Buren wijzen bouwplannen van Leiden af eel theater en geinig opera STAD OMGEVING/KUNST/RTV Kamikaze-automobilist raakt rijbewijs zes maanden kwijt li Inbreker bezorgt agenten modderbad Een cadeau van formaat CcidóeSou/ta/nt DINSDAG 9 JULI 1991 PAGINA 9 tad akkoord ft bouw itoren jksstraatweg iNS MICKLINGHOFF 2«SENAAR De ge- [efiteraad van Wasse- is gisteravond ak- gegaan met de ■plannen van de Ne- ndsche Bank en pro- itwikkelaar Hillen joosen Planontwikke- 'oor kantoren aan de itraatweg. De protes- die R. Quack, ver- jdeskundige van de 9|iden van Wassenaar, loren, mochten niet ,jji. Volgens Quack •lljjrzaken de kantoor- in straks te veel ver- ioverlast. V ging de raad akkoord iet voorstel om golfclub stein uit te breiden en Inneltje aan te leggen on- i Kokshoornlaan om het |en nieuwe golfcomplex Jkaar te verbinden. Ook ei}ien akkoord met de rr '"'■-bezwaren laamloze straat bij de arhaatweg werd Laan van nqiestein izwaren tegen de ver- ig van de oude brand- lazerne en woningbouw dfe Molenweg werden af- in. 'erd 354.000 gulden be- tar gesteld om bij de lajfrij Ter Weer een stuk i (louwen om daar het jon- n perk van Nieuw Nijevelt n.|er te brengen. De bouw de in totaal vijf ton kos- nipitbreiding zal beginnen Gember. De nu nog af- blijk opererende jonge- rlijanisaties Time Out en 3 o Nijevelt zullen na de l^akantie van 1992 fuse- zij igeBtellen iele andere insprekers, die 4 de raadsvergadering ^ftzwaren tegen verschil- ^fendere voorstellen ken- r"fiaakten, kregen everr- ïspons van de raad. J. kemade verklaarde zich s de Agrarische Com- 'tegen het voorstel om p golfclub een stuk land In dat nu in gebruik is jöitenland. Dit omgewerk- londegebied moet volgens iëlskemade bollenland blij- klae gemeenteraad wees oiens het voorstel van ter J. Notenboom af om (issing over de uitbrei- •an supermarkt Digros ""Starrenburglaan aan te Jen nog een hoorzitting iseren. Vrouw onder vrachtwagen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 26-jarige fietsster uit Alphen is met ernstig letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overge bracht nadat ze gisteren op de Steekterweg in haar woonplaats onder de wielen van een vrachtwagen was geraakt. De vrachtwagen wachtte op het fietspad tot hij de weg op kon en trok op net op het moment dat de vrouw de wagen voorlangs wilde passeren. Inbraak in warenhuis ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak bij Blokker in Alphen aan den Rijn zijn 14 horloges, drie schuurapparaten, een epileerap paraat en vier strijkijzers gestolen. De daders kwamen binnen door de toegangsdeur te ver nielen. Ook een vitrine moest het ontgelden. Feestganger fietst door etalageruit LEIDEN Een 45-jarige Leidenaar die de Lakenfeesten wat al te uitbundig had gevierd is gisteravond met fiets en al pardoes door de etalageruit van het NBBS-kantoor aan de Breestraat geknald. De man wilde vanaf de Bree- straat de Vrouwensteeg inrijden maar miste de bocht to taal. Met ernstige snijwonden aan benen en oor is hij opgeno men in het Academisch Ziekenhuis. Deze maand geen fietsenkijkdagen LEIDEN De gebruikelijke wekelijkse fietsenkijkda gen die de politie elke woensdag houdt in het magazijn aan de Volmolengracht 10 gaan deze maand niet door in verband met vakantie. Met ingang van augustus wordt het magazijn weer opengesteld op elke woensdag tussen twee en vier uur. Aan de Volmolengracht staan enkele honderden fietsen. Manschappen T.R.I.S. opgeroepen voor reünie LEIDEN Voor alle officieren, on derofficieren, korporaals, manschap pen en burgerambtenaren die ge diend hebben bij de T.R.I.S. wordt op zaterdag 28 september een reünie ge houden in restaurant Flora in Bos koop. Degenen die zich voor de reü nie willen opgeven, moeten even een briefje schrijven aan de organisator J. E. Claproth, Atjehstraat 7, 2315 CM in Leiden, liefst met vermelding van hun telefoonnummer. Restaurant Flora ligt aan de A. P. Neslaan 3 in Boskoop en is gemakkelijk per bus bereikbaar. Iedere T.R.I.S-er die nog oud-maten kent wordt vriendelijk verzocht die op te trommelen voor deze reünie. Nieuwe directeur Arbeidsbureau LEIDEN K. van Grunsven wordt naar alle verwachting de nieuwe directeur van het Arbeidsbureau. Het is de bedoeling dat zij op 1 november in haar nieuwe baan begint. Van Grunsven is nu verbonden aan een groot outplacementbu reau. Daarvoor bekleedde ze gedurende tien jaar ver schillende manage mentfuncties bij een uitzendorgansatie in Noord-Holland. Minder chemisch afval in Katwijk KATWIJK Hoe wel meer Katwij- kers klein chemisch afval (KCA) hebben aangeboden, is er door de ecokar tij dens het tweede kwartaal bijna vij- fonderd kilo min der ingezameld. In totaal werd 4715 kilo KCA afkomstig van 1388 Katwij- kers opgehaald. De gemeente wijt de terugloop aan het slechte weer in juni. LEIDEN De buurge meenten van Leiden zijn niet te spreken over de ideeën van de Leidse wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) om in Voorschoten en Wassenaar te bouwen. „Het is op zich logisch dat je wilt bouwen op het grondge bied van andere gemeentes maar politiek gezien wijzen we alles wat in die richting wijst, af", aldus wethouder F. Ten Have van Voorscho ten (ruimtelijke ordening). De mening van de provincie dat binnen enkele jaren vele duizenden nieuwe woningen voor de regio moeten wor den gebouwd, deelt Ten Have niet. „Ik trek om te beginnen al de onderbou wing van dit aantal sterk in twijfel". Daarnaast is het volgens hem ook moeilijk om juist goedkope woningen te bouwen, iets wat wel de bedoeling van de provincie is. „Vergeten wordt dat agrariërs moeten worden uitgekocht, dat op veel plaatsen de bodem schoonge maakt zal moeten worden, dat er hoge investeringen voor infrastructuur nodig zijn. Daar kan de provincie geen goedkope eengezinswo ningen van bouwen". Ook Wassenaar is fel gekant tegen de plannen van de wethouder. „Sinds jaar en dag maakt Wassenaar zich sterk voor het behoud van haar groene long. Wij willen niet meedoen aan de ket tingbebouwing en willen los- geschakeld blijven van Den Haag en Leiden. Wij erken nen de problemen van de Randstad. Maar iedere ge meente moet dat maar zelf oplossen", meent woord voerder W. Issendonk van de gemeente Wassenaar. „Wethouder Van Rij vergeet bovendien één ding. Zijn plannen voor woningbouw staan wel haaks op de reali sering van rijksweg All- west over het grondgebied van Voorschoten". Ruimte beslag door aanleg van de rijksweg betekent minder grond voor woningbouw. Bouwen in de groene gebie den, wat de Leidse wethou der Van Rij en de provincie voorstellen, noemt ook de Voorschotense wethouder „strijdig met elk provinciaal beleid". De mogelijkheden voor uitbreiding van de wijk Stevenshof zijn beperkt: „Je kunt nog tot aan de Rijks weg 11 bouwen maar vol gens het beplantingsplan van de provincie is daar een strook b( Woningen aan Narmstraat gereed Aan de Narmstraat achter de bioscoop zalen van Lido in Leidne is een woon- blokje met acht stu dentenwoningen ge reedgekomen. Op de plek was oor spronkelijk een ga ragebedrijf geves tigd. Na de sloop van de garage en kele jaren geleden bleef een spelonk achtig terrein over met aan weerszij den de ruim tien meter hoge wanden van het bioscoop complex. Om te voorkomen dat er na het volbouwen een onooglijk ach- terterreintje zou overblijven, ont wierp de Leidse ar chitect B. Veldman een woningcomplex dat dwars op de Narmstraat is ge bouwd. De wonin gen worden ontslo ten via een voorter rein en krijgen door de ligging meer zon en een leuker uit zicht. De woningen zijn gebouwd in op dracht van de Stich ting Leidse Studen tenhuisvesting door aannemersbedrijf Veenman en Vink uit Hillegom. LEIDEN Een 28-jarige uit Arnhem afkomstige uitgever moet zes maan den zijn rijbewijs inleve ren en een boete betalen van 500 gulden. De man werd gisteren door de Leidse kantonrechter R. van Leeuwen veroordeeld voor het veroorzaken van ernstig letsel bij een 15-ja- rig meisje uit Leiden. Het meisje werd twee jaar ge leden door de Arnhemmer in volle vaart geschept toen zij de Lammenschansweg overstak. De man zou in zijn haast met 93 kilometer per uur vanuit de Koninginnelaan door het rode licht zijn gescheurd. Dat het verkeerslicht nog op groen zou hebben gestaan geloofde de rechter niet. En evenmin dat hij -als het licht al op groen of oranje zou hebben gestaan- hoe dan ook op tijd had kun nen remmen als hij het meisje eerder had gezien. het ongeval en moet binnen kort weer worden geopereerd. Bij de botsing liep zij een dub bele beenbreuk en een gebro ken arm op. Ze kan niet lopen en schrijven. Rechter Van Leeuwen toonde gisteren weinig begrip voor de Arnhemmer die achter het stuur had gezeten. Deze was speciaal naar het kantonge recht aan het Rapenburg ge komen om te wijzen op de uit eenlopende verklaringen die drie getuigen hadden afgelegd. Zijn advocaat Van Rooijen stelde daar geen bewijs in te zien dat zijn cliënt door rood licht was gereden. „De eerste getuige zegt van wel, de twee de van niet en de derde lette alleen op het stoplicht voor de fietsers". Wel gaf hij toe dat de Arnhemmer veel te hard had gereden. Een goede reden daarvoor had de Arnhemmer niet, zo zei hij. „Ik moest naar een klant toe en als je 80.000 kilometer per jaar rijdt voor je bedrijf is de kans groot dat je een keer te hard rijdt". Dat hij nog met zijn lichten had geseind en getoeterd toen hij het meisje plotseling voor zich zag opduiken, pleitte voor hem. Dat hij direct na het on geval de vader van het meisje had opgebeld om hem in te lichten, de volgende dag zijn slachtoffer in het ziekenhuis had opgezocht en daags erna thuis was komen opzoeken, ook. Maar dat nam in de ogen van de rechter en officier van justitie J. van Ek niet weg dat hij fout was geweest met ern stig letsel tót gevolg. Van Ek hield het op een „ka- mikazerit waarmee u op het verkeerslicht afsuisde". Een van de getuigen beaamde dat. „Ik hoorde achter me een auto in vliegende vaart aankomen. Ik dacht nog, waarom doet die automobilist dat. Het stoplicht staat toch op rood". Rechter Van Leeuwen veroor deelde uiteindelijk conform de eis van de officier: twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan zes voorwaardelijk en een boete van 500 gulden. „U heeft met deze actie echt het recht ver beurd om auto te rijden en dan komt u er nog gemakkelijk vanaf. Normaal gesproken komt een dergelijk vergrijp voor een celstraf in aanmer king en zou u bij een andere rechtbank hebben gestaan. Dat u hier staat komt alleen omdat er een medische verklaring over het slachtoffer ont breekt". ÏIKAANS-FRANSE FIGARO: ai pagnie du Hasard speelt Fi- ar Le nozze di Figaro van Gezien op het Pieterskerk- Leiden op 8 juli. Herhalin- navond en morgenavond, r. Gastoptredens vanaf 21.30 'AN TEYLINGEN j mooie Zauberflöte, af- l vrijdag in de Hortus 3n taffehzaal, kunnen mu- aalcjhebbers zonder klassie- ppules deze week een el woestere bewerking en n Mozartopera zien. La knie du Hasard, die be- (lit Fransen bestaat uit jnse musici en dansers, >p het Pieterskerkplein [aro waarvan het ver meer te volgen is, de duidelijk Mozart zijn, i met met Afrikaanse ling, en de vormgeving jenering het publiek de de andere verrassing >ert. jgaro is een collage van lies en vergrotingen. La gnie du Hasard heeft naar dramatische oer- zoals hofmakerij, en huwelijksbedrog, itaire optocht, achter- n, veel dans natuur- eester-knechtverhou- 1 persoonsverwisselin- [Jan Hen en de bazige ien een proef om op- jid te testen. Van een j is geen sprake meer, at is geen bezwaar. Er aar een paar scènes i het niet duidelijk is t om gaat, en die boei- ft minder. jtrale oervormen wer- olgens vergroot weer- als in de commedia en uitgespeeld in een decor met een bonte ag van Afrikaanse en westerse elementen. Achter op het speelveld staat een toren woning, maar dan niet van leem, maar van zinken platen. Daarvoor een hangbrug, tus sen twee blokken publiek een ereboog vol autolampen en links een Romeins legertentje. Met veel vuurwerk komt een paard op een wagen op, sa mengesteld uit stokken, een zadel, wat ijzerwerk en een kalebasje voor- tussen de be nen. Met dat soort vernuftig knutselwerk zit de voorstel ling vol. Ze laten zich moeilijk beschrijven, u moet gewoon gaan kijken. De zangers maken soms ge bruik van vergrote scheeps roepers, wat prima werkt, maar komen ook zonder die- hulp op het besloten plein goed over en hebben op vocaal gebied heel wat in huis. Ze worden' begeleid door drums en xylofoons, en in een geval door een Afrikaanse luit, wat prachtig klonk. Dat er na ari a's en duetten zelden werd ge klapt, lag niet aan de kwalitei ten van de musici, maar aan de nieuwe theatrale effecten die tijdens de laatste noten al weer de aandacht vroegen. Er was eenvoudig geen tijd voor. De zangstukken en de net iets twintigste-eeuws overdreven achttiende-eeuwse kostuums en pruiken zijn het enige dat aan Mozart herinnert. Figaro is veel minder Mozart en veel minder opera dan Die Zauber flöte van vrijdag, maar veel theater, een prachtige vormge ving, spektakel en vooral feest. De net iets twintigste-eeuws overdreven achttiende-eeuwse kostuums en pruiken zijn in deze Figaro het enige dat aan Mozart herinnert. FOTO: WIM VAN NOORT WASSENAAR Drie agen ten hebben zich gisteren tot op hun slipje moeten uitkleden om een inbreker uit een mod dersloot in Wassenaar te kun nen halen. De man, een 25-jarige Ameri kaan, werd gisteren rond twee uur door de bewoonster van een huis aan de Kievit overlo pen toen hij daar aan het in breken was. De spullen die hij al had klaargezet kon hij bij zijn vlucht niet meenemen. De geschrokken bewoonster belde onmiddellijk de politie met een goed signalement. Van andere Wassenaarders waren toen ook al telefoontjes binnengekomen over een man die zich verdacht ophield in de buurt van huizen. Toen ver schillende patrouilles de man uiteindelijk in het oog kregen zette deze het op een lopen. Na een vergeefs waarschuwings schot zetten de agenten lopend de achtervolging in, maar kon den het hoge tempo niet bijbe nen. Een toevallig passerende motorrijder moest eraan te pas komen om een van de agenten een lift te geven. Via de Groot Haesebroekse- weg en Papegaaienlaan wisten de patrouilles de vluchtende inbreker uiteindelijk in het nauw te drijven in de Harten kamp. Daar sprong de man uit wanhoop in een moddersloot, ging in het midden staan en weigerde eruit te komen. Als ze hem wilden hebben, moes ten ze hem maar komen halen, zo schreeuwde hij. Voor drie van de agenten zat er weinig anders op dan een modderbad te nemen. Inbreker en agenten zijn druipnat naar het bureau afgevoerd. MARKTEN UTRECHT Vleeskalvermarkt, 8 juli: Utrecht - Vleeskalveren per kg, le vend gewicht, inklusief btw: Aanvoer vleeskalveren 65 stuks. Vleeskalveren 1e soort 6,25-6,75, 2e soort 5,00-5,50 en 3e soort 3,25-3,75. De handel was rustig prijzen gelijk. AMSTERDAM Aardappeltermijn- markt, 8 juli: In Bintje 50mm werden voor levering apr'92 100 contracten verhandeld tegen f 24,00 - f 23,90. De stemming was kalm. Meer dan miljoen subsidie voor ouderenpeilstation LEIDEN Het medische en sociale onderzoek naar 85-plussers in Leiden is voor de komende vier jaar veiliggesteld. Het ministe rie van WVC heeft het zo geheten 'Peilstation voor Ouderen', dat is onderge bracht bij de medische fa culteit van de Rijksuni versiteit Leiden, een sub sidie toegekend van 250.000 gulden per jaar, oftewel iets meer dan een miljoen gulden voor de komende vier jaar. Het peilstation voert als enige in Nederland een bevolkings onderzoek uit naar de gezond heid en het maatschappelijk functioneren van zeer oude ren, mensen van 85 jaar en ou der. Het ging in 1986 van start met steun van het Amerikaan se National Institute of Health. Dit instituut subsidieerde de wetenschappers op voorwaar de dat er onderzoek werd uit gevoerd naar de medisch-bio- logische achtergronden die een rol spelen bij het ouder wor den. Dit onderzoek werd ruim een maand geleden afgesloten. Daaruit bleek dat vijf procent van de onderzochte groep he lemaal geen last van kwaaltjes als doofheid, slechtziendheid en incontinentie, had. Ook werd duidelijk dat veel oude ren met hun kwalen niet met een naar de (huis)arts gaan omdat zij denken dat alle 'on gemakken' onvermijdelijk bij het ouder worden horen. Min der vrolijk stemmende conclu sie was dat eenderde van de Leidse ouderen aan aderver kalking leed, en eenvierde deel tekenen van dementie vertoont. Injectie Het specifiek medische onder zoek is nu min of meer afge sloten en door de financiële injectie van het ministerie is het voortbestaan van het 'Peil station voor ouderen' zoals het project inmiddels is genoemd, voorlopig verzekerd. De on derzoekers kunnen zich nu gaan richten op psychisch en sociaal onderzoek. Dat moet in kaart brengen hoe ouderen zich voelen en hoe zij op hun omgeving reageren, en hoe die omgeving op hen reageert. Met de uitkomsten van deze onderzoeken kan het ministe rie van WVC een beter beleid uitstippelen voor de zeer oude ren in de samenleving, een groep die door de vergrijzing van Nederland steeds groter wordt. „Daaraan kunnen behalve de afdeling gerontologie, die zich speciaal bezighoudt met de be studering van ouderdomsver- schijnselen, ook andere vak groepen deelnemen", aldus woordvoerder D. Ketting van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Te denken valt dan aan bijvoorbeeld de faculteit sociologie. Ketting: „We heb ben door het vorig onderzoek zulke goede contacten opge bouwd met bijvoorbeeld artsen en bejaardeninstellingen dat het zonde zou zijn als je het hierbij zou laten". Uniek Het Leidse onderzoek was niet alleen uniek door de gekozen doelgroep, de zeer ouderen. Ook het hoge deelnemingsper centage verbaasde iedere we tenschapper: niet minder dan 94 procent van de 85-plussers in Leiden nam aan het onder zoek deel. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de - eerste twee weken gratis. I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: Adres: Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I ■lllllililllltllilHHIIIfHII

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9