,Het wordt een slagveld op de arbeidsmarkt" ELFT WAO'ERS KOMT NOOIT HEER AAN DE BAK De lange mars naar de wao ZATERDAG 20 JULI 1991 rbeidsongeschikten krijgen minder geld. Werknemers ie zich ziek melden moeten per keer een vakantiedag ïleveren. Een kabinet met nota bene sociaal-democraten eft deze maatregelen bedacht. De werkgevers zijn ivreden, de vakbeweging is woedend, wao'ers barsten in „kanen uit en verzekeringsmaatschappijen wrijven zich in handen. Kortom: het land is in rep en roer. Gaan we raks met z'n allen een week korter op vakantie en komt in honderdduizenden huishoudens alleen nog maar hakt op tafel? Heeft het Grote Onrecht een aanvang nomen of staan we aan de vooravond van een kh< menleving waarin iedereen er weer bijhoort? „Geloof e, het wordt een slagveld op de arbeidsmarkt". QQKnm ssk @Esmms mB&sa&MssMit zm M00 SftMt&tAJL DICK HOFLAND, PAUL KOOPMAN en DICK VAN RIETSCHOTEN Vroeger, dat wil zeggen vóór 1986, belandde je als langdurig zieke werknemer vrijwel auto matisch in de wao. Na een klein jaar ziektewet, waarin van begeleiding nauwelijks sprake was, volgde een keuring door een arts van de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD). Was de diagnose ar beidsongeschikt, dan had je al tijd recht op een volledige wao- uitkering tot het 65 jaar. Na de stelselherziening van 1986, de afspraken die eind 1990 in de Stichting van de Arbeid wer- a'i den gemaakt en de nieuwe "maatregelen van het kabinet is ie weg naar de wao veel langer, i-en verkenning. i De eerste ziektedag: De werknemer moet de kos ten hiervan zelf 'betalen'' door het inleveren van een vakantie- of atv-dag. De eerste zes weken: Van de bedrijfsgezondheids dienst wordt een intensieve begeleiding verlangd. De werkgever hééft de kosten van de eerste zes weken ziek te voor zijn rekening geno men. Het loon wordt 'gedu rende enige tijd' voor slechts 70 procent doorbetaald. Na drie maanden: Er wordt een terugkeerplan opgesteld Na zes maanden: 'De bedrijfsvereniging meldt de zieke werknemer aan bij de Gemeenschappelijke Me dische Dienst (GMD). Na twaalf maanden: Als de werkgever tot ontslag wil overgaan moet hij bewij zen dat er in het bedrijf geen andere passende functie is. Voor het afstoten van een werknemer naar de wao moet een boete worden be taald. De GMD stelt de mate van arbeidsongeschiktheid vast, waarbij ook gekeken wordt naar de mogelijkheid tot wisseling van beroep of functie. De duur van de uit kering (ten minste één jaar) wordt bepaald aan de hand van het arbeidsverleden. Na 23 maanden: Er volgt een nieuw 'reïnte- gratiegesprek' tussen uitvoe ringsorgaan en arbeidsonge schikte. Bekeken wordt of her-, om- of bijscholing soe laas kan bieden. De wao'er die weer gaat werken kan profiteren van een loonkos tensubsidie. DEN HAAG - Een beetje dom was het wel. De wao'er die zich uit gebreid op de tv liet interviewen bewoonde een prachtig pand, be- lend door een zo mogelijk nog mooiere tuin. Temidden van fraaie meubels zei de man met gepaste grafstem dat hij straks honderd gul den per maand minder krijgt. „Nou, dan kan daar dus straks maar één auto in de dubbele gara ge", reageerde werkend Nederland, dat nooit te beroerd is getoonde vooroordelen met cynisme te be vestigen. Elco Brinkman had het niet beter kun nen bedenken. Heel veel wao'ers waren volgens hem immers lapzwansen. Ze kunnen best nóg aan de slag, maar dat doen ze niet, ze zitten lekker thuis van 'ons' geld te genieten. De fractieleider van het CDA zette daarmee de toon voor een ongekend scherpe discussie en voor de dito maatregelen die het kabinet uiteindelijk heeft aangekondigd. De politiek, immer op veilige afstand van menselijke tragedies, vindt het wel letjes. Er moet nu maar eens een eind komen aan de groei van het aantal ar beidsongeschikten. Werknemers moeten minder snel worden afgekeurd en wie al in de wao zit kan best weer aan het werk, ook af is het ander, minder leuk werk en eventueel in deeltijd. Wie onder een trein heeft gelegen, een been is kwijtgeraakt, met molentjes loopt, een hartkwaal heeft, wordt getergd door migraine, op gezette tijden astma- aanvallen heeft, door z'n rug is gegaan, aan multiple sclerose lijdt, wat vaker zwak, ziek of misselijk is dan gemiddeld, dan wel door de werkgever in de wao is gedumpt omdat-ie niet meer zo hard no dig was, krijgt* de rekening gepresen teerd. Na een paar jaar wordt de wao- uitkering (70% van het laatstverdiende salaris) stopgezet en omgeruild voor een aaw-uitkering ofwel 70% van het mini mumloon. En dat is minder, soms zelfs heel veel minder. Wie kort heeft gewerkt belandt snel in de aaw, wie lang heeft ge werkt iets minder snel, maar de terug gang is onvermijdelijk. Wie dat wil voorkomen, zal weer moeten gaan wer ken of ervoor moeten zorgen dat-ie ge zond blijft. Lukt dat niet, pech gehad. Hoe het er allemaal precies uit gaat zien, weet nog niemand. Het kabinet moet nog veel maatregelen uitwerken en het is niet ondenkbaar dat onder druk van po litieke partijen en maatschappelijke or ganisaties de plannen wat milder zullen uitpakken. Zo heeft minister Kok al voorzichtig voorgesteld een uitzondering te maken voor 'echte' arbeidsongeschik ten, zoals mensen met een ongeneeslijke ziekte. Dat is ook één van de grote be zwaren die de bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten (ANIB) heeft. „Beperking van de wao-duur getuigt van geen enkel begrip voor wat het betekent arbeidsongeschikt te zijn", zegt de bond, die de vergelijking met de ww afwijst. „Iemand die aan multiple sclerose, kan ker of reuma lijdt of door een ongeval een dwarslaesie heeft, kun je niet gelijk stellen aan een werkloze. Dat zou getui gen van minachting voor de positie van de arbeidsongeschikte". Y erdiencapaciteit Aan het werk dus. Maar hoe? De poli tiek heeft er een ambtelijke, menson waardige omschrijving voor bedacht: het verlies aan verdiencapaciteit. In de prak tijk betekent dit dat een straatmaker die een been verliest wèl een uitkering krijgt, omdat hij zijn werk niet meer kan doen, maar dat een boekhouder die een been mist gcén staat kan maken op een uitke ring, omdat hij desondanks nog uitste kend kan boekhouden; hij heeft niets verloren aan verdiencapaciteit. Het is de taak van de GMD om te bepa len wat iemand ondanks zijn handicap nog kan; in dezelfde baan of met ander werk, eventueel onder zijn niveau. Dat laatste heet in de kabinetsmaatregelen 'verruiming van het begrip passende ar beid'. Alleen wao'ers vanaf vijftig jaar ontspringen de dans. Iedere arbeidsonge schikte die jonger is, wordt opnieuw ge keurd om vast te stellen hoe groot het 'resterend arbeidsvermogen' is. Jan Suschitzky vindt het maar niks. Hij is hoofd van de arbeidsdeskundigen van de GMD in de regio Amsterdam. De ka binetsmaatregelen zullen volgens hem niets oplossen. „Het ovèrgrote deel van de wao'ers is al ingeschat op laag of on geschoold werk", zegt hij. „Het klassieke voorbeeld is de overspannen professor die bollen zou moeten gaan pellen. Maar wij roepen hier bijna dagelijks: hèdden we maar overspannen professoren! Want met die mensen kun je nog iets begin nen. Maar de mensen waar wij mee zit ten zijn straatmakers met een kapotte rug of stucadoors met schouderklachten; mensen die zowel qua opleiding als be roepservaring weinig te bieden hebben, zeker als daar nog een handicap bijkomt. Onze frustratie is dat het kabinet wel de uitkering van deze mensen wil- verlagen, maar eigenlijk weinig doet aan het tekort aan banen". Ongeveer 200.000 wao'ers onder de vijf tig jaar mankeren volgens Suschitzky zo veel dat het volstrekt zinloos is om te proberen een baan voor hen te vinden. „Die mensen zullen nooit meer aan de bak komen. Bijvoorbeeld omdat iemand als gevolg van een hoge dwarslaesie al leen nog zijn linkerhand kan bewegen. Dan ben je snel klaar met het beoorde len van de kans op reïntegratie op de ar beidsmarkt. Die kans is dan nul. Het zelfde geldt voor iemand die in een psy chiatrische inrichting zit. Van de overige wao'ers moet je ook ernstig betwijfelen of er nog wel werk voor hen te vinden is. Een straatveger van veertig met al leen lagere school die zijn been verliest komt ook in een andere functie niet zo makkelijk meer aan de slag. Van alle wao'ers heeft 70 proent niet veel meer dan lagere school; 15 procent heeft mavo of meer. Dat impliceert dat de meeste arbeidsongeschikten al een baan op laag niveau hadden". Ervaring Zo simpel is het dus niet om mensen weer aan het werk te krijgen. Luister ook naar Jan Tiggelaar, woordvoerder van de sociale werkvoorziening in Amster dam. „Het wordt voor ons steeds moei lijker om mensen uit de sociale werk plaatsen die eigenlijk toe zijn aan een normale baan aan werk te helpen", zegt hij. „De laatste tijd worden de plaatsen die van oudsher door onze mensen wor den vervuld steeds vaker ingepikt door banenpoolers die een nog hogere subsi die meekrijgen en dus goedkoper zijn. Bij dat alles moet je bedenken dat wao'ers vaak jaren werkervaring missen; die worden dus echt niet zo gemakkelijk in dienst genomen. Ook al zou de econo mie aantrekken, dan nog wordt het een slagveld op de arbeidsmarkt". Voor Philip de Jong, universitair docent economie aan de Rijksuniversiteit Lei den, is dat ook zo helder als glas. „We stevenen gewoon af op een miljoen ar beidsongeschikten, want deze maatrege len zullen, net als de vorige, in de prak tijk grotendeels stuklopen. Daar komt bij dat de beroepsbevolking vergrijst en dus steeds meer werknemers in de risi covolle leeftijd van boven de vijftig ko men. Terwijl het kabinet dus juist die groep buiten schot laat". „Om echt iets aan de wao te doen moet de soevereiniteit van de uitvoeringsin stanties aangetast worden. Om het een voudiger te zeggen: de controleurs zou den eens gecontroleerd moeten worden. In de praktijk stellen namelijk de keu ring en begeleiding van wao'ers bitter weinig voor. De GMD's, die deze taak moeten uitvoeren, ervaren het als asoci aal om de arbeidsongeschikten achter hun broek te zitten, zodat ze passend werk gaan zoeken. En ten opzichte van de werkgevers heeft de GMD niets te vertellen. Wie gaat straks controleren of werkgevers inderdaad genoeg gezocht hebben naar een vervangende functie? Ik zou het niet weten". „We moeten er geen doekjes om win den", zegt De Jong. „De meeste wao'ers kunnen voorlopig het vinden van werk op de gewone arbeidsmarkt wel verge ten, want daarvoor staan ze al te lang aan de kant. Pas als de vergrijzing goed toeslaat, over een jaar of tien, kun je verwachten dat werkgevers wat minder selectief zullen zijn bij het aannemen van personeel. Nee, als de maatregelen al succes hebben zullen ze ertoe leiden dat het officiële aantal werklozen fors gaat stijgen. Het klinkt cynisch, maar dat is op zich een goede zaak. Want het tevoorschijn halen van de verdoezelde werkloosheid van dit moment zorgt er misschien voor dat overheid en sociale partners actie gaan ondernemen". Hil Peperkamp, voorzitter van de Indus triebond FNV, is eveneens sceptisch. „Verruiming van het begrip passende ar beid heeft misschien in vijf procent van de gevallen enige zin. Maar dan is het nog maar de vraag of er banen voor die mensen zijn, want van een werkgelegen- heidbeleid is niets te zien. In de indus trie komt veel arbeidsongeschiktheid voor; van de 250.000 werknemers in de metaal zitten er 50.000 in de wao. De meesten van hen zijn ouder dan vijftig jaar". „Aangezien deze groep ouderen bij de aangekondigde maatregelen buiten schot blijft, zullen alleen al daardoor de kabi netsplannen nauwelijks effect hebben", vermoedt Peperkamp. „We zullen er nu toch eindelijk aan moeten geloven dat de arbeidsproduktiviteit in Nederland te hoog is. Door de hoge werkdruk worden veel mensen ziek, lichamelijk of psy chisch. Alleen als we een wat lagere ar beidsproduktiviteit accepteren, zullen mensen langer gezond blijven". Zolang het daar niet van komt is het, zo als het er nu naar uitziet, simpel: wie niet geschikt is voor werk, moet met een laag inkomen genoegen nemen. Er is mogelijk een ontsnappingsclausule: par ticuliere verzekeringen. Hoewel ze dat niet openlijk willen toegeven hebben en kele grote verzekeringsmaatschappijen de kabinetsplannen handenwrijvend ontvangen. Ondernemingen als Nationa- le-Nederlanden, de Amersfoortse Verze keringen en het Zilveren Kruis bieden bedrijven al jaren de mogelijkheid een arbeidsongeschiktheidspensioen voor hun werknemers af te sluiten. Het be hoeft geen betoog dat de vraag naar dit soort verzekeringen de komende jaren enorm zal toenemen. Een arbeidsongeschiktheidspensioen, waarvoor een werkgever en diens werk nemers beiden premie betalen, geeft ie mand die in de wao belandt de garantie op een uitkering van 70 procent van het laatstverdiende loon (en in bepaalde ge vallen zelfs nog wat meer) tot aan het 65e levensjaar. Tot nu toe zijn dergelijke pensioenpolissen voornamelijk afgeslo ten voor mensen die meer verdienen dan 72.475 per jaar, want bij dat be drag ligt de wao-grens: een wao-uitkering bedraagt nooit méér dan 70 procent van f 72.475. De werknemer die een hoger salaris had schoot er dus altijd bij in. Het arbeidsongeschiktheidspensioen zorgde dan voor de aanvulling. Nu volgens de kabinetsplannen alle wao- uitkeringen voor mensen onder de vijf tig jaar op den duur aanzienlijk worden verlaagd, wordt het voor zeer velen aan trekkelijk zich voor een aanvullende uit kering te verzekeren. Drs. C.P. Rooden- burg van Nationale-Nederlanden windt er geen doekjes om: „Natuurlijk ver wachten wij een forse groei in dit soort polissen. Daarom zijn we onmiddellijk na het afgelopen weekend gaan brain stormen over de vraag hoe we het best op de voornemens van het kabinet kun nen inschieten. Niet in een juichende sfeer hoor, maar gewoon heel zakelijk en nuchter. Het is nu eenmaal een feit dat naarmate er aan algemene voorzienin gen wordt geknabbeld de kansen voor verzekeraars toenemen. En hel zou dwaas zijn als je die kansen niet benut. We zijn overigens niet van plan aanvul lende verzekeringen voor arbeidsonge schikten aan particulieren aan te bieden. We blijven op het standpunt dat zoiets per bedrijf moeten worden geregeld". Ziekteverzuim Arbeidsongeschiktheid begint bij langdu rig ziekteverzuim. De praktijk heeft uit gewezen dal de meeste werknemers die langer dan drie maanden ziek zijn op den duur in de wao terecht komen. Het kabinet wil nu ook het ziekteverzuim aanpakken en daarmee de uitgaven uit de kas van de ziektewet verminderen. Werknemers moeten voortaan bij elke ziekmelding een vakantiedag inleveren cn de werkgevers moeten voor een ziek personeelslid zes weken lang het salaris doorbetalen alvorens zij een beroep op de ziektewet-kas kunnen doen. De meningen over het effect hiervan zijn verdeeld. Keuringsartsen bijvoor beeld denken dat iemand die zich ziek voelt langer zal proberen door te wer ken, maar dat iemand die zich eenmaal heeft ziek gemeld goed zal willen uitzie ken omdat een nieuwe ziekmelding hem of haar wederom een vakantiedag kost. Universitair docent Philip de Jong ziet daarentegen wel enig effect ontstaan. „Wao en ziekteverzuim worden voor zo wel werkgevers als werknemers duurder en dus onaantrekkelijker. Kijk, als je een vakantiedag moet inleveren als je je ziek meldt, gaat daar wel degelijk een af schrikkende werking vanuit. Datzelfde zag je in de jaren zeventig, toen de wao- uitkering fors verlaagd werd. Toen daal de de instroom in de wao aanzienlijk. Ik geloof ook niet zo in die verhalen dat. mensen zich straks minder vaak maar wel langer ziek zullen melden". Onderwijs In verreweg de meeste bedrijfstakken kunnen de voorstellen met betrekking tot het ziekteverzuim zonder veel pro blemen worden uitgevoerd. In het on derwijs stuit een dergelijk 'strafsysteem' echter op grote praktische bezwaren. Im mers, als de leerlingen of studenten vrij zijn, hebben de docenten automatisch ook vakantie. Weliswaar besteden veel leerkrachten doorgaans enkele dagen van hun vakantie aan het voorbereiden van nieuwe leerprojecten of het afhande len van administratieve klussen, maar dat gebeurt allemaal op vrijwillige basis. „Je kunt moeilijk een leerkracht die en kele keren ziek is geweest de verplichting opleggen om een bepaald aantal vakan tiedagen op school door te brengen", zegt Jan Duynhouwer, vice-voorzitter van de protestantse onderwijs vakbond PCO. „Het inleveren van vakantiedagen slaat dus in de onderwijswereld nergens op. Nu wordt er al hier en daar gezegd dat er dan maar atv-dagen moeten sneu velen. Maar dat levert ook moeilijkhe den op, omdat je daarmee de invallers benadeelt. Docenten die atv hebben worden immers vervangen door inval lers. Moet je die dan botweg aan de kant schuiven? Dat kun je ze niet aandoen". Duijnhouwer vreest dat het kabinet uit eindelijk zal besluiten dat er voor de on derwijssector maar één ding op zit: wie ziek wordt, levert een beetje salaris in. „Maar dat is voor ons voor 100 procent onaanvaardbaar. Daar zullen we ons tot het uiterste tegen verzetten. Ook wij vin den dat het ziekteverzuim in het onder wijs drastisch moet worden verminderd, maar dan niet op deze manier". „Laat minister Ritzen en staatssecretaris Wallage eerst maar eens zorgen dat de werkomstandigheden in het onderwijs verbeteren zodat het grote aantal psychi sche klachten afneemt. En laten ze ons maar eens een goede bedrijfsgezond heidszorg geven. Het is toch te dol dat scholen geen eigen bedrijfsartsen heb ben, maar dat het de huisarts op de hoek is die zich met zieke leerkrachten moet bezighouden? Geen wonder dat er dan van een goede begeleiding van ziek per soneel nauwelijks iets terechtkomt". Astma Zoals gezegd is het inleveren van vakan tiedagen bij ziekte in de meeste bedrijfs takken wèl uitvoerbaar. Op papier al thans. Want in de praktijk zal dit sy steem heel wat mensen een bittere smaak van onrechtvaardigheid bezorgen. Werknemers met chronische aandoenin gen bijvoorbeeld, zoals astmapatiènten. „Wie flink astma heeft, móét gewoon af en toe even afhaken, want bij een aanval ben je één of meerdere dagen echt niet in staat om te werken. Daar helpt geen lieve moeder aan", zegt J.A. Timmers, voorzitter van de Astma-patiéntenvere- niging. „Een gemiddelde astmapatiënt kan er van uitgaan dat hij zich minstens vijf keer per jaar ziek moet melden. Die dagen zijn dus bij voorbaat als vakantie dag geschrapt". Timmers noemt het typerend dat er de afgelopen dagen nauwelijks verontruste of boze leden van zijn vereniging hebben opgebeld. „Ik heb het idee dat veel chro nisch zieken murwgeslagen en apathisch zijn geworden door de vele aanvallen die sinds hel begin van de jaren tachtig al op de ziektewet en de wao zijn gedaan. Velen hebben het idee dat het geen zin meer heeft om terug te vechten. Ik word er zelf ook wel eens moedeloos van. Mijn enige hoop is gevestigd op de on langs ingestelde commissie voor chro nisch zieken onder voorzitterschap van het voormalig PvdA-kamerlid Ineke Haas-Berger. Misschien dat zij nog aan de bel trekt en voor ons in het geweer komt". Haken en ogen, twijfels, onduidelijkheid en woede, voor velen zelfs een lange nachtmerrie. Wat er uiteindelijk ook precies gebeurt, hoe de maatregelen ook in individuele gevallen zullen uitpakken, iedereen is het over één ding eens: het kabinet heeft onmiskenbaar een begin gemaakt met de afbraak van een sociaal stelsel. Om met de bond van gehandi capten en wao'ers te spreken: „De wao is een rechtvaardige regeling. Het is on rechtvaardig die zo vergaand te ampute- CcidócGotwatit'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17