Verenigde Staten wagen zich niet aan nieuwe aanval op Irak Kcidóc Commit BINNENLAND BUITENLAND In hele land aparte bakken voor elke kleur glas T>!> HONGKONG: Overvallen nemen toe, gestolen auto's keren terug GA VERDER NAAR Den Haag krijgt een har -plit til lin 'jel OM ziet af van cassatie in IRA-zaak Qrote COmeback ANC in Zuid-Afrik SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF ZATERDAG 20 JULI 199 Om kleurscheiding aan de bron mogelijk te maken wordt de komende jaren een nieuw type glasbak ingevoerd. FOTO: PR DEN HAAG In heel Neder land worden de komende ja ren aparte glasbakken ge plaatst voor groen, voor bruin en voor wit glasafval. Deze kleurscheiding moet de indus trie in staat stellen om in het jaar 2000 een vrijwel volledig hergebruik van verpakkings glas te realiseren. Een overeenkomst die hier over vorige maand is gesloten tussen de rijksoverheid en de glasindustrie voorziet in her gebruik van 95 procent bij het begin van het jaar 2000. Vol gens marketing-manager A. van Kempen van de Vereenig- de Glasfaorieken in Schiedam is dat alleen mogelijk als tegen die tijd 50 procent van het af- valglas is onderworpen aan kleurscheiding bij de glasbak. Mevrouw Van Kempen: „Van het glasafval zoals we dat mo menteel krijgen aangeleverd, kunnen we wel bruin en groen glas maken, maar geen wit glas. Dat laatste lukt alleen als je daarvoor uitsluitend wit te scherven gebruikt. Breng je nu een scheiding aan tussen wit en bont glasafval, dan doen zich technische complica ties voor waardoor hergebruik van het bonte glas niet meer mogelijk is. Kleurscheiding bij de bron maakt het mogelijk om scherven te verwerken tot nieuw glas zonder dat de kleur wordt veranderd". Het plaatsen van aparte bak ken voor elk van de drie kleurcategorieën schept in veel gemeenten ruimte-proble men. De huidige bakken zijn zo groot dat er voor uitbrei ding tot drie stuks vaak onvol doende plaats is. Om deze re den wordt er momenteel een kleiner type glasbak ontwik keld. Kleurscheiding bij de bron be tekent dat de gemeenten meer en wellicht duurdere bakken moeten gaan huren. Volgens Van Kempen mag dit geen be zwaar zijn: „Storten of ver branden van glasafval is zó duur, dat ook de nieuwe glas bakken zichzelf binnen de kortste keren terugverdie nen". Momenteel wordt in Ne derland 70 procent van het verpakkingsglas verwerkt tot nieuw glas. Dat is meer dan waar ook ter wereld. In de ons omringende landen schommelt het percentage rond de vijftig. In Amstelveen en in enkele gemeenten in Twente wordt sinds kort geëxperimenteerd met kleurscheiding aan de bron. WASHINGTON Plan nen van de Amerikaanse regering met luchtbom bardementen Iraks nucle aire capaciteit uit te scha kelen, zijn volgens zegslie den in Washington voor lopig van de baan. De beperkte atomaire appara tuur en hoeveelheid verrijkt uranium die Irak mogelijk nog verborgen houdt, zijn niet met zekerheid te lokaliseren. Bo vendien is het Washington er vooral om begonnen met een militaire actie tevens Saddam Husayn persoonlijk uit te scha kelen, een doelstelling die mi litair-technisch zeer lastig en politiek uiterst riskant is. Witte Huis en Pentagon blij ven, ondanks de opschorting van de aanvalsplannen, de po litieke en militaire kanalen openhouden voor een eventue le actie in de verdere toe komst. President Bush blijft twijfel uitspreken over verze keringen van zowel Irak als van inspecteurs van de Vere nigde Naties dat nu al het nu cleaire materiaal in dat land is onthuld en onder internatio nale controle staat. Het Ameri kaanse leger zal de verken ningsvluchten boven Irak dan Amerikaanse militairen inspecteren tijdens de Golfoorlog de restanten van een door Irak afgescho ten scud-raket. FOTO: AFP ook niet staken. Zegslieden in het Witte Huis en het State Department (Buitenlandse Za ken) in Washington wijzen op de grote politieke schade die president Bush kan lijden in dien een geallieerde of puur- Amerikaanse actie tegen Irak niet de beoogde doelen be reikt. Dat de 'eerste' oorlog te gen Irak niet heeft geresul teerd in de uitschakeling van Saddam Husayn, noch in de totale vernietiging van diens nucleaire en conventionele militaire vermogen, heeft im mers al ernstig afgedaan aan de glorie van de bevrijding van Kuwayt. De hernieuwde dreiging met militair ingrijpen in Irak heeft dan ook de bedoeling de kans te vergroten dat Saddam Hu sayn tevoren door zijn eigen militaire omgeving wordt uit geschakeld. Hetzelfde geldt voor de Amerikaanse aan drang om de economische boy cot tegen Irak strikt te hand haven. Washington hoopt dat de publieke rebellie die daar uit in centraal Irak zou kun nen voortkomen, tot het einde van Saddam bijdraagt. Een derde mogelijkheid om een militaire actie overbodig te maken is een door Westerse inlichtingendiensten georgani seerde aanslag op het leven van de Iraakse president. Al hult iedereen in Washington zich daarover in stilzwijgen, niemand twijfelt er aan dat Saddam een topprioriteit is van de CIA. „Probleem is ech ter dat Saddam daar zelf ook niet aan twijfelt", aldus een staflid van het Witte Huis. Een militaire optie wil presi dent Bush ook eerst bespreken met Sovjetpresident Gorba- tsjov tijdens hun komende top ontmoeting, eind deze maand in Moskou. Gorbatsjov heeft zich uitgesproken tegen zo'n aanval, zolang niet alle andere mogelijkheden zijn beproefd om zich te verzekeren van Iraks totale nucleaire ontwa pening. Woordvoerders van het Penta gon verklaarden deze week „zeker te weten dat er nog an dere nucleaire plaatsen zijn in Irak, dat het land 25 pond ver rijkt uranium bezit en dat bo vendien bekend is dat het Iraakse leger met een aantal uraniumverrijkingsmachines in vrachtwagens voor de ogen van VN-waarnemers is ge vlucht". Dat 25 pond verrijkt uranium in een voetbal past en dat meerdere zogeheten calutrons in een vrachtwagen passen, maakt tevens het Amerikaan se militaire probleem duidelijk dat spul met luchtaanvallen te vernietigen. „Van de relatief kolossale scud-raketten kon den de geallieerden er gedu rende de gehele Golfoorlog zelfs maar een beperkt aantal vinden", zo bracht gisteren een militaire analyst in Was hington in herinnering. HONGKONG Het slechte nieuws in Hong kong is dat het aantal bankovervallen en juwe- lendiefstallen schrikba rend toeneemt. Het goede nieuws is dat een aantal van de luxe auto's die de afgelopen twee jaar wer den gestolen plotseling weer opduiken. Het politiekorps van Hong kong is nog steeds gekwetst door de overval op een geld wagen op de luchthaven Kai Tak van afgelopen vrijdag waarmee de grootste buit in de geschiedenis van de kroonko lonie werd binnengehaald, na melijk een bedrag van zo'n 35 miljoen gulden. Maar waar schijnlijk laat deze zaak zich eenvoudig oplossen, aangezien de politie kort na de gebeurte nis een dame kon oppakken die het land probeerde uit te vluchten met een verdachte hoeveelheid geld op zak. Er was een tijd dat de crimine len in Hongkong zich aan de regels hielden en geen vuur wapens gebruikten. Nu is er een nieuwe generatie misdadi gers de grens met China over komen zetten die er geen moeite mee heeft banken of juwelierszaken in de sjiekere wijken te overvallen met een kalashnikov geweer en een handgranaatje of twee. En er ger nog, de overvallers zijn meestal eersteklas schutters, hetgeen tot speculaties leidt of ze wellicht voormalige leden van het Volks Bevrijdingsleger of het plaatselijke militieleger zijn. Verwarring Wat de politie echter nog het verwarring brengt is Onlangs werden drie overval lers gearresteerd, maar nie mand kon een woord met ze wisselen. De politie probeerde ten einde raad nog Vietna mees, maar ook dat leverde niets op Misschien is het meer een zaak voor het Pekinese bureau voor de staatsveilig heid. De heren van dat bureau zijn de laatste tijd enorm in achting gestegen, nadat een aantal Mercedessen en BMW's die in Hongkong waren gesto len en naar China werden ge smokkeld plotseling weer op doken in de kolonie. Bovendien waren de auto's niet alleen blinkend schoon, sommige waren voorzien van een nieuwe accu, nieuwe ban den of andere onderdelen. Bij toeval hadden alle auto's van de eerst teruggekeerde partij ooit kortstondig toebe- hpord aan vooraanstaande functionarissen van het bu reau voor de staatsveiligheid in de provincie Guangdong. Met andere woorden: als je auto toe is aan een grote beurt moet je hem gewoon laten ste len. Helaas voor eigenaars van Jaguars: deze zijn niet in trek bij de autodieven. De air-con ditioning schijnt niet krachtig genoeg te zijn voor het zomer se klimaat in Hongkong. DAVID WATTS (c) The Times Ook al ben je er nooit geweest. Bijna iedereen kent de Kal ver st raat, de Coolsingel of de Bar tel - jorisstraat. Want bijna iedereen heeft wel eens Monopoly ge speeld, heeft thuis in de huiska mer machtige imperiums opgebouwd en zien instorten. Maar hoe ziet de Leidsestraat er nu eigenlijk uit? En wat gebeurt er allemaal aan Het Spui? Een rondje Monopoly. tij DEN HAAG Als we de be- leggers moeten geloven gaat het Spui het helemaal ma ken. Nu hangt de straat nog tussen verleden en toekomst, maar over enkele jaren moet het Spui het 'culturele hart' van Den Haag zijn en zullen de prijzen fors gestegen zijn. Het Spui is chaotisch en on werkelijk. Door het drukke verkeer en de schrille con trasten. Op de ruim één kilo meter lange weg snellen au to's, trams en fietsen voorbij. Rechts herinneren oude bouwvallige huizen aan het verleden en links dicteren nieuwe gebouwen de toe komst van het straatbeeld. Strak en glanzend. Het lu xueuze Pullman hotel, Ja pans restaurant Shirasagi, de dr. Anton Philipszaal en het Danstheater. Ze zien er door hun omgeving wat onwerke lijk uit. Tegenover het glan zend zwarte complex staat de wen aan het fel omstreden nieuwe stadhuis en de biblio theek die in 1994 klaar moeten zijn. Tegenover het Danstheater, naast de Nieuwe Kerk, wordt ook gebouwd. Aan het 'cultu rele hart' van de stad, zegt het bord voor de bouwput. Krijgt de stad toch nog een hart. Over een jaar of vier weten we of het ook klopt. Het theatercentrum naast de Nieuwe Kerk, wordt volgend jaar al geopend. Mensen kijken We lopen het Spui af en ste ken de kruising Grote Marktstraat/ Kalvermarkt over. Recht vooruit ligt het Binnenhof, maar we slaan rechtsaf de Lange Poten in. Bezongen in het aanstekelij ke lied 'O, o, Den Haag', maar waarom weten we niet. Lange Poten is een straatje van goed honderd meter met rechts winkels en links de overal in Den Haag terugke rende ministeriële gebouwen. Binnen twee minuten staan lil irfsl aris elke dag op het Plein te den, samen met zijn Kazan. Vanaf een bankj kijkt hij de voorbijgan Want mensen kijken op ;P'^: Plein is leuk. „Je ziet hie "O"' les. Politici, diplomaten, sen vol toeristen en mensen die gaan winkel Met een mes snijdt hij rubber snoer open op naar koperdraad, brengst is minimaal. K ;I doet betere zaken. Di\e® ambtenaren hebben kot' voor hem meegebracht voeren die in de lunchp;fj°v jkou Opslokken Groepen toeristen lopen dwee achter hun gids stoppen even bij het van Willem van Oranjtg® r vervolgen hun weg naar Binnenhof en Mauritsi ar[j( links om de hoek van jju Plein. En Ben vertelt. (;n, vroeger en nu. Over wat Nieuwe Kerk en die zal er we op het Plein. Een echt blijven staan. Maar veel van plein, met in het midden Wij de panden erom heen zijn af gebroken of bijna afgebro ken. „Op de plaats waar nu die graftempel staat", wijst een Hagenees naar het Dans theater, „was vroeger een plein met winkels eromheen. Het plein fungeerde tevens als tramstation dus het was er een drukte van belang". Naast het danstheater, in een gigantische krater, rijden graafmachines af en aan. De mensen in de bouwput, lijken speelgoed, zó klein. Zij bou- beeld van Willem van Oranje en rondom bomen, bankjes, duiven, winkels, kantoren en enkele cafeetjes met terras sen die bij goed weer onmid dellijk volstromen. „En dan speelt de hele middag het or gel of komen jongelui een stukje muziek spelen. En rondom het beeld leg het vol met stufrokers". Het Plein is een beetje van Ben Groeneveld, „een platte Hagenees uit de Schilders wijk". Bij droog weer is hij i de „mooiigheid' is verdwenen. „Die pari jj* garage onder het Plein i e[T tuurlijk een vooruitgang^ het Plein horen geen ai^ Maar kijk nou wat ze aan het bouwen zijn", wijst naar een glazen puii^ uitloper van de Tweede mer. „Vroeger zat daa je j Hoge Raad. In een prai pand met allemaal bee De politiek slokt de hele 1£ op. Overal worden geboi uit de grond gestampt ambtenaren. Naast het wordt ook al gebouwd. VROM. Ach, Den H Vroeger, in de Schilder hield ik konijntjes en k 'ov tjes. Kan toch ook niet rr-1 De mooiigheid is er wel jid Het Spui is chaotisch en onwerkelijk door het drukke verkeer en de schrille contrasten. Re herinneren oude bouwvallige huizen aan het verleden en links dicteren nieuwe gebo« strak en glanzend de toekomst van het straatbeeld. FOTO: SACHA PIET® ROERMOND Het openbaar ministerie ziet in het IRA-proces af van cassatie en hoger beroep. Daarmee is in Nederland definitief een punt gezet achter de strafvervolging van Sean Hick, Paul Hug hes, Donna Maguire en Gerard Harte. Het viertal werd verdacht van het doodschieten van twee Au stralische toeristen op de Markt in Roermond. Ook zou den ze hebben deelgenomen aan activiteiten van een crimi nele organisatie, de IRA. In beide strafzaken werden ze vrijgesproken. Dubbele moord Het gerechtshof in Den Bosch sprak de Ieren onlangs wegens gebrek aan bewijs vrij van de dubbele moord. Volgens pro cureur-generaal mr. F.van Straelen gaat het om een zoge naamde zuivere vrijspraak. Het is niet mogelijk om daarte gen in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Dat betekent dat de beslissing van het hof nu definitief is. Voor het deelnemen aan een criminele organisatie werden de verdachten door de recht bank in Roermond eveneens vrijgesproken. Volgens officier van justitie mr. J. Laumen is er een on miskenbare samenhang tussen de moorden in Roermond en de beschuldiging van feitelijke deelname aan IRA-activitei- ten. „De manier waarop het hof in Den Bosch de definitie ve vrijspraken heeft gemoti veerd maakt een behandeling in hoger beroep volgens Lau men kansloos", aldus de woordvoerder van het OM. (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions De grote sprong voor waarts in de Zuidafri- kaanse politiek lijkt nu onafwendbaar. Bijna da gelijks gebeurt er wel iets waardoor dat bevestigd wordt. Overal gaan deu ren open die voorheen vastgetimmerd leken. President George Bush deed vorige week de eerste zet door de sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen, waarna Zwitser land, Japan, Israël en andere landen zijn voorbeeld volgden. Verder mag Zuid-Afrika deel nemen aan de Olympische Spelen. En de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij Sout- hafrican Airways heeft na tientallen jaren weer het groene licht gekregen om het luchtruim van heel Afrika te doorkruisen en zal vermoede lijk binnenkort de vluchten naar de Verenigde Staten her vatten. Het land dat werd geweerd uit alle wereldzaken vanwege zijn apartheidspolitiek komt nu in een vliegende galop terug uit zijn isolement. Voor sommi gen, die de intenties van de Zuidafrikaanse regering niet helemaal vertrouwen, gaat het allemaal te snel. Weer anderen daarentegen, die geloven dat er reeds onherroepelijke stap pen zijn genomen om de apart heid te beëindigen en een de mocratie op te bouwen, vinden dat het allemaal veel sneller kan. De waarheid is dat er nog een heleboel gedaan moet worden President F.W. de Klerk van Zuid-Afrika en ANC-leider Nelson Mandela hebben nog heel wat te bespreken en af te spreken. FOTO: AFP voordat de apartheid, en het hele veiligheidsapparaat waar door het in stand wordt gehou den, dood en begraven is. Om maar enkele voorbeelden van nog bestaande apartheid te noemen: geen effectief stem recht voor zwarten, aparte huizen in het parlement voor niet-zwarte minderheden, aparte staatjes (Bantustans) voor zwarten, hoofdzakelijk gescheiden onderwijs en een grote voorkeur voor blanken in de onderwijsuitgaven, onge lijke pensioenen voor de ver schillende rassen, militaire dienst uitsluitend voor blan ken om maar niet te spre ken van de enorme verschil len in loonklassen, persoonlijk vermogen, bezittingen en posi ties die door de apartheid ont- Tegenargument Een krachtig tegenargument is echter dat nu de verande ring eenmaal is ingezet het proces om de Zuidafrikanen weer op te nemen in de inter nationale gemeenschap als een stimulans kan werken om het afschuwelijke verleden te be graven. Het kan beter goed schiks dan kwaadschiks. Zelfs de zwarte nationalisten leren te leven zonder de sancties die de macht van Pretoria zo'n ge- creatieve nieuwe strategieën ontwikkeld die enige controle uitoefenen op de geleidelijke verdwijning van de sancties. De veranderingen in Zuid- Afrika worden prachtig geïllu streerd door de onlangs gehou den bijeenkomst van het Afri kaans Nationaal Congres in de oostelijke kustplaats Durban. Daar spraken mensen die eerder het zwijgen waren op gelegd, wandelden guerrilla strijders door de straten waar ze enige tijd geleden zelf had den gevochten en beklommen teruggekeerde bannelingen en vrijgelaten gevangenen het po- De belangrijkste nationalisti sche organisatie, die een gene ratie lang werd onderdrukt, heeft zich eindelijk weer in het voetlicht geplaatst. En dat was voor iedereen duidelijk te zien in de straten van Durban. Een paar maanden geleden had toch niemand kunnen be denken dat ANC'ers en Zuida frikaanse regeringsfunctiona rissen zij aan zij zouden lopen met conservatieve blanke ma trones, die zich hadden opge dirkt voor de jaarlijkse Dur ban handicap, de grootste paardenrace in Zuid-Afrika die toevallig samenviel met de ANC-conferentie. Het ANC toonde zich vaardig en realistisch in de onderhan delingen met de regering over een nieuw Zuid-Afrika Daar mee heeft de vrede in het sub continent van Afrika een be langrijke vooruitgang geboekt. De best denkbare uitkomst van de onderhandelingen zou een sterk ANC en een sterk Pretoria zijn, die als gelijken bin tegenover elkaar zouden En dat is gebeurd. Het was de grootste en b rijkste nationale bijeen die het ANC ooit heeft den. Alhoewel het ook e litante massagebeurteni met een flinke dosis sa kletter aan het adres v regering van F.W. de heeft het het onderhand proces ongetwijfeld een por gegeven. Gunstig klimaat Het klimaat is nu ook g voor lokale en internat krachten. Zij kunnen ee structieve rol gaan spe de ontwikkeling van ei mocratisch Zuid-Afrika. deweg zullen zich nog valse starts en teleurstel voordoen. Van geweld land ook lang niet waard. Leiders lopei steeds de kans vermc worden, de bombardei en vernietigende mant van de blanke rechterv zullen nog wel even d< en De Klerk zal wellich den overvallen door on heid als hij zich gaat af' of hij zijn partij wel na niet-raciale democratie dragen. Maar met hulp in plaa vijandigheid van de ii tionale gemeenschap Zuid-Afrika, dat ooit ee nomische reus was sancties gedwongen we een onproduktieve v slaap, z'n rol op het con,'^ en in de wereld v lijk aan oppikken. (Anthony Heard is oud- redacteur van The Cape [j en thans corresponden onze krant in Kaapstad), ng

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4