Een Europees leger? Ik ben al blij met een Europese divisie!" 'finale Mooi salaris £eidóc0oivuuit' ZATERDAG 27 JULI 1991 PAGINA 19 jeak softly but carry a big stick", heeft een Amerikaanse president ooit egd. Nu de Europese Gemeenschap economisch steeds machtiger rdt, voelt zij een schrijnend gebrek aan een eigen militair apparaat, middelen in Joegoslavië is één ding, maar wat als de zaak daar echt uit hand loopt? Dan heb je eigen soldaten nodig, vliegtuigen, raketten, ks en dergelijke om in te kunnen grijpen. Vandaar dat de EG alweer paar jaar bezig is de Westeuropese Unie nieuw leven in te blazen. Dit _1948 opgerichte bondgenootschap, dat nu bestaat uit de Benelux, lot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal, heeft ge jaren een sluimerend bestaan geleid. De NAVO overschaduwde de !U volledig. Maar nu de Russen geen echte bedreiging meer vormen, it Europa verwoede pogingen voor zichzelf een 'big stick' te snijden. S i gesprek met de Nederlander die nu zo'n twee jaar bezig is dit streven - :alte te geven. - (IN 'T HOUT *JDEN - Op nummer 9 van het ge Grosvenor Place is een smal eren bordje geschroefd. 'Wes- European Union', luidt het ;hrift. Juist. In dit mooie maar tikkeltje verwaarloosde pand is de organisatie gevestigd die het Ljds zelfbewustere Europa een taire vuist moet geven. een portier, die om veiligheidsrede- graag even ons paspoort wil zien, en ;en verblijf in een hoge maar nogal rzaam gemeubileerde anti-chambre, eren we bij de secretaris-generaal 5 dr. Wim van Eekelen, voormalig nv ster van defensie en oud-staatssecre- van buitenlandse zaken, u 60-jarige liberaal is nog altijd een nder mens. Ook wanneer we begin niet vragen te stellen over zijn ge- ïgen aftreden in 1988, een toch zeer e periode in een tot dan toe mooie ère, blijven zijn ogen vriendelijk nen en zijn wangen rozig blozen. Af ie barst hij uit in een aanstekelijk nd soort lachen. Het is drukkend De SG spoort ons aan het jasje trekken, hetgeen hij zelf al gedaan Van Eekelen zelfs geen hard feel- jegens Joris Voorhoeve, die hem jaar geleden vanwege de paspoort- re toch liet vallen als een baksteen? als VVD-leider moest Voorhoeve coele afweging maken. Was ik als iter nog een plus voor de partij of Aangezien de VVD zelf de stoot ;egeven tot de betreffende parle- lire enquête, was zijn conclusie dat l moest wel erg pijnlijk, voor mij is, maar niet erg verrassend". Idels is Voorhoeve op zijn beurt fgkedwongen tot aftreden. Heeft dat jfcekelen voldoening gegeven? „Nee, Oil ik niet in elkaar. Ik vond het wel Verrassend. Voorhoeve had net een aanval op zijn positie afgeslagen en zei hij een weekje daarna: ik stap [oor de manier waarop-ie dat deed 9uljik bewondering. Ik had het met eigen afscheid emotioneel heel lijk. Maar Voorhoeve niet. Die net zo koel als een kikker", lek leider der liberalen is nu Frits ;stein, die Van Eekelen in '88 op- Ie als minister van defensie en die volgens boze tongen al heel lang toe had gewerkt. Hoe kijkt de SG le WEU tegen déze VVD-fractielei- in? „Daar zeg ik maar niks over..., laha. Bolkestein is. een uitermate igente man. Ik heb geen persoonlij- oblemen met hem. Ik zei al: zo zit t in elkaar. Ik heb wel mijn oordeel wie de beste leider van de VVD :ijn, maar dat werkt niet door in persoonlijke verhoudingen met lans Wiegel nog steeds de beste irder zijn voor de liberalen? „Ik dat Wiegel voor de VVD nog een pluspunt is. Maar ik vind dat ch bepaalde beperkingen dient op >en. Als iemand nog steeds zo'n co- van de partij is, moet-ie wel heel lijk zijn in wat-ie wil. Ik weet niet Viegel wil. Ik dénk dat-ie nu wel s rminister wil worden. Geen lijsttrek- 'al zant dan loopt-ie het risico dat-ie oppositieleider in de Kamer moet :n. Daar heeft hij geen zin meer rtje gedronken naar het aftreden van Van Eeke- minister. Hoe heeft hij de dagen ia die gebeurtenis ervaren? „Ach, i, achteraf viel het me eigenlijk nog 'Jee. Nadat ik op dinsdag (7 septem- was afgetreden in de Tweede r, ben ik op woensdag al naar En- gegaan voor eep congres van het ite for Strategie Studies. Daar heb genoeglijk met een aantal mensen iertje gedronken en over van alles wat gepraat behalve over het Ne- idse paspoort". iddellijk daarna ben ik op uitnodi- laar Amerika gereisd, waar ik ook :tend aardig werd ontvangen, door anderen defensieminister Frank :ci, die gelukkig ook nog niets zei QP^baspoorten. Carlucci was een jaar- li[t van me in Princeton, waar ik laar heb gestudeerd. Jim Baker, de ;e minister van buitenlandse zaken VS, zat daar toen ook. Ja, dat :n heel goed jaar voor Princeton. Idellijk na terugkomst uit de Sta- - !n ik naar de Sovjetunie gegaan, op liging van weer een andere groep, ik daarna weer terugkwam in Ne- id, was de paspoortkoorts gelukkig .een maandje later, in december j^let werc* ^an hekelen benaderd door enrfer Hans van den Broek van bui- j.v. dse zaken. Er kwam een vacature iang WEU in Londen, doordat de Belg ambassadeur van zijn land zou n in Parijs. Had Van Eekelen be- elling? eb niet onmiddellijk toegehapt", ade SG nu. „Ik wilde me eerst nog innen op de WEU. Ik had die or- ^Jtie lange tijd een beetje dubieus ^^inpn nmHal rif MAVO alc r-nl 1 f»rti Iden, omdat de NAVO als collectief iie-apparaat van Europa en Ameri- Bmijn ogen veel belangrijker was. Ifldien had ik zelf gedacht dat ik te- jou gaan naar de buitenlandse L Als mij was aangeboden ambas- r te worden, zou ik dat aanvaard b. Dat gebeurde niet; Van den D kwam met dit aanzetten". WEU-CHEF WIM VAN EEKELEN: Dr. Wim van Eekelen (60), secretaris-generaal van de WEU, is nog altijd een bijzonder „Uiteindelijk heb ik deze functie aan vaard, omdat de WEU aanzienlijk inte ressanter is geworden. In '87 ben ik zelf met Van den Broek voorzitter van de WEU geweest. We slaagden er toen in die actie in de Perzische Golf waar het scheepvaartverkeer geteisterd werd door de oorlog tussen Iran en Irak, op touw te zetten. Ook hebben we het 'Platform of European Security' geformuleerd, een overeenkomst tussen de negen lidstaten die ook nu nog een beetje het uitgangs punt is voor de activiteiten van de WEU. En langzamerhand was ik zelf tot de conclusie gekomen dat er zowel bin nen de NAVO als binnen de EG meer aan een Europese defensiedimensie ge daan zou moeten worden". Drempel over Wat veel Europese voorstanders van At lantische samenwerking over de drempel naar een eigen Europese defensie heeft geholpen is de oorlog in de Perzische Golf. Het waren weer de Verenigde Sta ten die alle lakens uitdeelden. Europa •schitterde vooral door afwezigheid, ter wijl de toevoer van olie uit Kuwayt en Irak toch vooral een Europees belang is. Van Eekelen spreekt tegen dat de WEU het in de Golfoorlog volkomen heeft la ten afweten. „Als ik ons optreden van nu in de Golf vergelijk met dat van 1987, is. het zelfs oneindig veel beter ge gaan. Waardoor is die indruk ontstaan dat Europa geen rol gespeeld heeft in de Golfoorlog? Doordat verscheidene grote landen het niet eens konden worden over een gezamenlijke houding tegen over Israël. In een situatie waarin Israël weer steeg in de politieke waardering was dat natuurlijk weinig gelukkig. Het was bepaald niet de tijd om een anti-Is- raëlbeleid te gaan voeren. Mensen die zeggen: Europa kon het met eens worden over de aanpak van Saddam Husayn, hebben een beetje gelijk maar zeker niet helemaal". „Op militair gebied zijn we er toch maar in geslaagd een situatie te creëren waarin alle WEU-landen deelnamen aan de ma rine-actie. De ministers van Spanje en Portugal hebben mij gezegd: zonder de WEU zouden we nooit hebben meege daan met de Golfoorlog. Misschien gold dat zelfs wel voor België en Italië. In concreto was het nu zo dat de WEU-lan den op een gegeven moment 39 schepen in de Golf hadden. Bijna driekwart van alle acties ten behoeve van het embargo tegen Irak - het aanroepen van schepen, informeren naar en eventueel controle ren van de lading - is gedaan door sche pen van de WEU". „Toegegeven, aan de eigenlijke oorlog hebben we veel minder meegedaan. Ge lukkig dat de Engelsen en de Fransen vliegtuigen en grondtroepen hebben ge stuurd en Italië negen vliegtuigen. En we mogen niet vergeten dat de andere WEU-landen andersoortige hulp hebben verleend. België heeft een pijpleidings compagnie gestuurd, er zijn medische eenheden heen gegaan en de Duitsers hebben een groot aantal 'Fuchsen' gele verd, tanks met chemische detectie-ap- paratuur waarmee je onmiddellijk kunt zien of de grond besmet is als gevolg van chemische wapens. Die dingen hadden de Amerikanen niet of onvoldoende. En kijk eens naar het verloop van de mari ne-actie. Wat in 1987 niet mogelijk was, gebeurde nu wel: wederzijdse bescher ming, verdergaande coördinatie onder een Franse admiraal, afspraken over operatiegebieden, verdergaande logistie ke samenwerking. Daar ben ik echt heel tevreden over". Golflessen Waar houdt Van Eekelen zich nu na de Golfoorlog precies mee bezig? „Ik heb op 27 juni tijdens de laatste WEU-mi- nisterraad mandaat gekregen om een aantal praktische dingen uit te werken. We streven naar de oprichting van een snel verplaatsbare strijdmacht die ik nog geen 'European Reaction Force' mag noemen, maar die het wel moet worden. Ik ben bezig met het uitwerken van alle maal zaken die nodig zijn voordat je zo'n Reaction Force op de been kunt brengen. Als secretariaat van de WEU bekijken we de gevallen waarin onze lid staten gezamenlijk zouden willen optre den. We gaan na wat voor operationele capaciteiten nodig zouden zijn. We zoe ken ook uit hoe je zo'n Reaction Force snel zou kunnen transporteren en ter plekke brengen en hoe het moet op het Als Lubbers niet weg mag, valt het kabinet Als premier Ruud Lubbers zich straks kandidaat wil stellen voor het voorzitterschap van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, moet de Haagse politiek hem dat gunnen, vindt dr. Wim van Eekelen. „Iemand die al drie kabinetten heeft ge leid, kan voor Nederland nog beter werk doen in Brussel. Ik zou er persoonlijk alle begrip voor hebben als Lubbers tussentijds weg zou gaan. En als dat niet mag? In Nederland zitten kabinetten toch meestal niet de volle rit uit. De partijen willen graag de vrijheid hebben na verkiezingen met een andere partner in zee te gaan". In Nederland wordt soms met enige jaloezie over het salaris van de secretaris-generaal van de WEU gesproken. Van Eeke len vindt dat een beetje onzin nig. „Op zich is het een mooi salaris. Ik verdien inderdaad aanzienlijk meer dan een Ne derlandse minister, maar dat is op zich niet zo'n kunst. Een Nederlandse minister verdient niet zoveel, zeker niet netto. Vroeger zei men van deze func tie bij de WEU wel eens: het is een nette-herenbaan. Maar daar ging het mij echt niet speciaal om, hoor. Ik was veel meer ge ïnteresseerd in de uitdaging van het werk zelf'. gebied van verbindingen en commando structuren. Dat ik nog niet van een Eu ropese strijdmacht mag spreken, komt door Frankrijk en Duitsland. De Fran sen zijn nog altijd wat huiverig voor het onder vreemd commando plaatsen van hun troepen. De Duitsers mogen van hun grondwet nóg niet deelnemen aan militaire acties buiten het NAVO-ge- bied. Daarom vinden deze twee landen het prettig dat ze over deze WEU-activi- teiten kunnen zeggen: het is allemaal nog planning; het bestaat nog niet echt". Heeft de Goh Europa nog meer „De les van de Golf is ook hoe belang rijk 'satellite intelligence' en 'hi-tech' te genwoordig zijn. De luchtoorlog was perfect gecoördineerd. In de eerste 24 uur werd de Iraakse luchtverdediging volledig uitgeschakeld. Een geweldige prestatie. En we hebben dingen gezien die we nog nooit hadden gezien! Via CNN zag je een 'cruise missile' (kruisra ket) langs een hotel in Baghdad vliegen... Een fantastische ervaring!" De geallieerden hebben met vliegende vaandels en slaande trommels gewonnen, maar Saddam Husayn doet nog steeds wat-ie wil. „Ja, intern is er in Irak nog een heel be hoorlijke cohesie. Dat komt uiteraard ook door het schrikbewind van Saddam. Zo gauw als iemand z'n kop opsteekt gaat-ie eraf. Maar het was niet onze be^ doeling het regime van Saddam af te zet ten. Het ging erom de agressie tegen Ku wayt ongedaan te maken. Ik vond het heel verstandig dat Bush na honderd uur de grondoorlog heeft afgeblazen. Op dat moment waren er in Europa al weer kri tische geluiden te horen. Zo van: het wordt een 'turkey shoot' (kalkoenen- jacht); je kunt alles kapot schieten want ze doen toch niks meer terug. Dat soort kritiek zou steeds meer gehoord zijn. Ook in Amerika zelf zou het Vietnam- syndroom de kop weer hebben kunnen opsteken". Damocles Mar er is wel weer militair geïnterve nieerd ten behoeve van de Kurden. „Daarin hebben de Engelsen een heel in teressante rol gespeeld. Premier Major realiseerde zich dat de publieke opinie het niet zou verdragen als wij anderhalf miljoen mensen lieten kreperen. Toen zeiden de Amerikanen: okay, dan doen wij ook mee. En nu is het nog niet voor bij. Er worden een paar duizend man troepen in Zuid-Turkije gelegerd, zodat we elk moment toch weer kunnen ingrij pen. De naam van die operatie heeft nog een mooi relletje gegeven. De Engelsen hadden 'Zwaard van Damocles' bedacht, hahaha! Maar de Amerikanen vonden dat toch ietsje te...hahaha!" Dan ineens weer zeer serieus: „Ook voor mij als WEU-functionaris is de interven tie ten behoeve van de Kurden een be langrijke zaak. Veronderstel dat er zoiets in Oost-Europa gebeurt. Hoe reageert ons publiek dan? Zeggen ze: in dat wes pennest moet je je vooral niet begeven, of zeggen ze: dat kan zo niet, daar moeten jullie iets aan doen? Als het in Joegoslavië of de Sovjetunie of waar ook in Oost-Europa echt uit de hand loopt, zal onze publieke opinie eisen dat wij in grijpen. Zeker als zich grote groepen vluchtelingen naar de grenzen gaan bege ven". Kan Europa dan iets doen? „Ja, via de WEU. Als men de wil op brengt, kan dat. Helaas nog niet zo goed als ik graag had gezien. In april heb ik er al voor gepleit maatregelen te nemen. Dat vond men toen vreselijk in Neder land. Optreden in Joegolavie! Hoe komt- ie Van Eekelen er bij? Nu organiseert Nederland zelf het sturen van een missie met militairen erin. Daaraan zie je dat de publieke opinie nu al een grote rol speelt. Zelfs Groen Links wil dat we zo ongeveer ons hele leger inzetten in Noord-Irak en misschien straks ook wel in Joegoslavië. Ik ben er zelf van over tuigd dat het ook daar elk moment fout kan lopen". En dan staat er een Europees leger klaar om in te grijpen? „Ik praat niet over een Europees leger. Ik zou blij zijn met één Europese divisie, zo'n 15.000 k 20.000 man troepen dus". Slimme kinderen verdienen vele roebels per dag Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU/VYBORG - Op de Arbat, een mislukte Russische poging tot een winkelstraat in een oude wijk pal naast het hart van Moskou, zit een jongetje van hooguit twaalf op een bajan te spe len. Of het nu om de Lambada, de Turk se Mars of Russische volksliedjes gaat, de kleine vingers ontlokken om het even welke klanken moeiteloos aan zijn knop penaccordeon. Het joch, met zijn ouwelijke koppie, doet geen moeite zijn verveling te ver bergen en lijkt voor geen kopeke plezier te scheppen in zijn eigen gemusiceer. Hij wil vast voetballen met zijn vriendjes. Toch speelt hij niet slecht en rond twee uur 's middags liggen er tientallen tot honderden roebels aan munten en pa piergeld in een plastic emmertje aan zijn voeten. Een eindje verderop zit, met een eigen wijs gezicht, een zesjarig ventje traditio nele Russische houten poppen te verko pen, de overbekende holle matrjosjka's, Russische vrouwtjes, waarin een kleinere kopie zit met daarin een nog kleinere en zovoort. Sinds jaar en dag dragen som mige van die poppen het uiterlijk van de uitvinder van de perestrojka, maar ook voormalige Sovjetleiders en Jeltsin lig gen zo te zien goed in de markt. Mooie wetten Dat zesjarige manneke neemt een uurtje waar voor zijn oudere broer. Met dit soort jeugdarbeid valt het in Moskou nogal mee. De Sovjetunie heeft dan ook fantastisch mooie wetten die vrouwen en kinderarbeid, milieuvervuiling en al dat soort zaken veel meer aan banden legt dan het Westen. Tegelijkertijd bou wen in het eerste socialistische land ter wereld vooral vrouwen de wegen en ver vuilt het verkeer veel steden zodanig dat de met stookoliedampen bezwangerde lucht bijkans aan scherven op het asfalt valt. Toch houden die mooie wetten en die afzichtelijke werkelijkheid elkaar in der Russen oog netjes in evenwicht. Beroepsgeheim Zo'n fraai evenwicht bereikten onlangs ook de autoriteiten in Vyborg, een aan het eind van de oorlog van Finland afge snoept havenstadje. Tegenwoordig kun nen Finnen aan de grens een Sovjetvi sum kopen voor een bezoek aan hun voormalige grondgebied. De toegeno men bezoeken zorgen voor een levendi ge zwarte handel - de enige echte markt die de Sovjetunie in het zevende jaar van de perestrojka rijk is. Hier behoren tieners, maar ook jongere kinderen, tot de gewiekste zakenlieden, waarschijnlijk omdat zij nog niet gehin derd worden door de theorieën van de onfeilbare Marx en Lenin. De kinderen verkopen champagne en vodka aan de eeuwig dorstige Finnen. Ze handelen ook in legeruniformen, leren riemen, vistuigen en sportartikelen, die in de sportzaak om een of andere vreemde re den niet te krijgen zijn. Machteloos Dima is 11 jaar. Hij verdient 40 Finse marken per dag, die hij verkoopt voor 5 roebel per stuk. Hij maakt dus minimaal 200 roebel per dag, maar er zijn ook da gen van 1000 roebel bij. En dat in een land waar Ivan Modaal 300 tot 350 roe bel per maand verdient. Waar heeft Dima zoveel geld voor no dig? „Ik ga een brommer kopen". En als hij die brommer eenmaal heeft? „Dan hoef ik geen geld te verdienen en ga ik op mijn brommer crossen". Is hij niet wat te jong om te crossen? Is hij niet bang voor de politie? ,,De politie! Die steek ik in mijn zak". Inderdaad staat de politie nagenoeg machteloos, omdat de jeugd gedekt wordt door de ouders. De meeste ouders kijken wel uit om hun kip met gouden eieren te slachten. Beter handel dan drugsverslaving, luidt hun motto. Gestraft Het nationale parlement in Moskou heeft eindelijk besloten tot denationali- satie en privatisering. Buitenlanders mo gen, ook al weer op papier, nu voor hon derd procent eigenaar van een onderne ming zijn. Leve de markt, maar wee je gebeente als je je in zaken begeeft. Zo is zijn wat al te fors ontwikkelde handelsgeest Sasja, die op zijn negende in zaken ging en sinds dien zijn moeder onderhoudt, noodlottig geworden. Sasja droomde ervan een Ca dillac te kopen om zijn moeder door Vy borg te rijden. Het mocht niet zo zijn. De krant Komsomolskaja Pravda spreekt er schande van, maar Sasja, die op zijn tiende van school ging omdat hij kon lezen en schrijven maar van zijn on derwijzers over zaken doen niets kon opsteken, moet nu naar een verbete ringsgesticht. Een mooi evenwicht dat de autoriteiten van Vyborg hebben bereikt: de zwarte handel mag welig tieren, maar een schul dige is in ieder geval gestraft.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19