Nederlanders in Zagreb pakken hun koffers weer uit Tol: twee kwartji Fransen helemaal gek van pin: k\ Kleermakers op zoek naar creatief produkt C«icUcSomunt Bevolking neemt dit jaar toe met 125.000 Aarts roept deel Tweede Kamer terug VERGETEN RECORDS BINNENLAND DINSDAG 9 JULI 1991 PAjlT Pinatubo Deskundigen in een helikopter van het Filipijnse leger inspecteren de enorme moddervloed nabij de vulkaan Pinatubo. De schuivende vulkanische massa is het resultaat van hevige regenval. Sinds de vulkaan vorige maand tot uitbarsting kwam zijn 352 mensen om het leven gekomen. FOTO: AFP DEN HAAG Dit jaar groeit de Nederlandse bevolking naar schatting met circa 125.000 personen, achtduizend meer dan vo rig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in Voor burg groeide in de eerste drie maanden van dit jaar de bevol king met 25.869 tegen 23.121 in dezelfde periode van vorig jaar. Eind maart van dit jaar telde de Nederlandse bevolking daar door 15.036.314 zielen. Belangrijkste groeifactor is de immigratie, dit jaar met ongeveer 120.000 personen. Het aantal emigranten nam in het eerste kwartaal van dit jaar ten opzichte van vorig jaar licht af met 826 tot 13.040. Voor het eerst sinds 1972 komt dit jaar het aantal levendgeborenen boven de 200.000 uit. Het sterftecijfer blijft langzaam stijgen als gevolg van de vergrijzing. In de eerste drie maanden van dit jaar stierven er duizend Ne derlanders meer dan in dezelfde periode van 1990. ZAGREB Blij en een beetje minder bezorgd. De Nederlandse Yvonne Let- tinck reageert net als de meeste mensen in Zagreb. Ze is blij met de belofte van Brioni, maar gelooft niet dat de Servische milities in Kroa tië de wapens nu neer zullen leggen om voortaan vreed zaam en vriendschappelijk met hun Kraotische buren sa men te leven. De dreiging van een grote oorlog is vermin derd. maar de kleine oorlog gaat onverminderd door. „Ik denk niet dat het nu nog noodzakelijk is om onmiddel lijk naar Nederland te ver trekken. Mijn ouders hoeven zich geen zorgen meer te ma ken. De kinderen en ik zitten hier voorlopig weer veilig". Yvonne Lettinck kan de kof fers weer uitpakken. De afge lopen dagen heeft ze steeds in dubio gestaan. Het eerste vliegtuig naar Nederland ne men? Of toch maar thuis in Zagreb blijven? „Twee Nederlandse vriendin nen van mij zijn vorige week donderdag met de kinderen naar Nederland vertrokken. Met de auto. Via Hongarije. Wij hebben ook op het punt gestaan. Maar omdat het in Zagreb toch betrekkelijk rus tig bleef, leek het niet zo no dig. Al vroegen we ons iedere dag weer af of het toch maar niet beter was om het vliegtuig te pakken voor het te laat zou zijn. De koffers stonden in ie der geval al gepakt". De 32-jarige Yvonne Lettinck woont al meer dan tien jaar in Kroatië. Samen met haar man Hrvoje Plesnik - „Ik wist in het begin ook niet hoe je dat nou goed uit moest spreken" - en hun twee kinderen. Nina, een meisje van vijf en Christi- aan, een jongetje van elf we ken. Yvonne kon het goede nieuws uit Brioni over een akkoord wel gebruiken na de spanning van de laatste dagen. Wat heeft ze van de strijd gemerkt? „Niet veel. Als de kogels ons hier om de oren hadden geflo ten, waren we al lang vertrok ken. Maar je leeft natuurlijk wel constant in spanning. Grijpt het federale leger in of niet? Iedereen heeft het alleen nog maar over oorlog en ge weld. In de winkels, in de tram. Op de televisie. Af en toe kon ik het gewoon niet meer horen of zien en dan deed ik de tv uit". „Ik heb ook wat gehamsterd. Niet veel, maar toch wel wat. Kaarsen, meel, rijst, suiker, zeep, tandpasta, olie en dat soort dingen. We hadden het hier thuis ook nogal eens over de risico's van bombardemen ten, omdat Hrvoje in onze buurt moet zorgen dat vrou wen en kinderen bij lucht alarm naar de schuilkelder gaan. Zo was je dus de hele tijd met de mogelijkheid van een oorlog bezig. Loopt het uit de hand of niet? Moet ik met de kinderen naar mijn ouders in of niet? Je leeft de hele tijd in spanning en onzekerheid". DEN HAAG Een deel van de Tweede-Kamerle den moet terugkeren van vakantie. De voorzitter van de vaste commissie voor buitenlandse zaken, de CDA'er Aarts, heeft zijn 25 medeleden gisteren opgeroepen voor een extra debat met minister Van den Broek van buiten landse zaken aanstaande donderdagavond. Het de bat gaat over de recente ontwikkelingen in Joego slavië. Aan de grens tussen Servië en Kroatië heeft zich gisteravond een gewapend treffen voorge daan tussen eenheden van het Joegoslavische leger en onbe kende aanvallers. Eenheden van het leger die de brug over de Donau tussen Backa Palan- ka (Servië) en Hok (Kroatië) bewaakten, werden vanaf Kroatische kant met mortie ren beschoten. Het leger be antwoordde het vuur. Er werd geen melding gemaakt van mogelijke slachtoffers. Voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie zei gisteren dat de EG „het idee van onafhankelijkheid voor Slovenië en Kroatië niet uit sluit". Vóór alles wil de EG echter een burgeroorlog in de Balkan voorkomen. De Duitse regering heeft ver bolgen gereageerd op de be schuldigingen in de officiële Joegoslavische pers als zou Duitsland, samen met Oosteiv rijk, een 'Vierde Rijk' nastre ven en delen van de Joegosla vische federatie willen inlij ven. De Duitse regeringswoord voerder, Dieter Vogel, eiste van de Joegoslavische rege ring dat deze de „kwalijke veronderstellingen" over de doelstelling van het Duitse be leid van de hand wijst. PRESENTATIE IN SEOUL VAN NEDERLANDSE MAATKLEDING SCHOONHOVEN Het beroep van kleermaker roept vrijwel onmiddellijk associaties op met ietwat verzuurde, oude manne tjes die een 'krijtstreep- pak' maken voor de een of andere keurige meneer. Weinig creatief, weinig vernieuwend. Maar wel oerdegelijk. Dat laatste is nog steeds het geval, zegt mevrouw J. van Weert-Bazuin uit Groningen, presidente van de Bond van Kleermakers voor dames- en herenkleding. Kwaliteit is nog steeds hét handelsmerk van maatkleding. „Maar de laatste jaren zijn er óók vernieuwin gen geweest, met name omdat er zoveel vrouwen lid zijn ge worden van de bond". Vrouwen? „Ja zeker", zegt ze, „die mannen waren namelijk vreselijk stijf en dat is eigen lijk nog wel een beetje zo. Maar nu komt daar langza merhand verandering in". De manier van werken ver schilt sterk per kleermaker de vrouwelijke collega's worden ook wel coupeuse ge noemd. Sommigen ontwerpen en tekenen zelf. Anderen gaan aan de slag met bestaande pa tronen, foto's uit modebladen of proberen een idee van de klant nader uit te werken. Dat levert japonnen, pakjes, man tels en herenkostuums op. Maar ook rijk bestikte cock tailjurken en bruidsmode. Waar het Nederlandse pro dukt internationaal gezien staat, moet komende maand blijken in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul, waar het we reldcongres voor meester kleermakers plaatsvindt. Daar zullen vakgenoten uit tiental len landen van gedachten wis selen over nieuwe technieken en materialen. De Nederlandse bond, die pas twee jaar gele den werd opgericht en 540 le den telt, stuurt voor het eerst een delegatie. En, belangrijker nog, ook een inzending van twaalf ontwerpen voor een modeshow, waarvan gisteren in het Goud-, Zilver- en Klok kenmuseum in Schoonhoven een voorproefje werd gegeven. Zoals verwacht leverde deze presentatie niet echt veel crea tieve uitspattingen op. Voorlo pig is de Nederlandse kleer makerscollectie nog het best te omschrijven als conventioneel. Niettemin zal Seoul toch wel een paar verrassingen voorge schoteld krijgen, zoals een lan ge herenjas van een lichtge wicht wollen kamgaren met en dat is opvallend aan geknipte mouwen. En van het zelfde ontwerpersduo (Wim Boot uit Lisse en Hennie Teu- nissen uit Assen) ook twee lichtgewicht herenpakken. Het merendeel van de collectie bestaat uit damesmode, zoals een wijde, kobalt-blauwe Mar- lène Dietrich-pantalon met kort, getailleerd jasje, een 'Chanel-pakje' in paarse tinten met bijpassende hoed en een droom van een zeegroene avondjurk met een 4,5 meter wijde, ruisende rok van chan gerende taftzijde en een kan ten lijfje. De ontwerpen wor den gecombineerd met siera den van eindexamenkandida ten van de Vakschool Schoon hoven, waar goud- en zilver smeden worden opgeleid. Zeker de helft Het is overigens niet zo vreemd dat het wereldcongres juist in Seoul wordt gehouden. Mevrouw van Weert schat dat zeker de helft, zo niet zestig procent van de mensen in dat land in maatkleding loopt. „En dan te beseffen dat een maat kostuum in Zuid-Korea wel meer dan de helft van een maandsalaris kost. Maar ja, het is daar gewoon een kwestie van prestige". In Nederland zal het slechts om een paar procent van de mensen gaan die maatkleding dragen. De Nederlander kiest voor gemak en het moet voor al niet te veel geld kosten. Dus komt hij meestal bij de confec tie uit. Toch lijkt de belang stelling voor op maat gemaak te kleding toe te nemen. „Dat Een 'Chanel-pakje' in paarse tinten met bijpassende hoed van ontwerpster Ineke Legemaate uit Zierikzee. FOTO: PR is eigenlijk al sinds een jaar of vijf zo", zegt Roos van der Laan-Müssig uit Groningen, die straks in Seoul haar klas sieke bruidsjurk met robe- manteau presenteert. „Men wil zich meer van de ander gaan onderscheiden". „Bovendien", vult Van Weert aan, „krijgen de mensen meer aandacht voor kwaliteit. Het kledingstuk is nu eenmaal voor de persoon gemaakt, het past precies, het materiaal is vaak beter en daardoor doe je er langer mee". Records betekenen voor velen een uitdaging. Bijna da gelijks worden pogingen ondernomen om ze te laten sneuvelen. Bovendien levert zo'n poging, of ze nou wel of niet lukt, veel publiciteit op. Sommige records zijn echter bijna niet te breken, zijn zelfs al stokoud. Daar door krijgen ze vaak niet de aandacht die ze verdienen. In deze serie wordt een aantal 'vergeten records' in het zonnetje gezet. Vandaag: De laatste particuliere tol van Nederland in Nieuwerbrug. De sleutel van het museum in de toren is te verkrijgen bij de tolgaarder, behalve op zondag. U Een hek verspert de weg tussen Bodegraven en Woerden. Plotseling verspert een hek de weg tussen Bodegraven en Woerden. Voordat open wordt gedaan, moeten twee kwartjes worden betaald. Is dit de toegang tot een nieuwe toeristische attractie? Wach ten vervolgens wildwaterba nen, botsautootjes en poffert jestenten? Nee, zo spectacu lair is het allemaal niet. Het is de tol die moet worden be taald om over de brug van Nieuwerbrug te mogen rij den. Om zo de reis richting Bodegraven of Woerden voort te kunnen zetten. Nieuwerbrug ligt op de Hol lands Midden Route van de ANWB. Prachtig polderland schap met smalle wegen, slootjes, knotwilgen en oude boerderijen, begrensd door het Aarkanaal, de Vecht, de Hollandse IJssel en Oude Rijn. Het bijzondere aan Nieuwerbrug is, dat het 't laatste particuliere tolplaatsje van Nederland is. Brugwach ter annex tolgaarder Jan Westhof heeft de tol gepacht van de Stichting van Brugge- meesters in de Brandschou- werij van Nieuwerbrug. „Een clubje rijke boeren", verdui delijkt Jan. De brandschouwerij, de naam is een overblijfsel van de vroegere gezamenlijke brandbestrijding, beslaat een gebied van zes kilometer lengte en een kilometer breedte. Het bestrijkt de plaatsen Nieuwerbrug, Drie- bruggen, Bodegraven en Woerden. De brandschouwe rij vormt een hechte gemeen schap met ruim 1750 inwo ners. Al tien jaar lang ver schijnt maandelijks het blad Nieüwsbrug. Het is alleen voor ingezetenen van de brandschouwerij, compleet met medische rubrieken, agenda, uit de oude doos en dankbetuigingen. Rekeningrijders Tol wordt geheven van half zes 's ochtends tot half elf 's avonds. Bediening van het hek kost vijftig cent. Dat be tekent eigenlijk dat alleen automobilisten en vrachtwa genchauffeurs de klos zijn. En schippers. Want als de brug omhoog moet voor een bootje, betaalt de laatste cate gorie een rijksdaalder. Jan hengelt naar het geld met een knalrode klomp. Inwoners van de Brand schouwerij zijn vrij van tol. Dat betekent dat Jan zo'n 850 auto's per dag gratis aan zich voorbij ziet trekken. Blijft er dan nog wel wqt over voor de tolgaarder? Hij beweert van wel. Vuilniswagens van de gemeente Bodegraven worden bijvoorbeeld geturfd. Een keer per maand ploft bij het Bodegraafse gemeente huis de rekening op de mat. Datzelfde geldt voor de poli tie met het verschil dat een keer per jaar een rekening wordt gestuurd. Rekeningrij ders noemt Jan ze. „Mijn vrouw en ik hebben saam- pies net een sneetje brood. Dat is genoeg. Belangrijkste is dat ik eigen baas ben' De oorspronkelijk houten, la ter stenen brug stamt uit de zestiende eeuw. De brug was altijd een blok aan het been van de woongemeenschap. Het onderhoud moest uit ei gen zak worden betaald. Her haaldelijk drong het Groot- Waterschap uit veiligheidso verwegingen erop aan de brug te repareren, vernieu wen of op te ruimen. Om de last enigszins te ver lichten, verleenden de Staten van Holland en West-Fries land in 1651 toestemming in plaats van een vaste brug een „laage wip of te ophaalende brugge te doen leggen ende maken ter hoogte Ir voeten booven het water". De tol om dc kunnen onderhoud^\^ door de Staten vastgi „twee stuyvers vocv en hooggelaade turf4 -I ende eene stuyver andere scheepen", Toren De brug over de O^C heeft in de loop va?1 1 schiedenis tot vorig p I op instorten gestaan^' woners weigerden vijftien gulden bij tJn voor het opknapper*1"61 brug. Daarom werd^se willigerskorps van deei ingeschakeld. Met $jga taat dat het tolbord eni gang van het kantoctoe Haag hangt. Vorig j,n a voor ruim een milj3^ den een spiksplintper brug gebouwd. En m* maar goed ook volj!3^' „Vrachtwagens mo(en aanloopje nemen end v het nog maar een over de brug heen Je zag de brug ontze? ei doorbuigen". ref |aii Jan pacht niet a^nc brug, maar ook h^rn waarin hij woont 00r vrouw en de toren en naast. Jan noemt hege^ heidstoren. Sinds nL] daarin een museun) V( vest. Centraal staajhaj schiedenis van dejte Nieuwsgierigen kufe,an sleutel bij Jan of z]ms verkrijgen. Nu is ln een groot woord voq- g, tokopieën van oudejtei den en foto's met bj sendoor wat gebr|epi werpen, zoals een lrrjj] verf en een tuinsla&rcj geen museum, maar,ntp 'historie op anderh^ju kante meter' en dl dan nog ruimte vaje de trap en het uurv^., SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions i toe PARIJS De grote mode in Frankrijk komt deze zomer niet van de coutu riers maar uit de metaal- fabrieken. Een klein clip speldje, onfrans 'pins' ge naamd, heeft geleid tot een nationale verzamel woede. Een ware hysterie hangt rond de 'exclusieve' merken-pins. Speldjes van Lacoste, de Tour de Fran ce of van het ministerie van defensie worden soms voor grof geld verhan deld. De rage van de Amerikaanse pins (hier alleen gebruikt in meervoudsvorm, want enkel voudig klinkt 'pin' als 'pine', wat in het Frans naar het mannelijk lid verwijst) is niet te missen. In de metro, op re cepties, op straat, overal zie je verzamelaars paraderen met hun pins. Yuppies hebben hun hele revers er mee volgeprikt als bewijs van succes of ten minste relaties. Op het filmfes tival van Cannes en op de luchtvaarttentoonstelling van Le Bourget verdrong het pu bliek zich niet om filmvedet ten of vliegtuigen te zien, maar vooral om een pins te be machtigen. De vraag is inmid dels zo groot dat elke maand drie miljoen nieuwe pins op de markt worden gebracht. Het bracht de nationale commissie die moet waken voor de puur heid van de Franse taal in de problemen, want het feno meen luisterde naar een En gelse naam. Deliberatie lever de het alternatief 'epinglette' (speldje) op, maar geen Parij- zenaar die dat woord gebruikt. Veel bedrijven hebben hun ei gen pins. Een fabrikant van deegwaren registreerde bin nen vier maanden meer dan honderdduizend aanvragen voor zijn merkpin, die werd aangeboden op de verpakking van spaghetti. Aan journalis ten aangeboden persmappen bevatten tegenwoordig stee vast een pins, tenminste, wan neer die niet al is gepikt. In de gangen van de Parijse metro is een heel levendige pinshandel gaande. De keuze is enorm, de kwaliteit varieert sterk. Een beetje speldje kost ongeveer zeven gulden; drie voor zeventien gulden. De 'must' zijn de pins vervaardigd door Arthus-Bertrand, de Pa rijse juwelier die traditioneel de Legion d'honneur-medail- les vervaardigt. Inhakend op de rage besteed het bedrijf nu eenderde van zijn produktie aan de speldjes. Deze pins zijn zó gewild, dat uitgekookte handelaren massaal valse exemplaren hebben laten pro duceren in Hongkong en Ko rea. Arthus-Bertrand schakel de een detective in toen bleek dat nieuwe modellen al in het Verre Oosten waren geko pieerd voordat ze bij de klant waren afgeleverd. De omzet van de erkende speldjesmaker is over de eerste zes maanden van dit jaar overigens met vijf tig procent gestegen. Ferrari Onder de zeer gevraagde pins zijn ook die van luxe-merken als Moët et Chandon en Ferra ri. De waarde van het auto speldje is heel hoog, aangezien dit alleen gegeven wordt bij aankoop van een rode bolide. Rond het verzamelen heeft zich een hele industrie ont wikkeld. Zo wordt er sinds kort een blad uitgegeven met de naam 'Pins up Magazine', waarin de cataloguswaarde van de pins staat veil speldje met de eersl voor de Olympisd van Albertville we geveild voor 851 Hoofdredacteur 1 Faure van 'Pins Up waarschuwt voor gen, maar denkt dal teit altijd herkenbsy^ yen. „De markt zal JEl ganiseren. Overal iifT. zijn onderhand Geleidelijk aan pins zijn plaats hoS in de eerste plaat#1 een prachtig conl middel". De pinsgekte en diL die soms aan het® stukje metaal word ven heeft tot een F C mentaar geleid vanffic journalist Michel itei aanschaf van een jJwi gens hem „een blaifcer tegen het geld voolbei op aarde". ve

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4