5uid-Afrika reageert erdeeld op einde merikaanse sancties Van den Broek niet pessimistisch Frankrijk verklaart oorlog aan immigratie Rechtlijnig Amerika verklaart de oorlog aan 'het slechte' Politie Peru schiet burgertoestel neer AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 'AlTENLAND CeidóeSou/itwt DONDERDAG 11 JULI 1991 PAGINA 5 Vrijheid twee van 'Zes van Sharpeville' JOHANNESBURG Twee van de 'Zes van Sharpeville' zijn gisteren in Zuid-Afrika vrijgelaten. Oupa Diniso en Joshua Khumalo werden met vier anderen ter dood veroor deeld wegens betrokken heid bij de moord in 1984 door een menigte op een raadslid van het het zwarte woonoord Sharpeville. Hun vonnissen werden na ver ontwaardigde reacties van de internationale gemeen schap omgezet in levens lang. Vorige week kondig de president F.W. De Klerk de vrijlating aan van 4200 gevangenen die voor het eerst waren veroor deeld. Daartoe behoren ook Diniso en Khumalo. Idoor BOB VAN HUËT PARIJS De Franse rege ring heeft gisteren 'de oorlog' verklaard aan de clandestiene immigratie. Na de wekelijkse ministerraad werd een serie maatregelen aangekondigd ter 'beheersing' van het probleem. De verharding van het beleid volgt op een gespierde verkla ring van premier Edith Cres- son. Zij wil 'speciale vliegtui gen' inzetten om illegalen massaal terug te sturen naar hun land van herkomst. De 'rechtse' uitspraak zorgde voor onrust binnen haar eigen soci alistische partij. De serie maatregelen omvat onder meer een striktere con trole op de Franse consulaten bij de uitgifte van visa. De identiteitscontrole aan de Franse grenzen zal worden versterkt om 'misbruik' van het asielrecht tegen te gaan. Cresson wil strengere straffen tegen ondernemers die illega len werk bieden. Een nieuw wetsvoorstel is hiervoor in voorbereiding. Buitenlandse werkgevers kunnen bij over treding Frankrijk worden uit gezet, terwijl Franse werkge vers in beslagname van hun onderneming riskeren. Om een einde te maken aan de slepende procedures bij de asielaanvraag wil de regering al diegenen toelaten die voor 1 januari 1989 hun aanvraag hebben ingediend. „Op voor waarde dat ze in Frankrijk wonen, een baan hebben en niet in aanraking zijn geweest met justitie", aldus regerings woordvoerder Jack Lang. Politieke waarnemers zien het anti-immigratie-offensief van de Franse regering vooral als een poging om terrein terug te winnen in de publieke opinie. Zowel premier Cresson als president Mitterrand gaan mo menteel gebukt onder een sterk gedaalde populariteit. Idoor JO WIJNEN DEN HAAG Alle twaalf landen van de Eu ropese Gemeenschap zul len functionarissen naar Joegoslavië sturen om deel te nemen aan de EG- waarnemingsmissie die tussen de vijftig en zeven tig personen omvat. De missie zal, ook al omdat Joegoslavië daarom uitdruk kelijk heeft gevraagd, zo snel mogelijk aan het werk gaan en zal toezicht houden op het staakt-het-vuren dat de partij en afgelopen zondag, na be sprekingen met de EG-trojka, zijn overeengekomen. Wellicht kan de complete missie binnen vijf dagen in Joegoslavië aan wezig zijn. Een en ander hebben de EG- ministers van buitenlandse za ken gisteren in Den Haag be sloten. Er is op dit ogenblik al een voorlopige waarnemers- missie van de EG in Joegosla vië, waarvan functionarissen uit Nederland, Luxemburg, Portugal en van de Europese Commissie te Brussel deel uit maken. De waarnemersmissie zal uit zowel militairen als burgers bestaan, maar zal in Joegosla vië in 'burgerkleding' opere ren. De waarnemers zullen hun werkzaamheden voorals nog tot Slovenië en Kroatië beperken. Pogingen van voor al de Duitse minister van bui tenlandse minister, Genscher, ook waarnemers naar Servië te sturen, leden gisteren schip breuk, vooral omdat Servië geen partij is in het Brioni-ak- koord. De EG-ministers besloten gis teren ook dat de bevindingen van de waarnemers aan de vijfendertig CVSE-landen zul len worden medegedeeld. Er zal nog worden bekeken of het waarnemersteam met functio narissen met niet-EG-landen kan worden uitgebreid. Goedkeuring Terwijl de besprekingen van de ministers nog in volle gang waren, werd minister Van den Broek, die als voorzitter op trad, gisteren telefonisch op de hoogte gesteld van de goed keuring die het Sloveense par lement aan het Brioni-akkoord van afgelopen zondag heeft gegeven. „Nu moeten ae fede rale autoriteiten van Joegosla vië zich nog achter het ak koord scharen en het volledig onderschrijven", aldus minis ter Van den Broek, die zei een snelle beslissing op dat stuk van Belgrado te verwachten. De minister ontkende iets te weten van mogelijke geheime onderhandelingen tussen de afgescheiden republieken Slo venië en Kroatië over bepaal de onderlinge grensregelingen. „Ik kan alleen maar zeggen dat het van het allergrootste belang is dat de onderhande lingen tussen de afgescheiden republieken en de federale au toriteiten nu snel op gang ko men", aldus Van den Broek. De EG zal die onderhandelin gen overigens niet leiden. Tij dens het Haags overleg is wel besloten dat de Gemeenschap als waarnemer bij de gesprek ken aanwezig zal zijn als Joe goslavië daar uitdrukkelijk om vraagt. Minister Van den Broek toonde zich gisteren niet pessimistisch over de ont wikkelingen in dat land. „Men beweegt zich geleidelijk in de richting van onderhandelin gen. Wat dat betreft zijn de za ken sinds afgelopen zondag de goede kant uitgegaan", aldus minister Van den Broek. WASHINGTON Dat ik geregeld een glas wijn drink en nogal eens een sigaartje opsteek, dat zou mij hier in Amerika tot een verworpeling maken, ware het niet dat ik een buitenlander ben en veel Amerikanen genegen zijn mijn merkwaardige gewoonten te accepteren als uitingen van een exotische cultuur. Was ik Amerikaan onder de Amerikanen geweest, dan had een prettige verstandhouding met alcohol en nicotine mij ernstig kunnen opbreken. Zo ver is de jacht in de VS doorgedreven op alles wat ongezond is en op een ieder die nog gezonder zou kunnen leven, dat menig Amerikaan zijn baan kan verliezen als hij zich ooit ook maar een moment bezondigd heeft aan een korte flirt met het kwaad. Ook al heeft het vergrijp plaatsgehad in de intimiteit van de eigen woning. Er zijn nu zesduizend middelgrote tot grote ondernemingen in Amerika die geen rokers aannemen. Een nog groter aantal bedrijven wenst niemand in dienst te hebben die ooit, hoe weinig of waar dan ook, bier of erger drinkt. Sommige van die firma's ontslaan op staande voet de personeelsleden die worden betrapt. Ene meneer Winn, werkzaam bij Best Lock Corp. in Indianapolis, vloog onlangs de laan uit toen hij de bekentenis aflegde enkele jaren geleden eens enkele alcoholische consumpties te hebben genoten. Hij was ten tijde van het misdrijf al in dienst van Best Lock en was nu dus alsnog de klos. 'No drinking, ever', zei de arbeidsovereenkomst. De gemeente Athens in Georgia gaat zo mogelijk nog verder, door geen mensen meer als ambtenaar in dienst te nemen die een betrekkelijk hoog cholesterolgehalte in het bloed hebben. Sollicitanten mogen nog zo fit zijn, als hun bloedvet de 'gemeentelijke norm' overschrijdt, is het mis. Dat de afkondiging van taboes een averechts effect kan hebben, lijkt in dit land van zedelijke rechtlijnigheid ondergeschikt aan de simpele plicht het slechte de oorlog te verklaren. En zo zie ik kinderen in de metro van New York stoer sigaretten staan inhaleren voor de poster van een geraamte met cowboyhoed, dat te paard door een kerkhof stapt. 'Kom naar waar de kanker is', staat eronder. Tekening en tekst zijn van een tienjarig meisje dat de anti-rook-tekenwedstrijd van de gemeente New York heeft gewonnen. En wat te denken bij voorbeeld van het feit dat er hier bij mij in deze buurt van Washington scholen zijn die de ouders van leerlingen vragen om thuis geen alcohol aan zichzelf en aan de kinderen te schenken en... om in een brief aan de school dat huiselijk alcoholtaboe formeel te bevestigen. In klassen met een hoge ouderlijke respons moet de psychologische druk op kinderen wier vader en moeder thuis wel een borreltje voor het eten wensen te blijven drinken, verpletterend zijn. Vaak moet ik nog denken aan de ervaring, inmiddels enkele jaren geleden, dat ik hier ineens een dode jongen in mijn armen hield. Hij was in mijn smalle straatje, waar een maximumsnelheid van 35 kilometer per uur geldt, in zijn auto met misschien wel 150 tegen een boom gereden. Ik was er het eerst bij en herinner me behalve zijn gebroken schedel de walm van drank. Ook toen was alcohol al een zwaar taboe, hier aan de oostkust van Amerika. Nu, op warme zomeravonden, komen de jongelui uit de buurt in hun auto's naar het honkbalveldje om de hoek. Ze hebben 'sixpacks' bier bij zich, die ik 's ochtends leeg aantref. Autorijden mag vanaf je zestiende, in militaire dienst vanaf je achttiende, maar in een café mag je pas vanaf je eenentwintigste. En je ouders hebben misschien wel een brief naar school geschreven dat er thuis geen druppel... Ik begrijp die drukte op het honkbalveldje wel. Evenals mijn eigen boze droom dat die jongen met dat gebroken hoofd niet de eerste is geweest die doodgaat in mijn armen. Nummer twee zou ik zo graag, voor het te laat is, bij mij thuis uitnodigen. Voor een goed glas bier in een exotische Europese atmosfeer. LIMA De Peruaanse politie heeft een passagierstoestel van Aerochasqui Airlines neergeschoten, in de veronderstelling dat het om een drugsvliegtuig ging. Volgens Paul Fiedler, de eige naar van de maatschappij, zijn alle 12 inzittenden omgekomen. Fiedler zei dat het tweemotorige toestel door zeven politieagen ten met automatische wapens is neergehaald bij het opstijgen in Bellavista, hoewel het vliegtuig duidelijke kentekens van de maatschappij had. Inwoners van Bellavista zouden één van de schutters hebben gegrepen; de anderen wisten naar het oerwoud te ontkomen. Een radiostation in de hoofdstad Lima zei dat de agenten mogelijk dronken waren, maar Fiedler zei dat ze moge lijk cocaïne hadden gebruikt. Het leger stelt een onderzoek in naar het incident. Sinds december heeft het leger zeker vier lichte vliegtuigen neergeschoten in de noordelijke Huallaga-val- lei, waarin Bellavista ligt. De vallei is de grootste producent in de wereld van .het cocablad, de grondstof voor cocaïne. WACHTEN OP GOEDKEURING BRIONI-OVEREENKOMST DOOR FEDERATIE ïtsoenen moeilijk Mijten in Afrika HINGTON De Amerikaanse regering neemt pogingen de overgebleven voed- Ttsoenen uit de Golfoorlog te slijten aan bngerende Afrikaanse bevolking, maar fikt geen eenvoudige opgave afnemers te .[n voor de kant-en-klaar-maaltijden. heeft als een van de weinige landen ^stelling voor de pakketten. De coalitie Verzetsgroepen heeft een miljoen maaltij- jeaccepteerd. Pogingen van de Amerika- m nog enkele miljoenen rantsoenen aan landen weg te geven hebben nog geen opgeleverd. Sudan, waar 9,5 miljoen kn door de hongerdood worden bedreigd, Mrt de pakketten te accepteren omdat "nge rantsoenen varkensvlees bevatten, Moslims niet mogen eten. Raket gevonden op plek vliegramp ROME Nabij de plek waar in 1980 een Italiaans passagiersvlucht in de Middellandse Zee stortte zijn de resten gevonden van een door de NAVO gebruikte raket. Dit zou de theorie bevestigen dat het toestel destijds per abuis was neergeschoten door een NAVO-gevechtsvlieg- tuig. De DC-9 van de maatschappij Itavia stortte in 1980 in zee bij het eiland Ustica voor de kust van Sicilië. Alle 81 inzit tenden kwamen daarbij om het leven. Uitgewezen schrijver terug naar Frankrijk PARIJS Een Franse administratieve rechtbank heeft gisteren de uitwijzing van de dissidente Marokkaanse schrij ver Abdelmoumen Diouri onrechtmatig verklaard. Op grond van het vonnis kan Diouri, die op 20 juni het land werd uit gezet, naar Frankrijk terugkeren. De Franse minister van binnenlandse za ken Philippe Marchand, die de opdracht voor de uitwijzing gaf, beweert dat Diouri in Frankrijk contacten onder hield met Iraakse en Libische inlichtin gendiensten en Palestijnse extremisten. Diouri woonde al meer dan 20 jaar in Frankrijk, maar dat was voor het minis terie geen beletsel hem op het vliegtuig naar Gabon te zetten. Braziliaanse voetbalbalsterren aan dood ontsnapt SAO PAULO Controleurs op de luchthaven van Sao Paulo in Brazilië hebben een krachtige tijdbom in een koffer gevonden, enkele minuten voordat deze ingeladen zou worden in een vliegtuig van Japan Airlines. Het toestel zou met 30 passagiers en 25 bemanningsleden zijn vertrokken richting Tokyo. Onder de passagiers bevonden zich de voormalige Brazili aanse voetbalsterren Socrates, Eder en Leao. De eigenaar van de koffer waarin de bom was verstopt, een 39- jarige Japanner, werd ondervraagd maar niet gearresteerd. Eenzame dolfijn lid windsurf club KARMOEY Een eenzame dolfijn, al snel Flipper gedoopt, is door een groep windsurfers op het Noorse eiland Karmoey geadopteerd als lid van hun club. De driejarige dolfijn dook ruim een jaar geleden op aan de kust van Karmoey en behield aanvankelijk gepaste afstand, tot hij besloot dat surfplanken - die onge veer even groot zijn als hij - vrien delijk zijn en leuk zijn om mee te spelen. Als er geen surfers in zee zijn begint Flipper ongeduldig te worden en maakt sprongen in de lucht langs het strand. „Hij is gek op gezelschap en kalmeert als iemand het water ingaat", vertelt een echte surfer. HET LEVENDE EILAND Prudon is druk bezig met een ondezoek, dat hem bui- interesseert: jaren geleden immers heeft hij, in zijn aan de Rivièra, de z.g. Prudonlaag ontdekt, die ul- radiogolven terugkaatst naar de aarde en waardoor hij is taferelen uit de geschiedenis van lang, lang geleden tot leven te brengen. Rob assisteert hem bij deze onder en na enkele weken gelukt het Prudon al een paar te construeren, waarmee hij deze reflecties kan te- zonder dat daarvoor een groot laboratorium met reusachtige instrumenten nodig is. - Na ongeveer een week maakt zich een ongewone spanning meester van het gezelschap, want zij zullen nu iets waarnemen, dat geen mensenoog ooit heeft aanschouwd: de „achterkant" van de maan, waarvan im mers altijd dezelfde zijde naar de aarde is gewend. Wanneer de dag aanbreekt en de maan opkomt, zitten Rob en Winter juist aan het ontbijt. „Een eeuwenoud raadsel zal over enkele uren worden ontsluierd", zegt Winter plechtig. 'MOND HASSELERHARM ANNESBURG Afrika heeft ver- gereageerd op het i ffen van de Ameri- se sancties. President Jerk is erg verheugd, het ANC laat weten iet besluit van presi- Bush om de sancties o|andel en investerin- op te heffen, veel te komt. po3 nog 900 politieke ge nen vastzitten moeten de es in stand blijven", stelt INC in een reactie. De frikaanse vakbonden n zich aan bij dat stand en verwijten Bush dat hij irst de beste gelegenheid ijpt om de sancties te la- allen. „De republikeinen Verenigde Staten waren al tegen de boycot", zegt ..«woordvoerder van de JJJ ite vakbond, Casatu. akbond zal zich, evenals iNC, nu concentreren op a andhaven van de reste- sancties. Andere nega- reacties op het besluit e'le Verenigde Staten kwa- ran het PAC, een zwarte ile organisatie, en de van Kerken. „Veel te luidt het identieke jientaar. »lezi, leider van de zwar- janisatie Inkatha, noemt hrappen van de sancties beste nieuws sinds lange thpri pakt ten aan ^RTHEERING Meneerde president tijd". Hij zegt vooral blij te zijn voor de mensen die zouden hebben geleden onder de in ternationale boycot. Inkatha was altijd al tegen sancties en dat vormt een van de redenen voor de nog steeds voortdu rende onenigheid met het ANC. De effectenbeurs in Johannes burg bereikte gisteren een nieuw record dank zij een stij ging van meer dan 100 punten. Beursdeskundigen verwachten dat de koersen nog verder zul len stijgen, maar waarschuwen RI Italianen die hun in de haven van Capri te i willen leggen, zullen aan eerst een lik moeten en op de nummerplaat e Italiaanse boten dragen. burgemeester Cos- no Federico zijn zin krijgt, L an nu af aan de helft van nf lartuigen de toegang wor- fe geweigerd. Om de andere lullen boten met even en 0 en nummers worden toe- en. Federico, die twee iden geleden al in het ws kwam door de invoe- van een verbod op stil- in het centrum van Ca- maakt zich bovendien voor de eerbaarheid. Op tjf/an de burgemeester wor- iliftoeristen beboet, wanneer binnen de bebouwde door van Ve- Het verbod op het dra- teenslippers in het van Capri is daaren- nog steeds uniek. En ten heeft Federico aange- dat eigenaars van E en verplicht zullen wor- huisdieren te verge- met stoffer en blik. Trots poseert prof. Severino Antinori in een ziekenhuis in Rome bij de wieg van een pasgeboren zevenling. Niet alleen het aantal is bijzonder, maar de zeven zijn ook nog eens 'reageerbuisbaby's'. FOTO: EPA voor overdreven optimisme. „Het Amerikaanse besluit heeft voornamelijk een psy chologisch effect", zegt ene beurshandelaar. Er worden geen grootse investeringen vanuit de Verenigde Staten verwacht. Afzonderlijke Ame rikaanse staten kunnen nog steeds door eigen wetgeving investeringen tegehouden; de politieke onzekerheid in Zuid- Afrika is erg groot en er be staat angst voor de plannen van het ANC om sommige be drijven te nationaliseren. Zuid-Afrika moet daarnaast wedijveren met bijvoorbeeld Oost-Europa als het gaat om het aantrekken van interna tionaal kapitaal. Het wordt in die concurrentie verder ge handicapt door het massale ge weld in het land. De betekenis van het opheffen van de Amerikaanse sancties is ook beperkt omdat belang rijke strafmaatregelen nog steeds van kracht blijven. Wa penhandel blijft verboden, maar vooral de Amerikaanse weigering om in Zuid-Afrika toegang te verschaffen tot goedkope leningen van het In ternationale Monetaire Fonds en de Wereldbank doet pijn. Ondanks die kanttekeningen is het schrappen van de sanc ties van grote betekenis voor de regering De Klerk. Sinds het begin van het hervor mingsbeleid heeft de Klerk zijn blanke kiezers niets kun nen laten zien waarmee hij zijn revolutionaire politiek kon rechtvaardigen. Pagina 13: Sporters in Zuid- Afrika opgetogen Boris Jeltsin, de juist beë digde presi dent van de Russische Federatie, krijgt de ge lukwensen van Sovjet president Mi- chail Gorba- tsjov. De poli tieke geschil len tussen de twee lijken grotendeels te zijn bijge legd. Gorba- tsjov verze kerde Jeltsin gisteren van zijn steun. FOTO: AFP Nucleaire capaciteit Irak groter dan gedacht WASHINGTON Uit inter nationale inspecties blijkt dat de Iraakse nucleaire capaciteit veel groter is dan tot voor kort werd aangenomen. Bij de in specties door het Atoombureau van de VN is voldoende urani um gevonden voor de produk- tie van 20 tot 40 kernwapens. Volgens een Amerikaanse re geringsfunctionaris was Irak echter nog jaren verwijderd van de daadwerkelijke fabri cage van een kernwapen. Pre sident George Bush zei giste ren dat hij ondanks de schok kende resultaten van het VN- onderzoek niet gelooft dat Irak volledige opening van za ken geeft over zijn nucleaire projecten. Hij waarschuwde Irak andermaal dat de VS vastbesloten zijn om een eind te maken aan de Iraakse nuce- laire dreiging. De VS zijn ook van plan om te deel te nemen aan een internationale inter ventiemacht die in het zuid oosten van Turkije moet wor den gelegerd om het Iraakse gevaar in te dammen. Vooral de Kurden zouden daardoor meer zekerheid krijgen. Intussen heeft Irak de Vere nigde Naties gevraagd voor 1,5 miljard dollar olie te mogen verkopen op de wereldmarkt. Baghdad wil het geld besteden aan voedsel en medicijnen voor de bevolking. Zevenling

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5