jporten zonder te willen winnen mbtenaren wacht moeilijk jaar Meer geweld in gevangenissen "Na'n bezoekje aan de Jackpotclub konden we meteen gaan dineren." 'cbcSoutant BINNENLAND Twijfel over bestaan omroepen in 2010 N atuurmonumenten uit de zorgen met Postcode Loterij K Fiscus komt controle ambtenaar tegemoet aingin kwam even ug voor prins JAAG Koningin Beatrix is het af- n weekeinde in het land geweest om h e Prins Claus te bezoeken. Zij kwam L zaterdag van haar vakantie in Ita- i Gistermiddag vertrok ze weer. zif^laus werd twee weken geleden met klachten van depressieve aard opge- iii >n het Haagse Bronovo-ziekenhuis. 1U. ksvoorlichtingsdienst kan nog steeds Viededelingen doen over de toestand 64-jarige prins. Hoelang de koningin erMë zal blijven, is niet bekend. De zo- iot kanties van het koninklijk gezin daar cei meestal een maand. De koningin is g aar twee jongste zoons op vakantie. prins Willem-Alexander is thuis ge- Ni< tegL DINSDAG 16 JULI 1991 DEN HAAG In Nederland wordt sterk betwij feld of de Hilversumse publieke omroepen over twintig jaar nog wel bestaan. Negenenvijftig pro cent denkt van niet. Ook vragen velen (57 procent) zich af of de band met de Nederlandse Antillen in het jaar 2010 nog wel intact is. Dat blijkt uit een landelijke enqüete die het onderzoeksbureau Lagendijk in de tweede helft van juni heeft gehouden onder 1050 Neder landers van 18 jaar en ouder. Ze werden thuis on dervraagd over hun verwachtingen van en wensen voor de komende twintig jaar. De geënquêteerden bleken vooral gesteld te zijn op het voortbestaan van Nederland als onafhankelijke staat (96 pro cent), de eigen gemeente (92 procent) en het ko ningshuis (85 procent). Onder schot Een agent houdt een kraakpand in Amsterdam onder schot waarin Turkse actievoerders zich schuil houden, nadat zij een brandbom in het pand van de Turkse Pamuk bank hebben gegooid. Later werden drie Turkse mannen aangehouden toen zij het pand aan de achterkant wilden verlaten. De reden van hun actie is nog niet bekend. FOTO: ANP NSWIERS ïlii ERDAM Een irdamse winkelier lV een Zwols meisje ge in trainingspak ïoedig op de schou- e best doen, hè, en ok1!! hoor, de eerste halen, zegt hij. Het knikt vriendelijk, zegt later dat de r niets van begre- heeft. De Wereld- aestrada wordt niet 3 A™ «w. den om er medailles slepen. De Gymne- is een massale astiekdemonstratie laar één jury: het ik. gymnastiekdemon- is misschien nog iets te uitgedrukt voor het geije turnspektakel ter we- et bijna 20.000 deelne- liit dertig landen, van tot de Kaapverdische en. De Oostbloklanden, (jjjen alleen geïnteres- :n topsport, roem en medailles, sturen dit •r het eerst hun spor- r voor de lol. li^estrada staat voor gym- nf«j (gymna) op een podi- ada). Doel is gymnas- istiek allemaal inhoudt. Jenement wordt eens in jaar gehouden. Rotter- bleefde in 1953 de pri- [na bijna veertig jaar is nnastiekgala nu weer het land van oor- Dat Nederland nog j het beeld van tul- jólens en boerderijen in 4oudt, bleek gisteravond 1 de openingsceremonie Olympisch Stadion, ïelden de bollenvelden >et Lien Koning (57) uit De Belgische ploeg neemt in de RAI nog wat oefeningen door voor hun optreden op de Gymnaestrada. I FOTO: DIJKSTRA Utrecht een poging het 'tul pennummer' uit te leggen. De poging mislukt jammerlijk, maar wel wordt duidelijk dat de club 'Sport Vereent' fana tiek getraind heeft. Twee jaar is de club met de voorberei ding voor de Gymnaestrada bezig geweest. Worteltjes Lien is niet de oudste van de zeventig Utrechtse deelne mers. Ze wijst onmiddellijk naar Carla Mathijsen (68) die al 36 jaar gymt, haar dochter Rian (39) doet met haar mee. Het leeftijdsverschil levert al leen problemen op in de slaap zaal. „De oudjes brommen 's nachts dat de jongeren hun mond moeten houden, maar 's- ochtends is het de beurt aan de jongeren die het geklets van de senioren beu zijn", ver telt Lien glimlachend. De sporters zijn gehuisvest in 150 schoolgebouwen. Gegeten wordt in toerbeurten van 7000 deelnemers in de RAI. De Zwitsers vormen met ruim 4000 deelnemers de grootse groep, Frankrijk vaardigde 2200 sporters af, Nederland volgt met 1900 gymnasten. De openingsceremonie wordt ge heel door Nederlandse vereni gingen verzorgd. Saskia van leien doet mee met het ope ningsnummer 'bloemenvel den'. Een indrukwekkend nummer waarbij oranje en paars gekleurde waaiers een grote rol spelen. De meisjes vormen kringen en vouwen de waaiers zo open dat een bloem ontstaat. Oranje en paarse rij en bloemen contrasteren prachtig met de groene gras mat in het stadion. „Wil je mijn pakje zien", vraagt ze voor het begin van de ceremo nie op een ijskoude, winderige tribune. Voordat de vraag wordt beantwoord, staat ze al in haar oranje gympak met paarse banen. „Kijk, we zijn net worteltjes". Ze is reuze en thousiast en dat geldt eigenlijk voor de meeste deelnemers. Het straalt, nee, het spettert er vanaf. Amsterdam is tot en met 20 juli omgebouwd tot een groot podium voor gym- en turnfa- naten. De RAI spant met 5000 meter parketvloer de kroon, daar is dan ook het meest te zien. Maar optredens, van rit- VAN RIETSCHOTEN HAAG „Kijk, dat Ik nou wat te heet ird". Jan Anneveld, is van de Christe- !entrale voor Over- en Onderwijsperso- kt met een wijsvin- de zojuist binnen in fax van de de tot de FNV be- le Algemene Cen- ran Overheidsperso- In het bericht staat ACOP het overleg e overheid over de i van ziekteverzuim beidsongeschiktheid ort. jrijp best dat ze kwaad er de kabinetsbesluiten afgelopen weekend, t je dan onmiddellijk kabinet zeggen: ik oorlopig niet meer met als CNV-centrale zijn orm geschrokken van .tellen en wij vinden het zo echt niet kan, ve zijn toch niet voor en overlegorgaan? We er dus gewoon over iten". verheidspersoneel gaat ,'^jieizaam jaar tegemoet", 't Anneveld. „En dat het bijzonder voor de v btenaren. Want die niet alleen geconfron- •led - teerd met de maatregelen die 7et kabinet wil nemen om het ziekteverzuim en de arbeids ongeschiktheid terug te drin gen, maar ook nog eens met de plannen tot afslanking van de rijksoverheid. Zaterdag besloot het kabinet definitief dat het aantal van ruim 150.000 rijks ambtenaren in drie jaar tijd met 10.000 moet worden ver minderd. Ik moet dat overi gens nog zien gebeuren, maar hoe dan ook: alles bij elkaar hangt het rijkspersoneel heel wat boven het hoofd". Eind augustus zullen de amb- tenarencentrales (zonder de ACOP, naar het zich nu laat aanzien) zich op het ministerie van binnenlandse zaken mel den voor de eerste bespreking over de kabinetsplannen tot vermindering van ziektever zuim en arbeidsongeschikt- heid. „Dat wordt meteen al een zwaar gesprek", vermoedt Anneveld. „In de eerste plaats wijzen wij het inleveren van een vakantiedag bij een ziek melding vierkant af. Vakantie heeft niks met ziekte te ma ken, punt uit. Daar krijgen we ook heel emotionele reacties op van onze leden. Moet bij voorbeeld een vrouw die hevig ongesteld is en daarom even een dagje niet kan werken daarvoor boeten met het inle veren van een vakantiedag? In het bedrijfsleven bestaat nog de mogelijkheid dat deze maatregel in het cao-overleg wordt verzacht, maar ik ben bang dat de overheid ons dit punt gewoon zal opleggen". „Wat de wao-uitkeringen be treft ligt de zaak nog moeilij ker. Voor het overheidsperso neel bestaat de wao eigenlijk niet. Ambtenaren hebben voor ziekte en arbeidsongeschikt heid aparte regelingen. Je kunt als ambtenaar anderhalf jaar ziek zijn met behoud van je volledige salaris. Daarna krijg je 80 procent van je sala ris en dat kan ook wel meer dan een jaar duren. Pas als je blijvend ongeschikt bent be vonden voor het vervullen van een functie, ontvang je een invaliditeitspensioen van ruim 70 procent van het laatst verdiende loon. Maar langdu rig zieke ambtenaren worden vaak in eerste instantie maar gedeeltelijk afgekeurd, het geen betekent dat ze voor een deel nog 'plaatsbaar' zijn. De overheid heeft dan nog viif jaar de plicht een passende functie voor ze te vinden". „Die speciale rechtspositiere geling is natuurlijk wel een verworvenheid waarvan wij zeggen: daar kun je niet bot weg in gaan .hakken", vervolgt Anneveld. „Bovendien hebben wij ook nog een paar andere noten op onze zang. Als het kabinet zo graag het ziektever zuim wil terugdringen, ak koord, maar laat men dan op de ministeries eindelijk eens beginnen met een behoorlijke registratie van het ziektever zuim en van het hoe en waar om daarvan, want dat soort gegevens heeft men op de mi nisteries niet of nauwelijks voorhanden. En wat te denken van de bedrijfsgezondheids zorg bij de overheid? Om te huilen! Stop eindelijk eens vol doende geld in een goede be geleiding van de zieken en ge deeltelijk arbeidsongeschikten. Het is toch zo klaar als een klontje dat dat hard nodig is? Maar nee, de bedrijfsgezond heidszorg moet nota bene met 10 procent inkrimpen!" Afslanking Intussen is aan het bureau van Anneveld collega J.M. Slok aangeschoven, bestuurder van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO). Slok houdt zich vooral bezig met de extra donderbui die de rijksambtenaren op hun dak krijgen: de afslankingsopera tie, waardoor in drie jaar tijd 10.000 rijksfuncties moeten verdwijnen. Somber stelt hij vast dat het kabinet gedwon gen ontslagen en gedwongen overplaatsingen daarbij niet voor 100 procent uitsluit. „Weliswaar hebben sommige ministers, zoals Ritzen, Ter Beek en Lubbers al beloofd dat op hun eigèn ministerie in elk geval niemand tegen z'n zin zal worden ontslagen, maar dan blijft er voor ons toch nog heel wat te vechten over", aldus Slok. „We kun nen bijvoorbeeld voor de ab surde situatie komen te staan dat mensen die jaren geleden op last van het rijk vanuit het westen naar Groningen, Fries land, Drente of Limburg zijn verhuisd omdat daar rijksdien sten werden gevestigd, nu mische gymnastiek tot hals brekende toeren op de tram poline, worden ook bijna dage lijks verzorgd op De Dam, het Osdorpplein, De Amsterdamse Poort, het Oosterpark en het Vondelpark. De hoofdstad is vergeven van de sporters in kleurrijke trainingspakken. Ruilen Het Gemeentelijk Vervoerbe drijf van Amsterdam haalt en brengt de deelnemers van en naar de verschillende locaties. Zo'n 350 bussen, 200 tramstel len en 40 metrostellen worden daarvoor ingezet. En dan nog is het proppen en duwen in de bussen. Toch verlenen de chauffeurs een ongekende ser vice. Zodra ze een groepje in identieke trainingspakken op straat zien lopen, remmen ze al af. Halte of geen halte. De sporters zijn welkom. Een ritje in zo'n bus is ook een belevenis. Luidkeels worden allerlei liedjes in allerlei talen gezongen. Het universele gegil is niet van de lucht als de bochten iets te scherp worden genomen. Zweedse senioren wijzen met ..joehoe" Zwitsers van middelbare leeftijd op de kauwgum die op de zitting van de stoel is geplakt. Waarop de Zwitsers vervolgens in het En gels een conversatie met hun 'redders' aanknopen. Tot slot steekt een gejuich op als de chauffeur de plaats van be stemming aankondigt. Sport verbroedert, merkt trainster Jolande van de Berg telkens opnieuw. Ze doet voor de derde keer mee aan een Gymnaestrada. Omdat het niet gaat om het winnen, is er geen haat en nijd, is haar eenvoudi ge verklaring. Ze verhaalt over het traditionele ruilen van eikaars spullen. T-shirts, trainingspakken, schoenen, mascottes, alles wordt onder ling gewisseld. „Op het laatst moet je oppassen met wat je zegt, want iemand in een Bra ziliaans trainingspak kan ge woon een Nederlander zijn". DEN HAAG Het aantal gevallen van geweld te gen personeel van gevan genissen is de afgelopen vijf jaar meer dan verdub beld. Ook de meldingen van ordeverstoringen zijn de afgelopen jaren enorm gestegen. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van justitie. In 1985 bedroeg het aantal gevallen van geweld tegen personeel in de gesloten inrichtingen 73. Vorig jaar deden zich in de Nederlandse gevangenissen 151 van dergelijke incidenten voor. In deze periode groeide de be volking in de gevangenissen sterk (van 3648 naar 5531 per sonen). Maar deze groei is geen afdoende verklaring voor de toegenomen agressie. De toename van de agressie be droeg ruim 100 procent, de toename van het aantal gedeti neerden ruim 50 procent. Het aantal ordeverstoringen in de gevangenissen is nog veel sterker gestegen. In 1985 werd PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON opeens aan de kant worden gezet of gedwongen worden terug te keren naar Den Haag omdat daar gaten zijn geval len. Dat moet natuurlijk te al len tijde worden voorkomen". Hoe de afslankingsoperatie precies in z'mwerk zal gaan is nog niet bekend, maar volgens Slok en Anneveld zijn de mo gelijkheden beperkt. Mensen extra vroeg met vut laten gaan kan al haast niet meer, want dat is bij voorgaande inkrim pingen al veelvuldig gebeurd. Anneveld: „Er werkt bij de rijksoverheid nog maar een handjevol 55-plussers: circa 7000. Op de 150.000 is dat een schijntje. Je kunt toch niet alle ervaren ouderen eruit gooien? Bovendien kost zo'n maatregel gigantisch veel aan wachtgeld. Daaraan wordt momenteel al twee miljard gulden betaald. Als je op die weg doorgaat moet je binnenkort weer extra afslanken om de wachtgelden te kunnen blijven betalen". Privatisering Mogelijkheid twee, het niet- opvullen van vacatures, biedt volgens Anneveld ook niet drie maal een ordeverstoring gemeld. In de jaren daarop respectievelijk 4, 12, 22, 34 en 38 (1990). Het aantal gevallen van agressie tussen gedetineer den onderling kent een grillig verloop. Gemiddeld komt het zo'n veertig keer per jaar voor. Niettemin tonen de cijfers een afname van het zogeheten be- heersrisico in het gevangenis wezen. Deze afname kan ech ter geheel worden verklaard uit het feit dat er bij het minis» terie minder drugsvondsten it* de gevangenissen worden ge meld. Maar het gaat slechts om een ogenschijnlijke daling. Kleine drugsvondsten (minder- dan vier gram soft drugs of 0,5 gram hard drugs) worden de laatste jaren niet meer alle maal centraal geregistreerd. Naast het beheersrisico onder scheidt het ministerie het vluchtrisico. Zowel het aantal ontvluchtingen als het aantal pogingen ertoe is de afgelopen jaren gedaald. Rekening hou dend met de groei van de ge vangenisbevolking is het vluchtrisico de afgelopen jaren zelfs gehalveerd. DEN HAAG Het on verwacht grote succes van de Postcode Loterij heeft Natuurmonumenten uit de financiële zorgen ge haald. Evenals de NOVIB ontvangt Natuurmonu menten een kwart van de netto-opbrengst van de lo terij, die dit jaar zal oplo pen tot 25 a 30 miljoen gulden. Telde de Postcode Loterij vo rig jaar nog slechts 150.000 tot 200.000 deelnemers, de eerste helft van dit jaar is het aantal deelnemers gegroeid tot 600.000. „De cijfers overtreffen alle prognoses", zegt directeur Boudewijn Poelman. Hij ver klaart het onverwacht grote succes uit de opzet van de lote rij („bij winst vallen ook mee spelende straatgenoten in de prijzen"), het prijzengeld („wij' zijn de enige waar je een mil joen kunt winnen") en de. doelstellingen van de stichting. Poelman: „Als enige loterij vertellen wij rondborstig wel ke goede doelen we steunen". De NOVIB en Natuurmonu menten krijgen elk een kwart van de netto-opbrengst',- Vluchtelingenwerk vijftien; procent en IBS (Derde Wereld'- persbureau) tien procent. Het resterende kwart van de op-' brengst wordt besteed aan di- verse projecten op het gebied-' van natuurbeheer en ontwik kelingssamenwerking. Voor Natuurmonumenten komt het succes van de Post code Loterij als een geschenk, uit de hemel. De vereniging kampt met een saldotekort van 7,5 miljoen gulden en kan nu een grootscheepse leden- werfactie bekostigen. Ontving, Natuurmonumenten vorig jaar ruim een miljoen, dit jaar kan de vereniging rekenen op zes a zeven miljoen gulden. DEN HAAG Ambtena ren van de Economische Controle Dienst en de Ar beidsinspectie die met ei gen auto reizen naar de plaatsen waar ze moeten controleren krijgen daar voor recht op belastingaf trek. Dat blijkt uit een aanschrijving van staatsse cretaris Van Amelsvoort (financiën) aan de belas tingdienst. Volgens bestuurder Beekman van de CNV-ambtenarenbond CFO komt Financiën „met deze nuancering" enigszins te gemoet aan de bezwaren van de betrokken ambtenaren, die enkele maanden geleden nog dreigden hun werk per trein of bus te zullen gaan doen. Van Amelsvoort heeft toepas-, sing van het reiskostenforfait (de fiscale aftrek voor woon werkverkeer) nu zodanig ver- soepeld dat ook de reis vanuit huis naar de plek waar het ei genlijke werk wordt gedaan (dus niet de standplaats) er on der valt. Daar zijn overigens, wel beperkingen aan verbon- den, die er volgens Beekman toe leiden dat alleen bij een goede inroostering optimaal van de regeling kan worden geprofiteerd. Overigens wachten de bonden nog op een „totaalpakket" van, voorstellen om het nadeel, goed te maken, dat na de be lastingherziening „Oort" ont stond voor het zakelijk ge bruik van de eigen auto. (ADVERTENTIE) Secretaris Jan Anneveld van de Christelijke Centrale voor Over- heids- en Onderwijspersoneel: „Alles bij elkaar hangt het rijks personeel heel wat boven het hoofd". FOTO: PERS UNIE veel soelaas. Het aantal vaca tures is niet zo groot en het bij komende nadeel van zo'n maatregel is dat je daarmee vaak het dienstbetoon aan burgers vermindert, met ande re woorden: mijnheer Pieter- sen moet dan nóg langer wachten op z'n bouwvergun ning. Dan blijven er tenslotte nog drie afslankmogelijkheden over: privatisering van rijks diensten, verzelfstandiging van bepaalde onderdelen van ministeries (die dan wel een band met de 'moeder' blijven houden) en het afstoten van rijkstaken naar gemeenten en provincies. Het duo achter de tafel trekt de schouders op. Noch Slok noch Anneveld heeft enig idee waar het op uit zal draaien. „Maar één ding is voor mij wel zeker", zegt Slok. „Door die afslanking dreigt er van de overheidsplannen om meer vrouwen en mensen uit etnische minderheidsgroepen in dienst te nemen geen klap meer terecht te komen. Al die mooie voornemens kunnen zo goed als zeker naar de prullen bak". Wie nu oen kansje waagt in de Jackpotclub, kan niet alleen de Jackpot horen vallen. Voor bepaalde combinaties op de lackpotauto- maren krijgt u namelijk een stempeltje. En voor een kaart met vijf srempi krijgt u een heerlijk diner ter waarde van 100 gulden aangeboden in hel restaurant van een Holland Casin naar keuze. In de Holland Casino's vindt u een I folder waarop u de details kunt lezen. En waarop u de stempels kunt laten zetten. L' bent iedere dag vanaf twee uur 's middags van harte welkom OLLAND _ASINOS In de Holland Casino's kom je ogen tekort.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3