aifu: Japan wil ls vredelievend olk voortbestaan Feestelijke intocht Vierdaagse-wandelaars BINNENLAND r 2L a Utrechtse Heuvelrug wordt nationaal park Lubbers dringt aan op opening markt Japan ctiecomité wao'ers wil lefoonverkeer lam leggen Heeft u dat ook wel eens? i KNMI onderzoekt verband gaswinning en aardschokken 1 J-Ll Verkrachter in beroep tegen aidstest tSoivumt ZATERDAG 20 JULI 1991 O udenten boos over an marktrente TERDAM De Landelijke Studenten Vak- (LSVb) vindt de renteplannen van minister li van onderwijs „ontzettend slecht". „Vooral jdenten uit de lagere sociale milieus, die toch ichioeilijker de stap naar het hoger en weten- pelijk onderwijs zetten, worden extra gedu- aldus de vice-voorzitter Rob van Vliet in e op de plannen om studenten een renteper- ge van 11,3 procent over studieleningen te la hetalen, bijna even veel als de marktrente. „De ';egel zal leiden tot grote schulden", aldus Van De studentenvakbond is tevreden over het om de studiefinanciering niet te privatiseren ider de vleugels van de overheid te houden. ilijft de overheid verantwoordelijk voor het Minister Ritzen. 'nteninkomen", aldus de vice-voorzitter. UTRECHT De provincie Utrecht kan zich vinden in het voor nemen van de Voorlopige Commissie Nationale Parken (VCNP) om van de Utrechtse Heuvelrug een nationaal park te maken. Gedeputeerde Staten stellen wel voor om het park dan uit te brei den met de Grebbeberg. GS voorzien wel een aantal knelpunten bij de uitwerking van de plannen. Zo menen de provinciebestuur ders dat de omvangrijke landbouwgebieden niet in een bufferge- bied opgenomen mogen worden. Een ander probleem is volgens GS de definitie van een nationaal park: behoud en ontwikkeling van de natuur. Volgens het Regionaal Bosplan heeft echter meer dan de helft van de bossen op de Utrechtse Heuvelrug behalve een natuurwaarde ook een andere functie, zoals houtproductie en recreatie. Verharde wegen horen evenmin in een dergelijk park thuis. Bovendien liggen een oefenterrein van de mariniers en een waterwinplaats in het potentiële park. NVJ wil opheldering inzake Van Goghzaak AMSTERDAM Het bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft de Amsterdamse politie opheldering ge vraagd over de manier waarop de politie de pers heeft geïnformeerd in de Van Goghzaak. De NVJ zegt het volstrekt verwerpelijk te vin den als de politie opzettelijk verkeerde infor matie heeft doorgegeven over het stopzetten van het onderzoek naar de overval, waarbij 20 schilderijen uit het Van Gogh museum werden ontvreemd. Tijdens een persconferentie eergis- ten ontkenden politiewoordvoerder Wilting en hoofdinspecteur Pronker dat de pers opzettelijk was misleid. Volgens hen was er nooit meege deeld dat het onderzoek was stopgezet. Tegen over journalisten had de politie echter begin juli gezegd dat het onderzoek was vastgelopen. (Vervolg van de voorpagina) HAAG De Japan- (temier Kaifu wees er De minister-president ondiers op dat Nederland lapan altijd vriend- >pelijke betrekkingen en gehad. ns de officiële verklaring verder: „Het is uiter- :er te betreuren dat deze ischappelijke betrekkin- anwege de Tweede We- irlog werden onderbro- n dat vele Nederlanders istijds in Nederlands-In- i verbleven, ondraaglijk n verdriet is aangedaan, b zojuist een krans ge- nij dit terdege beseffend, mij er ten volle van be- dat de littekens in hun liet gemakkelijk zullen ;n. Met een gevoel van it berouw voor het op- i van Japan in het verle- leeft ons volk zich sinds v^n oorl°g inge' in ten einde het vaste :men om als vredelie- geV(volk voort te bestaan in datFet beleid om te zetten, ïllen onze inspanningen etten om de historische Ischap tussen Japan en land te versterken, voortbouwende op de waarden di4e onze beide volken ge meen hebben". Premier Lubbers zei het niet pijnlijk te hebben gevonden dat het oorlogsverleden van Japan aan de orde is gekomen bij het bezoek van Kaifu aan Nederland. „Het verdriet neemt in de loop der jaren niet af, maar juist toe. Ik vind het ook heel begrijpelijk en aan vaardbaar dat mensen daaraan uiting willen geven", aldus Lubbers. Bloemstuk Hoeveel emoties het oorlogs verleden nog steeds oproept bleek gisteren toen de krans die Kaifu bij het Indisch Mo nument had gelegd, door on bekenden was verwijderd. De politie vond het bloemstuk la ter terug en heeft het weer bij het monument gelegd. De Stichting Japanse Ere schulden, de Stichting Her denking 15 Augustus 1945 en de Centrale van Samenwer kende Indische Organisaties nemen afstand van het wegha len van de krans. „We vinden het erg naar, maar het is wel bijna uitgelokt", aldus een woordvoerster van de Stich ting Japanse Ereschulden, doelend op de rommelige gang van zaken gisterochtend bij het Catshuis. Daar had de Stichting de Japanse premier een petitie willen aanbieden, maar daarvoor was „geen tijd". Kaifu werd door veilig heidsmensen bij de meren deels bejaarde demonstranten vandaan gehouden. „We zijn erg boos over die misleiding daar", aldus de Stichting. „Het is onacceptabel. Dat we zijn genegeerd is een erg slechte beurt voor Japan". Als 'troostprijs' mocht de Stichting overigens 's middags op de Japanse ambassade pra ten met de directeur van de Eerste Europese Divisie van Japan, Katsura. Voorzitter S. Lapré van de Stichting Japan se Ereschulden legde daarbij de nadruk op het aanstaande bezoek van koningin Beatrix in oktober aan Japan. Hij vindt dat er voor die tijd uit zicht moet zijn op de gevraag de schadevergoeding van '20.000 dollar per overlevende van de kampen. Lapré is er van overtuigd dat de Japan ners hun weigering schadever goeding te betalen niet kun nen volhouden. Hij heeft zijn petitie aan Katsura meegege ven en wacht nu voorlopig op antwoord. Tegemoetkomingen als de kranslegging zijn een „voortreffelijk begin", maar „de dossiers kunnen pas wor den gesloten als er een schade vergoeding is", aldus Lapré. Trelannen van Wan Jvens maken jinig kans" AAG Volgens oud- ;ecretaris van financiën ig zal er voorlopig niets ,t komen van de belas- lorstellen van de com- l-Stevens. Koning, die lid van de Rekenkamer, jat het kabinet te weinig S;eft om verdere vereen ing van de belasting jk te maken. „Ik be- |dat in hoge mate, want le opzet van de plannen best gematigd positief", Koning in het maand- an de christelijke werk organisatie NCW. Ste- leeft onder meer voorge- ïet aantal belastingtarie- irug te brengen tot twee; rocent voor inkomens tot (chef)i gulden en 55 procent ille inkomens daarboven. DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren bij de Japanse premier Kaifu erop aangedrongen de Ja panse markt te openen voor Nederlandse produk- ten. Lubbers heeft nauwe lijks concrete toezeggin gen van Kaifu gekregen, maar de besprekingen zullen doorgaan. Het was gisteren de laatste dag van het officiële bezoek van de Japanse premier aan Nederland. „Ik heb Kaifu gezegd dat ik het niet zo slim vind om de Ja panse burgers te onthouden van onze mooie exportproduk- flIQUE VAN DE VEN AAR Enkele 'rden arbeidsonge- ;en hebben zich aan- |ld als lid van het lelijke Actiecomité unïdsongeschikten. De swieJ>roeP me* ^e^e" „verkeer- derhandelingen af- aag), ten' (Athef met de organisa- (Moslie de belangen van ar- Be|9rapgeschikten behartigen heeft Bertus Tijms uit Alk maar een landelijk actiecomité opgericht. Vanuit zijn huiska mer staat hij boze en teleurge stelde arbeidsongeschikten te woord en heeft.hij inmiddels honderden leden kunnen no teren die niet willen praten of onderhandelen, maar actie voeren. Tijms: „De wao-bera- den huilen met de vakbonden mee. Wij willen niet in die valkuil vallen. Wij willen een actiegroep blijven en verkeer de onderhandelingen afstraf fen". Niet met stakingen of de monstraties, maar met tele foonblokkades. Op afroep van het actiecomité zullen de leden De vakantie- drukte leidde gisteren tot zeer grote vertragingen op de wegen in het zuiden van het land. Zoals hier op het Europaplein in Maastricht, waar de auto's slechts stapje voor stapje hun vakantie bestemming naderden. FOTO: ANP door BERT JANSMA Het hoge woord moet er uit: er deugt bar weinig van me. Aan het prikbord op de krant hangt een uitgeknipte aflevering van een van deze kolommen die ik liet gaan over de visuele verandering van de krant. Ik had er boven geschreven: de vorm van de vent. En met 'vent' bedoelde ik de krant, want zo luidt een klassieke uitspraak de krant is een 'monsieur', een meneer. En via Menno ter Braak en de literatuurkritiek kennen we de tegenstelling 'vorm' en 'vent'. In het knipsel aan de muur is 'vent' doorgestreept en er staat nu 'vrouw'. Want als de krant iemand is, waarom dan per se een man, luidt het indirect uitgesproken verwijt. Eerste foutje. Ik beschrijf tegen een aantal collega's in bewonderende termen de schoonheid van een jong, beginnend Amerikaans filmactrice'tje dat ik deze week geïnterviewd heb, Jennifer Connelly. En ik voeg er aan toe: En als je hoorde wat ze te zeggen had... Waarna ik een retorische pauze inlas voor het effect en verder ga: „Zéér, zéér verstandig". Waarop een aantal collega's schamper begint te lachen: Of dat volgens mij misschien een uitzondering is, of mooie meisjes altijd domme gansjes moeten zijn. Weer fout. Ik kijk deze week naar de verrichtingen in de Tour en zie bijna de hele PDM-ploeg ziek afdruipen. En ik had nog wel zo gehoopt dat Breukink het ver zou brengen op weg naar Parijs. Tot overmaat van ramp blijkt vandaag ook m 'n reserve-favoriet Theunisse diep weg te zakken in het klassement. Ik ben hevig teleurgesteld, ik besef dat de Tour van mij niet meer hoeft. Ik heb geen reden meer om elk uur even naar de beroepsachtervolgers van radio of tv te luisteren hoe 't er in Frankrijk mee staat. Wat kan mij die LeMond, die Delgado en die Abdoesjaparov schelen. Ik wil Neerlands bloed in triomf over de streep zien gaan. Even later vraag ik me af, of ik dat wel mag voelen. En ik denk eraan hoe gespannen ik voor de beeldbuis zit, wanneer het Nederlands elftal voetbalt. En hoe ik in slaap kan dommelen wanneer Argentinië en Ecuador elkaar ver van m 'n bed bestrijden. Ik weet opeens zeker dat er van alles aan me mankeert. Ik schrijf voor een 'mevrouw', ik moet m'n blije mond houden als ik ontdek dat mooie meisjes een leuke babbel hebben, en ik had beter naar Pierre de Coubertin moeten luisteren. Ik ben een seksist, een nationalist en een chauvinist. Ik durf het bijna niet te vragen, maar: heeft u dat ook wel eens? IC ten", zei Lubbers. „De Japanse welvaart kan best wat Hol landse bloemetjes gebruiken. Ik heb het in vrij ontspannen bewoordingen gezegd, maar staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) heeft het po litiek wat zwaarder aangezet tegen de Japanse delegatie. Dat moet succes gaan opleve ren". Ook gisteren werd er in EG- verband al gepraat over het grote handelsoverschot van de Japanners. „De Japanners im porteren veel en veel minder dan ze exporteren", zei Lub bers. „Er klopt dus iets niet". Kaifu heeft wel toegezegd dat de vliegrechten van de KLM om op Japan te vliegen zullen worden uitgebreid. NIJMEGEN De intocht van de Nijmeegse Vier daagse is gistermiddag weer uitgelopen op het bekende feestelijke sluit stuk waar deze wandel mars zo om bekend staat. Het miserabele weer van de eerste uren liet zich later op de dag toch nog verbannen, zodat het parcours vrij lag voor de 35.475 wandelaars die uitein delijk de eindstreep zouden halen. Het waren er 3467 minder dan waarmee dinsdag aan de vier daagse krachtproef was begon nen. Gisteren vielen op de val reep nog eens 407 lopers uit. Maar niettemin besloot een recordaantal volhouders het vierluik met de Voorburgse mevrouw A. Berkhout als krasse koploopster. Ze kon gis teren nauwelijks aan de eretri bune voorbij komen, zo werd er feest gevierd rond het slot van haar 55ste Vierdaagse. „Op naar de zestig", sprak ze. Een kakelbont gezelschap maakte gisteren een vele uren durend spektakel van de laat ste dag van de 75e mars. Ze liepen er allemaal, verkleed als Sinterklaas of als non, in oude klederdracht, of als palmboom met papegaai. Met vlaggen, bloemen en spandoe ken, zingend, toeterend, jui chend en lachend, van vreug de en soms met een verbeten gezicht van pijn. Circa een Langs het parcours was het drukker dan ooit, zodat de 75ste Vierdaagse de geschiede nis ingaat als de Vierdaagse van de records. Ruim 38.000 wandelaars begonnen aan de Vierdaagse tocht. Nooit eerder waren dat er zo veel. Dat meer dan 3000 mensen uitvielen is niet zo vreemd volgens de or ganisatie. Marsleider Chr. Bos: „Geen wonder, want er heb ben zich heel veel mensen in geschreven die zonder vol doende oefening aan de krachtmeting begonnen zijn. En voor de Vierdaagse heb je nu eenmaal honderden trai ningskilometers nodig, anders red je het niet". Deelnemers uit totaal 42 lan den kwamen aan de finish in Nijmegen. Er waren inschrij vingen uit 43 landen, maar de Chinese ploeg van drie men sen startte uiteindelijk niet, omdat een deelneemster vori ge week in Gennep bij het zwemmen was verdronken. gevraagd worden massaal be drijven, departementen of vakbondskantoren te bellen waardoor het telefoonverkeer wordt lamgelegd. Tijms: „Wij willen laten zien dat we wel degelijk een vuist kunnen ma ken. Wij zijn wel ziek maar niet zielig. We Willen deelne men aan de maatschappij en niet meer achter de ruiten zit ten". Met bijna één miljoen arbeids ongeschikten in Nederland moeten volgens Tijms gemak kelijk zes- tot-achtduizend le den te werven ziin. Zie verder Finale. Kangoeroebaby In de Amsterdamse dierentuin Artis geeft een oppasser de kangoeroebaby Giddy-up-go de fles. Het diertje (een Bennet-Wallaby) is vier maanden oud. Afgelopen zaterdag overleed zijn moeder. Normaliter blijven jonge kangoeroes acht tot negen maanden in de buidel van de moeder. FOTO: ANP GRONINGEN Het KNMI heeft van het pro vinciebestuur van Gronin gen het verzoek gekregen seismometers te plaatsen bij het aardgasveld van Slochteren om te onder zoeken of er een verband bestaat tussen aardgaswin ning en eventuele aard schokken. In de provincie Groningen zijn tot nu toe geen aardschokken gemeten. Mochten die zich echter ooit voordoen, dan kun nen ze meteen met behulp van de seismometers worden gere- gisteerd. Volgens woordvoer der G. Houtgast van de seis mologische afdeling van het KNMI worden de seismome ters geplaatst in - overleg met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) te Assen. „In een aantal gebieden in de wereld waar aardgas wordt ge wonnen zijn aardschokken ge registreerd. Je kunt dus niet uitsluiten dat zoiets ook in Groningen zal gebeuren. Maar de kans daarop achten we niet groot omdat er in Groningen sprake is van een heel groot gasveld en een zeer geleidelij ke bodemdaling over een heel groot oppervlak", aldus Hout- gast. Het KNMI heeft in de provin cie Drenthe al in 1988 seismo meters opgesteld om te onder zoeken of kleine aardschok ken die zich eerder hadden voorgedaan in Assen, Hoogha len en Emmen, verband hiel den met de gaswinning. Dit onderzoek is nog niet afge- Volgens Houtgast is een ver schil tussen de situatie in Gro ningen en Drenthe dat de gas- velden in Drenthe veel klei ner zijn en de bodemdaling in Drenthe minder gelijkmatig verloopt. De kans op aard schokken is daardoor iets gro ter dan bij het Groningse gas veld. Overigens is in het verleden door de Drentse geoloog M. van der Sluis steeds gewezen op het verband tussen aard schokken en gaswinning. De theorieën van Van der Sluis werden toen amper serieus ge nomen. SPER EN HOBBES boE BfN SLcK TcVfR- DRANK IS CASPER ONZICHTBAAR DOOR BILL WATERSON amïjp Als Br wat GBPAAN AtofT WcRPBN IS PAT JoCM IN GBBN VBLPBn <f wBGBN Ti BBKBNNBN 1 AMSTERDAM - jarige man diè De 19- bekend staat als de Rembrandt- parkverkrachter, is in beroep gegaan tegen het vonnis waarin de kort-ge- dingrechter hem ver plichtte een aidstest te on dergaan. De man heeft bekend vijftig vrouwen te hebben verkracht of aangerand. Dat gebeurde in de meeste gevallen in het Amster- van zijn Rembrandtpark dam-West. Een slachtoffers eiste in kort ding dat hij zich op aids zou la ten testen. De vrouw had na haar verkrachting bij zichzelf een test laten doen. De uitslag was negatief^ Maar zekerheid over een eventuele besmetting met het hiv-virus kan pas worden gegeven na een twee de test, die een half jaar na de eerste moet worden afgeno men. De vrouw zei dit echter niet meer aan te kunnen en wilde daarom de verdachte dwingen een test te onder gaan. Rechtbankpresident mr. B. As- scher oordeelde in zijn vonnis van 11 juli dat veel opzien baarde, dat in dit geval sprake was van een botsing van zowel aan het slachtoffer als aan de verdachte toekomende grond rechten. Beiden hebben recht op eerbiediging van de per soonlijke levenssfeer, onaan tastbaarheid van het lichaam en eerbiediging van het privé- leven. Mr. Asscher meende echter dat het belang van het slachtoffer moest prevaleren. De verdachte verzet zich ech ter tegen de verplichte aidstest omdat hij de uitslag er van niet wil kennen. Hij werd ver oordeeld tot het binnen een week ondergaan van de test en een omvangrijk contact- en straatverbod. De man moet maandag 29 juli voor de Amsterdamse recht bank verschijnen in verband met de serie verkrachtingen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3