Geen miljardencheques van G-7 voor Gorbatsjov ECONOMIE Kodak betaalt aan Polaroid 1,8 miljard BEURS VAN AMSTERDAM Joegoslavië wil uitgaven halveren 91 FNV: Stukgoed staakt massaal SaidwQowuvnt DINSDAG 16 JULI Kuwayt gaat 33 miljard dollar lenen KUWAYT De emir van Kuwayt, sjeik Jaber al- Ahmed al-Sabah, heeft zijn regering toestemming gegeven in het buitenland 33 miljard dollar te lenen. Het geld zal worden gebruikt voor de wederopbouw van het land. Het is voor het eerst dat Kuwayt een beroep doet op de buitenlandse kapitaalmarkt. De jongste ramingen van de kosten voor de wederopbouw komen neer op twintig miljard dollar. Verder moet Kuwayt zijn bij drage aan ae militaire operaties voor de verdrijving van Irak nog betalen. In juni noemde de Kuwaytse minister van finan cien, Nasser Abdulla al-Rodhan, hiervoor een be drag van 22 miljard dollar. De belangrijkste bron van inkomsten van Kuwayt, zijn olie-industrie, werd in februari vrijwel geheel lamgelegd door troepen van Irak die 600 oliebronnen in brand sta ken. ABN AMRO koopt toch Talman-bank AMSTERDAM ABN AMRO heeft voor 430 miljoen dollar (ruim 860 miljoen gulden) uiteindelijk toch de Talman-bank in de Amerikaanse staat Illinois gekocht, nadat eerdere pogingen deze maand wa ren mislukt. Na deze overname, die begin 1992 rond moet zijn, is de Nederlandse bank één van de grotere buitenlandse banken in de Verenigde Staten, aldus een woordvoerster van de ABN AMRO. De financiering van de koopsom, waarvan een deel bestemd is voor de versterking van Talman's eigen vermogen, zal plaats vinden via uitgifte van preferente aande len van Lasalle National, de ABN AMRO-dochter in Illinois. Talman Fede ral Savings Loan Association is de grootste spaarbank van Illinois en heeft een balanstotaal van zes miljard dollar. Credit card wordt vaak niet gebruikt ROTTERDAM Slechts veertig pro cent van de in omloop zijnde credit cards wordt daadwerkelijk gebruikt. Dat zei W. Duisenberg, president van De Nederlandsche Bank (DNB) gisteren. Aanleiding was de uitgifte door Euro card Nederland van de miljoenste credit card in Nederland. De omzet van de credit cards is zo rond de drie procent van de bestedingen in Nederland en staat in geen verhouding met de omzet van de door de DNB uitgegeven bank biljetten. Eurocard groeit enorm, sinds de banken onder eigen naam een card kunnen uitgeven. Vooral de actie van de Postbank, die vierhonderdduizend Postbank-cards ter kennismaking heeft uitstaan bij goede klanten, laat het ge bruik van Eurocards stijgen. NEW YORK Het Amerikaanse fotografieconcern East man Kodak heeft concurrent Polaroid gisteren 925 mil joen dollar (ongeveer 1,8 miljard gulden) betaald. Hier mee is een einde gekomen aan een juridische strijd over schending van patenten die vijftien jaar geeft geduurd. Deskundigen waren verrast over de regeling. Verwacht werd dat de zaak nog jaren zou slepen. Kodak begaf zich in 1976 op de markt voor direct-klaar-camera's. Polaroid heeft dat steeds proberen tegen te houden omdat Kodak zijn patenten zou hebben geschonden. In 1985 stelde een rechter Polaroid in het gelijk. Een jaar daarna stopte Ko dak zijn direct-klaar-activiteiten. Vorig jaar werd de schadeloosstelling voor Polaroid vastgesteld op 900 mil joen dollar. Polaroid had driemaal zoveel geëist. De twee concerns tekenden beroep aan tegen het door de rechter bepaalde bedrag. De zaak is nu buiten de rechter om ge regeld. BELGRADO Het bijna fail liete Joegoslavië is van plan flink te bezuinigen op de be grotingsuitgaven. Door middel van deze „schoktherapie", waarbij de staatsuitgaven met ongeveer zestig procent wor den teruggebracht, wil de fe derale regering in Belgrado de ineenstorting van de economie voorkomen. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug heeft de re gering besloten de oorspronke lijke begroting van 163 miljard dinar 13,9 miljard) te ver minderen met 100 miljard di nar (J 8,58 miljard). Deze „tot op het bot" bezuiniging is on derdeel van een vorige week gepubliceerd plan van de rege ring om de ineenstorting van de nationale economie binnen enkele weken te voorkomen. De minister van ontwikkeling, Bozo Marendic: „Onze analyse toont aan dat als de negatieve trend niet wordt gekeerd, de Joegoslavische economie eind augustus of begin september zal instorten". De regering in Belgrado wil, naast de miljar denbezuiniging, de monetaire geldschepping beperken en sommige kredietlijnen bevrie zen. Volgens westerse diplomaten hebben de bezuinigingen slechts een beperkt effect op de economie, omdat de opstan dige republieken al enkele maanden de belastingopbreng sten van hun gebieden groten deels vasthouden. Door de burgeroorlog is de economi sche toestand van het land verder verslechterd. In juni steeg de inflatie met tien pro cent, terwijl de industriële produktie vergeleken met de zelfde periode van vorig jaar met twintig procent daalde. Daarbij hangt een buitenland se schuld van meer dan 32,2 miljard gulden Joegoslavië als een molensteen om de nek. Vorige week opperde de Joe goslavische minister Marendic het idee om twee miljard dol lar in het buitenland te lenen om het land overeind te hou den. Ontwikkeling NH 90-helicopter gewaarborgd AMSTERDAM Met de on- dertekening door Italië van het betreffende memorandum heb ben vier Europese landen, waaronder Nederland, de ont wikkeling van het NH 90-heli- copterprogramma gewaar borgd Voor Nederland zijn er drie bedrijven bij betrokken. Als leider treedt Fokker op, voor welke onderneming het de eerste keer is dat zij betrok- Special Products en het Natio naal Lucht- en Ruimtevaartla boratorium erbij. Met de nu vastgestelde fase van het pro ject is in totaal rond de 3 mil jard gemoeid. Het samenwer kingsverband voor de NH 90 bestaat uit Frankrijk (42,4 pro cent), Italië (26,9 procent), Duitsland (24 procent) en Ne derland (6,7 procent). De NH 90 is bestemd voor de fensieve doeleinden en zal in twee versies worden ontwik keld. Het hefschroefvliegtuig zal ook bij zeer slecht weer kunnen vliegen en zowel over dag als 's nachts geheel inzet baar zijn. Het toestel zal volle dig uitwisselbaar ziin met de krijgsmachten in alle andere NAVO-landen. Fokker ver wacht dat alleen al voor de vier samenwerkende landen 726 toestellen zullen worden ge bouwd. De NH 90 zal uiteraard ook worden aangeboden aan andere landen. Mijnbouwakkoord Zuid- Afrika en Sovjetunie PRETORIA Zuid-Afrika en de Sovjetunie hebben een als historisch gekenschetste over eenkomst gesloten over sa menwerking op het gebied van de mijnbouw. Dit heeft de Zuidafrikaanse radio gisteren gemeld. Het gaat hoofdzakelijk om de uitwisseling van infor matie in deze sector. Volgens de voorzitter van de Zuidafri kaanse mijnbouwkamer, Naas Steenkamp, zijn nu de belang rijkste hindernissen weggeno men om elkaar over technolo gie en techniek te informeren. Hij ondertekende het akkoord samen met de leider van de Industrie- en Handelskamer van de Sovjetunie. Premier Lubbers, minister Van der Broek (buitenlandse zaken) in gesprek met de Amerikaanse president Bush, met de Amerikaanse president Bush. fo (Vervolg van voorpagina) LONDEN De leiders van de G-7, bijeen in Lon den, verklaarden dat zij de Sovjetunie willen op nemen in de wereldeco nomie en dat ze Gorba tsjov bij die taak willen helpen. Die hulp hebben zij al laten blijken door hem uit te nodigen zijn hervormingsplannen te komen toelichten. Duide lijk is dat hij niet hoeft te rekenen op miljardenche ques. De Duitse bondskanselier Kohl onderstreepte dat de G-7 Gorbatsjov niet met lege han den mag laten vertrekken. Hij wees er daarbij op dat het in niemands belang is dat de Sov jetunie afglijdt naar politieke instabiliteit. De Duitsers denken de Sovjet unie te kunnen steunen met specifieke projecten op gebie den als de veiligheid van kerncentrales, transport en onderwijs. Ook de Amerikaan se president Bush heeft zich in die zin uitgelaten: energiepro jecten, privatisering van de voedseldistributie en een geas socieerd lidmaatschap van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank vindt hij de moeite van het be spreken waard. Premier Lub bers toonde zich er voorstan der van de leningsmogelijkhe den van de Sovjetunie bij de Oosteuropa-bank te verrui- Zij hebben zich ook gehaast te G-7 wil steun aan Zuid-Afrika LONDEN De leiders van de G7 hebben gisteren opgeroepen economische hulp aan Zuid-Afrika te geven. Zij spraken de hoop uit dat de sociale pro blemen de vorming van een niet-raciale maatschap pij niet in de weg zouden staan. „Er is een groeien de noodzaak om de groei te herstellen om de ver schillen in vermogen en kansen te helpen vermin deren", zo schreven de leiders in hun verklaring. In de verklaring schrijven de regeringsleiders ook dat Zuid-Afrika „hulp van de internationale gemeen schap nodig heeft", speciaal .waar het aankomt op onderwijs, huisvesting en sociale programma's voor de zwarte meerderheid. De verklaring over Zuid- Afrika is onderdeel van een politieke verklaring die vandaag door de leiders is afgegeven. verklaren dat de aandacht voor de Sovjetunie niet ten koste mag gaan van Midden- en Oost-Europa. De discussie in Londen spitst zich vooral toe op de vraag wat, gezien de chaotische toestanden die in de Sovjet-economieën heersen, het economisch en politiek rendement van die hulp is. Dat rendement wordt uiterst laag geacht. In G-7-kringen wordt er voortdurend op ge wezen, dat de hervormingen in de Sovjetunie tot dusver schipbreuk hebben geleden als gevolg van het totale gebrek aan eensgezindheid. Stabiliteit De kans wordt zeer klein ge acht dat banken en bedrijven aan een oproep voor steun aan de Sovjetgehoor zullen geven. Experts in Londen zeggen dat investeringen slechts worden Daarvan is in de Sovjetunie op dit ogenblik in het geheel geen sprake. De inflatie is hoog, de corruptie neemt hand over hand toe en is er sprake van grote werkloosheid. De voed selvoorziening stagneert, de landbouw is in het slop ge raakt en de enige voor het westen aantrekkelijke sector die van de olie- en gaswin ning kampt met enorme produktieverminderingen als gevolg van ondeugdelijke planning en een gebrek aan technische middelen. Gorbatsjov staat morgen dan ook een uiterst moelijke missie te wachten. Als zijn overleg met de G-7-leiders faalt, zal dat in de Sovjetunie als een grote persoonlijke nederlaag voor de president worden ge zien. Maar zelfs als Gorbatsjov erin Slaagt de westerse landen tot een structureel hulppro gramma te bewegen, dan nog zullen de conservatieve ele menten in de communistische partij en het leger er meteen op wijzen dat de Sovjetleider is gezwicht voor de harde voor waarden die hem in Londen werden gesteld. Sovjet-functionarissen zeiden gisteren dat Gorbatsjov het rij ke Westen om 10 tot 12 miljard dollar (20,2 tot 24,2 miljard gulden) zal vragen voor een fonds dat de inwisselbaarheid van de roebel tegen harde va luta mogelijk moet maken. De functionarissen zeiden dat het fonds het doen van investerin gen in de Sovjetunie door wes terse ondernemingen moet vergemakkelijken. De inwis selbaarheid van de roebel is een van de belangrijkste eisen van westerse zakenlieden, die nu bij transacties met de Sov jetunie een ingewikkelde ruil handel moeten doen om hun winsten te verzilveren. De besprekingen van de G-7 in Londen moeten de GATT- onderhandelingen vlot trek ken. De slepende onderhande lingen liepen eind vorig jaar vast. vooral door het geschil tussen de VS en de EG over de landbouw. De VS vinden het Europese landbouwbeleid zwaar protectionistisch. Inmiddels is de Europese Commissie met nieuwe voor stellen gekomen die neerko men op een forse prijsverla ging en produktiebeperking. Lubbers ziet de voorstellen als een uitnodiging aan de VS om opnieuw te gaan onderhande len. „Er zijn twee hoofdrolspe lers die tegelijk moeten gaan bewegen", aldus de premier. Veel kritiek op hervormings plannen Europese landbouw BRUSSEL In Brussel is gis teren in de bijeenkomst van de EG-landbouwministers een stroom van kritiek losgeko men op de hervormingsplan nen voor de Europese land bouw die de EG-commissie vo rige week dinsdag lanceerde. Maar in die kritiek doen zich grote meningsverschillen voor, aldus de voorzitter van het landbouwberaad, minister Piet Bukman. De meeste ministers hebben erg weinig vertrouwen in de mogelijkheid dat de plannen van EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry op den duur tot een vermindering van de Europese landbouwuitgaven zullen leiden. De Britse minis ter John Gummer was op dit punt het felst in zijn kritiek. Als een onderneming met zo'n plan naar een bank zou gaan, zou ze geen schijn van een kans hebben op het verkrijgen van een krediet, zo zei hij. Maar ook Nederland heeft er duidelijk weinig fiducie in dat de plannen van MacSharry om een deel van het bestaande markt- en prijsbeleid in te rui len voor een stelsel van inko menstoeslagen voor de boeren tot besparingen zal leiden. Als je zo'n stelsel aanvaardt, kun je er nooit in je leven meer van af, aldus Bukman. Aan een voorspelling over het moment waarop de EG-land- bouwministers tot een besluit over de hervormingsvoorstel len zullen komen wenste Buk man zich niet te wagen. De felste kritiek op de land bouwhervormingsplannen kwam gisteren van het Vere nigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. De Franse minister, Louis Mermaz, zei dat de voor stellen van de EG-commissie veel teveel onder druk van de Verenigde Staten tot stand ge komen zijn. Hij doelde daar mee op de, in december vorig jaar, stukgelopen wereld-han delsbesprekingen tijdens wel ke de Amerikanen' een ver gaande afbraak van de Euro pese landbouwsubsidies eisten. EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry, die gisteren voor het eerst ziin denkbeelden in de EG-landbouwraad uiteen zette, zei dat hij zijn voorstel len zo zorgvuldig mogelijk heeft afgewogen. Het huidige Europese landbouwbeleid vol doet niet meer. De inkomens vorming voor de boeren is niet bevredigend meer, het even wicht op de markt is verdwe nen en het landbouwbeleid wordt veel te duur, zo luidden zijn argumenten. Hij zei er het volste vertrouwen in te heb ben dat de ministers „tot een gezonde politieke benadering van zijn voorstellen" zouden komen. Ook Nederland, zo bleek uit de woorden van directeur-ge neraal Ewout Pierhagen de Nederlandse delegatieleider in de raad heeft de grootste moeite met de plannen van MacSharry. „In Nederland valt niet uit te leggen waarom een graanteler slechter behan deld moet worden dan een an dere akkerbouwer. Ook bij Nederland leeft de vrees dat de financiering van het door MacSharry voorgestelde nieu we landbouwbeleid oncontro leerbaar wordt", aldus Pierha gen. Nederland heeft bovendien kritiek op de hervormings plannen omdat ze te weinig aandacht besteden aan de ver betering van het milieu. Informatie over de adverteer- mogelijkheden in de bijlage van woensdag 24 juli 1991 wordt u graag verstrekt door Jan van der Henst, bereikbaar onder telefoonnummer 070-3 190 792 I I I I I ftzidócSouAO/rit ROTTERDAM De stukgoedwerkers in de Rotterdamse haven zijn vanmorgen massaal in sta king gegaan, na het stuk lopen van het cao-overleg gisteravond. Volgens FNV-bestuurder C. van Nimwegen zijn de mensen „verschrikkelijk boos" over de weigering van de werkgevers om aan de ei sen van de bond tegemoet te komen. De bond schatte dat rond ne gen uur al vijf a zeshonderd stukgoedwerkers in staking waren. Dit aantal groeide vol gens Van Nimwegen gestaag. Naast de door de bond geplan de acties bij Multi Terminals Waalhaven, Hanno en RHPM, liep ook het personeel bij Sea port in de Merwehaven de poort uit. Een groot aantal ha venwerkers verzamelde zich bij Multi-Terminals. Volgens Van Nimwegen breidde de sta king zich als een „olievlek" uit naar de andere stukgoedbe- drijven. Gisteren werden al acties bij de stukgoedbedrijven aange kondigd. FNV'er Heilig giste ren: „Het is natuurlijk wel duidelijk dat door de nu ont stane situatie de acties een grimmiger karakter zullen krijgen. Ik kan miin achterban niets anders vertellen dan dat de werkgevers elke verbete- 124 00 112.50 171.00 boer druk 224.00 226 OOB kbb braai beh 33.50 33.20 3200.00L 3200.00L 103500 1020 00 104000 102500 800 00 800 00 kondor wi kbb c.pr. c 82.80 - koppeipoorl 35600+ 360 00- krasnapols 232 00 232 00 landreglc 54.00 55 80 maas beh c 76.50 76 00 macintosh 39 50 39.80 maxwell 124 60 125.00 medicoph. c 38 70 39.50 mefia int. 4 05 ONG mend gans 4050 00 4050.00 moeara 1280.00 1285.00 moeara opr 167000 169000. moeara cop 16800.0 16900.0 moeara wb 17850.0 18050.0 moolen hold 38.50 3840 mulder bosk 59.00F mullihouse 5.80 5.80 mijnbouw c 378.90 378.90 naeff 440 00E nagron c 54.20 54.20 nat.inv.bnk 567.00 567.00 Bron: GWK/CDK-Bank amerik dollar austr.dollar belg.frank canad.dollar deense kroon duitse mark engelse pond (inse mark franse frank griekse dr. 30,20 noorse kroon 113,90 oost.schill. 3,43 port.escudo 47,85 spaanse pes. 34,70 turkse pond 1,13 zweedse kr. 3,10 zwits.fr. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 23930 - 24530 237320 - 24320 onbewerkt 250 - 320 bewerkt 26130 259OA Opgave: Drijfhout, A'dam ring voor hun mensen blokke ren Ze hebben geprobeerd ons wollige teksten te verkopen, meer houdt hun eindbod niet in". Werkgeversonderhande laar L. Jansen meent daaren tegen dat hij wel degelijk meer heeft geboden aan de Ver- voersbond FNV. Volgens hem is er in het eindbod geschoven met de loonruimte van 11 pro cent, waardoor de werknemers er in een 2-jarige cao toch op vooruitgaan. Ook de sjorders zijn vanoch tend weer in actie gekomen. Zij delen pamfletten uit aan de poorten van de havenbedrij ven. Vanmorgen zouden de sjorders besluiten onder welke condities zij bereid zijn om de cao-onderhandelingen te her vatten. Olies en bouwers vast AMSTERDAM Hoewel het Beursplein gisteren weer hele maal in de greep van de va kanties verkeerde, gebeurde er toch wel het een en ander. Koninklijke Olie was zelfs uit gesproken vast en enkele bouwers zoals Boskalis, HBG en BAM sprongen omhoog. Daarentegen werd kantoorin richter Ahrend fors afgestraft gen op rond 400 miljoen. De obligatiemarkt haalde ruim 1 miljard omzet. Koninklijke Olie was als ge volg van enige buitenlandse vraag vast gestemd en kon 3 toevoegen op 160,80. Daarbij verwisselden 387.000 aandelen van eigenaar, goed voor 62 miljoen omzet. Robeco was een goede tweede met 35,5 mil joen omzet. Bij de rest van de hoofdfond sen gebeurde in feite niet veel. Er was een licht overwicht voor de winnaars, die mond jesmaat wat aantrokken. Tot de verliezers behoorde het drankenconcern Bols dat 2 - 1Sfri Ahold werd 1 téjn naar 82,80. Op de lokale martyr scheidden de bouwersL- der leiding van baggefc' kalis. Deze ging relig sterkst omhoog en weL cent op 22,60 voor (L, ne aandelen en 5,2 piL 1,20 voor de winsw cumulatief preferenteL len. Daarbij werdenL gewone aandelen or%t miljoen) en 471.000 j j 11,4 miljoen. 1 De grootste op de beii'a teerde aannemer, HBQ 7,50 vooruit naar dit betekende een av» i 3,4 procent. Daarbij gf01 5,2 miljoen om. D#w bouwer BAM won /l33 94. K Kantoorleverancier P c werd stevig aangep vrijdag gelanceerde ling over lagere om winsten in het eerste Het fonds zag zich tientje ontglippen nadat eerder op de

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6