VY Noord wijk mag niet -Meer korten op promotie Katwijk start proef met gescheiden ophalen afval Zeefzand naar Maasvlakte or bouw vuilverbrander geen versnelde procedure JIN- EN BOLLENSTREEK QtidwQowuvnt DONDERDAG 11 JULI 1991 PAGINA 11 erke bevolkingsgroei de Haarlemmermeer .RLEMMERMEER Het aantal inwoners van Haarlem mer is de afgelopen vijf jaar met 10.569 gestegen. Dat is een van 12,08 procent. dijkt uit de meest recente bevolkingscijfers van de gemeen- 1 januari 1986 bedroeg het aantal inwoners 87.504. Aan igin van dit jaar was dat 98.073. Naar verwachting zal [emmermeer in oktober de 100.000 overschrijden. In Hoofd en Lisserbroek nam het aantal inwoners in de afgelopen iar het snelst toe. Dit is grotendeels toe te schrijven aan de igbouwproduktie. In Buitenkaag nam het aantal inwoners Jn 557 naar 511 inwoners. In het kleinste dorpje van de [emmermeer, Leimuiderbrug, is het aantal inwoners in vijf ijd gedaald van 37 naar 36 inwoners. De groei van de be ng met 12,08 procent is erg hoog in vergelijking met het ïliike cijfer van 3,3. De groei is te verklaren uit het feit dat lorp de status van groeikern heeft. OOK GELD VOOR PROJECT IN ZOETERWOUDE Fietspad tussen Katwijk en Noordvijk wordt 'trager' N OORD WIJK KAT WIJK Er worden snel- heidsbeperkende maatre gelen genomen op het duinfietspad tussen Kat wijk en Noord wijk. De aanpassing is nodig omdat door de hoge snelheden van racefietsers die van het huidige pad gebruik maken, regelmatig ge vaarlijke situaties ont staan. De aanpassing van het fiets pad maakt onderdeel uit van het nieuwe fietspadenplan van de provincie Zuid-Hol land. In het plan wordt vopr-' zien in een investering-'<van 8,8 miljoen voor de aanleg van nieuwe fietspaden in de komende vijf jaar. Het plan van gedeputeerde T. Jansen is inmiddels goerdgekeurd door de statencommissie verkeer en vervoer. De totale kosten van de aan passingen aan het fietspad tussen Katwijk en Noord wijk worden geraamd op 360.000 gulden. Door een vijftal snel- heidsremmende bochten in het traject aan te brengen hoopt men een deel van het probleem op te lossen. Daar naast wil men e voetgangers, die nu nog reglmatig gebruik maken van ht fietspad, van de route were. Om dat te be reiken is ma overeengeko men een votpad naast het fietspad aan te leggen over een lengte vn twee kilome ter. Het is e bedoeling nog dit jaar te ieginnen met de aanleg. Het fietspaenplan is de uit drukking un de provinciale wens het gbruik van de fiets in de provide te bevorderen. Naast de jannen in Katwijk en Noordrijk zal ook elders in de proincie flink geïnves teerd woilen. Zo wordt voor de aanleg van fietspaden in Alphen aan den Rijn, het zogenaamde 'Rondje Hoge Dijk', 225.000 gulden uitgetrokken. In Zoeterwoude zal de pro vincie het leeuwendeel, 225.000 gulden, betalen van de verlenging van het fietspad langs de geluidswal van de provinciale weg. Met de aan leg wordt in 1992 begonnen. Het fietspad Noordeinde, de aansluiting op het fietspad langs de S 10 in Zevenhoven, zal voor driekwart door de provincie worden betaald. Er is een bedrag van 189.000 gul den mee gemoeid. Vrije School Hillegom in augustus van start HILLEGOM De Vrije School in Hillegom gaat op 19 augustus van start. In een lokaal van klooster Mariaoord aan de Mariastraat begin nen op 19 augustus de lessen. Tot nu toe hebben zich 14 leerlingen aangemeld, maar de initiatiefnemers verwachten dat dit aantal nog zal groeien. Onder leiding van leerkracht Ewoud de Jong wordt begonnen met groep 1 (peuters en kleuters) en de bedoe ling is dat elk jaar een groep wordt toegevoegd zodat er na acht jaar een volwaardige basisschool is. De Vrije School is bestemd voor de hele Bollenstreek. Kinderen uit deze streek moesten tot nu uitwijken naar Haarlem, Leiden of Leiderdorp. Opmerkelijk is dat de school start zonder overheidssubsidie en dat de ouders dus alles zelf moeten betalen. Voor de periode 1992-1993 wordt wel steun verwacht. „We had den nog een jaar kunnen wachten, maar dat wilden we niet", al dus een van de initiatiefneemsters. Als de overheid steun gaat verlenen, dan moet de gemeente Hillegom meewerken aan huis vesting voor de school. De Vrije School is gebaseerd op de (onder wijskundige) ideeën van Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofie. "jgRKGROEP KOMT IN SEPTEMBER MET ALTERNATIEF VOORSTEL (Spij <a«S KOLDENHOF (nr DWIJK De VVV Noordwijk jotie staat onder zwa- dijinanciële druk. Om dreigend tekort van gulden te voorko- ieeft de VVV gesne- haar begroting po1991. De gemeente is "He wijze waarop dat is d verre van tevre- ,aar heeft de begro- ipoü geaccepteerd omdat nieuwe begroting 14.04 de resterende vijf irengjden van dit jaar wei- eer zou uithalen. my U in 3] I3.46uder P. Barnhoorn be de ernst van de proble- fan de VVV. „De jaarre- biedt een niet erg roos perspectief. Het is dui- dat er maatregelen ge moeten worden. Daar- deel van de VVV-taak niet in de knel mogen komen. Aan de gemeentelijke bijdrage, die vanuit de toeristenbelasting betaald wordt, is de opdracht tot promotie van Noordwijk verbonden. Daar mag dus ook niet zomaar op gekort wor den", vindt de wethouder van toerisme. „Helaas is dat wel gebeurd om de begroting voor '91 rond te krijgen. De activiteiten in ver band met Noordwijk 125 jaar badplaats camoufleren dat enigszins, maar er zijn voor promotie belangrijke evene menten verdwenen en er is ook behoorlijk getemporiseerd. Zowel het college als de raads commissie voor toerisme zijn daar niet mee akkoord gegaan, maar we hebben de begroting onder tijdsdruk, het jaar is tenslotte al goeddeels voolbij, geaccepteerd. In 1992 en dena ren daarna zal het echter an ders moeten", waarschuwt hij. Personeelskosten Volgens VVV-directeur M. der Jagt is er geen sprake echter het promotionele van een nieuwe situatie. „In december van het vorig jaar hebben wij de gemeente en de Raad van Toezicht en Advies er al op gewezen, dat we 75.000 gulden meer nodig zou den hebben in verband met de hogere personeelskosten en de naar verwachting lagere in komsten", aldus Van der Jagt, die er op wijst dat die tendens geldt voor zeer veel VV V-kan- toren in Nederland. De be langrijkste reden is de ver plichting VV V-personeel voortaan in overeenstemming met een nieuwe CAO te beta len. „In februari bleek, dat zowel van gemeentezijde als van on dernemerszijde geen financiële steun viel te verwachten. Toen hebben we een aantal beslui ten genomen om een dreigend tekort op de begroting te voor komen. Zo is het kantoor op zondagmiddagen gesloten en is er gekort op een seizoen kracht. Van de geplande eve nementen ïs alleen het beach- volleybal gesneuveld", somt de VVV-directeur op. Ze erkent dat ook in de pro motionele sfeer gesneden is. „Dat was onvermijdelijk. We hebben de pijn zo eerlijk mo gelijk proberen te verdelen en dat betekent dat er bijvoor beeld ook minder in de voor lichtingssfeer gedaan is". Werkgroep Hoe de VVV in de toekomst rendabel kan fuctioneren op een voor alle betrokken partij en bevredigende wijze, wordt op dit moment bekeken door een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de ge meente, de Raad van Toezicht en Advies en het VVV-be- stuur. Naar verwachting zal de werkgroep, die inmiddels één bijeenkomst achter de rug heeft, in september verslag uit brengen van haar bevindin gen. Vast lijkt te staan, dat wil het VV V-kantoor aan de Grent de komende vijf jaar overleven, de financiële structuur za' moeten worden gewijzigd. Z< zullen de personeelskosten bii voorbeeld volgend jaar op nieuw flink stijgen, omdat da ook pensioenlasten zulla moeten worden Bezuinigingen bij de Noordwijkse vvv mogen niet meer ten koste gaan van promotionele activiteiten. foto: henk van den ende Herstructureren Van der Jagt wil nog niet te zeer vooruitlopen op het werk van de onderzoekscommissie. Wel is ze ervan overtuigd dat het huidige niveau van dienst verlening niet gehandhaafd kan blijven. Van der Jagt: „We zullen commerciëler moeten gaan werken. Ik denk dat we behoorlijk rigoreus zul len moeten herstructureren. In dat opzicht lopen we eigenlijk vooruit op wat de VVV's in de rest van het land nog te wach ten staat". ^jklander -EiJ Bruis ond- w|rinen zilidercross ItGEEST De be- 4 Oegstgeester triath- ijrik Bloklander heeft :n de vierde editie Poldercross op zijn gebracht. Bij de da as Monique Bruins kste. 15 ujider noteerde over 3600 Kind| waarvan 600 meter 'nend in het Oegstgees- lal moest worden afge- Bruins deed er Elj^minuten over. Bloklan- heb er goed voor 18.31 Vond de Poldercross 11-%er dan vorig jaar, het f" ,,ts telde meer slootjes". tning die gedeeld werd l5.Öfleten als Mario Rietberg in 20.15) en Marco ima (derde in 21 minu- Mart Moraal was _>artij en hij bereikte de hetjplaats door over de af- degeR.45 te laten klokken. 11.0j jrste L plaats bij de dames tn Gemma Nijnanten ;edacht werd 'verigens met glans, tijdenjen deed er 26 minuten oor aseconden over en Na een cross van 3000 meter door de polder volgde een duik in het Oegstgeestrkanaal. daarmee slechts 15 seconden achter op Monique Bruins. In tegenstelling tot de heren achtte Nijnanten het parcours niet moeilijker dan vorig jaar. Sommige sloten hadden echter steile oeverkanten. „Je moest nogal eens „klimmen" om er uit te komen... Om het snel te kunnen is een kwestie van techniek". Muzikaal Het startschot voor de Polder- cross werd inde wijk Buiten- lust gegevendoor wethouder Joop, van derReijden. Hij was ook aanwezij bii de finish bij de Van Eysiigabrug in Haas- wijk, waar ie tachtig deelne mers zich laer allen meldden. foto: henk van den ende Het evenement werd muzikaal opgeluisterd door een blaaska pel. De Oegstgeestenaar Henk Heemskerk, organisator van het sportspektakel, toonde zich na afloop zeer tevreden. DEFINITIEVE INVOERING VERWACHT IN 1993 KATWIJK De gemeen te Katwijk wil vanaf no vember in één wijk begin nen met het gescheiden ophalen van huisvuil in containers. De proef zal een jaar gaan duren om alle jaargetijden in de proefperiode te betrek ken. In het najaar van 1992 zal de evaluatie plaats vinden, waarna het gescheiden inzamelsys teem in 1993 in heel Kat wijk zal kunnen worden ingevoerd. Het voorstel werd gisteren be sproken in de raadscommissie voor milieuzaken. B en W van Katwijk gingen eerder al ak koord met de plannen, die zijn neergelegd in de nota 'Afval, verdeel 't thuis'. De wijk waarin de proef zal worden uitgevoerd ligt tussen de S4, de provinciale weg, de Molentuinweg, de Oude Rijn, het Additioneel kanaal en de gemeentegrens met Valken burg. Er is voor dit gebied ge kozen, omdat de wijk wat be bouwing en bewoners betreft een goede afspiegeling is van de rest van Katwijk. Bewoners van laagbouwwo- ningen krijgen twee minicon- tainers voor hun afval. Eén voor het zogenaamde GFT-af- val (groente-, fruit- en tuinaf val) en een tweede voor de rest. Bewoners van hoogbouw- woningen zullen gebruik moeten maken van wijkcon- tainers die bij de flats zullen worden geplaatst. Ze zullen een emmertje krijgen uitge reikt om de schillen en ander organisch afval te verzamelen. De gemeente zal het vuil alter nerend gaan ophalen. Dat be tekent dat om de week een an der soort afval wordt opge haald, de ene week GFT en de volgende week het overige, vuil. Voor het grof huisvuil zal- een opbelregeling ingevoerd' worden. Het is de bedoeling de contai ners kosteloos te verstrekken. Pas wanneer een container vervangen moet worden zul len de Katwijkers in de buidel moeten tasten. Naast de minicontainer zal de gemeente subsidie verstrekken aan Katwijkers die compostva- ten voor tuinafval aanschaf fen. De vaten, die nu nog 125 gulden kosten, zullen na af trek van gemeentelijke bijdra ge op 65 gulden per stuk ko men. De gemeente hoopt er 625 te slijten. In totaal zal de gemeente ruim vier ton kwijt zijn aan de in voering van het nieuwe inza melingssysteem en de subsidi ëring van compostvaten. KAMPEN/DEN HAAG Een partij verontreinigd zeef zand waar het bedrijf Recy cling Kampen mee zit opgeza deld kan volledig worden ge stort bij de VBM, een verwer kingsbedrijf op de Maasvlakte. Het gaat om zogenaamd zeef zand dat is verontreinigd met pak-verbindingen (polycycli sche aromaten). Zeefzand komt vrij bij het verwerken van puin in breekinstallaties. Het in Kampen opgeslagen af val is daarnaar toe gebracht door Spitman Milieu uit Ren- kum, een dochteronderneming van het Amerikaanse bedrijf BFI. De firma IBA, ook een dochteronderneming van BFI, had het materiaal na bewer king doorverkocht voor ge bruik in onder andere de we genbouw. Het afval komt oor spronkelijk van West Holland Milieu (WHM) in Delft, het vroegere afvalverwerkingsbe drijf Zegwaard. De provincie Zuid-Holland zou volgens de provincie Overijs sel ten onrechte een onthef fing voor het transport hebben afgegeven. Gisteren vertrok ken al enkele vrachtwagens naar Zuid-Holland. Het bedrijf WHM, dat ontkent dat het om verontreinigd afval gaat, wei gerde echter de lading, waarna ae vrachtwagens richting pro vinciehuis in Den Haag koers zetten. Na enig overleg kon den de vrachtwagens worden doorgestuurd naar de Maas vlakte. Ook de rest van het zand kan daar de komende da gen naar toe. ng: 1CHENDAM irvoojhendam zal voor de leuter,van de Gavi (geïn- bahie afvalverbran- ioSofdPtallatie) geen Pro" n: voi volgen waarmee hoofd' ontwerp-bestem- kindeplan en het bouw- 'e en gelijktijdig ter inzage "14 {p gelegd. Een voor- oordfcrvoor is gisteren in ik harc*aal hiervoor be- bezo raadsvergadering '2J'3? en W teruggeno- u' ^adat duidelijk was dat er nauwe- a(dSVoorstanc^ers voor praak; Burgemeester e freeze zei dat in tfdeïber in de commis- Jemeen bestuurlijke 'gpgenheden (ABA) fractievoorzitters overlegd over Volgen procedure. In eerste instantie had VVD- fractievoorzitter Ch. Corver uitstel van de discussie ge vraagd omdat sommige frac ties niet compleet waren en ook de betreffende wethouder met vakantie was. Hij kreeg alleen de SP'er P. de Ruiter mee. De burgemeester ont raadde het voorstel omdat het volgens hem om een reguliere bijeenkomst ging waarvan de noodzaak ter beoordeling is van de voorzitter. De raad heeft bij de aanname van het principebesluit voor de Gavi zelf dringend gevraagd op de hoogte te worden gehouden van de voortgang van de pro cedure, aldus de burgemeester. Hij was flink ontstemd over de brief van bestuur en fractie van de VVD aan de raad waarin sprake was van „het bewust politiek buiten spel zetten van de portefeuillehou der", dat „laakbaar" was ge noemd. De Vreeze wees hem er geërgerd op dat het aan de collegialiteit van het college was te danken dat die wethou der (J. Volmuller) onlangs (bij het rapport over de verant woordelijkheid voor vervuilde grond in De Rietvink - red.) „op haar stoel kon blijven zit ten". Povere reactie Bij de eigenlijke discussie ging het er bij het CDA om dat in december was afgesproken dat de minister van VROM toe zeggingen zou doen over de nieuwbouwwijk Leizo voordat verdere besluiten zouden wor den genomen. De tijdens een korte schorsing verstrekte brief van minister Alders met toezeggingen (naar aanleiding van een gesprek van hem met het college) noemde CDA- fractievoorzitter H. Bruijnzeels „een povere reactie die geen basis was voor verder gaan". Bruijnzeels wees er op dat het hierbij niet ging om een kop pelverkoop Gavi-Leizo, zoals verschillende insprekers had den gesteld. „De risico's van alle dooi Leidschendam te treffen voorbereidingen, voor de bodemanering en Leizo, de Verlengd Landscheidingsweg en de Gad, worden steeds gro ter en d toezeggingen van de minister kleiner". VolgensH. van Hasselt (VVD) was afgsproken dat eerst een bestem ningsplan zou worden Verschillende sprekes twijfelden aan de vijf miljoei gulden die volgens de Sava net samenwerkingsver band -oor de installatie) uitstel van ie bouw van de Gavi maanlelijks zou gaan kosten, „een )edrag waarvoor de Sava overgens de verantwoorde- lijkh.id draagt". VeiOranden De /VD'er informeerde ook naa; de wijziging van de richt- lijmn 'voor verbranden die nie! langer die van 1989 zou- detj zijn maar inmiddels afge- zwlkte van begin 1990. D66 veiweet de Sava nooit ant- Mxord te hebben gegeven op de vraag naar de meetgege- vens-Coburg. Mevrouw Span (D66) had, in tegenstelling tot het college, van juristen juist gehoord dat het helemaal niet zeker zou zijn dat de Arob- rechter akkoord zou gaan met de voorgestelde anticipatie procedure. Mevrouw Van der Veen van Gemeentebelangen bleek de enige die „vanwege de geboden spoed" ontwerp- bestemmingsplan en bouwplan tegelijkertijd behandeld wilde zien. Piet de Ruiter (SP), spe ciaal van vakantie teruggeko men („aan mijn gezicht kun je wel zien dat verbranden ook niet alles is"), verweet de Sava „zelfs nog geen behoorlijke be groting te kunnen opstellen". Burgemeester De Vreeze zei eveneens teleurgesteld te zijn door de brief van minister Al ders. Hij benadrukte dat alle rechten van de burger bij ver snelling van de procedure ge waarborgd zouden zijn. „De centenkwestie" veel inspre kers verweten het gemeente bestuur teveel uit te zijn op meer geld van het rijk in ver band met Leizo (en tegelijk hogere salarissen voor de be stuurders) noemde hij vol slagen onbelangrijk. Meten Over de richtlijnen voor ver branden zei wethouder L. van Ewijk, tevens secretaris van de Sava, dat niet de richtlijnen gewijzigd zijn maar de meet methoden. „De meetmethoden zijn veranderd om beter de normen te kunnen vaststel len." De te verwachten maan delijkse verliezen wanneer de bouw wordt uitgesteld zijn vol gens Van Ewijk het gevolg van grondaankopen, reeds en- ginering en wellicht door ho gere bouwkosten wegens infla tie, in\ totaal wordt op „zo'n tachtig miljoen of meer gere kend aan het eind van dit jaar." De vraag over de meet- methoden-Coburg zou hij aan het Sava-bestuur voorleggen. Volle bak in Leidschendam LEIDSCHENDAM Voor de speciale raadsvergadering over een versnelling van de procedure voor de bouw van de verbrandingsinstallatie bij het Prins Clausplein in Leid schendam bestond gister avond ongekend grote be langstelling. Een stampvolle tribune, in clusief vaders en moeders in gen" waren. De speech van F. Labohm van „Stop Vuil verbranding" kreeg minuten lang applaus. Burgemeester De Vreeze schorste de verga dering voor overleg met de fractievoorzitters. Bij terug keer deelde hij mee dat de minste verdere ordeversto ring afgelasten van de verga dering en voortzetting in be- zomerkleding en vergezeld, sloten zitting elders tot ge- van hun kleuters, zorgde voor een tropische tempera tuur. In de toegangshal voor de raadszaal de zeven inspre kers vergezeld van sympathi santen. Hieronder uiteraard vertegenwoordigers van „Stop Vuilverbranding Ypenburg" en het Samen werkingsverband wijk- en bewonersbelangenorganisa ties van Leidschendam en de vier omringende gemeenten. Een van de insprekers kwam alleen verklaren, dat niet al leen hijzelf maar ook zijn vrouw en kinderen, familie, vrienden en kennissen in Nederland en Engeland „te- volg zou hebben. De telefo nades van tegenstanders van de Gavi aan raadsleden lie gen er volgens PvdA-fractie- voorzitter M. van der Meule niet om. „Wat ik soms te ho ren krijg is voor herhaling in deze zaal niet vatbaar", aldus het raadslid. Van de 23 raadsleden waren acht wegens vakantie afwe zig. De burgemeester was, be halve van zijn secretaris, slechts vergezeld van wet houder Van Ewijk. De wet houders Volmuller, Van Erp en IJmkers waren eveneens afjvezig.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11