Gerrie van der Klei op Duitse toer T* 'Dodelijke 'film lokt meer inkeer dan geweld ui KUNST/RTV k KURHAUS-CABARET TERUG VAN WEGGEWEEST Hagenaar Aart de K< winnaar orgelconcoi? Veel lof voor Boyz N the Hood' CcuUeSomant DINSDAG 16 JULI 19 Actrice Rita Maréchal overleden LEIDEN De actrice Rita Maréchal is vorige week donderdag vrij onverwachts overleden in haar woonplaats Leiden. Dat heeft de familie maandag bevestigd. Rita Maréchal werd 57 jaar. Kort geleden was de actrice nog in 'Goede tijden, slechte tijden' te zien als de opdringerige zus van een trouwlustig uitgever. De in Rotterdam geboren Maréchal begon haar loopbaan in 1955, het jaar waarin ze haar opleiding aan de Amsterdamse toneel school afrondde. Al gauw kreeg ze een contract bij de Neder landse Comedie. Bekend werd ze vooral door haar televisiewerk in de jaren vijftig en zestig. Zo speelde ze al in de winter van '56 op '57 voor de VPRO in 'De bruiloft van Kloris en Roosje'. In 1957 speelde ze in de film 'Kleren maken de man'. In de jaren zestig speelde ze onder veel meer voor de KRO-tv in 'Drie is teveel', voor de NCRV in 'Boefje', voor de Vara in 'Mai- gret en de gangsters' en weer voor de NCRV in 'Ritmeester Buat'. Later was ze in succes-series te zien als 'De boeken der kleine zielen' (NCRV), 'De klop op de deur' (KRO) en 'Karakter' (AVRO). Op het toneel speelde ze onder meer in 'Tartuffe' van Molière. 'Onder het melkwoud' van Thomas en 'Het landgoed Stepantsjikowo' van Dostojewsky. In de jaren zestig woonde en werkte Maréchal enige jaren in Israel. Karei Appel. Appel-expositie in Keulen KEULEN Tot 11 augustus a.s. zijn in Keulen vijfenzestig schilderijen en acht beelden van de Nederlandse kunstenaar Karei Appel te zien. De expositie ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de kunstenaar was voor het eerst te zien in het Haags Gemeentemuseum, waar Rudi Fuchs en Franz Kaiser verant woordelijk waren voor de inrichting. De expositie is nu op tournee door Europa; Duitsland is de tweede etappeplaats waar de expositie te zien is onder de titel: 'Karei Appel - de meesterwerken.' Appel, die gro te invloed heeft gehad op het neo-expres- sionisme in Duitsland in de jaren zeventig en tachtig, heeft voor de expositie in Keu len zelf het affiche ontworpen. Zijn werk een keuze uit veertig jaar is te zien in de Josef Haubrich Kunsthalle. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur. RTL4 radio op Amsterdamse kabel AMSTERDAM Het radio-programma van de commerciële zender RTL4 is van af vandaag te horen via de Amsterdamse kabel (KTA). De KTA is daarmee de eer ste grote kabelexploitant (350.000 aanslui tingen) in ons land die de vanuit Luxem burgse opererende zender RTL4-radio op de kabel brengt. Een woordvoerder van RTL4 heeft dit gisteren bekend gemaakt. De radiozender begon vorige maand met de testuitzendingen via het testbeeld van RTL4. Het programma dat nu apart via de Amsterdamse kabel te horen zal zijn, gaat 24 uur per dag door en bestaat uit gevarieerde muziek voor een breed pu bliek. RTL4 is momenteel in onderhan deling met andere kabelexploitanten in onder meer de grote steden over ver spreiding van het radiosignaal. Lokatel-televisie in zomers jasje DEN HAAG Bij de Haagse Lokatel-tele visie duurt de zomer precies een maand. Vanaf maandag 22 juli zijn de uitzendingen elke maandag-, dinsdag-, woensdag- en don derdagavond vanaf zes uur met een herha ling de volgende morgen om tien uur. Elke maandag wordt een programma over Den Haag uitgezonden. Het gaat om een vijfdeli ge serie waarin thema's als taal, liefde, mu ziek en eten in de Residentie aan bod ko men. Op dinsdag en woensdag komt, even als vorig jaar, de rubriek 'Ruil-tv' op het scherm. Het gaat om produkties die door an dere lokale omroepen werden gemaakt. Op donderdag staat 'Hagenaars op vakantie in eigen land' geprogrammeerd. Een reporta geteam van Lokatel reist naar lokaties waar Hagenaars hun vakantie doorbrengen, zoals campings, pretparken en zeilscholen. Windsculpti op Neeltje Ja BURGH HAAMSTE] het voormalig Neeltje Jans bij de stoi kering in de Oosterse] van 18 juli tot 30 s< negen windsculpturei van Peter Logan. D culpturen bestaan uitl lange aluminium vo zoals potloden, spel< kers of werpspiezer teerd door middel vi bare assen. De kum met een hoogte van tien meter en een dr die varieert van twee gen meter, maken oi vloed van zelfs gerin bewegingen. 3 SCHEVENINGEN Kan dat wel, teksten van Hans Dorrestijn in het Duits? Gerrie van der Klei be grijpt de scepsis, zij verze kert echter dat de woorden van Neerlands vleesgeworden melancho lie in de taal van onze oos terburen en verwanten zelfs navranter klinken dan in het Nederlands. Of zij gelijk heeft zal van avond moeten blijken, wanneer de cabaretvoor stelling 'Hollandisches Kabarett, Auf Deutsch' in de Kurzaal van het Sche- veningse Kurhaus in pre mière gaat. Gerrie van der Klei zet samen met Erik Breij een Nederlands repertoire in een Duitse etala ge. Een vertaling van Neder landse liedjes, conferences en sketches, zodat zij begrepen kunnen worden door de Duit se toerist, die Scheveningen aandoet. Het duo, dat werkt onder regie van Albert Mol, blaast hiermee het aloude Kurhaus-cabaret, dat na de 'Avond aan Zee', het pro gramma van Paul van Vliet in de jaren 1970-1975 een vroegtijdige dood stierf, weer nieuw leven in. En daarmee wordt een traditie, die ooit be gon in 1905 toen Speenhof tij dens zomeravonden de men sen bij een drankje en een hapje vermaakte, in ere her steld. En als het aan Gerrie van der Klei ligt, blijft het niet bij een eenmalige voorstellin gen-serie. Zij en haar partner zijn vast van plan om volgend jaar terug te keren, als het ten minste dit keer goed gaat. Daar heeft de zangeres/caba retière alle vertrouwen in. Of dan weer de Duitse taal zal do mineren op het Scheveningse podium weet ze nog niet. „We zouden ook een meertalig pro gramma kunnen brengen. Maar niet alleen Nederlands. Ik denk niet dat je dat moet doen met het oog op de vele buitenlandse toeristen die in Scheveningen komen". Toeval Het idee voor het programma 'Auf Deutsch' komt van Erik Breij, vertelt Gerrie. „Wij wil den deze zomer werken. We hadden al eens eerder zomer voorstellingen gedaan in Am sterdam. Het was puur toeval lig dat de directie van het Kurhaus ja tegen een zomer- produktie, omdat hiermee een Gerrie van der Klei en Erik Breij (rechts) willen een oude traditie in ere herstellen. traditie zou worden hersteld. Bovendien zitten hier veel Duitse toeristen. Wij willen buitenlanders laten kennisma ken met Nederlands repertoi re, met niet alleen teksten van Hans Dorrestijn, maar ook van bijvoorbeeld Annie M.G. Schmidt. Van Annie Schmidt zing ik 'Het is over', een prachtige tekst, die ik vroeger ook al eens in een theaterpro gramma heb gezongen. Tel kens als ik het zong liepen mij de rillingen over de rug. Erik heeft het prachtig in het Duits vertaald. Het is zo gevoelig dat ik dezelfde rillingen krijg als vroeger toen ik het in het Ne derlands deed". Erik Breij heeft bijna alle teksten in ver taald. Behalve Annie M.G Schmidt en Dorrestijn komen onder andere ook de Neder landse tekstschrijvers J. de Vries, Johannes Boerestoel en Coward in het Duits aan het woord. Gerrie: „Het is werkelijk over weldigend hoe die Duitse taal op muziek overkomt. De Euro pese cabarettraditie is niet voor niets aan het begin van deze eeuw in Berlijn ontstaan. Niet voor niets hebben schrij vers als Frank Wedekind en Bertolt Brecht literaire teksten voor dat cabaret geschreven". Nelson Revue Gerrie voelt zich in de Duitse taal als een vis in het water. Dat is ook niet zo verwonder lijk, ze heeft in de loop der ja ren immers dikwijls onze oost grens overgestoken om het Duitse publiek te vermaken. Zij herinnert aan de Nelson Revue, die in 1982 in Amster dam werd opgevoerd in het kader van het Holland Festi val, een Duitse revue uit de ja ren dertig, die in 1983 furore maakte in Berlijn. „Gerrie van der Klei" steelt Berlijnse show, riep een van de krantekoppen uit die dagen. Gerrie: „Die revue was een doorslaand succes. We zijn er later ook mee op tournee ge gaan door Duitsland. Maar ook in Nederland sloeg de voor stelling erg aan. Ondanks dat het volledig in het Duits was". Gerrie is er daarom van over tuigd dat Nederlanders best over de taalbarrière kunnen heenstappen om het program ma 'Auf Deutsch' te kunnen volgen. Het is dus niet een lou ter Duitse aangelegenheid, maar wel een tegemoetkoming aan onze oosterburen, die moeite hebben met het nemen van vreemde taaihindernissen. Bovendien zij ze in ons land toch gewend in de eigen taal te worden aangesproken. Zelfs de patatboer etaleertmet 'Bratwurst'. En iemand die een kamer wil verhuren aan toe risten spreekt al gauw van een 'Zimmer frei'. Er is echter een moment in de voorstelling dat de Duitsers een Nederlandse tekst moeten aanhoren. En dan hebben we het over het lied 'Wankele Dans' van Frans Mulder. Ger rie: „Dat wilden we niet in het Duits vertalen, dat leende zich FOTO: MILAN KONVALINKA er ook niet voor. Ik had dat liedje al eens eerder gezongen in een solo-programma in Duitsland. Dat kwam heel goed over. De Duitsers vinden best leuk om even die Neder landse taal te horen. En in dat nummer zitten woorden, die ze verstaan. Het gaat over drank. Ik zeg dan ook: „Die Sprache des Alkohols ist inter national". Dat verstaan ze. Ze weten waar je het over hebt als je praat over jenever en een kater". Mentaliteit Gerrie onderkent dat zij in Scheveningen met een ander Duits publiek te maken heeft dan in Berlijn. „Ja zeker, de Duitse toerist die hier komt, wil gewoon een avondje uit. En dat is nu net onze bedoe ling. Door de aanwezigheid van het casino heb je hier een concentratie van Duitsers, die wat meer te besteden hebben. per zijn dan de gemiddelde kuilengraver op het strand". Deutsch*. Gerrie geeft hoog op van het Duitse publiek, dat er van houdt om uit te gaan, veelvul dig het theater te bezoeken. „De Duitsers betalen er graag voor en het kan hun in het al gemeen niet schelen wat ze te zien krijgen. Als ze maar naar het theater kunnen. Dat is na tuurlijk verrukkelijk. Dat is een mentaliteit die de Hollan ders absoluut vreemd is. Die kiezen zorgvuldig een abonne ment uit. Die willen dat en dat zien en daar betalen ze voor. En wat er wordt voorgescho teld moet kwaliteit hebben". Gerrie merkt onmiddellijk op dat zij hiermee niet wil zeggen dat onze oosterburen niet kwa- liteitsgevoelig zouden zijn. Als dat zo was zou zij zich immers zelf onderuithalen. Want dan zouden de lovende recensies die zij in de Duitse kranten kreeg voor haar solo-program ma in de voormalige Bondsre publiek in 1988, aanzienlijk aan gewicht verliezen. Met trots rept zij over de goede kri tiek die zij onder meer kreeg van de kwaliteitskrant 'Die Welt'. The Sissies Het is al weer vele jaren gele den dat Gerrie samen met haar zus Dorine het zangduo 'The Sissies' vormde, dat even eens hoge ogen gooide in Duitsland. Maar ook in Neder land was het tweetal populair. „Ach, de generatie waarvoor jij schrijft weet allang niet meer wie The Sissies waren", zegt Gerrie. „In 1977 zijn we er mee opgehouden. Sedert dien heb ik in diverse musicals gestaan, ontzettend veel jazz gezongen, platen gemaakt, toernees gemaakt. Ik ben overal geweest. Ik heb tussen door ook cabaret gedaan, Ne derlands en buitenlands caba ret. Ik heb film gedaan. Ik heb televisie gedaan. Ik heb pas nog een musical geregisseerd op het Rotterdams Conserva torium". Door die veelzijdigheid is Ger rie moeilijk in een hokje te plaatsen. Maar voelt zij zich nu op de eerste plaats zangeres of cabaretière, of misschien wel actrice? „Ik zeg altijd, dat klinkt misschien pedant, ik doe wat ik op dat moment het beste kan. Als ik jazz sta te zingen, kan ik op dat moment het beste jazz zingen. Dan ga ik niet opeens cabaret doen. Nu kan ik het beste Neder lands cabaret in het Duits op de planken zetten. „Man tut was man kann ja". Wie wil controleren of Gerrie gelijk heeft, kan tot en met 24 augustus (uitgezonderd op de maandagen) in de Kurzaal te recht bij de voorstelling 'Auf Baby Actrice Annette Bening is in verwachting. Dit heuge maakte Warren Beatty gisteren bekend. Volgens de glun^ acteur komt de baby begin volgend jaar. Beatty en Bennfe^ ken momenteel aan de film 'Bugsy'. - rib! DEN HAAG De Haagse organist Aart de Koi het afgelopen weekeinde twee prijzen in de wa 1f sleept. Hij werd winnaar van het international >s limprovisatieconcours in het Belgische KnokkJ; en kreeg bovendien de speciaal door de BRT ir de prijs; een concertregistratie. Irijl Aan het tweejaarlijkse concours deden acht organisten 7 Nederland, België, Duitsland en Groot-Brittannië. In dp ronde dienden de kandidaten een partita over een oucP'" lands lied alsmede een vrije fantasie over een thema Haarlemse organist Jos van der Kooy te improviseren, kregen de vier finalisten een Gregoriaanse melodie en ma van Albert de Klerk voorgezet. De jury, waarin ond re zitting hadden: Van der Kooy, De Klerk, de Keulse ganist Wilhelm Precker en de Belg Kamiel d'Hooge, k^1, tweede prijs toe aan de Belg Paul Dinneweth, terwijl <|o prijs naar de Brit Magnus Williamson ging. Akkoord heffing cassettes in VI i NEW YORK De platenindbstrie en de consumenten21 nica-industrie hebben in de Verenigde Staten na een v strijd een principe-akkoord bereikt over het leggen van (I gen op onbespeelde cassettes en recorders. Het akkoord 'j leen voor de Verenigde Staten. .Afgesproken is dat de el caproducenten de heffingen storten in een stichting. De ting zal via een verdeelsleutel de bedragen overmaken li platenmaatschappijen, artiesten en componisten. De i)0 moeten volgens het akkoord worden geheven op onto1 cassettes van het type DAT en DCC. Ook de bespeelba p' CD's, een ontwikkeling van Sony, vallen onder de civ komst. Daarnaast worden ook de opname-apparaten stt DAT-recorder, een uitvinding van Sony, en de door Matsushita ontwikkelde DCC-recorder belast. WASHINGTON „Ja, ik ben onder de indruk. Ik heb mijn eigen leven op het doek gezien. Zo is het in het ghetto. Ik ben acht tien en ik heb al een jaar in de gevangenis gezeten. En ik heb een of twee kinderen, dat weet ik niet zeker. Ik wou dat ik zo'n vader had als Tre had in de film. Dan had ik mis schien een toekomst". Daniel Holloway is een jongen uit South East Washington DC, de zwarte wijk in de Amerikaanse hoofdstad die het hardst getroffen wordt door het dodelijke geweld dat in de VS onlosmakelijk is van stedelijke armoede, werkloos heid en drugsgebruik. Daniel heeft zojuist met een aantal andere leden van zijn 'gang' de omstreden film 'Boyz N the Hood' gezien in een bioscoop in blank Washington. Er be staan geen bioscopen meer in het zwarte stadsdeel. Het is rustig gebleven voor, tij dens en na deze vertoning van 'Boyz...'. Er is geen spoor van het geweld dat afgelopen weekend in diverse Ameri kaanse steden uitbrak rond de première van de film. In te gendeel, deze middagvoorstel ling in Washington lijkt wel een gemoedelijke familiege beurtenis. Opvallend veel zwarte moeders met jonge kin deren zijn erop afgekomen. „Ik heb Bernard meegenomen om hem te laten zien dat er hoop is", zegt de 26-jarige Louise Rollins. „Bernard is elf jaar. De kans is groot dat hij de vijfentwintig niet haalt. Het is oorlog in de ghetto's. Mijn zoontje heeft in zijn leven al meer lijken gezien. Deze film toont hoe zinloos al het geweld is". Teleurgesteld Nu de ware aard van 'Boyz N the Hood' (Jongens in de ach terbuurt) tot meer Amerika nen is doorgedrongen, wordt de gewelddadigheid die de film met name vrijdagavond j.l. heeft uitgelokt, in veler ogen betrekkelijker. Een dode, bij een theater in Chicago, en 35 gewonden vielen er bij bio scopen waar diverse bendes die op de film waren afgeko men, elkaar met pistolen en messen te lijf gingen. Maar elke dag en avond, en zeker elke vrijdagavond, gaan gewelddadige individuen en gangs in Amerika's ellendigste binnensteden elkaar te lijf. Twintigduizend moorden per jaar noteren de statistici al een decennium lang in Amerika. En het overgrote deel ervan voltrekt zich in de arme zwar te buurten. „De film bracht hier en daar gewapende vijan den in eikaars nabijheid, maar heeft op zichzelf zeker niet ge ïnspireerd tot geweld. In te gendeel", aldus een woord voerder van de verantwoorde lijke filmmaatschappij, Colum bia Pictures. Anderen verdenken Columbia er wel van een zo groot moge lijk geweldminnend publiek te hebben willen trekken met de sensationele reclamespots voor 'Boyz N the Hood'. Sommige bioscoopgangers zijn dan ook teleurgesteld. „Ik voel me nog al genomen", zegt Andy Davis bij de Cineplex Odeon bio scoop in Washington. „Ik dacht dat ik een hoop schieten en vechten zou zien, zoals in New Jack City en in King of New York. Maar in plaats daarvan kreeg ik een hoop sentiment en is er twee uur te gen me aangepreekt dat ik an ders moet gaan leven". Boodschap 'Boyz..' is geschreven en gere gisseerd door de 23-jarige John Singleton, die zelf woont in het South Central Los Angeles waar de film speelt. Het is het verhaal over volwassen wor den in de meedogenloze Ame rikaanse 'inner city'-realiteit, waar kinderen vrijwel steevast opgroeien zonder vaders en in een epidemie van verdovende middelen, wapengeweld en seksuele mishandeling. Rapmuziek en korte scènes met grof geweld schetsen de rauwheid van dat bestaan, dat niettemin veelvuldig aanlei ding geeft tot ontroering en inkeer. Het is, ook volgens de maker, een „zwarte film voor zwarten" en past met zijn be straffende toon in een nieuwe atmosfeer in de VS, waarin veel zwarte leiders niet langer blank Amerika aanwijzen als de racistische veroorzaker van de misère. Zelfverwijt en zelf hulp zijn sterk in opkomst in de zwarte gemeenschap, die 12 procent van de totale Ameri kaanse bevolking omvat. De jongen Tre is in 'Boyz..' de enige met toekomst, dankzij het feit dat zijn moeder hem voor de opvoeding naar zijn vader heeft gestuurd, die bij wijze van uitzondering een groot gevoel van verantwoor delijkheid toont voor zijn zoon. De vader is hard maar oprecht in zijn liefde voor Tre, die de ene vriend na de andere ziet sterven maar zelf overeind blijft. „Elke idioot kan een baby ma ken, maar alleen een echte man kan een kind grootbren gen", is een centrale bood schap die Tre's vader feitelijk in het algemeen aan 'de zwar te man' in Amerika verkon digt. Negerleiders als Jesse Jackson en Douglas Wilder (de gouverneur van Virginia die thans overweegt een gooi naar het Amerikaanse president schap te doen), stellen de laat ste tijd in steeds onomwonde- ner bewoordingen het 'zwarte cultuurverschijnsel' in de VS aan de kaak dat mannen geen verantwoordelijkheid zouden willen dragen voor de kinde ren die ze zouden verwekken om hun mannelijkheid te be wijzen. HBOYZ N THE HOOD AGAINST THEWAU WlTERMINATORII L TOY SOLDIER Een politie-agent houdt een automobilist aan bij een openlucht-bioscoop waar de film 'Boyi Hood' wordt vertoond. Met het oog op het verwachte geweld waren bij veel bioscopen veili] maatregelen genomen. fi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12