£cicl&e Sowuvnt G-7 eens over hulp aan de Sovjetunie li ;sic roept atspresidium :er bijeen Kok wil kansloze wao'er ontzien Ensieklopie CelclócSouicmt lï 4 14 Dagen Gratis Leasebedrijven verzekeren auto's niet WOENSDAG r JULI 1991 i PAGINA'S h twee katernen STELIJK LEVEN Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang nr. 25082. Losse nummers 1,45. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Nederlandse (30) en Britse echtgenoot in Frankrijk gewurgd UZERCHE In de bossen van de streek Correze in Midden-Frankrijk zijn maandag de stoffelijke overschotten ge vonden van een Nederlandse vrouw en haar Britse echtgenoot. Beide lichamen waren aan de voeten gebonden en ver toonden sporen van wurging. De 30-ja- rige Bernadette Kleijne en haar 47-jari- ge man Leslie Charlton bewoonden een huis in het dorpje Cressensac, zo'n 50 ki lometer van de plaats waar hun licha men door champignonplukkers werden gevonden. Volgens de politie zijn zij eerst vermoord en zijn de lichamen la ter vervoerd. De politie tast wat betreft motief en mogelijke daders nog vol strekt in het duister. Brandstichters Jeroenkerk aangehouden DEN HAAG De politie in Den Haag heeft in de afgelopen dagen in totaal vier jongens in de leef tijd van zestien tot achttien jaar aangehouden. Zij worden er van verdacht de brand in de Jeroen kerk vorige week te hebben aangestoken. In de nacht van 8 op 9 juli zijn er twee branden geweest in de Jeroenkerk. De eerste brand ontstond rond een uur of twaalf. Deze brand kon nog door de brandweer worden geblust, de tweede brand, rond een uur of vier, verwoestte de gehele kerk. Vol gens de politie hebben de verdachten inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Het recher cheteam van het bureau Neherkade is overigens ook nog op zoek naar de daders van vernielingen in de nieuwe Jeroenkerk op 10 juli. De politie ver moedt wel enig verband tussen de brand en de vernieling. Opgeven PDM brengt D'Ancona in problemen Energie in '93 flink duurder DEN HAAG Het uitvallen van de complete PDM-wielerploeg van Erik Breukink tijdens de Tour de France heeft minister Hedy d'Ancona in een lastig par ket gebracht. De bewindsvrouwe, die ook sportzaken in haar porte feuille heeft, zou morgen naar het Zuidfranse Pau afreizen om van daar uit in de wagen van PDM- ploegleider Jan Gisbers de eerste Pyreneeën-etappe mee te maken. Aangezien de door koorts gevelde renners van Gisbers niet meer meerijden kan dat feest voor D'Ancona dus niet doorgaan. Gis teren werd op het ministerie van WVC koortsachtig geprobeerd een andere Nederlandse ploeglei der bereid te vinden als gastheer voor de minister op te treden. Vandaag wordt bekend wie dat zal zijn. Het meest waarschijnlijk is dat D'Ancona haar opwachting zal maken bij de Buckler-ploeg van Jan Raas onder aanvoering van kopman Steven Rooks. Raas ont vangt volgende week maandag ook WVC-staatssecretaris Hans Simons. Dinsdag, tijdens de altijd spectaculaire etappe naar Alpe D'Huez, is Simons de gast van de Tour-directie. Hij zal de etappe dan meemaken in een directiewa gen. DEN HAAG Het kabinet wil in 1993 het gebruik van energie flink duurder ma ken. Om te voorkomen dat de burgers en in koopkracht te fors op achteruit gaan zul len tegelijkertijd de belastin gen worden verlaagd. Dit is afgelopen weekeinde tijdens de begrotingsbesprekingen in de ministerraad in princi pe afgesproken. De maatregel zal volgend jaar verder worden uitge werkt. Bij het zoeken naar mogelijkheden tot belasting verlaging zal met name ge keken worden naar de ad viezen daarover van de com missie-Stevens, zo heeft vice-premier Kok onthuld. Stevens stelt onder meer de introductie van slechts twee belastingschijven voor, als mede verhoging van het ar beidskostenforfait (een vaste aftrekpost voor werkenden). Het idee om energie duurder te maken en arbeid goedko per, is eigenlijk afkomstig van PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens. Volgens Wöltgens leidt zo'n ver schuiving van lasten ertoe dat de werkgelegenheid stijgt en de milieuvervuiling afneemt. jste dorp te laat I ontdekt enkamp: „Maak de Burcht een berenkuil" LONDEN De zeven be langrijkste industrielan den (G-7) zijn het gisteren eens geworden over maat regelen om de economie van de Sovjetunie te on dersteunen. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker gaat Sovjet-presi dent Gorbatsjov niet met lege handen naar huis, maar krijgt hij geen con tant geld mee. re nacht, weinig en enkele inken. umtemperatuur eeks 10 graden, n eerst vrij zonnig, ran het westen uit nende bewolking en de avond regen, emperatuur er 22 graden, sten wind, end tot matig, de kust later tot vrij De Amerikaanse president George Bush (rechts) en premier Lub bers (namens de EG aanwezig in Londen) hebben ook tijd voor een grapje. foto: afp Baker zei dat de G-7 met Gorbatsjov wil praten over integratie van de Sovjetunie in de wereldeconomie. Hij beloofde steun bij het omvor men van de militaire naar een civiele industrie, investe ringen in energieprojecten en de ontwikkeling van energiebronnen en het om vormen van het systeem van voedseldistributie. Gorbatsjov kan in elk geval een geassocieerd lidmaat schap van het Internationale Monetaire Fonds en de We reldbank in'zijn zak steken. Wat zo'n lidmaatschap in houdt moet nog worden ge definieerd. Het maakt deel uit van een vier puntenplan van de G-7. Een ander 'punt' is dat IMF, Wereldbank, OESO en de Europese Bank voor Reconstructie en Ont wikkeling van Oost-Europa hulp zullen geven bij een macro-economisch stbilise- ringsprogramma. Verder moet de Sovjetunie in over leg treden met particuliere ondernemingen uit het Wes ten op het gebied van ver werking van grondstoffen en transport. Ten slotte komt er een politiek dialoog over het gehele hulpprogramma tus sen de Sovjetleiding en de voorzitter van de G-7. Gorbatsjov heeft vandaag aan de leiders van de G-7 een lijst voorgelegd waarin hij de enorme economische problenen van zijn giganti sche land uiteenzet. Pagina 5: „Uitbreiding wapenarsenalen indam men" Pagina 7: Problemen Sov jetunie gigantisch I De president Joegoslavië, de Stepan Mesic, 'uu3pnieuw het staat- jveiium bijeengeroe- hulfesic verwachtte het nschap vandaag op eiland he irtgelijke bijeenkomst teren niet door omdat identen van Servië, Vojvodina en Monte- ten politieke waarne- DOCjet dat de bijeenkomst jp (daag doorgang zal vin- Kroatië is het weer tot 'apend treffen geko- >en Servische nationa- eenheden van de »|he politie en Nationa- p. Bij de gevechten van gisteren ziin zeker twee Kroa-, ten gedooa. Een van de doden was lid van de Kroatische Na tionale Garde. De man kwam om het leven toen Serviërs mortieren afvuurden op het politiebureau van Vidusevac (250 kilometer westelijk van Belgrado). In het naburige Lipnik liep een Kroatische po litieman in een hinderlaag waarna hij werd neergescho ten. Negen anderen raakten gewond. De huidige reeks ge vechten in de Kroatische ge bieden met een Servische min derheid braken zondag uit toen Servische strijders in een aantal dorpen politiebureaus aanvielen. De Kroatische pre sident Franjo Tudjman heeft morgen in Bonn een onder houd met bondskanselier Hel mut Kohl en minister Hans- Dietrich Genscher. - Jstaat verbiedt v^rmarkt op oud-nazikamp ceplflNBERG De regering van de Duitse deelstaat Bran- wil dat de bouw wordt stopgezet van een supermarkt op tin van het voormalige nazi-concentratiekamp Ravens- 0 heeft de deelstaatminister Heinrich Enderlein vandaag j Duitse radio verklaard. „De lokale autoriteiten hebben ;ct gehandeld bij het verstrekken van een bouwvergun- 1 lichtte Enderlein het besluit van de Brandenburgse regering toe. De supermarktketen Kaiser had het ver- ïdiend om op 600 meter van het herdenkingsmonument IJrensbrUck een nieuwe winkel te bouwen. Tijdens de Wereldoorlog zijn in Ravensbrtlck meer dan 90.000 vrou- Jekomen. Nog in leven zijnde oud-kampbewoners hebben pen maanden fel geprotesteerd tegen de bouw van de kt maar de gemeenteraad van Fürstenberg had geen be- e raad juichte de komst van de winkel toe vanwege de igenheid de supermarkt met zich mee zou brengen. Dutje Twee Zwitserse deelnemers aan de Wereld Gymnaestrada in de RAI in Amsterdam vinden even tijd om tussen de optredens door een dutje te doen. In totaal doen dertig landen aan dit gymnastiek- spektakel mee met in totaal 20.000 sporters. foto: anp Uitrusten geblazen Vandaag, op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse, staat de 'man met de hamer' klaar. Het aantal uitvallers zal ongetwij feld de 1500 passeren. Gisteren werd, naarmate de dag vorder de, duidelijk dat velen de jubileumtocht niet zouden volbrengen. De eerste dag telde 816 slachtoffers. Vanaf de start vanmorgen vroeg was het in de landelijke streek ten zuidwesten van Nijme gen droog, ietwat kil en daardoor heerlijk wandelweer. Maar langs het parcours en op de grote centrale rustplaatsen, zoals in de bossen bij het toepasselijk genaamde Buitenkamp, zaten naast de gewone uitrusters al veel lopers er wat droevig bij, wachtend op de bezemwagen. „Het zijn vooral mensen die niet getraind hebben, die gedacht hebben dat ze dit weieens eventjes zouden doen", aldus marsleider Chris Bos. foto: stephen evenhuis Pagina 10: „Ik loop de tocht uit, al moet ik op mijn knieën" DEN HAAG Vice-pre mier Kok is bereid de ka binetsmaatregelen tegen arbeidsongeschiktheid bij te stellen. Arbeidsonge schikten die geen enkele kans hebben op het vin den van een baan zouden hun uitkering eigenlijk moeten houden, stelt Kok. Hij zegt begrip te hebben voor het maatschappelijke en politieke protest tegen de kabinetsbesluiten van afgelopen weekeinde. Volgens Kok moet de PvdA- fractie, die zich met name fel verzet tegen de aantasting van de uitkeringsrechten van de huidige wao'ers, wel met alter natieve voorstellen komen. „Het kan niet zo zijn dat de keiharde voornemens van het kabinet weer boterzacht wor den", zo verklaarde hij tegen over de Volkskrant. Het voor stel van fractieleider Wöltgens huidige wao'ers ontzien ziet Kok als een aansporing de scherpe kantjes van de maat regelen bij te vijlen. De vice-premier wijst er ver der op dat het bedrijfsleven op den duur verplicht kan wor den gesteld arbeidsplaatsen voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten te reserveren. „Ik denk dat als alle andere maat regelen om deze mensen aan werk te helpen niet goed wer ken, je niet ontkomt aan een quoteringsmaatregel" Kok be strijdt verder dat de PvdA bij de onderhandelingen in het kabinet onder het juk van het CDA is doorgegaan. „Er was geen sprake van door de strot duwen maar van een eigen proces in de PvdA. Bij de start van het kabinet hebben we al uit volle overtuiging gezegd dat we het gebruik van de wao en ziektewet zouden moeten stabiliseren". Pagina 3: Oproep Wöltgens valt bij VVD in goede aarde 6,5 miljard bloembollen uitgevoerd DEN HAAG In het sei zoen 1990/1991 zijn bijna 6,5 miljard bloembollen uitgevoerd. Dat is 300 mil joen meer dan het seizoen daarvoor. De export-om zet steeg met 2 procent tot ruim een miljard gulden. Dat heeft het Produkt- schap voor Siergewassen vandaag meegedeeld. De uitvoer naar het verenigde Duitsland, een markt waar de laatste jaren een stagnatie in de afzet plaatsvond, nam weer sterk toe. Buiten de EG valt vooral Japan op. De hoeveel heid naar dat land geëxpor teerde tulpen nam met 34 pro- Europa nemen steeds meer Nederlandse bloembollen af. Andere, ver weg gelegen af zetmarkten met een duidelijk gestegen export zijn Zuid-Ko- rea (een toename van 37 pro cent), Argentinië, Syrië en Mexico. ADVERTENTIE OPRUIMING kortingen van 40-60% echt rundleder, exclusief bt| Jencikova in vele kleuren leverbaar, losse zitkussens afgedekt met echt eendedons, ongelooflijk lage prijs voor een dergelijke kwaliteit ~Z1 3-zitS 2995- V— ffi 2' .-zits 2595.- 2-zits 2195.- (Mfeaö) Molsteeg 12 hk Spuistraa' 5. Amsterdam, Willem van Weldammelaan 11Gelderlandplei 020-6440510, Vlaardingen-C. Korte Hoogstraat 41.010-4346267 Utrecht. Gildenkwartier 173 Hoog Cathanjne. lel. 030-328869 Het is weer tijd voor een encyclopedie. De markt voor naslagwerken, die in het begin van de jaren tachtig compleet is ingestort, krabbelt weer overeind. De nieuwe editie, de ne gende, van de Winkler Prins Encyclopedie blijkt goed te wor den verkocht. De verkoopresultaten van de 26-delige grote al gemene encyclopedie liggen tenminste ver boven de verwach ting, zo blijkt bijna een jaar na de presentatie. De encyclope die wordt ook echt gebruikt. De mensen hebben behoefte aan meer achtergrondinformatie, bijvoorbeeld over Irak. En als je dan geen kwaliteitskrant leest zoals de Leidse Courant dan ben je al gauw - om met Wim Kan te spreken - op een 'en sieklopie' aangewezen. Ruim duizend verstekelingen op Schiphol DEN HAAG Schiphol heeft dit jaar tot L juni 1027 vreem delingen de toegang tot Neder land geweigerd. Zij hadden geen paspoort, geen geld of waren een gevaar voor de openbare orde, aldus staatsse cretaris Kosto van justitie gis teren in antwoord op vragen hierover van het kamerlid Lankhorst (Groen Links). 'Kosto zegt dat het niet om asielzoekers gaat, maar om on gewenste vreemdelingen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,Si Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: lo I I Postcode/Plaats: (voor contfole op bezorging) DEN HAAG Het Waar borgfonds Motorverkeer, dat de schade vergoedt die wordt veroorzaakt door onverzeker de voertuigen, heeft het afge lopen half jaar „enkele tiental len" claims binnengekregen in verband met onverzekerde lease-auto's. Dat zegt directeur Drooglever Fortuyn van het Waarb Leasemaatschappijen zijn als kentekenhouder wettelijk ver plicht te zorgen voor een ver zekering van hun voertuigen. In sommige leasecontracten blijkt echter een clausule op genomen dat de automobilist zich zelf moet verzekeren. Hoewel het aantal bij het Waarborgfonds ingediende claims relatief niet hoog is - er rijden zo'n 300.000 leaseauto's rond in Nederland - spreekt Drooglever Fortuyn van een „zorgelijke ontwikkeling". Hij wijst er op dat leaserijders er van uitgaan dat leasemaat schappijen alles geregeld heb ben. Voorzitter G. Rengers van de Vereniging van Neder landse Autoleasebedrijven (VNA), waarbij 40 van de naar schatting 500 leasebedrijven zijn aangesloten, toont zich „hoogst verbaasd" over de me dedeling van het Waarborg fonds. Hij denkt dat er hooguit sprake kan zijn van „onacht zaamheid" bij de leasebedrij ven. Hij heeft binnenkort overleg met de Waarborgfonds over de kwestie. Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313677 l 711848 003000 ■iiiuimiHiiHiimiTii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1