IG-waarnemers wacht zware taak Expeditie is graf van Djengis Khan op spoor BUITENLAND ïuwe vredesmissie ir Midden-Oosten Tolerante mensen in een aards paradijs otland Yard pakt beroepsbedelaars op AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB laeSou/ui/nt DINSDAG 16 JULI 1991 ;aansverbod in Iers opgeheven Het nachtelijk uitgangs in de Algerijnse hoofdstad Al- fordt vannacht opgeheven. De autoriteiten van Algerije heb- gisteren bekendgemaakt. De ok werd een maand geleden in- tegelijk met het uitroepen van (toestand. De maatregel werd ge- na het uitbreken van bloedige ;n tussen fundamentalisten en ■idstroepen. De noodtoestand en jtatie van de leiders van het isla- Bevrijdingsfront (FIS) konden irkomen dat de ongeregeldheden ilopen weken weer oplaaiden. 1 eist het aftreden van president Bendjeddid en de uitroeping in een islamitische staat. Regering Angola verleent amnestie LUANDA De Angolese re gering heeft gisteren een alge mene amnestie afgekondigd. Duizenden tegenstanders van de regering in Luanda die tij dens de 16-jarige burgeroorlog gevangen zijn genomen, ko men daardoor op vrije voeten. De amnestie geldt voor „mis daden gepleegd tegen de staatsveiligheid tot 31 mei". Op die dag werd met de on dertekening van een vredes verdrag een einde gemaakt aan de burgeroorlog. De am nestiewet voorziet ook in de vrijlating van 'lichte' misdadi gers en strafvermindering. Bulgarije sluit reactoren onveilige kerncentrale SOFIA De eerste van de twee nog werkende reactoren in de Bulgaarse kerncentrale Kozloduy wordt op 15 au gustus gesloten. De sluiting van de twee de van de totaal vier reactoren volgt een maand later, zo is gisteren in Sofia be kendgemaakt. De discussie rond Kozlo duy ontbrandde in juni toen een commis sie van het International Agentschap voor Atoomenergie constateerde dat het slecht was gesteld met de veiligheids voorzieningen en onmiddellijke sluiting adviseerde. Er waren veel radioactieve lekken en ontoereikende veiligheids maatregelen. De reactoren die in de ko mende maanden buiten bedrijf worden gesteld gaan begin volgend jaar na een modernisering weer functioneren. Hachelijke nacht Couppoging in Mali mislukt BRECHT Een Neder lands echtpaar heeft in het Belgische Brecht een ha chelijke nacht beleefd. Overvallers, vermoedelijk uit Nederland, sloten de vrouw op in een bergkast van haar huis en stopten de man in de kofferbak van zijn auto. Terug over de grens, in de buurt van Breda, lieten de overval lers de auto met de man achter. Beide echtelieden werden uieindelijk bevrijd. De buit van de overvallers bestond uit 175.000 frank, 12.000 gulden en juwelen voor 2 miljoen frank. BAMAKO Een vooraanstaand lid van de re gerende militaire raad en acht andere officie ren zijn gisteren in Mali gearresteerd na een mislukte staatsgreep. De Malinese president, Amadou Touré, bevestigde voor de radio dat de coup was afgeslagen. Touré noemde majoor Lamine Diabira, de mi nister van buitenlandse zaken, als de belang rijkste leider. Diabira behoorde tot een groep officieren die onder leiding van luitenant-kolo nel Touré op 26 maart president Moussa Traoré ten val bracht. De couppoging kan volgens poli tieke waarnemers een bedreiging vormen voor het tijdschema dat Touré heeft opgesteld voor een terugkeer van het land naar een burgerbe- stuur. Volgens schema moet op 29 juli een na tionale conferentie beginnen met de voorberei ding van de eerste vrije parlementsverkiezin gen sinds Mali onafhankelijk werd van Frank rijk in 1960. VAN WIJLAND ch RADO De komst twintig EG-waar- s mag voor een deel 0qj partijen in het Joe- C ische conflict een aarde zijn geweest te stemmen met het takkoord van Brio- verzekering dat overeenkomst ook aargezet en naar de wordt uitgevoerd is lerminst. slS niet ongebruikelijk in jotste Balkanland legt n het compromis uit leen de tegenpartij zich irug te trekken en te enen. De Slovenen n nog steeds elk rede- aa^rleg binnen het presi- ntele Kroaten weigeren te de over ontbinding van eenheden en het othim dreigt met nieuw atif ingrijpen als de - ta- lijk willekeurig - gestelde Ma a niet worden nageko- stn deze sfeer van achter- srbtngefundeerde beschul- D en over en weer en verder oplaaiend eweld zullen de m eenn Jo van der Valk hun ïoeten doen. ;s ite groep zal zich voor- oornamelijk bezig hou- praktische zaken als verbindingen en Ze richten een De Nederlandse EG-waarnemers komen aan in Zagreb. Leider is Jo van der Valk (tweede van rechts). FOTO: EPA zijn op zichzelf duidelijk. Dat de regels nog steeds niet wor den nageleefd maakt de taak van de waarnemers niet mak kelijk, maar de belangrijkste conditie voor ongehinderde controle lijkt in ieder geval verzekerd: het staakt-het-vu- ren wordt gerespecteerd. hoofdkwartier in de hoofdstad Zagreb in, maar daarna zal hun aandacht in eerste instan tie uitgaan naar Slovenië, zo luidt de verwachting. Tot stand gekomen onder druk van de openlijke oorlog die daar is uitgevochten, is het akkoord voornamelijk toege sneden op de situatie in de noordelijke republiek. De pa ragrafen over het demobilise ren van de territoriale defen sie-eenheden, het teruggeven van de buitgemaakte wapens, het opheffen van de blokka den en de terugtrekking van de militairen in de kazernes Hoe anders is dat in Kroatië. Daar volgen de schietpartijen tussen opstandige Serviërs en Kroatische politie elkaar steeds sneller op in een spiraal van etnische geweld waarvan het einde nog niet in zicht is. Zelfs al zouden de waarnemers daartoe uitdrukkelijk opdracht hebben gekregen, dan nog is het nauwelijks voor te stellen dat de diplomaten en militai ren in burger zich tussen de barricaden zouden wagen om bijvoorbeeld de ware toedracht over een incident in een dorp je als Tenje te onderzoeken. „Twintig diplomaten in gijze ling, dat zou Knin als hoofd stad van een onafhankelijke Servische enclave binnen Kroatië pas goed op de we reldkaart zetten", aldus een westerse waarnemer in Bel grado. Maar behalve de fysieke pro blemen kleven er ook juridi sche bezwaren aan een EG- tochtje door Kroatië en even tueel Servië. In het mandaat dat afgelopen zondag moei zaam tot stand is gekomen, wordt gesproken over rondkij ken in Slovenië en „zo nodig en gewenst" ook in Kroatië en andere delen van het land. De noodzaak lijkt niet ter discus sie te staan, gezien de explosie ve situatie. Over de wenselijkheid lopen de meningen echter nogal uit een. Hoewel de onderteke naars van het mandaat elke toelichting weigeren, is het duidelijk dat met name de Ser viërs en de militairen niet ge lukkig zouden zijn met een uitgebreide EG-missie in de omstreden gebieden. „Het le ger is daar al maandenlang op straat om de partijen uit elkaar te houden. Het gerucht gaat dat de militairen steeds meer partij trekken voor de Ser viërs, maar te controleren is dat niet. EG-toezicht strookt niet met de traditionele hang naar geheimhouding die het Joegoslavische leger koestert", aldus een militair attaché. Ook het akkoord van Brioni zelf biedt niet veel houvast voor controle op de naleving ervan buiten Slovenië. Rollen de partijen al over straat als het over de interpretatie voor Slovenië gaat, over de invul ling in andere delen lopen de meningen helemaal uiteen. Moet het leger zich ook in Kroatië terugtrekken naar de kazernes? 'Nee' zeggen de mi litairen, 'ja' zegt de Kroatische president Franjo Tudjman. En moet de speciale politie in de republiek worden gedemobili seerd? 'Ja' zeggen de Serviërs, 'nee' zegt president Mesic, meer Kroaat dan voorzitter van het hoogste staatsorgaan dat de beslissing hiertoe nam. Al met al lijkt een effectieve controle van het verdrag in Slovenië moeilijk, maar niet onmogelijk. Voor -de oneindig veel complexere en in potentie ook veel gevaarlijkere situatie in de door Serviërs en Kroaten bewoonde gebieden zullen de waarnemers echter meer mee moeten krijgen dan de vage omschrijvingen van het vre desakkoord waaraan ze hun mandaat ontlenen. EN De Ameri- president George stuurt zijn minister buitenlandse zaken Baker wederom het Midden-Oosten I [proberen een Ara- Israëlische vredes- [entie op poten te donderdag vertrek- afloop van de bespre- Londen tussen de van de zeven meest :rialiseerde landen in ld (G-7) met Sovjetpre- Michail Gorbatsjov. De geding voor de nieuwe aanse missie is het po- antwoord van de Syri- esident Hafez Assad op aanse voorstellen inza- vredesconferentie. As- 0-_.0 dat hij de 1 aanse voorstellen accepteert. Baker zal in Damascus kijken of Syrië nog steeds voorwaar den heeft voor het bijwonen van een conferentie over vrede in het Midden-Oosten. Assad eiste tot nu toe deelna me van de Verenigde Naties aan een conferentie. De Israë lische premier Yitzhak Shamir is daar tegen omdat de VN Is raël te veel onder druk zou zetten om concessies te doen. De Israëlische premier Yitz hak Shamir heeft gisteren op nieuw herhaald dat Israël de compromisvoorstellen van de Amerikaanse president Geor ge Bush afwijst. President Bush heeft vorige maand voorgesteld de VN een niet-sprekende waarnemers status te geven en gezegd dat de conferentie alleen een ver volg kan krijgen als alle partij en dat willen. Shamir heeft beide suggesties afgewezen. Bomaanslag in Athene ATHENE Bij een autobo maanslag in de Griekse hoofd stad Athene zijn vandaag de Turkse zaakgelastigde, diens chauffeur en een personeelslid van de Turkse ambassade ge wond geraakt. Ook een voor bijganger liep verwondingen op. door BERT VAN VELZEN TOKYO Japanners zijn bijzondere mensen. De bekende komische romanschrijver en dichter Ikku Yippensha was ook in zijn privéleven een dolkomische figuur en vaardig beoefenaar van de practical joke. In een aanhangsel van zijn testament regelde hij, nu al meer dan anderhalve eeuw geleden, dat onder zijn doodskleed een grote hoeveelheid vuurwerk werd verborgen, zodat zijn crematie een opwindend verloop kreeg. De Japanners houden van een goede grap, maar ze leven in een ijzeren harnas van orde en regel. Kumiko Makihara onthult in het weekblad Time hoe de 43-jarige Matoshi Yamada te Tokyo zijn leven heeft ingericht. In de komende 10 jaar wil hij zes examens afleggen in uiteenlopende vakken als gezondheidszorg en makelaardij; hij wil 480 boeken lezen en een stukje land kopen om een huis op te bouwen; hij is van plan naar een vrije academie te gaan en een fietstocht rond de wereld te gaan maken en hij wil een deel van zijn tijd vrijwillig in de bejaardenzorg. Zijn agenda staat aardig vol: voor het jaar 2018 (Yamada is dan 70 jaar) staat pro memorie genoteerd dat het tijd wordt om een graf te kopen. Ordelijke mensen als Yamada werken per jaar 65 dagen langer dan de Duitsers en 25 dagen meer dan de Amerikanen, die zich graag profileren als de trouwste apostelen van de werk-ethos. Geen wonder dat deze mensen aan het einde van de slopende werkdag een stevige slok drinken. Dat leidt, aldus een verhandeling in het dagblad Trouw, tot forensentreinen vol alcoholdampen en suffende of slapende benevelden. Bijna iedere Japanner slaapt in de trein: „Het is heel gewoon dat vermoeide jonge vrouwen vrijuit hun wegzakkende hoofd laten rusten op de schouder van een vreemde man, die daardoor belemmerd wordt in die andere favoriete bezigheid in de trein: krantelezen". Die vrouwen hebben zelden iets gedronken, maar ze raken bevangen door de drankwalmen en de hitte. Ach, zo'n Japans meisjeshoofdje op de schouder, dat is nog wel te dragen, maar als een zwaarbeschonken man het nodig vindt om het vermoeide hoofd in uw schoot te leggen, dan trekt u hem waarschijnlijk bij de haren weer rechtop. Want u bent geen Japanner. Japanners laten dit gewoonlijk toe: ze zijn uiterst tolerant en ze houden niet van publiek kabaal. Ze hebben ook maar zelden een kwade dronk. Wij kunnen dus nog wel het een en ander van de Japanners leren, met name op het gebied van de tolerantie. Ik denk dat ik tolerant genoeg ben, maar geen enkele dronken vent legt in de trein zijn hoofd in mijn schoot, ook al is dat een Japanner die dat thuis zo gewend is. Ik maakte van de week een foutje dat een Japanner vanuit zijn fijngevoelige instelling nooit gemaakt zou hebben: ik vertelde iemand die zielsveel van poezen houdt dat een fatsoenlijke hond meer dan tweeduizend woorden uit de mensentaal kan ondersheiden, terwijl katten er slechts 15 tot 20 verstaan. Dat houdt verband met een specifiek soort sociale vaardigheid, die honden als groepsjagers hebben ontwikkeld. Katten zijn solitaire jagers. De RVU herhaalde de afgelopen week een tv- programma, waarin buitenlanders die binnen onze landsgrenzen wonen zich over ons uitspraken als tolerante mensen in een aards paradijs. Er was een opmerkelijke uitzondering: een drukke man uit Jamaica, die van oordeel was dat er ook in ons land iets principieel mis is en dat wij er van afzien de dingen scherp en duidelijk te stellen. Ik vind, na lange vrijwillige ballingschappen overzee, ons land nog steeds een sociaal lustoord. Maar in Tokyo zijn de straten schoner. En veiliger. Zomer in India Een Indiase jongen duikt vanaf de rug van een buffel in het water om verkoeling te zoeken. In New Delhi heersen momenteel temperaturen van rond de 45 graden. E FOTO: AFP !N 'Operatie Taurus' otland Yard loopt als De zeven politie- die sinds begin dit jaar Londense binnenstad aken op 'professionele' hebben al bijna 500 verricht. Het Tau- is van mening, dat steeds meer jongelui naar het centrum van Londen komen om daar bij wijze van brood winning aan bedelarij te doen. Vroeger waren bedelaars een zeldzaam verschijnsel in de Britse hoofdstad. Sjofel geklede mannen durfden het wel aan je om een paar 'coppers for a cup of tea' (enkele penny's voor een kop thee) te vragen, maar dit gebeurde niet vaak. Vandaag de dag is het anders: in het West End (het westelijke uitgaanscentrum dat iedereen kent als 'Londen') krioelt het tegenwoordig van de bede laars. Ze zitten in dekens ge huld op stoepen en bordessen, in portalen en deuropeningen en steken hun hand uit als je voorbijkomt. In Charing Cross Road lopen ze je na op het trot toir en vragen om aalmoezen. In die straat zijn het doorgaans bedelaressen, vaak heel jonge meisjes, de kinderschoenen nauwelijks ontgroeid. Deze bedelarij in het centrum van Londen is begonnen in Thatchers glorietijd. Terwijl de aanhangers van Groot-Brittan- niës toenmalige premier grof geld verdienden en elke dag champagne dronken, nam de armoede toch toe. 'Operatie Taurus werd gelanceerd op grond van talloze klachten. De politie kwam er al heel gauw achter, dat verscheidene jonge bedelaars profs waren. Eddie Williams (27), die zich in Lon- dens West End de 'koning' noemde van het bedelvolkje, werd ingerekend. Hij liep een gevangenisstraf van vier jaar op omdat hij een makelaar uit de City die niet wilde betalen, te lijf was gegaan. Het Taurus- team ontdekte dat Williams aan het hoofd stond van ver schillende bedelende benden. Zij betaalden hem elke dag 30 pond voor zijn organisatieta lent, wakkere geest en gedurf de leiding. HET LEVENDE EILAND Ja, dat zal Goldwyn inderdaad zijn leven lang niet ver- ant hij kan zijn ogen bijna niet geloven: in de holte van blijken de beruchte aethermonsters te wonen, waarmee zijn eerste vlucht met de raket al heeft kennis gemaakt, huwelijke monsters zwermen met grote snelheid om het een en schijnen telkens een aanval te ondernemen, maar en zijn mannen hebben daar weinig last van, want wan- aethermonsters op de dampkring stuiten, exploderen de bewoners van het „Levende Eiland", dat nu in het middelpunt van de maan blijft zweven, hebben veel meer last van de koude. Ze hebben allen hun poolkleding aangetrokken, maar het kwik daalt nog steeds. Bovendien verliest de dampkring nog steeds aan volume en het ademhalen wordt moeilijker. Erg lang zullen ze het hier nooit kunnen uithouden. Kijk, daar nadert weer zo'n aetherbewoner. Ze zien er wel afzichtelijk uit, maar op het eiland lachen ze er maar een beetje om. Ze kunnen immers geen kwaad... Sovjetsoldaten schieten slapende kameraden dood MOSKOU In de Sovjetunie hebben twee soldaten negen kameraden gedood. Daarnaast liep een onbekend aantal mili tairen verwondingen óp. De twee openden het vuur op hun slapende maten en vluchtten vervolgens met twee machine pistolen en ammunitie. Over motieven of verdere details van de aanslag, die werd ge pleegd in de regio Oeljanovsk gelegen aan de Volga in Cen- traal-Rusland, liet het persbu reau Tass zich niet uit. De achtervolging op de twee militairen werd door de auto riteiten ingezet. Wegen in de buurt werden afgezet en de plaatselijk bevolking werd op de hoogte gebracht van de vlucht van de twee schutters. ULAN BATOR Een Mongolisch-Japanse expe ditie denkt op het spoor te zijn van het graf van Djengis Khan, de stichter van wat misschien het grootste wereldrijk uit de geschiedenis is geweest. In het graf zou zich het be vroren, goed geconser veerd lichaam van de Khan bevinden. Na tientallen jaren van nauw gezet onderzoek hebben Mon golische wetenschappers nu een afgelegen berg in de wil dernis van Noord-Mongolië aangewezen als de plek waar de 'Universeel Heerser' zou zijn begraven. Zij veronder stellen dat het lichaam van de man die een rijk bestuurde dat zich uitstrekte van de Zwarte Zee tot de Stille Oceaan, dank zij de eeuwig bevroren grond bewaard is gebleven. Japanse wetenschappers, die gebruik maken van satellieten en elektronische waarne- mingsapparatuur, zoeken met helikopters het gebied af naar ondergrondse uithollingen die het graf van Djengis Khan of van een van zijn dertien op volgers zouden kunnen bevat ten. Een van de veertien gra ven is wellicht dat van Kublai Khan, Djengis' kleinzoon, de heerser van China en de stich ter van Xanadu. Diepste geheim Djengis Khan stierf 764 jaar geleden dicht bij de Gele Ri vier in het huidige China. Zijn volgelingen hebben hem in het diepste geheim begraven. Naderhand vermoordden zijn troepen ieder levend wezen dat getuige was geweest van de begrafenisstoet. Marco Polo vertelt in zijn reisverhalen hoe meer dan 20.000 mensen wer den gedood omdat ze aanwezig waren geweest bij de begrafe nisplechtigheid van Mangu Khan, een andere kleinzoon Portret van Marco Polo in de eer ste Duitse uitgave van zijn boek, dat in 1477 verscheen. Marco Polo vertelt in zijn reisverhalen hoe meer dan 20.000 mensen werden ge dood omdat ze aanwezig waren ge weest bij de begrafenisplechtigheid van Mangu Khan, een kleinzoon van Djengis Khan. van Djengis Khan. Alle dieren en slaven die een Khan in het hiernamaals van dienst konden zijn, werden te gelijk met de heerser begra ven. De legende wil dat er ook een grote hoeveelheid goud en zilver in de graven ligt. De onderzoekers hebben een groot aantal plaatselijke bewo ners ondervraagd en een van hen, een 88 jaar oude jager, verhaalde over wat hem als klein jongetje werd verteld over de begravenis van Djen gis Khan: „Een Turkse lege raanvoerder bracht het li chaam terug. Hij begroef vier doodskisten op verschillende plaatsen. De werkelijke be graafplaats liet hij bewaken door soldaten, en gedurende drie maanden liet hij daar dui zenden paarden grazen. Na verloop van tijd loofde hij een prijs uit aan degene die in staat was het graf op te sporen. Maar niemand slaagde er meer in het graf te vinden". Het blijkt dat een heilig gebied van 240 vierkante kilometer rondom de berg taboe werd verklaard, en dat niemand het mocht betreden op straffe des doods. Een stam die de Darkhat werd genoemd, zou het graf gedu rende 700 jaar hebben be waakt. Het gebied is nog steeds een ongerepte wilder nis, bevolkt door rondzwer vende wolven. Met het verstrijken van de tijd raakte het geheim van de berg in de vergetelheid en de Com munistische Partij verbood, op bevel van Stalin, alle verdere onderzoek naar Djengis Khan. Vloek Toen het land vorig jaar een democratisch bestuur kreeg, werd de ban opgeheven en kwam de Japanse krant Yo- muiri Shinbum met het aan bod een expeditie te financie ren. Sommige Mongoliërs heb ben bezwaar gemaakt tegen de expeditie en zijn van mening dat het geheim van het graf niet geschonden mag worden. Ze zeggen dat volgens bepaal de voorspellingen een vloek over het land zal komen zodra het graf wordt geopend. Ook roepen ze een andere gebeur tenis in herinnering: toen Rus sische wetenschappers onder leiding van professor Gerasi- mov het graf openden van Ti- moer de Grote, een andere Mongolische heerser, voltrok zich onmiddellijk een vloek.- Daags na het openen van het graf, op 21 juni 1941, vielen de nazi's de Sovjetunie binnen. De leider van de huidige expe ditie, professor Badam Hatan, een Mongolische etnograaf en oud-student van Gerasimov, hecht geen geloof aan deze voorspellingen. „We hebben een afspraak dat het graf niet geopend zal worden zonder de uitdrukkelijke toestemming van het Mongolische volk", zegt hij. „Onze bedoeling is het graf te bewaren". Hatan sluit echter niet uit dat de graven van de andere Khans zullen worden geopend wanneer ze worden gevonden. Veel Mongoliërs hopen dat de ontdekking van het graf een einde zal maken aan de bewe ringen van China dat Djengis Khan in China begraven ligt en in werkelijkheid een Chi nees is. (c) The Sunday Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5