)uderen moeten .ich makkelijker unnen verplaatsen De Seidóolie Sou/zxmt LEIDEN OMGEVING 11 Kunstenaars of bedrijven in Wassenaars klooster Koudekerkers barbecuen vanavond gezamenlijk &6Q. Gouxo/nt ZATERDAG 20 JULI 1991 Koninklijk zilver voor Sassenheimer G. Homan G. Homan kreeg gister avond uit handen van bur gemeester H. de Jonge van Sassenheim een ko ninklijke onderscheiding uitgereikt. Hij kreeg de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zil ver, ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als medewerker van het bloembollenexportbedrijf Frijlink uit Noordwijker- hout. FOTO: HENK VAN DEN Spreekuren CNV afgelast LEIDEN De re- gelmatige spreeku ren van het Chris telijk Nationaal Vakverbond (CNV) in Leiden gaan op 25 juli, 8 augustus en 15 augustus door de vakantie niet door. Vanaf begin sep tember worden de spreekuren hervat. Voor inlichtingen kan worden gebeld met 071-320323. Patiënt naar gesloten inrichting vanwege steken met breinaald DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT De 24-jarige man uit Wateringen die een drietal medepatiënten in een psychiatrisch centrum in Noordwijkerhout had gestoken, moet één jaar worden opgenomen in een gesloten afdeling van de psychiatrische inrichting. Hij krijgt verder geen rechtsvervolging. De man verbleef al op vrijwillige basis in Noordwijkerhout. De man was in april vorig jaar het drietal patiënten te lijf gegaan met een breinaald. De patiënten werden in het gezicht gestoken. De officier van justitie eiste twee we ken geleden een voorwaardelijke gevangenis straf van twaalf maanden en plaatsing in een gesloten inrichting. Twaalf maanden voor Voorschotennaar die met bijl dreigde DEN HAAG/VOORSCHOTEN Een 42- jarige Voorschotenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank conform de eis veroor deeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk, omdat hij zijn ex-vriendin bedreigd had. In april had hij de vrouw, die op de fiets reed met met haar zoontje, klemgereden en haar vervolgens met een bijl bedreigd. Eerder zou hij de vrouw al eens aan haar haren een auto uit getrokken hebben. Ook schreef hij haar dreigbrieven. De man voerde als motief voor zijn daden aan dat de vrouw weigerde medewerking te verlenen aan een goede omgangsregeling met zijn kinderen. Kermis op het Wantveld in Noordwijk NOORDWIJK Het Wantveld in Noordwijk is de lokatie waar vanaf woensdag weer een kermis staat opgesteld. De attracties zijn van 11.00 tot 23.30 uur geo pend. Op de laatste dag van de kermis, dinsdag 30 juli, zal er om elf uur 's avonds een groot vuurwerk worden afge stoken ter hoogte van de Koningin Wilhelmi- naboulevard. 10-ALPHEN IN BELEIDSPLAN 1991-1995 M HETA KROFT <1(ffiN AAN DEN Ouderen in Al- moeten zich gemak- er kunnen verplaat- De opstapplaatsen bij verzorgingstehuizen, irkeersveiligheid, de cen ;nbaarheid en de toe- ïlijkheid van het >aar vervoer zijn ze- oor verbetering vat- Dat stelt de Alphen- leling van de Katho- Bond voor Ouderen 5®|) in haar beleidsplan 991 tot 1995. uri BO bepleit bevordering het voetgangersverkeer j ojmeer egale trottoirs en >ni ;nde oversteekplaatsen ^langere oversteektijden. 202penbaar vervoer laare voorzieningen ls moeten op loopafstand i. Ook wil de KBO de ihappendienst door vrij- ;rs bevorderen. nwerfactie de| BO-Alphen telt momen- 9.15 leden uit Alphen en aatigen ook uit de directe ing. In augustus wil de :en ledenwerfactie hou- ...zJoor alle inwoners van die ouder zijn dan 55 te schrijven en even- e bezoeken. Het is voor rst dat de bond met een iplan naar buiten komt. del BO bestaat al 30 jaar en igroeid van een gezellig- ereniging tot een bond die de belangen van al haar le den, en die van alle ouderen in onze gemeente behartigt", stelt het KBO-bestuur in haar voorwoord. Met dit beleids plan is volgens het bestuur een eerste stap gezet om nu en in de toekomst meer bekendheid te geven aan het werk dat in het belang van alle ouderen door de KBO Alphen aan den Rijn wordt verricht. Inspraak „De KBO is een bond voor ou deren en geen bond van oude ren", stelt één van de be stuursleden met nadruk. „Als ouderen willen we zelf mee praten, zelf een aandeel heb ben aan het maatschappelijke leven en zelf meewerken aan de belangen van ouderen". Zo heeft de bond ook het voorne men om vertegenwoordigd te zijn in politieke organen, pe riodiek contact te houden met de gemeenteraad, gebruik te maken van het inspraakrecht bij commissie- en/of gemeen teraadsvergaderingen en deel te nemen in organisaties en in stellingen die ook de belangen van ouderen behartigen. De bond wil de leeftijdsgrens -als voorwaarde voor deelname aan het besturen, schrappen. Ouderen moeten ook hun in breng krijgen en deelnemen in besturen van woningbouwver enigingen en gemeentelijke en provinciale planningscommis sies. Die medezeggenschap moet ook in de verzorgingste huizen worden bevorderd. „In de meeste huizen is er wel een bewonerscommissie. Waar die niet is, willen wij dat er een komt en daar waar ze slapen, willen wij ze wakker schud den", aldus het bestuur. Er is een grote behoefte aan uitbreiding van het aantal ver zorgingsplaatsen in Alphen aan den Rijn, meent de oude renbond. Ook voor het in sep tember te openen zorgcentrum Noorderbrink bestaat al een wachtlijst. De KBO wil dat de gemeente onderzoek gaat doen naar de woonbehoefte van ou deren in Alphen aan den Rijn. Dat moet worden gebruikt als basis voor een gedegen woon beleid. Kennis De Alphense KBO gaat de ko mende jaren ook een onder zoek doen naar de opzet van een 50+ dagschool. „Ouderen hebben overdag tijd om kennis te verwerven. Die kennis kan vaak nog heel goed van pas komen", vinden de bestuursle den. Uitbreiding van recreatievor- men voor ouderen acht de ou derenbond ook van groot be lang. Zo wil de bond dat er mogelijkheden komen voor onder meer yoga en andere ademhalingscursussen, en een uitbreiding van de sportmoge lijkheden voor ouderen zoals zwemmen of tennis. Voornemens Om de voornemens, zoals die staan verwoord in het beleids plan daadwerkelijk te kunnen uitvoeren, vindt de KBO een samenwerking met ouderen- werkers en andere bonden in Alphen, zoals de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) en de Protestants- Christelijke Ouderenbond (PCBO) een vereiste. SJC de sterkste op Noordwijkse strand SJC heeft gisteravond het strandvoetbaltoernooi op het strand van Noordwijk gewonnen. Dit toernooi werd georganiseerd ter gelegenheid van de manifes tatie 125 jaar badplaats. De omstandigheden waren voor de deelnemende ploegen UVS, Noordwijk, Katwijk, Rijnsburgse Boys, SJC en Quick Boys niet ideaal. De sterke wind en het steeds moeilijker be speelbare veld maakten het de voetballers niet erg gemakkelijk. De twee Noordwijkse ploegen konden zich het beste aan de omstandigehden aanpassen en kwamen dan ook in de finale terecht. Na twee maal twintig minuten was de stand 2-2 doelpunten van Wilco Otten en Jan van der Salm voor SJC en Martin van Kins en Robert Ruigrok voor Noordwijk zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. De Sint Jeroensclub bleek over de sterkste zenuwen te beschikken en ontving uit handen van Wim Rovers, voorzitter van de Stichting Noordwijk 125 jaar bad plaats de wisselbokaal. FOTO: HENK VAN DEN ENDE WASSENAAR Het kan wel vijf jaar duren voor dat het klooster aan de Kerkstraat in Wassenaar wordt gesloopt. Wat er op korte termijn gaat gebeu ren met het vorige maand leeggekomen gebouw weet de nieuwe eigenaar nog niet. Dat zegt de voor projectontwikkelaar J. Tuit optredende makelaar J. Sarlet. Als er nieuwbouw komt, zal die aansluiten op de enkele ja ren géleden gerealiseerde wo ningbouw naast het klooster. Sarlet denkt dat het uiteinde lijk woningbouw wordt. „Maar we moeten natuurlijk eerst met de gemeente aan tafel gaan zitten en onderhandelen over wat er op die plek wense lijk is. Wat we intussen met het klooster gaan doen is nog onbekend. We spelen met al lerlei plannen. Een centrum voor startende bedrijven is zeer wel denkbaar. Maar ook goed mogelijk is dat de kunste naars, die nu in Bianca zitten en daar moeten vertrekken, hier in de komende jaren on derdak krijgen". Volgens Sarlet is het wat hem betreft ook mogelijk om er „voor zolang als het duurt" een hotel van te maken. „De keuken is nog geheel intact, dus men kan zo beginnen met het serveren van het ontbijt. Het sanitair is wat achterge bleven bij de hedendaagse ont wikkelingen. Maar één badka mer is beschikbaar. En om vangrijke verbouwingen voor de pakweg vier tot vijf jaar dat het klooster er nog zal staan, lonen niet". F ranciscanessen verzoek aan de zusters Fran ciscanessen in Oirschot werd gedaan om een kleuterschool in Wassenaar te beginnen. Vier zusters kwamen nog dat zelfde jaar naar Wassenaar en namen hun intrek in het toen malige cafeetje De Hoogt. Al snel kwam bij het kleuter schooltje een naaischooltje, een soort vervolgonderwijs voor meisjes. Vanaf 1885 kwam er een lagere school voor jongens en enkele jaren later een lage re school voor meisjes. Het aantal leerlingen groeide ge- De pastoor van de Willibror- dusparochie, Joannes Bruij- stens, kon dankzij een om vangrijke erfenis uit eigen zak de bouw van het zusterkloos ter betalen. Van die erfenis betaalde hij ook de bouw van de Willibrorduskerk. Dë afgelopen 30 jaar woonden de zusters Penitenten in het „Klooster aan de Kerkstraat". Het klooster is volgens make laar Sarlet qua bouw niet bij zonder. Sloop en nieuwbouw behoren daardoor tot de moge lijkheden. Met de veelheid aan kamertjes en enkele grote zalen leent het gebouw zich zeker als onder dak voor startende bedrijfjes of als onderkomen voor de uit Bianca vertrekkende kunste- )N PIETERS Int tig ontsnapte zestig jaar jen aan de aandacht van .eidsche Courant-redactie, op zaterdag 11 juli 1931: iliijienmorgen bezocht om- ks 11 uur de ex-keizer Duitschland, vergezeld familieleden en gravin Pannewitz van Benne- c, de kweekerijen der A.C.van der Schoot te 'gom tot bezichtiging ha- raste plantencultures. Het e gezelschap werd rond- d door den directeur, ran der Schoot Jr. De e gasten betuigden hun ;e tevredenheid over het ons dat zij genoten had afloop van de wedstrijd |dRZC heeft Zus Braun tij een onderhoud te ken- [egeven, dat zij van plan ijn de zwemsport vaar- te zeggen en dat zij der- e niet zou deelnemen aan ■opeesche kampioen- ppen te Parijs en de npische Spelen 1932 te Angelos. Een dergelijk lit zou een groot verlies de zwemsport en den irlandschen zwemwereld 'kenen". „Daily Herald" meldt, Duitschland voor een po- omwenteling staat, leer niet in de eerste of drie volgende dagen oende financieele hulp het buitenland komt, kan liden tot het aftreden van ;1,2kabinet-Brüning en mis- m ook tot het aftreden Hindenburg en dan tot i^lictatuur van de nationa- In Amerikaansche jen is men van meening, het blad, dat een crediet 1 1/2 millard mark niet r voldoende is en dat het iele bedrag noodig is. De iplsche staatspapieren heb- J kt ben Maandagochtend door de moeilijkheden 70 millioen pond sterling aan waarde ver loren. De beurzen in Duitschland blijven deze week in ieder ge val gesloten. Tengevolge van de financieele crisis in Duitschland zijn twee Let- landsche banken voorloopig gesloten". Ui't Roelofarendsveen: „Zon dag j.l. werd de jaarlijksche optocht gehouden, uitgaande vah het missiegenootschap van de H.Kindsheid. Voor afgegaan door het muziek korps „Liefde voor Harmo nie" trok - de kleurige stoet van zusters, paters, bisschop pen, engelen, heiligen enz. enz., alles in miniatuur, door het dorp. Eerst naar het Zuid einde, daarna naar het Noord einde, overal door veel rnen- schen gadegeslagen. Het weer, dat af en toe met regen dreig de, hield zich goed, zoodat de kinderoptocht goed geslaagd is en de eerwaarde Zusters, die voor de costumeering ge zorgd hadden, voldoening van haar werk gehad hebben. Wij hopen, dat de toeschouwers hun waardeering hebben ge toond door een milde gift aan het imitatie-negertje, dat met een busje de huizen langs ging voor een bijdrage voor de missieactie". Uit Woerden: „Was hier mis schien sprake van een jaloer- sche haan? Een inwoner on zer stad, die Zondag een wan deling maakte met zijn echt- genoote, werd op Breeveld aangevallen door...een haan. Hoewel de wandelaar zich verweerde met zijn wandel stok, vloog de haan tot drie maal toe tegen hem op. Toen kreeg het beest een dusdanige tik, dat het met hangende pootjes naar zijn hok af droop". Uit Zoeterwoude: „In de op 16 Juli j.l. gehouden raadsverga dering waren aanwezig 9 le den. De commissie tot onder zoek van de geloofsbrieven adviseerde den Raad tot toela ting van het lid W.Wessel in de vacature-Los en tot niet- toelating van de nieuw geko zen raadsleden. Tot toelating van den heer Wessel werd met algemeene stemmen be sloten, terwijl de nieuwbe noemde leden niet werden toegelaten met 6 tegen 3 stem men. De kwestie is, dat er onregel matigheden zouden hebben plaatsgehad in het stembu reau aan den Hoogen Rijn dijk, hierin bestaand, dat een zuster van het gesticht „De Goede Herder" driemaal aan een verpleegde van dat ge sticht bijstand verleend heeft zonder toestemming van den voorzitter, terwijl de drie per sonen ook niet lichamelijk hulpbehoevend waren". Uit Leimuiden: „Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is aan den Burgemeester dezer gemeente verlof verleend om zich gedurende het tijdvak 25 Juli tot en met 18 Aug. a.s. buiten de gemeente op te hou- ,,Op 17 Juli j.l. heeft Z.H.Exc.Mgr.J.D.J.Aenge- nent, bisschop van Haarlem, op het landgoed Tiltenberg, onder Vogelenzang, den eer sten steen gelegd voor het nieuwe moederhuis van „De Graal". Advertentie: „Rechercheur van politie (gep.) verricht op elk gebied onderzoeken en informaties, maakt op acten, contracten, verzoekschriften en requesten. Van Lunsen, Hyacinthenstraat 5, Leiden". „Door de bakkersgezellen in Alphen a.d.Rijn werd een voetbalvereeniging opgericht. Hup, bakkers „Zaterdag was het honderd jaar geleden, dat pastoor Jo- Ex-keizer Wilhelm II stak zijn neus ook graag in planten en bloemen. hann Martin Schleyer, de uit vinder van de wereldtaal „Volapük", geboren werd. Deze katholieke priester, ken ner van meer dan 80 talen, gaf in 1879 aan de wereld een kunsttaal, welke bewezen heeft practisch bruikbaar te zijn. Volapük heeft in de ja ren 1880-1900 een zeer groo- ten bloei gekend. In 1890 be stonden o.a. 283 Volapük- clubs, 25 Volapük-tijdschrif- ten, meer dan 300 Volapük- boeken, 1600 in Volapük gedi plomeerde personen. Na eeni- ge achteruitgang breidt het aantal aanhangers van Vola pük zich weer uit". „Onder buitengewone belang stelling van de zijde van het publiek heeft de bekende gangster Jack Diamond zich voor het gerecht te Troy moeten verdedigen tegen een beschuldiging, een aanslag te hebben gepleegd en een taxi chauffeur te hebben mishan deld. Diamond's aanhangers hadden een fonds van 50.000 dollar bijeengebracht voor de verdediging van hun leider. Hun offervaardigheid heeft tot het gewenschte resultaat geleid: Jack Diamond werd vrijgesproken. Bijna onmiddellijk daarop werd bekend gemaakt, dat de federale autoriteiten Jack Di amond in staat van beschuldi ging zullen stellen wegens het bezit van een clandestiene distilleerderij op ziin boerderij in het Catskillgebergte. InT dien die beschuldiging kan worden bewezen, zal Dia mond veroordeeld kunnen worden tot twee jaar gevange nisstraf en een hooge boete". Nieuw bestuur muziekschool LISSE De Stichting Mu ziekschool Lisse en Omstreken gaat in het komend cursusjaar door met haar activiteiten. In de vacatures die ontstonden na het vertrek van directeur Wagner en zijn secretaresse Heikens is inmiddels voorzien. Een nieuw bestuur, onder lei ding van C. Moolenaar, zal proberen de school met het be staande budget draaiende te houden. Wagner en Heikens stapten onlangs op uit protest tegen de in hun ogen te lage gemeentelijke bijdragen aan de school. Volgens hen was de school daardoor gedwongen muziekdocenten minder te betalen dan waar zij volgens de CAO recht op zouden heb ben. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In het Hofstede park naast het multifunc tioneel centrum De Rid derhof wordt vanavond een grootse barbecue ge houden. Bijna iedere Kou- dekerker is hiervan via huis-aan-huis folders op de hoogte gesteld. Zo'n ze ventig mensen hebben zich tot nu toe aangemeld. Initiatiefnemers van het eet festijn zijn A. Schrama en H. Broer. „Het moet gewoon een gezellige avond worden waar bij Koudekerkers elkaar onder het genot van een drankje en een hapje kunnen ontmoeten", vertelt mevrouw Schrama. „Het is een gezellig begin van de vakantie. Naast de Ridder- hof ligt hiervoor een ideaal parkje, dat nu nauwelijks wordt gebruikt". Als het re gent, wat Schrama overigens niet verwacht, wordt uitgewe ken naar De Ridderhof. Het feest begint vanmiddag om vijf uur. Afhankelijk van het succes van vanavond willen de twee initiatiefnemers er een jaarlijks terugkerend volks feest van maken. Engels jeugdorkestspeelt in Noordwijk NOORDWIJK Het Engelse jeugdorkest 'Nottingham Youth Symphony Orchestra', dat momenteel door Neder land toert, zal ook een optre den in Noordwijk verzorgen. Het zeventigkoppige gezel schap zal zondag 28 juli optre den in de St. Jeroenskerk On der leiding van dirigent Derek Williams zullen werken van Bedrich Smetana, Carl Nielsen en Igor Stravinsky ten gehore worden gebracht. Het concert, dat vrij toeganke lijk is, begint om 15.00 uur. Eurosport terug op Wassenaarse kabel WASSENAAR Eurosport is vanaf maandag weer op de Was senaarse kabel te ontvangen. Het sportkanaal wordt doorgege ven op het kanaal waarop nu Sportnet te ontvangen is. Sportnet zal echter niet van de kabel verdwijnen. De uitzendingen zullen vanaf maandag te ontvangen zijn op het oude kanaal van Euro sport, UHF kanaal 35.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11