Rinnooy Kan ziet geen reden voor een feestje Bartte Joris Dochte GA VERDER NAAR Telefoon bij FNV roodgloeiend „Het blijft natuurlijk een rot-maatregel: CeidócSoutcmt BINNENLAND DINSDAG 16 JULI 1 Vrouwen zien zichzelf nog niet in overall DEN HAAG Vrouwen zien zichzelf nog niet als loodgieter, lasser, automonteur, politiea gent of drukker. Dit blijkt uit een onderzoek naar de in 1988 gestarte overheidscampagne „Vrouwen gezocht voor man nenwerk". De werkgevers staan inmiddels positiever te genover vrouwen in mannen beroepen en ook de vrouwen kijken er sinds de campagne "anders tegen aan. Maar zelf de overall of het politie-uniform aantrekken is er nog onvol doende bij. Dit rapporteert staatssecretaris Ter Veld (Soci ale Zaken) aan de Tweede Ka- Kwijtscheldingsnorm van fiscus gaat omhoog DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort van fi nanciën wil de normbedragen voor huishoudens die kwijtschelding van belasting wensen, per 1 januari ver hogen. De staatssecretaris schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Die had op de wijziging aangedrongen. Wie vindt dat hij zijn belasting niet volledig kan beta len, kan om kwijtschelding vragen. De belastingontvan ger berekent dan zijn betalingscapaciteit. Dat gebeurt door een normbedrag te vergelijken met het netto be steedbaar inkomen van de aanvrager. Deze hoeft dan slechts belasting te betalen over het verschil tussen bei de bedragen. De wijzigingen die Van Amelsvoort wil aanbrengen houden in dat het normbedrag voor echtpa ren wordt verhoogd van 1355 naar 1645 gulden. Voor een-oudergezinnen gaat het van 1195 naar 1485 gulden, voor alleenstaanden van 885 naar 1175 gulden en voor woningdelers van 780 naar 1070 gulden. Scholier wint goud op Chemie Olympiade LEIDSCHENDAM De 18-jarige scho lier Michiel van Vliet uit Vlissingen heeft op de 23ste Internationale Chemie Olym piade, die de afgelopen week in de Poolse plaats Lodz werd gehouden, goud gewon nen. Voorts sleepte de Nederlandse equipe een zilveren en twee bronzen medailles in de wacht. Volgens de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie in Leidschendam deden in Lodz 118 kandi daten uit 30 landen aan de wedstrijd mee. De Chemie Olympiade is een wedstrijd scheikunde, theorie en practicum, die jaarlijks tussen de beste leerlingen uit de hoogste klassen van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs wordt gehou den. Dertig tips in moordzaak CULEMBORG Bij het recherchebijstandsteam dat de moord op de 18-jari- ge Mieke van Rosmalen uit Culemborg onderzoekt, zijn gisteravond ruim der tig tips over deze zaak bin nengekomen. Dat gebeur de naar aanleiding van een uitzending van het te- Ie visie-ptogram ma „Op sporing Verzocht" van ae AVRO. Er zijn vooral veel telefoontjes binnengeko men van mensen die me nen dat ze de man van de getoonde compositiefoto hebben herkend. AANVOERDER WERKGEVERS NUCHTER OVER WAO-SUCCES- Na zijn eerste grote optreden als woordvoerder van de gezamenlijke werkgeversorganisaties kan niemand meer om dr. A.H.G. Rinnooy Kan heen. In de SER kwam door toedoen van de VNO-voorzitter een totaal Onverwacht compromis tussen werkgevers en onafhan kelijke kroonleden tot stand over de aanpak van wao én ziekteverzuim. Een aantal van de voorstellen die daarin werden gedaan nam het kabinet het afgelopen weekeinde over. Daarnaast kondigde de regering nog enkele ingrepen aan die louter en alleen door de werk gevers waren voorgesteld. Waarmee het 'succès fou' van de nieuwkomer compleet is. I door I DICK HOFLAND ROTTERDAM Geen toe ters, geen slingers, geen kater. Dr. Rinnooy Kan is nuchter. ,;Er is geen reden voor een feestje en er is ook niets om triomfantelijk over te doen", vindt hij. „We moeten met z'n allen aan de slag. Dat is het enige dat telt". Veel mensen kunnen niet aan de slag, omdat ze ziek zijn of afgekeurd voor hun werk. Zij zullen dat weten ook. Het ka binet besloot afgelopen week einde dat arbeidsongeschikten die een wao-uitkering krijgen, waarvoor ze zelf de premie hebben betaald, na enkele ja ren fors achteruit gaan in hun inkomen. Daarnaast moeten zieke werknemers vakantieda gen inleveren, terwijl ze gedu rende enige tijd slechts 70% van hun loon uitbetaald krij gen. Bij cao-onderhandelingen kan hier eventueel van wor den afgeweken. Deze ingrijpende maatregelen komen regelrecht uit de koker van de werkgevers. „Dat heeft me wel verrast en ik ben er natuurlijk niet ontevreden mee", zegt Rinnooy Kan. „Maar gezien de ernst van de situatie is er geen enkele re den voor vreugde. Het ziekte verzuim en de wao zijn volle dig uit de hand gelopen. Op een gegeven moment betalen wij daar met z'n allen de reke ning voor. Het was de hoogste tijd voor een ingrijpende wen ding. Gelukkig heeft het kabi net daarmee nu een begin ge maakt". De vakbeweging denkt daar anders over. Er is al een 'hete herfst' vol acties aangekon digd. Daarmee kunt u toch niet tevreden zijn? Rinnooy Kan: „Die reactie komt voort uit teleurstelling. Dat is heel logisch. Maar laat het stof nu eerst maar eens neerdalen. Als iedereen terug is van vakantie moeten we maar eens zien hoe het verder loopt. Natuurlijk heb ik ook liever afspraken waar de vak beweging achter kan staan, maar niet tegen elke prijs". Uw opvattingen zijn door de vakbeweging al a-sociaal ge noemd. „Wat moet ik daarmee? Dat slaat echt nergens op en daar reageer ik niet eens op". Mensen worden toch niet voor hun plezier ziek of arbeidson geschikt? „Natuurlijk niet. Maar wat moet ik dan denken van dit soort reacties van werkne mers: 'als ik me straks ziek meld en het kost me één va kantiedag, dan blijf ik gewoon een paar dagen langer ziek'. Dat is een kwalijke beroepse thiek! Wie niet ziek is en toch thuis blijft, dupeert zichzelf èn anderen Nederland heeft een enorme arbeidsproduktiviteit; we wer ken dus blijkbaar wel heel hard met z'n allen'. „Als Nederlanders werken, doen ze dat goed. Maar ze wer ken internationaal gezien al leen een beetje weinig". Dus dan maar snijden in de uitkeringen? De zaak maar weer eens financieel oplossen? „We moeten ophouden met zoeken naar excuses. Die tijd is nu echt voorbij. Niemand, ook de werkgevers niet, heeft als doelstelling dat de uitkeringen hoe dan ook omlaag moeten. Het kabinet wil ook beslist niet alleen maar bezuinigen. De maatregelen moeten er bo venal voor zorgen dat er meer prikkels komen voor mensen om aan het werk te blijven. Dat doe je niet door meer 'po litie' op ze af te sturen, maar door hun mentaliteit te veran deren. En dat kan mede door ze aan te spreken op hun ver antwoordelijkheid". Boete De werkgevers hebben er an ders flink aan meegedaan om afgedankte werknemers in de wao te laten afvloeien. „Zonder meer. Daarom is het bestrijden van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid een probleem van werknemers èn werkgevers. En daarom heeft het kabinet ook maatregelen aangekondigd die de werkge vers treffen. Maatregelen waar wij mee akkoord zijn gegaan. Bedrijven die werknemers doorsluizen naar de wao krij gen een aanzienlijk hogere boete. Een werkgever moet voortaan bewijzen dat hij geen ander, passend werk heeft voor iemand die gedeelteljk arbeidsongeschikt is geworden voordat hij die man of vrouw mag ontslaan. Bovendien moeten bedrijven zorgen voor goede werkomstandigheden waardoor ziekte en arbeidson geschiktheid zoveel mogelijk kunnen worden voorkomen. En dan mag je natuurlijk ook niet vergeten dat de werkge vers de eerste zes weken van het ziekteverzuim van hun personeel moeten gaan beta len". Staatssecretaris E. ter Veld staat niet te juichen over de wao- maatregelen. FOTO: SP Minister Kok schat dat er door de maatregelen over drie jaar zo'n 60.000 wao'ers minder zullen zijn. Dat is toch niet schokkend veel voor een be leid dat pretendeert vooral aantallen te verminderen? „Dat is voor het eerst dat ik dat cijfer hoor. Maar inder daad, dat is niet zo veel". Dus er zijn nog meer maatre gelen nodig? „Ik denk inderdaad dat daar niet aan te ontsnappen valt. En dan zal er uiteindelijk toch ook iets moeten worden ge daan aan de hoogte van de wao-uitkeringen, zoals werk- fevers en kroonleden in de ER al hebben bepleit. Het ka binet heeft daar nu van afge zien, maar dat is een kwestie van uitstel". Telefoontje Voordat u in de SER de kroonleden meekreeg, was er grote verdeeldheid. Tot minis ter De Vries van sociale zaken u opbelde. Wat heeft hij ge- zged? „Daarover is een hele mythe vorming ontstaan, maar hij heeft alleen gevraagd hoe het ging" Maar daarna rolde het com promis met de kroonleden er wel razendsnel uit. Toevallig? „De Vries heeft ook gezegd dat het kabinet het aantrekkelijk zou vinden als er een meer derheidsadvies zou komen. Ik heb daarna gezegd wat onze inzet was. Maar De Vries heeft ons niets opgedragen. Stel je voor! Wij nemen geen instruc ties van de overheid aan!" U hebt uzelf vorig jaar „snur kend lid van D66" genoemd. In de vakbeweging zegt men dat u daardoor de „goede man op de verkeerde plaats" bent. Wat vindt u van die aandui ding? „Haha! Ja, ik heb inderdaad sympathie voor D66. Maar ik ben geen actief lid, want dat kan niet in mijn functie. Maar sympathieën mag iedereen toch hebben? Ik vind die kwa lificatie uit de vakbeweging heel merkwaardig, ik weet echt niet wat ik daarmee aan moet". Misschien ,had men u liever gezien als voorman van de FNV. „Dat zou ik niet kunnen. Het gaat niet alleen om overleggen en onderhandelen, niet alleen om de techniek. Als je die be heerst, betekent dat nog niet dat je overal inzetbaar bent. Je moet ook staan voor de dingen die je naar voren brengt". In de SER-vergadering had u anders het grootste plezier met FNV-voorzitter Stekelenburg. „Op het persoonlijke vlak zijn de verhoudingen heel goed. Zakelijk zijn er fundamentele verschillen van inzicht. Dan moet je wel eens keihard zijn". Ook al ben je er nooit geweest. Bijna iedereen kent de Kalver- straat of de Coolsingel. Want bij na iedereen heeft wel eens Mo nopoly gespeeld, heeft thuis in de huiskamer machtige imperiums opgebouwd en zien instorten. Maar hoe ziet de Leidsestraat er nu eigenlijk uit? En is de Ketelstraat echt zo knullig als de plaats op het spelbord suggereert? En waar komt de naam Barteljoris- straat nu eigenlijk vandaan? Een rondje Monopoly. HAARLEM De mooi ste plekjes van Haarlem komen niet op het Mono- polybord voor, maar van mooi word je ook niet rijk. En daar is het toch om te doen in het spel: rijk worden aan de huis kamertafel. Maar de Zijl- weg is noch mooi, noch een gouden belegging. De straat is het domein van woningbouwvereni gingen, uitvaartonderne mingen en verkeer van en naar Zandvoort, Bloe- mendaal en Overveen. Kil, saai en dus over slaan. Om alle tijd te be steden aan de binnenstad van Haarlem. Keurig en bijna ongeschonden. Haarlem kent een Kleine Houtstraat, een Grote, een Korte, een Houtplein en een Kleine Houtweg. Maar geen Houtstraat. Mevrouw Janssen haalt haar schouders op. „De makers van het Monopolys- pel hebben vast en zeker de Grote Houtstraat bedoeld". Wij volgen de makers van het spel en laten 'Grote' weg. Al bijna veertig jaar verkoopt Janssen groenten en fruit in een kraam aan het begin van de Houtstraat. Zij heeft de winkelstraat in de loop van de jaren zien veranderen en „achteruit zien gaan". „Vroe ger was de Houtstraat een fij ne straat. Met winkels in kle ding, hoeden en porselein. Nu zijn het allemaal boetieks. Het publiek was vroeger ook veel fijner". Fijner? „Ja, meer tevreden dan nu. De 'L mensen hebben het nu veel beter dan vroeger maar zijn desondanks veel ontevrede ner. Jongelui zijn gewoonweg onbeschoft". Op zoek naar achteruitgang. Smerige stoepen, verpauper de panden, graffiti, ranzige eettentjes en geluidsoverlast van luidruchtige boetieks en onbeschofte jongelui. Niets van dat alles. De Houtstraat is keurig. Veel boetieks, maar ook bioscopen, banketbak kers, een tearoom, een geu rend ouderwetse tabakszaak, herensociëteit 'Trouw moet blijken', terrasjes en overal bankjes. En een beeld. Mid den in de Houtstraat. Van twee mensen die een oude, gekromde vrouw in de arm nemen. Het beeld is naam loos. „Het spreekt voor zich", zegt eën oudere vrouw reso luut. „Zij moet naar het be jaardencentrum, maar ze wil niet". Marteljorisstraat Het beeld houdt ongetwijfeld verband met het oude Prove niershof, aan de linkerzijde. Direct na het beeld links, is een poort die toegang geeft tot het Proveniershof uit 1591. Een hof van lieve, klei ne zorgvuldig gerestaureerde huisjes met in het midden een tuin. Voorheen heeft het Proveniershof dienst gedaan als herberg en armenhuis, nu wonen er bejaarden. Zoals de 81-jarige Libosan, Haarlem mer van geboorte („ik ben een echte mug") en een gebo ren verteller. Hij verhaalt over de herkomst van namen van straten en pleinen. En. dan kan de Barteljorisstraat niet achterwege blijven. „Volgens een oude legende", vertelt Libosan, „is Barteljo risstraat afgeleid van Martel jorisstraat. Op de Grote Markt werden mensen f oordeeld en in een ton d sloten. De ton was aaJ binnenzijde betimmerd! spijkers en werd op en door de Marteljorisstraai rold". We lopen de Houtstraaj1 en komen uit op de punti Grote Markt, waar mei gespannen wachten op L geen komen gaat. Niet oa— veroordeling of terechtt ling, maar op een |R bruidspaar dat elk moiL het stadhuis kan verlL 'Wat dragen zij?', is der van de doorlopende voorF 1 ling. We steken de G(is Markt over naar de Bart|a< risstraat. Een winkelstrjtf met mooie gevels en lengte die je gemakkr rolt. Niets vermoedend lirn honderden mensen te wil0 len in het straatje waarge: jarenlang tonnen zijn \jw geduwd met daarin keriig de mensen. Zouden de sla offers zo'n martelgang L, ben overleefd? En hoe L den ze eruit hebben gi, na een retourtje MarteljL, straat? Lr Verbastering |fnr De man met de baard aa^rl balie van het gemeentefie informatiecentrum in de j o teljorisstraat is ook benieulit Hij belt naar de bibliothjirr de afdeling documentatie i archivaris. En dan blijkt w Barteljorisstraat geen Maia jorisstraat. Maar is de sta c naam gewoon een verhing ring van Bartte Joris ter, een vrouw die in lem woonde en wier bel ;v nis voor de stad voor ee der onbekend is. De man oi de baard lijkt teleurges Wij verontschuldigen Een goed verhaal mo niet kapot checken. Midden in de (Grote) Houtstraat in Haarlem het beeld van twee mensen die een oude, g. de vrouw in de arm nemen. „Zij moet naar het bejaardencentrum, maar ze wil niet"." FOTO: SACHA F DEN HAAG Bij de vakcen trales FNV en CNV stond de telefoon gisteren roodgloeiend. Wao'ers wilden weten of hun uitkering op de tocht stond en ook mensen die in de ziekte wet lopen, vroegen informatie over wat er met hun uitkering gaat gebeuren. De vakcentrale voor middel baar en hoger personeel MHP heeft tegen het vervallen van uitkeringsrechten van mensen die nu al in de ziektewet of de wao zitten juridische stappen aangekondigd. Deze mensen zijn namelijk niet in staat het verlies op te vangen via een aanvullende verzekering. Een dergelijke rechtsongelijkheid kan volgens de MHP niet door de beugel. Een verruiming van het begrip passende arbeid „op menselijke maat" wijst de MHP niet af. Ze meent dat daardoor straks alleen „echte" arbeidsongeschikten onder de wao zullen vallen. Juist daar om vindt ze een beperking van de duur en/of de hoogte van de uitkering onnodig en onjuist. Voor mensen met een handi cap is 1991 één lange nacht merrie aan het worden, con stateert de Gehandicapten raad. De raad verwijt het kabi net symptoombestrijding: het kijkt niet hoe arbeidsonge schikten weer zo snel mogelijk aan het werk kunnen, maar snijdt grofweg in duur van de uitkering. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard L^paoarlUWaverv P DEN HAAG „Wie de wao wil afschaffen, zal eerst mij moeten afschaf fen!" Met die hartekreet reageerde PvdA-staatsse- cretaris E. ter Veld (socia le zaken) een paar maan den geleden op de pogin gen van CDA-zijde om de 'riante' uitkering bij ar beidsongeschiktheid (ze ventig procent van het laatstverdiende loon) te vervangen door een mini- mum-toelage. Toch ging ook Elske, zoals zij in het politieke wereldje lief- kozend wordt genoemd, het afgelopen weekeinde akkoord met het kabinetsbesluit om de duur van de wao voor mensen onder de 50 jaar fors in te kor ten. Zo fors dat er volgens de vakbeweging nauwelijks nog sprake is van een behoorlijke regeling voor arbeidsonge schikten. Aan CDA-zijde keek men dan ook niet vreemd op van het gerucht dat de staatssecretaris vrijdag en zaterdag een paar keer met aftreden had ge dreigd. Ze zou daar pas mee gestopt zijn toen PvdA-leider Wim Kok had laten merken („als je wilt gaan, dan ga je maar") dat haar tactiek niet werkte. Aan PvdA-zijde wordt dit ge rucht resoluut naar het rijk der fabelen verwezen. „Na tuurlijk heeft Elske het moei lijk gehad met de wao-maatre- gelen en inderdaad is ze een paar keer emotioneel geweest. Maar dat is niets «bijzonders; zo is ze nu eenmaal, zeker als het om aantasting van sociale ver worvenheden gaat", zegt ie mand uit de omgeving van de bewindsvrouw. Dezelfde zegsman wijst er ook op dat het bekorten van de duur van de wao voor mensen onder de vijftig een gezamen lijk voorstel was van de beide bewindslieden van sociale za ken: minister De Vries èn staatssecretaris Ter Veld. „Dan gaat Elske zich vervolgens toch niet fel verzetten tegen haar eigen voorstel!" Dat het kabinet zo lang heeft moeten vergaderen, zou ook geen gevolg van onenigheid over de wao-plannen zijn ge weest. „Daar waren ze vrijdag avond om half tien al uit", vertelt de zegsman. Volgens hem werd er pas echt gebak keleid toen het erom ging om hoe de aanvullende bezuini gingen van rond de één mil jard gulden, die schatkistbe heerder Kok had geëist, ver wezenlijkt moesten worden. En ook konden de ministers het maar niet eens worden over het al dan niet koppelen volgend jaar van de sociale uitkeringen aan de lonen. Het CDA-smaldeel zei „nee" maar het PvdA-zevental vond dat dit besluit moest worden uitge steld tot na de vakantie. In au gustus zijn er immers nieuwe voorspellingen beschikbaar van het Centraal Planbureau over het aantal niet-actieven (werklozen, zieken en arbeids ongeschikten) in 1992. Hard punt De fractie van de PvdA is „op hoofdlijnen" akkoord met de wao-plannen van het kabinet maar wil per se niet luchthar tig overkomen. „Het blijft na tuurlijk een rot-maatregel", zegt fractiewoordvoerder Ben Heinrichs. Hij stelt ook met nadruk dat zijn partij na de vakantie een „heel hard punt" gaat maken van de duur van de wao-uitkering voor mensen jonger dan 50. Het kabinet wil die duur relateren aan het ar beidsverleden of de leeftijd van een werknemer. „Daar zijn wij het mee eens", zegt Heinrichs, „maar die periode zal wel twee keer zo lang moeten zijn als die van de werkloosheidsuitkering. Waar om? Omdat werklozen althans in beginsel heel snel weer een baan kunnen vinden. Voor ar beidsongeschikten geldt dat niet. Die hebben een handi cap". Heinrichs heeft berekend dat iemand die op zijn vijftiende is gaan werken en op zijn 49e wordt afgekeurd in net PvdA- model een wao-uitkering krijgt gedurende tenminste zes jaar. Het kabinet wil niet ver der gaan dan maximaal drie jaar. Ook wil de PvdA-fractie zien te bereiken dat er geen verandering komt in de positie van mensen die nu al in de wao zitten. Het kabinet wil een overgangsregeling invoe ren. Aan de voorgenomen wijzi ging van de ziektewet tif bij de PvdA aanzienlijr der zwaar. Heinrichs: tuurlijk is het inleverej vakantiedagen bij ziekni gen niet niks, maar het er maximaal slechts vif en de werknemer m< minste twintig echte valfc^ dagen over houden, dien worden de lopen< afspraken gerespi voorlopig verandert niets en staat het d| bonden volkomen vrij cao-onderhandelingen luidende afspraken te met de werkgevers, al alles uiteraard wel tenj— gaan van de ruimte vooi stijging". Ook de mededeling kabinet dat het ziekengj durende „enige tijd" va derd naar zeventig p van het loon moet z neemt de PvdA-fracti een korrel zout. Het gaa bij slechts, legt Heinric om een wijziging van h< gerlijk Wetboek werkgevers straks niet verplicht zijn om een w mer bij ziekte gedurendi ge tijd" honderd procei zijn loon uit te betalen, ook op dit punt kunn bonden natuurlijk and< spraken maken," PvdA-woordvoerder. Als gevolg van die houding van het kabinet3 volgens Heinrichs maan 1 groep werknemers die e 21 dupe zal worden van de "L ging van de ziektewet. Dle€ de ambtenaren en trei e' gers (werkzaam bij semi heidsinstellingen). e.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4