuwe trainer Ar thur Jorge (Porto) hoopt op Michael Laudrup (Barcelona) of Gary Lineker (Tottenham) als aanvalsleider. Vast staat de komst van Pardo, Germain en Fournier (allen Marseille), spelmaker Le Guen (Nantes) en de Braziliaanse verdedigers Geraldo (Porto) en Ricardo (Benfica). Monaco, Montpellier en pro movendus Nïmes moeten een eenzijdige competitie voorko men. Bekerwinnaar Monaco verleende daarvoor belasting voordeel aan de Deense inter national Sivebaek (Saint- Etienne). Montpellier verkocht zijn libero Laurent Blanc voor zeven miljoen gulden aan Na pels. Calos Valderama, de te genvallende 'blonde Gullit' kon uiteindelijk voor acht ton worden afgedaan aan het Spaanse Valladolid. Zijn plaats wordt overgenomen door de Bulgaarse strateeg Todorov. De Nederlander Wilbert Su- vrijn blijft de meest gewaar deerde speler van de emotio nele voorzitter Nicolin. Parfum Promovendus Nïmes gaf zo veel geld uit dat de Franse voetbalbond argwanend werd en eerst in de boekhouding wilde kijken alvorens de afge sloten contracten te bekrachti gen. Nïmes voetbalgekke bur gemeester-parfumkoning Jean Bousquet (Cacharel) heeft minstens dertig miljoen gulden uitgegeven aan Cantona en Vercruysse (beiden Marseille), Catalano (Auxerre), Lemoult (Montpellier) en de Tjechische libero Tittel. Het traditioneel jop zijn eigen jeugd bouwende Auxerre moet UEFA-cup spe len zonder zijn superster Enzo Scifo die naar Torino ging. Jean-Marc Ferreri (Bordeaux) keerde terug op het oude nest. Middenmoters Metz, Cannes en Caen deden verrassende aankopen met respectievelijk de Tjech Kubic (Florentina), de Camerounse spits Oman- Biyik (Rennes) en PSV'er Ad- dick Koot alsmede de Franse international Stephane Paille (Porto). Geluksvogel Rennes versterkte zich op de valreep met de Braziliaanse routinier Balthasar (Porto). Nederlanders waren deze transferperiode minder ge wild. Peter Bosz (Toulon), Jos van Herpen (Brest) en Henk Vos (Metz) verlieten de Franse competitie. Nieuwkomer is 'Willie' Gorter (ooit Willem II). Hij werd door Caen ge kocht van het Zwitserse Luga- AMSTERDAM Het aflopen gisteren op de optiebeurs van een aantal juli-series heeft de effectenbeurs nog enige kleur kunnen geven. Konden de handelaren 's ochtends nog uitgebreid het televisie-verslag over de Tour de France vol gen, in de loop van de middag moesten ze dit scherm weer inruilen voor hun handels- scherm. Al met al bleek gisteren een mild vriendelijke stemming op de beurs te heersen waardoor de stemmingsindex uiteinde lijk met een winst van 0,2 punten op 94,1 sloot na vrijwel de gehele dag nog 0,1 punt ho ger te hebben gestaan. De koersindex algemeen sloot 0,4 punt beter op 199,8. De omzet bedroeg gisteren 1,5 miljard waarvan 894 miljoen aan obligaties en 614 miljoen aan aandelen. Bij de internationale waarden wist Philips zes dubbeltjes aan de koers toe te voegen op 32,20. De mogelijke verkoop van de divisie informatie-sy stemen aan Digital geeft beleg gers weer moed om in het elektronica-concern te stap- BEURS pen. De andere internj trokken zich weinig a de ongeveer 1,5 cent dollar en wisten enkelar beitjes winst aan de kip e te voegen. Alleen KLWn een verlies van twee (tre tjes op 29,40 slikken, brd |es Bij de overige hoofqnd moest Nedlloyd onder J g( van de optiebeurs l,2nti> naar 56,90. Stork leva d ven dubbeltjes in op 4fe" dat uit een analyse vanl.. fecteribank een winst jjegi deel van 3 te voorscmd< gekomen tegen 4,64er^ jaar. Heineken dat 's oÜig nog een winst keni E 1,30, moest in de loop'on dag daar weer wat vanbrk ren om uiteindelijk' wi kwaijes beter te sluian 157,40. De brouwer n 1 zich behaaglijk in de n ten over een overnemtw geruchten komen wd rr om de twee a drie jaatv* maar elke keer gaat d g< wel omhoog. De omzên ren bedroeg f 44,7 milj» v« gewone aandelen Heinönt 17,2 miljoen aan ai h Heineken Holding. len jkt c

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6