Scholieren mogelijk redding begraafplaats LEIDEN OMGEVING Krakers Militair Invalidenhuis blijven zeker nog een maand Recherchebijstandsteam moord Witte Rozenstraat na ruim maand opgeheven Goed op tijd CcidócSouxcnit i ióeSotviant DINSDAG 16 JULI 1991 IIIQUE ROSO schikkingsvoorstel- i hij al ontvangen, al- b op zijn naam. En dat hij kon aantonen, jetuigenverklaringen lega's en al, dat hij londer kaartje in de Ikon hebben gezeten. dat deze bon is •hreven, had ik na- ivrij". Een erg verve- I situatie, als iemand Jnaam op die manier luikt. inige wat de èehte ijder correct had op- '»n was de naam van lubbelganger. De ge- datum klopte bijna, 'heelde een dag. Het klopte echter voor meter. Rechter H. iis gaf toe dat het vervelend" was dat ïaar een legitimatie evraagd. „Maar ja, er nog steeds geen legi- ïplicht, jammer ge- klonk het enigszins ekenbroeder, die in werktenue voor de r verscheen, was al nvangrijke correspon- begonnen met het in Leiden en Den dat hij nooit de dader jn geweest. Een brief ie strekking was ook iet dossier van de man j ;d. Zelfs officier van S. van Lieshout gaf geval toe dat er van "t van Openbaar '"^erie te weinig reactie eweest. Hij was het „Jig met de rechter eens I „verdachte", die in- ls allang als „slachtof- ras erkend, niets an- estte dan correspon- 1 te blijven voeren met dat elke schikking p zijn naam stond, worden geseponeerd, n: nog meer brieven ;en justitieel apparaat zo overbelast is. unning elast, onder meer het grote aantal par- rertredingen dat een irechter op maandag- krijgt voorgescho- Leidse parkeercon- s lijken hun werk veel te goed te doen. pvallend groot aantal naars krijgt bekeurin- rwijl zij wel over de, binnenstad vereiste, be- uis aan de Oude Rijn steren een parkeero- ding van 8 februari jaar voorkomen. Het weken daarvoor al ;gen geregend, en ■ijl hij wel een par- rgunning had aange- „Door een fout van ieente heb ik die te itvangen. Ik had al t eerder een par- gekregen, ook als briefje achter de iit had gelegd dat ik In parkeervergunning Morshuis achtte hem wel schuldig maar het onnodig om een lp te leggen. lfde vonnis werd uit- >ken over een dame roorkwam voor een erovertreding die nog rde van 20 augustus ~:genlijk had ze pech: aringstermijn voor ingen, die op twee t, was nog net niet ken. Voordat ze voorkomen was zij politie op 6 maart telefonisch gehoord ar anderhalf jaar ge- verkeerd geparkeerde ,Nog een hele pres- U zich dat wist te eren", merkte Mors- Hij wilde daarom vonnis laten aante- dat het openbaar mi- in deze zaak wel er traag te werk was otoire foutparkeerder er gistermorgen ook nadig vanaf met een van 35 gulden, het be- dat oorspronkelijk op roces-verbaal stond. beantwoordde de of het zijn gewoonte in het gras bij de lden van Quick Boys ijk te parkeren, met rolmondig en alleszeg- „Ja". ,,Ik zet mijn daar al jaren neer en ïog nooit een bon ge il. Toen het mij dit wèl overkwam heb ik naar de politie gebeld t een grapje was Eni- rwarring zaaide de of- van justitie daarop ie opmerking: „De po- tan niet altijd en over- nnen uitschrijven, dan het onherroepelijk erd". Inderdaad. Tweetal geeft geld onder bedreiging van mes en pistool LEIDEN Onder bedreiging van een pistool en een mes zijn naar nu pas bekend is geworden het afgelopen weekeinde twee mannen beroofd van hun geld. Een 21-jarige man uit Hengelo en een evén oude man uit Rotterdam liepen in de nacht van zaterdag opw zondag vanaf het Pieterskerkhof de Herensteeg in toen ze snelle voetstappen achter zich hoorden. Op het moment dat ze zich omdraai den om te zien wat dat te betekenen had, waren ze al ingesloten door een viertal jongemannen. Die hadden hun wapens getrokken en eisten geld. Het tweetal had niet meer dan 125 gulden bij zich, waarmee de overvallers genoegen namen. De vier liepen verveolgens weg via het Pieterskerkhof. Van de daders is een redelijk signalement beschik baar. Kluiskrakers halen vergeefs muur omver ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks hardnekkige pogingen is het inbrekers gisteren niet ge lukt om de kluis van een isola tiebedrijf aan de Qnephoek in Alphen aan den Rijn open te breken. Na vergeefs breekwerk besloten de daders de muur, waarin de kluis was ingebouwd,, weg te breken. Dat lukte maar gedeeltelijk, waardoor de kluis niet kon wor den meegenomen. De inbrekers richtten een grote ravage aan, maar er wordt niets vermist. Jongetje (13) uit Lisse zwaar gewond LISSE Een 13-jarig jongetje uit Lisse raakte gistermiddag zwaar gewond toen hij met zijn fiets geschept werd door een bestel auto. Het ongeluk gebeurde op de Looster- weg-Zuid tussen Lisse en Voorhout. Het jon getje kwam vanuit een uitrit de rijbaan op rijden en zag daarbij de naderende bestelau to over het hoofd. De bestuurder van de wa- fen, een 62-jarige man uit Voorhout, pro eerde het jongetje nog te ontwijken maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. In het AZL, waar net slachtoffer heen werd gebracht, werd ernstig letsel geconstateerd. Vanmorgen omschreef men zijn toestand nog als zeer kritiek. Inbraak in jeugdhotel LEIDEN Uit het jeugdhotel in de Lange Schei- straat is duizend gulden gestolen. De daders braken daarvoor de gok kast open. Een speurtocht in het hotel zelf leverde niets op. Het is niet duidelijk hoe de daders zijn bin nengekomen Vrijspraak na sterv en van tweejarig kind door methadon DEN HAAG Een 31-jarige Leidenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank vrijgesproken van dood door schuld. De man stond twee weken geleden terecht, om dat hij het drugsvervangingsmiddel methadon niet bui ten bereik van zijn 2-jarig zoontje had gehouden. Het kind had ervan gedronken en was ziek geworden. In plaats van een dokter te roepen werd het jongetje in bed gestopt, waar het de volgende morgen bleek te zijn over leden. De officier van justitie vond het hoogst laakbaar dat de man geen enkele actie had ondernomen en eiste een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De advocaat had aangevoerd dat de fles jes met methadon, die het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD) verstrekt, geen kindvriendelijke sluiting heeft, waardoor ongelukken als deze onvermij delijk zijn. PLANTEN OVERWOEKEREN GRAVEN GROENESTEEG LEIDEN Scholieren die met emmer en kwast, schoffel en schuurspons grafzerken schoonboënen en paden onkruidvrij maken. In Noorwegen een heel nor male activiteit op middel bare scholen, in Neder land alleen gebruik op militaire begraafplaatsen. Voor de historische Leidse begraafplaats aan de kop van de Groenesteeg moge lijk de redding. Beroemde en minder beroem de Leidenaars uit vroeger eeu wen worden door onkruid, hoog opgeschoten brandnetels en klimop overwoekerd. Fa miliewapens, versieringen en de grafschriften op de zerken en plateaus zijn grotendeels onleesbaar geworden door de jarenlange inwerking van de elementen. En voorzover ze nog wel kunnen worden ont cijferd, moeten de bezoekers van de begraafplaats zich een weg banen door hoog opge schoten gras dat de paden on zichtbaar doet overvloeien in het groen van de velden en boomperken. Een buurtbe woonster komt langs om zelf onkruid uit te trekken. Het stoort haar dat er zo weinig wordt gedaan. De rustplaatsen van overleden schouten en schepenen, dijkgraven en bal juws, advocaten, stadsarchitec ten en burgemeesters dreigen uit de beleving te worden weggevaagd. Napoleon De hervormden van bijna twee eeuwen geleden hadden bij de aanleg van de nieuwe begraafplaats, nog tijdens de Franse heerschappij van Na poleon over Nederland, het bolwerk aan de kop van de Groenesteeg op het oog als ge schikte begraafplaats voor de notabelen van de stad. Tot 1811 werden zij bijgezet in de grafkelders van de grote ker ken, de Pieterskerk, Hoog landse Kerk en Vrouwekerk. Aan die in gegoede kringen gegroeide traditie maakte Na poleon een eind. Er moest een nieuwe begraafplaats komen buiten de kerkgebouwen en daarvoor kozen de voorname burgers de Groenesteeg. Toen de Franse bezetters het land uit waren gejaagd, dach ten de notabelen weer in de kelders van de kerken hun doden te kunnen begraven, maar koning Willem I ver bood hen dat. Dat bespoedigde de inrichting van de begraaf plaats aan de Groenesteeg, waarvoor stadsarchitect Salo mon van der Paauw (die zelf ter aarde werd besteld in een van de graven in zijn eigen ontwerp) plannen maakte voor het uitgraven van de wandel paden, de beplanting met stemmig groen zoals beuken en treurwilgen en de bouw van een aula met bovenwo ning. Mortuarium Het achterwege blijven van veel noodzakelijk onderhoud dreigt voor de historische be graafplaats het eigen mortua rium te worden. Veel zerken zijn onleesbaar, vertonen bar sten en zijn ontoegankelijk door de wildgroei van planten die de laatste maanden door vochtigheid en hitte om zich heen heeft gegrepen. Een groepje van 21 belangstel lenden toog na een kort be richt in het blad van de Vere niging Oud Leiden voortva rend aan het werk om de do den en graven aan de Groe nesteeg te inventariseren. Maar de grootste klus is het op orde brengen van de begraaf plaats zelf. Twee mensen van de dienst groen en milieu van de gemeente werken elke week in de wijk waarin de be graafplaats ligt. Voor de be graafplaats betekent dat nau welijks meer dan het begaan baar houden van de paden. Meer tijd om het onderhoud ter hand te nemen is er niet. Het ontbreekt aan geld. Het idee om scholieren in te zetten is maar een inval. „In Scandinavië is dat heel nor maal. Ik was een keer in Oslo toen er een hele klas binnen kwam met emmers en kwas ten Mij werd verteld dat de scholen er daar een roulatie systeem op na houden. Iedere leerling heeft een paar graven die hij bijhoudt", verklaart T. de Boer-Donia, secretaris van de Vereniging Oud Leiden. Hogere functies moeten meer in deeltijd kunnen l> LEIDEN Er moeten meer hogere functies bin nen het gemeentelijk ap paraat in deeltijd kunnen worden uitgeoefend. Daarbij mag de gemeente niet schromen het werk zodanig aan te passen dat een deeltijdfunctie moge lijk wordt. Dat schrijven het Ondersteu nersplatform en het Vrouwen forum in hun notitie Deeltijd arbeid, die zij aan het college van B en W hebben gestuurd. Vorig jaar bleek uit de evalua tie van het doelgroepenbeleid dat de verdeling tussen man nen en vrouwen in deeltijd functies bijzonder oneven wichtig is. Voor het platform en het Vrouwenforum is er daarom geen enkele aanleiding om van het in 1980 geformuleerde uitgangspunt af te stappen dat van de herverdeling van werk tussen vrouwen en mannen werk moet worden gemaakt. De twee organisaties schrijven in hun notitie dat loopbaan ontwikkeling voor deeltijd werkers hard nodig is. Ook in hogere functies moet deeltijd werk een geaccepteerd ver schijnsel worden. In hun notitie dragen de twee organisaties suggesties aan die praktische problemen bij de verdelen van een baan in deeltijd kunnen ondervangen. In de praktijk blijkt de bereik baar van een ambtenaar die in deeltijd werkt een groot pro bleem te zijn. Dat kan bijvoor beeld worden opgelost door de telefoon bij afwezigheid door te schakelen naar het secreta riaat van de directie. Ook zou een vast spreekuur kunnen worden afgesproken waarop alle medewerkers van een di rectie wel aanwezig zijn. Aan het management van een di rectie wordt een grote rol toe bedeeld bij het realiseren van deeltijdbanen. Grote voortrek kers Dinnen de gemeentelijke organisatie zijn bijvoorbeeld de directies Economische Zaken ,en Welzijn, en de Gemeentelij ke Sociale Dienst. De gemeente heeft echter al laten weten dat de komende reorganisatie een hogere prio riteit heeft en dat er daarom op korte termijn niet hoeft te worden gedacht aan meer deeltijdbanen. LEIDEN Het recherchebij standsteam dat de moord op een alleenstaande vrouw in de Witte Rozenstraat de afgelo pen anderhalve maand in on derzoek heeft gehad, is ont bonden. Alleen de recherche van de Leidse gemeentepolitie houdt zich nog met de zaak bezig. De politiemensen uit de omliggende gemeenten die aan het team waren toegevoegd, zijn terug op hun plaats. Vol gens politiewoordvoerder D. Graveland is er de afgelopen weken geen beweging meer in het onderzoek gekomen. Ook over het motief tast de politie nog volledig in het duister. De vrouw werd met een balpen vermoord: die werd in haar oog gestoken, waarna hij in de hersens drong. Het voormalige Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De krakers die in het voormalig Mili tair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk zitten, mo gen daar van de Katwijk- se aannemer Van der Plas uiterlijk tot 12 augustus blijven. Daarna moet het gebouw vrij zijn om intern het nodige sloop- en breekwerk te kunnen verrichten. Die 'verzachte' eis stelde directeur D. van der Plas gisteren tijdens een kort geding tegen de krakers. Van der Plas probeerde de krakers al eerder door somma ties en verzoeken uit het pand te krijgen, maar zonder succes. De krakers zeggen dat de aan nemer niet kan aantonen dat hij het gebouw snel nodig heeft. Er is nog geen bouwver gunning afgegeven, subsidie aanvragen zijn nog niet geho noreerd en de provincie heeft nog geen goedkeuring gegeven aan het verzoek van het Kat- wijkse bedrijf om in het pand 21 huurappartementen te rea liseren. Er zou om die reden geen sprake zijn van een spoedeisend karakter. Advocaat A. Visser van de krakers probeerde de recht bank er gisteren ook van te overtuigen dat Van der Plas de aankoop van het invaliden huis terug kan draaien als hij zijn bouwplannen niet kan uit voeren. De koopovereenkomst zou niet zonder meer vast staan, erkende ook advocaat E. Muller van het aannemingsbe drijf. Van der Plas zelf ont kende dat echter. Het omstreden gebouw, dat onlangs een aanvraag om als rijksmonument erkend te wor den misliep maar wel gemeen telijk monument is, is al sinds mei 1989 'economisch bezit' van Van der Plas die het pand kocht van Ico Athibu. Ico At- hibu is nog steeds de 'juridi sche eigenaar'. Volgens advo caat Visser is het daarom niet reëel dat Van der Plas spoedi ge ontruiming eist. Dat de Katwijkse aannemer de kra kers nog. een kleine maand gunt om hun spullen te pak ken, is "èen leuke geste maar doet niet terzake. Haast Van der Plas heeft echter haast. De aanvraag voor de bouwsubsidie moet vóór 1 ok tober bij het ministerie van VROM binnen zijn, anders kan hij pas een jaar later aan de slag. Het ultimatum van 12 augustus is precies een week voor het verstrijken van de bouwvak. In die week moet in het gebouw zelf gesloopt wor den. Na de bouwvak moet zo snel mogelijk worden begon nen met de bouw van de ap partementen. „Dat wordt al gauw medio oktober", aldus Van der Plas. Bovendien kost elke dag dat de bouw wordt uitgesteld de aannemer han denvol geld. De krakers houden volgens Van der Plas de bouwplannen onnodig op. De gemeente Lei den staat volgens hem achter het bouwplan en de provincie zou in augustus haar goedkeu ring schriftelijk te kennen ge ven. De bezwaren van de om wonenden, evenals van de Stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis, worden volgens advocaat Muller zeker afgewezen. „Die bezwaren zijn een week gele den nog aan de orde gesteld en een woordvoerder van de ge meente heeft mij toen al ge zegd dat ze ongegrond worden verklaard". Volgens de krakers heeft het pand anderhalf jaar leeg ge staan voordat zij er in trokken. Van der Plas bestrijdt dat. Er zouden een jaar geleden al steigers zijn neergezet om met de eerste sloopwerkzaamheden te beginnen. „En niet om een kraakactie te voorkomen", verweerde hij zich tegen de opvattingen van de krakers.' De krakers zeggen in een gun stig besluit van de rechter te geloven. „Uitstel is er in ieder geval met een maand. En moeten we eruit, dan vinden we wel wat anders. Er staan genoeg panden in Leiden leeg". Voorschotense omgekomen in België HERSELT De 58-jarige Voorschotense M. Zoetemelk is zon dag bij een verkeersongeluk in het Belgische Herselt omgeko men. Twee andere inzittenden van de auto, de 51-jarige Belgi sche bestuurder en de 60-jarige echtgenote van het slachtoffer zijn met zware verwondingen in het ziekenhuis in Geel opgeno men. Een derde 41-jarige passagiere kwam er met lichte ver wondingen vanaf. De auto waar de Voorschotense in meereed kwam rond tien voor een 's middags op een kruispunt in botsing met twee andere wagens. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Voor).: Noteer als nieuwe abonnee ingaande: D hr./Mev r Straat: Postcode/plaats: Telefoon(voor conuolc bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertfe naar: I i :n: Straat:LL Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig -1 Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I Het inschakelen van scholie ren is in Leiden op korte ter mijn nog niet mogelijk. „De si tuatie in Leiden is heel anders. Het gaat hier om een monu mentale begraafplaats. Als we een dergelijk systeem opzet ten, moet dat onder deskundi ge begeleiding. Er kleeft een hele organisatie aan, er moet worden overlegd met de ge meente en ga zo maar door. Maar het is in principe een goede mogelijkheid om de be graafplaats in oude glorie te herstellen" Het inschakelen van de buurt bewoners ziet De Boer-Donia als een tweede goede optie. Veel mensen weten wel van het bestaan van de begraaf plaats, maar veel verder ko men ze niet. „Als je weet wat hier allemaal is, dan loop je er wel harder voor. Dat geldt ze ker ook Voor de jeugd". De gemeente steekt voorlopig geen extra geld in de begraaf plaats, ondanks de positieve geluiden van de verantwoor delijke wethouders H. Koek (cultuur) en H. de la Mar (openbare werken). Beiden waren present tijdens de offi ciële opening van een kleine fototentoonstelling over de be graafplaats, maar wezen iedere verdere financiële verplich ting dan de huidige af. De ge meente heeft simpelweg geen geld en het ziet er niet naar uit dat de begraafplaats van ande re instanties snel de benodigde tonnen krijgt. Het Rijk bouwt subsidies voor monumenten steeds verder af en Leiden heeft er nogal wat. En alleen al het herstel van de aula van de begraafplaats vergt een be drag met tenminste vijf nul len. Veel langer uitstel zou echter funest zijn voor de Leidse historie die achter de bosschages tussen Groenesteeg ën Zijlsingel schuilgaat. De graven aan de Groenesteeg raken steeds verder overwoekerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9