Leger stelt regering Joegoslavië ultimatum /siSfe E frUMk 3398c BUITENLAND tij üokhuis Arens denkt niet dat missie Baker slaagt Begraafplaats tsaar Nicolaas II geopend Presidentsverkiezing Suriname uitgesteld AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Lezersservice ZATERDAG 20 JULI 1991 - ilitsing til in imunistische jetunie [COU Het Sovjet- jurolid Joeri Prokov- eeft gisteren de split- voorspeld van de ïunistische partij van )vjetunie. Bovendien >4oedt Prokovjev dat til Gorbatsjov voor ?rfst zal aftreden als (tej (aris-generaal van de 0p splitsing van de partij is mijdelijk", zei Prokov- ij is partijleider van de leden tellende Moskou kei ehnê van de CP. Vol- I Prokovjev kan Gorba- nmogelijk nog langer de s van partijleider en nt combineren. Naar Di* ee lijdt de partij nu k0( dubbelfunctie van Gor- cht Onbekende cultuur ontdekt in Bolivia LA PAZ In Bolivia zijn overblijfselen van een tot nu toe onbekende cultuur gevonden. In de provincie Beni, aan de oever van de rivier de Mamore, heeft een groep Spaanse en Boliviaanse ar cheologen gebruiksvoorwerpen van een 3000 jaar oude cultuur ontdekt. In grot ten ontdekten de onderzoekers letterte kens en aardewerk. Volgens de Span jaard Jose Barba, woordvoerder van de groep, horen de vondsten toe aan een cultuur die een ontwikkelde vorm van landbouw bedreef. De blootgelegde spo ren bewijzen, aldus de archeoloog, dat de cultuur gebruik maakte van stuw dammen en een goed functionerend af wateringssysteem. Foliumzuur kan open rug en waterhoofd voorkomen LONDEN Alle vrouwen die kinderen wil len krijgen zouden al vóórdat ze in verwach ting raken moeten zorgen dat hun dieet vol doende foliumzuur bevat, zo luidt de conclusie van een onderzoek dat gisteren werd gepubli ceerd in het medische tijdschrift The Lancet. Foliumzuur is een vitamine uit de B groep die onder meer voorkomt in lever en bladgroen- Het onderzoek heeft aangetoond dat folium zuur spina bifida (open rug), hydrocephalus (waterhoofd), en andere aangeboren neurologi sche afwijkingen bij baby's kan voorkomen. De vitamine is van essentieel belang voor de aanmaak van rode bloedcellen en speelt een belangrijke rol in de ontwikkeling van het ze nuwstelsel bij de foetus. (c) The Times, Londen Aidsexplosie in Uganda KAMPALA In Uganda is het aantal met aids be smette mensen gestegen tot 100.000. Dat is sinds maart 1990 een toename van zes honderd procent. In dezelf de periode is het aantal weeskinderen waarvan de ouders aan de ziekte zijn overleden, gestegen van 30.000 tot 45.000. Op een be volking van achttien mil joen mensen zijn anderhalf miljoen besmet met het HIV-virus. In Uganda heeft tachtig procent de ziekte bij heteroseksueel geslachts verkeer opgelopen. Dienstbier klaagt boulevardblad aan PRAAG De Tsjechoslowaakse minister van buiten landse zaken, de voormalige dissident Jiri Dienstbier, heeft een schadevergoeding van een miljoen kronen (65.000 gulden) geëist van het Tsjechische boulevardblad Spigl. Het blad beschuldigde Dienstbier er deze week van voor de Fluwelen Revolutie van november 1989 te heb ben samengewerkt met de geheime dienst (STB). Dienst bier, tevens vice-president onder Havel, ontkent de be schuldiging met klem. Hij voert aan dat zijn naam niet voorkomt op de lijst van collaborateurs die is opgesteld door een parlementaire onderzoekscommissie. Dienstbier was een gezaghebbend radiocommentator toen de Russen in 1968 een einde maakten aan de 'Praagse Lente'. Hij werd daarna ontslagen en raakte betrokken bij Charta '77. Hij werd in 1979 tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Britse regering gelast onderzoek bankschandaal LONDEN De Britse regering heeft opdracht gegeven tot een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken rond de sluiting van de Bank of Credit and Commerce International (BCCI). De Bank of England heeft BCCI op 5 juli ge sloten. Naderhand zijn er berichten in de pers gekomen, dat de centrale bank en de Britse re gering al veel langer op de hoogte waren van fraude binnen BCCI. Premier Major wist er tij dens zijn ministerschap al van, maar onder nam geen actie, zo wordt beweerd. „Ik heb geen reden te betwijfelen dat de bank juist en snel heeft gehandeld in de belangen van de spaarders", zei minister van financiën Norman Lamont gisteren in het parlement. Uit het feit dat er een onderzoek komt, volgt niet dat de regering kritiek heeft of de Bank of England. tsjov, die gistermiddag ikou terugkeerde na een aan de G-7 in Londen, een interview met de tv dat hij zich kan dat de Sovjetunie op ag geleid zal worden niet-communist. terugkeer in Moskou Slarde Gorbatsjov dat hij 1 ^en tijdens zijn ontmoe- et de leiders van de rijkste industrielanden, óorspelde dat zijn politie- 1![enstanders hem zullen anjfen „met lege handen kken" te zijn thuisgeko- Öij zei dat echter een enorm, zeer veelbelo- in gang is gezet, s het belangrijkste en taak van politici", al president. premier John Major iet Lagerhuis dat de top G-7 van deze week „de opmerkelijke verschui- lit de geschiedenis" te :eft gegeven in de rela- isen de westerse indus- den en de Sovjetunie, sjov zei voor hij uit vertrok voor de Britse e dat het niet juist zou denken dat we gered worden door leningen dieten. We moeten zelf itste last dragen". P"' tri YORK Een recht- New York heeft een een noordelijke voor de mètropool officieel, ikhuis verklaard, grote tevredenheid van ■rs die nu hun aanbeta- een dikke 32.000 dol- ïg gaan eisen in een ling. ïtbank besliste dat de e eigenaar van het huis ;rs had moeten vertel er geesten in het acht- ers tellende Victori- rekje ronddwalen. BELGRADO Het Joe goslavische leger heeft van de politieke leiding van het land geëist dat voor half augustus een po litieke oplossing voor de problemen moet zijn ge vonden. Minister van de fensie Veljko Kadijvic maakte dat gisteren be kend op de Joegoslavische televisie. Volgens Kadijvic heeft de le gerleiding het staatspresidium voorgesteld om gesprekken over de toekomst van het land onmiddellijk te beginnen. „Er moet onafgebroken onderhan deld worden en een oplossing moet er voor half augustus ko men", zo heeft de legerleiding laten weten. Intussen is het gisteren op ver schillende plaatsen in Kroatië wederom tot gevechten geko men. Nabij het plaatsje Pakrac zijn zeven Kroatische politie mannen gewond geraakt toen zij vanuit een hinderlaag wer den beschoten, aldus het Joe goslavische persbureau Tan- jug. In Pakrac, 250 kilometer ten noorden van de Joegosla vische hoofdstad Belgrado, wonen Kroaten ep Serviërs die zich tegen de afscheiding van Kroatië verzetten. Op de spoorlijn tussen de kuststeden Zadar en Knin, waar de Ser viërs domineren, werd een bom' tot ontploffing gebracht, terwijl in de stad Vinovkci een man gewond raakte bij een mortieraanval. In de Kroati sche stad Osijek werden vijf staven dynamiet in de kazerne van het Joegoslavische federa le leger gegooid. Nadat het Joegoslavische pre sidium besloot de federale troepen uit Slovenië terug te roepen, vreest men in Kroatië dat het tot botsingen zal ko men tussen Kroatische defen sie-eenheden en het leger. Die zouden nog wel eens „bloedi ger" kunnen zijn dan de ge vechten in Slovenië, zo meent een naaste medewerker van de Kroatische president Franjo Tudjman. In Slovenië zijn toen zeker 70 doden gevallen. In Kroatië is men ook onte vreden over de terugtrekking van het leger uit Slovenië, om dat „Zagreb voorstander is van een algehele oplossing". Zon der verder in detail te treden, zei president Tudjman de te rugtrekking „duidelijk" te be schouwen als een „manoeuvre achter de schermen". De Europese Gemeenschap heeft gisteren haar instem ming betuigd met het besluit van het Joegoslavische staat spresidium het federale leger terug te trekken uit Slovenië. De EG hoopt dat nu een einde kan komen aan het geweld. Aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlands zaken James Baker aan Israël demonstreren Palestijnse vrouwen in de straten van Jeruzalem. „Jeruzalem is en blijft de hoofdstad van de Palestijnse staat", luidt de tekst op het spandoek. foto: afp JERUZALEM/CAIRO De Israëlische minister van defensie Moshe Arens denkt niet dat het de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker tijdens zijn huidige missie in het Midden-Oos ten zal lukken een vre desconferentie te regelen. Arens zei dat in een giste ren gepubliceerd inter view met het dagblad Ye- dioth Ahronoth. Uit zijn woorden viel op te maken dat de Israëlische lei ders niet van plan zijn om con cessies te doen aan Baker, wanneer deze morgen in Israël besprekingen met hen voert. „Ik denk niet dat Baker hier zal vertrekken met een over eenkomst die voor alle partijen acceptabel is en waaruit de door hem gewenste vergade ring zal voortkomen", aldus Baker werd het donderdag met de Syrische president Ha- fez Assad eens over de voor waarden voor het houden van een vredesconferentie. Egypte, waar Baker gisteren bespre kingen voerde, is al eerder ak koord gegaan met het Ameri kaanse voorstel over de opzet van vredesbesprekingen. Ba ker moet nu Jordanië en Israël zover zien te krijgen dat ze met het voorstel instemmen. Het voorstel behelst een regio nale vredesconferentie onder auspiciën van de Verenigde Staten en de Sovjetunie, die moet leiden tot directe onder handelingen tussen Israël en elk van de Arabische landen afzonderlijk. De conferentie zou moeten worden bijge woond door een waarnemer van de Verenigde Naties. De Egyptische president Hosni Mubarak zei gisteren te ver wachten dat Arabische landen hun boycot tegen Israël zullen opschorten als dat land de bouw van nederzettingen in de bezette gebieden stopzet. MOSKOU Internatio nale experts zullen assiste ren bij het onderzoek van negen skeletten, die mo gelijk de stoffelijke resten vormen van de laatste Russische tsaar en zijn fa milie. Volgens de Russische televisie is op 12 juli de „waarschijnlij ke begraafplaats van de tsaar Nicolaas II en zijn familie" in de Siberische stad Sverdlovsk geopend. Er werd geen reden gegeven voor de vertraagde bekendmaking. Tot voor kort waren de kwestie van de moord op de tsaar, de omstan digheden waaronder de execu tie plaatsvond en de vraag, waar de stoffelijke resten wa ren gebleven een taboe in de Sovjetunie. Tsaar Nicolaas werd in maart 1917 afgezet en drie maanden later verbannen naar Siberië. Daarmee was een einde geko men aan de 300-jarige heer schappij van de Romanov-dy- nastie. De tsaar, zijn vrouw keizerin Alexandra en hun kinderen werden half juli 1918 op last van Lenin geëxecu teerd in een huis in Ekaterin burg, het voormalige Sverd lovsk. De Bolsjevisten execu teerden de tsaar en zijn familie omdat men een anti-commu nistische opstand vreesde. Het Russische bureau van voorlichting heeft een wed strijd uitgeschreven voor een ontwerp van een herdenkings monument, dat moet worden gebouwd op de plaats waar de familie werd geëxecuteerd. Volgens het bureau dient het te bouwen monument als een eerbetoon aan de slachtoffers van de repressie onder het bolsjevistisch regime. De Rus sische orthodoxe kerk heeft als eerste het initiatief geno men de moord op de tsaar te herdenken. Leden van de kerk plaatsten bloemen en een kruis bij het huis waar de exe cutie plaatsvond ter gelegen heid van de 73e sterfdag van de familie. wapens 1 binnenlopen van de Duitse havenstad Kiel proberen milieu-activisten van Greenpeace het ,e regat Chatham te hinderen. Volgens Greenpeace heeft het fregat kernwapens aan boord. foto: ap PARAMARIBO De tweede ronde van de pre sidentsverkiezing in het Surinaamse parlement is tot donderdag uitgesteld. Het uitstel houdt verband met „zwaarwichtige besprekingen" tussen de coalities van het Nieuw Front en Democratisch Alternatief '91, aldus parle mentsvoorzitter Lachmon. Ro nald Venetiaan, de kandidaat van het Nieuw Front, behaalde dinsdag in de eerste ronde 28 stemmen. Zijn rivaal van de nieuwe partij DA '91, Hans Prade, kreeg zeven stemmen. De president moet met een tweederde meerderheid, dat is ten minste 34 stemmen, geko zen worden. Indien dit in twee verkiezingsronden niet lukt, moet de Verenigde Volksver gadering, een combinatie van parlement en regionale raden, een uitspraak doen. Om te voorkomen dat de Verenigde Volksvergadering bijeen geroe pen moet worden, voeren het Nieuw Front en DA '91 over leg over concessies om Veneti aan de vereiste tweederde meerderheid in het parlement te bezorgen. Een zitting van de Verenigde Volksvergadering zou veel tijd en geld vergen omdat de vertegenwoordigers van de regionale raden van heinde en verre naar Parama ribo zouden moeten komen. Volgens Karam Ramsunder- singh, fractieleider van DA '91 in het parlement, is zijn coali tie bereid concessies te doen „als er nieuwe perspectieven zijn voor Suriname". Indien het Nieuw Front zich volgens hem „star" blijft opstellen zal DA '91 vasthouden aan haar presidentskandidaat Prade. De grondwet zou volgens DA'91 binnen drie tot vier maanden gewijzigd moeten worden. De komende regering van het Nieuw Front zou volgens DA'91 een onafhankelijke commissie móeten samenstel len om de bestaande proble men in de relatie met Neder land op te lossen en de samen werking „inniger" te maken. Bush zegt Griekenland militaire hulp toe SOUDA BAAI De Amerikaanse president George Bush heeft giste ren versnelde militaire hulp aan Griekenland toegezegd. De president deed zijn aan kondiging terwijl hij een be zoek bracht aan een Ameri kaanse marinebasis op het eiland Kreta. Hij kondigde aan dat twee fre gatten aan Griekenland gelea- sed zullen worden en dat 10 F- 4 gevechtsvliegtuigen nog deze zomer afgeleverd zullen wor den. In de herfst zullen nog eens 18 toestellen beschikbaar komen en daarnaast krijgt Griekenland overgebleven NAVO-materiaal zoals tanks en artillerie. De plannen zijn bedoeld om de Grieks-Ameri kaanse veiligheidssamenwer- king te versterken en om de Griekse strijdkrachten te mo derniseren. Eerder op de dag zei Bush dat de gewelddadige demonstraties tegen zijn be zoek aan Griekenland hem niet deerden en dat hem in de VS hetzelfde zou kunnen overkomen. Demonstranten staken donderdag in Athene bussen in brand en gooiden met brandbommen naar bank gebouwen. t)e tweeduizend demonstranten protesteerden tegen het bezoek van Bush en eisten Amerikaanse actie te gen de Turkse bezetting van een deel van Cyprus. HET LEVENDE EILAND Oorlogsschepen? Och, Butcher heeft op dergelijke ingen wel gerekend en de aanval komt voor hem niet on- Jt. Zo, dus ze hebben hem toch ontdekt, hier op zijn goed :er g()en schuilplaats, midden in de oceaan... Maar al beschikt dan ook niet over slagschepen of een sterke luchtvloot, Jh is hij goed uitgerust en ofschoon de schepen nog wel mij' van hef eiland zijn verwijderd kan hij ze op zijn 1 lerm precies volgen. Snel geeft hij dan zijn bevelen. Hij weet,, dat hij vóór alles een landing van marinetroepen moet voorkomen, want zijn eigen „legertje" telt maar een paar hon derd koppen. Het is dan ook zijn bedoeling de aanstormende oorlogsschepen nog in volle zee te vernietigen en wel door mid del van raketten. De gevaarlijke wapens staan al geruime tijd startklaar en Butcher kan ze radiografisch naar een bepaald punt dirigeren. Dat ogenblik is nu gekomen. 15-daagse vliegreis Nederlandse Antillen Vertrek: 30 november 1991 BON BINI, welkom op de Nederlandse Antillen, de parels van de Caribean. CURACAO en ARUBA, allebei zo verschil lend, maar de gastvrijheid en natuurlijk het weer zijn op beide eilanden gelijk. Elke dag een stralende zon en een heerlijk verkoe lend windje en wat dacht u van die prach tige diepblauwe zee! Kortom een droomreis voor elke zonaan- bidderü! Wij kozen voor u prima eersteklas hotels op beide eilanden, schitterend aan het strand f) 070 - 3 190 882 Prijs van deze unieke combinatiereis: MIHM\M>SI\\TIII1\ Vraag vrijblijvend het uitgebreide programma aan! Inclusief vliegreis Amsterdam-Curacao- Aruba-Amsterdam per KLM lijndienst (Curacao-Aruba binnenlandse vlucht) alle transfers verblijf Curaca op basis van half pension verblijf Aruba op basis van logies/ontbijt eilandentour Curacao (5 uur) sunset-tour Curacao eigen Sijthoff Pers reisleiding informatieavond Exclusief m luchthaven belasting (Ant. gld. 16,-) verzekeringen op aanvraag! Inlichtingen en en boekingen telefonisch onder nummer 070 3190882, maandag t/m vrijdag van 9.00-16 00 uur of persoonlijk bij de Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof Spuistraat 71 /hoek Spui, Den Haag en bij nT SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5