lEr wordt hier heel at afgeschwindekP [bcSoiVMMlt DUIN- EN VEENSTREEK 11 Zes avonden Strandschaken Pretband Kleintje Pils naar Japan Vijf jaar cel geëist tegen financieel brein drugsbende var raakt ;er kwijt IIDEN Tijdens is van een 54- nan uit Naaldwijk onager gestolen. De vond plaats op J13I esenweg in Lei- 21. De man had 3 00 iif aangeschoten 9pn'e ziJn êeweer ,2 resloten auto ter- 5 Ti om de buit op te tONjalen. Toen hij te rn was het ge- verdwenen. De ijLd een autoruitje ^en om het wa re te kunnen ne- DINSDAG 16 JULI 1991 Flipperende dief slaat goede slag ALPHEN AAN DEN RIJN Een giropas en 25 cheques zijn gisteren ge stolen uit een woning aan de Poortwachter in Al phen aan den Rijn. De dief kwam binnen via de zoge naamde 'flipper-methoae', waarbij een hard plastic kaartje wordt gebruikt om de lip van het slot weg te drukken. De knip zat niet op de deur. De bewoners waren op het moment van de inbraak afwezig. Katwijk verruimt normen voor bijzondere bijstand Wassenaarse kunstenaars in Raadhuis De Paauw KATWIJK B en W van Katwijk hebben het beleid voor de uitvoering van de bijzondere bijstand in gro te lijnen vastgesteld. Jaar lijks zal boven de rijksbij drage nog eens vier ton extra uitgetrokken wor den voor mensen die een beroep willen doen op de regeling. Vanaf 1 augustus is de gemeente zelf verant woordelijk voor de rege ling. Het rijk heeft dan al leen nog op afstand be moeienis met de uitvoe ring van de bijstandswet. Die bemoeienis blijft ech ter beperkt tot de vaststel ling van de hoogte van de periodieke uitkeringen en de huursubsidie. Alles wat daarbuiten valt is voortaan een zaak voor de gemeen- Katwijk wil dat niemand erop achteruit gaat door de verandering. Daarom heeft de gemeente de re gels voor ae bijzondere bij stand verruimd. In veel tevallen kan men eerder an voorheen een beroep doen op de regeling. Dat geldt met name voor men sen met een iets hoger in komen dan het minimum loon en voor bejaarden in en tehuis die nu een klein pensioentje mogen hou den. Om de verruiming van de normen te financieren zal de gemeente jaarlijks vier ton extra reserveren bo ven de rijksbijdrage Voor dat de nieuwe regeling de finitief vastgesteld wordt kunnen de Katwijkse bur gers tijdens een hoorzitting in september laten weten wat hun mening over de voorstellen is. Eind sep tember moet de zaak dan geregeld zijn. WASSENAAR Voor het eerst sinds in mei 1989 de expositieruimte in Raadhuis de Paauw werd geopend exposeren daar nu Wassenaarse kunstenaars. Tot nu toe werd in de expositieruimte van Raadhuis de Paauw, op een expositie na van de in Wasse naar woonachtige Sierk Schröder, slechts werk getoond van kunstenaars van elders, zoals de Fransman Joel Dabin. Of werden werken tentoongesteld van „oude meesters", zoals de tentoonstelling van werk van Hen drik Mesdag. Gisteren opende wethouder V. Wensveen de tentoonstelling van veertien in Wassenaar woonachtige kunstenaars. Wens veen: „Hoewel door verschillende Wasse naarse kunstenaars al enige malen was opge merkt „wel eens in het raadhuis te willen exposeren" is het daar tot voor kort niet van gekomen. De Wassenaarse kunstenaar en ga leriehouder Rob Blote nam onlangs het initi atief en stelde een tentoonstelling samen van werken van Wassenaarse kunstenaars". Van ieder van de veertien kunstenaars han- fen er tenminste drie werken. Het gaat daar- ij om Lux Buurman, Rob Blote, Klaas van Biezen, Hans Esehauzier, Linda Groeneveld, John Grundeken, Anneken Hogewoning, Mariet Moller, Ab Overdam, Hanneke Schuitema, Bunny Soeters, Fransje Tacx, Louis Vorkink en Lies Was. Voor de tot 18 augustus durende tentoonste- ling gaf de gemeente Wassenaar een boekje uit. In dit boekje staan naast een korte le vensbeschrijving van de deelnemende kunstenaars ook de tentoongestelde werken opgenomen met de vermelding van de prijs voor het kunstwerk Hond bijt hond dood ALPHEN AAN DEN RIJN Een bouvier heeft gisteren zonder enige aanleiding een in zijn buurt rondlopende fox terriër doodgebeten. De bouvier rukte zich in de Havikshorst los uit de omhelzing van zijn baasje en gunde de fox terriër geen ver weer. Wat er met de bouvier gaat gebeuren is nog niet bekend. Het was de eerste keer dat de hond zo agressief toebeet. 3 FENTWINTIG JAAR STRANDSCHAKEN IN KATWIJK (al KOLDENHOF (16) VIJK Voor de vij- intigste keer start (fond in Katwijk het f"! aamde strandscha- iiadjDat is tenminste de ling van organisator a ied Binnendijk. He- zeker is hij er niet maar vermoedelijk het eerste badgas- :g,Jmooi zoals het Nment vroeger werd f5.- md 27 jaar terug [5 het eerst gehouden. keer werd er over men en dus zou dit het Katwijkse ^paviljoen Het Cen- best wel eens de ju- aeditie van start Pri*n gaan. i. a pirü p jfels over de geschiede- het snelschaaktoernooi :N arakteristiek voor de 00. an het toernooi. „Het is Bzellig wat informeel itje", vindt Binnendijk aar dan wel een toer- waar ooit grootheden oen Piket en John van lot liel aan deelnamen. En het spelniveau zo lat van de vijftig scha- van de Katwijkse club er maar een vijf- mee durven te doen, het vooruitzicht van Nil KATWIJK Het Strandschaaktoenoi wordt gespeeld in strand paviljoen Het Centrum, aan de Boulevard in Katwijk. De wed strijden vinden plaats op 16, 23, en 30 juli en op 6, 13 en 20 au gustus. De speelavonden beginnen om 19.45 uur. Voor zes gul den mag men mee doen. Het inleggeld wordt volledig uitge keerd in de vorm van prijzengeld. Afhankelijk van het aantal eelnemers zal de winnaar van een speelavond tussen de honderd en honderd vijf tig gulden mee naar huis mogen nemen. De orga nisatie is in handen van Wilfried Binnendijk, 01718-321839 of 24031 een lange reeks nederlagen de overige leden afschrikt. De vijftigjarige accountant doet zelf wel mee. Hij dicht zichzelf niet veel kansen toe, ook al wist hij in het verleden wel eens een prijs binnen te slepen. „Voor Katwijkse be grippen kan ik aardig scha ken, maar de concurrentie is hier zo zwaar dat ik nergens op reken". Tot de favorieten behoren vooral de sterke clubschakers uit de Leidse regio. „Mannen als J. Piket sr. van Oegstgeest en L. Konings van het Leidse Schaakgenootschap zullen wel hoge ogen gaan gooien", tipt Binnendijk. Emoties De emoties kunnen bij het snelschaken soms hoog oplo pen. Meestal gaat het dan over kwesties als het wel of niet los gelaten hebben van stukken. „Zeven jaar geleden hebben we meegemaakt dat de strijd op het bord zo heet werd, dat het gevecht lijfelijke vormen aannam. Dat liep zo uit de hand dat ik één van de strij dende partijen uit het toernooi neb moeten verwijderen en dat was niet de eerste de bes te", herinnert Binnendijk zich. Welke schaakgrootheid slacht offer van zijn temparement werd wil hij niet zeggen, wel dat de vrede tussen de kemp hanen inmiddels weer gete kend is. Normaal heerst er echter een gemoedelijke sfeer. De lokatie is daar mede debet aan. „We zitten hier gewoon tussen de strandgasten in. Als ze willen kunnen ze zelfs meedoen al hoewel meestal alleen sterke clubschakers achter de borden plaats nemen. Tussen de par tijen door wordt er wat ge dronken en gepraat of een bal letje getrapt op het strand. Dat is ook het leuke van snelscha ken. Je hebt tussendoor gele genheid voor sociale contac ten, dat mis ik wel eens bij het gewone schaken waar je vaak de hele avond achter je bord vastgenageld blijft", analyseert Binnendijk. De strijd tegen de klok biedt vele tactische mogelijkheden. Binnendijk: „Er wordt hier Wilfried Binnendijk is er niet helemaal zeker van, maar naar beste weten gaat vanavond de vijfentwintigste editie van het strandschaken van start. FOTO: HENK VAN DEN ENDE heel wat afgeschwindeld. Met behulp van de meest exotische zetten die niemand begrijpt wordt dan geprobeerd een te genstander af te bluffen en een verloren partij door de tijd heen te slepen. Maar meestal winnen de beste schakers ook bij het snelschaken". De Katwijkse Schaakclub be waart goede herinneringen aan het strand. Diverse groot heden brachten er al eens een bezoek. „Jan Hein Donner was hier in zijn grote tijd. Op het strand hadden we borden neergezet op haringvaten. We hadden gedreigd de planken weg te halen als hij niet ge noeg zou winnen. Zover kwam het echter niet. Het ging rege nen en toen zijn we de boule vard maar overgestoken om in het Cafe verder te gaan. Dat werd nog heel gezellig, vooral omdat Dtonner de bar aan zijn simultaan rondje had toege voegd", weet Binnendijk zich met zichtbaar plezier te herin neren. Ook Victor Kortsjnoi bezocht Katwijk ooit. Twee keer ver loor hij en één keer werd het remise. Het gelijke spel kwam op naam van Michiel van der Plas. Eén van de overwinnin gen, ging naar de toen nog volstrekt onbekende John van der Wiel. Zelf won hij de an dere partij merkt Wilfried Binnendijk quasi achteloos op. „Een toevalstreffer", beweert hij, maar zijn gezichtsuitdruk king verraadt een zoete nas maak. :iek IGIOJOURNAAL ^felconcert Jan Mulder geeft 3.0<kerdagavond een con- op het orgel van de e Kerk in Noord wijk- g ten. Aanvang kwart acht. Toegang kost ouderen en kinderen 2 jaar moeten /5 beta ste J 3S' 1ndloop et strand van Noord- wordt donderdag gen prestatieloop ge- detjfen. Aanvang half Gestart wordt bij de iepost aan de Koningin elmina boule vard. V001 name kost 3,50 ige il» lers kunnen donder- igeii vond deelnemen aan drive in De Rank aan 15q olfbaan in Noordwijk Zee. De wedstrijd be- om acht uur, vanaf °"1J f over zeven kan men voor 7,50 per paar in- jven. arde geschept ns oversteken S1|SCH0TEN Een be- man uit Voorschoten gistermiddag licht ge- bij een ongeval op de weg in zijn woonplaats, lorschotenaar werd ter van de Bachlaan ge- tijdens het oversteken Iba een auto die bestuurd door een 28-jarige man p) melo. Via de motorkap dak van de wagen be de bejaarde op het °Pei k. In het AZL bleek dat ®n bij het ongeval lichte iel idingen aan zijn hoofd e igelopen. juteronderdelen ito gestolen VOORHOUTERS GESCREEND DOOR HOLLAND VILLAGE VOORHOUT Pretband Kleintje Pils uit Voorhout vertrekt vrijdag naar Ja pan. De acht bandleden zijn uitgenodigd op te tre den tijdens het Seven teenth Century Ocean Festival in Nagasaki-Hol land Village. De Voorhou- ters brengen zes weken door in het Japanse Hol land Village om de Japan se bevolking een stukje Hollandse cultuur te laten „We noemen ons Pretband omdat we toch iets andere mu ziek maken dan de boerenka- pellen. In de basis maken we carnavalsmuziek, maar we ge ven er een jazzy en dixieland- achtig tintje aan", vertelt Ruud Bakker, een van de mu zikanten van Kleintje Pils. De pretband is zestien jaar ge leden opgericht door vijf en thousiaste jongens van rond de vijftien jaar. De blaasinstru menten vormden de harde kern. „In de loop der jaren doe je bij de verenigingen contac ten op en pik je goede muzi kanten eruit. Geleidelijk ver zamelden we meer bandleden om ons heen", aldus Ruud. De band groeide uit tot een bezet ting van acht man, die nu Kleintje Pils vormt. En nog steeds is het een band met overwegend blaasinstrumen ten. Vader Abraham Kleintje Pils is langzamerhand uitgegroeid tot een begrip in, de carnavalswereld. Zij ziin in middels de vaste begeleidings band op de carnavalsplaten van Vader Abraham, hebben menigmaal opgetreden voor de televisie en laten hun sporen na in het buitenland. De band Kleintje Pils: ,,We maken iets andere muziek dan de Boeren- kapellen". FOTO: HENK VAN DEN ENDE gaat jaarlijks naar Parijs om te spelen op de Champs Elysees bij de aankomst van de Tour de France. Dit jaar zit dat er dus niet in. Ook in Frankrijk speelt Kleintje Pils tijdens wijnfeesten. In eigen land speelt de Voor- houtse Pretband bij veel mas sale evenementen zoals voet balwedstrijden en elfsteden tochten en Kleintje Pils heeft Yvonne van Gennip gehuldigd bij het programma Wedden Dat van Jos Brink. „Het is Hollandse Cultuur-uiting", zegt Ruud. „Via de televisie leert men je kennen, maar ons streven was altijd langs de zij lijn alles mee te maken. Want wie had ooit gedacht dat wij naar Japan zouden vertrekken om op te treden". Gescreend Kleintje Pils speelt het carna valsrepertoire met een eigen stempel. Dat is ook wat Vader Abraham aanspreekt. En het trok ook de aandacht van de Japanse president-directeur Kamischika van Holland Vil lage in Nagasaki. „Achteraf hoorden we dat hij ons al een aantal jaren had gescreend", vertelt Ruud. „Na een optre den in Leiden kwam er een persoon naar ons toe die vroeg of wij geïnteresseerd waren ooit in Japan te spelen. Wij na men het niet echt serieus. Maar na twee a drie jaar is het toch definitief". Vrijdag vertrekt de band voor zes weken naar Japan. In het grote Japanse attractiepark Holland Village wordt het gro te Seventeenth Century Ocean Festival gehouden. Het attrac tiepark bestaat uit allerlei ty pisch Hollandse gebouwen, die op ware grootte zijn nage bouwd. Zo ligt daar onder an dere een deel van de haven uit Hoorn. Precies op de plek waar het Japanse Holland Vil lage staat, had Nederland in de zeventiende eeuw de eerste buitenlandse handelspost in Japan. Klompen Kleintje Pils zal op dat festival zes dagen per week en vier maal per dag optreden. „We moeten daar aan de verwach ting van de mensen voldoen. De gemiddelde Japanner denkt dat Hollanders nog steeds op klompen lopen. Wij willen dat niet doorbreken. Normaal gesproken treclen wij in onze vrijetijdskleren op, maar voor deze gelegenheid zijn er onder andere klompen aangeschaft", aldus Ruud. „Voor de vrije dagen tussen door hebben we al een heel schema gemaakt van alle mar kante Japanse dingen die we willen gaan bekijken". Voor de laatste maal voor het vertrek richting het Oosten trad Kleintje Pils op afgelopen zondag ter gelegenheid van een heugelijke verjaardag van een alom bekend ondernemer in Voorhout en tevens vader van een van de bandleden, Jos Hoek. Dit optreden moest wor den volbracht met geleende instrumenten, omdat de eigen instrumenten al richting Ja pan waren vertrokken. De gemeente Voorhout liet Kleintje Pils niet vertrekken zonder een cadeau. Toos van der Meer van het CDA sprak namens het college van Burge meester en Wethouders enige woorden tot de leden van ae pretband. „Het accent van jul lie optreden in Japan zal lig gen op de presentatie, maar ook Hollandpromotie in het al gemeen". Om die reden ont vingen de leden van Kleintje Pils twee boeken over Neder land. Beide boeken waren voorzien van Japanse tekst en zouden overhandigd worden aan de president-directeur en de gouverneur van Holland Village. Tevens was een brief bijgesloten van het Voorhoutse gemeentebestuur gericht aan president-directeur Kamischi ka, vertaald in het Japans. Polonaise De acht bandleden hebben hooggespannen verwachtingen van ae kennismaking met Ja pan en zijn cultuur. „We heb ben zo ontzettend veel leuke reacties gehad over ons ver trek. Van mensen uit het vak, collega-artiesten en uit het za kenleven, maar ook van men sen uit Voorhout. Iedereen leeft echt mee, dat is heel leuk", zegt Ruud, ook namens de overige leden van Kleintje Pils. Wat ze van het Japanse pu bliek moeten verwachten is afwachten „We hebben geen flauw idee hoe men zal reage ren op ons optreden. Zullen ze polonaise gaan lopen zoals hier, of doodstil blijven staan. We moeten het maar afwach ten", lacht Ruud. DEN HAAG Een orga nisatie die vele miljoenen verdiende met gewelds misdrijven en handel in verdovende middelen. Zo omschreef officier van jus titie J. van Eek gisteren voor de Haagse rechtbank één van de best georganiseerde mis daadbendes van Nederland, die op dinsdagmorgen 9 april van dit jaar tijdens een groot schalige politieactie weid op gerold Van de vijf mannen, die de kern van dit dru&syndicaat vormden, werden er twee, een 35-jarige Hagenaar en een even oude Voorburger, de lei ders genoemd. De behandeling van hun zaak werd echter op geschort tot 8 oktober. Tegen het financiële brein van de or ganisatie, een 51-jarige inwo ner van Zoetermeer, werd een gevangenisstraf van vijf jaar geëist. Een 45-jarige als 'meel oper' gekwalificeerde Amster dammer hoorde een eis van twee jaar cel. Vele miljoenen Volgens officier mr. Van Eek zijn vele miljoenen verdiend met het organiseren van hasj transporten per boot. Af en toe ging het mis en werden er dui zenden kilo's hasj aangetroffen of honderden kilo's overboord gezet. Zo spoelde in september '88 achthonderd kilo hasi aan op de Nederlandse en Belgi sche kust. In november van dat jaar werd de Gerdina II met dui zend kilo hasj in Engeland on derschept. De Sea Ranger was twee jaar later hetzelfde lot beschoren. Eind 1990 werd de Frontier aangehouden bij het eiland St. Helena met 4000 kilo soft drugs aan boord. Van Eek sprak van een goed georganiseerde bende, die be stond uit meesters in het af schermen van de eigen activi teiten. Zelf maakten de leiders hun handen niet vuil, maar lieten 'de tweede en derde lijn' het karwei opknappen. Als er iemand tegen de lamp liep, werd er goed gezorgd voor het thuisfront. Zolang er maar geen namen werden genoemd. De bende zag brood in alles wat maar illegaal was, als het maar geld opbracht, aldus de officier Alle verdachten wordt onder meer artikel 140 van het Wetboek van Straf recht ten laste gelegd, het deelnemen aan een organisatie met het oogmerk om misdrij ven te plegen. Dit artikel is vooral in het leven geroepen om de zogenoemde grote jon gens die hun handen niet vuil maken te kunnen veroordelen. Rolls Royces Dat de opbrengsten in de vele miljoenen liepen, bleek wel uit het wagenpark dat in het bezit van de verdachten werd aan getroffen: twee Rolls Royces, een Ferrari Testarossa. een Dodge uit 1948, Mercedessen, BMW's, een luxe caravan, een vrachtwagen-trailer en twee speedboten, waarvan één een waarde had van 650.000 gul den. De fiscus heeft inmiddels 'een navordering van 103 mil joen gulden opgemaakt Advocate mr. J Goudswaard van de financiële expert uit Zoetermeer eiste niet-ontvan- kelijkheidsverklaring van de officier van justitie ten aan zien van de verdenking van deelname aan een criminele organisatie. Zij stelde dat het gerechtelijk vooronderzoek niet had mogen worden inge steld, de telefoontaps te lang durig waren geweest, de obser vaties niet te controleren en zii achtte de procesorde verstoord door het te laat toesturen van processtukken aan de verdedi- Reehtbankpresident B. Punt wees de eis weliswaar af maar hield de zaak tot vandaag aan om de raadsvrouw de gelegen heid te geven de stukken die Van Eek zelfs nog tijdens zijn requisitoir aan de verdediging overhandigde, met haar cliënt te bespreken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11