Onzekere reactie kerk in Chili op democratisering GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR Lubbers prikkelt Hervormd diaconaÊ: bezorgd over ontwikkelingen waf 'Zware rock jongens' vaak religieuzer dan het lijkt CcldócSommit CeldócSomont ZATERDAG 20 JULI 199 Tsjechoslowakije akkoord met teruggave kerken PRAAG Het Tsjechoslowaakse parlement heeft alsnog inge stemd met een wet die de teruggave van 197 gebouwen aan reli gieuze ordes en congregaties regelt. Drie weken geleden haalde het voorstel het niet, omdat de meeste afgevaardigden het parle ment vroegtijdig hadden verlaten. Het voorstel haalde donderdagavond de grote meerderheid in de beide kamers van het parlement. Hoewel er in de media druk over was geschreven en gesproken, lokte het voorstel in het par lement nauwelijks meer discussie uit. De wet treedt op 1 septem ber in werking. Vooral de voormalige communisten hebben zich tegen de maat regel verzet. Zij vinden dat de kerk met haar eisen schade toe brengt aan de samenleving en geen recht heeft op een voor keursbehandeling van de overheid. Nadat vorig jaar al was inge stemd met teruggave van 74 kerkelijke gebouwen, hebben zij voortdurend aangedrongen op terughoudendheid. De communistische regering nam de gebouwen in beslag nadat zij in 1950 religieuze ordes en congregaties had verboden. Na de omwenteling van eind 1989 is het verbod opgeheven. Joodse vrees voor dialoog met christenen „middeleeuws' Wie niet kan dansen geeft de schuld aan de vloer Indiaas spreekwoord SOUTHAMPTON De vrees van orthodoxe joden voor de religieuze dialoog met christenen is .middel eeuws'. Het jodendom heeft helemaal niks te verliezen in het gesprek met het christendom, al dus de orthodoxe rabbijn dr. David Rosen uit Jeru zalem. Rosen sprak op de jaarlijkse conferentie van de Internatio nale Raad van Christenen en Joden (ICCJ), die deze week in het Engelse Southampton is gehouden. Aan de vergadering namen joods-christelijke over legorganen, waaronder het Nederlandse OJEC, uit 21 lan den deel. Rosen riep de joods-christelij ke organisaties op serieus te werken aan de wederzijdse theologische erkenning van el- kaars godsdienst. De ICCJ be sloot daarvoor een commissie in het leven te roepen, die voor de volgende jaarvergade ring, in het Duitse Dresden, verslag moet uitbrengen. De oproep van Rosen „gaat veel verder dan respect en to lerantie, waartoe elk welden kend mens oproept", zegt OJEC-voorzitter dr. S. Schoon. Met de christelijke theologi sche erkenning van het joden dom zit het volgens hem wel goed, maar op het gebied van de joodse theologische erken ning van het christendom is „nog weinig of niks gedaan". De ICCJ heeft ook besloten het overleg met moslims in zijn pakket op te nemen. De dialoog tussen christenen en joden blijft de hoofdtaak, maar mede op verzoek van moslims zelf wordt, in een nieuwe com missie, ook een bescheiden be gin gemaakt met de 'trialoog'. Onder de 270 deelnemers in Southampton waren ongeveer, 15 moslims. door MARINUS V.D. BERG Gastgezin In deze zomertijd zijn er in Nederland veel gezinnen die hun huis openstellen voor kinderen uit Noord-lerland, uit Berlijn, uit Polen, uit Roemenië. Adrie Verwey, omroeppastor en nauw betrokken bij de Pax- Christi-kinderhulp vertelde me dat zeer veel van die kinderen komen via de kinderbescherming. Veel van deze kinderen hebben een moeilijke jeugd. Ze zijn opgegroeid in een sfeer van geweld, haat en armoede. Een sfeer waarin de waarden van liefde en respect voor elkaar nauwelijks een kans krijgen. We weten dat het menselijk gedrag diep beïnvloed wordt door de ervaringen in de eerste jaren van het leven. Wat voor ons normaal gedrag is, het zich houden aan regels waaraan wij ons spontaan houden, is nog niet voor een ander normaal en vanzelfsprekend. De gezinnen die dus een of meerdere kinderen in hun huis uitnodigen, ontmoeten vaak kinderen die niet alleen een heel andere levenservaring kennen, maar die soms ook heel anders reageren. Sommige mensen verwachten dat deze kinderen zich spontaan aanpassen aan het gastgezin en dat ze dankbaar zijn voor de geboden gastvrijheid. Maar dat is niet altijd het geval. Het gedrag van de kinderen kan de indruk geven van een ondankbaar gedrag of van een verwend gedrag. Het kan zijn dat zij niet eten wat de pot schaft en voedsel dat op tafel komt terzijde schuiven. Een gastgezin kan verlegen of zelfs geïrriteerd raken door zo'n gedrag. Of er kunnen boze verhalen door in de wereld komen die verder worden rondgebazuind. Bijvoorbeeld dat het maar ondankbaar werk is, dat het gaat om verwende kinderen. Het gaat niet om verwende kinderen, maar veel meer om kinderen die aandacht en liefde en harmonie hebben gemist. Zij zijn als mensen met diep bevroren handen. Wanneer je die handen te dicht bij de haard houdt, gaan ze ondraaglijk pijn doen. Zo heb ik geleerd uit het boekje 'Teken eens een mens' van Olga Rodenko. Wie veel geweld en geestelijke verwaarlozing heeft gekend, kan hoe tegenstrijdig dit ook mag klinken tegendraads gaan reageren in een klimaat van aandacht, zorg en harmonie. Zoals iemand die aandacht ondervindt soms gaat huilen. De ondervonden aandacht maakt het verdriet los. Kinderen die uit een geheel andere leefwereld worden opgenomen in een Nederlands gezin maken een zekere cultuur-schok door. Die schok moeten zij op hun wijze verwerken. Voor de gezinnen betekent dit dat zij niet steeds hele brave en keurig oppassende kinderen in huis hebben. Ook van hen wordt aanpassing gevraagd. Ook zij moeten omgaan met gedrag dat ze niet elke dag ontmoeten. Dit alles beseffend is mijn respect voor al deze gastgezinnen dan ook groot. Ik besef dat niet iedereen gastgezin kan of wil zijn. Je hoeft daarover ook geen schuld- en schaamtegevoelens te hebben. Ik stoor me wel aan wilde verhalen die de kinderen in een kwaad en verkeerd daglicht plaatsen. Misschien is ook dat wel onwetendheid omdat onvoldoende bekend is van de achtergronden. De aanwezigheid van deze kinderen in onze samenleving, kan als we ons openstellen, uitnodigen tot een vernieuwing van onze levenshouding. Zoveel zijn we als vanzelfsprekend gaan zien, of als iets waar we recht op hebben. Niet ver van ons vandaan leven mensen in omstandigheden die hen dagelijks geestelijk en lichamelijk schaden. Niet het sluiten van grenzen, maar zoeken naar nieuwe verhoudingen en nieuwe verdelingen zal de toekomst menselijker maken. De gastgezinnen laten iets zien van die nieuwe toekomst. OOK CONFRONTATIE PROGESSIEVEN EN CONSERVATIEVEN SANTIAGO De leiders van de Rooms-Katholieke Kerk in Chili zijn er nog niet uit, hoe zij moeten re ageren, nu hun land van een dictatuur op weg is naar een democratie. Het blijkt verre van gemakke lijk een nieuwe rol te vin den. Sommige problemen hebben te maken met de 'beschermde democratie' die Chili nu kent, andere vloeien voort uit de druk van conservatieven, die met steun van het Vaticaan kerkelijke hervormingen, na het Tweede Vaticaans Concilie ingevoerd, willen terugdraai en. Tijdens de militaire dictatuur van 1973 tot 1989 speelde de kerk een belangrijke rol in de verdediging van de mensen rechten. Vooral het Vicariaat van de Solidariteit, dat deel uitmaakte van het aartsbisdom Santiago, heeft op dit terrein grote bekendheid gekregen. In die tijd stond de kerk vooral bij de armen en vervolgden in hoog aanzien. „Het was een tijd van moedige, op het evan gelie gebaseerde hervormin gen", zegt de theoloog prof. Sergio Silva. „Wij kwamen dichter dan ooit tevoren bij de armen te staan." Lager pitje Sinds de installatie van presi dent Patricio Aylwin in maart vorig jaar hebben de bisschop pen de neiging om de bemoei enis van de kerk met de men senrechten op een lager pitje te zetten. Politieke partijen en buurtorganisaties genieten weer vrijheid van handelen en hebben niet zoveel behoefte meer aan bescherming door de Bovendien roept de over gangsfase waarin Chili zich bevindt, bijzondere dilemma's op. Dictator Augusto Pinochet werd niet afgezet, maar trok zich als president terug na on derhandelingen over politieke hervormingen. Hij bleef echter opperbevelhebber van het le ger. De regering van Aylwin heeft geen enkel individu wegens schending van de mensenrèch- ten onder de dictatuur voor de rechtbank gesleept. Het rap port van de commissie 'Waar heid en Verzoening' over de schendingen van de mensen rechten ten tijde van het bewind van Pinochet, onthul de niet de naam van degenen die voor de misdaden verant woordelijk waren. Niemand is na de publikatie van het rap port in maart dit jaar voor de rechter gedaagd om zich te verantwoorden voor martelin gen of andere inbreuken op de mensenrechten. Vele bisschoppen, vooral de nieuwe aartsbisschop van San tiago, Carlos Oviedo, hebben aangedrongen op „waarheid, gerechtigheid en verzoening". De meesten zijn het erover eens dat Chili zich in een overgangssituatie bevindt en doen er alles aan om geen di recte kritiek te oefenen op Aylwins regering. Zonder hulp De christelijke basisgemeen schappen bezinnen zich op hun plaats in de samenleving en hetzelfde geldt voor vele progressieve pastores. Vele ja ren steunden zij de plaatselijke groepen in hun politieke acti viteit en maakten zij van hun positie in de kerk gebruik om zich met zaken bezig te hou* den waaraan niemand anders zijn handen durfde vuil te ma ken. Plaatselijke groepen kun nen het nu zonder hun hulp stellen. „Wij willen de partijen en volksorganisaties niet ver vangen", zegt een missionaris die in een achterbuurt van Santiago werkt. „Nu het ieder vrijstaat zich te organiseren, is het moeilijk aan te geven, wel ke rol de kerk kan spelen." Het ledental van de basisge meenschappen lijkt zich te sta biliseren. Volgens waarnemers zijn ze minder profetisch ge worden, bemoeien ze zich minder met politieke kwesties en zijn ze meer bezig met in terne zaken. De leiding van de kerk is nog altijd in handen van progres sieve bisschoppen die zich tij dens de dictatuur aan de kant van het volk hebben opge steld,zoals bisschop Carlos Gonzales van Talca, voorzitter van de bisschoppenconferen tie. Maar de conservatieve wind die Johannes Paulus II en de curie door de kerk laten waaien, is ook in Chili voel- Gehoorzaamheid Een voorbeeld daarvan is de benoeming van Oviedo vorig jaar als opvolger van de gema tigde Juan Francisco Fresno. Hoewel zijn verklaringen over de mensenrechten en politieke kwesties door progressieven binnen en buiten de kerk wor den toegejuicht, is hij op doc trinair gebied een behoudend man en legt hij grote nadruk op gehoorzaamheid aan de bis schoppen. Hij ontsloeg de coör dinator van de christelijke ba sisgemeenschappen, omdat deze een alternatieve kerk structuur zou voorstaan. In maart dit jaar verbood Oviedo de kruisweg, die tijdens de dic tatuur elk jaar op Goede Vrij dag werd gelopen en waarin aan de hand van het lijdens verhaal van Christus de schendingen van de mensen rechten in deze tijd aan de kaak werden gesteld. Ook andere conservatieven zijn de laatste jaren bisschop geworden, zoals Antonio Mo reno in Concepcion, de derde stad van het land. De nieuwe bisschoppen missen over het algemeen de visie en moed van hun voorgangers. Een voorbeeld is de nieuwe hulpbisschop van Santiago, Christian Caro. „Hij is een sympathiek mens, maar een typische priester van de res tauratie", meent een waarne mer. „Hij houdt zich vooral bezig met de leer van de kerk, de rol van de geestelijken en hoe hij de kerkleden in het ga reel kan houden." Ook veel jonge geestelijken passen in dit patroon. Hoewel er diverse uitzonderingen zijn, ontmoedigen vele nieuwe priesters de leken om zich met kerkewerk bezig te houden en voelen ze zich meer thuis in een parochie dan in een basis gemeenschap. „De seminaries leiden de priesterstudenten op in een theologie van voor het concilie en klerikalisme", zegt Raul Rosales, onderzoeksme dewerker aan het oecumeni sche Diego de Medellin-cen- In een recent nummer van het jezuïetenblad Mensaje kriti seert prof. Silva de kerk die naar zijn mening vooral oog heeft voor binnenkerkelijke zaken. Hij veroordeelt de beze tenheid van sommige kerklei ders, die met name aandacht hebben voor de juiste kazuifels en priesterkleding, argwanend staan tegenover vernieuwin gen in het pastoraat en kritiek op de kerk al snel opvatten als ketterij. „Ik blijf het gevoel houden dat de schitterende kerkvernieuwing die we na het concilie beleefden, beetje TEGEN HYPOCRISIE EN WARS VAN GEWELD De doorsnee hardrocker is een ruwe bolster met een blanke pit. Die jongens denken soms dieper na over het leven dan je uit hun simpele en vaak destructieve teksten op zou maken. Onze popmedewerker ging daarom eens bij een paar zware jongens doorzagen over zaken die wat verder onder de oppervlakte liggen dan een glas schuimend bier op de tapkast. Een internatio nale conferentie per telefoon. Deelnemende landen: Engeland, Duitsland en Amerika. |<j00r met een grijze baard en een HARRY DE JONG fanSe staf" A1 ziJn er genoeS HAHHY DE JUNGmensen die wel dat simpele geloof hebben. Maar zo'n ge dachte zou mij geen rust ge ven. Ik zou er eerder opstan dig van worden. Er is immers zoveel mis in de wereld. Hoe zou God daar rustig op toe kunnen zien zonder er iets aan te doen? Dat wil er bij mij niet LONDEN/TAMPA/KEULEN Zanger Bruce Dickinson van de Engelse heavyrockfor matie Iron Maiden is hoogst verbaasd als hij met een vraag over religie wordt geconfron teerd. „Ho maat, dat overvalt me. Nou ja, ik heb er wel een mening over. Op onze laatste CD 'No prayer for the dying' staat het nummer 'Holy Smo ke'. Dat gaat over de hypocri sie van Amerikaanse televisie dominees. Die leggen het er zo dik bovenop dat ze alleen maar uit zijn op geld dat ik er niet goed van word. Het doet me deugd dat er de laatste ja ren zoveel van die mannen door de mand zijn gevallen en dat publiekelijk bekend werd dat sommige van hen niets an ders zijn dan ordinaire vrou wenjagers. Denk maar aan Jimmy Swaggert. Als ik in Amerika ben en ik zie die do minees bezig, dan krijg ik de neiging het televisietoestel uit het raam te gooien. Nou nee, niet dat ik dat ooit doen zou". „Als je luistert naar het liedje 'No prayer for the dying'.hoor je hoe wij over het geloof den ken. In die tekst zing ik dat er toch een leven na de dood moet zijn. Maar niemand weet dat natuurlijk zeker. Je kunt het alleen geloven. Mijn eigen overtuiging is in ieder geval dat het leven niet ophoudt bij de dood. Op de één of andere manier overleeft ieder mens. Ik weet alleen niet in welke vorm. Ik geloof niet dat een mens na zijn dood met vleugeltjes op een wolk zit en in een witte jurk harp speelt. Ik denk ook niet dat God een oude man is Ter illustratie enkele citaten uit 'No prayer for the dying': 'Er waren tijden dat ik me van alles afvroeg/ Er waren tijden dat ik huilde/ Wanneer mijn gebeden werden verhoord/ Op tijden dat ik stond te liegen God geef me het ant woord op mijn leven/ God geef me het antwoord op mijn dromen/ God geef me het ant woord op mijn gebeden/ God geef me het antwoord op mijn bestaan". Waar een grote jon gen al niet klein in kan zijn. De leden van de Duitse metal- band Rausch mogen ook met recht zware jongens worden genoemd. Hun podium-act is naar eigen zeggen zo angstaanjagend dat sommige Duitse journalisten hen niet eens durven interviewen. Valt allemaal best mee Zanger/gi tarist Peter Sarach blijkt zelfs een minzame knaap die best een boom wil opzetten over religie. Hij begint meteen over de situatie in Ierland. „Dat zit me al jaren hoog. Twee men sen met hetzelfde geloof die elkaar naar het leven staan. En dat terwijl hun beider God hen leert: Gij zult niet doden. Dat is te gek voor woorden. Ik zag ooit in een documentai re over Ierland dat twee groe pen op elkaar begonnen te schieten bij een begrafenis. Dat is een stukje realiteit waar ik mijn ogen niet voor sluit. Ik De groep Rausch heb dan ook enkele liedjes over dat onderwerp geschre ven. Ja, teksten zijn voor mij altijd belangrijk geweest. Toen ik begon met liedjes- schrijven stopte ik er al een boodschap in. Ik haat teksten als: 'Ik houd van jou, ik blijf je trouw'. Maar ik heb niet zo'n duidelijke mening over religie. Ik ben wel veel op zoek ge weest naar de diepere dingen in het leven. Ik kan echter niet bepaald zeggen dat ik ant woorden heb gevonden". De Deathmetalgroep Noctur- nus komt uit Tampa, Florida. In hun teksten rekenen de binken hardhandig af met alle schijnheiligheid van sommige christenen. Heavy stuff, dus. Nocturnus-woordvoerder Louis Panzer: „In onze teksten staan duivel en God en goed en kwaad heel extreem tegen over elkaar. Dat doen we be wust, als een soort reactie op hoe er soms in de wereld wordt omgesprongen met reli gie. Hoe de ene geloofgroep probeert de andere zijn opvat ting op te dringen. Wat mij betreft: ik vind dat de mens in zichzelf moet geloven. Onze tekstschrijver Mike Browning sleept er vaak hor ror-elementen bij, want dat maakt zo'n liedje nog schok kender. Het komt allemaal wat cru over, maar zo is het niet bedoeld Wij dringen de mensen niet een bepaalde me ning op en we zetten hen ook ter (ls' In een interview met het blad Christen Democratischpi'lJ kenningen heeft minister-president Lubbers uitsprakÈPeL daan die in meerdere opzichten de aandacht trekke|e'0p gaat vooral om de uitspraken over het confessioneel <Le Vi wijs. Samengevat komt de redenering van Lubbers hfctale neer: het is sociaal niet verantwoord een protestants-cfegel lijke leerkracht thuis te laten zitten als er op een kathj De school plaats voor hem is. Identiteit, aldus Lubbers, rj£rc misbruikt ten koste van het sociale aspect. De houdin^ het CDA in de kwestie van werkloze leerkrachten en Lten teit van het confessioneel onderwijs noemt Lubbersj zeisch'. r™ De opvattingen de minister-president zijn T weergave van het interview niet zo sterk onderl Het voorbeeld van de protestantse onderwijsgevende d aan de slag kan op een katholieke school is versimp het het is niet terecht om op grond van één (versimpe val een uitspraak te doen die algemene geldigheid reert. Bovendien plaatst Lubbers wat hij noemt: 'het tegenover de identiteit van een school. Opnieuw ge bezwaar van een ongenuanceerdheid door de versim(1 Identiteit en sociale aspecten zijn niet 'los' verkrijgb; kunnen niet als het ware tegen elkaar worden uitgesj HET is dan ook niet zo interessant om op basis van di teerde uitspraken met de minister-president inhoude discussie te gaan. Belangrijker lijkt de vraag wat Lubb genlijk heeft willen zeggen met zijn uitspraken. De mi president zegt, zo is de ervaring, niet iets zonder bedoel Zijn uitspraken moeten waarschijnlijk vooral worden terpreteerd als spraakmaker voor een discussie in het Tot nu toe is heel veel wat met de onderwijsvrijheid identiteit) te maken heeft 'heilig' voor het CDA. De waarop het CDA de belangen van de vrijheid van ond„ en die van het confessioneel onderwijs onder één n brengt en verdedigt, krijgt echter een steeds kleiner vlak. Niet alleen op het niveau van de fracties in het ment, maar ook in de samenleving. Wellicht acht het nuttig door middel van prikkelende opmerkingen cussie in eigen gelederen te stimuleren en van de paden af te leiden. We wachten af. 0 em fap£ >pel beje) p LEIDSCHENDAM Het diaconaat van de Neder landse Hervormde Kerk is bezorgd over het „schijnbare gemak" waar mee maatregelen om het gebruik van de wao terug te dringen al bij voorbaat als onvermijdelijk lijken te worden aanvaard. De Generale Diaconale Raad (GDR) erkent in een brief aan het CNV en het Landelijk wao-Beraad dat de voortdu rende groei van het aantal ar beidsongeschikten zorgwek kend is en een ongetwijfeld in grijpende aanpak vereist. Maar het heeft de indruk dat vaak de verantwoordelijkheid voor het ontstaan van de prol? va erg eenzijdig bij de wordt gelegd. Er besta"^e voldoende aandacht vfn verantwoordelijkheid vFm^ groot aantal werkgev<jvo" voor het vertrouwen dalF* menleving als geheel n+"'ei trekking tot de werkir|ett® de wao mocht koestereirsc'1 De GDR deelt de bezorj'an( van hen die door de mai len die het kabinet eindj week aankondigde, drejcl] worden getroffen. „Wai week hebben honderdi den mensen naast van hun ziekte of handij naast het verdriet dat meer kunnen deelnemi het arbeidsproces extra zorg bijgekregei over het materiële besi de komende jaren". n met aan tot bepaalde dingen". „Ik ben van mening dat het geloof door de eeuwen heen door veel mensen verkeerd geriterpreteerd is. Te vaak hebben te veel christenen zich overgegeven aan valse hoop op een beter leven na de dood. Daarom hebben ze het er in dit leven maar op aan laten komen. Net als in de gelijkenis uit de bijbel van die knecht die zijn talenten begroef tot de landheer terug kwam. Natuur lijk geloof ik in een leven na de dood. Misschien bestaat er wel zoiets als rericarnatie, ik weet het niet. Maar wat zou het een verspilling zijn als ie mand doodging en al zijn energie verdween in het Telefoon: 071 - 122 244. Telefax 071 - 134 941 Postadres. Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717. Postadres Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. Stadsredactie L -te z it k lijk dat de c be korf heef het kruf Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 144 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chef)) gL Katsman. drs. J. van Zeijl. n Herpen (chef), F Buurman. Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 049)* K v lie (tel: 070-3190 815): n Haersma Buma, A. van Holst - Voorbij, R. de Roo, drs. K. M Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma H. Piet. I NIQl P jerd ter lid 4U; lil'. I s. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, (tel 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting F redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in NeA^Q en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swl""® M van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (cht leveld. D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), [en drs D J van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A Courant (Athi R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A. Heering (I. B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw DelhPvr' F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vunderink (Mofflf W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgraingt F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid v en publicatierechten van The Times e ster: M de Cocq. °4p Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma. t/m v tot 15 00 uur in 08.30 tot 17.00 uur n 18.00 tot 19.00 uur, op za. van Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kaï Bankier* AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Rijswijk 070 - 390! Aartsbisschop Fresno FOTO: UPI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2