^resson wil illegalen aassaal terugvliegen uitse kabinetscrisis reigt over subsidies BAT IMMIGRATIE LAAIT OP IN FRANKRIJK Verontrustende schending mensenrechten in Azië' Zomer op de Grote Zavel VS: Israël moet veiligheidszone Libanon opgeven .AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Crisis in Bonn: Mölleman dreigt met ontslag li 'AITENLAND Saidóa Qowumt DINSDAG 9 JULI 1991 PAGINA 5 De Duitse regering dreigt al een half jaar na haar aan- in een kabinetscrisis te raken. Minister van economische Jilrgen Möllemann heeft verklaard op te stappen als niet inste tien miljard mark wordt gesnoeid op de subsidies. De Sing valt morgen bij het kabinetsberaad over de afronding |e ontwerpbegroting voor 1992. „Ik heb me erop ingesteld fedag niet meer in functie te zijn", aldus de ambitieuze pr Möllemann tegenover het weekblad Der Spiegel. Som- Ipolitieke waarnemers in Bonn menen dat de minister al- Uit is op het testen van het incasseringsvermogen van de |l982 regerende christendemocratisch-liberale coalitie, die meer slijtageverschijnselen vertoont. Puur zakelijk gezien ultimatum van Möllemann volgens financiële deskundi- hter wel gerechtvaardigd omdat de kosten van de Duitse irding nauwelijks meer te dragen zijn. J me Hl uit «te Jfrdi China: honderden doden door regen PEKING Bij overstromingen als gevolg van zware regenval zijn in verscheidene Chinese provincies ten minste 900 mensen om het le ven gekomen en duizenden ge wond geraakt. Tijdens een spoed zitting van de regering in Peking werd maandag gewaarschuwd voor het gevaar van nieuwe overstro mingen in het oosten van China. Volgens voorlopige cijfers zijn on geveer 700.000 huizen ingestort of gedeeltelijk vernield. Miljoenen hectaren akkerland, tienduizenden woningen en bedrijven staan onder water. Ook Shanghai, de grootste stad van China, wordt nu bedreigd. Enkele dammen in het nabijgele- den Tai-meer zijn gebroken. Vakbondsleider El Salvador wreed vermoord SAN SALVADOR In El Salvador is giste ren de vakbondsleider Martin Ayala op beestachtige wijze vermoord. De 45-jarige Ayala, die zich inzette voor de armen van de hoofdstad San Salvador, was werkzaam voor de Raad voor Marginale Gemeenschappen (CCM). Zijn lichaam was bij de handen en voeten vastgebonden aan een pilaar van het gebouw van de CCM. Het bebloede kapmes waarmee zijn keel was doorgesneden lag naast hem. Zijn vrouw is met ernstige mes- wonden aan borsten, nek en armen in het ziekenhuis opgenomen. De aanvallers plun derden het kantoor van de CCM, vernielden de meubels en lieten alle papieren en archie ven achter in een grote bloedplas. Volgens een CCM-voorman zit een van de vele doods eskaders achter de moord: „Zo willen zij de genen die hun rechten eisen afschrikken". VS heffen sancties tegen Zuid-Afrika op WASHINGTON De Amerikaanse presi dent, George Bush, staat op het punt de sancties van de Verenigde Staten tegen Zuid-Afrika op te heffen. Het ministerie van buitenlandse zaken is tot de conclusie gekomen dat de recente stappen van de Zuidafrikaanse regering, zoals het voorstel van vorige week over de vrijlating van de laatste politieke gevangenen, een opheffing van de economische strafmaatregelen recht vaardigen. De VS vaardigden in 1986 de sancties tegen het apartheidsregime uit. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, tekende gisteren in de naam van zijn land het non-proliferatie-ver- drag voor kernwapens. De Zuidafrikaanse uraniumproduktie wordt geschat op 5000 ton per jaar, waarmee Zuid-Afrika de derde plaats inneemt op de wereldranglijst. VAN HUËT IS De Franse pre- Edith Cresson wil le vliegtuigen inzet- n grote aantallen il- immigranten terug ;gen naar hun land. een legitieme egel wanneer justitie vastgesteld dat ze et recht hebben in Ërijk te blijven", zo arde de premier :n voor de Franse iie. distantieerde zich met van de term 'charter' ■N de voorkeur aan 'spe- liegtuigen'. Vijf jaar ge- ontstak hierover een 9 van verontwaardiging ^de toenmalige, rechtse, jM^r van binnenlandse za- ^jharles Pasqua had be sloten 101 illegale Maliërs per speciale charter op transport te zetten. Dit nadat de politie een nachtelijke inval had gedaan in een slaaphuis. De gang van zaken hieromtrent werd des tijds door de socialistische op positie vergeleken met de Duitse razzia's tijdens de twee de wereldoorlog. Sinds de spanningen in de voorsteden bieden Fransen po litici tegen elkaar op met hun 'oplossingen' voor het immi gratieprobleem. Met mediatie- ke 'kleine zinnen' proberen zowel links als rechts de pu blieke opinie te winnen. Dit vooral nadat opiniepeilingen t gunstige scores aangeven voor de extreem-rechtse politicus Jean-Marie Le Pen. Diens xe- nofobe credo 'Frankrijk voor de Fransen' wordt door een flink deel van de bevolking onderschreven. In de aanloop naar campagne voor de regionale verkiezin gen van volgend jaar probeer de de conservatieve oppositie leider Jacques Chirac onlangs de kiezersgunst te winnen met de verklaring dat er een „overdosis" aan buitenlanders was die „herrie en stank" ver oorzaakten. Een opiniepeiling heeft uitgewezen dat een meerderheid van de Fransen niet geschokt was door de uit spraak, die Chirac inmiddels vier winstpunten heeft be zorgd. Oud-president Giscard, leider van het liberale blok, zei dit weekeinde dat het 'quo tum' immigranten voortaan 'nul' moest zijn. Ter linkerzijde verklaarde de socialistische ex-defensiemi- nister, Jean-Pierre Chevene- ment, zich akkoord met de conservatieve havik, oud-mi nister Pasqua. De laatste wil een quotum instellen voor bui tenlanders, vastgesteld naar land van afkomst en beroep. Kennelijk bezorgd om haar sterk dalende populariteit deed premier Cresson gisteren haar duit in het zakje met de uitspraak de kwestie met 'spe ciale vliegtuigen' te regelen. Ze voegde hier nog aan toe dat het aantal buitenlanders niet langer mocht toenemen. „Op 120.000 aanvragen voor de vluchtelingenstatus komen er hooguit 20.000 daarvoor in aanmerking", aldus Cresson. De uitspraken van de premier en de verharding van het soci alistische standpunt tegen de immigratie wekte gisteren verontwaardiging van belan genorganisaties van buitenlan ders. SOS Racisme waar schuwde voor de aanvaarding en het alledaags maken van terminologie die tot voor kort alleen door Jean-Marie Le Pen werd gebezigd. Het Elysée wilde gisteravond niet reageren op de gerucht makende verklaringen van premier Cresson. Volgens een woordvoerder zou president Mitterrand het „dossier" be studeren. Eerder heeft het staatshoofd overigens publie kelijk verklaard dat wat be treft de immigratie een „tole rantiedrempel" was bereikt. Lef'92 Mode-ontwerpers hebben gisteren in Parijs laten zien, dat het dragen van zomerse confectiekleding volgend jaar enig lef vraagt van de mannen. Hier bewonderen twee modellen van couturier Paco Rabanne eikaars nieuwe outfit. FOTO: AP geeft [wikkeling nucleaire pens toe e oXORK Irak heeft vaet eerst toegegeven dat rjg a programma voor de taarke^ing van nucleaire |en heeft. Het land zou in -,ij tjn verrijkt uranium te 3peifren. er(jkse bekentenis was ver- in ^een document dat het et ^jgaf voor een team van ord pnigde Naties. De VN nt0(J toezicht op de vernieti- rig jn alle nucleaire militai- miljallaties in Irak. Een ilintPerster van het Ameri- En ministerie van buiten vlaken noemde het docu- mo^en „stap voorwaarts", j enj voegde eraan toe dat en migde Staten de Iraakse ;en|al beoordelen op zijn ntzep en niet op zijn daden (reft diens beloften om eaire en andere wapens 1 ^nd te vernietigen. hfernationale Agentschap ont oomenergie (IAEA) zei ren^n dat Irak informatie t hegeven over een „groot- ids nucleair programma", jeun) verklaring van het staa(hap werd gezegd dat de»te onderzoek „wijst op kufean van drie parallelle of z|ma's voor de verrij- is in uranium en voor oet I bij het testen van het gebrjeproces een halve kilo en krijkt uranium had ge- nslaRrd. Irak heeft nooit naarjnthuld dat het in staat erh^iium te verrijken, n dl 3 va0e bepalingen van het iurvjet-vuren in de Golfoor- kk verplicht VN-onder- (toestemming te verle- de vernietiging van de e faciliteiten te leiden ^pecteren. V) LONDEN In haar jaarverslag van 1990 heeft Amnesty Inter national de beschuldigende vinger uitgestoken naar Azië, waar volgens de mensenrechtenorganisatie „verontrustende schendin gen van mensenrechten" zijn geconstateerd. Amnesty signaleer de ondermeer martelingen, willekeurige arrestaties en een toe name van executies. Amnesty zegt dat in Sri Lanka duizenden mensen zonder vorm van proces zijn geexecuteerd of „verdwenen". Amnesty ver moedt dat de Srilankaanse veiligheidstroepen de hand hebben in deze misstanden. „De slachtoffers zijn vaak baby's en hun moeders, kinderen en ouderen. Alleen al in het dorp Batticaloa zijn tussen juni en oktober 1990 meer dan 1200 mensen verdwe nen," zegt Amnesty. Verdwijningen kwamen vorig jaar ook voor op de Filipijnen, waar meer dan 50 mensen spoorloos verdwenen nadat zij waren gearresteerd door door de regering gesteunde strijdkrachten. Amnesty constateerde in 1990 een enorme toename van geweld en moorden door separatistische groepen en van het aantal poli tieke moorden door regeringtroepen in India. Volgens Amnesty zijn martelingen in India „wijdverbreid" en zijn vele mensen door martelingen omgekomen in gevangenschap. De organisatie zegt over voldoende bewijs te beschikken dat veiligheidstroepen in de deelstaat Jammu en Kashmir tijdens huiszoekingen vrou wen hebben verkracht. In China zitten nog duizenden mensen vast die in 1989 tijdens de demonstraties voor democratisering zijn opgepakt, en die niet in staat van beschuldiging zijn gesteld of een proces hebben gehad. „Ten minste 370 gevangenen, maar waarschijnlijk honderden meer, werden ter dood veroordeeld en geëxecuteerd na oneerlijke processen". Overleg Sovjetunie en VS over START-verdrag WASHINGTON Sovjetmi- nister van buitenlandse zaken Alexander Bessmertnych zal morgen naar de Verenigde Staten gaan om opnieuw te proberen het verdrag over de strategische wapens (START) rond te krijgen. De ambassadeur van de Sov jetunie heeft de Amerikaanse regering op de hoogte gebracht van het komende bezoek. Dat gebeurde een dag nadat presi dent George Bush een drin gend verzoek aan Gorbatsjov deed om de onderhandelingen over het START-verdrag - over de vermindering van de arsenalen nucleaire wapens - tot een goed einde te brengen. Bessmertnych voert donder dag en vrijdag overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Ja mes Baker om de laatste me ningsverschillen over de re ductie van de strategische wa pens weg te nemen. Bush wil in dat geval nog in de maand juli in Moskou aanschuiven voor een topconferentie met de Sovjetleider Michail Gorba tsjov. „Er is meer dan vol doende tijd om dit te regelen zodat we tegen het einde van juli een ontmoeting kunnen hebben", aldus Bush. Burgemeester doodgeslagen na alcoholverbod MEXICO-STAD In Chanal, in de zuidoostelijke Mexicaan se deelstaat Chiapas, heeft een woedende menigte de burge meester van die stad doodge slagen omdat hij een verbod op de verkoop van alcohol had afgekondigd. Burgemeester Fi- liberto Lopez Perez werd twee uur lang te grazen genomen door een menigte van naar schatting 50 van zijn stadgeno ten. door JO WIJNEN BRUSSEL Eindelijk zwoelte. De hemel is helder, maar het vocht dat door weken van bandeloze regen wis achtergelaten, hangt nog steeds in grijze sluiers over de stad. Ik loop de Regentschapsstraat een eindweegs af en buig af naar de Grote Zavel, een van de mooiste pleinen van de stad. De Brusselaars hebben het in de loop der jaren klaargespeeld dit plein met enig succes tegen het aanstormend toerisme te verdedigen. De Grote Zavel is nog steeds van de inwoners, zulks in tegenstelling tot de Grote Markt die intussen van de touroperators, de dagjesmensen en de altijd fotograferende Japanners is. Het duurt even voordat ik een plaatsje heb. Want het is in de meest letterlijke zin van het woord de eerste zomeravond van het jaar en dat wil iedereen meemaken. Daags tevoren heeft het nog hevig geregend, geonweerd, gewindhoost en gewolkbreukt. Er is sinds die laatste regenbui iets in de Brusselaars geknapt. Ze hebben opeens meer dan de helft van hun kleding afgeworpen, hun borsthaar zichtbaar gemaakt, hun zonnebrillen opgezet en hun mouwen opgerold alsof ze de wereld wel eens wat zouden laten zien. De meisjes en de vrouwen dragen eindelijk hun zomerkleren. Natuurlijk hebben ze meteen de meest opzienbarende stukken uit hun garderobes gehaald: jurken die niets meer te raden overlaten, behalve datgene dat altijd te raden over zal laten, bloesjes die heftig bewegen bij iedere hooggehakte stap die de draagsters ervan zetten, rokjes die zo kort zijn dat men er nog slechts in uiterste ademnood naar kan kijken. Er hangt een geur van haarlak en parfum, en een zweem van herenzweet onder de parasols van de terrassen. Iedereen wil mooi en zelfs een tikkeltje schaamteloos zijn. De overmoed en de flirt spoken overal rond. Aan ieder tafeltje wordt gekust en geknuffeld. De zwoelte van de avond mengt zich met de algemeen heersende verrukking, neemt de vele honderden stemmen, het gelach en het getik van de naaldhakken in zich op en roert dat met avondlijke vaardigheid tot iets dat een mens maar zelden beleeft: een midzomernachtsdroom. Intussen veroorzaakt het licht van de aanrijdende auto's aanhoudend vuurwerk in de glas-in-lood- ramen van de Zavelkerk tegen de gevels waarvan de hitte van de dag is blijven hangen. Een laatste merel fluit. Een opstijgend vliegtuig schraapt met zijn lichtende vleugelpunten langs de sterrenhemel. Neem maar van mij aan dat Brussel op zo'n eerste echte, zwoele zomeravond een mooie, om niet te zeggen meeslepende en voor sommigen zelfs verdovende en verslavende stad is. Reken maar dat de hertogen van Bourgondië zich omdraaien in hun graf omdat ze dat niet meer kunnen meemaken. Ga er maar van uit dat de jichtige geest van Karei V zich zo nu en dan boven de Spaanse grond verheft bij minste herinnering aan het hoogzomerse Brussel van zijn vaderland. En hou het er maar op dat Jacques Brei op zo'n avond nog ergens achter de horizon van de tijd aan het zingen en het dichten slaat. Zo is het altijd geweest: juist waar de grenzen van noord en zuid niet precies meer te onderscheiden zijn, doen zich zo nu en dan kleine mirakels voor. Het duurt altijd maar heel kort: totdat de ober zegt dat de knip op de deur gaat, totdat de kilte van de nacht voelbaar wordt en de mouwloze en bloothalzige meisjes waarachtig een prozaïsch truitje in hun tasje blijken te hebben, totdat men van lieverlede toch weer even aan de volgende dag denkt die de tweede echte zomerdag is en dus net als alle andere zomerdagen. Zo is het inderdaad altijd geweest. Zelfs in Brussel. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bij Israël aangedron gen op het opgeven van de veiligheidszone in Libanon. Israël houdt een strook in Zuid-Libanon bezet om zich zelf te beschermen tegen aanvallen van Palestijnse guerrillastrijders. Volgens de VS zouden Israël en Libanon beter af zijn als het Libanese leger de enclave overneemt. In het gebied patrouille ren Israëlische troepen en het Zuidlibanese leger, een militie van 3000 leden die worden bewapend en betaald door Israël. De Israëlische minister van defensie Moshe Arens had zondag gezegd dat Israël het gebied niet zou verlaten, omdat de veilig heidszone van vitaal belang is voor de bescherming van het noorden van het land. Het Amerikaanse minsterie van buiten landse zaken vindt dat Libanon weer greep moet krijgen op zijn gebied. Een woordvoerster noemde de vooruitgang die de Liba nese regering onlangs heeft geboekt bij de uitbreiding van haar gezag over het land bemoedigend. Volgens de VS kan de veilig heid van de inw.oners van Zuid-Libanon en Noord-Israël het best gegarandeerd worden door een „sterke, effectieve centrale regering in Bayrut". Syrië heeft 40.000 militairen in Libanon en is de politieke en militaire macht achter de Libanese regering. De Amerikanen willen dat alle buitenlandse troepen Libanon verlaten. HET LEVENDE EILAND wordi een b De landing gelukt prachtig en Prudon haalt Rob en de I varifficier geestdriftig in. „Nou voel ik me haast duizend :hel )ter.... als dat kan", zegt hij, „want we dachten al, dat een fiwigen dage gedoemd waren hier te blijven. Je moet me blaifcerig vertellen, wat je is overkomen, Rob", vervolgt hij, vooibegrijp er nog niet veel van". Maar daar komt voorlopig veel van, want opeens loeien de alarmsirenes: er zijn radiografisch bestuurde raketten waargenomen, die van de aar de worden afgeschoten. Direct stelt Goldwyn het afweergeschut in werking en het gelukt hem de projectielen uit hun baan te stu ren. Maar enkele komen er toch nog in de dampkring terecht. „Dat is het werk van Butcher", mompelt Rob. Dank zij de waak zaamheid van de mannen aan het afweergeschut wordt deze eer ste aanval afgeslagen. BONN Vandaag kun nen de contouren zicht baar worden van een re geringscrisis in Duitsland. Of niet, want zelfs het eventuele eenzame aftre den van de liberaal Jtir- gen Möllemann als minis ter van economische za ken hoeft nog niet auto matisch tot een kabinets crisis en dus het einde van de coalitie tussen CDU/C- SU en FDP te leiden. De liberalen beheersen deze week de binnenlandse politiek in de Bondsrepubliek. De 45- jarige Möllemann, die zijn ge brek aan economische scholing ruimschoots goedmaakt door een bijna drammerige daden drang en gevoel voor politieke tamtam, heeft aangekondigd onmiddellijk te zullen opstap pen als het kabinet er morgen niet in slaagt voor de eerstvol gende begroting 10 miljard mark bezuinigingen bindend op papier te zetten. Zijn partijvoorzitter, Otto Graf Lambsdorff, heeft gisteren de financiële politiek van de re gering zwaar bekritiseerd en aangedrongen op een ingrij pende koerswijziging. Dat her innert Duitse politici aan een soortgelijk optreden van de graaf in 1982. Hij was toen zelf minister van economische za ken, maar zijn toenmalige kri tische opstelling ook over de financiële politiek luidde de val van de socialistisch-libera- le coalitie in. Zelf wijst hij een vergelijking met toen af; de FDP stuurt - alle flirterijen met de socialistische SPD ten spijt - niet aan op een kabi netscrisis. Al zal de financieel- economische politiek de kracht van de coalitie met de christendemocraten moeten bewijzen, aldus de liberale mi nister van buitenlandse Hans- Dietrich Genscher. De vier liberale ministers in het kabinet steunen hun par tij- en ambtgenoot Möllemann in zijn bezuinigingsoperatie, maar het is hoogst twijfelach tig of zij ook inderdaad zullen opstappen als Möllemann zijn zin niet krijgt en het dus deze week voor gezien houdt. De socialisten waren er uiter aard als de kippen bij om de kritische FDP-voorman het grootste gelijk van de wereld te geven: de regering-Kohl heeft een gat in de hand. De overheidsuitgaven nemen toe, de staatsschulden lopen op en de mondelinge financiële toe zeggingen aan de nieuwe deel staten zullen binnenkort niet langer te financieren zijn. Tenzij er nieuwe belastingver hogingen komen, en daar heb ben zowel de christendemocra ten als de liberalen nooit van willen weten. Graf Lambs dorff liet gisteren weten wèl andere financieringsmogelijk heden te zien voor de nieuwe deelstaten. Zo kan men zich voorstellen dat er getornd wordt aan de pensioenrechten in de 'oude' Bondsrepubliek, om zodoende de pensioenlas ten in de vroegerè DDR te kunnen betalen. Een 'solidari- teits'-voorstel dat meteen bui tengewoon heftige tegenstand heeft uitgelokt. Vandaag wordt in kleinere kabinets kring opnieuw topberaad ge houden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5