Kerkelijke verontwaardiging over wao-plannen van regering Nederlandse pelgrims mijden Medjugor je Christelijke eenheid bestaat al" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Wereldbevolking groeit iets sneller dan het aantal rooms-katholieken COMMENTAAR tST CeidöcSommit CcicLeSouta/nf DINSDAG 16 JULI 1< Stijgende belangstelling voor christelijke radio in Egypte VATICAANSTAD Het aantal rooms-katho lieken in de hele wereld is in 1989 gegroeid tot ruim 906 miljoen. Toen paus Johannes Paulus II in 1978 werd gekozen, waren het er nog 749 miljoen. De groei van 20,9 procent blijft iets achter bij de groei van de gehele wereldbevol king, die in dezelfde periode 22,5 procent be droeg. Een en ander blijkt uit het nieuwe statis tische jaarboek dat maandag in het Vaticaan werd gepresenteerd. Het aantal rooms-katholieken groeide in Afrika met 56,3 procent, in Azië met 38,7 procent, in Zuid-Amerika met 24,6 procent, in Noord-Ame- rika met 13,9 procent en in Europa met 5,7 pro cent. Volgens de Wereld Almanak waren er in 1989 op een wereldbevolking van 5,1 miljard 1,7 miljard christenen, 925 miljoen moslims, 689 miljoen hindoes, 311 miljoen boeddhisten en 17 miljoen joden. Het Vaticaan constateert een forse daling van het aantal priesters. In 1978 waren het er 418.522, ruim tien jaar later was hun aantal ge daald tot 401.479. Het aantal vrouwelijke reli gieuzen daalde van 984.782 tot 885.654. Ook hier vielen de hardste klappen in Europa. Daarente gen zijn er juist in dit continent naar verhou ding veel catecheten en permanente diakens bijgekomen. Ook is wereldwijd het aantal bis schoppen gegroeid: van 3650 tot 4159. Morgen is de dag waarop de meeste vermagerings kuren beginnen. Gustav Knuth BAARN In Egypte zijn steeds meer mensen die luisteren naar christelijke radiouitzendingen. Dat blijkt uit het aantal brie ven naar aanleiding van uitzendingen van Trans World Radio (TWR). Het aantal brieven is in korte tijd ongeveer vertienvou digd. Dit meldt drs. J.G. Pellegron van TWR. Het aantal reacties steeg enorm toen een programma maker van Trans World Radio een reactieadres in Egypte aankondigde in plaats van het adres in Europa. Een lucht postbrief vanuit Egypte naar Monte Carlo, van waaruit TWR naar Egypte uitzendt, is circa tien maal duurder dan een brief verzenden binnen het land zelf. Trans World Radio is een we reldwijd werkende protes tants-christelijke zendingsor ganisatie die christelijke radio uitzendingen verzorgt in 80 ta len vanaf zeven zendstations. Europese basisgroepen in malaise- stemming UTRECHT Basisgroe pen uit heel Europa ko men van 26 tot 29 juli in Parijs 'in malaise-stem- ming' bijeèn voor hun vierde Europese Congres. De 600 deelnemers praten daar over de sociale recht vaardigheid in Europa '92, maar zullen de bijeen komst vooral ook gebrui ken om elkaar een beetje op te peppen. ,,Er heerst in de basisbeweging in heel Europa op dit moment een zekere malaise-stem- ming", zegt Gea Boessenkool van de Basisbeweging van kri tische groepen en gemeenten in Nederland (BBN), die in een paar jaar tijd terugliep van zestig naar vijftig aangesloten groepen. „Stellen we eigenlijk wel iets voor", vragen de ba sisgroepen zich allemaal af. De 'linkse' christenen hebben gedeeld in „het succes van de vredesbeweging", dat inmid dels voorbij is, legt Boessen kool uit. Ze liepen warm voor onder meer Nicaragua en Cuba, „en daar loopt het niet meer zo best". Ze waren voor standers van „het reëel be staande socialisme, dat ook al op z'n gat ligt". „Tot nu toe staan daar geen nieuwe positieve ervaringen tegenover", aldus de coördina tor van de BBN, een van de zestig Nederlanders die naar Parijs zullen afreizen. Minder bescheiden Uit de lezingen van „buiten staanders" als de Oostduitser Ulnch Duchrow en de Filipijn Ed de la Torre zal echter blij ken dat de Europese basisbe weging er best mag zijn en „wat minder bescheiden moet wezen", weet Boessenkool al. Het belang van „al die kleine verzetsgroepjes", die in het maatschappelijke en kerkelij ke „verdomhoekje" zitten, is groter dan veel deelnemers zelf nog denken. Zeker met het oog op het nieuwe Europa ligt is er voor hen een belang rijke taak: opkomen voor al die groepen die in een extra kwestbare positie komen: vluchtelingen, migranten en vrouwen. Het congres zal hierover aan bevelingen formuleren, die in de deelnemende landen moeten doorwerken. Dat be treft niet alleen landen uit Oost- en West-Europa, maar ook de Verenigde Staten, Au stralië en Hongkong en 'Derde Wereld-landen' als de Filipij- nen en Brazilië, die met de na delige gevolgen van „het eco nomische fort Europa" gecon fronteerd zullen gaan worden.- AMSTERDAM De Dienst in de industriële samenleving vanwege de kerken (DISK) en de ker kelijke organisatie De Arme Kant van Neder land zijn verontwaardigd over de plannen van de regering met de wao. Ge volg van de voorstellen zal zijn, aldus directeur Crijns van DISK, dat de groep Nederlanders die op het financieel minimum terecht komt alleen maar groter wordt. „De mensen die al kwetsbaar zijn worden nog kwetsbaar der", vindt drs. H.J.G.M. Crijns. Immers de wao-ers zijn al gehandicapt wat betreft hun gezondheid en nu worden ze ook financieel aangepakt. „Stel je bent een stratemaker, nog net geen vijftig jaar en hebt een versleten rug. Je wordt afgekeurd. Binnen vijf jaar zit je op een minimum uit kering". Crijns wijst er verder op dat wao-ers door de eigen bijdragen in de gezondheids zorg al met extra kosten ge confronteerd worden. De directeur van DISK ziet ook wel dat de financiering van de wao een probleem wordt aangezien bijna 1 mil joen mensen er gebruik van maken. Hij wijst er echter op dat er onvoldoende moeite ge daan wordt om mensen die ar beidsongeschikt geraakt zijn ander werk te geven. In dit verband noemt hij de ver plichting van de grotere be drijven om vijf procent wao- ers in dienst te nemen, maar dit aantal lang niet halen. Als de regering extra geld no dig heeft voor de wao, dan zou Crijns er de voorkeur aan ge ven om de mensen die wel ge zond zijn om een hogere pre mie te vragen. Meer in het al gemeen zegt hij dat de geldzor gen van de overheid niet afge wenteld moeten worden op de schouders van de kwetsbaren in de samenleving, maar op die van de sterken. Pas over een jaar of zeven, voorziet Crijns, zullen de ge- Drs. H. Noordegraaf volgen van deze regerings maatregelen zichtbaar worden. „Dan zal men zeggen: is de groep armen weer groter ge worden?". Het aantal van 800.000 huis houdens in Nederland dat on der het bestaansminimum leeft, zal door de wao-plannen van de regering toenemen. Dat verwacht de kerkelijke organisatie 'De Arme Kant FOTO: SP van Nederland'. Volgens drs. H. Noordegraaf van 'De Arme Kant' betekent de beperking van de wao-duur dat mensen na verloop van tijd met nog minder geld moeten rondko men dan nu al het geval is. In juni hield 'De Arme Kant' samen met de kerken, de vak beweging, de wao-beweging en de medische wereld een 'alarmbijeenkomst' in Amster dam over de toenemende druk waaronder de wao is komen te staan. „Maar de huidige plan nen zijn nog ingrijpender dan we vorige maand vreesden", aldus Noordegraaf. De bemoeienis van de regering met de wao komt volgens 'De Arme Kant' op een te laat tijd stip, en lijkt te veel gericht op het terugdringen van de uitke ringen. Preventie van arbeids ongeschiktheid en herintegra tie van wao-ers op de arbeids markt komen er in de plannen bekaaid af. Volgens Noordegraaf moet de regering meer aandacht beste den aan de sociale en medi sche begeleiding van werkne mers. Verder moet het aantal aangepaste *banen omhoog, om zo arbeidsongeschikten een nieuwe kans te geven. „We moeten accepteren dat de ar- beidsproduktiviteit van de ge middelde werknemer dan iets lager komt te liggen dan nu het geval is". 'De Arme Kant' hoopt in au gustus met voorstellen te ko men over de wao. De organisa tie werkt daartoe samen met de Gehandicaptenraad, de wao- en de vakbewegingen. Devotie in Medjugorje BOXTEL Nederlandse pelgrims mijden het Joe goslavische Maria-bede- vaartsoord Medjugorje. De drie organisaties die zich hebben toegelegd op be devaarten naar het dorp in de deelrepubliek Bos- nië-Hercegovina beleven rustige tijden. „Er gaat helemaal niemand meer", zegt de woordvoerster van de stichting Medjugorje Bedevaarten. De stichting or ganiseert ongeveer twintig groepsreizen per jaar, maar heeft tot nu toe de helft al moeten afgelasten. „De men sen zijn gewoon bang." „Je kunt ze niet aan het ver stand praten dat er geen echte problemen te verwachten zijn, zeker niet bij de vliegreizen naar Medjugorje", zegt ze. Maar het gaat om doorgaans oudere mensen, die net zo goed naar een ander bede vaartsoord kunnen gaan: „Wij zijn Maria-vereerders, dus dan gaan we dit jaar toch naar Lourdes." Bij het Mariacentrum in Maas tricht is het eveneens rustig. De groepsreis in juni ging niet door en ook die in september loopt gevaar. Voor de indivi duele reizen is evenmin be langstelling. Het Mariacen trum wijst normaal een kleine honderd gelovigen de weg naar Medjugorje; dit jaar zijn het er nog geen 25. Bij de stichting Koningin van de Vrede zijn ze minder bang aangelegd. In juni keerden nog twee bussen vol pelgrims terug uit Bosnië, zij het via Honga rije. „Maar de mensen hebben niets gezien, alleen één bran dende tank", zegt mevrouw M. Lahaije. Ze verwacht dat ook de reis in september gewoon door zal gaan. Er hebben zich al twintig pelgrims aangemeld. „Ze hebben vertrouwen in Maria. De Moeder Gods be schermt ons, denken ze." De crisis in Joegoslavië kwam voor Medjugorje op het ver keerde moment. Óp 24 juni was het precies tien jaar gele den dat in het dorp ten zuiden van Sarajevo voor het eerst ENTHOUSIASME OP CHARISMATISCHE CONFERENTIE IN BRIGHTON BRIGHTON De onge veer 2500 deelnemers aan de internationale oecume nische charismatische con ferentie in Brighton heb ben zeer enthousiast gere ageerd op een toespraak van de Milanese theoloog en kerkhistoricus Raniero Cantalamessa O.F.M. Cap. over de eenheid van de kerk. De hoogleraar kreeg een staande ovatie voor zijn toespraak over de christelijke eenheid. Volgens de Italiaan is de een heid waarnaar kerken zoeken er al; het gaat er om die een heid van Godswege te vinden en te accepteren. Eenheid is niet in de eerste plaats iets wat veroverd kan worden, maar een gave. Bovendien is een heid meer nog dan dat het een opdracht is, genade dat door het geloof kan worden aange nomen. Net als een begrip als de 'heiligheid' van de kerk, is ook de eenheid van de kerk een eschatologisch begrip dat uiteindelijk in de volle beteke nis bereikt wordt in het he melse Jeruzalem. Volgens de hoogleraar in de geschiedenis van de vroege kerk zijn er twee wegen naar de eenheid: de 'geestelijke' weg en de weg van institutie en van autoriteit. Initiatief De eerste weg is die van de pinkstergeest en van de cha rismatische weg. Op die weg is er geen tijd of noodzaak voor discussie, voor het uitvaardi gen van decreten of wat dan ook; het goddelijke initiatief heeft het eerste woord en heeft zoveel kracht dat men sen er door worden meege sleept. Dat was bijvoorbeeld het geval bij de apostelen. De eenheid die door deze kracht wordt bereikt is niet zomaar een leerstellige een heid, of een van geloof, maar een totale eenheid; de mensen zijn één van hart en ziel. In de geschiedenis van de kerk wordt echter al snel dui delijk dat deze eenheid niet al tijd wordt bereikt. In het bij belboek Handelingen wordt verteld van de ruzie over de vraag of de weduwen niet ten achter worden gesteld bij de dagelijkse uitdeling van eten. De eenheid moest worden her steld door middel van een oor deel van de apostelen; zij zet ten beleid uit. „Waar de cha rismatische spontaniteit ont breekt, is autoriteit nodig", al dus de r.k. theoloog, daarmee duidend op de tweede weg naar eenheid. In deze lijn plaatste hij ook het functione ren van de apostelen en de di akenen in de gemeenschap van gelovigen; de Heilige Geest werkt ook door middel van structuren (ambten) die door Jezus zijn ingesteld. Tussen beide wegen naar een heid is geen tegenstelling, be toogde Cantalamessa; op beide wegen werkt immers Gods geest. Als er al een conflict zou ontstaan tussen beide, dan zou Cantalamessa, als rooms- ka tholiek, „weten wat ik zou moeten doen: ik ben er aan ge houden de levende, apostoli sche autoriteit van de kerk te gehoorzamen Dat betekent geen veraad aan de Geest of mensen meer gehoorzamen dan God. Integendeel, het be tekent juist de Geest alle eer geven". Het trefwoord in het streven naar eenheid, de oeucumene, moet de christelijke liefde zijn, aldus Cantalamessa. Dat bete kent niet dat de vragen van geloof en leer veronachtzaamd moeten worden bij het streven naar gemeenschapelijke actie. Dat is wel gebeurd in het be gin van de oecumenische be weging in onze tijd en dat bleek problemen op te leve ren. Ook moet er voor worden gewaakt waarheid te vervan gen door barmhartigheid. Het is juist de liefde die het stre ven naar waarheid en barm hartigheid mogelijk maakt. De doctrinaire verschillen mo gen niet verdoezeld worden en ze moeten worden opgelost op de daartoe geëigende plaatsen, maar die verschillen verhin deren niet elkaar als christe nen lief te hebben; die liefde is de enige 'schuld' die christe nen hebben ten opzichte van God. De basis voor die liefde is gelegen in het gemeenschap pelijke geloof in Vader, Zoon en Heilige Geest. Dat geloof verbindt christenen en die band is vele malen groter dan wat hen verdeeld houdt, aldus de hoogleraar. De liefde waarmee een chris ten naar zijn naaste kijkt heeft een diepe grond. Het is niet een liefde vanuit een houding van 'het is toegestaan' om el kaar lief te hebben, maar de christelijke liefde heeft een bovennatuurlijk karakter; ze komt voort uit de liefde van God voor mensen en die god- deljke liefde maakt het moge lijk om de ander lief te heb ben. Dit is de wortel, het fun dament van de eenheid onder christenen, zo zei de Italiaanse theoloog. Prent voor een cent Wie ergens in een vergeten hoekje nog een cent heeft liggen, heeft geluk. Voor een cent kunnen bezoekers van het Bijbels Mu seum te Amsterdam een lot kopen waarmee men kans maakt op de originele volksprent: 'Het leven en de dood van Steven van de Klok' (op de foto een detail). In de afgelopen eeuwen zijn er veel prenten gedrukt. Zij waren bedoeld voor de gewone man en wer den door marskramers voor een cent verkocht. Een volksprent werd intensief gebruikt bij de geloofsopvoeding. Onder de titel 'een prent voor een cent' laat het Bijbels Museum tot 27 oktober een groot aantal van deze prenten zien. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Katwijk aan Zee dr. E S. Klein Kranenburg te Nljverdal; voor Werkhoven(part-time) en tevens voor Bussum(part-tlme) A. Tromp te Maarssen; voor Rijssen W. Westland te Woudenberg. Aangenomen naar Sebaldeburen R de Koning Gans te Giessen. Gereformeerde Kerk vrijgemaakt Beroepen te Driesum c.a. A.G. Bruijn, kandidaat te Kampen. Bedankt voor Dalfsen T. Wendt te Bunschoten- Oost; voor Enschede-Noord(voor de missionaire dienst te Irian Jaya) S.S. Braaksma, kandidaat te Kampen. Assads ommekeer De Syrische dictator, Hafez Assad, is waarschijnlijk d;e die het meest heeft geprofiteerd van de Golfoorlog. M aansluiting bij de anti-Irak-coalitie wat hem gezit bittere vijandschap met Saddam Husayn geen enkel i soonlijke moeite kostte en met een symbolische m aanwezigheid in Saudiarabië, heeft hij het maximu^ rendement binnengehaald. In één keer werd Syrië we 'J respectabel land. Jarenlang had het op de lijst van 'teri sche' landen gestaan, landen die optreden als promot fc sponsors van het internationale terorrisme. Maar ker n niemand wenst nog aan die kwalijke reputatie van S;3< worden herinnerd. De Syrische president werd ev< toegestaan zich meester te maken van Libanon. Nii' protesteerde toen het laatste maronitische verzet tej Syrische greep op het land werd neergeslagen. In ruil voor de nieuwe achtenswaardigheid van Syrij ste Washington Assads medewerking aan het vredespi het Midden-Oosten. De regering-Bush vond dat Syri wel eens dankbaar mocht tonen en zijn starre afwi houding tegenover elk vredesinitiatief mocht afleggen, was in het nieuwe vredesinitiatief van de Amerikaan nister van buitenlandse zaken James Baker een cruci toebedeeld. Zonder de medewerking van de president was niets mogelijk. Groot was dan ook de ontgoochelir Washington toen na vier vermoeiende rondreizen van 1 ter Baker door het Midden-Oosten president Assad maand het vredesplan koudweg torpedeerde. Welke on gingen president Assad nu, na een maand, van menin 1 ben doen veranderen en hem ertoe hebben gebrac 11 plan-Baker goed te keuren, blijft vooralsnog een raads langrijk is momenteel echter dat Syrië niet langer stokfr de wielen steekt. Blijft voor Washington de moelijke taak Israël o' lijn te trekken. Israël heeft zich steeds verzet tegen internationale conferentie dan ook. Israël verkiest de David-aanpak, separate onderhandelingen met de Ara" buren zonder pottekijkers die volgens Israël met h zaak niets te maken hebben. De Amerikaanse aanpak de richting van de stelregel 'Land voor de vrede'. Maa het er nu in Israël aan toegaat, neemt Israël het land de vrede. De plannen van minister van huisvesting^ Sjaron, om een miljoen kolonisten aan de oostkant van zalem, dus in bezet gebied te vestigen wat volge oorlogsrecht eigenlijk verboden is liegen er niet o Israëlische kolonisatiepolitiek is door de Amerikaanse dent George Bush al herhaalde malen op de korrel geie en omschreven als een van de belangrijkste obstakel de vrede in het Midden-Oosten. Het vait te verwachten dat de vs en Europa de dif^ Israel gaan opvoeren. Israël is nu de enige die het bee" houdt. Maar zelfs indien Israël zijn verzet tegen een in tionale vredesconferentie laat varen, wil dat nog niet j u dat die conferentie er inderdaad spoedig komt. Er li, ie conflictstof genoeg in het Midden-Oosten om de conf< weer naar de achtergrond te verschuiven. Ondertusse'j Israël rustig 'Palestijns' gebied inpalmen en de wereli voldongen feiten stellen. melding werd gemaakt van een verschijning van Maria. Sinds 1981 hebben ongeveer 10 miljoen katholieken het dorp bezocht. De Joegoslavische bisschoppen zijn vooralsnog niet overtuigd van de echtheid van de ver schijningen. Zij lieten begin dit jaar in een wat cryptische ver klaring weten dat „de zoge naamde verschijningen van Maria in Medjugorje niet bo vennatuurlijk zijn". De plaat selijke bisschop en ook de communistische autoriteiten van Bosnië hebben van meet af aan bestreden dat Maria in Medjugorje verschijnt. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer werkt op dit moment aan een stand puntverklaring over de ver schijningen. Enkele jaren gele den heeft zij bedevaarten naar Medjugorje verboden. Tever geefs dus. „Gewone gelovigen maken zich niet druk om wat bisschoppen op dit punt te zeg gen hebben", aldus de woord voerster van de stichting Med jugorje Bedevaarten. „Ze gaan gewoon." Er is niets te koop in de wereld L-nmf an np L b of 't komt in de krant. Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon 070 - 3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 of 071 - 144 047): R. KleIJn (chef),|) n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. E Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. n Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v edactioneel samenwerkingsverband v en België. De algemene verslaggevers van Pers Ühle zijn drs. K. Swierslt M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), b leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), 1 drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Atheè R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (ft, B van Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delh? F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Mos9 W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona). G. van Wijland (Belgraè F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid v en publicatierechten van The Times e ster: M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15.00 uur. fi 08.30 tot 17.00 u i 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2